• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره تحصیل در خارج از کشور

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID
پاسخ : مشاوره تحصیل در خارج از کشور

برای لیسانس معمولا درجا بورسیه نمیشید، باید 2-3 ترم رو با خرج خودتون بگذرونید و اگه معدل خوب شد درخواست بورسیه کنید
البته به کشور و دانشگاه هم شدیدا ربط داره

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران

خب واسه یکی از بستگان من یهو دعوتنامه اومده که پاشو بیا کانادا همه خرجات هم با ما (البته 20-30 سال پیش :D ) ! جریانش چیه ؟

الان من پیش دانشگاهی هستم هدفم هم اینه برم اونور درس بخونم (بعد کنکور یا هروقت که بشه) باید چیکار کنم دقیقا که نخواد خرج کنم ؟! :D (زبانم هم خوبه ینی تافل رو میتونم پاس کنم!)

معافی پزشکی بده ؟! (مثلا یه چی تو مایه های فلج بودن :D)

جریان این شرکتا که میان یه آدمو بورسیه میکنند چیه ؟!

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از CrazyB0y :
خب واسه یکی از بستگان من یهو دعوتنامه اومده که پاشو بیا کانادا همه خرجات هم با ما (البته 20-30 سال پیش :D ) ! جریانش چیه ؟
20-30 سال پیش خیلی با الان فرق داشته خب! الان بعید میدونم اگه چیزی غیر از رتبه های اول کنکور، طلای المپیاد و... باشی توی لیسانس واست از این چیزا بیاد

به نقل از CrazyB0y :
الان من پیش دانشگاهی هستم هدفم هم اینه برم اونور درس بخونم (بعد کنکور یا هروقت که بشه) باید چیکار کنم دقیقا که نخواد خرج کنم ؟! :D (زبانم هم خوبه ینی تافل رو میتونم پاس کنم!)
تو خیلی کلی میگی! دقیقا یعنی کجا؟ چه رشته ای؟ حتی اگه بورسیه هم بشی 99.9% مواقع باید پول زندگیت رو خودت بدی و این میتونه بین چند هزار تا چند میلیون تومن در ماه بسته به کشور و مدل زندگی فرق کنه
اما بازم میگم، برای لیسانس روش کلیش همینه که 2-3 ترم خرج دانشگاه رو بدی و بعد اگه معدلت توی اون دانشگاه و رشته (نه دبیرستان) بالا بود ممکنه بورسیه بشی

زبان هم؛ من زیاد از تافل سر در نمیارم ولی خب ا وقتی آدم زبانش خوب باشه تافل و آیلتس رو یه سطح میاره
و درسته که اکثر دانشگاها میگن آیلتس 6.5 تا 7 میخوان، ولی بهتره بالاتر از اون باشی (بین نیم تا یک نمره) نه فقط برای بورسیه و پذیرش، بلکه درس خودت

به نقل از CrazyB0y :
نه، مشکلی نیست
دانشگاه ها هم فلج بودن واسشون مهم نیست، و اتفاقا اگه جایی بخاطر فلجی ردت کنن حتی میتونی ازشون شکایت کنی

به نقل از CrazyB0y :
اونا استثناهای خیلی کمه؛ شرکتی پول تحصیلاتت رو میده و تو بعد از فارغ التحصیلی واسه اونا کار می کنی

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران

فلج رو که شوخی کردم فقط خواستم عمق قضیه رو بفهمم! :D
الان اینطور که شما میگی حتی اگه نفر اول دانشگاه شریف هم باشی بازم بورسیه نمیکنند !؟
خب دوباره یه مثال از پارسال! یه نفر کلاس دوم دبیرستان مرحله دوم المپیاد کامپیوتر قبول شد(مرحله برنامه نویسی قبول نشد) بورس شد رفت آمریکا! :-"
مثلا اگه من یا یکی دیگه اصلا بخواد مهندسی نرم افزار داخل دانشگاه تاپ مثل پرینستون یا MIT تحصیل کنم راهش چیه دقیقا ؟! از چه موقعی میتونه واسه رفتن اقدام کنه ؟! آزمون SAT لازمه ؟!

