• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

منابع المپیاد فیزیک

hba

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی 1
مدال المپیاد
برنز فیزیک
پاسخ : منابع المپیاد فیزیک

سلام

با توجه به این که شما انشالله سال یا سال های بعد المپیاد دارین ویژگی هایی که باید داشته باشین و کارهایی که انجام ش مفیده رو بهتون میگم ( باتوجه به سبک سوالات و طرز نمره دهی و طرز فکر اساتید باشگاه)

اول هر درسی رو کامل و اصولی یاد بگیرید

دوم حوصله و صبر کافی رو به خرج بدید

سوم سعی کنید به هیچ عنوان ...به هیچ صورت ... و به هیچ وجه اشتباه محاسباتی نداشته باشید ..... چون حتی اگه تا فاینال هم خوب پیش برید و فاینال یعنی یه بازه ی 48 ساعته توی زندگی تون رو اشتباه محساباتی داشته باشید دیگه حتی اگه علامه دهر هم باشید طلا احتمال زیاد نمیگیرین

چهارم مرتب وتمیز بنویسید.... حتی اگه طول بکشه .... سوال رو تا آخر نرید و بعد چک کنبد ... توی پایان هر بخش محاسبات رو یه چک کنید ... حالات خاص و حدی رو هم بررسی کنید

پنجم اصولا" برای مرتب نوشتن در ابتدای کار به چرک نویس و فکر کردن قبلش نیاز دارید پس هرسوالی رو که دیدید یه الگوریتمی رو برای حلش داشته باشید و به ترتیبی که منطقی تره پیاده ش کنید روی کاغذ

ششم نزدیک مرحله اول ... یعنی دوماه یا یه ماه مونده به مرحله اول خوب مباحث مرحله یک رو پوشش بدید و آزمون ها رو توی شرایط آزمون

حتی اگه تکراری اند بدید و توی این بازه به فکر باشگاه و مرحله دوم خیلی نبودین هم مهم نیست .... امسال تاثیر 20 الی 40 درصدی مرحله ی اول دودش تو چشم خیلیا رفت!!!!!! حتی افرادی که خیلی اداعاشون میشد و مرحله یک رو بچه بازی میگرفتن

هفتم
کتاب های فارسی رو سعی کنید زود تموم کنین مثلا" تا اواسط بهمن ماه .... یا دی ماه.... بعد مرور کنین و برید تو کتب انگلیسی(منظورم بیشتر المپیادهای نزدیک ایرانه مثلا" هند خوبه!) البته با توجه به تغییر دروس دوره این پیشنهاد با توجه به خود فرد میتونه عملی بشه یا نشه!
مثلا" تو ترمو من حداکثر ایرودوف رو یه بار حل کردم ولی شما باید بیشتر بخونید...! ویه چیز دیگه... باتوجه به افزوده شدن ترمو (به شرط پایداری!)نیازتون به المپیاد های خارجی و جهانی افزایش پیدا میکنه
چون مبحث نو پاست احتمال دادن سوال تکراری از المپ های دیگر ملل(!) افزایش میابد! تو مرحله ی دو ما دوتا سوال عینا تکراری بود!

هشتم تا جایی که میدونید سوال حل کنید و تجربه کسب کنید ... اشتباه های مهم خودتون رو یاد داشت کنید ( من یه دفتر برای نکته و جاهایی که سوتی میدادم (و سوتی زیاد واضح نبود )داشتم که قبل مرحله یک و دو خیلی کمکم کرد) نوشتن و مکتوب کردن کار بسیار عالیه ای یه!
مثلا" این که توی معادلات فنر اول باید مشتق گرفت از انرژی مکانیکی و بعد تقریب ها رو زد .... در صورتی که بر عکس بشه توی بعضی مسائل جواب غلط میده!!!! (چرا؟)

نهم

قبل مرحله دو هم خیلی بخونید و تو شرایط امتحان مرحله دو بدید..... سوالهایی که تمرینی واسه مرحله 2حل میکنید هم پیشنهاد میدم تو وقتی حدود بیست تا 30 دقیقه کامل حل کنید و یه چک هم کرده باشین... و حتما" به جواب آخر برسید و ساده ش کنید تا جای ممکن.... وگرنه نمره ی خوبی بهتون نمیدن.... مثلا" اگه کامل هم حل کنید وجواب رو ساده نکنید و بر حسب پارامترهایی که سوال گفته مستقیما" نباشه ... احتمال قوی داره که بهتون 14 از 20 بدن..... چون اونها فاصله ی 40 نفر از بقیه رو به هر زوری که شده باید ایجاد کنن....

