• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوال

ermia.moamer

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
-
پاسخ : آونگ نه کاملا ساده!!! - یک سوال تئوری-عملی

به نقل از Backstreetboy :
اینا رو لازم نیست بخونید،من خودمم زیاد بلد نیستم.یعنی به درد نمی خورن.باید صبر کنیم تا دانشگاه سال 2 به بعد
مي گويند ريچارد فاينمن مي گفت من چيزي رو فهميدم كه هيچ كس نفهميده .
در ضمن ريچارد فاينمن به خاطر اينكه مطالب بسيار سنگين كوانتم رو مي تونست بسيار ساده براي دانش جويان بيان كنه معروف بود .
منظور اين كه صداي بلد از طبل تو خالي مياد . :)
شما هم اين قدر حرفهاي قلمبه سلمبه لطفا نزن . X-(
باشه پسرجان . X-(

• شروع کننده موضوع

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه

در مقدمه ی کتاب Feynman's Tips on Physics از ریچارد فاینمن نقل شده که:" در کلاس هایی که در مباحث پیشرفته برگزار می شد همیشه چند دسته دانش آموز در کلاس حضور داشتن،تعدادی کاملا به مطلب مسلط بودن و به راحتی اون رو فرا می گرفتن.دسته ای در پشت کلاس می خوابیدن و زحمت یادگیری رو به خودشون نمی دادن.ولی دسته ای نه می فهمیدن و نه یاد می گرفتن و نه تمایلی به یادگیری از خودشون نشون می دادن"
حالا حرفهای قلمبه سلمبه ی من برای بعضی افراد حرفایی عادیه و همین که این چند نفر این مطلب رو پی گرفتن برای من کافی بوده.

ermia.moamer

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
-

ببخشید . :((

• شروع کننده موضوع

ErfanDK

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه

مهم نیست.پیش میاد ;(

پارسا نوروزی

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گرگان
دانشگاه
ایشاالله ناکجاآباد!
رشته دانشگاه
فیزیک... شاید

برای تحلیل دوره ی تناوب باید عملی رو انجام بدیم.ابتدا سیستم مختصات راست گوشه ای رو متصل به مرکز جرم اولیه آونگ مشخص می کنیم.محور z این آونگ همواره به طرف نقطه ی آویز می باشد.پس مرکز جرم این آونگ ابتدا با پایین آمدن مایع داخل به طرف پایین می آید و باعث میشه که [tex]+\dot{L}[/tex] داشته باشیم.در حالی که بعد از کم شدن مایع تا حدی مشخص این تغییر طول تغییر علامت می دهد و به صورت [tex]-\dot{L}[/tex] می شود.پس تغییرات دوره ی تناوب ثابت نیست.
ببخشید من این یه تیکه رو متوجه نشدم...
اگه جرم آونگ دائما در حال کم شدنه پس تغییرات طولش هم همواره ثابت و منفی باقی می مونه دیگه (البته اینجا
gif.download
)
پس چرا باید علامت این تغییر طول عوض بشه؟

علیرضا IP

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
حلی4
شهر
تهران

من آزمایش کردم تغییر کرد

Horrible Ghost

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
حلی1
شهر
همدان
مدال المپیاد
فیزیک

تو اینکه تغیر نمیکنه که شکی نیست... فقط باید به چند تا نکته موقع آزمایش توجه کرد مثلا اینکه آب نباید طوری از ظرف خالی بشه که در راستای افقی سرعت داشته باشه ولی در کل اگه با فرزمول هم بنویسی m ها از طرفین حذف مشن

alireza24

مهمان
سلام دوستان...تو این تاپیک میخوایم سوالایی رو که بلد نیستیم رو مطرح کنیم و جوابش رو اونایی که بلدن بزارن...بسم الله

alireza24

مهمان
پاسخ : حل سوال

آقا من دارم برای المپیاد میخونم ولی الکتریسیته و مغناطیس چیزی سرم نمیشه...اگه کسی جواب این دو تا سوال رو بلده بیزحمت جواب بده:
1.خازنی به ظرفیت c1=5میکرو فاراد با اختلاف پتانسیل 1200v و خازنی به ظرفیتc2=10 میکرو فاراد و با اختلاف پتانسیل 750v پر شده اند.اگر صفحه های همنامشان را به هم وصل کنیم:الف) اختلاف پتانسیل بین دو صفحه و بار ذخیره شده در هر خازن را حساب کنید.ب)مجموع انرژی در هر خازن قبل و بعد از اتصال به هم را با هم مقایسه کنید.

