• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

1001 کتابی که باید قبل از مرگ خواند

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی
پاسخ : 1001 کتابی که باید قبل از مرگ خواند

خیلی از این کتابا اصلا برای سن راهنمایی مناسب نیستن و حتی برای دبیرستان هم خیلی خوب نیستن
این که افتخار نیس یکی بیاد بگه من این تعداد از این لیست رو خوندم
باید تاثیر داشته باشه رو آدم

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

به نقل از نسترنگار :
خیلی از این کتابا اصلا برای سن راهنمایی مناسب نیستن و حتی برای دبیرستان هم خیلی خوب نیستن
این که افتخار نیس یکی بیاد بگه من این تعداد از این لیست رو خوندم
باید تاثیر داشته باشه رو آدم
و مسلما این رو شما تعیین نمیکنید که یه کتاب مشخص روی یه فرد مشخص توی یه سن مشخص چه تاثیر مشخصی میذاره یا نمیذاره! X-( X-(
حکم کلی ندین ممنون میشم

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

من خیلی کتاب های ایزاک آسیموف رو دوست ندارم اما متاسفانه جدیدا کتاب هاش چاپ نمی شن یا اگرم میشن من گیر نمیارم. تا حالا هم هر کدوم از کتاباشو خوندم نسخه های خیلی قدیمی بودن که از کتاب خونه گرفتم

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از نیمچه :
و مسلما این رو شما تایین نمیکنید که یه کتاب مشخص روی یه فرد مشخص توی یه سن مشخص چه تاثیر مشخصی میذاره یا نمیذاره! X-( X-(
حکم کلی ندین ممنون میشم
آورین!

یکی از اول راهمایی میاد کتاب های سنگین میخونه یکی علاقه نداره تو همون سن میاد مثلا رولدال میخونه!

ربطی نداره! هیچ حکمی هم نداره! دل بخواهی هست! نیما خودت رو کنترل کن! :-"

shshsh

sh m
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
رشته دانشگاه
پزشکی

زیاد لیست ِ جالبی نبود به نظرم ... مثلن کتابای ِ داستایوسکی اون ته بودن کاملن! بعد وجود ِ «اما», «پارک ِ منسفیلد», «عقلُ احساس» «غرورُ تعصّب» و ... خیلی عجیب بود برام! بعد کتابی از یوستین گوردر نبود فک کنم! بود؟ :د

درضمن؛ دوستانی که از توایلایت دفاع میکنن؛واقعن ارزش ِ ادبی ِ توایلایتُ میشه بگین درچی میبینین؟ :ا اصن زیبایی ِ ادبی داره این کتاب؟ [بدون ِ شرح]

کتابای ِ دن براون هم بچّه بازی هستن! واقعن اگه تو چنین لیستی قرار نگرفتن, «مطمئنا» لایقش نبودن .

برباد رفته نیست؟ گاد!

کلـّـا از این لیست خوشم نیومد ... ولی از اونجایی که تعداد ِ زیادیشُ نخونده بودم,از امروز میرم دنبالشون! :د

سمپادی_ss

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.

من نمیدونم چه معیاری رو در نظر گرفتن برای این کــتاب هـا؛ ارزش ادبی یا پرفروش بودن؛ مشهــور بودن یـــا...؟
اما بنظرم یک کتــاب ســاده هم که بتــونه آدم چیزی ازش یادبگیره، بهتر از اینه که یک کتــاب خیلی سنگین بخونه آدم صرفا به جهت خوندن.( البته اگر کتاب سنگین بخونیم و بفهمیم که ارزشش 100 برابره :D )
و اینکه چه کتابی خوبه و چه کتـابی خوب نیست سلیقه ای و نسبیه و نمیشه یک کــتاب رو در نظر گرفت که هر کسی که اون رو خـونده از اون خوشش اومده باشه، چون استنباط هـا با هم فرق میکنه!
برای همین ممکنه این لیست برای یکنفر قابل توجه و خوب باشه؛ اما برای کس دیگه نه.

e.razi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

منم پيشنهاد ميكنم كلبه عمو توم اثر هريت بيچر استو رو بخونيد.