باشگاه رو هم پخش کنید و بخونید.... البته تابستون دوم به سوم بهترین وقت باشگاه هه به نظرم....

دهم

تو باشگاه تقریبا" سطح همه یکیه .... یکی هم نباشه اونا یه جوری امتحان میگیرن یکی بشه! ( یعنی به کلاس های بیرون کار ندارن و هرچی رو که تو دوره بگن امتحان میگیرن) و اصولا" 10 نفر رو می خوان واسه دوره تیم که سرعت و دقت (اشتباه محاسباتی نکردن)بالاتری
دارند... البته این ها هم با تمرین زیاد بدست میاد

راستی... به انتگرال های خفن هم زیاد گیر ندین .. انتگرال های خفن رو میدن ... به ماکه جدول انتگرال میدادن آخر سوال ها ... حتی واسه انتگرال های تقریبا" ساده...

اشتباه محاسباتی نکنید و سرعت و دقت رو هم بالاتر ببرین!

یا علی!

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

این کتاب زیمانسکی میشه یه باتجربه بیادتوضیح بده کدوم فصلاش بدرد المپ شیمی میخوره کدوماش المپ فیزیک? :-?

Mozartine

کاربر حرفه‌ای

به نقل از ali.chemophile :
این کتاب زیمانسکی میشه یه باتجربه بیادتوضیح بده کدوم فصلاش بدرد المپ شیمی میخوره کدوماش المپ فیزیک? :-?
شمیمی رو نمیدونم، ولی فیزیک اگه کسی بخونه برای دوره ده میخونه - که بازم ادکینز بیشتر طرفدار داره. قسمت اولش رو کامل میشه خوند، فصل اول نه، قسمت اول و همچنین اگه برا مکانیک آماری بخواید، تعریفی نداره زیمانسکی، رایف فصلای اولش و فصل تابع پارش و توزیع تندی سرعت ماکسولی‌ش لازمه.
برای مرحله دو و اینا هالیدی و کتابای مسئله پاسخگو هستند بنظرم.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Silmarillion :
شمیمی رو نمیدونم، ولی فیزیک اگه کسی بخونه برای دوره ده میخونه - که بازم ادکینز بیشتر طرفدار داره. قسمت اولش رو کامل میشه خوند، فصل اول نه، قسمت اول و همچنین اگه برا مکانیک آماری بخواید، تعریفی نداره زیمانسکی، رایف فصلای اولش و فصل تابع پارش و توزیع تندی سرعت ماکسولی‌ش لازمه.
برای مرحله دو و اینا هالیدی و کتابای مسئله پاسخگو هستند بنظرم.

البته منظورشون رایف کوچولوئه (;

elaherobo

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلا ي فيزيك ٩٣
دانشگاه
احتمالا شريف

ashitaka

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
مدال طلای المپیاد فیزیک 93
رشته دانشگاه
فیزیک

دوره 10 ها تا 89 اینجا هست :
http://blog.iopm.ir/1393/05/04/%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%AA%DB%8C%D9%85

omid77

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
استعدادهای درخشان علامه حلی خوی
شهر
خوی

برای شروع از صفر برای شرکت در المپیاد کدوم کتابا خوبن

Potter Harry

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان قـزوین

به نقل از omid77 :
برای شروع از صفر برای شرکت در المپیاد کدوم کتابا خوبن
1)مقطئتون؟
2)از صفر یعنی چی مثن؟

helii

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
ایران

سلام من سال دوم دبیرستانم.رشته ریاضی.خودم از نجوم خیلی خوشم میاد ولی همه میگن برو فیزیک.از فیزیکم خیلی خوشم میاد در عین حال حس میکنم وقتم داره تموم میشه.میشه کمکم کنید لطفا؟؟؟؟
مثلا بگید برای مقام اوردن تو مرحله اول فیزیکو نجوم کدوم سخت ترن؟
منابع فیزیک چیه؟واسه مرحله1.
میتونم تواین وقت کم طوری بخونم که امسال مقام بیارم تو مرحله اول؟
واای نمیدونم برم نجوم یا فیزیک///

