• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خورشیدی بزرگتر

• شروع کننده موضوع

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه
همون طور که همه می دونید خورشد بعد از گذشت زمانی نسبتا طولانی قراره که تبدیل به یک غول سرخ بشه.توی این مرحله خورشید بزرگتر از حالت فعلی است ولی فرض می کنیم همون جرم رو داره.حالا سوال اینه که بعد از بزرگ تر شدن خورشید و با فرض عدم تغییر محسوس جرمش، بر روی مدار سیارات دورش چه تاثیری خواهد گذاشت؟ آیا اصلا تغییری توی مدار سیارات ایجاد میشه؟

Pegi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان
پاسخ : خورشیدی بزرگتر

اون طور که من یادمه میگفتن که عطارد و زهره که بلعیده میشن و زمین هم میره تو جو خورشید!
بعد قمر تیتان میتونه حکم زمین رو داشته باشه و ممکنه روش حیات به وجود بیاد!
:D
مسلما تو دوره تناوب سیارات تاثیر میذاره. چون فاصلشون کمتر میشه سریع تر دور خورشید می تابند. من در همین این حد میدونم. :-[ :D

• شروع کننده موضوع

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه

نه بحث روی سیاراتیه که نابود نمی شن، خوب دوره ی تناوب تقریبا به جر خورشید و ساره ربط داره، مسئله میگه که جرم ها تغییر نمی کنن.پس چرا باید دوره ی تناوب تغییر کنه؟
(لطفا دلایل خوب بیارید، مدل سازی ریاضی هم بد نیست)

Pegi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان

من اصلا توجه نکردم به اینکه جرم ثابته!
فکر نکنم تغییر کنه. آخه فرمول دوره تناوب [tex]\sqrt{\frac{a^{3}4\pi^{2}}{G\left ( m+M \right )}}[/tex] اینه!
بعد توی اینجا همه چی ثابته.
ولی اصلا مطمئن نیستم.

alireza.r

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی بابل
شهر
بابل
رشته دانشگاه
ریاض-فیزیک

خوب من یه سوال دارم :به نظرتون ما چرا باید روی چیزی بحث کنیم که ممکن نیست؟!خورشید داره بزرگ میشه و درخشندگیش بیشتر و این ربطی به جرم سیاره نداره و چیزی که عوض میشه جرم خورشیده پس جرم خورشید حتما متغییره و سوالتون اشتباه یعنی ما نمیتونیم برای یه فرض غلط(ثابت بودن جرم خورشید)یه منطق درست بیاریم!

Samaneh.Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
کرج
مدال المپیاد
مدال نقره‌ی المپیاد نجوم‌و‌اخترفیزیک ..
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

راست میگن! جرم خورشید تغییر میکنه هم به دلیلی که آقا علیرضا گفتن هم اینکه من یادم میاد که یه لایه ای در زمان غول سرخی و اینا از خورشید جدا میشه ! :D پس دوره ی تناوب هم تغییر میکنه!

Pegi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان

ببینید گاهی اوقات میان رو چیزای غیر ممکن بحث می کنن و این کار اصلا اشتباه نیست.
فرضا میگن اگه با سرعت بیشتر از نور حرکت کنیم رنگا رو چطوری میبینیم ! نمیشه گفت سوال اشتباهه چون فرضا تبدیل به انرژی میشیم و ...
همه چیز حتما نباید که واقعی باشه!

• شروع کننده موضوع

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه

به نقل از ALirEZa.R :
خوب من یه سوال دارم :به نظرتون ما چرا باید روی چیزی بحث کنیم که ممکن نیست؟!خورشید داره بزرگ میشه و درخشندگیش بیشتر و این ربطی به جرم سیاره نداره و چیزی که عوض میشه جرم خورشیده پس جرم خورشید حتما متغییره و سوالتون اشتباه یعنی ما نمیتونیم برای یه فرض غلط(ثابت بودن جرم خورشید)یه منطق درست بیاریم!
به نقل از Samaneh.Z :
راست میگن! جرم خورشید تغییر میکنه هم به دلیلی که آقا علیرضا گفتن هم اینکه من یادم میاد که یه لایه ای در زمان غول سرخی و اینا از خورشید جدا میشه ! :D پس دوره ی تناوب هم تغییر میکنه!

من کاملا با نظر شما مخالفم.خوب شما مسئله ای رو پیدا کنید که واقعا نمود واقعی پروسه ی طبیعته.آیا می تونید؟ اصلا در مورد همین مسئله شما خودتون می تونید شرایط واقعیش رو بگید؟ اگر فرضیات نبود و روی فرضیات بحث نمی شد علم پیشرفت نمی کرد.در ضمن فرض غلطی هم نیست چون همون طور که گفتند چند تا از سیارات بلعیده می شن و این جرم رو هر چند نا چیز کم می کنه.

من اصلا انتظار شنیدن چنین بهانه هایی رو تو جایی که اسمش رو گذاشتیم یک مجمع علمی نداشتم!