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از CrazyB0y :

از همین اول بگم که خیلی در دوره‌ی پیش‌دانشگاهی درگیر مباحث مربوط به اپلای نشی، که اگه نتونی خودت رو کنترل کنی بدبخت می‌شی. من مدت مدیدیه که علاقه‌مند به اپلای بودم و هستم، و در دوره‌ی پیش دانشگاهی، به دلیل‌ فشارهای مختلفی که وجود داشت، این علاقه‌مندی بیش از پیش اود کرد، و یه مدتی به شدت درگیر اپلای شدم و عین دیوونه شروع کردم به جست‌وجو درباره‌ش کارهاش. هیش کی مصمم‌تر از من برای اپلای نبود. رفتم نشستم تحقیق کردم که الان ta های شریف چه مدته ta هستن و چه درسایی ta هستن الان بهترین استراتژی تو ta شدن تو درس‌های درست حسابی چیه. از دانشجو‌هایی که داشتن اپلای می‌کردن کلی سوال جواب کردم. یه فرومی رو شروع کردم به مطالعه که معرفی‌ش نمی‌کنم، چون اینقدر گندس که اگه بری درگیرش بشی، کلی دغدغه روانی پیدا می‌کنی، چون مسائل زیادی واقعا توش مطرح می‌شه که ممکنه تا حالا بهش فکر نکرده باشی. خلاصه کلی افتادم دنبال قضیه. گیر داده بودم که خب از اینجا هواپیما می‌گیری میری مثلا آمریکا. از فرودگاه می‌ری پیش استاد یا می‌ری هتل؟ چیکار می‌کنی؟ یه مدت که به شدت دیوونه شدم بودم، با خودم درباره‌ی پرداخت قبوض اب و برق انگلیسی صحبت می‌کردم. وبلاگ یه یارویی هم که مهاجرت کرده بود آمریکا رو دنبال می‌کردم. خلاصه خیلی اوضاع افتضاحی بود. یه مدت که خیلی بد شده بود، خوره افتاده بود به جون و من و دوستم که تا مشمول سربازی نشدیم، یه مدت از پیش‌دانشگاهی بزنیم، زبان بخونیم، امتحانات تافل رو بدیم و بلند شیم بریم ترکیه SAT بدیم بلکه بتونیم undergraduate جایی رو اوکی کنیم. واقعا جدی شده بود واسمون. ینی خیلی جدی دربارش فکر می‌کردیم.

نتیجه چی شد؟ یه مدتی، تماما موقع درس خوندن، ذهنم می‌رفت سمت این چیزا و اصلا تمرکز نداشتم. طول کشید تا این قضیه کم‌رنگ و کم‌رنگ‌تر شد تا موکولش کردم به بعد پیش دانشگاهی. به تو هم پیشنهاد می‌کنم به شدت مراقب خودت باشی.
ولی حالا جدا از این قضایا، تو این دوره و زمونه، کسایی که اپلای می‌شن، معمولا از جمع شاگرد اول‌ها، مدال‌دارها و اینجور آدما هستند. طرف مدال طلای المپیاد داره، مثلا تونسته بورسیه بگیره. ولی برای همه اینقدر راحت نیست و ملت راه‌های دیگه‌ای رو برای تعیین مخارجشون دنبال می‌کنند. مهم‌ترین کاری که ملت می‌کنند اینه که می‌رن مستقیم برای اپلای، با استاد صحبت می‌کنند که فلانی، بیا هزینه تحصیل من رو بده، من میام در fieldت واست کار انجام میدم و استاده اپلایت تو دانشگاه رو اوکی می‌کنه و هزینه‌ی دانشگاه و شاید حتی زندگی‌ت رو بده. یکی اینقدر خوش‌شانس بود که استاده حاضر شده بود حتی هزینه‌ی زندگی زنش هم بده! بعد برای سایر مخارج، ملت سعی می‌کنند TA یا RA بشند. پولی که در قبال RA شدن بهت می‌دن معمولا بیشتر TA شدنه، و ملت سعی می‌کنند که از این طریق، یه مخارجی رو تامین کنند. این هم در نظر بگیر که انواع مختلفی از "کمک هزینه‌ی تحصیل" وجود داره که می‌تونی درخواست کنی و بگیری.
بهترین کار اینه که در دوره‌ی لیسانس، رزومه‌ی خوبی برای خودت دست و پا کنی. اینم در نظر بگیر که وضعیت اپلای بیشتر از همه به خود آدم بستگی داره. ولی خب شریف یا تهران بودن هم می‌تونه تاثیرات خوبی داشته باشه.

