• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کافه پیانو

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0
پاسخ : کافه پیانو

من که خوشم نیومد راستش . خیلی خیلی شعاری بود . خــ ــیــ ــلی !

نسبت به کتابای ِ غیرعامه پسند ایرانی بدک نبود ، اما همچینم عالی ُ اینا نبود اینجوری که نرگس ُ ساینا میگن !

• لایک
امتیازات: dorna

سنگین دل

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران

سبک و سیاقش که شبیه سلینجره(ناتوردشت)
کپی برابر اصل ٍ کتاب هانریش بله(عقاید یک دلقک)
خب یه بارگی جناب جعفری....

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

به نقل از سنگین دل :
سبک و سیاقش که شبیه سلینجره(ناتوردشت)
کپی برابر اصل ٍ کتاب هانریش بله(عقاید یک دلقک)
خب یه بارگی جناب جعفری....
صفحه های ِ قبلی ُ بخون عیزم . ملت سه صفحه داد ِ سخن داده‌ن درباره ِ شباهت ِ این با اونا !

سیما

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
همدان
دانشگاه
ایشالا که شهید بهشتی :)
رشته دانشگاه
داروسازی

جزء تنها کتابایی بود که 2 بار خوندمش. از سبکش خوشم اومد، خیلی دنبال یه کتابم که به همین سبک باشه (اگه میشناسید معرفی کنید البته غیر از ناتوردشت)
نویشنده خیلی خوب جزئیاتو بیان کرده، از طرز تفکر شخصیت اول خیلی خوشم اومد.
(ببخشید من 32 صفحه قبلو نخوندم نمیدونم الان دقیقا کجای بحثین :D)

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

البته من نگفتم خيلي عاليه و اينا ; گفتم بنظرم با اين وضع رمان فارسي ، نبايد انقد کافه پيانو رو کوبوند و به نسبت خوبه .
ببخشيد ، سبک و سياق دقيقا کجاش کپ ناتوردشته ؟ :-?
و مفهوم دقيقا کجا کپي هاينريش بل؟!!

fa.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمان
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
ژنتیک

سبكش خيلى باحاله!! به نظرم هدف خاصيو دنبال نمى كنه ولى قشنگه!!

سنگین دل

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران

به نقل از نرگس² :
البته من نگفتم خيلي عاليه و اينا ; گفتم بنظرم با اين وضع رمان فارسي ، نبايد انقد کافه پيانو رو کوبوند و به نسبت خوبه .
ببخشيد ، سبک و سياق دقيقا کجاش کپ ناتوردشته ؟ :-?
و مفهوم دقيقا کجا کپي هاينريش بل؟!!
من هم نگفتم کتاب به درد نخوریه...اتفاقا توصیه میشه این کافه پیانوی تقلیدی رو حتما بخونید که به ارزش سلینجر عزیز پی ببرید..
شما اگر اون دوتا کتاب دیگه رو خونده باشید، قطعا درک میکنید که جناب جعفری هم عینهو سلینجر اومده تمامی حرف دلشو(مثلا) رک و روراست زده و از تکنیک های تقلیدی استفاده کرده و حالا چون به گفته ی خودشون این کتاب به چاپ nام هم رسیده، دلیلی بر نو بودن سبک یا محشر بودن ماجرا نمیشه.

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از سنگین دل :
من هم نگفتم کتاب به درد نخوریه...اتفاقا توصیه میشه این کافه پیانوی تقلیدی رو حتما بخونید که به ارزش سلینجر عزیز پی ببرید..
شما اگر اون دوتا کتاب دیگه رو خونده باشید، قطعا درک میکنید که جناب جعفری هم عینهو سلینجر اومده تمامی حرف دلشو(مثلا) رک و روراست زده و از تکنیک های تقلیدی استفاده کرده و حالا چون به گفته ی خودشون این کتاب به چاپ nام هم رسیده، دلیلی بر نو بودن سبک یا محشر بودن ماجرا نمیشه.
من اون دو تا رو خوندم ، ناتور دشتُ بالای 4،5 بار !
یعنی هر شخصیتی که حرفاشُ رک و راست بزنه ، هولدنه ؟!

