• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چرا از لینوکس استفاده نمیکنید؟

fzgm

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
ریاضی،کامپیوتر(کوتاه)،ادبیات،شیمی(تنوع؟!)
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم مهندسی
پاسخ : چرا از لینوکس استفاده نمیکنید؟

لینوکس رو نمیشه رو ویستا نصب کرد؟!
آخه مشکل اینه که لپ تاپ این جانب ویستای اورجینال داره و برادر بنده میگه ..ای اگه از دستش بدی!

my sampad

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

به نقل از فاطمه ق :
لینوکس رو نمیشه رو ویستا نصب کرد؟!
آخه مشکل اینه که لپ تاپ این جانب ویستای اورجینال داره و برادر بنده میگه ..ای اگه از دستش بدی!
میشه نصب کرد. کار سختی نیست. محض اطمینان یک full backup از سیستم بگیرین (روی دی وی دی یا هارداکسترنال یا یکی از درایوها)
سخت ترین جای نصب لینوکس قسمت پارتیشن بندیشه. جایی که واقعا باید دقت کنید. معمولا اونایی که برای اولین بار چنین کاری می کنند متوجه نمیشن و کل هارد فرمت میشه.

Sylar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای
شهر
اصفهان

به نقل از محمد مطهری :
ویندوز media center ! برای خودمم عجیبه که چرا از ورژن قدیمی استفاده می کنم اما احساس راحتی زیادی می کنم تو این ویندوز نسبت به سایر ویندوز ها. من که سابقا ماه به ماه مجبورم میشدم سیستم جدید نصب کنم ، ماه هاست دست به این ویندوز نزدم. روی اون یکی سیستمم هم یک ویستا اصل دارم که ازش استفاده نمی کنم.
90 درصد کامپیوتر من یعنی اینترنت. برای اینکه در اضطراب انواع ویروس و تروجان نباشم و چون امنیت سایت هم به امنیت سیستم عاملم ربط داره مهاجرت میکنم به لینوکس.

دوست عزیز شما هم مثل من هستید ولی من یک گزینه ی خیلی بهتر براتون سراغ دارم!
منم دقیقا مثل شما MCاستفاده میکردم و با بقیه ویندوزها راحت نبودم. بر خلاف شما من چندین سال با لینوکس کار کردم ولی هیچ وقت منو ارضا نکرده.( از وقتی که RedHat بود و بعدش Fedora و آخرین بار Suse)
لینوکس به درد کاربر خانگی اصلا نمیخوره. چون اصلا User Friendly نیست!
من به شما Apple Macintosh را پیشنهاد میکنم!
َUser Friendly بودنش فوقالعادست! صفات خوب ویندوز را اگر با صفات خوب لینوکس قاطی کنیم میشه Mac!
اینم Screen Shot از کامپیوتر خودم در حالتی که تمام ویندوها را برام لیست میکنه!(مثل Alt+Tab)
http://i39.tinypic.com/2zi4olk.jpg

قابلیتهای فوق العادش خیلی زیاده ولی اگر تمایل داری بدونی بگو . من با علاقه برات توضیح میدم!
اینم یک SC دیگه
mac_osx_leopard.jpg

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

مکینتاش هم خوبه. تعریفش رو شنیدم. اما میدونی مشکل چیه؟ مشکل سازگاری سخت افزارهاست. به هرحال من که از یک سیستمی استفاده می کنم باید سخت افزارها هم توش کار کنند. احتمال شما مک بوک داری که اینطوری راحتی. اما من مطمئنم با رفتن به مک بوک دچار مشکل عظیم سخت افزاری میشم.

Sylar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای
شهر
اصفهان

به نقل از محمد مطهری :
مکینتاش هم خوبه. تعریفش رو شنیدم. اما میدونی مشکل چیه؟ مشکل سازگاری سخت افزارهاست. به هرحال من که از یک سیستمی استفاده می کنم باید سخت افزارها هم توش کار کنند. احتمال شما مک بوک داری که اینطوری راحتی. اما من مطمئنم با رفتن به مک بوک دچار مشکل عظیم سخت افزاری میشم.
احتمالا منظور شما بدون قسمت قرمزه!