اونطوری که من شنیدم، بعضی از این شرکت‌ها، هزینه تحصیلت رو می‌پردازن به این شرط که بعد از اینکه تحصیلت تموم شد، مدت مشخصی بری برای اون‌ها کار کنی تو شرکتشون.

No-Enemy

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی 4
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
تکنولوژِی پرتوشناسی

120 روز هیچ ارسالی نداشته!
من فقط یه سوال راجع به این هزینه داشتم کسی هست جواب بده؟

Financial Aid ها که بیشتر دانشگاه ها میدن به درد ما هم که Out-State هستیم میخوره آیا؟
مثلا یکی بخواد برای Undergraduate، بره یه دانشگاه متوسط اونجا و SAT و TOFEL مورد نیاز رو هم داشته باشه و بخواد بره خوابگاه دانشگاه زندگی کنه اون Financial Aid که وابسته هم هست به درآمد خانواده مثلا ممکنه شامل کسی مثل من بشه؟

کلا یه کم راجع به خرج هایی که به جز بلیط و پاسپورت و ویزا و امتحانا و اینا میشه و بیشتر شامل خود شهریه و اقامت و سکونت میشه توضیح بدید.

ممکنه تو این 8 صفحه بحث شده باشه، ببخشید اگه تکراریه.

کوزت

کوزت
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3 مشهد
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

من ی سوال داشتم
من الان برم توی امریکا یا کانادا ی دانشگاه معمولی میتونم بعد 2 سال ترنسفر کنم ب ی دانشگاه خوب اگه نمراتم خوب باشه؟؟؟ :-?
بعد اگه پاسپورت بگیرم ترنسفرم راحت تره؟

No-Enemy

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی 4
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
تکنولوژِی پرتوشناسی

کسی نیست جواب ما دو نفر رو بده؟

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

این مساله financial aid کاملا بستگی به دانشگاه داره، ولی قاعده کلی اینه که اگه توی دانشگاهی که خوب financial aid میده پذیرش رو بگیری و نیاز مالیت رو ثابت کنی، دانشگاه میده
حالا این واسه هر دانشگاه فرق می کنه، یه دانشگاه مثل MIT یا پرینستون یا هاروارد کل نیاز مالی رو برطرف می کنه، حتی اگه اینترنشنال باشی، حتی اگه خرجات 80000 دلار در سال باشه، ولی خب پذیرششون خیلی سخته

یه جا هم مثل دانشگاه های ایالتی یا اونایی که acceptance rate بالایی دارن، نهایتا 4-5هزار در سال میدن به اینترنشنال
درکل سخت ترین مرحله کار خود پذیرش توی دانشگاهه، بعد از اون میشه تا حد زیادی aid و loan و این چیزا گرفت

فقط دو نکته
1. دانشگاهایی که need aware هستن توی پذیرش، اولویت رو به اونایی میدن که نیاز مالی زیادی ندارن
2. financial aid کاملا جدا از بورسیه هست، اگه رزومه خیلی خوبی داری ممکنه بتونی scholarship های مختلف (merit/talent/...) بگیری، ولی خیلی احتمالش پایینه

بهترین کار اینه که یه دانشگاه پیدا کنید که ورودی و acceptance rate اش بالاست و بین 30 تا 60% aid میده، سال اول بقیه پول رو از جیب/کار کردن یا وام بدید و سالای بعد همونایی که پویا گفت، RA و TA و این چیزها

[member=2504]کوزت[/member]:
1. آره
2.. خیلی راحت تر میشه، معمولا دانشگاه ها فقط بین 5 تا 15% ورودی هاشون رو اینترنشنال میگیرن، درنتیجه اگه پاسپورت بگیری احتمالا زیاد میشه، هم واسه پذیرش هم ترنسفر

No-Enemy

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی 4
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
تکنولوژِی پرتوشناسی

