• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کافه پیانو

• شروع کننده موضوع

Sampadik

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تــهران
نظرتون راجع به این کتاب چیه؟؟

• شروع کننده موضوع

Sampadik

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تــهران
پاسخ : کافه پیانو

farhad_jafari.jpg

کافه پیانو نویسنده فرهاد جعفری
ناشر نشر چشمه
نوبت چاپ بیست و پنجم
نخستین چاپ ۱۳۸۶
آخرین چاپ تابستان ۱۳۸۸
تعداد جلد یک
شمارگان ۲۵۰۰ نسخه
تعداد صفحات ۲۶۶
موضوع درام
کتاب‌خانهٔ ملی ایران ۱۱۵۳۱۴۸
شابک ۸ - ۱۱۴۳ - ۰۴ - ۹۶۴ - ۹۷۸

کافه پیانو نام کتابی از فرهاد جعفری است. این کتاب اولین بار در سال ۱۳۸۶ توسط نشر سرچشمه چاپ شده‌است. این کتاب اولین نوشتهٔ فرهاد جعفری است.

داستان
داستان با بیان عقاید نویسنده درباره لباس و کفش خوب و تاثیر آن بر انجام کار بزرگ آغاز می‌شود. نویسنده شخصیت اصلی است و داستان برشی از زندگی او و دخترش گل گیسوست در فاصله جدا شدن از همسرش و تهیه مبلغ مهریه.

سبک نوشتن
داستان به صورت اول شخص روایت می‌شود. اکثر شخصیت های داستان واقعی هستند مانند راوی که خود نویسنده می‌باشد، گل‌گیسو دختر نویسنده و همایون دوست نویسنده. و به همین صورت بیشتر اتفاقاتی که در کتاب می‌افتد منشا حقیقی دارند. هر فصل کتاب مشتمل بر روایت اتفاقاتی است که در بازهء زمانی کوتاهی (در حد یک‌روز) برای راوی اتفاق می‌افتند. زمان داستان به صورت خطی پیش نمی‌رود ولی داستان در فاصله زمانی بین جدا شدن راوی از همسرش و تهیه مبلغ مهریه اتفاق می‌افتد.

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

بچه یکی یک تیکه کوچولو از متنش رو میذاره؟
اگر جالب بود خدارو چه دیدی شاید ماهم خریدیمش

• شروع کننده موضوع

Sampadik

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تــهران

کلا داستانش قشنگه اما آخرشو افتضاح تموم میکنه!

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از کیمیا.پ :
کلا داستانش قشنگه اما آخرشو افتضاح تموم میکنه!
منم موافقم!اصن من با آخر داستانای ایرانی اصلا خوشم نمیاد!
به نقل از HHH :
بچه یکی یک تیکه کوچولو از متنش رو میذاره؟
اگر جالب بود خدارو چه دیدی شاید ماهم خریدیمش
. رفتم سراغ نامه ی علی. که نوشته بود: خیلی عجیبه. دیگه نه فیلم، نه رمان، نه موسیقی؛ هیچ کدوم حال سابقو بهم نمی ده و معلوم نیست چه مرگم شده. تو چی فکر می کنی؟
برایش نوشتم:
خدا بیامرزدت. کارت تمام است بچه. دلت زن می خواهد. یعنی داستانش این است که هر مردی، یک وقتی می رسد به این جا که دیگر هیچ چیز حال سابق را بهش نمی دهد و خودش نمی فهمد که این حس تازه و غریب از کجا آب می خورد. معنی روشن و خودمانی ِ همچین وضعیتی این است که طرف دلش یک بغل ِ گرم می خواهد که مال خودش باشد. یعنی کار با فاحشه یا تک پرانی چیزی هم پیش نمی رود. فقط یک زن و آن هم مال خود ِ خودت؛ دوباره ردیفت می کند. وگرنه هیچ بعید نیست کارت به دیوانگی هم بکشد. یعنی اگر بخواهی مانعش بشوی؛ چیزی نمی گذرد که عقلت ضایع خواهد شد.
اما یک راهی هست که می توانی سر این بحران که من اسمش را گذاشته ام « بحران ِ بغل ِ گرم ِ مال ِ خود ِ آدم» شیره بمالی و برای چند سالی دست به سرش کنی.
آن هم این است که هر طور شده ضعیفه ای را گیر بیاوری. خفتش را بچسبی و برای دو سه ماهی صیغه اش کنی. البته مراقب باش کاری دست خودت یا زنک ندهی...
این تیکه کپی پیست خالص بود! :D :-"
خب من اون تیکه هایی رو که دوس دارم(مثلا اون فصل"تو هیچ وقت براش گریه نکردی.کردی؟"و چن تا دیگه!)رو تو نت پیدا نکردم و نمیتونسمم بتایپم! #-o

vesal

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
اهواز
مدال المپیاد
یه زمانی المپیادی بودم