در مورد سازگاری. من ناسازگاریش را رد نمیکنم دلیل این ناسازگاری اینه که Apple به صورت رسمی Mac را فقط برای سیستمهای خودش طراحی میکنه.
ولی در این بین نسخه های کرک شده مکینتاش هم در بازار پیدا میشه که روی هر سیستمی کار میکنند. خوده لینوکس هم زیاد سازگار نیست. تا اونجایی که یادم میاد برای کسی که مودم
اینترنال و کارت گرافیک nVidia داره هفت خان رستم تهیه شده تا بتونه با لینوکسش درست کار کنه!
مشکل سخت افزاری هم عظیم نیست!
من خودم مک کرک شده هیچ وقت نصب نکردم.زمانی که تصمیم گرفتم مک کار کنم یک راست MacBook خریدم. ولی اگر لازم بود که مک کرک شده نصب کنم با تمام دردسرهاش واقعا می ارزید!
بیشتر نرم افزارهای ویندوز برای مک هم هست. حتی بازیهای زیادی هم براش هست . من خودم Spore را تحت مک بازی میکنم. اولین نسخه Photoshop هم که ماله مک بوده!
توی مک یک ویندوز مجازی با VMware دارم که با اون CodeVision کار میکنم و یک راست از توی همون میکرو پروگرام میکنم!

حالا اگر یک موقع موقعیتش برات پیش اومد مک را تست کن!
هر وقت خواستی لپ تاپ بخری یادت باشه که مکبوک را قبلش تست کنی و ببینی که چقدر مک به درد بخور تره!

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

بله , منظورم مک بود که اشتباها به قرینه لفظی بوک اضافه شد :D

اصفهانی ها خیلی طرفدار اپل هستند؟ یادم میاد یکی از بچه های اون جا (محمد خداپرستان) هم خیلی اپلی بود :D

قبول دارم لینوکس زیاد کاربردوست نیست و یکم حرفه ای بودن میخواد. چون کسی که به محیط گرافیکی ویندوز عادت داره , لینوکس براش دردسره. من با گرافیک مشکلی ندارم , مودم هم یک اکسترنال خریدم که البته هنوز راه نیافتاده .

الان 2 تا لپ تاپ جلومه و بعید میدونم به این زودی ها سومیش بیاد ! اما اگر قرار باشه برم سراغ لپ تاپ حتما تست می کنم.

راستی مک کنار لینوکس و ویندوز نصب میشه؟ هرسه کنار هم.

Sylar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای
شهر
اصفهان

به نقل از محمد مطهری :
بله , منظورم مک بود که اشتباها به قرینه لفظی بوک اضافه شد :D

اصفهانی ها خیلی طرفدار اپل هستند؟ یادم میاد یکی از بچه های اون جا (محمد خداپرستان) هم خیلی اپلی بود :D

قبول دارم لینوکس زیاد کاربردوست نیست و یکم حرفه ای بودن میخواد. چون کسی که به محیط گرافیکی ویندوز عادت داره , لینوکس براش دردسره. من با گرافیک مشکلی ندارم , مودم هم یک اکسترنال خریدم که البته هنوز راه نیافتاده .

الان 2 تا لپ تاپ جلومه و بعید میدونم به این زودی ها سومیش بیاد ! اما اگر قرار باشه برم سراغ لپ تاپ حتما تست می کنم.

راستی مک کنار لینوکس و ویندوز نصب میشه؟ هرسه کنار هم.

