• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تغییر خط زبان فارسی

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
پاسخ : تغییر خط زبان فارسی

به نقل از مدیریت :
به نظرتون میشه خط فارسی رو تغییر داد؟ ارزشش رو داره؟

خط فعلی فارسی مشکلات زیادی داره. مثل
۱. وجود حرف‌های با تلفظ مشابه ( س ث ص ...) .
۲. صوت های /o/ /e/ /a/ نمود نوشتاری ندارد.
۳. برخی حروف نماینده بیش از یک صدا هستند مثل «و»
نظر بقیه دوستان در مورد تغییر خط فارسی چیه؟

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

غلطه. كار هزينه بريه؛ به علاوه اين كه ادبيات كهن ما با اين خطه و آشنايي باهاشم براى همه ضروريه. اگه خط عوض شه، بايد دوباره هزينه شه و تو مدارس خط قديم همراه باادبيات كهن آموزش داده بشه كه... خب چه كاريه!!!

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

به نقل از نرگس² :
غیر منطقیه اصن ! :-"مثلاً تو الان متنِ آلمانی میبینی میگی انگلیسیه ؟!

اون لانینه؛ فرق میکنه فقط آلمانی نیست که. بعد هم اگر کسی با آلمانی و انگلیسی و کلا زبان های برگرفته از لاتین آشنایی نداشته باشه، تشخیص نمیده.

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

یک سری رسم الخط هست که توی فارسی و عربی با هم فرق داره و یه کم دقیق تر شی می فهمی و اصلا سخت نیست . رسم الخط انگلیسی و آلمانی و اینا هم فرق داره با هم .

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

به نقل از SaϔnA.M :
یک سری رسم الخط هست که توی فارسی و عربی با هم فرق داره و یه کم دقیق تر شی می فهمی و اصلا سخت نیست . رسم الخط انگلیسی و آلمانی و اینا هم فرق داره با هم .

خب نمیگم فرق ندارن، دارن ولی

الان هر خارجی تا یه نوشته فارسی رو ببینه میگه عربیه

خب سخت نیست و فرق هم داره ولی فرقش کمه.فرض کنیم یه نفر آشنایی با معنی کلمات انگلیسی و فرانسوی و آلمانی و ... نداشته باشه. مسلما تشخیص دادن فرق بین اینا براش سخته:

World leaders backed keeping Greece in the eurozone on Saturday.
Los líderes mundiales de mantenimiento de respaldo a Grecia en la zona del euro, el sábado.
Wereldleiders ondersteund het houden van Griekenland in de eurozone op zaterdag.
Les dirigeants du monde soutenue gardant la Grèce dans la zone euro, le samedi.​

من به شخصه دوست ندارم که رسم الخطّی که استفاده میکنم مثل عربی باشه ولی خب به خاطر دردسر زیاد عوض کردنش، به نظرم ارزش نداره که بیایم یه خط جدید تعریف کنیم. مشکلات زیادی درست میکنه و همین الان هم سیستم آموزش و پرورش ایران برآورده کننده نیاز های آموزش و پرورش و در حد آموزش همگانی رسم الخط جدید نیست.

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
تنها مشکل از این لحاظه که هزار ساله تمام آثار مکتوب ایرانی به دبیره فارسی (عربی تکامل یافته) نوشته شده و کار رو خیلی سخت می‌کنه
اما اگه حرف این باشه که خط مناسب چی می‌تونه باشه٬ برای زبان فارسی بهترین خط، «دین دبیره» ست، چرا؟

۱- تمامی واج های لازم در فارسی در دین دبیره وجود دارن
۲- حروف اضافی در دین دبیره وجود نداره، جز ث و ح که در زبان پهلوی تلفظ دیگه ای داشتن بقیه ی حروف فقط یک شکل نوشتار دارن
۳- تمام مصوت های دین دبیره به دو دسته کوتاه و بلند تقسیم میشه و چون همه ی مصوت ها (بر خلاف دبیره فعلی) نوشته میشن، خوندن و نوشتن متون بهتر و اصولی تر انجام می‌گیره
۴- خط پهلوی قابلیت نگارش یه مصوت کوتاه بین اَ و اِ رو به دو صورت کوتاه و کشیده داره که برای فارسی (تا حدودی) و نیم‌زبانهاش لازمه اما در عربی وجود نداره
و...

