• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تفعلی بر نرم‌افزارهای لینوکسی

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
در این تاپیک قراره نرم‌افزارهای کاربردیمون داخل لینوکس رو معرفی کنیم، دربارشون توضیح بدیم و نحوه‌ی نصبش رو بگیم. با توجه به اینکه خیلی متمایلم که تاپیک مرتب و منظمی بشه، پستتون باید تابع قوانین زیر باشه:

× نام نرم‌افزار و توضیح مفید درباره‌ی اون باید داخل پستتون ذکر شده باشه.
× پستتون حتما حتما باید شامل عکسی از محیط اون نرم‌افزار باشه.
× نحوه‌ی نصب نرم‌افزار رو گفته باشید و یا به جایی لینک داده باشید.

این قوانین، از الان ینی Thu Mar 8 09:54:17 IRST 2012 اجرا خواهند شد.

متسفانه مشکل دوستان نامرد همیشه بوده و هست و اگه شما بخواین یه فولدری رو به دوستتون بدید تو یه شبکه معمولا بهش می گید بهتون ssh کنه که اگه دوست نامرد از اب دربیاد خیلی بد می شه!!
خب اینجا می خوام درباره ی share کردن دو فولدر در دو لینوکس صحبت کنم.ابتدا نیاز دارید ۲ تا پکیج رو نصب کنید :‌
کد:
nfs-kernel-server و nfs-common.
حالا اون لینوکسی که می خواد فولدر share کنه باید /etc/exports رو ادیت کنه :
کد:
sudo gedit /etc/exports
به اخر این فایل باید ادرس فولدر مورد نظر و ip کامپیوتر مورد نظر رو بدید.به این صورت :
/
کد:
home/user1/share 192.168.0.2(rw,sync,no_subtree_check)
بعد از اینکه فایل بالا رو save کردید باید nfs kernel server رو دوباره راه اندازی کنید :
کد:
sudo /etc/init.d/nfs-kernel-server restart
حالا اون کامپیوتری که می خواد از اون فولدر share شده استفاده کنه باید ابتدا یه فولدر برای mount کردن بسازه که تو /mnt این کارو می کنیم :
کد:
sudo mkdir /mnt/share
حالا به این صورت فولدری که می خوایم داشته باشیم رو mount می کنیم(کامپیوتری که می خواد از فولدر استفاده کنه این دستور رو می زنه قاعدتا!) :
کد:
sudo mount 192.168.0.1:/home/user1/share /mnt/share

فک نمی کنم نیاز به توضیح بیشتری داشته باشه.چون تمام مراحل واضحه.امیدوارم مفید باشه.
منبعش رو یادم نیست چی بود و گرنه ذکر می کردم!

d3c0der2

مهمان
پاسخ : تفعلی بر نرم‌افزارهای لینوکسی

http://ubuntuir.blogspot.com/2010/02/blog-post_3070.html

• لایک
امتیازات: ibtkm
  • شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

سلام به همگی ! :)

احتمالا همتون اون ساعت و وضعیت اب و هوا و … تو گوشی اهای htc رو دیدید. خب داخل سایت محترم gnomelook جدیدا یه همچین چیزی برای اوبونتو گذاشتن که من اموزش نصبش رو تو این پست می گم.

اسم این بشر conky هست که ادرس دانلودش از gnomelook این جاست :

http://gnome-look.org/content/show.php/ConkyWeather%2BClock?content=133251

قبل از اجرای این اسکریپت شما نیاز دارید تا بسته ی conkyforecast رو نصب کنید.بعد از این که این بسته رو نصب کردید باید config این بسته رو داخل homeتون ببرید :

cp /usr/share/conkyforecast/conkyForecast.config ~/.conkyForecast.config

حالا شما می تونید اسکریپت conky رو بدین شکل اجرا کنید :

conky -c ~/weather+clock/conkyrc

منبع : omgubuntu و یکی از دوستان!

MaKa

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 3
شهر
تهران
  • شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

سلام به همگی! :)
خب دیدم واقعا یکی از مشکلات جوون های جامعه تو این دور و زمونه اینه که وقتی با pidgin با چند اکانت لاگین می کنن یه status برا همشون هست در حالی که شاید بخوایم هر کدوم یه status متفاوت داشته باشن.
ما هم گفتیم که به این جوون ها کمک کنیم بلکه حداقل یه ثوابی ببریم.
برای این کار باید ابتدا یه package نصب کنید به نام : pidgin plugin pack
این بسته شامل یه سری پلاگین برا pidgin عزیز هست.
بعدش تو قسمت plugin های pidgin میاین و پلاگین mystatusbox فعال می کنید. از الان به بعد اون مشکل حل می شه دیگه.

