• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بررسی کتابهای مکانیک کلپنر و مکانیک تحلیل فاولز

• شروع کننده موضوع

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه
قوانین رو نوشتم.اول قوانین رو مطالعه کنید و بعد کارتون رو شروع کنید.
فصول مد نظر هم حداکثر 10 فصل اول این کتاب هست.اگر به نظرتون لازمه فصل های دیگه ای هم اضافه بشه به من پ.خ بزنید تا اصلاح کنم.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک
پاسخ :

تو دیگه کارت خیلی درسته. الآن اسم این تاپیک چیه؟ !!؟ شاید تو مرورگر من اسم نداره !

mamalmln

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی شهر ری
شهر
تهران
مدال المپیاد
فیزیک
پاسخ :

به نقل از H O S E I N :
تو دیگه کارت خیلی درسته. الآن اسم این تاپیک چیه؟ !!؟ شاید تو مرورگر من اسم نداره !
بررسی کلپنره.قبلا اسم داشت نمی دونم چرا اسمش رفته!

• شروع کننده موضوع

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه
پاسخ : بررسی کتابهای مکانیک کلپنر و مکانیک ت&

شرمنده.اشکال از سایت بود نه من!
درست شد

arash_anish

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی B.N.D
شهر
بندر عباس
مدال المپیاد
مرحله اول ریاضی (سال اول)
مرحله اول ریاضی و فیزیک (سال دوم)
دانشگاه
تا بینیم چی میشه!!
رشته دانشگاه
هنوز تصمیم نگرفتم

سلام عرفان جان .
همونطور که گفتی مکانیک کلپنر تا فصل 10 کافیه.
ولی این کتاب یه مقدار گنگ هستش! میدونی چی میگم ..... یعنی آدم باید خیلی پیش زمینه داشته باشه .. تا بتونه مطالبشو متوجه شه..!
و به نظر من این کتاب بیشتر مباحث رو عمقی و دانشگاهی میگه!!
به نظر من برا مکانیک .... کتابهایی مثل ((مکانیک --->نشر الگو{الگوی توسعه} و مساله های ایرودف)) بهترن چون توشون سوالهای مشابه به المپیاد بیشتر دیده میشه.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از arash_anish :
سلام عرفان جان .
ولی این کتاب یه مقدار گنگ هستش! میدونی چی میگم ..... یعنی آدم باید خیلی پیش زمینه داشته باشه .. تا بتونه مطالبشو متوجه شه..!
به نظر من برا مکانیک .... کتابهایی مثل ((مکانیک --->نشر الگو{الگوی توسعه} و مساله های ایرودف)) بهترن چون توشون سوالهای مشابه به المپیاد بیشتر دیده میشه.

این ها زیاد مهم نیست. ولی من در کل زیاد با چاپش حال نمیکنم.

fi

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
مدال المپیاد
طلایی فیزیک کشوری و جهانی فیزیک

مکانیک کلپنر و واسه دل خودتون بخونید و جاهایه گنگشو سعی کنید بفهمید این باعث میشه با شوق زیاد به کاتون ادامه بدید

• شروع کننده موضوع

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه

به نقل از arash_anish :
سلام عرفان جان .

سلام.حرف شما درست ولی مسئله اینه که مکانیک کلپنر تنها کتاب مکانیک موجوده که در حد متوسط باشه و زیاد ریاضیات پیشرفته نخواد. با این حال در حد مکانیک کلپنر کتابای زیادی هستن که متاسفانه اینجا چاپ نمیشه.

saray

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه
مدال المپیاد
فیزیک
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
عمران
پاسخ : بررسی کتابهای مکانیک کلپنر و مکانیک تحلیل فاولز

میخواستم بدونم کتابی به عنوان حل المسائل کلپنر تو بازار هست؟
اصلا چاپ میشه؟
اگه هست ناشر و نویسنده و.... و مترجم و..... لطف کنین بنویسین!

