• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تاپیک سوالات لینوکس

hashor

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلّی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر [در حال مطالعه]
پاسخ : تاپیک سوالات لینوکس

به نقل از پویا م :
دوستان عزیز لطفا توجه کنید!

۱- هک اصن اینطوری نیستش که بگیم این سیستم‌عامل رو می‌خوام که باهاش یه چیزیو هک کنم!‌ درباره‌ی هک باید بگم که سیستم‌عامل صرفا می‌تونه بسته به هدف شما به شما یه کمک‌هایی بکنه. مثلا شما وقتی می ‌خواین برای یک اپلیکیشن لینوکسی یک اکسپلویت(کد مخرب) بنویسید خب بهتره لینوکس داشته باشید. حالا خلاصه‌ی حرفم می‌شه چی؟
الف) بسته به هدف شما در هک، ممکنه ویندوز و لینوکس و حتی مک فرقی نکنن!
ب) و اگر فرض کنیم سیستم‌عامل شما قراره لینوکس باشه، صرفا کرنلش مهمه و اینکه چه توزیعی هست فک نمی کنم خیلی مهمه باشه (;

۲- در جواب دوست عزیزمون JB باید بگم که سایت آشیانه رو مطلقا توصیه نمی کنم و به عنوان یک پیشنهاد دوستانه می‌گم که کلا سمت آشیانه‌ا و مقالاتش نرید!!
به شخصه برای آشنایی دوستان با لینوکس و توزیعات یکی منوآل خود یک توزیع مثل اوبونتو رو توصیه می‌کنم . مثلا هر وقت یک توزیع از اوبونتو میاد بیرون، یک منوال داک منتشر می‌کنه و دیگری کتاب LPIC1 study guide هستش که به نظرم بسیار کتاب مفید و قابل اعتمادی هستش.

۳- دوستان backtrack هیچ هیچ هیچ هیچ آش دهن‌سوزی نیست! صرفا یک‌سری ابزار دیفالت داره که کلی‌ از اون‌ها به درد نمی‌خوره! شما می‌تونید ابزارهایی که به دردتون می‌خورد رو اوبونتو، فدورا، آرچ و .... نصب کنید. خلاصه اینکه backtrack هیچی نیستش!
آخه آقا پویا اوبونتو خیلی خیلی ضایعس
نم ورژن 11.10 رو گرفتم و نصب کردم حالم بهم خورد
اصلا هیچّی نداره
به نظر شما کدوم توزیع بهتره
به جز اوبونتو ؟!

JB

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی‌نژاد ۲ مشهد
دانشگاه
شهید بهشتی تهران
رشته دانشگاه
ریاضی و علوم کامپیوتر

به نقل از hashor :
اصلا هیچّی نداره
به جز اوبونتو ؟!
تم اوبونتو برا ویندوز ؟ ;))

ظاهر خیلی مهمه برات ؟

چی میخوای از لینوکست به طور کلی ؟

hashor

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلّی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر [در حال مطالعه]

به نقل از JB :
تم اوبونتو برا ویندوز ؟ ;))

ظاهر خیلی مهمه برات ؟

چی میخوای از لینوکست به طور کلی ؟
عزیز تم نه :D

منظورم من بود :D

من برنامه نویسی و هک و وبگردی :)

