• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تاپیک سوالات لینوکس

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
سلام به همگی :)
دقیقا نمی دونم شما ها چند نفرتون لینوکس استفاده می کنید.
خب این تاپیک رو ایجاد کردم که هر کی هر سوالی چیزی داره بیاد اینجا بپرسه. من خودم اگه بتونم جواب می دم. دوستان دیگه هم اگه تونستن جواب بدن . به هر حال هم من یه چیزی یاد می گیرم و هم شما یه چیزی یاد می گیرید :)

منتظرم که سوالاتون رو بپرسید (;

kdbwnf

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی قم
شهر
قم
پاسخ : تاپیک سوالات لینوکس

اولین سوالم اینه که شما خودتون از چه توزیعی استفاده می کنید؟
چه توزیع هایی رو استفاده کردید (حداقل 15 روز استفاده مدارم)؟
توزیعی که بیش تر از همه باهاش احساس راحتی دارید چیه؟
خودتون اینترنت پرسرعت دارید؟
چقدر طول می کشه تا سیستمتون رو به اون شکلی که آماده ی استفاده هست (یعنی همه کدک ها نصب بشه و نرم افزار ها و ... نصب بشن و سیستم آماده کار بشه) در بیارید؟
متشکرم.

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از kdbwnf :
اولین سوالم اینه که شما خودتون از چه توزیعی استفاده می کنید؟
چه توزیع هایی رو استفاده کردید (حداقل 15 روز استفاده مدارم)؟
توزیعی که بیش تر از همه باهاش احساس راحتی دارید چیه؟
خودتون اینترنت پرسرعت دارید؟
چقدر طول می کشه تا سیستمتون رو به اون شکلی که آماده ی استفاده هست (یعنی همه کدک ها نصب بشه و نرم افزار ها و ... نصب بشن و سیستم آماده کار بشه) در بیارید؟
متشکرم.
من توزیعم اوبونتو ۱۰.۰۴ هست .
من backtrack و اوبونتو رو خیلی استفاده کردم. ولی بقیه رو کم استفاده کردم. در حد ۱ هفته. ولی خیلی چیز ها در توزیع ها یکسانه.(به جز قیافه و ظاهر)
بین توزیع هایی که دیدم ubuntu و arch رو خیلی می پسندم و احساس راحتی می کنم
من اینترنت پر سرعت نیست. کارهایی که نیاز به اینرنت پر سرعت داره در مدرسه انجام می دمشون!
خیلی کم. نصب کردن نرم افزار ها اگه repo لوکال داشته باشید خیلی خیلی کم طول می کشه. و حتی می شه یه اسکریپت نوشت که براتون نرم افزار ها رو نصب کنه که اون جور خیلی کمتر وقت می گیره

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

من خيلي وقته ميخوام مهاجرت كنم به لينوكس و چند وقته دارم اوبونتو رو از روي سي دي اجراش ميكنم تا با محيطش آشنا شم :D
ولي اصلا نميدونم اين دستورايي كه ميگين رو بايد كجا تايپ كنم و كلا لينوكس ساختارش بر چه اساسي هست و كلا هيچيو متوجه نشدم #-o

• لایک
امتیازات: N.M

kdbwnf

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی قم
شهر
قم

به نقل از Dr.Eniac :
من خيلي وقته ميخوام مهاجرت كنم به لينوكس و چند وقته دارم اوبونتو رو از روي سي دي اجراش ميكنم تا با محيطش آشنا شم :D
ولي اصلا نميدونم اين دستورايي كه ميگين رو بايد كجا تايپ كنم و كلا لينوكس ساختارش بر چه اساسي هست و كلا هيچيو متوجه نشدم #-o
این دستورا رو باید در خط فرمان (ترمینال) تایپ کنید. برای باز کردن ترمینال هم از منوی Applications > Accessories > Terminal بازش کنید
ساختارش بر اساس یک کرنل (هسته) به همراه نرم افزار های گنو (شامل میزکار و نرم افزار های کاربردی مثل مجموعه ی openOffice یا حتی خود firefox ) هست.
شما وقتی لینوکس رو فرا می گیرید که حاضر باشید برای حل مشکلاتتون تلاش کنید.

به نقل از ibtkm :
من توزیعم اوبونتو ۱۰.۰۴ هست .
من backtrack و اوبونتو رو خیلی استفاده کردم. ولی بقیه رو کم استفاده کردم. در حد ۱ هفته. ولی خیلی چیز ها در توزیع ها یکسانه.(به جز قیافه و ظاهر)
بین توزیع هایی که دیدم ubuntu و arch رو خیلی می پسندم و احساس راحتی می کنم
من اینترنت پر سرعت نیست. کارهایی که نیاز به اینرنت پر سرعت داره در مدرسه انجام می دمشون!
خیلی کم. نصب کردن نرم افزار ها اگه repo لوکال داشته باشید خیلی خیلی کم طول می کشه. و حتی می شه یه اسکریپت نوشت که براتون نرم افزار ها رو نصب کنه که اون جور خیلی کمتر وقت می گیره
من خیلی دلم می خواد از توزیع آرچ استفاده کنم ولی می گن که وقتی نصبش می کنی هیچی نداره. نه میزکار و نه هیچ چیز دیگه ای. همه ی اینا رو خودم باید نصب کنم. من تازه کار!

