• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بچه های کامپیوتری!

• شروع کننده موضوع

Parisa Torabi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
کامپیوتر........!:D
سلام!
من این پستو گذاشتم واسه کسایی که می خوان المپ کام بخونن(یا دارن می خونن! )
بیاین اینجا بگین که تا حالا چه کردین و چی خوندین و الان چی می خونین؟
اگه هم کسی موافقه با هم خوندن هم به نظر من کار خیلی خوبیه!
این طوری که یه قسمتی رو مشخص می کنیم و تو یه مدت مشخصی می خونیم بعد اشکالامونو با هم رفع می کنیم.(یه جورایی انگیزه هم هست!) (;

• شروع کننده موضوع

Parisa Torabi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
پاسخ : بچه های کامپیوتری!

خودم بعنوان اولین نفر می گم که تا حالا انتخاب و الفبا خوندم و در حال حاضر دارم به طور همزمان ترکیبیات ثروتی و وست می خونم!

Farhadi

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید بابایی
شهر
قزوین
مدال المپیاد
قبولی در المپیاد ریاضی و کامپیوتر و خواندن كتاب هاي...................(خيلي زيادن!!!))

منم کتابایی رو که شما خوندین خوندم+چندتا کتاب دیگه D:

radmanh

کاربر فعال

سلام!
ظاهرا بچه های درس خونی تو المپیاد کامپیوتر هستن , حیف که من ریاضوی هستم وگرنه حتما به شما ملحق می شدم !! D:
البته از کام هم ناامید نیستم ,
موفق باشین

• شروع کننده موضوع

Parisa Torabi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد

ممنون!

shivapf

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
دانشگاه
اميركبير
رشته دانشگاه
رياضي

کامپیوتری نیستم ولی از یه کامپیوتری شنیدم که میگفت با یه بار خوندن کار درست نمیشه.باید توی کارت حرفه ای باشی.اون قدر که توی ذهنت مساله رو حل کنی.ریاضیات انتخاب خیلی کتاب خوبیه نذارید فراموش بشه.

• شروع کننده موضوع

Parisa Torabi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد

آره خوب اگه انتخاب نبود که من اصلا کامپیوتری نمی شدم!ممنون از توصیتون!(;

zabolian

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان شهید اژه ای اصفهان
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
۳ روز پیش ( ۲۴ اسفند ۸۸) مدال طلای المپیاد کامپیوتر گرفتم
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

سلام. من با اجازه شما، به عنوان کسی که یه کم از شما با تجربه تره حرفهای زیادی دارم که یه کمش رو اینجا زدم.

شما افرادی هستید که امسال تازه قراره برید دوم دبیرستان؟
ایول، خیلی درس خوندید. من پارسال این موقع که هم سن شما بودم، فکر کنم داشتم انتخاب را می خوندم، حدودا تا اواخر بهمن هم دستم به الفبا بند بود، یعنی تا اواخر بهمن 87 الفبا و انتخاب را خوندم،( البته انتخاب را حدودا سه بار خوندم) بعد فهمیدم از بچه ها عقبم، ( البته قبلا هم فهمیده بودم ولی حال نداشتم درس بخونم) ، تو ماه اسفند تا جایی که تونستم مسئله های استراتژی را حل کردم تا یه کم ذهنم آماده بشه، و فروردین هم مجبور بودم سوالهای مرحه دوم سالهای قبل را حل کنم، و البته حدود 50 صفحه از وست را هم خوندم. این کل درس خوندن من برای قبولی در مرحله دو بود.
حالا می دونید این حرفها را برای چی زدم، برای اینکه به شما بگم اشتباه من را انجام ندید( ادب از که آموختی؟ از بی ادبان)، من چون از اوایل اسفند شروع کردم به طور جدی بخونم، و همه ی بچه ها هم از من بیشتر خونده بودند و بیشتر مسئله حل کرده بودند، مجبور شدم توی اون دو ماه خیلی به خودم فشار بیارم، ( البته فکر کنم بقیه به خودشون بیشتر فشار آوردند، چون هیچ وقت بهشون نرسیدم) حالا به شما توصیه می کنم همیشه حداقل یه مسئله تو ذهنتون باشه و هر وقت بی کار شدید روش فکر کنید، اینجوری ذهنتون همیشه آمادس که مسئله حل کنه. در ضمن وقتی از حل کردن یه مسئله جالب (و یا حل نکردن اون و خوندن جواب از تو پاسخنامه(خیلی کار بدی یه)) یه ایده جالب یاد می گیرید، یه جا یاد داشت کنید، این یاد داشتها می تونه در مواقعی که مسئله اصطلاحا با ایده حفظی حل می شه شما راحت اون را حل کنید، یا حتی وقتی روی مسئله های خلاقانه فکر می کنید هم بهتون کمک می کنه بفهمید باید چه جوری روش فکر کنید، ( من خودم یه ماه آخر ایده ها را به طور خلاصه نوشتم، بعد صبح مرحله دو اون کاغذ رو خوندم و خیلی هم به دردم خورد).