@GCD مرسی به خاطر سوال قبلی و من یه سوال دیگه برام پیش اومده :D

مثلا میشه علاوه بر اینکه Financial Aid میگیریم کار پاره وقت هم داشته باشیم؟ میدونم یه جا از همین تاپیک خوندم که دانشگاه ها اجازه نمیدن دانشجو ها شاغل باشن ولی منظورم شغل درون خود دانشگاه هستش. این رو خیلی اطلاع ندارم ولی از یه نفر شنیدم که مثلا میتونی بری برای کتابخانه دانشگاه به صورت پاره وقت و ساعت های آزاد از قبل تعیین شده کار کنی و به این شکل میشه قسمتی از هزینه های دانشگاه (مثلا اقامت در خوابگاه) رو پرداخت کرد.

اگه یه نفر مثلا سال اول 50 درصد کمک هزینه بگیره (که حدودا برای ما به طور میانگین از 25000 دلار میشه 12500 دلار تو بیشتر جاها). اون مابقی رو بیشترش تو سال اول یا در صورت نیاز سال های بعد این طوری پرداخت کنه؟ نظرتون چیه؟ کلا راجع به این مسئله هم ممنون میشم ما رو مستفیض کنید :D

بعدا نوشت: راجع به وام های دانشجویی لینکی، منبعی چیزی هست توضیح بده خوب؟ مقدارش، شرایط گرفتنش، نحوه ی بازپرداختتش و... البته خودتون توضیح بدید چه بهتر :D

ممنون :)

Darya-F

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانـــــــگان
شهر
تــــــــهران
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات چینی

هدف من اینه که "دانشگاه ملی سئول" درس بخونم یا دانشگاه دانکوک(تلفظش رو یادم نمیاد؟!یه چیزی تو این مایه ها)...خیلی جدی ام..تا اونجایی که اطلاع دارم مدرک زبان نمیخوان فقط باید زبانت اونقدر خوب باشه که از پسش بربیایی...اونقدر اطلاعات دارم و تحقیق کردم که حد نداره ;))...فقط الان نمیخوام..حداقل لیسانسم رو ایران بگیرم.چون برای فوق راحتتر میتونی بری(قابل توجه همه اونایی که میخوان برن,خیلی پرس و جو کردم چون شرایط سخته فقط در صورتی که از مرفهین جامعه باشی یا یکی رو داشته باشی اونور میتونی..)....اسمم به سفارت دادم ولی هنوز تماسی گرفته نشده
راه حل شما چیه؟ استاد پیدا کنم؟ بعد به استاده باید چی بگم؟ از خودم تعریف کنم؟ بعد به استاد گفتم باید چه کنم؟

Happy

کاربر مثلا فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
افق
سال فارغ التحصیلی
1400
کسی در مورد بورسیه تحصیلی مطلب مفیدی میدونه؟

گوشه

ابله اعظم
نام مرکز سمپاد
علامه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
مدال المپیاد
انشاالله «طلای شیمی»
دانشگاه
اگر«University of Miami»
رشته دانشگاه
MBA
احتمال گرفتن فاند کامل برای ایرانی ها با رزومه فوق العاده هستش؟
نسبت به یه دانشگاه پولدار غیر دولتی با رَنک ۲۰۰ تا ۳۰۰ جهان

f.h.f

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
Kntu
نظرتون رو درباره مزایا و معایب و شرایط تحصیل پزشکی در روسیه رو بگید.
کسی درباره هزینه هاش و پذیرش دانشگاهاش اطلاعاتی نداره؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
2020
من الان ترکیه ام ، نگاه بستگی به دانشگاهش داره ، آزمون پزشکی یوس که اونجا برگزار میشه تو میتونی آزمون هر دانشگاهی رو بدی ، حالا ممکنه دانشگاهش ممکنه عالی و دولتی باشه و ممکنه غیر دولتی باشع و گاهی هم بدرد نخور .بستگی داره قبولی کدوم دانشگاه رو بیاری ، در کل بعضی از دانشگاهاش عالین ، آزمون یوس هم سوالات ریاضی و هوش و هندسع است ، اگه قبولی اونارو بیاری عالی میشه ، فقط فک کنم مشکل زبان ترکی پیش میاد که با تمرین حله :D

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
2020

Acwmw:'

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
سیبری