• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اختیار

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392
پاسخ : اختیار

به نقل از Sylar :
بحث سر جبر و اختیاره، در هر لحظه ما یک تصمیم میگیریم و یکی از تمام کارهای ممکن را انتخاب میکنیم. یکسری میگن چون خدا از انتخاب ما در اون لحظه آگاهه ما کار دیگه ای نمیتونیم انجام بدیم که باعث جبر میشه.
حالا من سوال کردم که آیا انتخاب هایی که ما میکنیم تصادفی رخ میدهند یا بر اساس دلیلی ما اون انتخاب را انجام میدیم.

مثلا من میرم آب میخورم، چون تشنه ام. میخوابم چون خسته ام.
میشه ما کاری انجام بدیم و دلیل و انگیزه ای برای اون کار نداشته باشیم؟ (صورت ساده شده و خاص سوالم)
اگه بخوایم از نظره فلسفی بحث کنیم میتونیم بگیم همیشه جبر متضاد اختیار نیست یعنی خدا میدونه ولی ما اختیار داریم یعنی در هر صورت کار ما براساس
یک انگیزه یا دلیلی بوده و هیچ جبری نمیتونه اونو در بر بگیره یعنی انسان اختیار مطلق داره ولی خب خداوند آگاهه که این به یک تضاد نمیرسه که ما بخوایم بگیم تصادفی خواهد بود

Sylar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای
شهر
اصفهان

به نقل از mohammadreza128 :
اگه بخوایم از نظره فلسفی بحث کنیم میتونیم بگیم همیشه جبر متضاد اختیار نیست یعنی خدا میدونه ولی ما اختیار داریم یعنی در هر صورت کار ما براساس
یک انگیزه یا دلیلی بوده و هیچ جبری نمیتونه اونو در بر بگیره یعنی انسان اختیار مطلق داره ولی خب خداوند آگاهه که این به یک تضاد نمیرسه که ما بخوایم بگیم تصادفی خواهد بود

جبر که متضاد اختیار هست. (اجبار != اختیار)
اگر منظور شما این بوده که بگید علم خدا متضاد اختیار نیست، که خوب اگر میتونستیم راحت بگیم که انقدر بحث طولانی نمیشد.
مسئله ی این تاپیک پیرامون همون چیزیه که شما بدیهی فرض میکنید.

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از Sylar :
جبر که متضاد اختیار هست. (اجبار != اختیار)
اگر منظور شما این بوده که بگید علم خدا متضاد اختیار نیست، که خوب اگر میتونستیم راحت بگیم که انقدر بحث طولانی نمیشد.
مسئله ی این تاپیک پیرامون همون چیزیه که شما بدیهی فرض میکنید.
اگر دقت کرده باشید گفتم از دیده فلسفی همیشه میتونن متضاد نباشن یعنی گاهی میتونن در یک پیچشه فلسفی هم حضور داشته باشند من بدیهی نکردم گفتم
این با یکم فکر حل میشه این که انسان اختیار داره و خداوند هم از تصمیمه متکی بر اختیار باخبره تو این بحث اصلا جب نیاز به بررسی نداره

Sylar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای
شهر
اصفهان

به نقل از mohammadreza128 :
اگر دقت کرده باشید گفتم از دیده فلسفی همیشه میتونن متضاد نباشن یعنی گاهی میتونن در یک پیچشه فلسفی هم حضور داشته باشند من بدیهی نکردم گفتم
این با یکم فکر حل میشه این که انسان اختیار داره و خداوند هم از تصمیمه متکی بر اختیار باخبره تو این بحث اصلا جب نیاز به بررسی نداره
خوشحال میشم ادعای قسمت سبز رو نشون بدید.
فلسفه که اینطوری نیست هرچی میخوایی توش بندازی و هرچی خواستی بگیری.
با یکم فکر حل میشه این که انسان اختیار داره و خداوند هم از تصمیمه متکی بر اختیار باخبره
بچه هایی که اینجا هستن با فرض درست گرفتن این گزاره ادعا میکنن که باید جبر حاکم باشه. چون انسان نمیتونه کاری که خدا میدونه را انجام نده و این خلاف اختیاره.

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از Sylar :
خوشحال میشم ادعای قسمت سبز رو نشون بدید.
فلسفه که اینطوری نیست هرچی میخوایی توش بندازی و هرچی خواستی بگیری.بچه هایی که اینجا هستن با فرض درست گرفتن این گزاره ادعا میکنن که باید جبر حاکم باشه. چون انسان نمیتونه کاری که خدا میدونه را انجام نده و این خلاف اختیاره.
ببینید شاید از یک نگاه فلسفه اون چیزیه که میخواد به منطق تبدیل بشه ولی فلسفه اونقدر گسسته و گسترده شد که نمیشه گفت که دیگه فلسفه دنبال این
هدفه من میگم که در پیچش فلسفی ( یعنی جایی که شما نظر و عقیده رو وارد میکنی و حالا فقط میخواد سوق یا میله فلسفه رو بدونی) گاهی بعضی تضاد ها
باهم وارد این پیچش میشند مثلا در اثبات واجد الوجود توسط فکر میکنم ملاصدرا این پیچش ها به قدری زیاد بزرگ و در همه که من نتونستم درک کاملی پیدا کنم :P

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی
پاسخ : انسان اختیار ندارد

به نقل از Happiest chemist :
الان خود شما میگید علم خدا ناشی از عمل ماست!..واقعا این حرف از نظر من شرک خفی هستش.
اولا من نگفتم ناشي از عمل ماست. گفتم خدا چيزي رو ميدونه كه ما انجام داديم
دوما، ميشه بخش شركشو مشخص كنيد؟

benjaminklar

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد سلطاني
شهر
كرج
مدال المپیاد
علوم و رياضي اول راهنمايي - كامپيوتر دوم دبيرستان
دانشگاه
نامعلوم!
رشته دانشگاه
خدا می دونه!

به نقل از Sylar :
چون انسان نمیتونه کاری که خدا میدونه را انجام نده و این خلاف اختیاره.
این که کس دیگه ای بدونه تو چه کاری میخوای انجام بدی دلیل نمیشه که تو اختیار نداشته باشی چون دانش اون دخلی به تو نداره.
بلکه دانش اون به اعمال تو وابسته است

یعنی دانش معلول عمل توه و عمل معلول اختیار
اگر دانش روی اعمال تو تاثیر داشت اختیار تبدیل میشد به جبر.

!! MaHSa !!

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان شیراز
شهر
شیراز
مدال المپیاد
کامپیوتر

به نقل از WORM :
به نظر من ما اختیار داریم و راهمونو خودمون انتخاب میکنیم
در عین حال خدا میدونه که ما کدوم راهو انتخاب میکنیم
ولی این منافاتی با اختیار نداره فقط درکش از درک انسان خارجه و دایره لغات ما برای بیانش کوچک است
یعنی دلیلی نداره اگه خدا میدونه چی میشه پس این دونستن یه اجبار باشه
بهترین مثالی که به ذهن من میرسه اینه که معلم میدونه تو امتحانو قبول نمیشی پس یعنی تو مجبوری که امتحانو قبول نشی؟
نه میتونی درس بخونی و قبول شی اما نمیشی چون درس نمیخونی.دانش معلم اختیار تو رو تو قبول شدن ازت نمیگیره.

اختیار در انتخاب راه درسته
ولی باز هم مثل زندانی شدن در اتاقی بدون راه گریز و آزادی عمل در اون اتاق هست
ما با جبر به دنیا اومدیم ، کشور ، جنسیت ، خانواده و . . . همه اینا جبره. حالا با همه این جبر ها اختیارات و توانایی با توجه به جبر ها خیلی متفاوته

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از !! MaHSa !! :
اختیار در انتخاب راه درسته
ولی باز هم مثل زندانی شدن در اتاقی بدون راه گریز و آزادی عمل در اون اتاق هست
ما با جبر به دنیا اومدیم ، کشور ، ج ن س یت ، خانواده و . . . همه اینا جبره. حالا با همه این جبر ها اختیارات و توانایی با توجه به جبر ها خیلی متفاوته
از کجا معلوم؟ شاید قبل از اینکه به دنیا بیایم اینا ازمون پرسیده شده؟!آخه...ما نمیدونیم اون جایی که ازش اومدیم چه خبر بوده که. (من در این باره اطلاعاتی ندارم،سوالمه)

mamoot

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
همونجا

به نقل از تــــــــــــــارا :
این دقیقا سوال من هم هست.

از هر کسی هم می پرسم، میگه تو می تونی مسیرتو عوض کنی.( اگه خدا همه چی رو می دونه، پس می دونه، من قرار مسیرمو عوض کنم.دوباره بر می گردیم به جای اول.این میشه یه چرخه!)

حتی اگه آدم بخواد راهشو عوض کنه بازم خد میدونه میخواد راهشو عوض کنه پس.... :-\ :-\ :-\ :-\

kdbwnf

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی قم
شهر
قم

خداوند سبحان تر و عادل تر از اینه که کسی رو که اختیار نداره به جهنم ببره یا عذاب کنه. ولی می بینیم که یه عده عذاب می شن. پس دو حالت داره. اول این که خدا سبحان و عادل نیست که همچین چیزی ممکن نیست. چون اون وقت دیگه اون موجود، خدا نخواهد بود. دوم این که ما اختیار داریم. پس چون فرض اول مردوده ، فرض دوم درسته و ما اختیار داریم.

WORM

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
امیر کبیر
رشته دانشگاه
برق

به نقل از RoZh!n D :
از کجا معلوم؟ شاید قبل از اینکه به دنیا بیایم اینا ازمون پرسیده شده؟!آخه...ما نمیدونیم اون جایی که ازش اومدیم چه خبر بوده که. (من در این باره اطلاعاتی ندارم،سوالمه)

حتی اگه ازمون نپرسیده باشنم اسمش نمیشه جبر اسمش شانسه.

!! MaHSa !!