اره دیگه.اره.
موفق باشید ! h-:

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

دوباره سلام به همه :)
اول یه نکته : دوستان مدیریت لطفا لطف کنند یه بخش مجزا برای نرم افزار های لینوکس درست کنن. اخه تو قسمت نرم افزار ها کلا همه چی شلوغ پلوغه.ممنون :)

داشتم وبگردی می کردم که تو یه وبلاگی یه مطلبی دیدم که جالب بود. خب بذارید خلاصش رو بگم.
فرض کنید شما یه شبکه ی LAN دارید. یه نرم افزاری هست به iptux که ملت اگه تو شبکه ی LAN ازش استفاده کنن هر کسی رو که تو اون شبکه از این نرم افزار داره استفاده می کنه رو نشون می ده. دیگه لازم نیست ۲ ساعت ملت رو invite کنید. یه نرم افزار چت هست دیگه!
درباره امنیتش شنیدم خوبه.
دقیقا همه کار های نرم افزار های چت رو انجام می ده دیگه. وضعیتتون رو می تونید مشخص کنید(busy یا available یا ...). فایل بفرستید و دریافت کنید ....
iptux_main.png

iptux_chat-500x390.png

برای نصب کردنش هم که :
کد:
sudo apt-get install iptux

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

سلام.
جدیدا دیدم که گنوم ۳ به طور کامل توی repo اومده. گفتم بهتره اینجا نحوه ی نصبش رو بگم. سخت نیست ولی صرفا خواستم به اطلاع دوستان رسونده باشم

کد:
sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-desktop/gnome3-builds

sudo apt-get update && sudo apt-get install gnome-desktop3

فقط چند نکته بگم که بعدا نیاین یقه ی بنده رو بگیرید! :

۱-گنوم ۳ هنوز به طور رسمی release نشده و فعلا به صورت ازمایشی هست. احتمالا باگ های زیادی داره.
۲- تغییراتی که رو metacity ایجاد می کنه به راحتی قابل برگشت نیست!! پس قبل از نصبش فکر کنید که ایا روزی مجبور خواهید شد گنوم ۳ بردارید یا نه!

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

سلام به همگی :)

این پست درباره ی مدیریت عکس های داخل picasa داخل اوبونتو هست. خیلی چیز خاصی رو نمی خوام توضیح بدم. صرفا می خوام یه نرم افزاری رو توضیح بدم و روش نصبش رو بازگو کنم(! اوهو! )

فک کنم خیلی هاتون بدونید که picasa چیه. یه چیزیه برای اشتراک و مدیریت عکس های دیجیتالی. هر کی با اکانت خودش لاگین می کنه و عکس هایی که می خواد رو اپلود می کنه.

نرم افزاری که می خوام بهتون معرفی کنم این کار رو اسون تر می کنم. اسم این نرم افزار Picapy هست. تصاویرش رو در زیر مشاهده می کنید :
Picapy_001.png

برای نصبش هم ابتدا باید repo مربوطه رو اضافه کنید :
کد:
sudo add-apt-repository ppa:lorenzo-carbonell/atareao
sudo apt-get update
sudo apt-get install picapy

راستی برای اینکه کارتون راحت تر شه اینم Debian packageش :
کد:
https://launchpad.net/~lorenzo-carbonell/+archive/atareao/+files/picapy_1.5-1ubuntu1_all.deb

برای نصب از روش Debian package :
کد:
sudo gdebi yourpackage.deb

===================================================

پ.ن :
یه مدت سرم شلوغ بود به خاطر امتحان ها و مشکلات سنگین زندگی( اوهو! :D) . الان به مقدار سرم خلوت شده و مطالب جالبی در اینجا قرار خواهم داد! :D

به امید اینکه همتون رو لینوکسی ببینم. (;

موفق باشید.

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

=========================
ق.ن(قبل نوشت!!)
اینم یه مطلب جالب دیگه درباره ی اوبونتو. واقعا من موندم با این همه چیز های جالب تو اوبونتو که تا الان گفتم و خواهم گفت چرا باز از ویندوز استفاده می کنید؟!

الکی دیگه پز ندید ویندوز fingerprint داره. اوبونتو هم fingerprint داره و هم face authentication .

==================================

در لپتاپ هایی که وبکم دارند اوبونتو این قابلیت رو داره که به جای اینکه به وسیله ی وارد کردن پسوورد وارد اوبونتو بشید به وسیله ی تشخیص عکس وارد اوبونتو بشید که اصطلاحا بهش می گن face authentication .

برای ردیف کردن این قابلیت شما نیاز دارید تا ابتدا نرم افزار pam face authentication رو نصب کنید. برای نصب این نرم افزار ابتدا باید یه سری package و dependencies رو نصب کنید.
بدین صورت :

کد:
sudo apt-get install build-essential cmake qt4-qmake libx11-dev libcv-dev libcvaux-dev libhighgui2.1 libqt4-dev libpam0g-dev libswscale0 libhighgui-dev

حالا باید این نرم افزار رو دانلود و نصب کنید! (راستی اگه یه بار از ip بن بودیم باید از ..... استفاده کنیم! :D)

کد:
wget -c http://pam-face-authentication.googlecode.com/files/pam-face-authentication-0.3.tar.gz

tar -xzf pam-face-authentication-0.3.tar.gz && cd pam-face-authentication-*

mkdir build && cd build

cmake -D CMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr ..

make

sudo make install

بعدش باید به صورت ماژول اضافش کنید :

کد:
sudo sed -i ’1i auth sufficient pam_face_authentication.so enableX’ /etc/pam.d/sudo

sudo sed -i ’1i auth sufficient pam_face_authentication.so enableX’ /etc/pam.d/su

و در مرحله ی اخر باید ماژول فوق رو به gdm اضافه کنید :
کد:
sudo sed -i ’1i auth sufficient pam_face_authentication.so enableX’ /etc/pam.d/gdm
sudo sed -i ’1i auth sufficient pam_face_authentication.so enableX’ /etc/pam.d/gnome-screensaver

حالا برید از منو application توی قسمت others نرم افزار face trainer رو باز کنید.

===========
هشدار =
۱-خواهشا جوگیر نشید درجه ی حساسیتشو خیلی بالا ببرید! چونکه شاید یه ذره جابجا بشینید دیگه لاگین نکنه. و چون هی خودش رو اجرا می کنه دیگه نمی تونید به همین راحتی وسوورد رو به صورت دستی بزنید!

۲-خدا نصیب گرگ بیابان نکند ! اگر مشکل بالا برای شما پیش اومد. یه ctrl + alt + f1 بزنید و برید ماژول هایی که به gdm اضافه کردید رو پاک کنید. (از داخل /etc/pam.d ‌) :D

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

سلام به همه :)

ق . ن (قبل نوشت!) : کامپیال کرنل خیلی حال می ده!!! :D :D

خب داشتم تو اینترنت ول می چرخیدم! تو یکی از بلاگ ها یه لینک از یوتیوب دیدم که درباره ی کامپایل و پچ کردن کرنل تو اوبنتو بود! فیلم جالبیه!!! اخه من خیلی ها رو دیدم که از کامپایل کرنل به طرز وحشتناکی می ترسیدند! اخه حقم داشتند! من به عینه شاهد بودم که در طی فرایند کامپایل کرنل سیستم اون ها به فنا رفته بود!! :D
در کل یه فیلم جالب در این ضمینه هست که کار رو راحت تر می کنه! . امیدوارم به دردتون بخوره!
کد:
http://www.youtube.com/watch?v=QE-t5GWadds

موفق باشید.

• لایک
امتیازات: JB
  • شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

سلام به همه! :)

خیلی اوقات پیش اومده که نگران دزدیده شدن لپتاپتون باشید! هزاران پیش اومده که دارید تو خیابون راه می رید و مواظبید که یکی از ان دزد هایی که خدا نصیب گرگ بیابان نکند! لپتاپتان رو نزدد!!

به لطف خداوند! یه نرم افزاری برای اوبونتو اومده ! یا شاید اومده باشه! که توضیحش رو در پایین می بینید ! :

جملات زیر عینا تو وبلاگ دیدمشون :

نرم افزاری است که می تواند مکانی که لپ تاپ در آن حضور دارد را به اطلاع صاحب لپ تاپ برساند و حتی با وبکم درونی لپ تاپ عکس هایی از آن منطقه بگیرد و ارسال کند. این نرم افزار مشابه snare که در مکینتاش وجود دارد عمل می کند.

Prey بسیار ساده و جالب عمل می کند. وقتی لپ تاپ گمشده ی شما توسط شخصی استفاده شود. این نرم افزار توسط ارتباط Wifi و یا Ethernet با شما تماس می گیرد. این نرم افزار علاوه بر نشان دادن مکان، عکسی از دسکتاپ، لیست برنامه های باز شده و فعالیت های انجام گرفته توسط لپ تاپ را نیز نشان می دهد. همچنین عکسی از شخصی که دارد از آن استفاده می کند توسط دوربین داخلی لپ تاپ فرستاده می شود.

این نرم افزار برای مکان یابی و ارسال آن به صاحب لپ تاپ به دنبال اتصال اینترنت می گردد و در صورت وجود از Google’s Location API برای این هدف استفاده می کند.

این نرم افزار حتی می تواند پیغامی و یا آلرتی از طرف شما به شخص استفاده کننده نشان دهد.

این نرم افزار با bash نوشته شده است و بسیار سبک است. همچنین برای تمام پلت فرم ها مانند انواع لینوکس ها و حتی مک و ویندوز و آندروییدقابل استفاده است. Prey برای بار نخست Wizard بسیار ساده ای دارد که پس از وارد کردن اطلاعات مورد نیاز آن در پس زمینه اجرا می شود.

برای دانلود :
کد:
http://preyproject.com/download

منبع : پلت ولگ

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

دوستان یه نرم افزاری هست به نام Nautilus Facebook Uploader که کازش اپلود عکس های شما تو فیس بوک هستش.
از این جا می تونید دانلودش کنید :
کد:
http://gnome-look.org/content/show.php/Nautilus+Facebook+Uploader?content=136513

موفق باشید

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

سلام به همگی :)
برای لینوکس یه indicator هست که مخصوص google reader هست که هر بار یه ایتم جدید میاد بهتون اطلاع می ده.
فقط یه نکته ای دربارش بهتون بگم که configش داخل home folderتون هست و توش ایمیل و پسوورد شما به صورت hash شده هست. البته به راحتی نمی شه کرکش کرد! ولی برای اطمینان بهتره پرمیژن هاش رو درست تنظیم کنید که هر کی از در اومد تو نتونه بیاد اون کانفیگ رو بخونه .

simple-2.png

طریقه نصبش اینه که repo مربوطه رو اضافه کنید و سپس برنامه رو نصبش کنید :

کد:
sudo apt-add-repository ppa:atareao/atareao

sudo apt-get update

sudo apt-get install google-reader-indicator

منبع : پلت ولگ

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

جدا با یه feed خوان جدید اشنا شدم که بسی جالبه . و فقط هم مخصوص google reader نیست(مثل قبلی) . اسمش هست feed indicator . فکر کنم فقط مخصوص gnome باشه. نکته جالبی داشت سادگیش بود. به راحتی می تونید فید اضافه کنید. یا همه ی ایتم هارو mark all as read کنید.
Screenshot5.png

Selection_0014.png

برای نصبش هم باید برید از اینجا دانلودش کنید. خودش یه shell script داره که برنامه رو نصب می کنه :‌
کد:
http://code.google.com/p/feedindicator/downloads/

منبع : http://www.omgubuntu.co.uk/2011/02/feed-indicator-a-new-rss-applet-for-your-panel

در کل چیزی جالبیه و دنیا و اخرتش با هم تضمینن :D

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

سلام به همه ی دوستان خوبم :)
====================
احتمالا متوجه شده اید که یکی از مشکلات اصلی جوانان تو جامعه و تو این دوره و زمونه این هست که کلا با تغییر دادن تم gdm , grub , .... مشکل داشتن به خصوص از ubuntu 9,04 به بعد! اینجانب جدیدا با یه برنامه ای اشنا شدم که ظاهرا این معضل جامعه رو حل می کنه. اسم ایشون gstyle هست. برای نصبشون هم باید به این صورت عمل کنید :
کد:
sudo apt-add-repository ppa:s-lagui
sudo apt-get update
sudo apt-get install gstyle

امیدوارم به دردتون بخوره.
موفق باشید. :)

