• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مسابقه پزشکی 10-1

• شروع کننده موضوع 4245
  • تاریخ شروع
وضعیت
موضوع بسته شده است.

amir.mr

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلايه داران
شهر
اهواز
مدال المپیاد
زيست،رياضي...همشونم در حد مرحله اول :D
دانشگاه
شهيد بهشتي
رشته دانشگاه
پزشكي
پاسخ : مسابقه پزشکی 1و2و3و4

اقا من همینطوری شرکت کردما!اصلا نمیدونم پزشکی چی هست جون شما!اگه جوابا یه کم اوت بود،شرمنده! :D
1-قرنیه؟ {-8 خیلی نزدیک شدی ! خیلی ! :D
3-برای جلوگیری از خونریزی خاکستر،برای جلوگیری از عفونت آب نمک!دلیلش رو هم کمال شرمندگی نمیدونم! :D غلط !
7-اسهالهای ویروسی!(ویروس انتروکوکساکی! :D)بازم نمیدونم!ای خدا لعنت کنه این مجله ها رو که دو خط بیشتر نمینویسن! :)) اسهال ویروسی نیس ، *** ویروسیِ !
11-استفاده از شیلد(محافظ) :-" غلط !
13-چهار بعد از ظهر،فکر کنم بدلیل افزایش اشعه فرابنفش! B-) غلط !
14-اسپاسم عضلانی(همون کزاز!قلج اعصاب! :D)،انسداد مجاری اشکی! :D* غلط !
*پ.ن:یه جا خونده بودم دیستروفی ماهیچه ای دوشن هم میتونه اثر داشته باشه! :D.ولی از اونجایی که جواب فقط دو مورد داره،لینو نوشتم ببینم این هم میشه یا نه!اقای مدیر،هدف من از این پ.ن جواب نیستا! :D
اقا جون خودت 2امتیاز هم به ما بده،ضایع نشیم! :)) :D
#S-:

در مورد سوال 13 : جواب سوال یه بازه ی زمانی نیس ! یعنی این که بگیم فلان ساعت باید عینک افتابی بزنیم ! 2تا مورده !

مثلا اگه خورشید وضعیتش چجوری باشه باید عینک داشته باشیم ؟!

Arman74

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان

1- عنبیه؟

شما هم خیلی نزدیک شدی ! :D

Arman74

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان

1- چشم؟!

من معذرت میخوام ! فکر میکردم جواب گوش هست ولی چک کردم دیدم ... ببخشید ! البته باز هم نزدیک هستید ! :-?

saye3000

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم
شهر
قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

1.مردمک؟

نه ! کلا از اجزای چشم و خود چشم نیس ! :D

Arman74

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان

1 - کدام یکی از عضو های بدن حتی 2 روز بعد از مرگ نیز به فعالیت خود ادامه میدهد ؟! ( 2 امتیاز )
گوش؟! :-"

درسته ! شما هم 2 امتیاز گرفتین ! :D

babak_eb

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
91
رشته دانشگاه
روانشناسی
اینستاگرام

جواب سوال
3 - ادرار به علت وجود مواد ضد عفونی کننده در آن غلط !
5 - آب شیرین را که قبلأ بچه ها گفتن ولی آب شور که وارد خون میشه به دلیل افزایش غلظت
شاهد کاهش آب درون سلولی هستیم
به همین علت پس از خروج آب از ریه ها , مصدوم نیازمند آب شیرین است برای تأمین آب درون سلول
استنباط درسته ولی نحوه ی امداد رسانی غلط !
13 - هنگام طلوع و غروب خورشید , به دلیل زاویه تابش نور خورشید که مایل هستش یک جواب همینه که گفتین !
:-/ :-/ :-/

به خاطر سوال 13 ، 2.5 امتیاز گرفتین !

amir.mr

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلايه داران
شهر
اهواز
مدال المپیاد
دانشگاه
شهيد بهشتي
رشته دانشگاه
پزشكي

13-ساعت 9 صبح تا 4 بعد از ظهر! :D

یک مورد از جواب سوال و بالا دوست عزیز گفتن ! یک موردش مونده ! قبلا هم گفتم جواب کحدوده ی ساعتی نیس !

• شروع کننده موضوع

4245

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی

دوستان من تکلیف پست هاتون رو حتما مشخص میکنم ! و با ویرایش مینویسم که جواب هاتون درسته یا نه ؟!

محض اطلاع گفتم که یهو نا امید نشین ازین که من حواسم نیس شما دارین جواب میدین ! :D

babak_eb

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
91
رشته دانشگاه
روانشناسی
اینستاگرام

13 - هنگام عمود تابیدن خورشبد بر زمین .... به علت انعکاس شدید نور خورشید از سطح زمین :-/ :-/ :-/

نه ، غلطه !