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان شیراز
شهر
شیراز
مدال المپیاد
کامپیوتر

به نقل از RoZh!n D :
یعنی ببخشید کسی اینقدر خنگ هست که خودش بیاد خودش رو بندازه وسط جنگ جهانی اول دوم یا جنگ عراق و ایران یا امثال اینا ؟؟؟؟
دیگه اگه اینام درست باشه ولی اگه ما انتخاب داشته باشیم کدوم آدم سالم خودش رو جهنمی میکنه ؟؟؟؟ :-w

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از !! MaHSa !! :
یعنی ببخشید کسی اینقدر خنگ هست که خودش بیاد خودش رو بندازه وسط جنگ جهانی اول دوم یا جنگ عراق و ایران یا امثال اینا ؟؟؟؟
دیگه اگه اینام درست باشه ولی اگه ما انتخاب داشته باشیم کدوم آدم سالم خودش رو جهنمی میکنه ؟؟؟؟ :-w
ما که نمیدونیم چه خبر بوده! درضمن منم سوال کردم فقط!

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

الان فکر کنم من تو 10-12 تا تاپیک جواب این سوال اختیار رو دادم :-\
آخه دوستان عزیز من نمیدونم این چه جبریه که شما میگید و تا حالا هیچ فیلسوفی بهش بها نداده شما خودتون به نقض میرسید ؟؟
آخه منطقی که معلومه جبره بازگشتیه اینه که خیلی ابتداییه بابا یکی هست که میدونه چی میشه نه این که هر چی میگه میشه همین
اگه توضیح بیشتر خواستید پ.خ درخدمتم :-"

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از Hespride :
اولا من نگفتم ناشي از عمل ماست. گفتم خدا چيزي رو ميدونه كه ما انجام داديم
دوما، ميشه بخش شركشو مشخص كنيد؟
اولا برید بخونید دقیقا همینو گفتید که نوشته بودم..دوما شرک خفی که اشکار نیست اما توی حرف هاتون نشون میده که به علم و قدرت خدا شک دارید و کلا علم خدا رو بد معنی میکنید.

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی

شما دارید به شدت اشتباه برداشت میکنید از حرفای من!

یه بار از اولمیگم!

خدا خارج از بعد زمانه اما ما داخل بعدزمان!
خدا آینده (از نظرما) رو الان داره میبینه، اما ما که نمیبینیم!
پس خدا داره چیو میبینه؟
اون چیزی که ما در آینده انجام میدیم!

این الان شرک خفیش کجاست؟نمیشه که همینجوری به یکی بگی شرک خفی داری بعد بگی چون خفی هست، قابل اثبات نیست!

در مورد اون جمله هم، لطفا این بخشی که میزارم رو کامل کامل بخون

به نقل از Hespride :
ببينيد، درسته ، خدا علم داره كه ما اخرش ميريم بهشت يا جهنم. اما اين علمش ناشي از چيه؟ ناشي از عمل ماست
به عبارت ديگه، خدا ميدونه كه ما چيو انتخاب خواهيم كرد، چرا؟ چون ما توي بعد زمان هستيم ولي خدا نيست! براي خدا قبل و بعد معنايي نداره. پس همين الان داره اول و اخر اين دنيا رو ميبينه. خدا ميبينه كه مثلا من فردا ميرم دانشگاه. در صورتي كه من با انتخاب خودم فردا ميرم دانشگاه.
متوجه منظورم شدي؟؟

چرا یه جمله رو بر میداری بهش میچسبی؟ جمله من موخره و مقدمه داره. بخون اون چند خط بعدش رو بعد بگو من دچار شرک شدم!!!

اگه همه بخوان مثل شما جمله ها رو بخونن ، که قرآن میگه "ویل للمصلین!" :-"

S.T.A

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران

شاید خدا بدونه ما چی کار می کنیم اما من هم تنها چیزی که می دونم اینه که هر کاری بخوام می توانم بکنم! هر چند قدرت خدا بیشتر است و اگر بخواد جلوی منو بگیره به هر روشی می توانه اما هیچ وقت این کارو نمی کنه...من هر کاری بخوام می کنم بدون این که اون هرگز جلومو گرفته باشه... اون می دونه اما این منم که دارم می سازمش...

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

بیبینید ما هنگامی که داریم تصمیم میگیریم، n تا انتخاب مختلف داریم.خدا از پایان همه این راه ها با خبره.اما یکی از این انتخاب ها راه درست یعنی صراط مستقیمه.اما این ماییم که راهو انتخاب میکنیم.واسه همینو که میگیم "اهدنا الصراط المستقیم"یعنی ما رو به راه راست هدایت کن.آیا هدایت معنی اجبارو میده؟ نه!

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

اختيار نداره يعني چي ؟؟؟
اصلا به خدا چه ربطي داره كاري كه ما ميكنيم ؟؟
ما كار خودمونو ميكنيم ، خدا يا با خبره يا نيست كه در هر صورت به ما چه ؟!!!
من كه تا حالا جبري تو زندگيم حس نكردم و هركاري كردم از روي اختيارم بوده !

بالا