• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات و مسائل مربوط به رانندگی

اردلان

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
زیادن حال ندارم بگم
دانشگاه
عباسقلی خان
رشته دانشگاه
نرفتم ک هنوز
پاسخ : فرهنگ رانندگیمون کجاست؟

آقا خواهشا ديكه مباحث و زنونه مردونش نكنين مثه مترو.
آقا با اين همه جريمه هاي خفن و سنكين ديكه جايي واسه فرهنك نمونده،ملت واس اينكه كرفتار جريمه نشن بببااايييددد ي سري قوانين و اجرا كنن و بخاطر همين اجبار روز ب روز از انجام قوانين و ب قولي رانندكي با فرهنك زده ميشن.

clever child

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Allame Helli.II
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
Tehran Polytechnic
رشته دانشگاه
Electrical Engineering

خیلی از وقتا شده که عابر ها از موتوری ها شکایت می کنند که قوانین رو نادیده می گیرند و در مسیر عابر پیاده میان ، یه سوال :
پس چرا عابران محترم پیاده وقتی چراغ قرمزه از خیابون و مسیر اتومبیل ها رد میشن؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
این فقط برای عابر های پیاده نیست این یه چرخه است
به نظر شما چرا مردم این طورین؟
:-/ :-??

skYboy

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
مدال المپیاد
نجوم و اخترفیزیک
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

*شايد بشه اينو ب طور كلي ب اين ربط داد ك تو كشور قانون همه گيري وجود نداره،يا ب عبارت ديگه شرايطي وجود نداره كعدالتبرقرار باشه و حق هركس ب خود ه اون داده بشه.
*براي همين هم هست ك همه ي ما،مردم،مي خوايم حق ه خودمون و بگيريم،حتي با ضايع كردن حق ه ديگران،حتي بازور و... .
مثلا اگر عابر باشيم مي خوايم هميشه حق ه عبور با خودمون باشه،اگر هم راننده باشيم مي خوايم هميشه ما تقدم داشته باشيم.
*اما اگه همه ب همون مفهوم حرف امام حسن(ع) رسيده باشيم و هر چيزي رو ك و3 خودمون دوست داشته باشيم براي ديگران هم و ... خيلي ا مسائل حل ميشه و جداي ا مذهب ي مسئله ي انساني هم هست.
دو تا پست بالاتر:
درسته ك خيلي ا ما ها فقط شعار مي ديم اما بايد توجه داشته باشيم ك:اگه مردم در زندگي مرفه تري باشند و وضعيت براشون ايده آل تر باشه (نه آرماني) خيلي ا اين مسائل حل ميشه.بنا ب اون چيزي ك شما مي گين فقدان فرهنگ،وضعيت بد و فشار و ... همه بهونه س براي رعايت نكردن قوانين،اما اينا دلايلي هستن ك واقعا تاثير گذارن و بررسي شون براي رفع اين مشكل كمك مي كنه.

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

خیلی از مسائل تو قانون نیستن اما بنا به اصول اخلاقی باید رعایتشون کنیم. متاسفانه این روزا به مسائل اخلاقی خیلی کمتر اهمیت داده میشه چه تو خانواده ها چه تو مدارس. تو مدارس که کلا اهمیت مسائل اخلاقی خیلی کمه اما تو خانواده ها متفاوته، بعضیا واقعا به ریزترین نکات هم توجه میکنن و این مسائل رو به نحو احسن به بچه شون یاد میدن اما بعضی خانواده ها هم هستن علاوه بر این که به بچه شون یاد نمیدن که این مسائل رو رعایت کنه ،خیلی عادت های بد هم به بچه هاشون یاد میدن مثلا این که به هیچ کی رو نده، همیشه اول به منافع خودت فک کن و ...