علل بیشتری هست که باید از جنبه های متفاوت بهش پرداخته بشه، اما بهتره پیش از تغییر دبیره، خود زبان پارسی از واژگانی که بهشون نیاز نیست پالایش بشه و بعد از اون دبیره تغییر کنه

آخرین ویرایش:

a.khakpour77

گُم‌دَرسَر!!!
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5 تهران
شهر
فرز 1 بندرعباس/فرز 5 تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
مدال المپیاد
مدال که نه...اما سه تا مرحله یک دارم...
دو تا ادبی، ی زیست...
دانشگاه
علوم‌پزشکی تهران
رشته دانشگاه
ژنتیک
به نظر من زبان و خط فارسی(پارسی) یکی از زیباترین‌ها در تمام دنیا هستن،
درسته که چون این زبان پر نقطه‌ترین زبانه، یادگیریش مشکله(مخصوصاً برای خارجی‌هایی ک میخوان فارسی یاد بگیرن)،
اما ب این فکر کنید ک اولاً سالیان ساله مردم ما با این خط و نوشتار آشنایی دارن و قاعدتاً براشون سخته یادگیری خط نوشتاری دیگه،
دوماً بسیاری از متون و آثار ما چه تاریخی، چه ادبی و غیره، با این خط نوشته شدن و حتی در صورت تغییر زبان نوشتاری، ترجمه‌ی اونها کاری بسیار وقت‌گیر و هزینه‌بره...

به نظرم به جای تغییر کلی و جایگزینی یک زبان نوشتار دیگه، میتونیم تلاش کنیم ایرادات زبانمون رو یه جوره دیگه برطرف کنیم،
مثلاً به قول دوستمون بعضی از واژه‌های اضافی رو حذف کنیم، واژه‌های جدید بسازیم، زبانمون رو گسترش بدیم و سعی کنیم تا میتونیم«مخصوصاً توو مکالمات روزمره» از واژگان فارسی_نه دخیل عربی_استفاده کنیم، هر چند شاید کمی سخت باشه، اما شدنیه...
در ضمن، زبان گفتار و نوشتار فارسی رو بخاطر قدمتشه یا چون زبان مادریمونه یا هرچی، بهتر میشناسیم حتی با وجود داشتن ایراد!!!
و خب فکر نمیکنم بتونیم منکر این بشیم ک برخی ایرادات در طی سالیان توسط برخی افراد بر طرف شدن بالأخره...
ضمناً، کدوم زبانیه که ایراد نداشته باشه؟؟؟
آیا زبان خوب مطلق و بدون اشکال داریم؟؟؟

یه چیز دیگه‌ای هم که باعث میشه من به شخصه مخالف عوض شدن کامل خط نوشتارمون باشم،
اینه که واقعاً دلم نمیخواد نسل آیندمون رو از زیبایی خط نستعلیق محروم کنم، چون خودم به شدت ازش لذت میبرم...

Su Señor

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بابائی
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
0000
باید گفت که تغریبا تمام زبان هایی که با الفبای لاتین نوشته میشن املای بسیار سختی دارن مثل زبان فرانسوی که دشواری های دبیره عربی پیش اونا هیچه اگه دقت کنیم تو انگلیسی هم ما دوتا س داریم c s سه تا ک داریم c k q دوتا ف داریم f ph دوتا ج داریم j g دوتا ز داریم s z و ... اگه فقط به خاطر دشواری الفبای عربی تغییرش بدیم کار کاملا اشتباهیه
ولی به ناچار الفبای لاتین الفبای جهانه از حقم نگذریم مزیتهای زیادی داره مثلا همه همخوان ها و واکه ها رو نمایش میده، واژه ها و شماره ها از یه جهت نوشته میشن، واژها تقریبا همه اندازه همن تازه اگه زبان پارسی با نویسه لاتین نوشته بشه زبان آموزان این زبان چند برابر میشن
اگه با دلایل بالا انجام بشه اشتباه بزرگی نیست ولی اگه بخوایم صرفا به خاطر عرب ستیزی این کار بکنیم میشه آغاز اشتباهات ما فقط میخوام بگم که آره! روشنفکری و رنسانسگرایی خوبه اما همه چیزو ساده قبول نکنیم و تقلید چشم بسته رو کنار بذاریم
سعی کنیم برای همه چیز دلیل پیدا کنیم
مسئله ی بعدی هم اینه که اختراع یه الفبای جدید یا رفع اشکال الفبای فارسی کار بیهوده ایه ما میتوانیم خط نستعلیق را به عنوان خط هنری نگه داریم
به نظرتون میشه خط فارسی رو تغییر داد؟ ارزشش رو داره؟