اون بنده خدارو من ۱ سال پیش از راه به درش کردم! یادمه آیفون گرفته بودم و ....
توی کلاسمون دو نفر بودن دشمن اپل و iPhone! الان هر دوتاشون iPhone گرفتن و عاشق گوشیشون شدند! (اپل خداوکیلی به خاطر این همه تبلیغ باید بم iPhone 3G هدیه بده! :D)(یک دستاورد دیگه ام هم اینه که یکی دیگه از دوستام را قبل از اینکه خودم آیفون بخرم روش کار کردم و آیفون خرید! اون هم هنوز عاشق گوشیشه! :D)
لینوکس کلا اینطوریه که هر کاری بخوایی بکنی باید خودت بکنی! برنامه میخوایی! باید سورسشو بگیری! خودت کامپایل کنی! خودت استفاده کنی! (:|
تازه برنامه هاشم کیفیت آن چنانی نداره! [-(
من شنیدم کسانی بودند که Triple Boot کرده بودند. ولی اگر مک داشته باشی به لینوکس دیگه نیاز پیدا نمیکنی. چون سیستمشون تقریبا یک جوره P:>
همه برنامه های لینوکس برای مک هم هست! دقیقا به همان صورت
مثلا پارتیشنی که مک روشه مثل لینوکس آدرس دهی داره و نمودار درختی شون هم تقریبا یک سانه! dev mnt system و...
ولی یک کاربر تا خودش نخواد با این جور چیزا درگیر نمیشه! :)
مثلا در Browser اش اطلاعات طوری نمایش داده میشه که اصلا تصور نمیکنی که مثل لینوکس باشه! Terminal داره و root اش از اول غیر فعاله!
ولی میتونی فعالش کنی و دقیقا مثل لینوکس فرمانBash روش پیاده کنی و .... Terminal توی مک کمترین چیزیه که بش نیاز پیدا میکنی!
البته KDE4 خیلی بهتر شده و قابلیتهای زیبایی بش اضافه شده از جمله Dashboard که البته این ایده ماله مک بوده!
ولی خوب لینوکس با یک KDE4 باز هم خیلی به درد بخور نیست! 8)

کلا یونیکس از نظر هسته ای خیلی قویه ولی GUI خیلی خوبی ندارن. O0
ویندوز ها همشون GUI قشنگ دارن ولی هسته ی درست و حسابی ندارن! ::)
Mac که هسته اش یونیکسه و ظاهرش هم از ویندوز خیلی قشنگ تره! :P

یک اسکرین شات از Dashboard خودم برات گذاشتم:
http://i42.tinypic.com/dnkbip.jpg
اینم یک تبلیغه ماله Apple چند ثانیه بیشتر نیست. ببین خیلی باحاله!
http://www.youtube.com/watch?v=FfetbidVUYw
قضیه اینه که دو نفرند یکیشون Mac یکی دیگه شونPC که حالا اینجا منظورش Vistaس!

my sampad

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم

مک جایی سراغ دارین که به دستگاه های ما بخوره 8)

Sylar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای
شهر
اصفهان

به نقل از my sampad :
مک جایی سراغ دارین که به دستگاه های ما بخوره 8)

دستگاه خیلی خیلی قوی نمیخواد.
http://www.ir-iphone.ir/forums/thread1082.html
دو نسخه مک کرک شده هست. iDenab و iATKOS که دو نسخه مختلف کرک شده هستند.
اگر واقعا پیروش هستید اینم آموزش نصبشون:
http://www.ir-iphone.ir/forums/thread737.html
میتونید در همین سایت عضو شید و سوالاتون را بپرسید.

بیشتر گفته شده که بهتره CPU تون Intel باشه . البته کسی هم نگفته که با AMD مشکل داشته! به خاطر این میگن چون همه ی کامپیوتر های مک با CPU اینتل ارائه میشن!
کد:
حداقل سخت افزار مورد نیاز :
سی پی یو اینتل که از SSE2 پشتیبانی کند¹ - ۵۱۲ مگابایت رم - ۱۰ گیگابایت فضای آزاد در پارتیشن مورد نظر

hasangolab

کاربر حرفه‌ای
شهر
قم
مدال المپیاد
ترکیبیات علیپور خوندم!
دانشگاه
Massachusetts Institute of Technology
رشته دانشگاه
Electrical Engineering

به نقل از علیرضا! :
اگر واقعا پیروش هستید اینم آموزش نصبشون:
http://www.ir-iphone.ir/forums/thread737.html
میتونید در همین سایت عضو شید و سوالاتون را بپرسید.