یه نکته دیگه این که توی لیست کتابهایی که گفتید خوندید، استراتژی های حل مسئله نبود.من اکیدا توصیه می کنم این کتاب را بخونید و مسائلش رو خودتون( نه از روی پاسخنامه(به جز اونهایی که خیلی سختند)) حل کنید. ولی چون مسائلش زیاده و ممکنه مدت زیادی خوندش طول بکشه و حوصلتون رو سر ببره، می تونید همزمان با حل مسئله های این کتاب، کتاب دیگه ای هم بخونید.
در کل سعی کنید زیاد مسئله حل کنید، جیم بزنید( سر کلاس درس نرید، من که تا اواخر بهمن زیاد سر کلاس رفتم ولی به دردم نخورد)،درس بخونید، سوالهای مرحله دوم سالهای قبل رو فعلا حل نکنید و بزارید واسه ی بهمن ماه. و...

بعد از قبولی توی مرحله دوم هم اشتباهات زیادی کردم که برای کوتاه شدن مطلب ان شالله توی اردیبهشت براتون توضیح می دم تا شما دیگه اون اشتباهات رو نکنید. حالا هم که طلا نقره شدم، سعی می کنم تا اسفند که قراره مدال طلاها معلوم بشند زیاد اشتباه بکنم تا بعدا بیام شماها را نصیحت کنم!!!

راستی یه چیزدیگه یادم رفت بگم، امسال از 32 نفر 10 نفر برنز شدند و 1 نفر گواهی حضور در دوره( اگه یکی نمرش از 70 درصد میانگین نمره ی برنز ها کمتر باشه بهش مدال نمی دند) و بقیه هم طلا نقره شدند، از اون 11 نفر که به دوره ی طلا نقره راه پیدا نکردند، 10 نفرشون تهرانی بودند، می دونید چرا ؟ چون مثلا بچه های مدرسه ی ما که تهرانی نیستند به خودشون می گند:
" من یادم نمی یاد مدرسمون ( شهید اژه ای) تا به حال بیشتر از 4 نفر قبولی در مرحله دوم المپیاد کامپیوتر داشته باشه، امسال همه که توی مدرسه فلانی و فلانی و فلانی وفلانی از من قوی ترند پس اگه قرار باشه کسی از این مدرسه مرحله دو قبول بشه، اونها هستند پس بهتره من المپیاد را ول کنم."
این اشتباهی بود که بعضی از بچه های مدرسه ی ما کردند و درحالی که حقشون بود قبول بشند قبول نشدند، ولی تهرانی ها بهشون اعتماد به نفس تزریق می کنند و بعضی هاشون که حقشون نیست قبول بشند، قبول می شند و بعد کم می یارند،. پس اعتماد به نفس داشته باشید.

• شروع کننده موضوع

Parisa Torabi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد

ممنون!ولی نمی دونم من چرا شخصا با استراتژی مشکل دارم!
در ضمن با پاراگراف آخر شدیدا موافقم!

zabolian

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان شهید اژه ای اصفهان
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
۳ روز پیش ( ۲۴ اسفند ۸۸) مدال طلای المپیاد کامپیوتر گرفتم
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

من خودم دوست دارم وقتی یه کتاب می خونم، سریع جلو برم و زیاد روی یک صفحه یا یه فصل نمونم ( به همین دلیل هنوز خیلی از سوالات الفبا را نخوندم) ولی وقتی استراتژی می خونیم ، ممکنه سوالات سخت باشه و مدت زیادی درگیر حل کردنش باشیم، به همین دلیل می گم این کتاب را با یه کتاب دیگه هم زمان بخونید تا اعصابتون رو خورد نکنه و با استراتژی مشکل پیدا نکنید.

احسان

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه‌ای
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
نقره‌ی المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی‌ کامپیوتر

راستش خیلی مهم نیست چه کتابی دستتون باشه! مهم اینه که همیشه چند تا سوال توی ذهنتون داشته باشید و روشون فکر کنید!! درباره ی کتاب های المپیاد کامپیوتر و ویژگی هاشون بهتره این جا بحث کنیم:

http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,1074.0.html

به http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,2775.0.html سر بزنید و روی سوال ها فکر کنید! خودتون هم اگه سوال قشنگی دارید، بذارید!