AliEBR

AliEBR
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مکانیک

سلام
به نظرم به هرچی بیشتر علاقه دارید سمت اون برید بهتره!
تا جایی که میدونم مقام اعلام نمی کنن برای المپیاد! فقط قبولی ها!
منابعش هم به توانایی های خودتون مربوطه!
اگر وقت بذارین میشه!

helii

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
ایران

:-[ منظورم از مقام قبول شدن بود :-[
اخه من هیچ چی از منابع المپ فیزیک نمیدونم میخوام اگه نرفتم نجوم و اومدم فیزیک فقط چیزای خیلی لازمو بخونم.تا قبول شم

AliEBR

AliEBR
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مکانیک

شما تقریبا قبل از هر کاری باید حسابان(حد و مشتق و اینا!) بلد باشید
معمولا هم کتاب توماس معرفی میشه! (جلد 1 قسمت 1 و 2)
بعدش هم باید هالیدی 1 بخونید (مکانیک)

• لایک
امتیازات: helii

آرشا

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرز ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96

به نقل از helii :
سلام من سال دوم دبیرستانم.رشته ریاضی.خودم از نجوم خیلی خوشم میاد ولی همه میگن برو فیزیک.از فیزیکم خیلی خوشم میاد در عین حال حس میکنم وقتم داره تموم میشه.میشه کمکم کنید لطفا؟؟؟؟
قبولى تو نجوم راحت تره ولى مباحثش سنگين تره !

helii

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
ایران

ممنون از جوابتون ولی ینی چی که مباحثش سنگین تره ولی قبول شدن توش اسون تره؟ :-\ :-\

آرشا

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرز ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96

به نقل از helii :
ممنون از جوابتون ولی ینی چی که مباحثش سنگین تره ولی قبول شدن توش اسون تره؟ :-\ :-\
مباحثش سنگين تر از فيزيك هست و كلا ً مباحث زيادى داره ك براى آدم جديده و ذهنيتى از قبل دربارش نداري مثل كروى
قبول شدنش ساده تره چون شركت كننده كمترى داره (ب نسبت بقيه المپيادها نو پا هست )

Farzin2x

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی3کرج
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از helii :
والا مورد داشتیم یا رو از تابستون سال سوم شروع به خوندن کرده برنز زیست گرفته ولی برای فیزیکو نمیدونم میشه یا نه :|
همونطور که علی جان گفتن باید حسابان بلد باشی و چون یکی از دوستان هم داره برای نجوم می خونه فک کنم برای نجومم لازم باشه
منابع فیزیک برای مرحله اول هم من یکی موندم چیه ~X(
یکی میگه 20 تا سوال اول دوره ی درسی (جلد 4) رو کامل بلد باشی قبولی،یکی میگه هالیدی اون یکی میگه فلان و...

آرشا

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرز ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96

كتاب آرفكن بدرد المپ مى خوره ؟

omid77

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
استعدادهای درخشان علامه حلی خوی
شهر
خوی

سلام میشه بگین کدوما برای شروع از صفر خوبن ممنون میشم . من امسال دوم دبیرستان می خونم

Kabiri

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
نقره فیزیک دوره 29
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از poria1999 :
میگم سایتی نمیشناسید که بشه دوتا کتاب ازمون های تابستانه ی المپیاد فیزیک ازش بخرم؟
ایرانفو افسته فکر کنم،کسی خریده ازش؟
آخه چرا کتاب خود ایرانفو سوالات هر آزمونو داده آخه کتاباش از سال 76 تا 83 رو داره خیلی قدیمیه!

Kabiri

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
نقره فیزیک دوره 29
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از poria1999 :
اون کتاب ها کیفیتش بالاست،اینا که ایرانفو کذاشته همشون به طرز ناشیانه ای اسکن شدن :D
جدا از دلیل بالا فقط نیتم اینه که از سوال ها چیز یاد بگیرم نه اینکه مهارت به دست بیارم.به خاطر همین اونا رو میخوام.
فک کنم با خود آقای پرتوی هماهنگ کنید چون این کتاباشونو که دیگه چاپ نمیشن خودشون اسکن میکنند پرینت میگیرن شبیه جزوه میفروشن من خودم مسابقات فیزیک دانشگاه بوستون رو که دیگه الان ندارن همینجوری خریدم انگار باید صبر کنی

بالا