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از hashor :
اصلا هیچّی نداره
به جز اوبونتو ؟!
شاید در زمینه‌ی لینوکس یکی از مهمترین اشتباه افراد این نکته‌ای که شما گفتید باشه. دوستان:
من می‌تونم روی یک توزیع انواع تم‌ها، شل‌ها و DEها مانند یونیتی، گنوم شل و یا xfce رو داشته باشم! چه توزیع من اوبونتو باشه، چه فدورا چه آرچ ....
به شخصه دیدی که نسبت به تفاوت توزیع‌ها دارم در حال حاضر، دید stability هستش! اینکه یک توزیع چقدر stable هست، توزیع به توزیع فرق داره. من متاسفانه فقط با اوبونتو در حد زیادی کار کردم و آشنام و خیلی درباره‌ی توزیع‌های دیگه چیز زیادی نمی‌دونم ولی با توجه با ویکی‌ها، داکیومنت‌ها و تعاریفی که شنیدم، علاقه‌ی زیادی به تست کردن Arch دارم چون تعریف از stabilityش رو زیاد شنیدم! در زمینه‌ی stability به هچ وجه اوبونتو رو توصیه نمی‌‌کنم. فدورا از اوبونتو قابل تحمل تره از این نظر (;

پ.ن: اگه بخوایم به دید کنجکاوی نیگاه کنیم، شدیدا دوست دارم پارسیکس رو تست کنم!

• لایک
امتیازات: JB

hashor

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلّی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر [در حال مطالعه]

به نقل از پویا م :
شاید در زمینه‌ی لینوکس یکی از مهمترین اشتباه افراد این نکته‌ای که شما گفتید باشه. دوستان:
من می‌تونم روی یک توزیع انواع تم‌ها، شل‌ها و DEها مانند یونیتی، گنوم شل و یا xfce رو داشته باشم! چه توزیع من اوبونتو باشه، چه فدورا چه آرچ ....
به شخصه دیدی که نسبت به تفاوت توزیع‌ها دارم در حال حاضر، دید stability هستش! اینکه یک توزیع چقدر stable هست، توزیع به توزیع فرق داره. من متاسفانه فقط با اوبونتو در حد زیادی کار کردم و آشنام و خیلی درباره‌ی توزیع‌های دیگه چیز زیادی نمی‌دونم ولی با توجه با ویکی‌ها، داکیومنت‌ها و تعاریفی که شنیدم، علاقه‌ی زیادی به تست کردن Arch دارم چون تعریف از stabilityش رو زیاد شنیدم! در زمینه‌ی stability به هچ وجه اوبونتو رو توصیه نمی‌‌کنم. فدورا از اوبونتو قابل تحمل تره از این نظر (;
توی ARCH میشه هم هک کرد و هم برنامه نویسی و شبیه سازی و اینا ؟!

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از hashor :
توی ARCH میشه هم هک کرد و هم برنامه نویسی و شبیه سازی و اینا ؟!
من واقعا منظور شما از هک رو نمی‌فهمم :D هک داریم تا هک! خیلی کلیه حرفتون. راستی به عنوان یک پیشنهاد شخصی و دوستانه و خارج بحث توصیه می‌کنم واقعا ویکی هک رو بخونید! نگید که ما می‌دونیم چیه و اینا. من خودم کلا قبلا دید دیگه‌ای نسبت بهش دادم. البته وقتی که تفکرات آشیانه‌ای هم دخیل شده باشه دیگه شدیدا شدیدا توصیه می‌کنم ویکی هک رو بخونید.

درباره‌ی برنامه نویسی بازم بستگی به هدفتون داره. مگه نمی ‌شه تو ویندوز برنامه‌نویسی کرد؟!!‌ می‌گم. کلا به هدفتون بستگی داره ولی به صورت کلی آره.

شبیه‌سازی هم شبیه‌سازی داریم تا شبیه‌سازی. اگه منظورتون شبیه‌سازی‌هایی نظیر شبیه‌سازی دو بعدی فوتبال و سه بعدی و رسکیو و ... هست بله! کلا توصیه اکید اینه که با لینوکس کد بزنید و کار کنید

hashor

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلّی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر [در حال مطالعه]

به نقل از پویا م :
من واقعا منظور شما از هک رو نمی‌فهمم :D هک داریم تا هک! خیلی کلیه حرفتون. راستی به عنوان یک پیشنهاد شخصی و دوستانه و خارج بحث توصیه می‌کنم واقعا ویکی هک رو بخونید! نگید که ما می‌دونیم چیه و اینا. من خودم کلا قبلا دید دیگه‌ای نسبت بهش دادم. البته وقتی که تفکرات آشیانه‌ای هم دخیل شده باشه دیگه شدیدا شدیدا توصیه می‌کنم ویکی هک رو بخونید.

