• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بحث و گفتگو پیرامون المپیاد کامپیوتر

• شروع کننده موضوع

mehtari

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
علامه حلی کرمان
با سلام خدمت همه دوستان وسمپادیان عزیز
من به تازگی عضو این سایت شدم .
چندتا سوال راجع به المپیاد کامپیوتر داشتم.
اول اینکه چه زمانی برگزار میشه؟
دوم اینکه در چه زمینه هایی هست؟
سوم اینکه برای چه سنینی هست؟
ممنون میشم اگه پاسخ بدید.

delafrooz.mir

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر :X
پاسخ : بحث و گفتگو پیرامون المپیاد کامپیوتر

همه ی المپیاد ها یه مرحله اول دارن که توی بهمن یا اسفند برگزار میشه و تستی هم هست... تا دوره ی 17 مرحله ی اول المپیاد کامپیوتر، 40تا سوال بود ولی بعد از اون شد 30 تا سوال
شرط نمره هم داره ( برای ریاضی ) و این که فقط اول و دوم دبیرستانی ها می تونن توش شرکت کنن.
مرحله ی اول 300-400 نفرو قبول می کنن، بعد توی اردیبهشت مرحله ی دوم می گیرن که نزدیک 30نفرو قبول می کنن.
این 30نفر میرن دوره ی تابستونی باشگاه دانش پژوهان جوان
اون جا 8 هفته ( شنیدم تازگی ها شده 6 هفته ) بهشون درس میدن و آخر دوره معلوم می شه کی برنز شده و کی نشده ( اونایی که نشدن رو اصطلاحا می گن کوالیفای شدن )
کوالیفای شده ها 6-8 هفته ی دیگه دوره توی زمستون و پاییز دارن و اواخر زمستون یا توی بهار ، ازشون یه امتحان گرفته میشه که معلوم میشه کدوم 8نفر طلا می شن و بقیه هم نقره میشن. توی همین امتحانا، اونایی که سال پیش طلا شدن هم شرکت می کنن و کلا بین این افراد، 4نفر هم برای تیم مشخص می شن...
المپیاد کامپیوتر 4زمینه ی اصلی داره:
ترکیبیات- گراف- الگوریتم- برنامه نویسی
برای مرحله اول و دوم کافیه ترکیبیات بلد باشین با یه کم گراف و یه کوچولو الگوریتم. برنامه نویسی اصلا لازم نیست و توی دوره ی تابستون، اولین جاییه که ازتون برنامه نویسی می خوان!

monajem

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی اراک
شهر
اراک
مدال المپیاد
کامپیوتر-طلا
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

اول اینکه تو المپیاد کامپیوتر ترکیبیات مهمتر هستش یا برنامه نویسی؟

دوم اینکه برای خوندن حتما باید زبان بدونیم تا بتونیم کتاباش رو بخونیم؟(مثلclrs)

parsa_spy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
مدال طلای المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

1- کسی نمی تونه ادعا کنه یکی از اون یکی مهم تره. ولی در مجموع برنامه نویسی درصد بیشتری از نمره رو تشکیل می ده.

2-ترجمه اون کتاب ها هم هست ، ولی به درد نمی خورن ! زبان اصلی رو بخونی خیلی بهتره.

zabolian

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان شهید اژه ای اصفهان
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
۳ روز پیش ( ۲۴ اسفند ۸۸) مدال طلای المپیاد کامپیوتر گرفتم
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

۱. من شخصا با کمال پررویی :D ادعا میکنم ترکیبیات ( و غیر از ترکبیات، میشه گفت کلا تءوری ) خیلی خیلی خیلی مهتر از برنامه نویسی است. اگه خواستید، میتونم بیشتر توضیح بدم و دلیل بیارم!

۲. در اینکه زبان اصلی بهتره که شکی نیست. ولی حتی میتونی اون کتابا رو کلا نخونی ( مثل من (; ). چون اگه مرحله ۲ قبول بشی ( با دوستن ترکیبیات و آشنایی مقدماتی با الگوریتم ) این ها رو تو دوره بهت درس میدند! ( البته چون هر سال مرحله ۲ الگوریتمی تر از پارسال خواهد شد، باید آشنایی داشته باشی که واسه آشنایی فکر کنم همون کتابای ترجمه شده کفایت میکنه )

پ.ن۱: اگه بتونی کتاب انگلیسی بخونی ( و از این کار ترس نداشته باشی :D ) در تمام مراحل زندگی اعم از المپیاد کامپیوتر، خیلی به دردت خواهد خورد!