13 - ببخشید قبل از طلوع و یا بعد از غروب خورشید نمیشه :-/ :-/ :-/

نه ، نمیشه !

amir.mr

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلايه داران
شهر
اهواز
مدال المپیاد
دانشگاه
شهيد بهشتي
رشته دانشگاه
پزشكي

12-میگم ربطی به بالا پایین شدن میزان خونرسانی به مغز بر اثر افزایش یا کاهش شتاب وارده به بدن نداره؟؟
ربطی به جابجایی سطح مایعات درون گوش میانی نداره؟؟؟ :-?

نه ، تقریبا اینی که میگین نقش داره ولی نه ان چنانی ! توسط یه حس دیگه درک میشه !

• شروع کننده موضوع

4245

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی

ماشالا از نیم قرن پیش یه مسابقه زدیم هنوزم نتونستن بهش جواب بدن ! :rolleyes:

اکتیو باشین دوستان ! منتظر جواب هاتون هستم ! :)

haniiii

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
رشته دانشگاه
پزشکی

3-ادرار یا در صورت وجود نمک یا اب نمک.چون ادرار خودش استریله و کلر تو نمک خاصیت ضدعفونی کننده داره همون طور که از محلولای شستشود زخم محلول سرم نمکیه
شکر هم می تونه مفید باشه

• شروع کننده موضوع

4245

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی

به نقل از haniiii :
3-ادرار یا در صورت وجود نمک یا اب نمک.چون ادرار خودش استریله و کلر تو نمک خاصیت ضدعفونی کننده داره همون طور که از محلولای شستشود زخم محلول سرم نمکیه
شکر هم می تونه مفید باشه

نه ، اینو که نمیشه به زودی و به اسونی تهیه کرد ! شاید این چیزا هم به درد بخوره و مفید باشه ولی جواب اصلی ی چیزه دیگس ! :D (;

kanor

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان يك
شهر
تهران

۱۲. خب اصولا ما گیرنده های متعددی در اعضای مختلف بدنمون داریم مثل حلزون گوش و هم چنین مفاصلمون که اینایی که نام بردم گیرنده حساس به فشار دارن یعنی این که ما به وسیله این گیرنده ها می تونیم حتی با چشم های بسته هم جهت حرکت آسانسور رو تشخیص بدیم.
۱. خب وقتی می پرسید بعد از مرک حتما منظورتون ایست کامل قلبه نه مرگ مفزی!و در این حالت فقط مو یا ناخنه که تا ۲ الی ۳ روز به رشد خودش ادامه میده!
۳-نمک!:D نمک با این که زخم رو خیلی میسوزونه ولی به علت بالا بردن فشار اسمزی اطراف باکتری ها باعث میشه مایع درونشونو از دست بدن و زخم ضد عفونی بشه!

• شروع کننده موضوع

4245

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی

به نقل از kanor :
۱۲. خب اصولا ما گیرنده های متعددی در اعضای مختلف بدنمون داریم مثل حلزون گوش و هم چنین مفاصلمون که اینایی که نام بردم گیرنده حساس به فشار دارن یعنی این که ما به وسیله این گیرنده ها می تونیم حتی با چشم های بسته هم جهت حرکت آسانسور رو تشخیص بدیم.
۱. خب وقتی می پرسید بعد از مرک حتما منظورتون ایست کامل قلبه نه مرگ مفزی!و در این حالت فقط مو یا ناخنه که تا ۲ الی ۳ روز به رشد خودش ادامه میده!
۳-نمک!:D نمک با این که زخم رو خیلی میسوزونه ولی به علت بالا بردن فشار اسمزی اطراف باکتری ها باعث میشه مایع درونشونو از دست بدن و زخم ضد عفونی بشه!

جواب سوال 12 رو قبول میکنیم :) 10 امتیاز گرفتین
بقیه سوالا جوابشون غلطه !

اما جواب دقیق سوال 12 رو بزارم من ...

در دستگاه عصبی سیستم حسی ویژه ای وجود داره به نام حس عمقی ( Proprioception ) که گیرنده های این سیستم حسی در تاندون ها و سلول های عضلانی قرار داره . کوچکترین تغییری در وضعیت بدن توسط این گیرنده ها دریافت و به مغز مخابره میشه ... و در مقابل ، مغز هم پیام هایی رو می فرسته که وضعیت فضایی بدن رو در حالت نرمال حفظ کنه ... بسیاری از قابلیت های ما به واسطه وجود حس عمقیه ؛ مثلا موضوع سوال ، یا اینکه ما می تونیم بدون نگاه کردن به پله ها قدم های خودمون رو تنظیم کنیم و یا اینکه قادریم مدتی رو روی یک پا بایستیم ... همه و همه به واسطه کارکرد حس عمقی انجام میشه !

kanor

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان يك
شهر
تهران

14
اسكلرودرمي و مياستني گراويس

در بيماري اسكلرودرمي ، پوست حالت كشساني خودش رو از دست ميده و بيمار نمي تونه پوستش رو تكون بده . وقتي مي خنده و يا گريه مي كنه حالت صورتش تغييري نمي كنه . به همين دليل بهش اصطلاح صورت ماسكه هم اطلاق ميشه .

