• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات و مسائل مربوط به رانندگی

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام
پاسخ : رانندگی

به نقل از علــی[میم] :
البته اگه خیلی آروم نیم کلاچ کنین ، بعد کلاچو ول کنین ، بدون گاز ، ماشین شروع به حرکت میکنه ، ولی افسر سریع ردتون میکنه :-"

آهان در 90% مواقع این حرکت به خاموش شدن ماشین می انجامد :-" :-"

خب این در حالتیه که خیابون مسطح یا سر پایینی باشه ! بیشتر آزمون ها توو سربالایی انجام میشه تا سطح مهارت رو بفهمن.

Aroosak

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

کلاج به چه دردی میخوره به جز دنده عوض کردن ؟
راستی ماشین رو چطوری باید خاموش کنیم ؟

کوزت

کوزت
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3 مشهد
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

من يادمه يبار افسر ردم کرد بخاطر اينکه پارک دوبلمو کند رفتم
درست پارک کردم اما گف چرا با گاز نرفتي عقب -_-
يه چي آشغالی بود انگار خودش به دنيا که اومده راننده بوده:))))

به نقل از Aroosak :
سلام من چندتا سوال در مورد رانندگی داشتم. فقط خواهشا نگین که دخترا رانندگیشون اینطوریه و فلانه و ... من هنوز رانندگی یاد نگرفتم میخوام قبل اینکه برم آموزشگاه خودم چیزای معمولی رو کامل یاد گرفته باشم و با خیال آسوده تری برم برای کلاس های آموزشگاه.
چندتا سوال داشتم:

بعد از اینکه ماشین رو روشن کردیم باید چیکار کنیم که حرکت کنه؟
آیا هنگام حرکت حتما باید روی پدال گاز باشه ؟
کی باید دنده عوض کنیم؟ زمان خاصی داره ؟
اگه بخوایم همش با یه سرعت ثابت حرکت کنیم نیاز به دنده عوض کردن هست؟
بعد اينکه ماشينو روشن کردي کلاچو تا ته نگه دار دنده 1 بزن و همزمان که کلاچو مياري يکم بالا گازو فشار بده يکم
ماشين شروع ميکنه به حرکت.
اگه نيم کلاچ باشي و گاز ندي به يه حدي ميرسه ماشين ميلرزه ،اگه بیشتر بدي بالا که خاموش ميشه اگه بدي پايين باز خب هيچي اما همون لحظه که نيم.کلاچي و داره ميلرزه يه حرکت کمي داره ماشين اما براي حرکت اصلي گازو بايد بدي ديگه
دنده رو از روي دور موتور بايد عوض کني
کنار سرعت و اينا يه دور موتورم هست
وقتي عقربه اومد بين 2 و 3 کلاچو تا ته بگير بزن دنده بعد
دنده 1 عم فقط براي شروع حرکته وقتي شروع کردي به راه افتادن گاز بده تا بتوني بزني دنده 2
با يک نبايد راه بري

به نقل از Aroosak :
کلاج به چه دردی میخوره به جز دنده عوض کردن ؟
راستی ماشین رو چطوری باید خاموش کنیم ؟
عزيزم کلاچ خيلي مهمه
همون اول براي شروع مثلا
، کلاچو تا ته فشار بده ترمزم فشار بده وقتي وايسادي خاموش کن دنده هم خلاص کن دستي عم بکش

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

به نقل از کوزت :
عزيزم کلاچ خيلي مهمه
همون اول براي شروع مثلا
، کلاچو تا ته فشار بده ترمزم فشار بده وقتي وايسادي خاموش کن دنده هم خلاص کن دستي عم بکش

نکته انحرافی :واسه پیکان و مشتقاتش ( آردی - روآ و ... ) جواب نمیده . باید سربالایی بزنی دنده 1 و سرپایینی بزنی دنده عقب :D

ولی در کل موقع خاموش کردن ماشین اگه توو دنده باشه مطمئن تره . ممکنه یکی بزنه به ماشینتون اینجوری حرکت نمیکنه.

Aroosak

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

بچه ها وقتی دور موتور به چه عددی میرسه باید دنده عوض کرد و اگه عوض نکنیم چه اتفاقی میافته ؟

به نقل از M@TiN :
من که خیلی حال می کنم با رانندگی با این که گواهینامه ندارم ولی با ماشین بابام خیلی دیونه بازی در می ارم
این ایرانی ها نمی دونن قانون چیه تازه مثلن یه پلیس منو ببینه اصن براش فزق نمی کنه و هیچی نمی گه
اگه تصادف کنی و نقص عضو صورت بگیره علاوه بر دیه، 2 سال هم زندان داری شما. ( 6 ماه الی 3 سال هست که برای کسایی که بدون گوهینامه هستن قاضی حق نداره زندان رو به جزای نقدی بدل کنه )

×پست ها ادغام شد .

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

به نقل از Aroosak :
بچه ها وقتی دور موتور به چه عددی میرسه باید دنده عوض کرد و اگه عوض نکنیم چه اتفاقی میافته ؟
شما راحت باش ، سوناتا چیزیش نمیشه . :))

ماشین های معمولی به موتورشون فشار میاد و در بلند مدت یه خرج اساسی میذاره رو دستتون. :rolleyes:

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
تلاشی بیهوده در المپیاد زیست شناسی!
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی

ماشینا فرق میکنن باهم,معمولا روی دور موتور با نوار قرمز مشخص شده حد مجاز,مثلا پژو و پیکان تا ۵ هزاره معمولا,ولی خب راننده هایی ک عقده شتابو اینا ندارن ( :-" ) روی ۳ یا نهایت ۴ هزار عوض میکنن.

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از ایلیا :
ماشینا فرق میکنن باهم,معمولا روی دور موتور با نوار قرمز مشخص شده حد مجاز,مثلا پژو و پیکان تا ۵ هزاره معمولا,ولی خب راننده هایی ک عقده شتابو اینا ندارن ( :-" ) روی ۳ یا نهایت ۴ هزار عوض میکنن.

من بیشتر به صدا کار دارم. صداش که از حالت نرم به یه صدایه زوزه مانند تبدیل میشه عوض می کنم. ولی من دارم در مورد لند روور صحبت می کنم که صداش گوشو کرد می کنه :)) علاوه بر صدا ماشینم میلرزه =)) اصلن نیازی به دور موتور نیست که اقا جان =))

کلاج دکمه ی لپ تاپتون نیست که فشار بدید بعد پاتونو ور دارید! اروم ور دارید دوستان! اون پدال گناه داره!

ببینید فرض کنید یه صفحه ای هست که پیوسته می چرخه. شما چرختون رو یک صفحه ی جدا گانس.
وقتی این دو صفحه به هم بچسبن چرخه شما هم می چرخه. کلاج این دو صفحه رو جدا می کنه تا بتونه باهاش شتاب ماشین رو کم یا زیاد کنه.

دو تا نکته مهمه.
۱. این دو صفحه باید اروم روی هم بیان! و وقتی از هم فاصله ندارن نمیشه دنده رو عوض کرد

۲. سرعته چرخشه دو صفحه باید یه تعادلی داشته باشه.

به ماشینتون رحم کنید. ولی در کل الان دنده اتوماتیک خیلی معموله. یعنی اگه مثله من قصده کشتنه ماشینتون رو ندارید خوب دنده اتوماتیک بگیرید! 206 یادمه میداد. این پراید جدیدا اسمش چیه ؟ اونا هم دنده اتوماتیک داشت. یا بقیه ماشین هایی که وارداتین. می تونید مدلش رو سفارش بدید خوب :D مجبورتون نکردن با دنده دستی برید که انقد خودتونو اذیت می کنید.

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

اینا ک سال اولشونه تصادف کنن تا یه سال چی میشه ؟

اخه تو یه برگه ک امضا کردیم یادمه نوشته بود باطل میشه کارت و اینا :د

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

به نقل از sadlove :
اینا ک سال اولشونه تصادف کنن تا یه سال چی میشه ؟

اخه تو یه برگه ک امضا کردیم یادمه نوشته بود باطل میشه کارت و اینا :د

باو من انقدر هُل بودم اصلا برگه رو نخوندم همینجوری امضاش کردم :))

ولی فک نکنم گیر بدن بابا ! فقط خارج از شهر و اتوبان نرو :D بهترین راننده ها هم ممکنه تصادف کنن خب.دلیل نمیشه :D
من خودم 3 سال بدون گواهینامه رانندگی کردم حتی خارج از شهر هم سابقه داشتم ولی خب هیچی نشد :-"
یکی دو بار هم از دست پلیس فرار کردیم ولی نکته ش اینجا بود که جریمه نکرده بودن :D
ولی زیاد داخل شهر رو جدی نگیرین ! اگه دریفت اینا نزنید کاریتون ندارن :-"

Aroosak

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

بچه ها چندتا سوال.