میلاد14

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
ساوه

این توی اران ی اصل & قانون شناخته شده ک مردم در رانندگی & رفت و آمد اصلا ب هم رحم نمیکنن و از تعارف خبری نیست =))

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

من مخالفم.مردم ما مشکلشون اینه که برای حقوق هم ارزش قایل نیستن .
کمبود وقت و شلوغی و مشکلات زندگی و فشار های روانی دلیل نمشه که مردم حقوق هم رو زیر پا بذارن.فقط هم تو رانندگی نیست.ملت ما از بچگی یاد میگیرن تو صف نوبت رو رعایت نکنن.چراغ قرمز رو برای این که زود تر برسن رد کنن و هزار تا چیز دیگه.
این چیزا نیاز به آموزش از کودکی داره به نظرم.وگر نه مثلا اگه فشار های اجتماعی هم کمتر از حالا بود باز ملت به خاطر دعواشون با همسرشون و چه میدونم عجله داشتن و خسته بودن و هزار تا مشکل دیگه قوانین رو زیر پا میذاشتن.
چیزی که باید تغییر کنه خود ما ملت هستیم که یاد نگرفتیم به حقوق هم احترام بذاریم و قوانینی که به وضوح برای جامعه لازمه رو هم زیر پا میذاریم.پیش خودمون میگیم "ما فشار اجتماعی رومون زیاده" یا مثلا "حالا که هیچکس رعایت نمیکنه چرا من رعایت کنم" یا " حالا یکی دو بار که چیزی نمیشه".اینا همه نتیجه ش میشه همینی که میبینیم.
به نقل از اردلان :
آقا خواهشا ديكه مباحث و زنونه مردونش نكنين مثه مترو.
آقا با اين همه جريمه هاي خفن و سنكين ديكه جايي واسه فرهنك نمونده،ملت واس اينكه كرفتار جريمه نشن بببااايييددد ي سري قوانين و اجرا كنن و بخاطر همين اجبار روز ب روز از انجام قوانين و ب قولي رانندكي با فرهنك زده ميشن.
من قبول دارم که جریمه کافی نیست.ولی جریمه موثر و لازمه.همین حالا که مردم خیلیاشون کمربند ایمنی میبندن یا سرعت رو رعایت میکنن دلیش همین جریمه هاست.
این هم که بگیم دلیل رعایت نشدن قوانین رده شدن مردم و جریمه های بالاست به نظرم توجیه کردن بی مورد فقر فرهنگیمونه.مشکل اساسی تره و برمیگرده به درک نادرست مردم از مفهوم قانون و طرز نادرست برخورد مردم به قوانین.
به نظرم فقط دو راه برای اصلاحش هست.یکی اینکه از خودمون شروع کنیم و یکی دیگه هم اینکه این موضوعات رو از کودکی آموزش بدیم به بچه ها.

mh.darya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی معدن

من راجع به این مسئله با سخت گیری زیاد اصلا موافق نیستم چون متاسفانه جامعه به سمتی رفته که فقط وقتی اجبار حس بشه قوانین رعایت میشه!یعنی هیچ کس راجع به این قضیه احساس مسئولیت نمیکنه
که این مشکل باید با فرهنگ سازی حل بشه نه به اجبار و ...
الان اگه کسی قوانین راهنمایی و رانندگی رو رعایت میکنه به خاطر جریمه های زیاده و این که از امتیاز گواهینامه فرد کم میشه،نه به خاطر احساس مسئولیت!نمیگم این راجع به همه صدق میکنه ولی در اکثر افراد اینجوریه. :)
خب پس واضحه که مردم هر جا نقش قانون رو کم رنگ تر حس کنن به راحتی از اون رد میشن و زیر پا میذارنش.
با Dorna موافقم،برای رفع این مشکل ما میتونیم از خودمون شروع کینم و به نسل های بعد هم منتقل کنیم. :)
جالبه مردم ما دائما در حال مقایسه کشور خودشون با سایر کشورهان ولی پای این مسائل که وسط میاد هیچ کس به روی خودش هم نمیاره که مردم اونا چه جورین و ما چه جوری!
مثلا تو چین هر کس تو لاین مربوط به خودش حرکت میکنه و لاینی که برای پیچیدن گذاشته شده یا به یه راه فرعی میره فقط برای کساییه که میخوان به اون مسیر برن.
حتی اگه ترافیک سنگین هم باشه تا کسی قصد تغییر مسیر نداشته باشه به خودش این اجازه رو نمیده که توی اون لاین ها حرکت کنه.
ولی اینجا... :|

raha.pg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farz4
شهر
tehran
پاسخ : رانندگی ، فرهنگ رانندگیمون کجاست؟

همه جای دنیا قبل از رواج یه وسیله، فرهنگ استفاده از اون پایه ریزی میشه... تو ایران بعد از اینکه ملت کلی مشکل با یه وسیله پیدا میکنن مسئولین تازه یادشون میفته که باید شیوه صحیح استفاده از اون وسیله رو اول به مردم یاد میدادن..... متاسفانه رانندگی یکی دیگه از اون مسائلیه که باید فرهنگ سازی میشده ولی.... . مردم مسلما از عواقب بد رانندگی کردن اطلاع ندارن. اگه داشتن که این جوری رانندگی نمیکردن..... [-(

pucy cat

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 4
شهر
تهــران

مشکل اینجاست که پدر مادرام یاد نمیدن الان رانندگی باسرعت بالا کمربند نبستن و...
شده کلاس یعنی وقتی این کارو بکنی تهشی

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

نه زیاد . وقتی دارن از دبستان به بچه ها پلیس یار و اینجور چیزا میدن یعنی از مدرسه شروع به فرهنگ سازی کردن . حتی اگه تو خانوادم

نباشه و این فرهنگ سازی مدرسم تو خانواده تاثیر میزاره . :)

mojtaba h

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 2
شهر
mashhad
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
زمین شناسی

به نظر من قوانین وضع شده که تقریبا درسته منظورم از درستی هم اینه که یعنی به نفع خودماست
واسه این هم این قوانین رو رعایت نمی کنن که رعایت به این قوانین یه خورده سخته
من در قبال این افراد هیچ کار نمی کنم چون می دونم هر چی بگم از این گوش در از گوش دروازه ست
واسه اینم که مردم قوانین رو رعایت کنن به نظر من همینطور که ما جریمه های سرسام آور زیاد داریم لااقل یه پاداش هم واسه راننده های پایبند به قانون بزاریم که ملت تشویق شن و خلاف نکن.

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از Limooo torsh :
نه زیاد . وقتی دارن از دبستان به بچه ها پلیس یار و اینجور چیزا میدن یعنی از مدرسه شروع به فرهنگ سازی کردن . حتی اگه تو خانوادم

نباشه و این فرهنگ سازی مدرسم تو خانواده تاثیر میزاره . :)
آره.این طرح پلیس یار وقتی بچه بودیم بود.الان هم هست؟
من به شخصه اون زمانا که بچه بودیم به چشم جدی به این طرح نگاه نمیکردم.یعنی اون کارت های پلیس یاری که میدادن رو انگار میریختیم دور یا همچین چیزی!نمیدونم باید چی کار میکردن که جدی تر بگیریم.ولی خب کلاً طرح خوبی بود/هست :D

به نقل از mojtaba h :
به نظر من قوانین وضع شده که تقریبا درسته منظورم از درستی هم اینه که یعنی به نفع خودماست
واسه این هم این قوانین رو رعایت نمی کنن که رعایت به این قوانین یه خورده سخته
من در قبال این افراد هیچ کار نمی کنم چون می دونم هر چی بگم از این گوش در از گوش دروازه ست
واسه اینم که مردم قوانین رو رعایت کنن به نظر من همینطور که ما جریمه های سرسام آور زیاد داریم لااقل یه پاداش هم واسه راننده های پایبند به قانون بزاریم که ملت تشویق شن و خلاف نکن.
آخه چه پاداشی؟یه چیز عجیب و تا حدی مضحکیه :-? مثلاً بگن ما ماهیانه ان تومان میریزیم به حساب همه ی مردم به جز کسایی که خلاف کردن؟یه چیز شبیه یارانه ی نقدی که فقط به کسایی که خلاف نکردن میدن!؟ :D

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

آره هنوز اجرا میشه و با این طرح اعلام شده که آمار تصادفات در طی این سال ها ( اجرای طرح ) کاهش چشمگیری داشته .

پاداش میتونه با رایگان شدن بیمه مثلا به مدت 6 ماه باشه یا برای راننده های متخلف کاری که الان میکنن و به هر مناسبتی اگه خلاف نکنن نمره

منفی هاشون پاک میشه .

mlg

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan2
شهر
mashhad
مدال المپیاد
المپیادریاضی رتبه اول استان

ولی واقعا اینکه پشت چراغ قرمز 199ثانیه ای بمونی حالتو جا میاره!من که شخصا عاشق شکستن مقررات راهنمایی ام!مخصوصا تو مشهد که تقریبا دیگه رعایت نمیشه! :D

• لایک
امتیازات: MINU1

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از mlg :
ولی واقعا اینکه پشت چراغ قرمز 199ثانیه ای بمونی حالتو جا میاره!من که شخصا عاشق شکستن مقررات راهنمایی ام!مخصوصا تو مشهد که تقریبا دیگه رعایت نمیشه! :D
خب من فقط میتونم امیدوار باشم شما یا زود تر فرهنگ و درک درست از قوانین پیدا کنی یا اینکه یه اتفاق بد ولی آموزنده ای براتون بیافته که بعد از اون اتفاق شعور و درک درست از قوانین رو به واسطه ی یه تجربه ی شخصی کسب کنی!

