• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات المپیاد شیمی

Golnoosh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 !
شهر
همدان
مدال المپیاد
شیمی میخوندم ☺
دانشگاه
علوم پزشکی همدان
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : اشکالات شیمیایی

به نقل از ا.ن. :
میشه یکی بگه با فرمول نظریه عدم قطعیت دقیقا میخوایم چی بگیم؟ یعنی نتیجش چی میشه؟

تو اون فرمول،منظور از پی چیه؟ 3.14؟
دقیقا میخوایم بگیم ک برای هر جسمی ک دارای خاصیت ذره ای هست عدم قطعیت در تشخیص مکان ضربدر عدم قطعیت در اندازه ی حرکتش بزرگتر مساوی ثابت پلانک بر پی چهارمه ، خب چون برای اجسام بزرگتر جرم بیشتره این خیلی اهمیت نداره ، اما برای جسمس بکوچکی الکترون باعث عدم امکان تعیین دقیق مکان و سرعت جسم میشه ک خود این باعث میشه ک ما نتونیم ب طور دقیق بگیم الکترون در یک لحظه کجاس ، همین باعث مطرح شدن مطالبی راجع ب اوربیتال اینا میشه ، در کل این همه گفتم ک بگم از رو این دانشمندا مفهومی ب اسم اوربیتالُ اومدن مطرح کردن
بله ، همونه

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Smiling Girl :
دقیقا میخوایم بگیم ک برای هر جسمی ک دارای خاصیت ذره ای هست عدم قطعیت در تشخیص مکان ضربدر عدم قطعیت در اندازه ی حرکتش بزرگتر مساوی ثابت پلانک بر پی چهارمه ، خب چون برای اجسام بزرگتر جرم بیشتره این خیلی اهمیت نداره ، اما برای جسمس بکوچکی الکترون باعث عدم امکان تعیین دقیق مکان و سرعت جسم میشه ک خود این باعث میشه ک ما نتونیم ب طور دقیق بگیم الکترون در یک لحظه کجاس ، همین باعث مطرح شدن مطالبی راجع ب اوربیتال اینا میشه ، در کل این همه گفتم ک بگم از رو این دانشمندا مفهومی ب اسم اوربیتالُ اومدن مطرح کردن
بله ، همونه
ممنون ولی
خوب اینارو میدونم! من سوالم اینه که نتیجش چی میگه؟! مثلا همون مثالی رو که تو خود مورتیمر نوشته! گفته عدم قطعیت سرعتش رو تعیین کنید!
خوب تعیین کردیم طبق فرمول!!!! ولی الان چی میگه؟! خود عدد آخر!

اگه اون پی 3.14 باشه:
اونوقت تو همون مسئله ـه، فک کنم حاصل ضرب پی در 4 رو برده صورت و توانش رو منفی کرده!
اگه این حال ضرب با مقدار ثابت پلانک ضرب بشه، عددی غیر از اونی رو که نوشته میاد!
الان کجای محاسبات من اشتباست؟!

Golnoosh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 !
شهر
همدان
مدال المپیاد
شیمی میخوندم ☺
دانشگاه
علوم پزشکی همدان
رشته دانشگاه
پزشکی

• همون مسئله رو نگاه کنین شما ، عدم قطعیت برای سرعت 1توپ بیس بال اومده بزرگتر مساوی 23- 10 × 3.62 متر بر ثانیه ، خب این عدد در محاسبات مربوط ب سرعت اونقدر کوچیک هست ک در مقابل سرعت قابل صرف نظر کردنه ، پس ما میتونیم محاسبات مربوط ب سرعت اجسام بزرگتر رو ب طور دقیق بگیم [nb]تو پست قبلیم 1 جمله گفته بودم ک عدم قطعیت فقط برای اجرامی ب کوچکی الکترون اهمیت داره ![/nb]
  • مورتیمر اومده ثابت پلانک ُ تقسیم بر 4 پی کرده ، جوابشم درسته ، نمیدونم شما تو کجاش اشتباه کردین ! :-??

به نقل از Iman.Rage :
من اولین بار که خوندم فکر کردم این فقط یه اصل در مورد اندازه گیریه ولی اینطور نیست
منم نگفتم ک راجع ب اندازه گیریه ، گفتم نمیشه ب طور دقیق تعیین شه ، نه اینکه ما اندازه گیریمون اشکال داشته باشه ، نشدنیه اینکار !

Iman Rage

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
نه اینور نه اونور
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1394

من اولین بار که خوندم فکر کردم این فقط یه اصل در مورد اندازه گیریه ولی اینطور نیست

amoojj

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان شهید دستغیب1-شیراز
شهر
شیراز
مدال المپیاد
در حال تلاش برای بدست آوردن سابقه

خسته نباشید.
سوالی داشتم در رابطه با گرانروی در هیدروکربن ها!
به نظر شما در گروه های عاملی کدام یک دارای گرانروی بیشتری است؟چرا؟
گرانروی به غیر از جرم به چه چیزی بستگی دارد؟

Golnoosh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 !
شهر
همدان
مدال المپیاد
شیمی میخوندم ☺
دانشگاه
علوم پزشکی همدان
رشته دانشگاه
پزشکی

ب شکل مولکول ![nb]ب جاذبه ی بین مولکولی هم فک میکنم بستگی داشته باشه !
[/nb]
حالا در رابطه با گروه های عاملی من فک میکنم کربوکسیل چون باعث قویتر بودن جاذبه ی بین مولکولی میشه و باعث میشه مایع تمایل کمتری برای جاری شدن داشته باشه ! پس در مولکول های عالی من فک میکنم اسیدها گرانروی بیشتری دارن !

الهام1375

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
بیرجند
مدال المپیاد
شیمی میخوندم.
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

در چگونه مسائل بخش 7 سوال 13[nb]چه قدر من واقعا دارم میخونم! سطح انجمن داره پایین می آد با خوندن من. در هر صورت دوستان ببخشند![/nb]
آورده : مخلوطی از co2 , cs2 شامل 20 درصد جرمی کربن است. چند گرم so2 از اکسایش کامل 10 گرم مخلوط co2, so2 بدست می آید؟
میشه لطفا واکنش انجام شده رو توضیح بدین؟ منظورش ابنه که ابتدا cs2 , co2 خودشون اکسید میشن ؟ پس چرا گفته co2 , so2 ؟

ska

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
مدال المپیاد
با المپیاد بود که یادگرفتم دانشجو باشم نه دانش اموز
رشته دانشگاه
شیمی کاربردی

به نقل از inspiré :
در چگونه مسائل بخش 7 سوال 13[nb]چه قدر من واقعا دارم میخونم! سطح انجمن داره پایین می آد با خوندن من. در هر صورت دوستان ببخشند![/nb]
آورده : مخلوطی از co2 , cs2 شامل 20 درصد جرمی کربن است. چند گرم so2 از اکسایش کامل 10 گرم مخلوط co2, so2 بدست می آید؟
میشه لطفا واکنش انجام شده رو توضیح بدین؟ منظورش ابنه که ابتدا cs2 , co2 خودشون اکسید میشن ؟ پس چرا گفته co2 , so2 ؟
مطمین نیستم ولی فکر کنم اشتباهه تایپیه co2 که بدون تغیر باقی می مونه و cs2 به co2 و so2 اکسید میشه
به نقل از amoojj :
خسته نباشید.
سوالی داشتم در رابطه با گرانروی در هیدروکربن ها!
به نظر شما در گروه های عاملی کدام یک دارای گرانروی بیشتری است؟چرا؟
گرانروی به غیر از جرم به چه چیزی بستگی دارد؟
کلا به نیروهای بین مولکولی مربوط میشه خوب! هرچه 1جرم بیشتر 2 حجم بیشتر 3 قطبیت مولکول بیشتر باشه نیروی بین مولکولی هم بیشتر میشه و گرانروی افزایش پیدا می کنه

× پست متوالی ندین لطفا : )

Golnoosh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 !
شهر
همدان
مدال المپیاد
شیمی میخوندم ☺
دانشگاه
علوم پزشکی همدان
رشته دانشگاه
پزشکی

سوال درسته
× شما بیا 2 معادله 2 مجهول بر اساس جرم کربن بنویس یعنی 12 در تعداد مول کربن دی اکسید + 12 در تعداد مول کربن دی سولفید = 20
از اونورم مجموع جرم ها (44 در جرم مولی کربن در اکسید + 76 در جرم مولی کربن دی سولفید) میشه 100
حل کن و تعداد مول کربن دی سولفید رو ب دست بیار ، حالا این در 100 گرم بود ، در 10 گرم 0.1 اینه !
حالا تعداد مولها دی اکسید گوگرد و جرمشو از رو تعداد مولای کربن دی سولفید ب دست بیار ![nb] متوجه شدی یا حل کنم ؟ ماشین حساب دم دستم نیست :-"[/nb]

Iman Rage

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
نه اینور نه اونور
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1394

حلش کاملا واضح هست .
فقط یه اشتباه تایپی وجود داشت باید به جای 10 گرم مخلوطCO2وSO2. مخلوط CO2و CS2در نظر گرفته بشه.

نام مرکز سمپاد
حلی ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
برنز شیمی
دانشگاه
علوم پزشکي تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام

12333847432200991149.jpg

ممنون می شم پاسخ بدید! >:D<

Iman Rage

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
نه اینور نه اونور
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1394

گزینه 3 میشه؟
(من ساختار فرضیم فقط با گزینه 3 میخونه)

fatemeh73

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
farzanegan-saveh
شهر
saveh

زیاد میشه چون تاثیر افزایش عدد اتمی بیشتر از افزایش لایه هست

×لطفا فارسی تایپ کنید. ممنون

Golnoosh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 !
شهر
همدان
مدال المپیاد
شیمی میخوندم ☺
دانشگاه
علوم پزشکی همدان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از کلاوس :
من تازه دیدم این سوال رو !
راه حل هنوز هم ب درد میخوره ؟
جواب داره این آقای کلاوس ؟
با فرض رعایت قاعده ی اکتت و رسم ساختار لوییس ارجح تر و هم چنین تقارن مولکول شکل من این شد[nb]نخندین آقا ، نخندین ، وقت گذاشته شده رو شکل :-" :-" ;;) X_X[/nb][nb]اونایی ک اونطوری نقطه نقطه هستن جفت الکترونای نا پیوندی اند ![/nb]

آقای ریج شما شکلتون رو میشه بزارید ؟ اگه همه ی ویژگی های گفته شده در سوال رو داره و اومده گزینه ی 3 پس سوال غلطه !