در بيماري مياستني گراويس كه يك بيماري خود ايمني هست ، عضلات و ماهيچه ها درگير مي شن و باعث فلج ماهيجه مي شه كه اگه در مورد ماهيچه هاي صورت اين اتفاق بيفته ، بيمار در حرف زدن و خنده و گريه دچار مشكل مي شه و ماهيچه هاي صورتش حركت نمي كنن

kanor

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان يك
شهر
تهران

1- وقتی که قلب از تپیدن بایستد بدن فورا شروع به سرد شدن می‌کند. هر ساعت دمای بدن حدود 0.83 درجه سیلسیوس کاهش می‌یابد تا جایی که به دمای اتاق برسد و در همین زمان خون از چرخش باز ایستاده و بین 2 تا 6 ساعت بعد از مرگ بدن شروع به سفت شدن می‌کند.

در حالی که در این زمان بدن مرده به نظر می‌رسد، هنوز قسمت‌هایی از بدن وجود دارند که زنده هستند. به عنوان مثال سلول‌های پوست تا بعد از 24 ساعت از مرگ هنوز فعالیت خود را ادامه می‌دهند..

kanor

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان يك
شهر
تهران

۵- بله کاملا تفاوت داره.

اونچه كه در خفگي در آب شور و خفگي در آب شيرين تفاوت داره ميزان غلظت نمك آبيه كه وارد بدن ميشه ... آب شيرين فشار اسمزي پايين تر و آب شور فشار اسمزي بالاتر از مايعات بدن داره ... در زماني كه آب شيرين وارد ريه ها ميشه به دليل اينكه فشار اسمزي مايعات بين بافتي در ديواره كيسه هاي هوايي و مجاري تنفسي ريه ها بالاتر از اين آبه ، آب به داخل ديواره ريه كشيده ميشه و تدريجا ميزان آب موجود در فضاي تنفسي ريه كم شده و حجم آب در ديواره ريه افزايش پيدا مي كنه به عبارتي ادم ريه رخ ميده . در نتيجه مدتي كه از حالت خفگي مي گذره ، اگه فرد هنوز زنده باشه ديگه نميشه با شيب دادن به دستگاه تنفس و ماساژ ريه آب رو از ريه ها خارج كرد چون اصولا آب زيادي در مجاري تنفسي باقي نمونده و عمدتا وارد ديواره ريه شده ... در اين موارد تنها راه استفاده از داروهاي تزريقي ادرار آوره ( مثل فوروزمايد ) ...
اما در صورتي كه خفگي در آب شور اتفاق بيفته اگه مدتي از اين حالت بگذره دقيقا برعكس اتفاقات بالا رخ ميده ؛ يعني به دليل بالاتر بودن فشار اسمزي آب شور نسبت به آب بين بافتي ديواره كيسه هاي هوايي ريه ، آب از ديواره اين كيسه ها و عروق خوني به سمت داخل فضاي ريه كه مملو از آب شوره كشيده ميشه در نتيجه حجم آب موجود در فضاي تنفسي ريه ها خيلي زياد ميشه ... در اينجا بهترين كار شيب دادن به قفسه سينه فرد غرق شده و ماساژ ناحيه سينه هستش كه مي تونه كمك كنه مايعات از مجاري ريه خارج شده و از دهان بيرون بريزه ... در اينجا اتفاقا استفاده از داروهاي ادرار آور چندان صحيح نيست چرا كه همون طور كه ذكر شد آب وارد خود بافت ريه نميشه ...

Ahmad1375

Ahmad
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی ارومیه
شهر
ارومیه
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

سوال 13:ساعات 8 تا ده صبح اوج درخشش خورشید و دریافت پرتو های فرا بنفش و همچنین فروسرخ هست.برای این که زمین گرم بشه. به همین دلیل باید ر این ساعت در روز از عینک آفتابی استفاده کنیم.همچنین چون خورشید در ساعات اولیه صبح بیشتر به چشم آدم میزنه و در زاویه دید انسان قرار داره عینک آفتابی برای کاهش دریافت نور برای چشم الزامی و مفیده.

Ahmad1375

Ahmad
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی ارومیه
شهر
ارومیه
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

در جواب به سوال 3 فکر کنم نمک طعام و سرکه از بقیه بهتر باشه.زمانی که نمک روی زخم پاشیده میشه،هرچند که زخم میسوزه؛اما نمک از رشد و فعالیت باکتری ها جلوگیری میکنه.
سرکه هم چون خاصیت اسیدی داره ،زخم رو میسوزونه و اون رو ضد عفونی میکنه.البته علاوه بر ضد عفونی زخم و جلو گیری از فعالیت باکتری های بیماره زا،تا حدودی زخم رو هم پوشش میده و تقریبا زخم رو می بنده(البته فکر کنم)

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا