• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

كي ميدونه چطوري ميتونن خط هاي ميخي رو بخونن؟

• شروع کننده موضوع

amirali

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
مدال المپیاد
ندارم !!! :دی
دانشگاه
سبزوتریم دیگه اما نپرس کجاش
كي ميدونه چطوري خط هاي ميخي رو ميتونن بخونن اگه چيزي ميدونييد لطفا جواب من رو بدييد؟

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی
پاسخ : كي ميدونه چطوري ميتونن خط هاي ميخي رو بخونن؟

خط میخی سه چهار مدل داره !
فکر کنم میخی هخامنشی الفباییه و فقط چند شکل پرکاربرد الفبایی نیستن مثل شاه و خدا و ....

sutech

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابل
سال فارغ التحصیلی
88
مدال المپیاد
فیزیک
دانشگاه
sutech-iust
رشته دانشگاه
برق-کنترل-مهندسی پزشکی(علوم اعصاب)

کلاساش هست
فکر کنم شیراز و اصفهان و تهران
خیلی سخت نیست

hermes

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان شهیداژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتى اصفهان
رشته دانشگاه
مكانيك

اولين عامله مهمش حوصلست :)

ما كارسوق رياضي( راهنمايي) پروژه ي روز دوم مون يه متن ميخي بود >:D<

متن يه برگه اچار بود...هيچ فرضي هم نداشتيم:
نميدونستيم از چپ به راسته،نميدونستيم بايد افقي بگيريمش يا عمودي...حتي شروع و پايانشو هم نميدونستيم :D

اون موقع سال اول راهنمايي بودم...و هيچ اشنايي نداشتم....

اولش بايد قبول كنيد كه ممكنه براي قسمتيش دو متن مجزا پيدا كنيد....كه هر دو تاش بهش ميخوره....بايد ديد اون مقطع زماني يا اون جا كدومش بيشتر مد نظر بوده و اونو انتخاب كنيد

ادامه دارد :)

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

من یه کم بلدم، یعنی بلدم واژه های ساده رو بخونم و بنویسم.
خط میخی که در ایران باستان رواج داشته از چپ به راسته، 36 حرف داره و کلمات هم با یه خط مورب از هم جدا می شن.
از این حروف 22 تا فتحه، 4 تا کسره و 7 تا ضمه دارن و 3 تای دیگه حکم هجایی دارن (سه شکل الف در فارسی)
معنی کردن کلمه آسونه ولی جمله نه چون تشخیص حالت های مختلف سخته (که من دارم تمرین می کنم یاد بگیرم (:|)
(:|
(:|
بقیه شو بعدا می گم h-:

AMT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشاپور
مدال المپیاد
المپیاد علوم آزمایشگاهی-المپیاد زبان-المپیاد ادبی-المپیاد ریاضی 3 دوره-المپیاد شیمی
دانشگاه
علوم پزشکی ایران (ان ش
رشته دانشگاه
پزشکی

كي ميدونه چطوري خط هاي ميخي رو ميتونن بخونن اگه چيزي ميدونييد لطفا جواب من رو بدييد؟
خط میخی رو میخوای چی کارکنی؟

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

آشنایی با خط میخی یعنی آشنایی با تاریخ و تمدن ایران و یادگرفتنش لازمه و خوبه :-[

smartgirl

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ری
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
کامپیوتر (البته ب جایی نرسیدم متاسفانه ... )
دانشگاه
خوارزمی، امیرکبیر
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

خط پارسوماش رو دانلود کن
یه حالت فینگلیش داره . یعنی اگه بزنی A حرف میخی شو میاره که آ خونده میشه .این کارو بکن . بعدا ادامه شو میگم...

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

وقتی این خط دیگه ازبین رفته، اصلا چجوری تونستن رمزگشایی کنن و بگن هر نشانه چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از anahid_30s :
وقتی این خط دیگه ازبین رفته، اصلا چجوری تونستن رمزگشایی کنن و بگن هر نشانه چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

رمزگشاییش توسط یک افسر فرانسوی صورت میگیره که اولین بار کتیبه ی بیستونو میخونه و کشف رمز میکنه !
دقیقا نمیدونم چطوری اما فکر کنم چون کتیبه ها به چند زبان نوشته شدن از روی یک زبان شناخته شده دیگه میشه ترجمش کرد (تو کتابی که خونده بودم اومده بود این افسره نمونه هایی که یادداشت میکرده رو میفرستاده فرانسه اونجا هم بررسی میکردن ! حالا نمیدونم چطور دقیقا تونست رمزشو کشف کنه ! )

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از Dr.Eniac :
رمزگشاییش توسط یک افسر فرانسوی صورت میگیره که اولین بار کتیبه ی بیستونو میخونه و کشف رمز میکنه !
دقیقا نمیدونم چطوری اما فکر کنم چون کتیبه ها به چند زبان نوشته شدن از روی یک زبان شناخته شده دیگه میشه ترجمش کرد (تو کتابی که خونده بودم اومده بود این افسره نمونه هایی که یادداشت میکرده رو میفرستاده فرانسه اونجا هم بررسی میکردن ! حالا نمیدونم چطور دقیقا تونست رمزشو کشف کنه ! )

خب اصلا گیریم که اون یکی خط ها رو بلد بوده، اما وقتی از اون یکی چیزی نمیدونیم از کجا میشه مطمئن بود که هر دوی کتیبه ها دارن یه چیزی رو میگن؟

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از anahid_30s :
خب اصلا گیریم که اون یکی خط ها رو بلد بوده، اما وقتی از اون یکی چیزی نمیدونیم از کجا میشه مطمئن بود که هر دوی کتیبه ها دارن یه چیزی رو میگن؟

حرفت درسته !

