• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ناتور دشت یا عقاید یک دلقک؟

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
پاسخ : ناتور دشت یا عقاید یک دلقک؟

منم باسیاوش موافقم!

اصلا ربطی به هم ندارن! پس نباید باهم مقایسه بشن!

من جفتشون رو وندم و از جفتشون همخ وشم اومد!

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

منم که یه بار نظرمو تو نقد ناتور دشت به طور خیلی کامل! گفتم! حالا دوباره میگم: :D
"عقاید یک دلقکو نمیشه خیلی با این مقایسه کرد چون هدف هاینریش بل فرق میکرده.بیشتر کاراش جنبه انتقادی شدید به خصوص از آلمان داشته و این از تبعات جنگ جهانی بوده.
عقاید یک دلقک در اصل عقاید و آرمان های نویسندش بوده که از افراد سیاسی و کاتولیکای افراطی انتقاد کرده و اونارو شیاد میدونسته و سعی کرده آثار اجتماعی مخرب جنگ جهانیو در غالب داستان بیان کنه ولی ناتور دشت بیشتر توصیف احساسات یه پسر 16 ساله بوده که تو یه دوره بحرانی از زندگیش قرار داشته و داستان حول عقاید و نظرات اونه و چیزایی که گفته شده لزوما آرمان ها و عقاید سلینجر نیست" :)

raman

Hatter
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران

عقاید یک دلقکو بیشتر می پسندم! B-) به خاطر بی قید و بندی شدید(تر از هولدن!)شخص اول داستان!

• لایک
امتیازات: Zed

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

حرفايِ قبليمُ پس ميگيرم :D :-"
من با هولدن واقعاً ارتباط برقرار كردم ، با همه‌ي حرفاش و رفتاراش و اينا . خوندنِ ناتوردشتم راحت‌تر بود .
هردوشون كتاباي عميقي بودن ؛ ناتوردشت ظاهراً حرفاي سبكِ يه پسر 18 ساله بود اما اگه ميرفتي تو بحرش ... اما تو عقايد يك دلقك واضح‌تره مفهوم .
شايد اينطوري به‌نظر بياد كه ناتوردشت به عميقي عقايد .. نيست ، اما هس ! :D

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

بنده به شخصه عقاید یک دلقک رو بیشتر دوست داشتم . به خاطر اون پرشهای زمانیش ؛ به خاطر خود شخصیت هانس ؛ و اینکه کلا ً بیشتر بهم چسبید ! :D

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

من ناتور دشت رو نخونده بودم فقط زیاد شنیده بودم تو سمپادیا که شبیه عقایک یک دلقک هانریش بل هست!اصلن کتاب رو خوندم از این تشبیه شگفت زدم شدم!!!
ببینید مسلمن شباهت عقاید یک دلقک و ناتور دشت بیشتر از شباهت دو تا کتاب از ژانر تخیلی و کلاسیکه مثلن. اما واقعن شباهت زیادی چه از نظر سبک نگارش چه موضوع ندارن!
عقاید یک دلقک مثل بقیه ی کتابای بل یک قسمتیش اشاره به تاثرات جنگ داره.بخشیش تضاد های جامعه رو نشون میده و حتا جزئی تر اون تضاد و اختلافی که مذهب تو رابطه ی ماری و هانس ایجاد کرده .قسمتیش هم سردرگمی شخصی دلقکه که از این نظر میشه یه شباهتی با ناتور دشت پیدا کرد اما جدن شباهت زیادی ندارن.فقط هر دو تو کتاب خونی گروهی بودن :D
منم به شخصه با موضوع و داستان عقاید دلقک خیلی خیلی خیلی بیشتر ارتباط برقرار کردم.شیوه ی نگارش هم!اصلن از ناتور دشت حقیقتش زیاد خوشم نیومد :D

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

باز نمیخوام زیاد فلسفی بشه ها :-"...اما قهرمان ناتوردشت به نظرم یک"لذت گرا یا اپیکور"است که از لذت خسته شده...
و قهرمان عقاید یک دلقک یک"نهیلیست انفعالی"به تمام معناست...
اینا دو تا خط موازی نیستند...خیلی جاها به هم میرسند...اما تفاوت های بسیاری با هم دارند...

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

من از ناتوردشت بیشتر خوشم اومد
به قول اهل فن اوریجینالتر بود به نظرم

سپیده.

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان3
شهر
شهر _آدم های _افسرده.