Samaneh.Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
کرج
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از ErfanDK :
من کاملا با نظر شما مخالفم.خوب شما مسئله ای رو پیدا کنید که واقعا نمود واقعی پروسه ی طبیعته.آیا می تونید؟ اصلا در مورد همین مسئله شما خودتون می تونید شرایط واقعیش رو بگید؟ اگر فرضیات نبود و روی فرضیات بحث نمی شد علم پیشرفت نمی کرد.در ضمن فرض غلطی هم نیست چون همون طور که گفتند چند تا از سیارات بلعیده می شن و این جرم رو هر چند نا چیز کم می کنه.

من اصلا انتظار شنیدن چنین بهانه هایی رو تو جایی که اسمش رو گذاشتیم یک مجمع علمی نداشتم!
اهم !
به من چه؟؟ چرا نظر منو نقل قول میکنید من منظورم از راست گفتن ( :D) این بود که جرم تغییر میکنه نه اینکه چرا همچین سوالی پرسیدید! :D پرسیدن همچین سوالایی اتفاقا خوبه ...

Pegi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان

به نقل از Pegior :
من اصلا توجه نکردم به اینکه جرم ثابته!
فکر نکنم تغییر کنه. آخه فرمول دوره تناوب [tex]\sqrt{\frac{a^{3}4\pi^{2}}{G\left ( m+M \right )}}[/tex] اینه!
بعد توی اینجا همه چی ثابته.
ولی اصلا مطمئن نیستم.
خوب من این سوالو از معلممون پرسیدم و اونم گفت تغییر نمیکنه چوت مرکز جرم ثابته==> a ثابته. :D
به نظر شما تغییر می کنه؟

Sadaf.Tb

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی

اگه جرمش تغییر نکنه مرکز جرمیشم تغییر نمی کنه زمانی که مرکز جرمیش تغییر نکنه و باتوجه به تغییر نکردن m ها و فاصله مرکز زمین تا مرکز جرمی هیچ تغییری در دوره تناوبش ایجاد نمی شه

Samaneh.Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
کرج
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

من امروز از معلممون پرسیدم :D
گفت که تغییر نمیکنه ! چون جرم مرکزیش تغییر نمیکنه تنها اتفاقی که میفته اینه که دو تا سیاره ی اول نابود میشن (غیب گفتم :D )

• شروع کننده موضوع

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه

در واقع تغییر می کنه.محاسباتش یکم پیچیده است اشنالله بعد اینکه تموم شد اینجا هم میگذارم.

Samaneh.Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
کرج
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از ErfanDK :
در واقع تغییر می کنه.محاسباتش یکم پیچیده است اشنالله بعد اینکه تموم شد اینجا هم میگذارم.

سرکار بودیم ، پس؟؟؟ چی تموم شه؟؟ :D

Sadaf.Tb

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی

نه تغییر نمی کنه من مطمئنم

• شروع کننده موضوع

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه

به نقل از Samaneh.Z :
سرکار بودیم ، پس؟؟؟ چی تموم شه؟؟ :D
چرا سر کاری؟! نه من خودم هم تا چند روز پیش اطلاع نداشتم ولی بعد فهمیدم که می تونه حتی بدونه تغییر جرم هم تغییر کنه(البته شاید اثرش خیلی کم باشه) ولی با این حال میشه روش فکر کرد.
منظورم از تموم شدن، تمومیدن محاسبات این سواله.

Samaneh.Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
کرج
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از ErfanDK :
چرا سر کاری؟! نه من خودم هم تا چند روز پیش اطلاع نداشتم ولی بعد فهمیدم که می تونه حتی بدونه تغییر جرم هم تغییر کنه(البته شاید اثرش خیلی کم باشه) ولی با این حال میشه روش فکر کرد.
منظورم از تموم شدن، تمومیدن محاسبات این سواله.

آره تغییر میکنه ، ولی اینقدر کمه ، که میشه نادیده گرفت !

Pegi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان

امروز معلممون گفت که ممکنه تکانه ی سیستم منظومه ی شمسی به هم میریزه و کلا سیستم به هم میریزه!
چون شعاع تغییر کرده.

شما هم از راه تکانه حل کردید؟

• شروع کننده موضوع

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه

به نقل از Pegior :
امروز معلممون گفت که ممکنه تکانه ی سیستم منظومه ی شمسی به هم میریزه و کلا سیستم به هم میریزه!
چون شعاع تغییر کرده.

شما هم از راه تکانه حل کردید؟

نه فکر نمی کنم تکانه تغییری بکنه.چون که جرم رو ثابت گرفتیم.
نه من از تکانه استفاده نکردم. من از یک راه دیگه می خوام برم که فعلا پشیمون شدم.چون خیلی خیلی پیچیده است. شاید بی خیالش بشم.! :D

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

من هم فکر میکنم تغییر کنه و ناچیزه چون مرکز جرمی خورشید تغییر میکنه و علتش هم اینه که چگالی خورشید کمتر میشه و گاز جنبش بیشتری در خورشید دارن و جابه جایی اونا موجب تغییر مکان مرکز جرم میشه. ولی چون جرم گاز ها کمتره این تغییرات هم ناچیزه.

بالا