من با اینکه ساعات خلوت توی خیابون خالی رانندگی میکنم ولی چندتا چیزو هنوز یاد نگرفتم. اگه میشه فقط به سوالاتم یکی یکی جواب بدین

ما هروقت بنا به دلیلی ترمز کردیم و ایستادیم حتما باید بزنیم دنده 1 تا مجددا شروع به حرکت کنیم ؟
چرا ماشین همش زیر پام خاموش میشه؟ چرا نمیتونم کلاچ و نیم کلاچ رو خوب کار کنم ؟
چرا نمیتونم خوب فرمان بگیرم با ماشین؟ وقتی میخوام پارک رو تمرین کنم همش با ماشین میرم تو جدول ( خدا شاهده این پراید که الان زیر پام هست رو صفر خریدیم تا الان 100 کیلومتر هم کارکرد نداشت ولی این مدت از بس زدمش به جدو شبیه ماشنای تصادفی شده ). اصلا نمتونم تشخیص بدم ماشینم نزدیک جدوله یا دور از جدول؟

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

اگر توقف کامله حتما باید با دنده ۱ شروع کنی. اصلا با دنده های بالاتر ماشین شروع حرکتش سخته. خاموش میشه.

کلاج و نیم کلاج رو باید مستقلا تمرین کرد. اونقدر باید تمرین کنی که یاد بگیری. برای ول کردن کلاج نباید عجله بکنی. گاز هم زیاد باید بدی. از گاز دادن نترس. کلاج یه فنره دیگه. به جای اینکه یهو پاتو از روش برداری با سرعت کمتر باید برداری. حالا سرعتهای مختلف رو باید تست کنی در شرایط مختلف تا دستت بیاد.

واسه این میری تو جدول که تخمینی از وضعیت ماشین نداری. یعنی نمیتونی تحمین بزنی که طول ماشین چقدره و چرخ ماشین کجاست و زاویه ای که ماشین قرار داره در چه حده. بعدش نسبت به اون جهت و مقدار حرکتت رو تنظیم کنی. برای حل این مشکل هم توصیه میکنم دقت کنی! ماشین یادگرفتن اولش غریزی نیست. فکریه. عجله نکن. وقتی یک بار با یک زاویه ای رفتی و زدی به جدول دفعات بعدی دیگه نباید همونو تکرار کنی. باید زاویه ای رو دفعه بعد بری که لاستیک دیرتر به جدول برسه و ...

Aroosak

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

خیلی ممنون از پاسختون.
وقتی در دنده یک هستیم و داریم حرکت میکنیم حتما باید نیم کلاچ باشیم ؟ نمیتونیم بعد از اینکه ماشین حرکت کرد پا رو کامل از روی کلاچ برداریم ؟

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی

بعد از حرکت باید برداری پاتو,اما اروم اروم,یعنی یهو مث پدال ترمز/گاز ولش نکن, البته همراهش یکمم گاز بده, دیگه خانوش نمیشه :D کلا هم ماشین داشت خاموش میشد یا کلاجو بگیر یا گاز بده

Aroosak

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

مرسی از پاسختون.

من قراره ماشین فرمان هیدرولیک بگیرم آیا اگه فرمان هیدرولیک باشه دیگه مثل پراید ماشینمو نمیزنم به جدول ؟

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی

والا پراید فکر کنم هیدرولیکه :-? تا جایی که من میدونم هیدرولیک بودن فقط فرمون رو نرم میکنه و دیگه لازم نیست مثلا وقتی ماشین در حاله سکونه زور بزنی برای چرخیدنش

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

فرمون مکانیکی خیلی اذیت میکنه ، تا میچرخونیش جونت در میاد . مخصوصن واسه خانوما سخت تره!
پراید های 88به بعد همه شون هیدرولیکن اگه اشتباه نکنم. ولی خب توو مدلای 141 مکانیکی هم دیدم.
البته جدیدن سایپا تیبا و. ساینا رو جایگزین پراید کرده. ساینا ماشین خوبیه.

رانندگی با خودرو های سایپا برای اوونایی که تازه شروع به رانندگی کردن مناسب تره. جمع و جور و
سبک هستن . خرجشونم پایینه .