خط فعلی فارسی مشکلات زیادی داره. مثل
۱. وجود حرف‌های با تلفظ مشابه ( س ث ص ...) .
۲. صوت های /o/ /e/ /a/ نمود نوشتاری ندارد.
۳. برخی حروف نماینده بیش از یک صدا هستند مثل «و»

نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
واقعا فکر نمی کنم که بشه یهویی خط یه زبانیو که از قدیمی ترین زبانهاست یه روزه تغییر داد. همه ی زبان ها سیر تکامل داشتن و نود و نه درصد این سیر هم به صورت ناخوداگاه اتفاق افتاده نه اینکه یک سری افراد بشینن و بگن که خب از این به بعد به این شی اینو بگیم یا از این به بعد اینطوری بنویسیم همه ی چیزهایی که توی یک زبان هست داستانهای قدیمی داره . تمام واج ها ، کلمات و کنایه ها. واقعا چیزی نیست که ما بخوایم تصمیم بگیریم اینطوری تغییری توش ایجاد کنیم خیلی خنده داره انگار یکی بگه که من این قسمت تاریخمو دوست ندارم بشینیم عوضش کنیم.
در ضمن به جز ما فارس های دیگری هم در دنیا وجود دارن و اگه ما خط رو عوض کنیم انگار تمام اشتراکات فرهنگی و تاریخی خودمون رو تغییر دادیم و از اونجایی که زبان فارسی هیلی قدیمیه و اگه به درخت زبانها نگاه کنید می بینید که بعد از زبان ایندو اروپایی میشه ایندو ایرانی و اگه ما یهویی بیایم خط خودمونو عوض کنیم انگار تنه ی درخت رو قطع کردیم.

تنها مشکل از این لحاظه که هزار ساله تمام آثار مکتوب ایرانی به دبیره فارسی (عربی تکامل یافته) نوشته شده و کار رو خیلی سخت می‌کنه
اما اگه حرف این باشه که خط مناسب چی می‌تونه باشه٬ برای زبان فارسی بهترین خط، «دین دبیره» ست، چرا؟

۲- حروف اضافی در دین دبیره وجود نداره، جز ث و ح که در زبان پهلوی تلفظ دیگه ای داشتن بقیه ی حروف فقط یک شکل نوشتار دارن
۳- تمام مصوت های دین دبیره به دو دسته کوتاه و بلند تقسیم میشه و چون همه ی مصوت ها (بر خلاف دبیره فعلی) نوشته میشن، خوندن و نوشتن متون بهتر و اصولی تر انجام می‌گیره
۴- خط پهلوی قابلیت نگارش درانج به دو صورت کوتاه و کشیده رو داره که برای فارسی (تا حدودی) و نیمزبانهاش لازمه اما در عربی وجود نداره
و...

علل بیشتری هست که باید از جنبه های متفاوت بهش پرداخته بشه، اما بهتره پیش از تغییر دبیره، خود زبان پارسی از واژگانی که بهشون نیاز نیست پالایش بشه و بعد از اون دبیره تغییر کنه
خط دین دبیره خطی خیلی قدیویه که به جز استفاده ی اندکی در برخی کتاب های معمول استفاده ی زیادی نداشته و به همین دلیل هم تکامل و پیشرفت چندانی نداشته درست نیست که با این وجود از این خط استفاده کنیم. به علاوه اگر هم نکاملی داشته به صورت اوستایی و سپس کوفی و... در امده یعنی خودش رسیده به همین جایی که ما الان توش هستیم برای چی ما باید دوباره برش کردونیم به پله ی اول؟

راستی خیلی از افراد می گن که خط ما واج ها و اعراب را به خوبی نشون نمی ده چون ما معمولا مثل عربی اعراب را نمی نویسیم یا مانند انگلیسی به صورت حروف صدا دار از ان استفاده نمی کنیم و این رو یه عیب می بینن اما من به نظرم اتفاقا سرعت نوشتن رو خیلی زیاد تر می کنه و راحت تر می نویسیم همین الان فرض کنید که موقع تایپ کردن باید اعراب رو هم می زاشتید!
البته این فقط یه نظر شخصیه .

