• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تاپیک سوالات لینوکس

DaMoN SaLvAtOrE

مهدی صفری
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم - تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
Health IT
پاسخ : تاپیک سوالات لینوکس

به نقل از مـهدی :
مهدی یکم صبر کن ... برای سایت یه طرحی دقیقا تو همین مورد داریم

+ میتونی تو ubuntu.ir عضو بشی برای اول کاری

چقد؟ :-" یه جورایی سر کل کله، باید یه مقاله خوب ارائه بدم توی این 10-12 روز ِ آتی :))

(مقاله منظورم به معنای علمیش نبودا :-" )

scamp42

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
زیست

مي شه در مورد نصب لينوكس روي سيستمي كه ويندوز هم داره توضيح بدين.(پارتيشن بندي. شناسايي درايو هاي nfts ويندوز در لينوكس و ...)

Gambl3r

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 1
شهر
تهران
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

دوست عزیزم آقای حسینی یک آموزش خیلی خوب در این‌باره دارن که از اینجا می‌تونید کاملا آشنا بشید.
توضیه می‌کنم همون اول فقط اوبونتو بریزید ، چون از همه‌توزیع ها به ویندوز نزدیک تره

Odette

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
Teheran _Minsk
دانشگاه
Belarusian State Medical University
رشته دانشگاه
Med student

بايد توزيع مورد نظر خودتون رو انتخاب كنيد و سپس سيستم رو از روي اولين سي دي اين توزيع لينوكس بوت كنيد.
من پيشنهاد ميكنم حد اقل 18 گيگ از فضاي هارد رو خالي كنيد و به لينوكس اختصاص بديد.
بعد موقع نصب بايد پارتيشنهاي لينوكس رو يكي يكي انتخاب كنيد. مثلا پارتيشن root كه در لينوكس با نشانه / شناخته ميشه. شما بايد يه چيزي حدود 4 گيگ به اين پارتيشن اختصاص بديد.
يا مثلا براي پارتيشن swap بايد 2.5 برابر رم سيستمتون اختصاص بديد. و همچنين يكسري پارتيشنهاي ديگه مثل tmp/ و home/ و boot/ و .......

و بعد خود لينوكس به طور اتوماتيك اگر سيستم عامل ديگه اي(مثل ويندوز) رو در سيستمتون داشه باشيد شناسايي ميكنه و از شما براي ست شدن بوت كردن سيستم از لينوسك يا ويندوز سوال ميكنه.
و بقيه چيزها. شما بهتره اول توزيع مورد نظرتون رو انتخاب كنيد.
من اینطوری انجام دادم خودم نمیدونم بدردتون میخوره یا نه :-"

atousa.a

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ری
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
نرم افزار

برنامه هایی که خودمون دستی نصبشون میکنیم بهتره تو کدوم دایرکتوری باشن؟
میترسم یه وقت جایی نصب کنم که شاید مشکلی پیش بیاره :-??

Gambl3r

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 1
شهر
تهران
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

معمولا کسایی که تازه وارد لینوکس شدن ازین سوالا می‌پرسن :D
خب در حقیقت محل نصب نرم افزارهای توی لینوکس متفاوته و نمیشه گفت مثلا دقیقا فلان جا نصب میشه
ولی این طوری میشه گفت که بعد از نصب یک نرم افزار :
کتابخانه هاش میرن توی دایرکتوری lib/
فایل های اجرایی میرن توی دایرکتوری bin/
و ....