• شروع کننده موضوع

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه

به نقل از saray :
اصلا چاپ میشه؟
کتاب کلپنر کتاب زیاد مهمی تو مجامع فیزیک نیست. پس دلیلی نداره کسی بیاد بشینه واسش حل المسائل بنویسه. در ضمن سوالاشم زیاد سخت نیست مطمئنن هرکی که تو المپیاد آخرش یک حل المسائل واسه خودش می ساره. پس نیازی به داشتن کتاب نیست.

saray

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه
مدال المپیاد
فیزیک
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از ErfanDK :
کتاب کلپنر کتاب زیاد مهمی تو مجامع فیزیک نیست. پس دلیلی نداره کسی بیاد بشینه واسش حل المسائل بنویسه. در ضمن سوالاشم زیاد سخت نیست مطمئنن هرکی که تو المپیاد آخرش یک حل المسائل واسه خودش می ساره. پس نیازی به داشتن کتاب نیست.
ولی من وقتی حل میکنم نمیدونم جوابم درسته یا نه.......... اگه یه کتاب حل المسائل باشه حداقل مطمئن میشم به جوابم!و اگه مشکلی در راه حلم بود میتونم اشتباهمو بفهمم و راه حل های دیگه یاد بگیرم! حرف شما درسته آقای نوری، ولی بقول خودتون آخرش نه اولش!!!!!!!!!!!!!!!!

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از ErfanDK :

کاملا" مخالفم. اتفاقم من از یه ارشد که احتمال 80 درصد شریف بود شنیدم که گفت تو شریف به جای هالیدی 1 کلپنر تدریس میشه.

• شروع کننده موضوع

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه

به نقل از saray :
ولی من وقتی حل میکنم نمیدونم جوابم درسته یا نه.......... اگه یه کتاب حل المسائل باشه حداقل مطمئن میشم به جوابم!و اگه مشکلی در راه حلم بود میتونم اشتباهمو بفهمم و راه حل های دیگه یاد بگیرم! حرف شما درسته آقای نوری، ولی بقول خودتون آخرش نه اولش!!!!!!!!!!!!!!!!
خوب چند تا راه است که میتونید بفهمید تقریبا جوابتون درسته یا نه. اولین راه اینه که دیمانسیونتون رو چک کنید. حتی بعد از اینکه حرفه ای تر شدید تو حل مسئله در حین حل هم دیمانسیونتون رو چک خواهید کرد و این کار تو سوالای دراز مرحله دو بخصوص سوالای تقریب دار گاها خیلی بدرد می خوره.
بعد اینه که تو شرایط معلوم جوابتون رو چک می کنید. اگر توی بعضی شرایط خاص فرمولتون نتیجه ای منطقی داد پس جواب درسته. با این چند تا راه معمولا تشخیص داده میشه مگر بعضی اشتباهات جزئی مثلا رو ثابتای بدون بعد.

به نقل از H O S E I N :
کاملا" مخالفم. اتفاقم من از یه ارشد که احتمال 80 درصد شریف بود شنیدم که گفت تو شریف به جای هالیدی 1 کلپنر تدریس میشه.
خوب به نظر من اعتراض شما وارد نیست. چون که فیزیک هالیدی یک سری فیزیک عمومیه ولی کلپنر یک کتاب مختص مبحث مکانیک کلاسیک. پس وقتی به جای قسمت کلاسیک فیزیک عمومی هالیدی از کلپنر استفاده بشه دلیلی بر برتری کلپنر نیست. ولی آیا شما می تونید به جای ماریون از کلپنر استفاده کنید؟ نه چون ماریون سطحش خیلی بهتر از کلپنره.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

خب یه مقدار در مورد کتاب فاولز. این کتاب واقعا خوب توضیح داده ولی بعضی جاها زیاد از حد عمیق میشه در واقع اگر یه نمودار از سطح علمی کتاب رسم کنیم در بعضی جاها اوج گیری شدید و میخی رو میبینیم. نمونش توی نوسانگر ها.
ضمنا" گاهی اوقات توی ریاضیات کتاب با این که حسابان رو خوندیدمشکل پیدا میکنید. مثلا" من روش حل یکی از انتگرال ها رو توی کتابی پیدا نکردم.