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

به نقل از Fire Storm :
سایت Amazon لیست 1001 کتابی که باید قبل از مرگ خواند را به پیشنهاد بیش از 20 نفر از منتقدین ادبی‌اش تنظیم کرده است.

یعنی این کتابا همه شون ادبی هستن و فقط ارزش ادبی دارن؟؟؟ :-??

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 | آموزشگاه هنری میدیا
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از #..!!!...f@himeh...!!!..# :
یعنی این کتابا همه شون ادبی هستن و فقط ارزش ادبی دارن؟؟؟ :-??
فقط ارزش ِ ادبی یعنی چی؟؟ کتاب باید ارزش ِ ادبی داشته باشه دیگه!

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

به نقل از بیلی بچه...! :
فقط ارزش ِ ادبی یعنی چی؟؟ کتاب باید ارزش ِ ادبی داشته باشه دیگه!

خب مسلما کتاب های خوب همه شون ادبی نیستن , مثلا علمی و ...
و اینکه چه هدفی رو دنبال میکنن ؟

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

واضحه که لیستی که منتقدین ادبی انتخاب می‌کنن کتابای ادبی ُ شامل می‌شه آخه. :D کتابای علمی هرکدوم توی زیرشاخه‌ی خودشون بررسی می‌شن دیگه.

مهدی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه‌حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
دانشگاه تهران. :دی
رشته دانشگاه
آمار. :دی
حرفم رو با یه سخنی از شکسپیر شروع میکنم
ایشون میفرمان ؛ " کتاب بزرگترین اختراع بشر می باشد" واقعا هم اگر کمی فکر کنید می بینید که همین طور هستش
خب ، مطمئنا همه شما با سنت حسنه کتاب خوانی آشناییت دارید و بعضا بعضی ها هم در گودریدز عضو هستن و به طور مستمر پیگیر هستن تو این زمینه

تا اینجا یکم کلیشه ای شد :D
حالا بریم سر موضوع اصلی ، آقا این طرحو زدم به چند دلیل ؛
1-تعداد کتابایی که خوندم خیلی کم هستش
2- نه وقت این رو دارم که به جمله ی معروف " هر کتابی که ارزش حداقل یه بار خوندن رو داره " عمل کنم
3- و نه اون قدری علم دارم که به کتاب خوندن نیازی نداشته باشم
4- و غیره :D

تو این طرح میخوا(ی)م هر کس تعداد محدودی از بهترین کتاب هایی که خونده و به نظرش برای هر شخصی بدرد بخور و لازم هستش رو معرفی کنید و یکی دو خط در مورد اون و دلیل انتخابتون بنویسید

این تاپیک به چند جهت برای شما مفید هستش
1- تعداد و تنوع کتاب هایی که بچه های اینجا خوندن نسبت به تنوع و تعداد کتاب هایی که شما خوندید مسلما بیشتر هستش
خب شما میتونید از کتاب هایی که واقعا برای شما مفیده و شما حتما بهش نیاز پیدا می کنید مطلع شید و از اون ها استفاده کنید
2- این مورد رو با مثال توضیح میدم؛ من خودم مثلا تو زمینه ی x اطلاعات دارم و کتاب های مفید اون زمینه رو از بقیه تا حد خوبی بهتر میشناسم
ولی در مورد زمینه ی y مشکل دارم و کسی هم نیست که ازش بپرسم یا اگر هم هست نیاز من رو اغنا نمیکنه ، با شرکت تو اینجا میتونید با کتاب های مختلف و بازه ی وسیعی از کتاب ها آشنا بشید و اگر در زمینه ای دنبال مطلب بودید میتونید از شخصی که تو اون زمینه اینجا کتاب معرفی کرده و امثالهم کمک بگیرید
3-دلایل اخروی :D :-"

دوتا کتاب مثال میزنم :

