• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اشکالات وارد بر نظریه تکامل

Arsham

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
نقره زیست 90
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی جانوری
پاسخ : اشکالات وارد بر نظریه تکامل

چیزی که روشنه اینه که تو فلسفه علم تجربی قطعیت هیچ جایی نداره.

ma(-)Dye

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان(1)
شهر
کرج
رشته دانشگاه
آدم از فرداش خبر نداره که!

من از دید علم یا دانشمندی نمیگم
دید من اینه
توی علوم تجربی تو به قطعیت میرسی بعد قبول میکنی
مممکنه حالا یه نظریه نقض شه اونوقت تو اون درست تره رو قبول میکنی
نمیشه گفت شاید فلان میشد توی تکامل هم ما میدونیم که دقیقا این اتفاق افتاد.یا احتمال وقوع این انقدره همین یعنی احتمال بالاتر(چیزی که به قطعیت نزدیک تر هست)رو قبول میکنی
نمیشه نظریه هارو بر اساس عدم قطعیت قبول کرد عدم قطعیت همه جا وجود داره چون هیچ سیستم بسته ای نداریم
ولی چیزی نیست که پایه ی تصمیمی گیری ما بشه

Arsham

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
نقره زیست 90
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی جانوری

با این پست آخر کاملا موافقم. تو مسائل روزمره زندگی هم اگه نگاه کنین میبینین که کاری که ما آدما یا هر موجود زنده دیگه ای میکنه بر همین اساسه.

sjazayeri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب ۱
شهر
شیراز
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر

بدونين كه احتمال تصادفي بودن اونقدر كمه كه شرمنده فكر كنم با خوندن كتاباي امسال داوكينز خودتونو به گمراهي محض در چگونگي پيدايش بردين
جدا از اینکه برای حرفتون منبع ذکر نکردین جالبه بدونین صحبت کردن در مورد احتمال پیدایش تصادفی جهان مسخره است چون ما (حداقل در حال حاضر) اطلاعاتی در مورد شرایطی که بیگ بنگ درش اتفاق افتاده نداریم(هرچند حدس هایی در حد فرضیه مطرح شدن) پس نمیتونیم در مورد احتمال وقوعش اظهار نظر کنیم.
بعلاوه اینکه فکر کنین هرکس عقایدش مثل شما نیست در گمراهی محض(!) به سر میبره دور از منطق هست.
در ضمن هرکس فکر میکنه جهان خودبخود بوجود اومده الزاما تحت تاثیر افکار امثال داوکینز نیست.

دین خودش یه شاخه از علومه
دین یک علم نیست چون از روش علمی پیروی نمیکنه.

شما وقتی یه وسیله ای رو میسازی یعنی اون خلق کردی ... پیدایش مولکول های آلی هم خودش یه خلق ...پیدایش حیات هم یه خلقه ...
خب مسئله اینه اینکه این حرف که جهان(+حیات و ...) توسط کسی خلق شدن یک نظریه علمی نیست بنابراین نباید اینجا ازش صحبت شه.

فرض کن مولکول آلی رو خدا نساخته ... اتم ها از کجا اومدن ؟ آلفا و بتا از کجا شروع شدن ؟ اننژی از کجا اومده ؟ چجوری ؟
این مسئله تو انجمن فلسفه بحثش شده ولی اینجا دوتا نکته رو من میگم:
۱- با این استدلال خود اون خالق از کجا اومده؟
۲- اگر در زمینه کیهانشناسی فیزیک نظری مطالعه داشتید میدونستید که پیدایش جهان از هیچ چیز ممکن هست.

در ضمن داروین خودش رو اگنوستیک معرفی میکنه:
http://www.darwinproject.ac.uk/entry-12041

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

امیدوارم دوستمون ما این جواب قانع بشه. پرسیدی چرا گاو نه؟ من میگم بریم یه ذره عقب تر چرا مگس سرکه نه؟
هیچ می دونستی حدود 70% اژ ژن های بیمار انسان ها در مگس سرکه قابل شناساییه و اعضای آن ها از نظر فعالیتی حدود 50% به انسان شباهت دارن. راستی اندام ها ی وستیجیال رو چی میگی؟ خداوند همینجوری الکی حال کرده اندام بی خودی بزاره. اگه انسان برترین موجوداته چرا از به دنیا آوردن بچه بدون کمک باکتری عاجزه. (در واژن لاکتو باسیل هایی زندگی می کنند که اگه محیط واژنو اسیدی نکن اسپرم زنده نمیمونه) از اینجور مثال ها زیاد هست.

• لایک
امتیازات: Lorca

ma(-)Dye

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان(1)
شهر
کرج
رشته دانشگاه

بدونين كه احتمال تصادفي بودن اونقدر كمه كه شرمنده فكر كنم با خوندن كتاباي امسال داوكينز خودتونو به گمراهي محض در چگونگي پيدايش بردين
اینو تو نقل قول ها دیدم از تعجب کفم برید!!گشتم اصل متنو کی نوشته میشه نقل قول کنین باز تا کل حرفشو نخوندم جواب ندم!!!ولی این عین این آخونداس!

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

به نقل از المیـ_ــ_ـرا :
اینو تو نقل قول ها دیدم از تعجب کفم برید!!گشتم اصل متنو کی نوشته میشه نقل قول کنین باز تا کل حرفشو نخوندم جواب ندم!!!ولی این عین این آخونداس!

حرف که واضحه چی می گه !

جوابتو بگو لینک این پستو پیدا کردم می ذارم (;

ma(-)Dye

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان(1)
شهر
کرج
رشته دانشگاه

به نقل از Captain. Pisko :
حرف که واضحه چی می گه !

جوابتو بگو لینک این پستو پیدا کردم می ذارم (;
آخه ميخوام ببينم دليلي چيزي واسه اين حرف؟!!!!مگه آخوندي برادر/خواهر من ؟ داوكينز خيليم علمي نوشته گمراهي كجا بود؟

sogol_s

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیرجند

من میگم با فرض درست بودن نظریه تکامل خب ما میتونیم بازم بگیم که تکامل روش خدا برای خلق بشره!!!!! اما ما در قران داریم که همه را از یک مرد و زن افریدیم و تکامل نقضه عزیزان خلاص :-"

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

به نقل از sogol_s :
من میگم با فرض درست بودن نظریه تکامل خب ما میتونیم بازم بگیم که تکامل روش خدا برای خلق بشره!!!!! اما ما در قران داریم که همه را از یک مرد و زن افریدیم و تکامل نقضه عزیزان خلاص :-"

هیچ جای قرآن نمیگه آدم و حوا اولین آدم های روی زمین بودن. میگه برگزیده.

sogol_s

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیرجند

به نقل از stewie_griffin :
هیچ جای قرآن نمیگه آدم و حوا اولین آدم های روی زمین بودن. میگه برگزیده.

و خلقناکم من من ذکر او انثی.... برادر من گفتم از یک زن و مرد نگفتم ادم و حوا :|

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

به نقل از sogol_s :
و خلقناکم من من ذکر او انثی.... برادر من گفتم از یک زن و مرد نگفتم ادم و حوا :|

یه سوال این زن ومرد از یه سری سلول درست شدن خوب این سلول ها از کجا اومدن یا نکنه به نظریه ی خلق الساعه اعتقاد داری فک می کنی سقف آسمون یهو باز شده آدم ها افتادن پایین. :D
راستی چرا این اشکالا رو به خلقت حیوونا نمی گیرید؟؟؟ :-/ :-/ :-/ :-/

sogol_s

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیرجند

یه سوال این زن ومرد از یه سری سلول درست شدن خوب این سلول ها از کجا اومدن یا نکنه به نظریه ی خلق الساعه اعتقاد داری فک می کنی سقف آسمون یهو باز شده آدم ها افتادن پایین. :D
راستی چرا این اشکالا رو به خلقت حیوونا نمی گیرید؟؟؟ :-/ :-/ :-/ :-/

این سلولها هم اومده چطور اومدنا ..... و نفخت فیه من روحی.... خدا به گل ادم می دمه و اون زنده میشه! بعدم مگه خلقالساعه خدا نمیتونه؟ کن فیکون....

sjazayeri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب ۱
شهر
شیراز
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر

به نقل از sogol_s :
:)) :))
استدلال منطقی اینطور پیش نمیره که شما بگی چون توی کتابی که ۱۴۰۰ سال پیش نوشته شده مطالبی در اختلاف با نظریه تکامل هست پس نظریه تکامل غلطه, بلکه دقیقا برعکس عمل میشه:
ما طبق شواهدی که داریم میدونیم نظریه تکامل درسته. حالا اگر کسی چیزی در تناقض با این بگه حرف اون مشکل داره!

به نقل از sogol_s :
این سلولها هم اومده چطور اومدنا ..... و نفخت فیه من روحی.... خدا به گل ادم می دمه و اون زنده میشه! بعدم مگه خلقالساعه خدا نمیتونه؟ کن فیکون....
ببخشید اگر ممکنه یه نگاه به اسم انجمن و تاپیک بندازید: مباحث زیستی-> اشکالات وارد بر نظریه تکامل
بخش الهیات نیست که اینارو میگین. اگر به صورت علمی اشکالی در نظریه تکامل میبینید بیان کنید!

sogol_s

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیرجند

به نقل از sjazayeri :
:)) :))
استدلال منطقی اینطور پیش نمیره که شما بگی چون توی کتابی که ۱۴۰۰ سال پیش نوشته شده مطالبی در اختلاف با نظریه تکامل هست پس نظریه تکامل غلطه, بلکه دقیقا برعکس عمل میشه:
ما طبق شواهدی که داریم میدونیم نظریه تکامل درسته. حالا اگر کسی چیزی در تناقض با این بگه حرف اون مشکل داره!