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد:

Su Señor

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بابائی
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
0000
سخن شما متین ولی فارس های تاجیکستان فارسیو با الفبای سیریلیک یعنی الفبای زبان روسی و زبان های اسلاوی مینویسند من این کارو تایید نمیکنم چون تغییر خط تو تاجیکستان با اهداف استعماری و توسط شوروی انجام شده حتی این کار سیاستی برای تغییراتی در زبان فارسی شده به طوری که زبان دانشگاهی این کشور روسیه تازه تاجیک ها اعلام کردن که زبان ما فارسی تاجیکی نیست زبان تاجیکیه تو حتی افغان ها هم به زبانشون میگن زبان دری نه فارسی
این واگرایی فارسی زبان خیلی وقته که ایجاد شده تقریبا از زمانی که پادشاهانی سر کار اومدن که از مسئولیت خطیرتاریخیشون اطلاع نداشتن اون هم عدل زمانی که نباید پادشاه میبودن به جرات میشه گفت بیشتر مشکلات ما ریشون در اشتباهات و بی اطلاعی پادشاهان اون زمان داره ولی ما به جای کوبیدن اونا شاهان پهلویو تخریب میکنیم
میدونی ما وارد عصر جدیدی شدیم که این واگرایی بین تمام ملت های آسیا به ویژه خاور میانه وجود داره و با تغییر خط ما تغییر نمیکنه
خط دین دبیره خطی خیلی قدیویه که به جز استفاده ی اندکی در برخی کتاب های معمول استفاده ی زیادی نداشته و به همین دلیل هم تکامل و پیشرفت چندانی نداشته درست نیست که با این وجود از این خط استفاده کنیم. به علاوه اگر هم نکاملی داشته به صورت اوستایی و سپس کوفی و... در امده یعنی خودش رسیده به همین جایی که ما الان توش هستیم برای چی ما باید دوباره برش کردونیم به پله ی اول؟
واقعا فکر نمی کنم که بشه یهویی خط یه زبانیو که از قدیمی ترین زبانهاست یه روزه تغییر داد. همه ی زبان ها سیر تکامل داشتن و نود و نه درصد این سیر هم به صورت ناخوداگاه اتفاق افتاده نه اینکه یک سری افراد بشینن و بگن که خب از این به بعد به این شی اینو بگیم یا از این به بعد اینطوری بنویسیم همه ی چیزهایی که توی یک زبان هست داستانهای قدیمی داره . تمام واج ها ، کلمات و کنایه ها. واقعا چیزی نیست که ما بخوایم تصمیم بگیریم اینطوری تغییری توش ایجاد کنیم خیلی خنده داره انگار یکی بگه که من این قسمت تاریخمو دوست ندارم بشینیم عوضش کنیم.
در ضمن به جز ما فارس های دیگری هم در دنیا وجود دارن و اگه ما خط رو عوض کنیم انگار تمام اشتراکات فرهنگی و تاریخی خودمون رو تغییر دادیم و از اونجایی که زبان فارسی هیلی قدیمیه و اگه به درخت زبانها نگاه کنید می بینید که بعد از زبان ایندو اروپایی میشه ایندو ایرانی و اگه ما یهویی بیایم خط خودمونو عوض کنیم انگار تنه ی درخت رو قطع کردیم.

خط پهلوی هم سختی های خودشو داره تازه ما که نمیخوایم به عقب برگردیم
کلا تغییر خط عربی کار درستی نیست ولی اگه بخواهیم تغییرش بدیم بهتره که به سمت جهانی کردن زبان پارسی حرکت کنیم تنها دبیره مناسب دبیره لاتینه

۴- خط پهلوی قابلیت نگارش درانج به دو صورت کوتاه و کشیده رو داره که برای فارسی (تا حدودی) و نیمزبانهاش لازمه اما در عربی وجود نداره
و...