قبل از توضیح بگم که سه نوع خط میخی وجود داره ، این شیوه کشف خط نوع اوله ، خطوط دیگه بعد از این کشف شدن :

یه مختصر تحقیقی کردم فهمیدم بیشترش بر مبنای حدث بوده !
اون فرانسویه میاد چندین کتیبه رو کنار هم میزاره میبینه یه سری اشکال ( یا بهتر بگیم کلمات) مشابهن ،
برای همین میبینه اینا توی کتیبه ها تکرار شده و تو هر چچند جمله یکبار حداقل میاد ، اکثر مواقع هم به فاصله کم توی یه جمله میان . پس نتیجه میگیره که باید نام شاهان هخامنشی باشه ! حالا طبق اسناد یونانی ها میدونستن که تنها کسی که پدرش شاه نبوده داریوش بوده و باز حدس میزنن بیستون متعلق به داریوش باشه چون کلمه شاه به صورت ( فلاش شاه فرزند فلان شاه) میومده اما در بیستون فقط یکبار از اون کلمه استفاده میشه !
با نگاه کردن به تعداد حروف کلمات و مقایسشون با نام پادشاهات میتونه 10 حرف از 40 حرف رو شناسایی کنه !
وقتی این 10 حرف شناسایی شد توی سایر کلمات جایگزین شدن و کم کم حروف جدید هم کشف شدن !

بعد که این نوع کشف شد میرن سراغ انواع بعدی که توی آشور و بابل هم دیده شدن ، خط اونا هجاهارو هم مشخص میکرد ، بالاخره با کمک نوع اول اونا هم کشف میشن و بعد هم نوع سوم .

نکته جالب اینه ، خط میخی نوع اول مخصوص پارسیان بود و شناخته شده نبود ، شاهان هخامنشی مجبور بودن ترجمه خط نوع اولو به خط های شناخته شده دیگه بنویسن اما وقتی هرسه نابود میشن و قراره کشف رمز شن میفهمن همون خط نوع اول که معروفیت آنچنانی نداشته از همه آسونتره و اون اول کشف میشه و کشف شدن رمز سایر خطوط مدیون خط نوع اولن .

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از Dr.Eniac :
حرفت درسته !

قبل از توضیح بگم که سه نوع خط میخی وجود داره ، این شیوه کشف خط نوع اوله ، خطوط دیگه بعد از این کشف شدن :

یه مختصر تحقیقی کردم فهمیدم بیشترش بر مبنای حدث بوده !
اون فرانسویه میاد چندین کتیبه رو کنار هم میزاره میبینه یه سری اشکال ( یا بهتر بگیم کلمات) مشابهن ،
برای همین میبینه اینا توی کتیبه ها تکرار شده و تو هر چچند جمله یکبار حداقل میاد ، اکثر مواقع هم به فاصله کم توی یه جمله میان . پس نتیجه میگیره که باید نام شاهان هخامنشی باشه ! حالا طبق اسناد یونانی ها میدونستن که تنها کسی که پدرش شاه نبوده داریوش بوده و باز حدس میزنن بیستون متعلق به داریوش باشه چون کلمه شاه به صورت ( فلاش شاه فرزند فلان شاه) میومده اما در بیستون فقط یکبار از اون کلمه استفاده میشه !
با نگاه کردن به تعداد حروف کلمات و مقایسشون با نام پادشاهات میتونه 10 حرف از 40 حرف رو شناسایی کنه !
وقتی این 10 حرف شناسایی شد توی سایر کلمات جایگزین شدن و کم کم حروف جدید هم کشف شدن !

بعد که این نوع کشف شد میرن سراغ انواع بعدی که توی آشور و بابل هم دیده شدن ، خط اونا هجاهارو هم مشخص میکرد ، بالاخره با کمک نوع اول اونا هم کشف میشن و بعد هم نوع سوم .

نکته جالب اینه ، خط میخی نوع اول مخصوص پارسیان بود و شناخته شده نبود ، شاهان هخامنشی مجبور بودن ترجمه خط نوع اولو به خط های شناخته شده دیگه بنویسن اما وقتی هرسه نابود میشن و قراره کشف رمز شن میفهمن همون خط نوع اول که معروفیت آنچنانی نداشته از همه آسونتره و اون اول کشف میشه و کشف شدن رمز سایر خطوط مدیون خط نوع اولن .

عجب!
پس همونطور که شما میگی بر اساس حدس و گمان بوده تا اطمینان. خب تلفط ما از داریوش، همونی نیست که هخامنشی ها داشتن. یعنی اومدن یه سری از نشانه های نوشتاری یه زبان دیگه رو با تلفظ خودشون برابر درنظر گرفتن، بعد اون حروفو پیدا کردن!

به نظرم کل تاریخ، فقط یه فریب بزرگه!

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از anahid_30s :
عجب!
پس همونطور که شما میگی بر اساس حدس و گمان بوده تا اطمینان. خب تلفط ما از داریوش، همونی نیست که هخامنشی ها داشتن. یعنی اومدن یه سری از نشانه های نوشتاری یه زبان دیگه رو با تلفظ خودشون برابر درنظر گرفتن، بعد اون حروفو پیدا کردن!

به نظرم کل تاریخ، فقط یه فریب بزرگه!

تقریبا میشه اونجوری گفت !
نکته دیگه اینه ، قبل از اسم پادشاهان طرف دوتا حرفو رمز نگاری کرده ! حرف صدای آ و صدای ب ، این خیلی بهش کمک کرده !
اما خب باید قبول کرد کشف رمز خط میخی کمک بزرگی به تاریخ ایران بود ! و یه کار خیلی خیلی عظیم !

حیف لایک هارو برداشتن وگرنه پستت به خاطر اون قسمت آخر واقعا جای لایک داشت :D

بالا