• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوال‌های فیزیک

• شروع کننده موضوع

researcher

مهمان
با سلام
من داشتم سوالات بیست و دومین المپیاد فیزیک رو می خوندم ولی دو تا از سوالات مسئله کوتاه رو نتونستم حل کنم .
اگه میشه بیایید با هم حلش کنیم :-?
3wq76wlpuqnfp4jerlt.jpg

• شروع کننده موضوع

researcher

مهمان
پاسخ : <<<یک سوال از سوالات المپیاد فیزیک(22)>>>

من جواباشو دارم ولی راه حلش چیه؟؟؟؟!!!!
جواب ها:
2-10ps
3-11cm

• شروع کننده موضوع

researcher

مهمان

راستی بچه ها من یه پیشنهاد دارم: اگه خواستید جواب سوالات رو بدید هم برای راحتی خودتون هم برای راحتی بقیه اونارو تو کاغذ بنویسید بعد ازشون عکس یا اسکن بگیرید و تو یه سایت مثلا http://www.irupload.ir آپلود کنید.البته زمانی که جواب طولانیه!!

• شروع کننده موضوع

researcher

مهمان

کی میدونه جبهه موج یعنی چی؟؟؟

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

جبهه موج :

http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=%d8%ac%d8%a8%d9%87%d9%87+%d9%85%d9%88%d8%ac&SSOReturnPage=Check&Rand=0

• شروع کننده موضوع

researcher

مهمان

ممنون.میشه تو حلش کمک کنی؟

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از researcher :
ممنون.میشه تو حلش کمک کنی؟

متاسفانه من تو اپتیک اطلاعاتم هنوز کامل نیست.

maral55

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
دانشگاه
-
وقتي مي خوايم چگالي يك مكعب رو حساب كنيم كه توش يك حفره هست آيا حجم رو حجم قسمتي كه پر هست در نظر ميگيريم يا همه حجم مكعب رو؟ آيا مهمه كه اين حفره كجاي مكعب باشه مثلا داخلش باشه يا اينكه رو يك وجهش؟

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک
پاسخ : سُوال !

به عنوان یک جسم منفرد باید حجم و جرمی که حفره کسر میکنه رو کم کنید.

ویرایش:
امیر : پست بعدی هم به این یکی اضافه شد:

Hamilton : من الآن فهمیدم که در همه ی حالات احتمالا" حرف من درسته. اثبات رو هم به زودی میزارم.

maral55

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
دانشگاه
-

ممنون. من خودمم همين فكر رو كردم ولي يك جايي كه الان يادم نمياد كجا بود يه معلم فيزيكي داشت مسئله رو بر اين اساس حل ميكرد كه حجم ميشه حجم كل مكعب يعني جرم قسمت خالي رو كم ميكنيم اما حجم رو نه. نمي دونم شايد هم من اشتباه فهميدم

maral55

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
دانشگاه
-

در حالتي كه يك جسم با بار مخالف رو به كلاهك به آرامي نزديك ميكنيم اون روندي كه پيش مياد يعني يعني كم شدن فاصله تيغه ها بسته شدن يا دوباره باز شدن اونها به فاصله بين جسم و كلاهك بستگي داره يا به نسبت ميزان بار الكتروسكوپ و جسم؟
منظورم اين هست كه مي تونيم بگيم كه با توجه به ميزان كلي بار در جسم و مقدار بار در الكتروسكوپ سه حالت پيش مياد اگر اندازه بار جسم كمتر باشه فاصله تيغه ها كم ميشه و اگر ميزان بار ها مساوي باشه تيغه ها به هم مي چسبن وا اگر مقدار بار جسم بيشتر باشه اول بسته ميشن بعد دوباره باز ميشن؟ و اين حالت ها با فاصله بستگي نداره؟ يعني مثلا در حالتي كه مقدار بار هر دو مساوي هست اگر باز كمي بيشتر نزديكش كنيم ممكنه دوباره تيغه ها باز بشن؟ يا اينكه به هر دو وابسته هست هم فاصله و هم مقدار بار جسم و الكتروسكوپ؟
نمي دونم تونستم منظورم رو بگم يا نه :-?

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از maral55 :
در حالتي كه يك جسم با بار مخالف رو به كلاهك به آرامي نزديك ميكنيم اون روندي كه پيش مياد يعني يعني كم شدن فاصله تيغه ها بسته شدن يا دوباره باز شدن اونها به فاصله بين جسم و كلاهك بستگي داره يا به نسبت ميزان بار الكتروسكوپ و جسم؟
منظورم اين هست كه مي تونيم بگيم كه با توجه به ميزان كلي بار در جسم و مقدار بار در الكتروسكوپ سه حالت پيش مياد اگر اندازه بار جسم كمتر باشه فاصله تيغه ها كم ميشه و اگر ميزان بار ها مساوي باشه تيغه ها به هم مي چسبن وا اگر مقدار بار جسم بيشتر باشه اول بسته ميشن بعد دوباره باز ميشن؟ و اين حالت ها با فاصله بستگي نداره؟ يعني مثلا در حالتي كه مقدار بار هر دو مساوي هست اگر باز كمي بيشتر نزديكش كنيم ممكنه دوباره تيغه ها باز بشن؟ يا اينكه به هر دو وابسته هست هم فاصله و هم مقدار بار جسم و الكتروسكوپ؟
نمي دونم تونستم منظورم رو بگم يا نه :-?