1- جنگ و صلح نوشته ی تولستوی : این کتاب اگر نگم بهترین و یا جزء بهترین رمان های جهانه واقعا حرف بیهوده و اشتباهی رو زدم
در این کتاب شما داستان انبوهی از مردم رو میبینید که برای رسیدن به هدفشون تلاش میکنن و تمام تضاد هایی که در دنیای واقعی دیده میشه رو شما میتونید تو این کتاب مشاهده کنید،کتاب کاملا کتاب پخته ای هستش به طوری که هفت بار بازنویسی شده ...توصیه میکنم این کتاب رد از دست ندید [nb]لینک دانلود[/nb]
2- نبرد من نوشته ی آدولف هیتلر : در این کتاب شما با ایدئولوژی ها هیتلر و قضیه تشکیل حزب نازی ها و چگونگی رخ دادن جنگ و خاطرات بسیار زیبای هیتلر رو از زبون خودش میشنوید ، همچنین در این کتاب با سرگذشت هیتلر و با بسیاری از اتفاقات اون دوران آشنا میشید و طرز فکر شما رو واقعا میتونه این کتاب تغییر بده .[nb]لینک دانلود[/nb]
3- کتاب روش تند خوانی نوشته ی کاترین رد وی : شما همیشه با انبوهی از مطالب در ارتباط هستید که باید اونهارو بخونید اما در اکثر مواقع نمیتونید این کار رو انجام بدید ، میانگین مطالعه یک نوجوان خوندن 4 کتاب رمان و دوکتاب حرفه ای در سال به علاوه یه مجله تخصصی در ارتباط با کار یا علاقه ش هستش ، خب مطمئنا شما خیلی از این مقدار نیاز به مطالعه دارید و این ها هم حداقل 100 ساعت نیاز داره
شما میتونید با همون زمان و یا همون دقت 10 برابر این مقدار رو مطالعه کنید ، خب آیا مایلید ؟...

نکات قابل توجه :
1- اگر میتونید ای بوک کتاب رو هم پیدا کنید که چه بهتر اگر هم نه میتونید انتشارات و ... رو به عنوان آپشن در نظر بگیرید که برای شخصی که میخواد کتاب رو تهیه کنه کارش راحت تر بشه
2-لطفا شماره گذاری کنید : مثلا اگر آخرین شماره بالاییتون هرچنده شما از بعدیش شروع کنید
3-خواهشا رو قسمت کاربردی بودن و لازم بودن کتاب دقت کنید ؛ مثلا یکی بیاد کتاب دستور آشپزی رو بذاره بعد بگه خب شما بالاخره بایستی یه چیزی تو اون خندق بلا بریزید و اینا ، اما برای غذا با یه سرچ ساده میشه تو اینترنت پیدا کرد روش پخت غذا رو [nb]البته بستگی داره غذاش زیاد غذای دور از ذهنی نباشه [/nb]
4-موضوعش میتونه در مورد همه چی باشه ، فقط رو اون دوتا نکته دقت کنید :D

پیشاپیش از همتون ممنون :]

پی نوشت: ;;)

philosopher

it's mee
نام مرکز سمپاد
سمپاد
شهر
ساری
سال فارغ التحصیلی
96
پاسخ : 100 کتابی که قبل از مرگ بهتره اونارو بخونید

بهتره این کتاب هم بهش اضافه بشه
دنیای سوفی
کتاب فلسفه خیلی هم جالب و قشنگه

1111mm

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرز

1. نهج البلاغه رو بخونین. دنیایی از معرفته.

2. قرآن هم که دیگه همه مشرفید به اهمیتش (;

3. قله ها و دره ها اثر اسپنسرجانسون: استفاده از موقععیت های بد زندگی به نفع خودمون. موهبت هایی که در اتفاقات بد هست رو پیدا می کنی و ازش پل میسازی برای رد شدن از موانع.

4. عامل علاء الدین اثر جک کنفیلد و مارک ویکتور هانس: یاد می گیری توی زندگی چیزایی رو که میخوای، چه جوری بدست بیاری. بیشتر درباره ای ردخواست کردن و روشهای فائق شدن بر ترس هامونه.

5. عظمت خود را دریابید اثر دکتر وین دایر:توی این کتاب هم یاد میگیریم بیشتر خودمون رو بشناسیم. نیروهای نهفته ی درونمون رو میشناسیم و پی می بریم که از ماست که برماست. یعنی فقط خود ماییم که باعث بدبخت شدن یا خوشبختی خودمون میشیم.