شواهد؟ شواهدتون معمولا نقض میشه طی سالهای بعد!! به علمی که هر چند سال یه بار میفهمن که یه طور دیگه باید عمل میکرد اعطماد میکنین؟

اصن بمنچه شما .... X-( اعصابم خورده! آقا جان ایات اول سوره ی مبارکه ی بقره میگه : والذین یومنون بالغیب.... شما وقتی به غیب ایمان نداری دیگه این معنویات(بقول عماد :D) معنی نداره!

نظریه تکامل چرت و غلطه چون خلاف قرانه و قرانم کاملا درسته! خخخخخلللللااااااصصصصصصص [-(

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

به نقل از sogol_s :

روح روحه. سلول جسم. چرا 99% عناصر بدن از کربن و اکسیژن و هیدروژنه ولی توی پوسته زمین سهم این عناصر 1%. اگه به قول این جسم اولیه از خاکه. آدم باید اسکلت سیلیسی می داشت.

sogol_s

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیرجند

روح روحه. سلول جسم. چرا 99% عناصر بدن از کربن و اکسیژن و هیدروژنه ولی توی پوسته زمین سهم این عناصر 1%. اگه به قول این جسم اولیه از خاکه. آدم باید اسکلت سیلیسی می داشت.

شما میفهمی خدا بخاد یه کاری بکونه میکنه یا نه؟ اگه اینطوره پس تو قران اومده از تو کوه یه شتر میاد بیرون! به نظر شما این میشه قرانو نقض کرد؟ چون با عقل ما محاله؟ نه؟

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

به نقل از sogol_s :
شواهد؟ شواهدتون معمولا نقض میشه طی سالهای بعد!! به علمی که هر چند سال یه بار میفهمن که یه طور دیگه باید عمل میکرد اعطماد میکنین؟

اصن بمنچه شما .... X-( اعصابم خورده! آقا جان ایات اول سوره ی مبارکه ی بقره میگه : والذین یومنون بالغیب.... شما وقتی به غیب ایمان نداری دیگه این معنویات(بقول عماد :D) معنی نداره!

نظریه تکامل چرت و غلطه چون خلاف قرانه و قرانم کاملا درسته! خخخخخلللللااااااصصصصصصص [-(

یه صنعتی وجود داره به اسم مجاز امیدوارم بدونی چیه. حالا یه مثال می زنم میگه جام را سر کشید در حالی که منظور ایستک توی جامه.
یه صنعت دیگه داریم تشبیه یکی دیگه داریم استعاره و ...
دلیل نمیشه دقیقاَ همون چیزی که تو قرآن نوشته شده همون معنی رو بده.

• لایک
امتیازات: ZOP

sjazayeri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب ۱
شهر
شیراز
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر

به نقل از sogol_s :

۱-ببینید اون شواهدی که واسه تکامل هست رو میشه به اون شواهدی که برای نظریه خورشید مرکزی هست تشبیه کرد. یعنی بین دانشمندان توی رشته های مربوطه, نظریه تکامل از نظر اعتبار با نظریه خورشید مرکزی برابری میکنه.
۲-بله نظریه های علمی گاهی نقض میشن و تغییر میکنن ولی چیزی که مهمه این هست که علم این ظرفیت رو داره که تغییر کنه بنابراین همیشه رو به پیشرفته بر خلاف دین که هیچ جایی برای تغییر نداره. نظریه تکاملی هم که امروز وجود داره حاصل چیزی حدود دوقرن تغییر هست.
(گذشته از این ها من ترجیح میدم به علمی اعتماد کنم که با شواهد فعلی جور در بیاد هرچند احتمال غلط بودنش هم باشه ولی با چیزی که در اختیار داریم بهترین هست تا اینکه به چیزی اعتماد کنم که ۱۴۰۰ سال پیش نوشته شده)
۳-اینجا یک انجمن علمی هست و ما براساس شواهد علمی بحث میکنم نه کتب دینی.

sogol_s

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیرجند

یه صنعتی وجود داره به اسم مجاز امیدوارم بدونی چیه. حالا یه مثال می زنم میگه جام را سر کشید در حالی که منظور ایستک توی جامه.
یه صنعت دیگه داریم تشبیه یکی دیگه داریم استعاره و ...
دلیل نمیشه دقیقاَ همون چیزی که تو قرآن نوشته شده همون معنی رو بده.

یعنی شما میگین گل مجازه؟ قران خوبیش اینه که واسه فهم همس! به سادگی و روانی خیلی از مطالبو بیان کرده! بعضی هارم با کنایه و استعاره گفته فبول اما بحث خلقت واضحه فک کنم ^-^

بالا