سنگین دل

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران

به نقل از ارغوان اس. :
صفحه های ِ قبلی ُ بخون عیزم . ملت سه صفحه داد ِ سخن داده‌ن درباره ِ شباهت ِ این با اونا !
پوزش میخوام، ولی من همین الان صفحه های پیشین رو خوندم.
به نقل از نرگس² :
من اون دو تا رو خوندم ، ناتور دشتُ بالای 4،5 بار !
یعنی هر شخصیتی که حرفاشُ رک و راست بزنه ، هولدنه ؟!
خوبه، اما نمیدونم چطور متوجه این تقلید مسخره ی جعفری نشدید.
وقتی سبک روایی و سوژه های اصلی یه کتاب از روی کتاب دیگه ای تقلید شده باشه، به این حرکت میگن تکنیک تقلیدی نویسنده. که اگه تصادفا از روی یه کتاب خوب تقلید کرده باشه، بعد از فروشش همه براش کف و سوت میزنن و کاندیدش میکنن. که این همون دلیل بر محشر بودن نوشته های سلینجر میشه!

× ترکیب پستای متوالی ×

• لایک

lovely_mahsa

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان مشهد
شهر
مشهد

من چند وقته میخوام بخونمش وقت نمیکنم
اما میگن جالبه منم فکر میکنم حالب باشه و ارزش خوندن داشته باشه

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

به نقل از lovely_mahsa :
من چند وقته میخوام بخونمش وقت نمیکنم
اما میگن جالبه منم فکر میکنم حالب باشه و ارزش خوندن داشته باشه
من فکر میکنم که کتابهای جالبتر و واجبتری هستش....نیازی به نگرانی نیست!

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

وقتی سبک روایی و سوژه های اصلی یه کتاب از روی کتاب دیگه ای تقلید شده باشه، به این حرکت میگن تکنیک تقلیدی نویسنده. که اگه تصادفا از روی یه کتاب خوب تقلید کرده باشه، بعد از فروشش همه براش کف و سوت میزنن و کاندیدش میکنن. که این همون دلیل بر محشر بودن نوشته های سلینجر میشه!
معتقدم که حتی اگــر کافه پیانو تقلید از عقاید یک دلقک باشه ( سلینجر که عمرا ؛ اون یک سبک نویسندگیه ؛ مثل این که بگی مثلا سهراب از نیما تقلید کرده ؛ تقلید نکرده ؛ داره تو همون سبک می نویسه ) در مقایسه یبا ادبیات امروز ایران عالیه.

• لایک
امتیازات: N.M

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

سبک تقلیدی بحثش جداست!
اما برای این که یک کتاب رو بشه اسمشو کتاب گذاشت نه صرفن یه تقلید نامه و چرک نویس باید یه مفهوم تازه یه حرف تازه ای واسه گفتن داشته باشه!
کافه پیانو جز حرفایی از عقاید دلقک و حالا سلینجر و اینا کش رفته بود چه حرف جدیدی برای گفتن داشت!؟طرفداراش!چه حرف جدیدی از این کتاب دستگیرتون شد!؟

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

ظاهراً یه تفاوت هایی در ادبیات ما وجود داره ! :))
چون مثلا رمان های مودب پور هم اسمشون کتابه ؛ اما حرفی واسه گفتن ندارن .

+ به شخصه عقاید یک دلقک به اندازه ی کافه پیانو جذبم نکرد.
ضمنا کسانی که دستی در نوشتن دارن و این چیز ها رو می فهمن توجه کنن که ... ناخودآگاه سبک آدم متمایل میشه به چیزی که بهش علاقه داره.
من اونقدر از این کتاب خوشم نیومده که بخوام وایسم دفاع کنم ؛ ترجیح میدم از شاهکار های بزرگ تر دفاع کنم و اسمم رو بذارم طرفدارش.
از کتاب خوشم اومد ؛ حتی اگر نمونه ایرانی عقاید یک دلقک بود ؛ چیز جدیدش این بود که اون همون اتفاق ها داشت در محیطی شبیه تر و نزدیک تر به ما اتفاق میفتاد. سردرگمی های انسان معاصر ( حتی اگر مضمونی تکراری بود ) توی کافه پیانو برای ماها ملموس تر بود.
و این ملموس تر شدن چیز جدیدیه درنا. و ارزشمند. و اسم این چرک نویس میشه کتاب.