بیشتر گفته شده که بهتره CPU تون Intel باشه . البته کسی هم نگفته که با AMD مشکل داشته! به خاطر این میگن چون همه ی کامپیوتر های مک با CPU اینتل ارائه میشن!
کد:
سی پی یو اینتل که از SSE2 پشتیبانی کند¹ - ۵۱۲ مگابایت رم - ۱۰ گیگابایت فضای آزاد در پارتیشن مورد نظر
مک فوق العاده است! البته به شرط ساپورت سخت افزاری درست! من اصلا به نسخه های کرک شده اعتماد ندارم! چون Stablity پایینی دارن در ضمن اینکه من از مزیت آپدیت بودن هم محروم میشم. درحالیکه توی لینوکس اینجوری نیست! البته من مشکل مودم ندارم و کارت گرافیکم هم آسون و راحت نصب شد. البته خوب من مدت زیادی هست ازش استفاده می کنم. در هر صورت اگه می خواید توی اینترنت مزخرف ایران از Linux استفاده کنید پیشنهاد من بهتون توزیع Debian هست. چون همه چی رو می تونید از ۳تا دی وی دیش نصب کنید بدون هیچ مشکلی! ولی خوب تو فکر خرید یه مک بوک ناز و خوشگل هستم :D

Sylar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای
شهر
اصفهان

به نقل از محمد حسین حیدری :
مک فوق العاده است! البته به شرط ساپورت سخت افزاری درست! من اصلا به نسخه های کرک شده اعتماد ندارم! چون Stablity پایینی دارن در ضمن اینکه من از مزیت آپدیت بودن هم محروم میشم. درحالیکه توی لینوکس اینجوری نیست! البته من مشکل مودم ندارم و کارت گرافیکم هم آسون و راحت نصب شد. البته خوب من مدت زیادی هست ازش استفاده می کنم. در هر صورت اگه می خواید توی اینترنت مزخرف ایران از Linux استفاده کنید پیشنهاد من بهتون توزیع Debian هست. چون همه چی رو می تونید از ۳تا دی وی دیش نصب کنید بدون هیچ مشکلی! ولی خوب تو فکر خرید یه مک بوک ناز و خوشگل هستم :D

دقیقا تایید میشه منم به خاطر همین مسائل مکبوک خریدم! ولی ظاهرا نسخه های جدید کرک شده قابلیت آپدیت هم دارند! ولی باز هم بحث همون Stability مطرحه!

الان این مکبوکی که دارم (air نیست!) کل ضخامتش! برابره با مانیتور های لپ تاپهای Dell سری Inspiron!
graphics-hero20090106.jpg

این ویدئو را فرصت کردی ببین:
http://movies.apple.com/media/us/mac/macbook/2009/tours/apple_new_macbook_video-cc-us-20090219_848x480.mov

• شروع کننده موضوع

MEHRDAD

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی تهران

به نقل از Sylar :

کرک شده؟! :O بحث اینجا سره این بوده که مزیت لینوکس آزاد بودنشه و بعد یه سری گفتند که ویندوز رو میخریم و...
حالا شما میگی کرک میکنیم خلاص؟!

به نقل از Sylar :
لینوکس به درد کاربر خانگی اصلا نمیخوره. چون اصلا User Friendly نیست!
من به شما Apple Macintosh را پیشنهاد میکنم!
َUser Friendly بودنش فوقالعادست! صفات خوب ویندوز را اگر با صفات خوب لینوکس قاطی کنیم میشه Mac!