2.ظرفیت خازنی 12 میکرو فاراد و بار الکتریکی آن q است.8 ژول انرژی باید مصرف کنیم تا +3 میلی کولن بار الکتریکی از صفحه ی منفی جدا کرده و به صفحه ی مثبت منتقل کنیم.q را محاسبه کنید.

tinatntn

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان اراک
شهر
اراک
مدال المپیاد
دارم وا3 فیزیک میخونم.

سلام دوستان تا اخر شب هرکی جواب سوال منو بده جبران میکنم(یه شارژ واسش میخرم اصن!)
درقسمتی از مسیر که جسم از نقطه ی Aبه سمت بالا پرتاب می شود و از نقطه ی 'A مقابل آن می گذرد.مسئله دارای تقارن است.
اگر مدت زمانی که جسم از نقطه ی B به نقطه ی 'B می رود را با TB و مدت زمانی که جسم از نقطه ی C به نقطه ی 'C می رود را با Tc نشان دهیم،نشاندهید شتاب گرانش از رابطه ی زیر بدست می آید:
8(h2-h1)
-------------- = g
Tb2-tc2
مخرج کسر توان دوئه.توروخدا کمک

جیرجیرک

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگــــــــــــــان2
شهر
مشد

به نقل از tinatntn :
سلام دوستان تا اخر شب هرکی جواب سوال منو بده جبران میکنم(یه شارژ واسش میخرم اصن!)
درقسمتی از مسیر که جسم از نقطه ی Aبه سمت بالا پرتاب می شود و از نقطه ی 'A مقابل آن می گذرد.مسئله دارای تقارن است.
اگر مدت زمانی که جسم از نقطه ی B به نقطه ی 'B می رود را با TB و مدت زمانی که جسم از نقطه ی C به نقطه ی 'C می رود را با Tc نشان دهیم،نشاندهید شتاب گرانش از رابطه ی زیر بدست می آید:
8(h2-h1)
-------------- = g
Tb2-tc2
مخرج کسر توان دوئه.توروخدا کمک
نمیخواد شارژ بخری :))
hb=1/8(gtb2)
hc=1/8(gtc2(
این دوتارو از هم کم کن

×بالایی الان دیدم ج میدم تا شب یا فردا :D

alireza24

مهمان

سوال 2 حل شد...اگه کسی بلده 1 رو بفرستهplz
راستی اگه دوتا خازن رو قسمت های همنامشو به هم وصل کنیم(همون سوال 1)مجموعه بارهای صفحه هایی بکه به وصل کردیم بار مخالفش توی صفحه های روبرویی القا میشه؟

جیرجیرک

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگــــــــــــــان2
شهر
مشد

به نقل از @alirez :
آقا من دارم برای المپیاد میخونم ولی الکتریسیته و مغناطیس چیزی سرم نمیشه...اگه کسی جواب این دو تا سوال رو بلده بیزحمت جواب بده:
1.خازنی به ظرفیت c1=5میکرو فاراد با اختلاف پتانسیل 1200v و خازنی به ظرفیتc2=10 میکرو فاراد و با اختلاف پتانسیل 750v پر شده اند.اگر صفحه های همنامشان را به هم وصل کنیم:الف) اختلاف پتانسیل بین دو صفحه و بار ذخیره شده در هر خازن را حساب کنید.ب)مجموع انرژی در هر خازن قبل و بعد از اتصال به هم را با هم مقایسه کنید.
ببین وختی دو تا خازن پر رو بهم وصل میکنی چه صفحات همنام بهم وصل باشن چه ناهمنام فرقی نمیکنه چون اولن اینا سعی میکنن تا اختلاف پتانسیل بینشون حذف شه بنابراین در پایان ولتاژهاعه یکسانی داشته درصورتی ک بار های مساوی ندارن پس میتونی این دوتا خازن رو موازی بگیری
سوال رو واست راهنمایی میکنم ک اینطوری حلش کنی
ببین تو چون حازنت به باتری وصل نیس پس بار کل عِت تغییری نمیکنه و اینم میدونیم که باید اختلاف پتانسیالشون در پایان مساوی شه...
خب حالا با این اطلاعاتی ک دادم حلش کن و هرجا نتونستی دوباری بپرس چون اینطوری بهتر مشکل عات حل میشه (;
خب با داشتن ولتاژ و ظرفیت هاشون محاسبه انرژیشون فک نکنم دیگه کار سختی باشه