درباره ی تهرانی ها هم بهتره که نظر ندم! فقط می تونم بگم که حق غیر تهرانی ها بدجوری ضایع می شه!!

fatemeh z

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
ریاضی-کامپیوتر
رشته دانشگاه
ریاضی

سلام دوستان
میخواستم ببینم اگه یک نفر بخواد برای المپیاد ریاضی بخونه،اگه همزمان شروع کنه برای المپیاد کامپیوتر هم بخونه،با توجه به اینکه ترکیبات توی هردو مشترکه خیلی کارش سنگین نمیشه؟یعنی یه جور چندتا هندوونه با یه دست برداشتن نیست؟
یه سوال دیگه هم داشتم:میشه توی یک سال همزمان هم المپیاد کامپیوتر شرکت کرد هم ریاضی؟
ممنون میشم از راهنماییتون :D

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

نه، خيلي سنگين نمي شه! من خودم تجربه ندارم، ولي از بچه هاي ما بودن كه هم واسه كامپيوتر مي خوندن، هم رياضي و اين مزيتش هست كه تركيبياتشون مشتركه!
اما خب بايد هدفت كاملا معلوم باشه، چون معمولا اونايي كه واسه المپياد، اونم دو تا با هم مي خونن، از نظر درساي عمومي افت مي كنن. اگه هدفت جديه، خب خوبه، چون دو تا شانس هم داري! اما اگه اون قدر جدي نيستي، بهتره واسه يكيشون بخوني و اون يكي رو صرفا شركت كني و خيلي واسش وقت نذاري...

درباره ي سوال دومت هم بله، مي توني هر دوش رو شركت كني. ولي فقط اين كه كامپيوتر رو سال اول و دوم مي توني شركت كني و مثل رشته هاي ديگه واسه سوم ها نداره.

fatemeh z

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
ریاضی-کامپیوتر
رشته دانشگاه
ریاضی

به نقل از ندا مکرم :
نه، خيلي سنگين نمي شه! من خودم تجربه ندارم، ولي از بچه هاي ما بودن كه هم واسه كامپيوتر مي خوندن، هم رياضي و اين مزيتش هست كه تركيبياتشون مشتركه!
اما خب بايد هدفت كاملا معلوم باشه، چون معمولا اونايي كه واسه المپياد، اونم دو تا با هم مي خونن، از نظر درساي عمومي افت مي كنن. اگه هدفت جديه، خب خوبه، چون دو تا شانس هم داري! اما اگه اون قدر جدي نيستي، بهتره واسه يكيشون بخوني و اون يكي رو صرفا شركت كني و خيلي واسش وقت نذاري...

درباره ي سوال دومت هم بله، مي توني هر دوش رو شركت كني. ولي فقط اين كه كامپيوتر رو سال اول و دوم مي توني شركت كني و مثل رشته هاي ديگه واسه سوم ها نداره.
نه من هدفم جدیه!
ممنون از راهنماییتون!

broodfather

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی 3
شهر
تهران
مدال المپیاد
دادم ! ;D
دانشگاه
نمیدونم ... اگه خدا بخو�
رشته دانشگاه
اسب سواری با سگ

با هم بخونی چیزیت نمیشه !!! آخه کلا ریاضی و ترکیبیات با هم روابط تنگاتنگه جداناپذیری دارن !!! :D

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

به نقل از fatemeh z...i :
نه من هدفم جدیه!
ممنون از راهنماییتون!
خوبه اگه جديه
خواهش مي كنم (;

به نقل از محمدحسین :
با هم بخونی چیزیت نمیشه !!! آخه کلا ریاضی و ترکیبیات با هم روابط تنگاتنگه جداناپذیری دارن !!! :D
تركيبيات كه خب جزئي از رياضي هست! معلومه كه روابطشون تنگاتنگه! :D
با هم بخونه، بعدا ممكنه چيزيش بشه! چون افت پيدا مي كنن اكثراً. واسه همين هم پرسيدم كه هدفت جديه يا نه. چون اگه قبول نشه، بعدش بايد بشينه كلي خر بزنه و اون درساي عمومي رو حفظ كنه كه تو طول سال حتي لاش رو هم باز نكرده بوده!
البته يكي از بچه هامون هست كه همه چي رو 20 مي گيره و واسه المپياد رياضي هم مي خوند و قبول هم شد! (مرحله دو رو خبر ندارم) اما به نظر من زندگي نمي كنه! :D

radmanh

کاربر فعال

به نظر من که اشکال نداره ! حتی اگه برای همه ی المپیاد ها هم آدم بخونه و هیچ کدوم قبول نشه مشکلی پیش نمیاد چون برای امتحان نهایی که شب آخر هم میشه طوری خوند که 20 شد , برای کنکور هم فکر میکنم از تابستون پیش دانشگاهی اگه کسی بخونه کافی باشه ....
بابا از اول دبیرستان بیخیال آزمون و تست و ... شین !!!!!!!!!!!!