به نقل از afroDt :
ناطور دشت انگار عقايد يك دلقك ولي از زبان يه ادم كوچيك تره!
ولي من عقايد يك دلقك رو بيشتر دوس داشتم...
از اونجايي كه هر دوشون رو پشت سره هم خوندم اينو ميگم!
عقايد يك دلقك بيشتر جذبم كرد و با پايانش نزد تو ذوقم... انگار پايانش به درد كتاب ميخورد...
ولي پايان ناطور دشت رو من زياد خوشم نيومد.... حسه پوچي بهم دست داد!
درمورد پایانشون نظرم کاملا" مخالف ِتوئه.
عقاید یک دلقک انقد یه جوری تموم شد که اگه نویسنده رو میدیدم خفه ـش میکردم!
نه اینکه بد باشه ها کاملا" یه جوری بود، رو مخ بود حسابی!

به شخصه با ناتور ِدشت زندگی کردم،عالیه،محشر
سلینجر جوری ناتور دشتُ نوشته که آدم احساس میکنه خودش داشته این تجاربُ و بنظرم ملموس تره در کل.

sara4

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان اراک

من از ناتور دشت خوشم نیومد
خسیلی پوچ تموم شد
کلا لذت نبردم
آخرشم که آقا حوصله تعریف کردن اینکه چرا رفته بیمارستان و این مزخرفاتو نداشت
هیچ چیز خوبی توش ندیدم

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

آخرشم که آقا حوصله تعریف کردن اینکه چرا رفته بیمارستان و این مزخرفاتو نداشت
فقط بگم که لزومی نداره همه‌چیز تو کتاب گفته بشه. یه مقداری رو هم باید به خواننده واگذار کرد خب.

Silenaaaaa

Sillenor
نام مرکز سمپاد
دبیرستان‌ فرزانگان ۱
شهر
مش‍‌هد
سال فارغ التحصیلی
95

«عقایدیک‌دلقک» یکم عمقی و فلسفی بود؛ باید بذارمش واسه یک‌وقتی که فهمم بیشتر از الان شد، یک‌دور دیگه بخونمش , بعد شاید لذّت ببرم :-"

«ناتوردشت»؛لحن هولدن رو دوست داشتم[نثرش خوب بود خیلی]. یه‌جورایی بیشتر ارتباط برقرار کردم باهاش.
اگه بخوام الان انتخاب کنم؛ «ناتوردشت». :D

مهرنوش.

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سمنان
شهر
سمنان

هردوتاش خوب بود اما خوااننده باید خواننده باشه چون تو هیچ کدوم اوج نداره که همینش قشنگه

tizechamoosh

Hasty Khoshg Daman
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
1395
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
اینستاگرام
دو تا شو‌ بخون خوبن هر جفتش

A.s.a

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1405
قطعا ناتور دشت بدون شک

Mehrddaadd

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
g
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
وجه اشتراک این دو شخصیت در این دو رمان یعنی هولدن و هانس یک سرگردانی و یاس و ناامیدی می باشد که این سرگردانی دلایل متعدی میتونه داشته باشه، به نظرم هانس بزرگ شده ی هولدن میتونه باشه یه نوع تفکر و دید بیمار گونه ای که با اینکه روی یه سری مسایل واقعا دقت میکنن و یه موقه هایی هم یه بخش هاییش رو درست میگن ولی دچار پراکندگی افکار هستند به خصوص توی هانس این واضح تره، مثلا هانس از طرفی با مسحی ها خوب نیست و ازشون متنفره و گاهی از بعضی شخصیت هاشون هم تعریف میکنه و این تناقض توی افکارش موج میزنه، که تاحدودی هم حق داره چون خیلی وقت ها همون مدعیان مسیحی پاسخی واسه سوالاش ندارن بدن خود هانس هم پیگیر نیست که کسی رو پیدا کنه و در مورد اینکه آیا واقعا مسیح چی میخواد بگه بره تحقیق کنه و این متدینین متظاهر توی مسیحیت سواد پاسخگویی به سوالاتش رو ندارن و بنابراین هردو گروه و بخصوص خود هانس مقصر هستش! هولدن و هانس هر دو به خواهرشون علاقه مند و احساساتی هستن و به خاطر اینکه نمیتونن بفهمن مشکلشون چیه آسیب میبینند، آدمای باهوشی که قابلیت فکر کردن دارند ولی به صورت متمرکز نمیتونن موضوعی رو دنبال کنند، به قول دوستم دچار فاحشگی فکری شدند، تنفر، بدبینی و رو مخ بودن رو میتونیم از خوندن این‌شخصیت ها احساس کنیم، این حالات به‌ صورت نسبی در همه ی ما به نحوی وجود دارد که فرار از خود با روشهایی مثل تلفن به افراد و مهمانی و ... نمود بارز آن است که در این دو رمان به چشم میخورد

بالا