به نقل از محمد مطهری :
قبول دارم لینوکس زیاد کاربردوست نیست

بستگی به تعریفتون از کاربر پسند؛ user friendly داره! حتما مقاله لینوکس ویندوز نیست آلن باغومیان رو بخونید:
کد:
http://rapidshare.com/files/48921625/linux-not-windows.zip
(حجمش کمه؛ دانلودش کنید خیلی جالبه)
حداقل قسمت سومشو بخونید؛ جایی که مشکل شماره 5 یعنی افسانه کاربر پسندی رو مطرح میکنه.
اونموقع این مشکل شما هم برطرف میشه. (;

Sylar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای
شهر
اصفهان

کرک شده؟! :O بحث اینجا سره این بوده که مزیت لینوکس آزاد بودنشه و بعد یه سری گفتند که ویندوز رو میخریم و...
حالا شما میگی کرک میکنیم خلاص؟!
دوست عزیز وقتی کاملا در جریان چیزی نیستی مجبور نیستی فوری درموردش نظر بدی.
یک کاربر عادی با سطح استفاده عادی Open بودن سیستم عاملش به چه دردش میخوره؟ یا اصلا خوده شما چند بار Kernel تون را دستکاری کردید؟
وقتی ساپورت منطقی داشته باشه یک سیستم عامل این Open بودن یا نبودنش هیچ کاربر عادی ای را تحت الشعاع قرار نمیده.
وقتی حاضر نیستی برای یک دستگاه با کیفیت و سیستم عامل اون پول پرداخت کنی تنها راهی که برات میمونه همونه استفاده از نسخه کرک شده است.

بستگی به تعریفتون از کاربر پسند؛ user friendly داره! حتما مقاله لینوکس ویندوز نیست آلن باغومیان رو بخونید:
کد:
http://rapidshare.com/files/48921625/linux-not-windows.zip
(حجمش کمه؛ دانلودش کنید خیلی جالبه)
حداقل قسمت سومشو بخونید؛ جایی که مشکل شماره 5 یعنی افسانه کاربر پسندی رو مطرح میکنه.
اونموقع این مشکل شما هم برطرف میشه. (;
وقتی شخص A یک حرفی را میزنه لزومی نداره کاملا درست باشه و بس . اگر فکر میکنید نظر کسی درسته خودتون مطرحش کنید و ازش دفاع کنید.
من مقاله ای که دادید را خوندم. خلاصه کلام ایشون اومده گفته اگر Interface هاش به مفت نمی ارزه به جاش سرعت کار باشون بالاست.
این توجیح چه غلط چه درست به حال مک فرقی نداره.چون هرچی توی لینوکس هست به همان صورت توی مک هم هست+ یک سری برنامه با Interface های عالی.
کاربر عادی به صورت Default با Interface های دوستانه سر و کار دارو میتونه اگر دلش میخواست به همان روش لینوکس هم زندگی کنه.
حالا این بهتره یا اون سیستم عاملی که از همون اولش Interface درست وحسابی نداره و برای کار با هر چیزش تخصص خودش را میخواد؟

در مقابل طرز تفکر باغومیانی و جامعه ی لینوکس که میگن مهم هسته ی برنامه است و Interface هیچ اهمیتی نداره.اپل فقط ۴۰۰ صفحه توضیحات برای طراحی Interface ای استاندارد و User Friendly داره که
پیشنهاد میکنه همه ی Developer ها قبل از نشر هر برنامه مطالعه کنند.
این یک تیکه از پیش مقدمه این مقاله است

These guidelines are designed to assist you in developing products that provide Mac OS X users with a consistent visual and behavioral experience across applications and the operating system. Following the guidelines is to your advantage because:
Users will learn your application faster if the interface looks and behaves like applications they’re already familiar with.
Users can accomplish their tasks quickly, because well-designed applications don’t get in the user’s way.
Users with special needs will find your product more accessible.
Your application will have the same modern, elegant appearance as other Mac OS X applications.
Your application will be easier to document, because an intuitive interface and standard behaviors don’t require as much explanation.
Customer support calls will be reduced (for the reasons cited above).
Your application will be easier to localize, because Apple has worked through many localization issues in the Aqua design process.
Media reviews of your product will be more positive; reviewers easily target software that doesn’t look or behave the way “true” Macintosh applications do.