هر دو تاثیر داره و فاصله تاثیرش بیشتره چون طبق قواعد الکترواستاتیک نیرو با مجذور فاصله رابطه داره داره. ولی چون فاصله ها در این جا در حد سانتی متر و یا حتی میلیمتره تاثیر تغییر فاصله چندان آشکار نمیشه.

TORNADO 0171

کاربر نیمه‌فعال

ولي من به اين اعتقاد دارم( مث مارال) كه جرم قسمت پر(فقط) و حجم قسمت پر و خالي(باهم) در نظر گرفته ميشه.
الان يه قايقو در نظر بگيري ميبيني كه بالاي 80 درصد حجمش خاليه. اگه بخواي حجم قسمت پرشو در نظر بگيري جرم به حجمش بيشتر از يك ميشه و قايق مغروق(كلمه ي جديد) ميشه!( مخصوصا اگه قايق آهني باشه مث قايق عموم) كلا من اينجور سوالا رو با اين روش حل كردم و جواب هم درست بوده. حالا داش حسين اثباتو بذاره ببينيم جريان چيه!

@Sigm

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
مدال المپیاد
...
رشته دانشگاه
...

تو بیشتر مسائل باید حجم کل رو درنظر بگیری چون اون قسمت تو خالی همراه با جسم هست و همرا با اون حرکت میکنه و از این چیزا دیگه!

13

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه_کرمان
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
88
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از TORNADO 0171 :
ولي من به اين اعتقاد دارم( مث مارال) كه جرم قسمت پر(فقط) و حجم قسمت پر و خالي(باهم) در نظر گرفته ميشه.
الان يه قايقو در نظر بگيري ميبيني كه بالاي 80 درصد حجمش خاليه. اگه بخواي حجم قسمت پرشو در نظر بگيري جرم به حجمش بيشتر از يك ميشه و قايق مغروق(كلمه ي جديد) ميشه!( مخصوصا اگه قايق آهني باشه مث قايق عموم) كلا من اينجور سوالا رو با اين روش حل كردم و جواب هم درست بوده. حالا داش حسين اثباتو بذاره ببينيم جريان چيه!
اين قانون ارشميدس است.يه كم با چگالي فرق داره ها!!!

TORNADO 0171

کاربر نیمه‌فعال

آقاي مهندس اگه ميشه پس قانون ارشميدس( اوني كه نوشتم ربطي به قانون ارشميدس نداش كه... حالا باز نميدونم شما پيشكسوتي) و چگالي رو برامون توضيح بدين و جريانو روشن كنين. ممنون.

13

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه_کرمان
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
88
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از maral55 :
وقتي مي خوايم چگالي يك مكعب رو حساب كنيم كه توش يك حفره هست آيا حجم رو حجم قسمتي كه پر هست در نظر ميگيريم يا همه حجم مكعب رو؟ آيا مهمه كه اين حفره كجاي مكعب باشه مثلا داخلش باشه يا اينكه رو يك وجهش؟
اصلا مهم نيست كجاش سوراخ باشه اگه بحث چگاليه.اما اگه يه حفره باشه كاملا در داخل حجم مورد نظر انوقت اون حفره هم جزء حجم مورد نظر حساب مي كنيم

13

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه_کرمان
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
88
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از TORNADO 0171 :
آقاي مهندس اگه ميشه پس قانون ارشميدس( اوني كه نوشتم ربطي به قانون ارشميدس نداش كه... حالا باز نميدونم شما پيشكسوتي) و چگالي رو برامون توضيح بدين و جريانو روشن كنين. ممنون.
من هنوز مهندس نشدم.مهندس باباته :))
قانون ارشميدس ميگه كه هر جرم به اندازه اي كه اب رو(سيال) رو جابه جا كنه به اندازه ي جرم مقدار اب جا به جا شده از وزنش كم ميشه

TORNADO 0171

کاربر نیمه‌فعال

ببين لوتي از اون شعرت خوشم نيومد. اگه قصدت توهين بود كه بابا خودته با خودت و بفيه كه از خودتن. پس حواست باشه چي ميگي.

بعدشم اين جوابت با جوابي كه سوال ميخواد 2 مقوله جدا از هم ان. اگه مكعب تو خالي تو آب باشه قانون ارشميدس صدق ميكنه.( منظورم اينه كه توي قسمت خالي آب رفته باشه بايد اون حجمو از كلش كم كنيم.) اگه اون قسمت آب نرفته باشه چگالي همونيه كه گفتم آقاي اسمتا مهندس.

13

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه_کرمان
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
88
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از TORNADO 0171 :
ببين لوتي از اون شعرت خوشم نيومد. اگه قصدت توهين بود كه بابا خودته با خودت و بفيه كه از خودتن. پس حواست باشه چي ميگي.

بعدشم اين جوابت با جوابي كه سوال ميخواد 2 مقوله جدا از هم ان. اگه مكعب تو خالي تو آب باشه قانون ارشميدس صدق ميكنه.( منظورم اينه كه توي قسمت خالي آب رفته باشه بايد اون حجمو از كلش كم كنيم.) اگه اون قسمت آب نرفته باشه چگالي همونيه كه گفتم آقاي اسمتا مهندس.
من اسمي هم مهندس نيستم.در حدي هم نيستم كه بخوام توهين كنم
اون شعر هم باس اين نيست كه شما راجع بهش نظر بدي
شما داري جرم رو با وزن تو يه موضوع جا ميدي

بالا