درباره‌ی برنامه نویسی بازم بستگی به هدفتون داره. مگه نمی ‌شه تو ویندوز برنامه‌نویسی کرد؟!!‌ می‌گم. کلا به هدفتون بستگی داره ولی به صورت کلی آره.

شبیه‌سازی هم شبیه‌سازی داریم تا شبیه‌سازی. اگه منظورتون شبیه‌سازی‌هایی نظیر شبیه‌سازی دو بعدی فوتبال و سه بعدی و رسکیو و ... هست بله! کلا توصیه اکید اینه که با لینوکس کد بزنید و کار کنید
من برنامه نویسی میکنم به زبان C# - C++ , VB , .NET و ....
خوب ببین هک ، White Hat هستم و بعضی وقتا Black Hat میشم :)
میشه بهم لینک دانلود از Arch بدی ؟
خودم توی سایتش گیر نیاوردم ؟
لینک مستقیم دانلود و ترجیحا آخرین ورژنش رو بده
مرسی !
درباره برنامه نویسی هم توی ویندوز باید بگم که من ویندوزی نیستم :)
من یه کاربر لینوکسی هستم ولی الان توی یه دوگانگی !

sjazayeri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب ۱
شهر
شیراز
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر

اینکه بپرسی آیا توی توزیع ایکس میشه فلان کار رو کرد سوال درستی نیست, چون اگر توی یک توزیع بشه یه کاری رو انجام داد توی بقیه هم میشه اون کار رو انجام داد, سوال بهتر اینه که کار با کدوم توزیع ها راحت تر هست. من شخصا همیشه اوبونتو رو پیشنهاد میکنم ولی خب بین توزیع های دیگه PCLinux OS رو پیشنهاد میکنم, مینت رو هم زیاد شنیدم(ولی تجربه ای ندارم)‌. از اونجایی که به نظر میاد تجربه ای توی کار با لینوکس ندارین, پیشنهاد میکنم از توزیع هایی مثل آرچ استفاده نکنی, و سعی کنین توزیعی که انتخاب میکنی اصطلاحا پرطرفدار باشه که باعث میشه اگر دچار مشکل شدی سریع تر جوابتون رو بگیری.

برای برنامه نویسی دات نت میتونین از مونو استفاده کنی, بجای ویژوال بیسیک Gambas , و سی پلاس پلاس از g++
برای IDE هم چندین انتخاب دارین, مثل Eclipse , KDevelope البته Emacs هم هست که اون رو معمولا IDE به حساب نمیارن.
(اینکه کدوم رو انتخاب کنی بستگی به کاربرد و سلیقه داره)

• لایک
امتیازات: ibtkm

hashor

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلّی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر [در حال مطالعه]

به نقل از sjazayeri :
ببینید اینکه بپرسین آیا توی توزیع ایکس میشه فلان کار رو کرد سوال درستی نیست, چون اگر توی یک توزیع بشه یه کاری رو انجام داد توی بقیه هم میشه اون کار رو انجام داد, سوال بهتر اینه که کار با کدوم توزیع ها راحت تر هست. من شخصا همیشه اوبونتو رو پیشنهاد میکنم ولی خب بین توزیع های دیگه PCLinux OS رو پیشنهاد میکنم, مینت رو هم زیاد شنیدم(ولی تجربه ای ندارم)‌. از اونجایی که به نظر میاد تجربه ای توی کار با لینوکس ندارین, پیشنهاد میکنم از توزیع هایی مثل آرچ استفاده نکنین, و سعی کنین توزیعی که انتخاب میکنین اصطلاحا پرطرفدار باشه که باعث میشه اگر دچار مشکل شدین سریع تر جوابتون رو بگیرین.