نگران نباشید ، به صورت دیفالت نصبش کنین مشکلی براتون پیش نمیاد.

khamoosh

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مش‍‌‌هَد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

واسه نصب برنامه ها تو لینوکس فرقی میکنه که از چه نسخه لینوکس استفاده کنی؟
ممکنه تو یه نسخه کار بکنه تو یکی نکنه؟
مثلا اوبنتو یا نسخه دیگه؟

مهدی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه‌حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
دانشگاه تهران. :دی
رشته دانشگاه
آمار. :دی

بله فرق می‌کنه.
مثلا در اوبونتو و دبیان فایل هایی با پسوند .deb نصب می‌شن ولی در فدورا مثلا فرق داره

JB

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی‌نژاد ۲ مشهد
دانشگاه
شهید بهشتی تهران
رشته دانشگاه
ریاضی و علوم کامپیوتر

به نقل از khamoooosh :
واسه نصب برنامه ها تو لینوکس فرقی میکنه که از چه نسخه لینوکس استفاده کنی؟
ممکنه تو یه نسخه کار بکنه تو یکی نکنه؟
مثلا اوبنتو یا نسخه دیگه؟
در واقع نه! تو می‌تونی کد منبع هر برنامه‌ای رو که می‌خوای بارگیری کنی، نیازمندی‌هاش رو نصب کنی، کد رو کامپایل کنی و بدون مشکل از اون برنامه استفاده کنی. البته برای راحت کردن فرآیند نصب برنامه در گنو/لینوکس مفاهیم بسته (Package) و مدیر بسته (Package manager) تعریف شده. شرکت یا جامعه‌ کاربری که نگه‌داری هر توزیع رو به عهده داره، برای تمام برنامه‌های موجود بسته‌های قابل نصب آماده می‌کنه و کاربر می‌تونه به راحتی با استفاده از مدیر بسته اون برنامه رو نصب کنه. پس می‌تونی با نصب هر توزیع گنو/لینوکس (مثلا اوبونتو) از تمام برنامه‌های موجود استفاده کنی.

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

من اوبونتو ۱۴.۰۴ دارم و هر وقت sofware updater باز میکنم تقریبا همش دانلود میشه(از سرور ایران هم دانلود میکنه) اما به تهش که میرسه یهو ارور میده که:failed to downlaod package files
سرور هم تغییر دادم به main server تغییری نکرد.

Hermes-aries

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
مدنی
شهر
تبریز

به نقل از Lily Delicated :
من اوبونتو ۱۴.۰۴ دارم و هر وقت sofware updater باز میکنم تقریبا همش دانلود میشه(از سرور ایران هم دانلود میکنه) اما به تهش که میرسه یهو ارور میده که:failed to downlaod package files
سرور هم تغییر دادم به main server تغییری نکرد.

بعد از اینکه به مین سرور تغییر دادی با ترمینال اپدیت کن. با این کامند.
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
اگه باز هم فیل شد اونجا دقیقا نشون میده که چه پکیجی رو دانلود نکرده. حتی میتونه دلیلش این باشه که یه برنامه ای نصب کردی ولی براش اپدیت موجود نیس یا برنامه تایید نمیشه توسط ریپازیتوری یا اینکه فایل قبلی رو ترجیح میده که استفاده کنه به جای اپدیت.

daneshvar.amrollahi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
راهنمایی حلی۲/دبیرستان حلی۱۰/دبیرستان علامه طباطبایی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
مدال المپیاد
کامپیوتر

سلام. من امروز اوبونتو ۱۴.۱۰ ریختم (روی ویرچوال باکس نیست). مطمئن هم هستم که ویندوز رو پاک نکردم قشنگ حواسم موقع پارتیشن بندی بود!

فقط الان وقتی کامپیوتر ریستارت میشه، هیچ گزینه ای برای انتخاب سیستم عامل نمیاره و مستقیم میره تو اوبونتو. چه کار کنم بتونم به ویندوز هم برم؟!!

AmirHR

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای ۱
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
یه سال برا نانو می خوندم ولی ادامش ندادم
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشكي

به نقل از daneshvar.a :
سلام. من امروز اوبونتو ۱۴.۱۰ ریختم (روی ویرچوال باکس نیست). مطمئن هم هستم که ویندوز رو پاک نکردم قشنگ حواسم موقع پارتیشن بندی بود!

فقط الان وقتی کامپیوتر ریستارت میشه، هیچ گزینه ای برای انتخاب سیستم عامل نمیاره و مستقیم میره تو اوبونتو. چه کار کنم بتونم به ویندوز هم برم؟!!
موقع روشن شدن Shift رو بزن ببین درست میشه یا نه.