• شروع کننده موضوع

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه

شما واقعا مطمئنید دارید این کتابارو برا المپیاد می خونید یا تبلیغات؟ من این تاپیک ها رو نزدم که بیایید توش در مورد کتابا بحث کنید و ازشون طرفداری کنید یا انتقاد. من هدفم از ایجاد این تاپیکا این بود که روی مسائلش بحث کنید. خوب شمایی که اشکال دارید توی سوالات اینجا مطرحش کنید تا بحث بشه و به یک جواب نهایی برسید. مطمئنن هرکی که این کتابارو خونده اشکالاتی داره توش و هیچ کس نمی تونه ادعا کنه که همه ی مسائلش رو می تونه حل کنه. پس اینجا مطرح کنید تا هم خودتون هم بقیه یاد بگیرن.

موفق باشید.

newthink

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
فیــزیــک

به نقل از saray :
اصلا چاپ میشه؟
بله هست..حل المسائل کلپنر نوشته ی دکتر محمد به تاج و یکی دیگه که الان اسمش خاطرم نیس..هرجا برین بگین حل المسائل کلپنرمیخواین بهتون میدن

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

خب من خودم شروع میکنم. یه مسئله ای هست توی کتاب فاولز توی فصل نوسانگر هماهنگ. این مسئله اینطوریه :

فرض کنید یه جعبه داریم به جرم M و یه جسم کوچکتر درون اون جعبه به جرم m . این جعبه به یک فنر از بالا متصل شده. فرض کنید این فنر رو از حالت تعادل به میزان d پایین میکشیم. و سپس رها میکنیم. رابطه ای برای نیرویی که جسم به جعبه و یا جعبه به جسم وارد میکنه رو بدست بیارید (بر حسب زمان یا مکان). مقدار d رو هم تعیین کنید اگر بخوایم جسم از کف جعبه در نقطه اوج بلند بشه. من از یه نفر که نسبتا" آگاه بود در این زمینه سوال کردم و اون هم یه راه حل به من ارائه داد ولی فکر میکنم که این راه حل کمی گنگه و ایراد داره.

saray

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه
مدال المپیاد
فیزیک
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از newthink :
بله هست..حل المسائل کلپنر نوشته ی دکتر محمد به تاج و یکی دیگه که الان اسمش خاطرم نیس..هرجا برین بگین حل المسائل کلپنرمیخواین بهتون میدن
ممنون. دستتون درد نکنه! ولی شاید بقول آقای نوری کلپنر حل المسائل لازم نداره!
بهر حال یه دنیا ممنون که جواب دادین. :D

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از H O S E I N :
خب من خودم شروع میکنم. یه مسئله ای هست توی کتاب فاولز توی فصل نوسانگر هماهنگ. این مسئله اینطوریه :

فرض کنید یه جعبه داریم به جرم M و یه جسم کوچکتر درون اون جعبه به جرم m . این جعبه به یک فنر از بالا متصل شده. فرض کنید این فنر رو از حالت تعادل به میزان d پایین میکشیم. و سپس رها میکنیم. رابطه ای برای نیرویی که جسم به جعبه و یا جعبه به جسم وارد میکنه رو بدست بیارید (بر حسب زمان یا مکان). مقدار d رو هم تعیین کنید اگر بخوایم جسم از کف جعبه در نقطه اوج بلند بشه. من از یه نفر که نسبتا" آگاه بود در این زمینه سوال کردم و اون هم یه راه حل به من ارائه داد ولی فکر میکنم که این راه حل کمی گنگه و ایراد داره.

کسی جواب این سوال رو نداره ؟

mamalmln

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی شهر ری
شهر
تهران
مدال المپیاد
فیزیک

الان چی شد؟مثلا قرار بود مسائل بررسی شه.چرا هی چرت و پرت می زنین>؟

بالا