ارزش خوندن داره چون مثل بقیه رمانهای ایرانی کلیشه ای نیست...

sahra

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران

من خوندمش کتاب خوبیه برای اینکه به ما بفهمونه زندگی میتونه خیلی متفاوت باشهخ یعنی من اینو ازش گرفتم

negginnium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
-
رشته دانشگاه
sth

به نظر من جااالب ترین نکته در مورد کتاب این بود که نویسنده خیلی خیلی به ریز ترین جزئیات آدما و اتفاقات و حتی اشیا دور و برش دقت میکنه!!!و اینکه خیلی رک و بی پرده منظورشو میرسونه!
اینو از متن کتاب نوشتم:
ازم پرسید:اگه یه داستان بلند نوشته بودی جمله ی طلاییش چی بود؟
یه کم که فکر کردم گفتم:شاید این ((اگر میبینید کسی کار بزرگی نمیکند،برای این است که لباسی ندارد که بهش تکلیف کند؛یا اساسا آدم کوچکی است)).شایدم اینکه ((خوب نیس آدم با عروسکش طوری رفتار کنه که انگار فقط یه عروسکه؛دل ندارهو نمیتونه نفرینش کنه.از قضا؛آه شون خیلی ام دامنگیره)).

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر- نرم افزار
اینستاگرام

دیشب بعد عمری نشستیم کتاب غیر فانتزی بخونیما!!!!!!!!!! B-)
بعد رفتیم کافه پیانو را باز کردم شروع کردم به خوندن!
از اولاش خوشم اومد بعد رسیدم صفحه 41 (اونایی که دارنش یه نگاهی به این صفحه بندازن!) دیدم مردک پررو(فرهاد جعفری) به بازیکنان ARSENAL >:D< توهین کرده! X-( X-( X-( X-(
میخواستم کتاب را پاره کنم دیدم ماله بابامه :D
تازه مثه اسکلا اومده میگه منچستر یونایتد :-& :-& :-&عالیه و خوبه !
هیچی دیگه پرنش کردم کنار اومدم تو نت ولی با این حال به غیر از این مورد کتابه خوبی بود! (;

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر- نرم افزار
اینستاگرام

خواستم پست قبلو ویرایش کنم دیدم نداره پس گیر ندین 2 پست پشته شر هم دادم! (;
به نظرم کتابه بسیار خوبی بود و نویسنده تو نسته بود عقایده شو بگه!
اول داستان خیلی خوب آغاز میشه و در خیلی از جاهاش جملات خیلی قشنگی به کار میبره ( بعدا تایپشون میکنم الا حسش نیست)
یه قسمتیش که در باره آهنگ فرنگیس سیاوش قمیشی و فرهاد تو فکره یک سقفم میگه خیلی حال کردم!
خز ترین قسمتشم صفحه ی 41 هست! X-( (; :)) :D

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 | آموزشگاه هنری میدیا
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

این کتاب یه تقلید افتضاح و بدبختانه سخیف از ناتور دشت و عقاید یک دلقکه..... X-(

• لایک
امتیازات: dorna

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

تو كمد خواهرم به چشم ميخوره...!
ولي خيلي دوره...ارباب حلقه ها نزديك تره...و از اون نزديك تر كنفرانس اجتماعي :D :D
واسه اينكه اسپم نشه:
خواهرم كه تعريف ميكرد...بعدا ميگم نظرم رو!

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

کلا خیلی خوبه.ارزش چند بار خوندنم داره،اما واقعا پایانش خیلی میتونست بهتر باشه...

Raha117

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

وقتی خوندمش راحت باهاش ارتباط گرفتم دوسش داشتم میتونستم بفهممش تا تموم نشد زمین نذاشتمش

parnian.d

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزنگان1 بندرعبّاس
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

اصلا" یادم نمیاد! یادمه قشنگ شروع شد. روند جالبی هم داشت. خوبیش این بود که از این داستان عشقی مسخره ها نبود!(آخه اکثر کتابای ایرانی الان این تیپی ان)
یه جمله ش رو خیلی دوست داشتم. اونی که باباهه خطاب به گل گیسو میگفت: بزرگترین لطفی که بهت کردم اینه که اسمی واست گذاشتم که سرنوشتش معلوم نیست و خودت باید بسازیش و یه همچیزی...
تیکه هایی که زنش رو توصیف میکرد هم خیلی دوست داشتم.
این حرفشم که آدما رو از رو دستاشون میشناسه برام جدید و قشنگ بود.