~× البته الان ک بررسی کردم دیدم سوال جواب نداره ، نه اینکه جواب آقای ریج درست نیس، اینکه من 3 تا ایزومر غیر از اون ک ایشون گفت کشیدم ک هیچکدوم از گزینه ها در موردش صدق نمیکنه ، این نهایت خوش شانسی 1 دانش آموز باید باشه ک سر 1 آزمون اون ایزومر به ذهنشون برسه !
سوال غلطه ! :-"
میخواین دوباره شکل بکشم؟ ;;) ;;)

Iman Rage

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
نه اینور نه اونور
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1394

شکلتون غلطه
برای مثال عدد اکسایش یکی از اتمهای گوگرد کناری رو در نظر بگیرید(نه بار قرار دادی)برابر -1 هست.
در شکل من کافی هست یکی از اتمهای هیدروژن کناری رو بیارین روی اتم نیتروژن کناری که ظرفیت همه اتمها رعایت میشه و فقط گزینه 3درست هست
(اگه بد توضیح دادم بگین شکل بکشم )

Golnoosh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 !
شهر
همدان
مدال المپیاد
شیمی میخوندم ☺
دانشگاه
علوم پزشکی همدان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Iman.Rage :
شکلتون غلطه
برای مثال عدد اکسایش یکی از اتمهای گوگرد کناری رو در نظر بگیرید(نه بار قرار دادی)برابر -1 هست.
در شکل من کافی هست یکی از اتمهای هیدروژن کناری رو بیارین روی اتم نیتروژن کناری که ظرفیت همه اتمها رعایت میشه و فقط گزینه 3درست هست
(اگه بد توضیح دادم بگین شکل بکشم )
متوجه شدم ! بعله

نام مرکز سمپاد
حلی ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
برنز شیمی
دانشگاه
علوم پزشکي تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام

شکل اینطوری می شه [nb]حوصلم نشد الکترونهای ناپیوندی رو بکشم![/nb]
22208712865162045152.png

و بدیهتا گزینه 3 درسته!!

Iman Rage

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
نه اینور نه اونور
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1394

عدد اکسایس اتمهای گوگرد +2 هست تو این شکل و بدیهتا شکل شما غلطه
:D

Golnoosh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 !
شهر
همدان
مدال المپیاد
شیمی میخوندم ☺
دانشگاه
علوم پزشکی همدان
رشته دانشگاه
پزشکی

ما ابن بحث رو کردیم آقای ریج ، شما نمیتونین شکل رو زیر سوال ببرین ک غلطه ، شکل از همه لحاظ درسته و با شرط هایی ک سوال مطرح کرده تو صورت مسئله میخونه ، این ضعف سواله ک محدود ب شکل خاصیه ! یعنی سوال ناقصه !
شما اگه بتونید گزینه ای رو ک پیدا کردین با همه ایزومر ها تطبیق بدین میتونین ادعا کنید ک گزینه صحیحه ، اما این سوال خیلی سوال غیر استانداردیه ، چون نه اینکخ با هر شکل 1 جواب بیاره بلکه شکل های درستی هستن ک جواب نمیاره با اونا !

1 سوال غیر استاندارد انقد ارزش بحث کردن داره ؟
باز من گفتم رو گزینه ی 4 میشه از رو فرمول بحث کرد با اینکه میدونم کار درستی نیس ، یعنی بیایم فرم اکسایش کلی در نظر بگیریم ، همه ی نیتروژن هارو با توجه ب الکترو نگاتیو بودنشون منفی 3 ، هیدروژن ها رو مثبت 1 و گوگرد ها میاد مثبت 2 !

اما باور کنین سوال غلطه !
:D
تازه اگه هیبرید های اس پی 3 رو کلا 109.5 در نظر بگیریم ( چون گفته نزدیک ب 109 درجه ) میتونیم ادعا کنیم گزینه ی 1 هم با توجه ب شکل آقای کلاوس صحیحه ! :))

حالا هنوز هم میخواین بحث کنین رو سوال غلط ؟

Iman Rage

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
نه اینور نه اونور
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1394

ذر اینکه سوال غیر استاندارده بحثی نیست
اما باید شکل رو انتخاب کنیم که فقط با یک گزینه همخونی داشته باشه وگرنه ترجیحا بهتره انتخاب نشه.

بالا