• لایک

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

به نقل از ' Shek8fe ' :
ظاهراً یه تفاوت هایی در ادبیات ما وجود داره ! :))
چون مثلا رمان های مودب پور هم اسمشون کتابه ؛ اما حرفی واسه گفتن ندارن .

+ به شخصه عقاید یک دلقک به اندازه ی کافه پیانو جذبم نکرد.
ضمنا کسانی که دستی در نوشتن دارن و این چیز ها رو می فهمن توجه کنن که ... ناخودآگاه سبک آدم متمایل میشه به چیزی که بهش علاقه داره.
من اونقدر از این کتاب خوشم نیومده که بخوام وایسم دفاع کنم ؛ ترجیح میدم از شاهکار های بزرگ تر دفاع کنم و اسمم رو بذارم طرفدارش.
از کتاب خوشم اومد ؛ حتی اگر نمونه ایرانی عقاید یک دلقک بود ؛ چیز جدیدش این بود که اون همون اتفاق ها داشت در محیطی شبیه تر و نزدیک تر به ما اتفاق میفتاد. سردرگمی های انسان معاصر ( حتی اگر مضمونی تکراری بود ) توی کافه پیانو برای ماها ملموس تر بود.
و این ملموس تر شدن چیز جدیدیه درنا. و ارزشمند. و اسم این چرک نویس میشه کتاب.
شما که اهل قلمی یه نمونه از تاثیر پذیری میگی ؟ شعر نه ، کتاب
به نظر من کتاب اصلآ محتوایی نداشت و نتونسته بود اون سردرگمی عقاید یک دلقکو بیان کنه
از طرفی نثرش " به تخمم ! " و به نوعی عامه نوسیش حالا به هر دلیل دل منو زد
دومن شما فرض کن عقاید یک دلقک شنیر یه میومد از خوبیای هیتلر میگفت یا مثلآ حال زار زدن ماری رو نداشت
واسه همین به نظر من حتی درست نیست بگیم کپی ایرانی اون بود .
ولی ویژگی که اون کتابو جذاب میکرد به نسظر من اتفاقآ همون نثر عامه پسند بود .
من نمیدونم چرا ولی ایرانی جماعت کلآ از " به تخمم " خوششون میاد یا اینکه بره از سوتین صفورا (؟) کلید بر داره .
ولی مثلآ یه تیکه خواست خلاقیت کوچیک بزنه اون قسمت خودکشیش در حقیقت ابدا یه نوعه جدید خود کشیش ، به نظر من افتضاح از آب دراومد :D
شاید برای همین با وجود فروشش هیچ جایزه ادبی کتابش نبرد.

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظر من کتاب اصلآ محتوایی نداشت و نتونسته بود اون سردرگمی عقاید یک دلقکو بیان کنه
دومن شما فرض کن عقاید یک دلقک شنیر یه میومد از خوبیای هیتلر میگفت یا مثلآ حال زار زدن ماری رو نداشت
من نمیدونم چرا ولی ایرانی جماعت کلآ از " به تخمم " خوششون میاد یا اینکه بره از سوتین صفورا (؟) کلید بر داره .
ولی مثلآ یه تیکه خواست خلاقیت کوچیک بزنه اون قسمت خودکشیش در حقیقت ابدا یه نوعه جدید خود کشیش ، به نظر من افتضاح از آب دراومد :D

فک کنم بیان کرده باشم که چرا از کتاب خوشم اومده ؟! نه ؟! " اینکه فضا برای من ملموس تر بود "
برای شما نبود ؟ نظرتون محترمه.
متاسفانه اهل قلم نیستم ؛ مثال وجود داره ؛ اجازه بدید تحقیق کنم بیشتر و مطمئن بشم ؛ بتون میگم.
و گفتم ؛ واقعا کتاب در حدّ انقدر بحث نیست ؛ من اونقدرا هم خوشم نیومده ؛ به نظرم یه جورایی فقط میخواست مخاطب هایی رو ارضا کنه که از روشن فکری فقط کافه و قهوه ترک و پرفورمانس دوست دارن.