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

سلام به همه ی دوستان خوبم
=================
امروز با یه نرم افزار اشنا شدم بسی کاربردی! اقا انصافا منطقا شما می خواین یه google earth استفاده کنید یا برید google map انصافا حالتون گرفته نمی شه؟!!
نرم افزاری که جدیدا باهاش اشنا شدم اسمش هست emerillon . نقشه ی تهران رو تو سه سوت نشون می ده! اولین نکته ای که توش دیدم همین سرعتش بود! دومین نکته ای که توش دیدم سادگیش بود! خدا خیرش بده

اینم یه دمو ازش که نقشه ی تهران رو نشون می ده : (در ضمن بزرگتر هم می شه )
sampadia2.png

برای نصبش هم :
کد:
sudo apt-get install emerillon

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

حتما تا الان به این نتیجه رسیدید که وجود یک دیکشنری برای لینوکس از نان شب واجب تر است :) . من بین همه ی دیکشنری هایی که دیدم stardict رو از همه بیشتر می پسندم. کافیه نصبش کنید و glossary هاشو از اینترنت دانلود کنید و کپیشون کنید تو فولدر زیر :
/
کد:
usr/share/stardict/dic
حتما می تونید تلفظش رو هم فعال کنید.

برای نصبش هم می تونید بزنید :
کد:
sudo apt-get install stardict

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

فایرفاکس ۴ بتا :
اولی برای ۶۴بیت ها و دومی برای ۳۲ بیت ها. خودم هنوز تستش نکردم :)
کد:
http://www.techspot.com/downloads/4987-firefox-beta-for-linux-64bit.html
http://www.techspot.com/downloads/4986-firefox-beta-for-linux-32bit.html

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

گفتم شاید یکی زندگیش خیلی وابسته به یه download manager خوب باشه :) . تصمیم گرفتم تو این پست درباره ی یه download manager خوب حرف بزنم
اسم این نرم افزار fat rat می باشیه.
یه سری ویژگی های دلربایی داره! :D که به اختصار می گم :
۱- خیلی از پروتکل ها رو ساپورت می کنه.
۲- می تونه بین فایل های torrent جست و جو کنه(ارامش خودتون رو حفظ کنید :D)
۳- یه سری شایعات مبنی بر دانلود مستقیم از rapidshare به گوش می رسه.
۴- یه سری شایعه دیگم جدا شنیده می شه که می گن youtube هم می تونه دانلود کنه. خدا کنه راست باشه. یه جماعتی دعاش می کنن! .

اینم یه عکس ازش :
2710384_ff11_625x625.jpg

برای نصبش هم :
کد:
sudo apt-get install fatrat

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

تو این پست می خوام درباره ی نرم افزار prozilla صحبت کنم! نرم افزاری که امید ما جوون های جامعه تو مدرسه هستش! نمی دونم شما هم مثل من از دست اینترنت مزخرف مدرسه عقده ای شدید یا نه ولی خیلی حس دردناکی بهتون دست می ده وقتی سرعت دانلودتون از اینترنت دیال اپ کمتره و در حد ۴ کیلوبایت بر ثانیه هستش. راستش این prozilla چند سال پیش تو مدرسه توسط مدیر شبکه ی مدرسه کلا بسته شد. یعنی ssh می کردن به هر کامپیوتر و top می گرفتن و هر کی prozilla روش ران بود kill می کردن .ولی الان که همچین سیستمی نیستش.
من اخر نفهمیدم الگوریتمش چیه. اونطوری که من از دوستانی که از این استفاده کردند پرسیدم گفتند که ترافیک کلاینت های دیگه رو می بنده و در نتیجه ترافیک خودش رو می بره بالا. این واقعا جواب داد. دوستم دانلود عادیش سرعتش ۳ کیلوبایت بر ثانیه بود و من با prozilla تا ۱۵ کیلوبایت بر ثانیه هم رفتم! prozilla پکیج اصلیش برای فدورا هستش ولی سورس کدش برای اوبونتو هستش و میشه نصبش کرد.
کد:
http://users.allamehelli.ir/~po_moradi/a/prozilla-2.0.4.tar.bz2

برای نصبش هم :
کد:
./configure
make 
sudo make install

احتمالا برای شما هم تو سورس یکی از فایل ها ارور می ده. از اروره نترسید. با خوندنش متوجه می شید اشکالش چیه. کافیه یه قسمتی از اون خطی که داره ارور می ده رو کامنت کنید. اگه با مشکل برخوردید بهم پی ام بدید.

موفق باشید.

بالا