برای برنامه نویسی دات نت میتونین از مونو استفاده کنین, بجای ویژوال بیسیک Gambas , و سی پلاس پلاس از g++
اینا همش توطئه های آمریکاس آقا :D
خوب دوستان شمرده شمره !
من گیج شدم خوب !
گفتید Arch بعدش میگید PCLinux OS
بعد یکی میگه اوبونتو یکی میگه فدورا
یکی میگه بک ترک

الان من گیج شدم
کدوم توزیع به غیر از اوبونتو ، برای شروع با لینوکس بهتره و کار باهاش راحت تره ؟!

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از hashor :
من برنامه نویسی میکنم به زبان C# - C++ , VB , .NET و ....
خوب ببین هک ، White Hat هستم و بعضی وقتا Black Hat میشم :)
میشه بهم لینک دانلود از Arch بدی ؟
خودم توی سایتش گیر نیاوردم ؟
لینک مستقیم دانلود و ترجیحا آخرین ورژنش رو بده
مرسی !
درباره برنامه نویسی هم توی ویندوز باید بگم که من ویندوزی نیستم :)
من یه کاربر لینوکسی هستم ولی الان توی یه دوگانگی !
C++ که خوراکش لینوکسه. درباره‌ی C# هم یه چیز خیلی جالب هست تو گنو/لینوکس به نام mono project که می‌تونید اینجا دربارش بیشتر مطالعه کنید.
به شدت توصیه می‌کنم <a href="http://freekeyboard.net/2011/01/%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D9%87%DA%A9%D8%B1-%D8%B4%D9%88%DB%8C%D9%85%D8%9F-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%B1%DB%8C%DA%A9-%D8%B1%DB%8C%D9%85%D9%88%D9%86%D8%AF/"> این </a> مقاله اریک ریموند درباره‌ی اینکه چطور هکر بشیم رو بخونید. واقعا درباره‌ی اینکه چطور هکر بشیم نیست ولی یه سری چیز بنیادی فرهنگی رو گفته که به نظرم لازمه بدونید.
البته از همه عذر می‌خوام که داریم بحث نامربوط می‌کنیم اینجا :D

آرچ هم فک کنم بتونید از <a href="http://www.archlinux.org/download/"> اینجا </a> دانلود کنید. به گمونم با تورنته اگه اشتباه نکنم.

khoshi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی3
شهر
تهران
مدال المپیاد
تلاش!

به نقل از hashor :
خوب دوستان شمرده شمره !
من گیج شدم خوب !
یکی میگه بک ترک

الان من گیج شدم
کدوم توزیع به غیر از اوبونتو ، برای شروع با لینوکس بهتره و کار باهاش راحت تره ؟!
بازم اوبونتو خوبه :D
مینت هم 90% (شایدم بیشتر) مثل اوبونتو هست و خوبه
فدورا کمی حرفه ای تره؛برای شروع فکر نکنم خوب باشه

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از sjazayeri :
اینکه بپرسی آیا توی توزیع ایکس میشه فلان کار رو کرد سوال درستی نیست, چون اگر توی یک توزیع بشه یه کاری رو انجام داد توی بقیه هم میشه اون کار رو انجام داد, سوال بهتر اینه که کار با کدوم توزیع ها راحت تر هست. من شخصا همیشه اوبونتو رو پیشنهاد میکنم ولی خب بین توزیع های دیگه PCLinux OS رو پیشنهاد میکنم, مینت رو هم زیاد شنیدم(ولی تجربه ای ندارم)‌. از اونجایی که به نظر میاد تجربه ای توی کار با لینوکس ندارین, پیشنهاد میکنم از توزیع هایی مثل آرچ استفاده نکنی, و سعی کنین توزیعی که انتخاب میکنی اصطلاحا پرطرفدار باشه که باعث میشه اگر دچار مشکل شدی سریع تر جوابتون رو بگیری.