ا

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد:

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
من تخصص و علاقه ای توی زبانشناسی ندارم، ولی یه بحثی پیش اومد درباره اینکه نمیشه خطو ناگهانی عوض کرد و تغییر خط محصول یه تکامل تدریجیه. ولی ما در تاریخ نمونه های عوض شدن دستخط بصورت دستوری(و نه تدریجی و پراکنده) رو داشتیم. مثلا خط کانجی بطور قدیمی، زیادی سخت بود و تو دهه پنجاه میلادی برای گسترش سواداموزی، تغییراتی توش دادن تا ساده تر بشه. این ساده سازی کانجی تو ژاپن هم انجام شد و از دلایل مهمه که امروزه چرا ژاپنی و چینی باهم تفاوت دارن.
ترکیه هم که دستخطشو از عربی به لاتین تغییر داد
بنابراین کار نشدی نیست.

درباره اینکه منابع قدیمی و فرهنگی ای هم داریم که اینجوری اصلون ناخوانا میشن،من این ایرادو موجه نمیدونم. زبان بالاخره تغییر میکنه و این باعث نمیشه که برای خوندن کتیبه های هخامنشی هم بیایم دوباره خط میخی رو رسمی کنیم و به همین شکل برای جاهای دیگه....اونم منابعی که بخش عظیمیشون دیگه بی استفاده شدن. فقط کافیه اونارو به خط جدید ترجمه کنیم. چیز بد و عجیبی نیست.

خلاصه فکر میکنم اگه واقعا یک خط یا حتی زبان مشکلاتی داره، نباید از اصلاحشون فروگذار کنیم و تو زمان فریز بشیم. تغییر در فرهنگ/زبان/مرز ها و...اگه به قصد بهتر کردن باشه خیلیم عالیه. قدمت دلیل موجهی برای پوشوندن اشتباه نیست.

آخرین ویرایش:

Su Señor

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بابائی
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
0000
دقیقا همین طوره
من تخصص و علاقه ای توی زبانشناسی ندارم، ولی یه بحثی پیش اومد درباره اینکه نمیشه خطو ناگهانی عوض کرد و تغییر خط محصول یه تکامل تدریجیه. ولی ما در تاریخ نمونه های عوض شدن دستخط بصورت دستوری(و نه تدریجی و پراکنده) رو داشتیم. مثلا خط کانجی بطور قدیمی، زیادی سخت بود و تو دهه پنجاه میلادی برای گسترش سواداموزی، تغییراتی توش دادن تا ساده تر بشه. این ساده سازی کانجی تو ژاپن هم انجام شد و از دلایل مهمه که امروزه چرا ژاپنی و چینی باهم تفاوت دارن.
بنابراین کار نشدی نیست.

درباره اینکه منابع قدیمی و فرهنگی ای هم داریم که اینجوری اصلون ناخوانا میشن، جمن این ایرادو موجه نمیدونم. زبان بالاخره تغییر میکنه و این باعث نمیشه که برای خوندن کتیبه های هخامنشی هم بیایم دوباره خط میخی رو رسمی کنیم و به همین شکل برای جاهای دیگه....اونم منابعی که بخش عظیمیشون دیگه بی استفاده شدن. فقط کافیه اونارو به خط جدید ترجمه کنیم. چیز بد و عجیبی نیست.

خلاصه فکر میکنم اگه واقعا یک خط یا حتی زبان مشکلاتی داره، نباید از اصلاحشون فروگذار کنیم و نباید تو زمان فریز بشیم. تغییر در فرهنگ/زبان/مرز ها و...اگه به قصد بهتر کردن باشه خیلیم عالیه. قدمت دلیل موجهی برای پوشوندن اشتباه نیست.

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
دقیقا واسه اینه که میگیم باید برگشت به پله‌ی اول، چون تکامل پیدا کرده اما اشتباه!
وقتی خط یک زبان هندو اروپایی در مبنای یک زبان سامی حامی تغییر کرده، یعنی برخی ویژگی های لازمه ی فارسی رو از دست داده و برخی ویژگی های بی‌ربط به دست آورده
در واقع ما نیاز داریم خط نوشتاری انتخاب کنیم که نیازهامونو برطرف کنه و در عین حال برای املامون مشکل ساز نشه
شما چقدر از "ط" و "ض" و "غ" در نوشتار روزمره استفاده می‌کنید؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
بنابراین کار نشدی نیست.

