• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سازه‌های آبی شوشتر، گنجینه کهن ایرانی !

• شروع کننده موضوع

sohaaaa

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج
سازه‌های آبی شوشتر (واقع در شمال استان خوزستان) نمایش بارز مهار کردن طبیعت توسط انسان و خلاقیت و نبوغ ایرانی است.

این منظومه آبی بر رود گرگر ایجاد شده است و ایرانیان باستان از دل سنگ‌ها و صخره‌های غول پیكری كه خود به روی هم انباشته‌اند، آب را برای استفاده‌های مختلف به قسمتی از این رود هدایت كرده‌اند.

بنا بر نوشته كتاب تذكره شوشتر، اردشیر بابكان (224میلادی) برای اینكه آب رود گرگر را به شرق و جنوب شوشتر برساند و كشاورزی منطقه را رونق دهند، ساخت این مجموعه را آغاز كرد.

201004291207451140.jpg

شكوه و عظمت این مجموعه تاریخی به حدی است كه نمایندگان یونسكو، پس از بازدید از این اثر تاریخی، آن را یكی از شگفت‌انگیزترین میراث تاریخی بشر دانستند.

مادام ژان دیولافوآ، باستان‌شناس نامدار فرانسوی پس از بازدید از این محوطه، آن را به‌عنوان بزرگترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی نام برده است.

201004291207453362.jpg

البته هنوز زمان خلق این مجموعه دقیقا معلوم نیست ولی برخی نیز آغاز ساخت این شهرك صنعتی را به داریوش بزرگ نسبت می‌دهند.

201004291207452674.jpg

سازه‌های آبی شوشتر در نشست سالانه اعضای کمیته جهانی یونسكو در 26 ژوئن 2009 (5 تیرماه 1388) در شهر سویل اسپانیا، با عنوان سازه‌های آبی تاریخی شوشتر به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره 1315 به ثبت رسید.

مجموعه سازه‌های آبی شوشتر شامل 14 اثر به نام‌های بند میزان، عمارت کلاه فرنگی، نهر گَرگَر، پل بند گَرگَر، آسیاب‌ها و آبشارها، پل بند برج عیار، پل بند خدآفرین یا ماهی بازان، قلعه سلاسل، نهر داریون، پل بند شادروان، بند خاک، پل بند لشگر، نهر رقت و بند شراب‌دار است.

201004291209344281.jpg

یكی از مشكلات این اثر تاریخی، وجود کانال‌های فاضلاب منتهی به رودخانه گرگر و در نهایت سازه‌های آبی شوشتر است كه منظر نامناسب و بوی بد ناشی از آن به منظر تاریخی و طبیعی این مجموعه بی نظیر ضربه زده است.

f.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1 مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
شيمي
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : سازه‌های آبی شوشتر، گنجینه کهن ایران&#

خیلی قشنگه
من تا بحال 3 بار رفتم
واقعا نمیدونم چرا توجهی بهش نمیشه؟؟!!

AHMADREZA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی کاشان
شهر
کاشان
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

اگر اینجا یه زلزله بیاد چی میشه؟

ma(-)Dye

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان(1)
شهر
کرج
رشته دانشگاه
آدم از فرداش خبر نداره که!

خیلی باحاله فکر نمی کردم ایران هم ایز این چیزای باحال داشته باشه(یعنی واسش مونده باشه!)

elmira

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
دزفول
مدال المپیاد
شرکت در المپیاد فیزیک-ریاضی-نجوم واوردن مقام در 2تاشون
پاسخ : سازه‌های آبی شوشتر، گنجینه کهن ایرانی !

اره قشنگه ولی هیچکی بهش توجهی نداره
من بیش از 100بار رفتم اونجا وهمیشه وایسادم وخوب نگاش کردم در حالی که هیچکی حتی بهشون نگاه هم نمی کنه [-(
توی ایران از این شاهکارای تاریخی کم نیست ولی.....................!!!!!!!!!!!! [-(

f.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1 مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
شيمي
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

اره منم واقعا تاسف میخورم
من دفعه اول که رفتم 5 یا 6 سالم بود دفعه اخر همین پارسال بود
کلی خراب تر شده بود واقعا دوست داشتم گریه کنم

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

Up از صد سال پیـش ;)) [nb]دلیلم واسه این کارا اینه که واقعا تاپیکای ِ خوب توی ِ انجمن هست کمه روشون بحث نشده ، شاید کسی باشه که اطلاعاتی داشـته باشه اما نبینه این تاپیک هارو [/nb]
به پیشنهاد و نظر کارشناسان میراث جهانی یونسکو مبنی بر اینکه محوطه آسیاب‌ها تنها بخشی از مجموعه به‌هم پیوسته سازه‌های آبی در شوشتر است تهیه پرونده منظومه آبی تاریخی شوشتر در دستور کار قرار گرفت. این پرونده پس از تکمیل و رقابت موفقیت‌آمیز در مقایسه با آثار پیشنهادی دیگر، از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور به عنوان دهمین اثر ایران به کمیته میراث جهانی یونسکو ارائه شد. سرانجام در نشست سالانه اعضای این کمیته در ۲۶ ژوئن ۲۰۰۹ (۵ تیرماه ۱۳۸۸) در شهر سویل اسپانیا، این پرونده با احراز معیارهای ۱، ۲ و ۵ با عنوان نظام آبی تاریخی شوشتر در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۳۱۵ به ثبت رسید.
site_1315_0001-500-137-20090921151605.jpg

• لایک
امتیازات: N.M

دختر باران

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 اهواز
شهر
اهواز
مدال المپیاد
ادبی-زیست

منم رفتم دلیلش به نظر من بودنش تو یه شهر کوچیک مث شوشتره.اگه تهران یا شهرای بزرگ بود اینجوری بود؟

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

این سازه ها خیلی قشنگن و کلا شهر شوشتر شهر جالبیه حتی کوچه هاش هم جزء آثار میراث فرهنگین با این حال نگین همه آثار شوشتر باید این سازه های باستانیش باشه. من سه بار به شوشتر سفر کردم و هر سه بار دیدن آبشار ها و آسیاب آبی رفتم. جالب اینجاست که آسیاب کار می کنه وگاهی نون هم باهاش می پزن توی محوطه. چند تا نمایشگاه هم هست اطراف آبشار ها. اینم چند تا عکس از آلبوم شخصی:

بالا