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از Dr.Eniac :
یه چیزی هست بهش می گن terminal . می رید توش دستورتون رو اجرا می کنید. (تقریبا معادل cmd تو ویندوز هست)
درباره ی ساختار لینوکس هم که این م رو مطالعه کنید هم برای دنیاتون بسه و هم برای اخرتتون :
http://en.wikipedia.org/wiki/Filesystem_Hierarchy_Standard
اخرش هم یه سری منبع و مرجع داده اون ها رو هم مطالعه کنید خیلی براتون مفید می شه .
البته یه مقاله ی توپ داشتم که فعلا پیداش نمی کنم و اگه پیداش کردن می ذارم اینجا.

در جواب اون یکی دوستمون باید بگم که نصب کردن نرم افزار برای تازه وارد ها اصلن مشکلی نداره. یه نعمتی هست بهش می گن synaptic. کلا فرشته ی تازه کارهاست. برید توش می فهمید چیه.
راستی این synaptic برای اوبونتو بود. تو arch رو نمی دونم بجاش چی هست. چون arch رو در حد ۱ ۲ کار کردم و کار هامو تو terminal انجام دادم.
احتمالا یه چیزی مثل synaptic توش هست

kdbwnf

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی قم
شهر
قم

به نقل از ibtkm :
در جواب اون یکی دوستمون باید بگم که نصب کردن نرم افزار برای تازه وارد ها اصلن مشکلی نداره. یه نعمتی هست بهش می گن synaptic. کلا فرشته ی تازه کارهاست. برید توش می فهمید چیه.
راستی این synaptic برای اوبونتو بود. تو arch رو نمی دونم بجاش چی هست. چون arch رو در حد ۱ ۲ کار کردم و کار هامو تو terminal انجام دادم.
احتمالا یه چیزی مثل synaptic توش هست
شما وقتی آرچ نصب کردید ،‌ مگه اولش همون صفحه ی سیاه خط فرمان براتون ظاهر نشد؟ (نکنه می خواید بگید بعد از نصب آرچ وارد محیط گرافیکی شدید؟) بعد یه دستوراتی زدید و میزکار رو نصب کردید و بعد نرم افزار ها رو؟

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از kdbwnf :
شما وقتی آرچ نصب کردید ،‌ مگه اولش همون صفحه ی سیاه خط فرمان براتون ظاهر نشد؟ (نکنه می خواید بگید بعد از نصب آرچ وارد محیط گرافیکی شدید؟) بعد یه دستوراتی زدید و میزکار رو نصب کردید و بعد نرم افزار ها رو؟
نمی دونم شما از کدوم ورژن arch استفاده کردید ولی مال من که مستقیم وارد محیط گرافیکی می شه!!
از دستور زیر استفاده کنید احتمالا مشکلتون حل می شه :
کد:
startx

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

در ضمن مودم من D-LINK DSL-200 هستش !!
شنيدم اين يو اس بي هاي مسخره نصب نميشه روي ابونتو راسته ؟؟؟ :((

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از Dr.Eniac :
در ضمن مودم من D-LINK DSL-200 هستش !!
شنيدم اين يو اس بي هاي مسخره نصب نميشه روي ابونتو راسته ؟؟؟ :((
اول یه نکته باید بگم که این مشکلی که شما می گید در اوبونتو ۹.۱۰ به بعد هست که یه باگ تو کرنل هست و بد شانسی اینه که من تا الان patchی براش ندیدم. پس شما یا باید کرنل ۲.۶.۲۷ به پایین داشته باشید یا اینکه مودمتون رو عوض کنید. اگه اوبونتو شما زیر ۹.۱۰ هست مراحل زیر رو انجام بدید :
این کار ها رو انجام بده ببین درست می شه یا نه :
ابتدا این debian package رو نصب کنید :
کد:
http://eciadsl.flashtux.org/download/debian/etch/eciadsl-usermode_0.12-1_i386.deb
بعد از اینکه نصبش کردید برنامه رو با این دستور کانفیگ کنید :
کد:
eciadsl-config-tk
بعدش با این دستور برنامه رو اجرا کنید :
کد:
eciadsl-start

khoshi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی3
شهر
تهران
مدال المپیاد
تلاش!

من برای مدرسه باید با پاسکال برنامه بنویسم
اگه شما با پاسکال آشنایی دارید من وقتی تو برنامه هام از uses graph استفاده میکنم ارور میده
میشه بگید من باید چی کار کنم؟

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از بچه+ :
اگه شما با پاسکال آشنایی دارید من وقتی تو برنامه هام از uses graph استفاده میکنم ارور میده
من پاسکال بلد نیستم ولی می دونم که سوالت هیچ ربطی به تاپیک نداشت!!

mahrud

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
[...]