sadafak

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

من تقریبا همه سوال‌ها رو یه بار خوندم گفتم شاید از اونجایی که دخترم و خودمم دارم تازه یاد بگیرم بهتر بتونم کمک کنم ;;) :D
واسه روشن کردن ماشین:
اول که میشینی تو ماشین صندلی و آینه‌ها رو تنظیم کن.بعد پا تو بزار رو ترمز.اگه ترمز تا ته بره پایین ینی قطع شده و مشکل داره پس ترمز نباید تا ته بره پایین.بعد پاتو بزار رو کلاچ.برعکس ترمز کلاچ سالم باید تا ته بره پایین.بعد دنده‌تو بزار رو خلاص.سوییچتو بچرخون ولی استارت نزن.چون ماشینای جدید یه چیزی شبیه هوش مصنوعی دارن الان.5 ثانیه طول میکشه تا این سیستم تو ماشینت درست بشه.یکم که سوییچُ میچرخونی یه صدایی میده ماشینت اون که قطع شد استارت بزن.بعد کمربندتُ ببند.حتما با همین ترتیبی که میگم انجام بده چون دلیل داره.مثلا اگه کمربند رو زودتر ببندی ممکنه ماشینت نقص فنی داشته باشه یا روشن نشه مجبور میشی دوباره بازش کنی.بعد از بستن کمربند بزن دنده 1 و ترمز دستی رو بخابون و راهنمای چپت رو بزن و گاز بده و نیم کلاچ کن.وقتی نوک ماشینت هم سطح با سپر ماشین جلویی شد ایست خروج از پارک داری که برمیگردی عقب.
برای تنظیم صندلی هم دقت کن که پات رو کلاچ تا ته بره و دست راستت بصورت راست(صاف) روی فرمون قرار بگیره.
واسه کلاچ و نیم‌کلاچ و دنده عوض کردن:
واسه نیم کلاچ وقتی پاتو روی کلاچ میاری بالا یه جا عقریه دور موتورت میلرزه اینجا ینی نیم‌کلاچ کردی.واسه عوض کردن دنده هم ببین مثلا تو داری با دنده 3 میری میخوای ببینی کی باید بیای رو 2 یا داری با دنده 2 میری میخوای ببینی کی باید بیای رو 1.هروقت دور موتورت اومد بین 10 و 20 دنده رو یه دونه کم میکنه.ایست کامل با دنده 1ه.با 3 اصلا نمیتونی وایسی.تو تقاطع‌ها ایست میکنی یه دونه دندت رو میاری پایین.برای بالابردن دنده قبلش گاز میدی و برای پایین اومدن هم که نیش‌ترمز.موقع عوض کردن دنده هم که پات تا ته باید رو کلاچ باشه. :-"
برای پارک:
یه دونه پارک 30 سانت داریم یه دونه پارک دوبل.پارک 30 سانت که خب آسونه از برف‌پاکن چپت کمک میگیری.ته برف پاکن چپت رو نگاه میکنی هروقت افتاد گوشه جدول فاصله‌ت خوبه پارک کن.این نشونه واسه رعایت فاصله عرضی هم وقتی تو کوچه‌های باریک که دوطرفش پارکه داری میری خیلی خوبه.چون نگاه کردن به آینه سمت راست واسه کنترل اون سمت ماشینت سخته :-"
واسه پارک دوبل روشش اینه مه راهنما میزنی سرعتتُ کم میکنی همین نشونه(آخر برف‌ پاک‌کن) رو میندازی زیر چرخ‌های ماشینی که میخوای ازش دوبل بگیری تا فاصله‌ت میزان شه.بعد تا جایی میای جلو کنار این ماشین که آینه‌ت هم سطح جلوی ماشین بغلی شه.بعد دنده رو میزنی عقب کلاچت پایین باشه پاتم میزاری رو ترمز که حتی‌الامکان تند نری :-" تو شیشه‌ی سه گوش در سمت راست عقبُ نگاه میکنی(واسه پراید) وقتی چراغ عقب ماشینی رو که ازش میخوای دوبل بگیری دیدی فرمونتو در حین حرکت به سمت راست میپیچونی درعین حال به آینه بغل سمت خودت(چپ) نگاه میکنی هروفت دسنگیره درت افتاد رو جدول(برای اطمینان تا 4 انگشت بالاتر از جدول) فرمونتُ میچرخونی سمت چپ و تا جایی که صاف شی و نشونه‌ت باز بیفته لب جدول میری عقب.دقت کن وقتی داری فرمونُ میچرخونی اگه فرمونت تموم نشده باشه باید وایسی بپرخونیش تا تموم شه ولی ترجیحاً طی حرکت کامل بچرخونش آروم‌آروم.اینجوری هم نمیزنی هم فاصله‌ت درسته ;;)
×یه چیز دیگه اگه آموزشگاه میری مخصوصاً تو شهرای بزرگ حتماً بخواه که اینا رو بهت بگن:سنگ‌چین؛دور هفت و هشت؛رانندگی تو شب؛موتور اینای ماشینم بخواه کاپوتُ بزنن بالا نشونت بدن خدایی نکرده بعدا دچار مشکل شدی نمونی.چون اینا رو نمیگن معمولا ولی خیلی لازم میشه [-(
ببخشید طولانی شد. :-[ امیدوارم به دردت بخوره :D

kosar abdeyan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
miandoab
دانشگاه
علوم پزشکی ارومیه

رو گواهینامه نوشته محدودیت رانندگی:31
اون کده؟مثلا بگه عینکیه؟ یا چیه! :-" :-"