تازه یادم اومد :D

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

من انقد این چند روز همه گفتن کتاب ایرانی مزخرفیه و تقلید از عقاید یک دلقک و ناتوردشت دوباره دیروز خوندمش . و نفهمیدم دلیلتون چیه ! حالا باز به ناتور دشت یه چیزی ، اما عقاید یک دلقک... ؟!!! :-? X_X

بازم خیلی دوسش داشتم . بیشتر از همه ــَم فصل "تو هیچوقت براش گریه نگردی.کردی ؟" رو دوس داشتم و قسمتای همایونش . اون جا که میگف :

"بهش گفتم : زندگیُ ما زندگیِ جالبیه هُما.بین تراژدی محض و کمدی ناب؛دائم داره پیچ و تاب میخوره.یعنی یه جور غم انگیز،خنده داره.یا شایدم یه جورِ خنده دار غم انگیز باشه.چیزیم نیس که وسطشو پُر کنه.همه ی نکبتی ام که دچارشیم مال همینه...همین که هیچ چی مون حد وسط نیس هما.هیچ چی مون."

شخصیتـا + نام گذاری فصلاشم خیلی دوس داشتم ...

raman

Hatter
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران

من واقعا از نویسنده متشکرم که رسم امانت داری رو به جا اورد و منبعی رو که روش اسکی رفته رو معرفی کرد... L-:عقاید یک دلقکُ.
من اول کافه پیانو رو خوندم،انقد گف عقاید یک دلقک عقاید- یک دلقک ،گفتم بخونیم ببینیم چیه،دیدم بععععععععععععععععععله!!!همون اتفاقات،همون صحنه ها،همون...تکرار شدن.
به نظرم کافه پیانو برای ما قابل درک تر بود از عقاید یک دلقک...در اصل نسخه ی بومی شده ش بود و همین بومی سازی تنها کاریه که نویسنده کرده.بقیه شو سپاس گذار هاینریش بل باید باشیم!
+تقلید تقلید تقلید...اتفاقی که به وفور داره تو سینما مون هم می افته و هیشکی دَم هم نمی زنه... :-<

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

به نقل از elsa :
نمیشه یه جاواسه دانلودش بذارین
چرا نمي خرين خب ؟

من ميگم خوب شد عقايد يك دلقك و ناتور ِ دشت مطالعه گروهي شـدا ؛ هر چي كتابه ايرانيــه رف زير سوال...
توي يه تاپيك ديگه هم گفتم ؛ اين كه كـسي ؛ زندگي ِ مردمش و عقايد اجتماعيش رو از زبون ِ شخصيت ِ‌ اول داستانش تعريف كـنه - كه اون شخصيت آدم ِ نسبتا خاصي هست - دليل نمي شه ما بگيم تقليد از اين دو كتابه ؛ خـــيلي كتابا اينجورين ؛ شـايد الهامي گرفته شـده باشه ! امـا حرفي كه زده ميشه توش خيلي مهم تر از مدلشـه .
كافه پيانو به نظر من كتاب موفقيه اولا چـون روونه ؛ خواننده خسـته نميشه از خوندنش !‌من به شخصه آدميم كه كافيه نويسنده يه صفحه چيزي بنويسه كه نفهممش ؛ اصـّن ديدم عوض ميشـه راجع به كـتاب ( صفت ِ بديه كه دارم :D ) امـّا كافه پيانو رو خيلي قبول دارم از اين نـظر
+ احسـاسـات ِ شخصيتاي ِ داستان رو خيلي دوس دارم ؛ آدم لمسشون ميكـنه قشـنگ ؛ احساسات ِ قشـنگين ...

• لایک
امتیازات: N.M

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

از این که حالم از شخصیت نویسنده بهم میخورد
از اسکی رفتن که بگذریم
این کتاب هیچی نداشت :D هیچ چیزی رو بیان نمیکرد
بعضی چاها سعی میکرد بیان کنه که اخرای کتاب نویسنده گویا یه خودی نشون داده :D
کلآ کتاب چرتی بود

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

چن درصد تو اطرافت همچین پدرایی میبینی ؟ چـن درصد میبینی کساییُ که زن و شوهرن و جدا زندگی میکنن و همُ دوس دارن ؟ چن درصد میتونی مطمئن باشی که نوشته های فرهاد جعفری کپی از هاینریش بله ؟!

بالا