×در ضمن سوالاتتو میتونی تو همون تاپیک "سوالات المپیاد فیزیکی" میتونی بذاری :)

alireza24

مهمان

به نقل از R @ Y :
ببین وختی دو تا خازن پر رو بهم وصل میکنی چه صفحات همنام بهم وصل باشن چه ناهمنام فرقی نمیکنه چون اولن اینا سعی میکنن تا اختلاف پتانسیل بینشون حذف شه بنابراین در پایان ولتاژهاعه یکسانی داشته درصورتی ک بار های مساوی ندارن پس میتونی این دوتا خازن رو موازی بگیری
ببین تو چون حازنت به باتری وصل نیس پس بار کل عِت تغییری نمیکنه و اینم میدونیم که باید اختلاف پتانسیالشون در پایان مساوی شه...
خب حالا با این اطلاعاتی ک دادم حلش کن و هرجا نتونستی دوباری بپرس چون اینطوری بهتر مشکل عات حل میشه (;

مرسی از راهنماییتون
درسته اگه راهنمایی کنین بهتر از اینه که جوابو یه دفعه بذارید
سعی میکنم حل کنم
در مورد تاپیک هم
من به سوالات المپیاد فیزیکی سر زدم ولی اونجا مثل اینکه یه نفر سوالی رو میذاره که جوابشو میدونه و بچه ها سعی میکنن حل کنن
ولی این تاپیک صرفا برای حل سوالاتیه که مطرح کننده ی سوال جوابشو بلد نیست

alireza24

مهمان

به نقل از R @ Y :
متوالی نمیشن؟

جیرجیرک

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگــــــــــــــان2
شهر
مشد

نه موازی عن

تا اونجایی ک من تا الان کار میکردم موازی میگرفتم :D

alireza24

مهمان

به نقل از R @ Y :

حواسم نبود جوابو بنویسم!!!!
q1=c1*v1=6mc​
q2=c2v2=7.5mc​
q1+q2=q=13.5mc
خوب v1=v2 درس؟؟؟!
پس :
q1c2=q2c1​
و
q2=13.5-q1
در نتیجه:
q1c2=(13.5-q1)c1​
درسته دیگه نه؟!!!
اختلاف پتانسیل رو هم برای هر کدوم cv=q مینویسیم درمیاد!
انرژی ذخیره شده در قبل و بعد هم با رابطه ی u=0.5qv به دست میاد.
جوابای آخر رو حال نداشتم بنویسم!!!!

angel25

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
مکانیک

من این تاپیک رو تازه خوندم!
100درصد دوره حرکت تغییر میکنه،دلیل اش هم اینه که L تغییر میکنه،چون انتهای L مرکز جرم آونگ هست نه روی سطح اونگ!با خالی شدن مایع مرکز جرم هم تغییر میکنه در نتیجه Lهم زیاد میشه تاجایی که مایع کاملا خالی شه و مرکز جرم دوباره در حالت اولیه قرار بگیره.
محض شفاف سازی عرض کردم!

• لایک
امتیازات: Quf

joe gray

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بیرجند
مدال المپیاد
زیست شناسی
دانشگاه
بیرجند
رشته دانشگاه
پزشکی

چرا خازن استوانه ای طوری ساخته می شود که همواره استوانه درونی بار مثبت می گیرد؟

تورو خدا کمکم کنین =)) یکی جواب بده!!!!

angel25

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
مکانیک

به نقل از joe gray :
چرا خازن استوانه ای طوری ساخته می شود که همواره استوانه درونی بار مثبت می گیرد؟

تورو خدا کمکم کنین =)) یکی جواب بده!!!!
لزومی نداره که این طوری باشه!صفحه ای که به قطب +وصل شه بارش مثبت میشه و اون یکی هم منفی...از رو چه منبعی این رو میگید؟

بالا