6. نیمه ی تاریک وجود اثر دبی فورد: به شخصه به همه توصیه اش میکنم/ کتاب عملی بسیار خوبیه. درباره ی کنار اومدن با خصایص منفی درونمون هست. شناختشون و کنترلشون. نه از بین بردنشون. ساده بگم دوست شدن با خصوصیات بدی که پنهانش می کنیم
.
.
.

بقیه اشم میام میگم. یادم نیست دقیقا اسامی اشون.
خیلی کتاب خوندم :D
اما فلسفی رو نمیتونم بخونم. منطق و اینا رو خوندما اما از پس فلسفه برنمیام
تاپیک خوبی است (;

venusi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
ادبیات نمایشی

کتاب راز فال ورق هم باید تو لیست این 100 کتاب باشه...ی رمان فلسفیه...فضای فوق العاده ای داره...
من دوبار خوندمش... x:

AliSh99

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی 1
شهر
تبریز
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

والا نمیدونم اسپم حساب میشه یا نه! :|

بهترین کتبایی که خوندم:

-1 اولیور توییست

2- حق السکوت

3- و آنگاه دیگر هیچ

4- قتل در قطار سریع السیر شرق

5- بینوایان

hamed.yas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشد
سال فارغ التحصیلی
1345
مدال المپیاد
مدال تو مشتم بود.از چنگم درآور
رشته دانشگاه
پزشک. دکتر. طبیب

شازده کوچولو

زهرا27

بریزءیس
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زاهدان
شهر
زاهدان
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
الزهرا_خواجه نصیر
رشته دانشگاه
کامپیوتر

نامه های بلوغ علی صفایی حایری
به نظرم توبحران های روحی وفکری که مااین روزاداریم یه جورایی تحلیلاش آدموآروم میکنه

Minority

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
گلُزوادر

یک.شازده کوچولو/آنتوان دو سنت اگزوپری
دو.جاناتان لیوینگستون مرغ دریایی/ریچارد باخ
سه.ناطور دشت/سلینجر
چهار.عقاید یک دلقک/هانریش بل
پنج.گتسبی بزرگ/فیتز جرالد

#ویرایش می شود.[با گوشی هستم]

h@di

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی شهرکرد
شهر
شهرکرد
مدال المپیاد
طلای ادبی (دورهٔ ۲۷)؛ مرحلهٔ ۱ کامپیوتر (دوره‌های ۲۳ و ۲۴)
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی نرم‌افزار

اول کتاب‌ها، بعضاً با یه‌ذره توضیح فنی: (بعضی‌هاش تکراریه دیگه :-" )
  • شازده کوچولو. آنتوان دو سنت اگزوپری
  • ناطور (یا ناتور) دشت، سلینجر. ترجمهٔ محمد نجفی (انتشارات نیلا) یا یه ترجمهٔ دیگه که یادم نیست از کی بود.
  • کیمیاگر. پائولو کوئیلو. انتشارات کاروان (؟)
  • داستان راستان. مرحوم استاد مرتضی مطهری. انتشارات صدرا. هر دو جلدش.
  • قلعهٔ حیوانات. جورج ارول.
  • یه کتاب دیگه از اورول که مهم بود اما دچار خودسانسـوری می‌شه! (بیابید پرتقال‌فروش= اسم کتاب را!)
اما بعد! یه تاپیکی بود یه‌نام کتاب‌خوانی گروهی، سر خیلی کتاب‌ها بحث شده، اسم خیلی کتاب‌ها هم اومده.
و یه نکتهٔ دیگه: این که چه کتابی خوبه عمومیت نداره. یه‌سری کتاب -مثلاً قرآن از نظر من- برای همه مفیدن؛ اما اکثر کتاب‌ها مخاطب خاص خودشون را دارن. مثلاً ناطور دشت برای من و خیلی‌های دیگه جذابه، -و مفیده- چون شرائط روحی خاصی داریم. از نظر یه جماعت عظیمی هم کتاب خیلی بی‌خودی هست، چون شرائط روحی ما را ندارند و نمی‌تونن با کتاب ارتباط برقرار کنن. به نظرم تا حد زیادی شاهکارهای ادبیات هم وضع مشابهی دارن. (همین جنگ و صلح را به‌نظرتون چند درصد مردم دنیا خوندن؟ چند درصد خواننده‌هاش ازش خوششون اومده؟)

بالا