به نقل از ibtkm :
فکر کنم منظورش این بود که تو لینوکس این مشکل رو داره، نه؟
به نقل از بچه+ :
منم پاسکال بلد نیستم، کدت چیه؟ + چجوری اجراش میکنی؟ بگو تا منم تست کنم ببینم مشکل از کجاست.

khoshi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی3
شهر
تهران
مدال المپیاد
تلاش!

به نقل از ibtkm :
منظورم تو لینوکسه
به نقل از ماهرود :
منم پاسکال بلد نیستم، کدت چیه؟ + چجوری اجراش میکنی؟ بگو تا منم تست کنم ببینم مشکل از کجاست.
کد خاصی نیست
دستورات گرافیکی که میخوام اجرا کنم ارور میده
تو پاسکال به جای include مینویسیم uses
بعد به یونیتgraph گیر میده
فکر میکنم اسمش تو لینوکس فرق داره
کسی میدونه چیه؟

Karo

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
سنندج
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
چگونه تبدیل به لینوکسی شیم ؟

من ویندوزیم میخواستم از این به بعد با لینوکس کار کنم هیچی راجبه لینوکس نمیدونم حتی نمیدونم چیه میشه کمکم کنید بگید بایاد چیکار کنم؟ چطوری نصب میشه ؟ چطوری باهاش کار میشه ؟ مقاله ای هست که بخونمش ؟ ممنون میشم اگه کمکم کنید

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
پاسخ : چگونه تبدیل به لینوکسی شیم ؟

به نقل از Karo :
من ویندوزیم میخواستم از این به بعد با لینوکس کار کنم هیچی راجبه لینوکس نمیدونم حتی نمیدونم چیه میشه کمکم کنید بگید بایاد چیکار کنم؟ چطوری نصب میشه ؟ چطوری باهاش کار میشه ؟ مقاله ای هست که بخونمش ؟ ممنون میشم اگه کمکم کنید
به صورت کلی اگه می خواین با لینوکس اشنا شید این رو مطالعه کنید :
کد:
http://en.wikipedia.org/wiki/Linux
قبل از نصبش ابتدا باید یه توزیع برای خودتون انتخاب کنید. توزیع لینوکس منظور چیزی معادل ۷ برای ویندوز یا xp برای ویندوز هست. user friendly ترین توزیعی که دیدم ubuntu بوده و نصبش هم خیلی راحته. زمان نصبش هم خیلی کمه.
بعد از اینکه نصبش کرده از تو gigapedia چند تا کتاب درباره ی اوبونتو دانلود کنید و بخونید.

اگه می خواین خیلی حرفه ای شید می تونید مقالاتی که برای ازمون lpic یا همون linux professional institute certificate پیشنهاد داده می شن رو بخونید که باز تو gigapedia پیدا می شه.

سوالی چیزی داشتید می تونید از خودم بپرسید. هم می تونید با ایمیل و هم با چت. اگه هم نتونستم کمکتون کنم ۲ فروم زیر به نظرم کارتون رو راه میندازه :
کد:
forum.ubuntu.ir
ubuntuforums.org

در ضمن به زودی احتمالا یه تاپیک درباره ی فلسفه ی لینوکس و مزیت ها و معایبش و .... راه میندازم که هر گونه ابهامی حل شه.

موفق باشید.

• لایک
امتیازات: Karo

admin

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
89

این فایل های .bin رو چطوری نصب کنیم و چطوری نصب کنیم؟ راستی کجا نصب کنیم؟ دایرکتوری منظورمه.

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از مدیریت :
این فایل های .bin رو چطوری نصب کنیم و چطوری نصب کنیم؟ راستی کجا نصب کنیم؟ دایرکتوری منظورمه.

نکته ای که درباره ی این فایل ها وجود داره اینه که باید executable باشن :

کد:
sudo chmod a+x filename.bin
./filename.bin

من خودم به صورت معمول داخل home خودم نصبشون می کنم ! :D

admin

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
89

الان من اون پکیج رو نصب کردم. Adobe Reader بود. توی دسکتاپ آیکنش اومده. ولی اصلا اجرا نمیشه. مشکلش از چیه؟

راستی میخواستم تو /opt نصب کنم. پرمیشن نداد. چطور میشه پرمیشنش رو گرفت؟

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از مدیریت :
الان من اون پکیج رو نصب کردم. Adobe Reader بود. توی دسکتاپ آیکنش اومده. ولی اصلا اجرا نمیشه. مشکلش از چیه؟

راستی میخواستم تو /opt نصب کنم. پرمیشن نداد. چطور میشه پرمیشنش رو گرفت؟
منظورت رو دقیقا نفهمیدم که می گی اجرا نمی شه. چند تا راه داری برای اینکه مشکل پرمیشن رو حل کنی. به نظرم بی درد سرتینش اینه که می گم. ولی خب یه مقدار امنیت سیستمت رو ممکنه بیاره پایین و اون اینه که کلا فولدر opt رو پرمیژن کامل بدی :
کد:
sudo chmod 777 /opt

بالا