Sepidd

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
ژنتيك.
پاسخ : رانندگی

من عاشق رانندگی هستم البته نه داخل شهر بلکه خارج از شهر ...تو اتوبان.... با سرعت بالا
اینقدر که عاشق رانندگی و هیجانشم جایزه کنکورمم یه ماشینه دلخواه که من امسال پورشه جدید رو میپسندم ...حالا تا 2 سال دیگه خدا بزرگه :D
راستی منم قبول دارم رانندگی توی شهر فاجعه هست /m\

spider girl

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
بندرعباس
دانشگاه
هرمزگان
رشته دانشگاه
مکانیک

خوراك من اصلا بيرون رفتن با ماشينه :D
نظرم اينه كه بعضي ها با اينكه 18 سالشون نشده ولي رانندگيشون خيلي خوبه دليل نميشه بگيم چون گواهينامه نداري نشين! البته نميخوام بگم گواهينامه بي ارزشه ولي اصل مطلب اينكه تو راننده ي خوب و مسلط باشي ;;)
وگرنه خيلي ها هم هستن با اينكه گواهي نامه دارن آدم اينجوري :O تو طرز رانندگيش ميمونه از بس افتضاحه :O

AliM

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
نمونه شاهد
شهر
تهران

من كه گواهينامه دارم پوسته ماشينو كندم!
ولي لذت عجيبي داره رانندگي! :D

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از mlg :
خب خانم راهنمایی رانندگی!محض اطلاعتون تو مشهد اگه بخوای قوانینو رعایت کنی یکی میزنه بهت مقصرم شناخته میشی که چرا چراغو رد نکردی! :-$
خواهشاً حرف بی پایه و اساس نفرمایید! همچین چیزی که اگه چراغ رو رد نکنی مقصر شناخته میشی واقعاً بی معنیه.
بنده مشهد اومدم.از وضع رانندگیش هم اطلاع دارم.توی همه ی شهر های ایران کما بیش قوانین راهنمایی رانندگی رعایت نمیشه.ولی این دلیل نمیشه شما عاشق شکستن قوانین راهنمایی رانندگی بشید!

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از mlg :
هر کی عاشق هر کاری بشه به خودش مربوطه!من نگفتم پلیس مقصر میگیرتت بقیه میگن اصلا ولش کن!
خیر ببینید.
ما به عنوان اعضای یه جامعه اصلاً آزادنیستیم که هر کاری که میخوایم بکنیم.
یه سری چیز ها هست که شخصیه.شما دوست داری توی خونه ت کف زمین آشغال بریزی بعد هم بگی من عاشق آشغال ریختن توی خونم هستم.خونه ملک شخصی شماست به دیگران هم ربطی نداره.این که عاشق آشغال ریختن توی خونه باشی به خودت مربوطه.
ولی یه سری چیزها هست که به بقیه مربوطه.شما نمیتونی تو خیابون آشغال بریزی بگی دوست دارم به خودم مربوطه.خیابون مال شما نیست.ملک شخصیت نیست.
همینجور نمیتونی قوانین راهنمایی رانندگی رو رعایت نکنی و بگی به کسی مربوط نیست.چون مستقیماً روی دیگران تاثیر میذاری.خیابون هم مال همه ست.وقت دیگرات تلف میشه.ممکنه تصادف ایجاد بشه و هزار مشکل دیگه! و بازم تاکید میکنم.خیابون ملک شخصی ما نیست.مثلاً شما میتونی توی حیاط خونت مشاینت رو هر جور خواستی پارک کنی.کج صاف بالا پایین.ولی توی خیابون نمیتونی.حتی اگه ساکن آپارتمان باشی بازم محدودیت ایجاد میشه.دیگه نمیتونی ماشینت رو هر جور خاصی پارک کنی و بگی به کسی مربوط نیست.

بالا