برای برنامه نویسی دات نت میتونین از مونو استفاده کنی, بجای ویژوال بیسیک Gambas , و سی پلاس پلاس از g++
برای IDE هم چندین انتخاب دارین, مثل Eclipse , KDevelope البته Emacs هم هست که اون رو معمولا IDE به حساب نمیارن.
(اینکه کدوم رو انتخاب کنی بستگی به کاربرد و سلیقه داره)
من برعکس فکر می‌کنم! به نظرم باید آدم یک چیزی انتخاب کنه که نه خیلی پرطرفدار باشه و نه خیلی کم طرفدار. اوبونتو پرطرفدار بود اینطوری گند زدند بهش. الان که دارم این پست رو بنویسم پراسس Xorgم رو ۷۰ درصد هست!! و هزاران مشکل دیگه!
مینت هم حالا که اومده تو رتیه‌ی اول دسترو واچ مطمینم که گند خواهد خورد! چیزهایی که می‌شه روشون سرمایه گذاری کرد آرچ، فدورا و پارسیکس هست به نظرم :)

khoshi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی3
شهر
تهران
مدال المپیاد
تلاش!

به نقل از پویا م :
من برعکس فکر می‌کنم! به نظرم باید آدم یک چیزی انتخاب کنه که نه خیلی پرطرفدار باشه و نه خیلی کم طرفدار. اوبونتو پرطرفدار بود اینطوری گند زدند بهش. الان که دارم این پست رو بنویسم پراسس Xorgم رو ۷۰ درصد هست!! و هزاران مشکل دیگه!
مینت هم حالا که اومده تو رتیه‌ی اول دسترو واچ مطمینم که گند خواهد خورد! چیزهایی که می‌شه روشون سرمایه گذاری کرد آرچ، فدورا و پارسیکس هست به نظرم :)
اینو راست میگه
من از اوبونتو های قدیمی استفاده میکنم(فعلا 10.4)
به شما هم همین پیشنهاد رو می کنم
واقعا تو جدیدا گند خورده بهش
از این گنوم جدیده متنفرم

hashor

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلّی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر [در حال مطالعه]

دوستان من همین Arch رو انتخاب کردم :)
فک کنم از هرجفت بهتر باشه ! :)

ولی دوستان من باید Dual Core رو دانلود کنم ؟

از تو این صفحه دوستان میشه بگن کدوم رو باید دانلود کنم ؟ :D

http://releng.archlinux.org/isos/2011.12.01_04-00-01/

sjazayeri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب ۱
شهر
شیراز
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر

به نقل از hashor :
خوب دوستان شمرده شمره !
من گیج شدم خوب !
یکی میگه بک ترک

الان من گیج شدم
کسی آرچ رو پیشنهاد نکرد, آرچ برای کسی که زیاد تجربه ای از لینوکس نداره به هیچ وجه مناسب نیست, چون فلسفه اش برپایه ی سادگی هست(سادگی به معنای مینیمال بودن و سادگی سیستم عامل هست نه به معنای user friendly بودن). توی آرچ شما حتی رابط گرافیکی رو هم خودتون باید نصب و تنظیم کنین.
در مقابل اون توزیع هایی که اسم بردم خیلی user friendly هستن و برای افراد بی تجربه مناسب اند.

پ.ن. میشه بگین چرا نمیخواین از اوبونتو استفاده کنین؟

به نقل از پویا م :
آره متاسفانه, این اواخر میشه گفت استفاده از اوبونتو شبیه به لاتاری شده! اگر خوش شانس باشی واست خوب کار میکنه, اگه نه, خوب کار نمیکنه, دقیقا به همین دلیل من روی یکی از سیستم هام اوبونتو نصب هست ولی روی اون یکی نه.