احسان

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه‌ای
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
نقره‌ی المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی‌ کامپیوتر

یه سوال دیگه هم داشتم:میشه توی یک سال همزمان هم المپیاد کامپیوتر شرکت کرد هم ریاضی؟

آره! می شه توی هر دوتاش شرکت کنید! ولی اگه توی مرحله ی دوم هر 2 تا المپیاد قبول شدید، باید یکیشون رو انتخاب کنید!

طبق قوانین فعلی، فقط دومی ها می تونند توی المپیاد کامپیوتر شرکت کنند! (البته اولی ها هم می تونند شرکت کنند! ولی فقط برای آشنا شدن و دست گرمی!!!!) در حالی که برای المپیاد ریاضی سال سوم هم فرصت دارید! به خاطر همین بعضی از بچه ها سال اول و دوم دبیرستان برای المپیاد کامپیوتر کار می کنند! بعدش اگه قبول نشدند، یک سال فرصت دارند که برای المپیاد ریاضی آماده بشن!!

گفتم "طبق قوانین فعلی" چون شنیدم جدیداً این بحث مطرح شده که سومی ها هم توی المپیاد کامپیوتر شرکت کنند! البته این فعلاً فقط در حد حرفه و اصلاً معلوم نیست که تصویب می شه یا نه!! (امیدوارم تصویب نشه! چون المپیاد کامپیوتر خیلی آسیب می بینه!)

میخواستم ببینم اگه یک نفر بخواد برای المپیاد ریاضی بخونه،اگه همزمان شروع کنه برای المپیاد کامپیوتر هم بخونه،با توجه به اینکه ترکیبات توی هردو مشترکه خیلی کارش سنگین نمیشه؟یعنی یه جور چندتا هندوونه با یه دست برداشتن نیست؟

همیشه یه تعداد از بچه هایی که برای المپیاد ریاضی کار می کنند، المپیاد کامپیوتر قبول می شن! مثلاً سال ما (دوره ی 17 المپیاد کامپیوتر) کسی که طلا یک شد، المپیاد ریاضی می خونده!! سال دوم که بود، المپیاد ریاضی قبول نشد ولی المپیاد کامپیوتر قبول شد و خلاصه تونست طلای کامپیوتر بگیره!! البته سال بعدش طلای المپیاد ریاضی هم گرفت!!!!

از طرف دیگه بعضی از بچه های کامپیوتری که توی المپیاد کامپیوتر شکست می خورند، سال بعد توی المپیاد ریاضی طلا می گیرند!

به نقل از Radman.h :
به نظر من که اشکال نداره ! حتی اگه برای همه ی المپیاد ها هم آدم بخونه و هیچ کدوم قبول نشه مشکلی پیش نمیاد چون برای امتحان نهایی که شب آخر هم میشه طوری خوند که 20 شد , برای کنکور هم فکر میکنم از تابستون پیش دانشگاهی اگه کسی بخونه کافی باشه ....
بابا از اول دبیرستان بیخیال آزمون و تست و ... شین !!!!!!!!!!!!

کاملاً موافقم!!

parsa_spy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
مدال طلای المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

به نقل از احسان :
گفتم "طبق قوانین فعلی" چون شنیدم جدیداً این بحث مطرح شده که سومی ها هم توی المپیاد کامپیوتر شرکت کنند! البته این فعلاً فقط در حد حرفه و اصلاً معلوم نیست که تصویب می شه یا نه!! (امیدوارم تصویب نشه! چون المپیاد کامپیوتر خیلی آسیب می بینه!)

منبع خبرت چیه ؟ آخه اگه درست باشه بهترین خبر عمرم رو دادی ( البته اگه درست باشه ! من که چشمم آب نمی خوره ! ) . چون اگه یک نفر یک سال خراب کنه ، تمام زحمات چندین و چند سالش به باد می ره ! ولی این جوری جای جبران داره.
حالا جون من بگو از کی شنیدی ؟

در مورد اینکه می شه با هم خوند یا نه ، جوابش اینه که می شه ! ولی من توصیه نمی کنم ! چرا ؟ چون شماها هی می گید که جفتشون ترکیبیات داره ! ولی مشکل اینجاست که تیپ سوال های ترکیبیات ریاضی ، خیلی با کامپیوتر فرق داره.

دوما ، اگه بخوای جفتشو بخونی ، حالا ترکیبیات به کنار ، تو ریاضی ، از جبر و نظریه اعداد و هندسه جا می مونی ، تو کامپیوتر از گراف و الگوریتم و .... جا می مونی .

پ.ن : آقا احسان جون من منبع حرفت رو بگو ! :D آخه اگه درست باشه خیلی خر کیف می شم ! :D

armita

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
‫علوم کامپیوتر‬‎

با این که خیلی به این تاپیک ربط نداره ولی منم شنیدم که قراره قانون کامپیوتر رو عوض کنن که سوم ها هم شرکت کنند.اگر اینجوری باشه خیلی خوب می شه :D

بالا