درباره اینکه منابع قدیمی و فرهنگی ای هم داریم که اینجوری اصلون ناخوانا میشن،من این ایرادو موجه نمیدونم. زبان بالاخره تغییر میکنه و این باعث نمیشه که برای خوندن کتیبه های هخامنشی هم بیایم دوباره خط میخی رو رسمی کنیم و به همین شکل برای جاهای دیگه....اونم منابعی که بخش عظیمیشون دیگه بی استفاده شدن. فقط کافیه اونارو به خط جدید ترجمه کنیم. چیز بد و عجیبی نیست.

خلاصه فکر میکنم اگه واقعا یک خط یا حتی زبان مشکلاتی داره، نباید از اصلاحشون فروگذار کنیم و تو زمان فریز بشیم. تغییر در فرهنگ/زبان/مرز ها و...اگه به قصد بهتر کردن باشه خیلیم عالیه. قدمت دلیل موجهی برای پوشوندن اشتباه نیست.
درسته ترکیه و هند هر دو به لاتین و انگلیسی برگشتند که بیشتر باعث تخریب زبان میشود. خط و زبان با هم هستن و جدا ناپذیرند اگه زبان فارسی باشه با ریشه ای تقریبا جدا از خط خودش مشکلات خیلی زیادی بوجود می اوره و من مطمئنم که خیلی زود پشیمون می شن کشور هایی که این کارو کردن به علاوه که باید اینم در نظر گرفت که هم ترکیه و هم هند این کارا به خاطر عیب و ایرادهات خطشون نکردن و بیشتر دلایل سیاسی پشت قضیه بوده.

Su Señor

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بابائی
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
0000
من باهات موافق نیستم ترکها خودشون خواستن و تغییرش دادن درسته که آتاترک شیفته غرب بود و میخواست ترکیه رو غربی کنه ولی قصد نداشت که زبان ترکیه رو عوض کنه
ولی در مورد هندیا باهات موافقم چون اونا مستعمره انگلیس بودن
ولی یه حکومت مرکزی میتونه فرهنگ مردمو تغییر بده اگه بخواد و همین طور میتونه فرهنگ مردمو نجات بده اگه بخواد
درسته ترکیه و هند هر دو به لاتین و انگلیسی برگشتند که بیشتر باعث تخریب زبان میشود. خط و زبان با هم هستن و جدا ناپذیرند اگه زبان فارسی باشه با ریشه ای تقریبا جدا از خط خودش مشکلات خیلی زیادی بوجود می اوره و من مطمئنم که خیلی زود پشیمون می شن کشور هایی که این کارو کردن به علاوه که باید اینم در نظر گرفت که هم ترکیه و هم هند این کارا به خاطر عیب و ایرادهات خطشون نکردن و بیشتر دلایل سیاسی پشت قضیه بوده.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
من باهات موافق نیستم ترکها خودشون خواستن و تغییرش دادن درسته که آتاترک شیفته غرب بود و میخواست ترکیه رو غربی کنه ولی قصد نداشت که زبان ترکیه رو عوض کنه
ولی در مورد هندیا باهات موافقم چون اونا مستعمره انگلیس بودن
ولی یه حکومت مرکزی میتونه فرهنگ مردمو تغییر بده اگه بخواد و همین طور میتونه فرهنگ مردمو نجات بده اگه بخواد
نه فرهنگ رو مردم تغییر می دهند به نظر من نه حکومت مرکزی.مثلا حکومت مرکزی ایران به تو نگفته که وقتی یکی حرف می زنه وسط حرفش نپر یا سلام رو حکومت بهت یاد نداده.
و فرهنگ چیز خیلی خیلی گسترده تریه نسبت به خط نوشتاری و راستی به نظرم به جای تغییر خط برن این همه سایتایی رو که دروغ ، درنگ نوشتن درمورد ایرانی ها و هخامنشیان و.. یا میراث فرهنگی نزاره این همه چیز بره بیرون از کشور خیلی به نجات فرهنگ کمک بیشتری می کنه تا تغییر خط و اینا اگه می خواستن قدمی برای حفظ فرهنگ و تمدن ایران بردارن این کارا رو می کردن.(;(;(;

