• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آموزش مباحث اقتصادی و مدیریتی در مدارس

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
سلام

اهمیت اقتصاد و مدیریت که بر همه ما روشنه. نیست؟!

دو سال پیش با یکی همسن خودم که توی دوبی زندگی می کرد صحبت میکردم. گفت توی مدرسه‌شون با سیستم آمریکا درس می خونند. درسی به اسم business هم دارند.

میخواستم ببینم شما اگر قرار باشه مباحث اقتصاد و مدیریت رو توی مدرسه آموزش بدین:
1. اون رو از چه سالی و مقطعی شروع می کنید؟
2. چه مباحثی از این دو رو تدریس می کنید؟
3. چه درس هایی رو حذف می کنید و به جاش این ها رو میزارید؟

شما رئیس تالیف کتب درسی و برنامه ریزی آموزشی هستیند !

trustme

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
سال فارغ التحصیلی
1387
دانشگاه
دانشگاه خواجه نصیر طوسی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
پاسخ : آموزش مباحث اقتصادی و مدیریتی در مدار&

توی مدارس سمپاد یا آموزش و پرورش کل کشور !؟

اگه به من بود، فشار دروس ریاضی و فیزیک و فلان و فیسال رو بر می داشتم (اگه زورم به عربی می رسید هم؛ دینی رو می زاشتم چون باید بحث بشه...)
آخه نگاه کنین... ما آموزش و پرورشمون دنبال پرورش و ایجاد دانشجوست... یعنی اونی که میاد توی دبیرستان یه چیزایی باید بخونه که بره دانشگاه بقیش رو بخونه... برای همینه که سیستم دانشگاه غربیمون به دبیرستانمون نمی سازه... منظورم از سیستم هم مطالب و سطح آموزش هاست...
پس قرار شد مطالب ریاضی و فیزیک و شیمی سبک تر بشه و در عوض مدیریت و اقتصاد هردوش به مقدار ضعیفی برای سال های اول و دوم دبیرستان تدریس بشه... سال سوم هم سال پروژه :D
کلا من از سیستمی خوشم میاد که چه سمپادش چه عادیش، دانش آموز تا بعد از ظهر وا نسته برا درس! یعنی فشار درس ها اندک باشه...

MAAAN

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
تهران
پاسخ : آموزش مباحث اقتصادی و مدیریتی در مدارس

همین الآن هم بچه های انسانی واحد اقتصاد را میگذرانند.
من که رئیس آموزش و پرورش هستم در درس ریاضی تجدید نظر میکنم.
ریاضی کاربردی پیش نیاز خیلی نیاز داره و به نظرم آموزش اقتصاد و مدیرت در این مقطع شاید کمی غیر علمی باشد.
ولی می توانند واحدهایی درباره انتخاب شغل و مدیریت و ... قرار بدهند.

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
پاسخ : آموزش مباحث اقتصادی و مدیریتی در مدار&

توی مدارس کشور در سطحی خاص و در مدارس سمپاد در سطحی بالاتر.

خوب توی دنیا به اندازه ایران فشار نمیارن. یعنی انتگرال و مشتق توی دانشگاه تدریس میشه نه دبیرستان. واسه همینه که بچه های ما توی دانشگاه های غربی خودی نشون میدن. دانشجوسازی هم با همین کارها هم میشه کرد. بالاخره اونی که اقتصاد یا مدیریت میخونه میره دانشگاه یک همچین رشته رو میتونه ادامه بده دیگه. مشکلی نداره که ! سوال کنکور هم میشه از اقتصاد و مدیریت به حد کافی طرح کرد.

واحد بندی آموزشی ماهم بدجوریه آخه. یعنی خسته کننده و سنگینه. توی اکثر کشورها عربی نمی خونن و دینی هم تدریس نمیشه. دروس اختصاصی هم سنگین نیست به این حد. اما در ایران برعکسه. البته سنگین تر شدن درس ها هم به نظرم بد نیست. چون هرقدر بیشتر سختی بکشن قوی تر میشن.

کاش واحد های اختیاری و انتخابی هم در ایران وجود داشتند. یعنی واحدهای درسی میزاشتن که مثلا از دوتا باید یکی رو انتخاب می کردی. عربی رو اختیاری می کردند و بین زبان فارسی و ادبیات یکی رو میگفتن انتخاب کنید یا هردوشون رو یکی می کردند.

به نظر من اقتصاد رو در سطح ابتدایی باید توی راهنمایی درس بدن تا طرف مخ اقتصادیش فعال بشه. از چیزهای خیلی ابتدایی مثل فعالیت بانک ها و پس انداز و امثالهم بعد توی دبیرستان بیشتر اقتصاد در تجارت رو یاد بدن. این خیلی مهمه که فعالیت های اقتصادی بتونیم یاد بدیم که جمله " حالا یک کاریش می کنیم و توکل بر خدا" رو به جملاتی مثل "باید منابع مالی تامین بشه" تبدیل کرد.

بالا