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از hashor :
دوستان من همین Arch رو انتخاب کردم :)
فک کنم از هرجفت بهتر باشه ! :)

ولی دوستان من باید Dual Core رو دانلود کنم ؟

از تو این صفحه دوستان میشه بگن کدوم رو باید دانلود کنم ؟ :D

http://releng.archlinux.org/isos/2011.12.01_04-00-01/
۳۲بیت هستید یا ۶۴ بیت؟

hashor

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلّی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر [در حال مطالعه]

امروز توی کلاسمون سر لینوکس بحث شد و گفتن برای شروع اوبونتو بهترینه
چون user friendly هستش و کار باهاش راحت تره به نسبت
من این موضوع زیبایی رو مطرح کردم و گفتن که ورژن های قدیمیش خیلی خوبه به ویژه 10.10
دانلود کردم و نصب کردم
الان با اوبونتو 10.10 هستم >:D<
فقط مشکلم اینه که بلد نیستم باهاش کار کنم :-"
میشه بهم برنامه های کاربردی و اینا معرفی کنید و یاد بدید برنامه نصب کنم ؟

کتاب Linux+ خوبه ؟

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از hashor :
امروز توی کلاسمون سر لینوکس بحث شد و گفتن برای شروع اوبونتو بهترینه
چون user friendly هستش و کار باهاش راحت تره به نسبت
من این موضوع زیبایی رو مطرح کردم و گفتن که ورژن های قدیمیش خیلی خوبه به ویژه 10.10
دانلود کردم و نصب کردم
الان با اوبونتو 10.10 هستم >:D<
فقط مشکلم اینه که بلد نیستم باهاش کار کنم :-"
میشه بهم برنامه های کاربردی و اینا معرفی کنید و یاد بدید برنامه نصب کنم ؟

کتاب Linux+ خوبه ؟
درباره‌ی کتاب +Linux چیزی نمی دونم راستش :D
راستی دوستان دقت کنید که Linux با GNU/Linux کاملا فرق داره! می‌تونیم اون کرنل اصلی رو Linux بنامیم ولی این اینتفریس گرافیکی و ... به عبارت GNU هست. پس بنابراین کتاب‌هایی که موضوعشون Linux هست احتمالا بیشتر درباره‌ی خط فرمان صحبت کردند (;

برای اوبونتو ۱۰.۱۰ این دو تا رو توصیه می‌کنم :
<a href="http://ubuntu-manual.org/"> این </a> => یک pdf برای اوبونتو ۱۰.۱۰ برای دانلود گذاشته که برای شروع به نظرم عالیه
<a href="http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Maverick"> این </a> => این هم چیز خوبیه

khoshi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی3
شهر
تهران
مدال المپیاد
تلاش!

به نقل از پویا م :
راستی دوستان دقت کنید که Linux با GNU/Linux کاملا فرق داره! می‌تونیم اون کرنل اصلی رو Linux بنامیم ولی این اینتفریس گرافیکی و ... به عبارت GNU هست.
راستی
میدونید GNU به چه معنیه؟(مخففه)
چیزه جالبیه:
GNU Not Unix
که خود GNU ش دوباره همینه :)
من خوشم اومد

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از بچه+ :
راستی
میدونید GNU به چه معنیه؟(مخففه)
چیزه جالبیه:
GNU Not Unix
که خود GNU ش دوباره همینه :)
من خوشم اومد
بله! GNU یک Recursive Acronym هست که در این مخفف ها، خود کلمه‌ی اصلی دوباره تکرار می‌شه! :D و یکی از دلایلی هست که اسم این پروژه رو گنو گذاشتن!
ظاهرا ریچارد استالمن دنبال یک چیزی بوده که اولا معنی داشته باشه(کلمه‌ی گنو به معنی گوزن شاخ‌دار هست فک‌کنم) و دوما اینکه بشه داخل یک مخفف Recursive استفادش کرد!

بالا