پ.ن ۲: کتاب creative ( طراحی الگوریتم با رویکرد خلاقانه ) خیلی کتاب قشنگتری است نسبت به clrs. البته clrs یه جورایی کتاب مرجع حساب میشه، ولی واسه مرحله ۲ و ۳ همون creative هم زیاده! کتاب creative ترجمه شده و ترجمش هم خیلی خیلی خوبه!

monajem

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی اراک
شهر
اراک
مدال المپیاد
کامپیوتر-طلا
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

خب من که الان زبان اصلی بلد نیستم چیکار کنم؟!!!

یعنی نهایتا به چه مدالی امید داشته باشم؟!(نامردیه!)

zabolian

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

شروع به خوندن که بکنی، آروم آروم و ناخداگاه یاد میگیری
نهایتا میتونی به طلای جهانی امید داشته باشی ( دارم کاملا جدی میگم )

monajem

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی اراک
شهر
اراک
مدال المپیاد
کامپیوتر-طلا
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

واقعا؟!!

shayan-emperor

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
میرزاکوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
:-"

چه جالب!

zabolian

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

به نقل از منجم! :

خوبه گفتم جدی میگم، من خودم خیلی خیلی زبانم بد بود ( هنوز هم مکالمم بده ) ولی تو این مدت خوندن متن و فهمیدن معنیش رو یاد گرفتم، چون متنهای مربوط به المپیاد کامپیوتر یه سری اصطلاحات دارند که خیلی سریع یاد میگیری و کارت راحت میشه.

به نقل از shayan-emperor :

چی چیا میگوی؟

monajem

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی اراک
شهر
اراک
مدال المپیاد
کامپیوتر-طلا
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

دقیقا منم فکر میکردم یه سری اصطلاحات وجود داشته باشه که خیلی مفید باشن.به هرحال ممنون!

در ضمن برای ترکیبیات کتابای مربوط به ترکیبیات برا المپیاد ریاضی کافین؟!

zabolian

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

میشه دقیقا بگید چه کتابایی؟ ( معمولا اون کتابایی که بین کامپیوتری ها رایجه، واسه کامپیوتری ها بهتره )

monajem

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی اراک
شهر
اراک
مدال المپیاد
کامپیوتر-طلا
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

ترکیبیات علیپور
الفبا
102 مساله ترکیبیات
بخش های ترکیبیاتی کتب المپیاد های ریاضی در کشور های مختلف

zabolian

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

انتخاب رو حتما حتما بخون!
همه اینایی که گفتی خوبند ولی من شخصا غیر از الفبا بقیش رو نخوندم! کتاب استراتژی های حل مسئله خیلی خیلی خوبه ( از اینایی که گفتی بهتره )، حتما بخونش. کتاب ptc ( اصول و فنون ترکیبیات ) رو هم تعریفش رو زیاد شنیدم ( ولی نخوندم ) .

ولی کلا اگه انتخاب و الفبا رو خوب بخونی و یه کم از سوالات استراتژی ( کتاب مشترک ریاضوی ها و کامپیوتری ها ) رو هم حل کنی برای ترکیبیاتت بسه،

کلا مباحث این کتابا تقریبا شبیه به همند، مهم اینه که یه کتاب رو که میخونی، خوب بخونی و خوب بفهمی، اون موقع دیگه نیازی به خوندن کتابای شبیه نیست

SMART_BOY

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی کرج

سلام
چه مباحثی در المپیاد کامپیوتر مطرح میشه و چه مباحثی رو باید بخونیم و بلد باشیم
هر مبحثی کتاب تخصصی اش کدام است و بهترین آن کدام است
و کدام کتاب ها حات کلی دارند که باید بلد باشند
و یه چارت بدید که کلا باید برای یه مدال خوب از اول باید چه کرد

zabolian

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

سلام
از این پست‌ها تو همین سمپادیا هم زیاد هست، چند روز پیش تو یه سایت دیگه هم همین سوالو پرسیدند، من این پستو زدم:

این بحث منابع و معرفی کتاب و سایت و اینا کلا یه بحث تکراریه و تو اکثر سایتا و انجمن ها و ... چندین پست راجع بهش هست که البته اگه کسی بخواد تازه المپیاد خوندن رو شروع کنه باید ازش خبر داشته باشه، آقای دکتر رئوفی هم خواسته بودند که من این بحث رو اینجا بنویسم، منم برای اینکه یهو چیزی رو از قلم نندازم، قبل از نوشتن اینا به بقیه وبلاگا و سایتا سر زدم و یه سری حرفای زیر رو هم از اونجاها کپی کردم، امیدوارم مفید باشه:

کلا شما باید یه سری مطالب رو بلد باشین ، مثله :

۰- ترکیبیات شمارشی ( همین مبحث واسه مرحله ۱ کافیه، بقیه چیزا مال مرحله ۲ و بعدش ( جهانی واینا ) است )

۱- اصل استقرا و طریقه ی حل مسئله با آن

۲- اصل لانه کبوتری

۳- اصل ناوردایی

۴- اصل اکسترمال

۵- حل مسئله به کمک رنگ آمیزی

۶- نظریه گراف

۷- آشنایی مقدماتی با الگوریتم

۸. با این وضعه بد برنامه نویسی تو شهرستانها، بهتره همزمان با خوندن مباحث بالا، نیم نگاهی هم به برنامه نویسی داشته باشید!

و مهم تر از همه حل مسئله به تعداد زیاد!

خب منابع برای یاد گرفتن چیزایی که گفتم زیاده. ولی بهترین و معروفترین هاش اینا هستن ( به همون ترتیبی که باید خونده بشه نوشتم ):

۰. ریاضیات انتخاب یا چگونه بدون شمارش بشماریم - نویسنده: ایوان نیون - ترجمه: بتول جذبی، علی عمیدی - نشر دانشگاهی ( این کتاب رو حتما بخونید، حدود ۷۰ صفحه اول این کتاب واسه قبولی تو مرحله ۱ کافیه :D ( البته با فرض هوشمند بودنتون ))

۱- الفبای المپیاد ریاضی و کامپیوتر - نویسنده: مرتضی محمد آبادی - این کتاب اکثر مطالب بالا رو به طور مختصر داره ولی استقراش خیلی کامله. حتما کل این کتاب رو بخونید. ( این کتاب یه ویرایش جدید داره که توش یه سری مطالب حذف شده، واسه همین بهترین اولین ویرایشش با جلد قهوه ای رو گیر بیارید )

۲- استراتژی های حل مسئله - نویسنده: آرتو انگل - ترجمه: یاسر احمدی فولادی - انتشارات صنعتی شریف. این کتاب غیر از گراف و الگوریتم، بقیه مباحث رو داره . مسئله هاش هم آسون داره هم خیلی سخت. اگر مسئله ای رو بعد از مدت زیاد نتونستین حل کنن ، راه حلش رو بخونین و یاد بگیرین.

۳- ترکیبیات - نویسنده: علیرضا علیپور - این هم کتاب خیلی خوبیه و اکثر مطالبی که گفتم توش هست. ( البته کسی که کتابای بالا رو بخونه و بفهمه نیازی به خوندن این نداره، من خودم هم اصلا نخوندمش! )

۴- آشنایی با نظریه گراف - نویسنده: دوگلاس برنت وست- ترجمه: بیژن شمس - این کتاب که معولا بهش "وست" میگن در مورد گرافه! و خوبه که یکی دو فصل اولش رو بخونین و مسئله هاش رو حل کنین. بلد بودن قضایا و تعاریف بدون حل مسئله هیچ کمکی به شما نمی کنه. حتما تمریناش رو حل کنین.

۵- مسئله های الگوریتمی - نویسنده: دکتر قدسی و دکتر مهدیان - توی این کتاب مسائل خیلی خوبی هست. البته بخش های اولش سوالای برنامه نویسیه که اونا رو نیاز نیست بخونید. شما سوالای گرافش و مسائل متفرقه اش رو حل کنید. مسائل این کتاب سختن و شما بعد از اینکه به مطالبی که قبلا گفتم مسلط شدید ، می تونید از این کتاب استفاده کنید.

۶- معماهای الگوریتمی - کتابیه که توصیه می شه ، مخصوصا امسال که قراره سوالای الگوریتمی بیشتری داشته بشه! خودم نخوندمش و اطلاعی در موردش ندارم.

۷- مسائل مرحله یک و دوم سالهای پیش: آزمون‌های قبلی رو از خودتون امتحان بگیرید. بهتره با دوستانتون با هم اینکار رو بکنید. چون اینجوری می تونید جواباتون رو با هم چک کنید. این مهمترین کاریه که باید بکنید. البته مسائل دوره‌های ۱ تا ۱۳ به همراه پاسخ تشریحی تو کتابی به نام ( المپیاد های کامپیوتر ایران، از ابتدا تا کنون ) از یاسر احمدی فولادی موجوده!