JB

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی‌نژاد ۲ مشهد
دانشگاه
شهید بهشتی تهران
رشته دانشگاه
ریاضی و علوم کامپیوتر

به نقل از daneshvar.a :

آپدیت کردن بوت‌لودر رو امتحان کن.
کد:
sudo update-grub

daneshvar.amrollahi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
راهنمایی حلی۲/دبیرستان حلی۱۰/دبیرستان علامه طباطبایی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
مدال المپیاد
کامپیوتر

درست شد. windows رو به grub معرفی کردم

mahdad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید ستاری(یا بقولی "شهید هوابرد")

سلام من الانwin7روی نوتبوکم نصبه میخوام کنارش kali linuxرو هم نصب کنم ولی توی پروسه نصب کالی هرکاری میکنم نمیتونم اون قسمت از هاردمو کهunallocatedکردم بهش بشناسونم و کل هارد من یه درایو در نظر میگیره که باید فرمت کنه.
کسی راهکاری داره چیکار کنم؟؟

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران

به نقل از mahdad :
سلام من الانwin7روی نوتبوکم نصبه میخوام کنارش kali linuxرو هم نصب کنم ولی توی پروسه نصب کالی هرکاری میکنم نمیتونم اون قسمت از هاردمو کهunallocatedکردم بهش بشناسونم و کل هارد من یه درایو در نظر میگیره که باید فرمت کنه.
چرا مجازی ساز نصب نمیکنی ؟ بنظرم تو که میخوای احتمالا کارای امنیتی بکنی, بعدا نیاز داری ترافیکِ کالی رو کنترل کنی و در همین راستا بهتره یه مجازی ساز نصب کنی ! VMware Workstation هس که خیلی قویه, بعدش هم VM VirtualBox !

Yabançı

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
لاچین
رشته دانشگاه
JLE

به نقل از mahdad :
اگه میخوای کار شبکه و امنیت بکنی با شبیه‌ساز نمیتونی چون معمولا شناسوندن درایورا مثل کارت شبکه به طور مستقیم از طریق شبیه‌ساز کار سخت و در بعضی حالت‌ها نشدنی هست.توصیه من اینه که با توجه به اینکه کالی هم دبیان‌بیس هست میتونی بجاش اوبونتو نصب کنی و برنامه‌های مورد نیازت رو روش نصب کنی.الان من کلا رو اوبونتو هستم و اینقدر ایستبل هست که اگه بیای دلت نمیاد ترکش کنی و کلا اون ویندوز رو هم حذف میکنی!
راه حل دیگه این هست که با یکی از دیسترو ها (ترجیحا اوپن‌سوزه یا اوبونتو) به صورت زنده کامپیوترت رو بوت کن و بعد با GParted Partition Editor یا معادلش تو kde پارتیشنت رو هر جور دلت میخواد عوض کنی و یه درایو ext4 و اگه خواستی یه swap بسازی بعد هر چی دلت خواست نصب کنی!

leconart

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد

برای دوستانی که بعد از نصب لینوکس نمیتونن ویندوز بوت کنن؛
دو برنامه هست مفید؛ یکی os-prober که ویندوزو پیدا میکنه (بعدش یادتون نره update-grub رو بزنید)
دومیم برای اصلاح گزینه های گرابه مثلا چند ثانیه وقفه قبل از بوت، کودوم اول باشه و ... اسمش: grub-customizer
هر دو هم در مخازن هستند و میتونید با aptitude, synaptic یا هر پکیج منیجر دیگه ای نصب کنید.(برای اوبونتو و دبین تست کردم، فدورا و بقیه رو نمیدونم)

mohaNnesS

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تبریز
شهر
تبریز
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

ابونتوم 14.04 هس و مشکل کانکشن دارم، به اینصورت که هیچکدوم از وای فای هارو تشخیص نمیده
حدودا 10 روزه اینطوری شده و خودبه خود بود قبلشم هیچ مشکلی نداشت

بالا