مثالی په ذهنم نمیرسه که مستقیم باشه ؛ اما غیرمستقیم ... فکر کنم مثلا در انتظار گودوی بکت بشه گفت از هملت تاثیر گرفته ... یا چه بسا مرغ دریایی چخوف حتی ! نه ؟! :-" نمی دونم :-"

• لایک

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از وحـیـــــــــــــــــــد :
شاید برای همین با وجود فروشش هیچ جایزه ادبی کتابش نبرد.
این ربطی به ایرانیِ جماعت نداره . همینطور که نمیشه گفت چون گاری کوپر ، یا ناطوردشت فحش زیاد دارن پس خارجی جماعت خوشش میاد فلان و بهمان . :|
با شکوفه موافقم که تو یه سبک نوشتن ، مساویِ تقلید نیست . گفتم قبلنم ، ناخودآگاه بعضی نثرا رویِ آدم تاثیر میذارن و نثر آدم تاثیر گرفته از اونا میشه ، نه تقلید .
به نقل از Dorna :
کافه پیانو جز حرفایی از عقاید دلقک و حالا سلینجر و اینا کش رفته بود چه حرف جدیدی برای گفتن داشت!؟طرفداراش!چه حرف جدیدی از این کتاب دستگیرتون شد!؟
1. میشه واضح تر بگی چه حرفیُ کش رفته بود ؟ جز سبکِ روایی .
2. تو چه حرفی از ناطوردشت دستگیرت شد ؟!!

سنگین دل

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران

به نقل از ' Shek8fe ' :
معتقدم که حتی اگــر کافه پیانو تقلید از عقاید یک دلقک باشه ( سلینجر که عمرا ؛ اون یک سبک نویسندگیه ؛ مثل این که بگی مثلا سهراب از نیما تقلید کرده ؛ تقلید نکرده ؛ داره تو همون سبک می نویسه ) در مقایسه یبا ادبیات امروز ایران عالیه.
بله، عالیه. چون کار، کار سلینجره!
البته امروز ایران، نه معاصر.

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از نرگس² :
1. میشه واضح تر بگی چه حرفیُ کش رفته بود ؟ جز سبکِ روایی .
2. تو چه حرفی از ناطوردشت دستگیرت شد ؟!!
من ناطور دشت رو نخوندم واسه همین گفتم حالا سلینجر و اینا.چون بچه ها قبل گفتن...حرفم رو عقاید دلقک بود!
اولین چیزی که کش رفته شده بود سناریو و روند داستان بود!داستان از زبان شخصیت اول داستان که یک مرد دچار سردر گمی و یک سری عقاید خاص نسبت به بشر و زندگی بود.قسمت هایی که از زنش میگفت کاملن گرته برداری از روی حرفای شنیر از ماری بود!
یک جای کتاب بود که از دست های زنش حرف میزد و این حرفا!فقط کم مونده بود بیاد بگه آره من مالیخولیا دارم :D چون اون حرف ها کاملن تقلید ناشیانه ای از حالت های مالیخولیایی دلقک بود!
دومین چیزی که کش رفته بود(!) نثر و سبک بود که باز برچسب تقلید روش بود!
علاوه بر همه ی اینا به نظرم از نظر مفهوم هم نویسنده میخواست سردر گمی شنیر تو عقاید دلقک رو بازسازی کنه ولی بازم چندان موفق نبوده...

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

بنده داشتم گل لقد میکردم وقتی که اون همه دلیل آوردم برای اینکه کافه پیانو از تاثیر فراتره و یهن تقلیده؟
لایک سنگین به سنگین دل بابت نکته سنجیش درباره ی "ادبیات امروز" و نه "ادبیات معاصر"...البته به نظرم تو ادبیات امروز هم کلی کتاب بهتر از کافه پیانو یافت میشه!

• لایک
بالا