Su Señor

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بابائی
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
0000
میدونی حکومتی که بخواد فرهنگو نگه داره نگهش میداره درسته قدرت حکومت با اصول دموکراسی محدودتر از قبل شده ولی قدرتش کم نشده دقیقا اگه حکومت بخواد ما به جای سلام میگیم مثلا درود
ما اگه دوبار تو فیلم ببینیم سه بار تو تلویزیون چند بار تو مجله وکتاب مطمئن باش به جای سلام میگیم درود
عصر عصر رسانه هاس رسانس که باعث شده من از قزوین و تو از تهران اینقدر سریع و راحت باهم صحبت میکنم
میدونی الان میگن حکومتی قدرتمندتره که رسانه ی قوی تری داره
باور کن بیش تر قدرت کشوری مثل ایالات متحده به خاطر رسانه ی پر جونشه
مساله بعدی هم موضوع قاچاق میراث فرهنگی ما؛ حقیقتش اینه که قاچاق یه سری مسائل سیاسی پشتش داره که خیلی از اونا میرسه به پادشاهان بی لیاقت دودمان قاجار که به نظر من میشه گفت که عصر تاریکی ایران و ممالک اسلامیه
نه فرهنگ رو مردم تغییر می دهند به نظر من نه حکومت مرکزی.مثلا حکومت مرکزی ایران به تو نگفته که وقتی یکی حرف می زنه وسط حرفش نپر یا سلام رو حکومت بهت یاد نداده.
و فرهنگ چیز خیلی خیلی گسترده تریه نسبت به خط نوشتاری و راستی به نظرم به جای تغییر خط برن این همه سایتایی رو که دروغ ، درنگ نوشتن درمورد ایرانی ها و هخامنشیان و.. یا میراث فرهنگی نزاره این همه چیز بره بیرون از کشور خیلی به نجات فرهنگ کمک بیشتری می کنه تا تغییر خط و اینا اگه می خواستن قدمی برای حفظ فرهنگ و تمدن ایران بردارن این کارا رو می کردن.(;(;(;

آخرین ویرایش:
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
میدونی حکومتی که بخواد فرهنگو نگه داره نگهش میداره درسته قدرت حکومت با اصول دموکراسی محدودتر از قبل شده ولی قدرتش کم نشده دقیقا اگه حکومت بخواد ما به جای سلام میگیم مثلا درود
ما اگه دوبار تو فیلم ببینیم سه بار تو تلویزیون چند بار تو مجله وکتاب مطمئن باش به جای سلام میگیم درود
عصر عصر رسانه هاس رسانس که باعث شده من از قزوین و تو از تهران اینقدر سریع و راحت باهم صحبت میکنم
میدونی الان میگن حکومتی قدرتمندتره که رسانه ی قوی تری داره
باور کن بیش تر قدرت کشوری مثل ایالات متحده به خاطر رسانه ی پر جونشه
مساله بعدی هم موضوع قاچاق میراث فرهنگی ما؛ حقیقتش اینه که قاچاق یه سری مسائل سیاسی پشتش داره که خیلی از اونا میرسه به پادشاهان بی لیاقت دودمان قاجار که به نظر من میشه گفت که عصر تاریکی ایران و ممالک اسلامیه
نه هنوزم خیلی هست حتی به صورت کاملا قانونی میراثمونو می فرستن اونور تازه موزه درست درمونم نداریم.،درسته ولی این رو فراموش نکن که حکومت رو مردم می سازن.یا مردم قدرت رو در اختیار یه عده ی خاصی می زارن
همون طور که خودت گفتی رسانه خیلی مهمه اگه ایران هم مثل امریکا رسانه ی قوی ای داشت اون وقت می تونست بگه که فارسی کامل ترین زبانه حالا چه باشه چه نباشه فقط کافیه چهار تا مستند و فیلم نشون بدن و اونوقت دیگه هیچکی نه تو ایران نه اونور احساس نیاز برای تغییر خط پیدا می کرد. پس واقعا برای جهانی شدن هیچ احتیاجی به تغییر خط یا فرهنگ یا هیچ چیز دیگه ای نیست.