۸و ۹و ۱۰ و۱۱- المپیادهای ریاضی لنینگراد - المپیاد های ریاضی شوروی - ۱۰۲ مسئله ترکیبیات و PTC و ... : باز هم برای حل مسئله بیشتر می تونید از این کتابا استفاده کنید. البته همون طور که از تو اسم بعضیشون هست ، مسائل المپیاد ریاضی هم توش هست و شما باید ترکیبیات هاش ( مسائل کامپیوتری ) رو حل کنید. ( من خودم شاید از کل اینا یکی دو سوال هم حل نکرده باشم،‌کلا خوندن اینا اختیاریه و واسه افرادیه که تمام کتابای بالا رو خونده باشند و از بیکاری ندونند باید چی کار کنند و البته از بس کد زدند، دلشون واسه تئوری خوندن تنگ شده! )

کلاً لذتی که توی حل یه مسئله بعد از چندین ساعت هست ، تو هیچ چیز دیگه ای نیست! سعی کنین المپیاد رو برای لذت بردن و تفریح! بخونید نه واسه ی پیچوندن کنکور. اگه هدفتون پیچوندن کنکور نباشه، حتی اگه مرحله 1 هم قبول نشین ، شکست نخوردین.

۱۲- Introduction to algorithms - A creative approach - این کتاب هم انگلیسیش هست هم فارسیش. ( اسم فارسیش "آشنایی با الگوریتم با رویکردی خلاقانه" است ) ، این رو فصلهایی که حس می کنین به دردتون می خوره رو بخونین و تمریناش رو حل کنید. ترجمه فارسیش خیلی خوبه، این هم وبلاگی در مورد ترجمه این کتاب http://creative-algorithms.blogspot.com

خوبه که یه آشنایی مقدماتی هم با زبان ++C داشته باشین ( متغیر ها ، حلقه ها ، ورودی گرفتن و خروجی چاپ کردن ... )

کتاب آموزش ++C هم كتاب "آموزش زبان برنامه‌نويسي C" نوشته ريچي و كرنيگان، و مثل هميشه ترجمه‌ي قلزم رو پیشنهاد میکنم ( بازم خودم نخوندمش! )

اگه زبانتون خوبه هم که اینترنت بهترین منبعه! مثلا سایت www.cplusplus.com

بعد از این که یه کمی ++C یاد گرفتین ، توی سایتهای برنامه نویسی که برای این کار هستن عضو بشین و سوال حل کنید و کد بزنید. ( کد زدن ( coding ) اصطلاحیه به معنیه برنامه نویسی ، مثلا کد این سوال رو زدم ، یعنی برنامه ای نوشتم که این سوال رو حل کنه! )

سایتهای خیلی زیادی هستن برای این کار ، ولی 2 تا سایت هست که از همه معروفترن و ملت معمولا توی این دو تا سایت کد می زنن:

1- المپیاد کامپیوتر آمریکا - USACO ( معروف به "یوساکو" ( با "ایساکو" فرق داره ها! ) )

2- سایت ای سی ام یک دانشگاه در روسیه! - SGU ( معروف به "اس جی یو"! )

سایت های دیگه ای هم هست که واسه اینکه فعلا سردرگم نشید نمیگم :D

بچه های المپیادی قدیم هم یه وبلاگی راه انداختند که چند سالی هست شده مرجع واسه سوال و جواب و اخبار المپیاد کامپیوتر ( قسمت نظراتش، حکم چت روم رو داره )، هر سال هم این سایت میرسه به طلاهای سال پیش ( احتمالا از مهر میوفته دست ما ). آدرسش هم اینه:

http://shaazzz.blogfa.com

SMART_BOY

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی کرج

مرسی آقا محمد
کارت خیلی درسته
کلاسای الگوریتمتم حرف نداره...........

M.M.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی کرمان
شهر
کرمان
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر(نقره سال90) :( damn it
دانشگاه
همین با هنر از سرمم زی
رشته دانشگاه
sleeping engineering

به نظرتون بهتره توی کدوم یکی از سایتا کد بزنیم؟
project Euler یا sgu یا usaco
یا این که فعلا کلا بی خیال کد زدن بشیم بشینیم تر کیبیات و گراف و این چیزا رو بخونیم.

zabolian

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

فقط بستگی به این داره که تاحالا چقدر چیز بلدید،
ولی کلا به نظر من بهتره هیچ کدوم از دو مورد ( تئوری یا برنامه نویسی ) رو کلا کنار نزارید.
اون project euler سوال راحت زیاد داره، واسه شروع خوبه، ولی از sgu و usaco نمیشه گذشت

M.M.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی کرمان
شهر
کرمان
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر(نقره سال90) :( damn it
دانشگاه
همین با هنر از سرمم زی
رشته دانشگاه
sleeping engineering

برنامه نویسی در چه حد باید بلد باشیم؟
مثلا کدوم فصلای کتاب قمی یا دایتل یا هر کتاب دیگه؟

بالا