The implementation of Apple’s human interface principles make the Macintosh what it is: intuitive, friendly, elegant, and powerful.

آدرس»http://developer.apple.com/documentation/userexperience/Conceptual/AppleHIGuidelines/XHIGIntro/XHIGIntro.html

شما برای مقایسه یک ساعت هم شده با مک کار کن و بعد نظر بده.
منو که میبینی چند سال توی لینوکس زندگی میکردم.

Helli Agent

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک ، مهندسی انرژی

exe هارو چی کار کنیم

hasangolab

کاربر حرفه‌ای
شهر
قم
مدال المپیاد
ترکیبیات علیپور خوندم!
دانشگاه
Massachusetts Institute of Technology
رشته دانشگاه
Electrical Engineering

به نقل از Helli Agent :
exe هارو چی کار کنیم
از wine که مجانیه یا crossover که همون پولیه واینه و cedga که پولیه و حتی می تونی باهاش بازی های سنگین رو هم اجرا کنی می تونی استفاده کنی!
(ولی یه چیزی تو پرانتز بگم! خرید اینترنتی خارجی توی ایران مشکلات خیلی زیادی داره بخاطر تحریم و اینا حالا شما نمی تونی پول سدگا رو مثلاْ بدی می تونی از نسخه کرک شده اشم استفاده کنی یا مثلاْ mathematica یه نسخه مجانی به هر مدرسه ای تو دنیا بجز ایران که تحریمه مجانی میده در حالی که قیمتش حدود ۳۰۰۰ دلاره! در ضمن برای مک اکثر برنامه های موجود توی بازار مثل فتوشاپ وجود داره چون تو آمریکا خیلیا از مک استفاده می کنن!)

arashbm

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
المپیاد نجوم یه هفته خوندم مرحله دوم چهار تا سوال از هفت تا نوشتم
دانشگاه
دانشگاه شهید بهشتی
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Sylar :
کد:
۵۱۲ مگ رم؟! چه خبره مگه سر گردنه‌س؟! من همش ۲۵۶مگ رم اسمی دارم که از ۲۴۰ مگش می‌تومن استفاده کنم.(بقیه‌ش به صورت اجباری دست کارت گرافیکه :D)
الان من ۲ ساله کامل سوییچ کردم رو اوبونتو! هیچ مشکلی هم ندارم! (البته اصلا فکر اوبونتو بدون اینترنت پرسرعت رو هم نکنید که نمی‌شه مگر اینکه دی وی دی package هاشو از sito(؟) بخری)
به نقل از محمد حسین حیدری :
(تو آمریکا خیلیا از مک استفاده می کنن!)
دقیقا ۳ درصد!

liliano

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم مهندسی_مکانیک جامدات

باحاله ما یه مدت داشتیم ولی نمی شد باحاش خوب بازی کرد=> برداشتیمش.....

arashbm

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
المپیاد نجوم یه هفته خوندم مرحله دوم چهار تا سوال از هفت تا نوشتم
دانشگاه
دانشگاه شهید بهشتی
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از liliano :
باحاله ما یه مدت داشتیم ولی نمی شد باحاش خوب بازی کرد=> برداشتیمش.....
اگه cpu داشته باشی می شه با wine بچه های ما تو سایت سیمولیشن وارکرفت شبکه ای بازی می کنن تو اوبونتو!

mamalmln

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی شهر ری
شهر
تهران
مدال المپیاد
فیزیک

چون مفته.رایگانه.من دوست ندارم چیز رایگان رو.زشتم هست.

بالا