Su Señor

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بابائی
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
0000
میدونی یه چیزایی هست که نمیدونم میتونم بگم یا نه این مسائل که تو گفتی در یک حکومت که کاملا دموکراسیه انجام میشه نه تو حکومتی مثل جمهوری اسلامی ما که متاسفانه ما یه سری اصول داریم که کل دموکراسیو نقض میکنه
ما سی و چند سال پیش حکومتو به دست یک سری دادیم که یه جمهوری جدید داشته باشیم ولی این عزیزان یه جمهوری با یه قدرت مطلق به ما دادن تازه تو نظام ما مردم حضور خیلی محدودی دارن
باز هم میگم پادشاهان عصر تاریکی ایران بودن که امتیاز ها زیادی رو در انحصار خیلیا قرار دادن که که اون کسا گردن کلفتایی بودن که حکومت پهلوی حتی جمهوری اسلامی هم نتونستن که امتیازهای اونا رو لغو کنن من نگفتم الان نیست میگم تقصیر گذشته هاس ما وقتی میتونیم مسائل اینچنینیو حل کنیم که یه بار دیگه یه نگاهی به اصول دموکراسی بیندازیم
نه هنوزم خیلی هست حتی به صورت کاملا قانونی میراثمونو می فرستن اونور تازه موزه درست درمونم نداریم.،درسته ولی این رو فراموش نکن که حکومت رو مردم می سازن.یا مردم قدرت رو در اختیار یه عده ی خاصی می زارن
همون طور که خودت گفتی رسانه خیلی مهمه اگه ایران هم مثل امریکا رسانه ی قوی ای داشت اون وقت می تونست بگه که فارسی کامل ترین زبانه حالا چه باشه چه نباشه فقط کافیه چهار تا مستند و فیلم نشون بدن و اونوقت دیگه هیچکی نه تو ایران نه اونور احساس نیاز برای تغییر خط پیدا می کرد. پس واقعا برای جهانی شدن هیچ احتیاجی به تغییر خط یا فرهنگ یا هیچ چیز دیگه ای نیست.

آخرین ویرایش:

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
من کاری به انگیزه ها و دلایل اونا ندارم. مثالم صرفا برای این بود که نشون بدم اقدام حکومتی میتونه باعث تغییر دستخط و اینجور مسائل زبانشناختی بشه، حالا به هر سمت و سوی درست و غلطی. من چین و ژاپن رو هم مثال زدم که تغییر در دستخط و زبانشون نه به دلایل سیاسی بلکه برای اسون تر شدن و گسترش سواد اموزی همگانی انجام شد تا راحت تر بشه یاد گرفت و استفاده کرد که البته تغییرات کمی هم نبودن و عمده سرچشمه اختلاف زبان و خصوصا دستخط فعلی ژاپنی و چینیه. چون این تغییرات در کانجی قدیمی رو هر کدوم به شکلی متفاوت انجام داد و سیاست درستی هم بود.
کل ادعای کسانی هم که خواهان تغییر دستخط فعلی هستن دقیقا همینه که رسم الخط عربی انسجام لازمو با زبان فارسی نداره و نیازمند یک خط منسجم تر هستیم. این تغییر فعلی به طور واضحی دارای ایراداتیه که باید بر طرف بشن. ما برخلاف زبان عربی، بین تلفظ حروف "ط" و "ت" فرقی نمیذاریم اما دستخطمون این تفاوت رو داره که هیچ خاصیتی جز سخت کردن املای کلمات نداره.
من پیشنهادی ندارم که حالا رسم الخط جدید چی باشه و در این زمینه زبانشناسان باید نظر بدن ولی اینکه از لاتین استفاده کنیم بنظرم پیشنهاد جالبی میاد.

فرهنگ عناصر مختلفی داره و به همین دلیل هم میتونه با عوامل گوناگونی دارای ارتباط دو سویه یا یک سویه باشه. ولی مسئله انسجام زبان و رسم الخط چیزی نیست که الزاما نیازمند کلی زمان باشه تا شاید به تدریج طی تحولات تاریخی درست بشه(یا شایدم بد تر شه!) بلکه با بهره گیری از رسانه ها و اموزش و پرورش و...قابل تغییره و تاریخ هم از این مثالها داره. مهم اینه که این تغییر رو در چه جهتی انجام بدیم. همین زبان فارسی امروزه و رسم الخطشم محصول بسیاری از اقدامات حکومتی عربهاست نه اینکه تکامل زبان و خط فارسی پهلوی چنین اقتضا کرده باشه.

درست کردن فرهنگ و زبان هم با خروج میراث فرهنگی بحث کاملا متفاوتیه...

* بحثای جالب دیگه ای هم شد که حیف از موضوع تاپیک خارجن و نباید بهشون پرداخت...مثل رابطه مردم و حکومت که بنظرم این حرف که لزوما مردم حکومتو میسازن غلطه

بالا