• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اختیار

• شروع کننده موضوع

cowboy

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
مياندوآب
مدال المپیاد
کمی ریاضی و کامپیوتر
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار
کسی برهانی برای این که در دنیا جبر وجود ندارد می تواند ارایه دهد؟

توضیح: یعنی من واقعن کاری رو می کنم که خودم می خواهم یا نه مثل یک روبات برنامه ریزی شده هستم و فقط با بعضی آگاهی های فیلتر شده در
سطح خودم فکر می کنم که اختیار دارم؟؟؟؟؟؟ ???

• لایک
امتیازات: Rrf

hasangolab

کاربر حرفه‌ای
شهر
قم
مدال المپیاد
ترکیبیات علیپور خوندم!
دانشگاه
Massachusetts Institute of Technology
رشته دانشگاه
Electrical Engineering
پاسخ : اختیار

به نقل از cowboy :
کسی برهانی برای این که در دنیا جبر وجود ندارد می تواند ارایه دهد؟

توضیح: یعنی من واقعن کاری رو می کنم که خودم می خواهم یا نه مثل یک روبات برنامه ریزی شده هستم و فقط با بعضی آگاهی های فیلتر شده در
سطح خودم فکر می کنم که اختیار دارم؟؟؟؟؟؟ ???
یه دلیل ساده دارم البته برای خودم صادقه ولی برای تو نمی دونم. دیشب احساس کردم که صحنه رو قبلا دیدم و میدونم آخرش چی میشه! اما به خاطر یه جور سادیسم اون کاری که تو اون صحنه اتفاق رو نکردم و اون اتفاقا هیچکدوم نیافتادن :D

به نقل از cowboy :
این اتفاق با عالم زرد ارتباط داره
من هم این تجربه رو داشتم
ولی فکر کن تو برنامه ریزی شدی که هم اون صحنه رو ببینی و هم بعد باز به طور از قبل تعیین شده یه کار دیگه انجام بدی دقیقن مثل یه بازی
منظورت از زرد ضرع بود دیگه؟! :D
نه بابا مطمئن بودم که اون کارو انجام میدم! اینقدر مطمئن که بعدش که انجام ندادم تعجب کردم ::)

×متوالی ادغام شد!

nodetstu

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نيشابور
دانشگاه
اميركبير
رشته دانشگاه
مهندسي عمران

يك سوال كه مطمئنا در مقاطع مختلف زندگي ذهن شما رو مي تونه به خودش مشغول كنه...
ما ميگيم خدا وجود مطلقه و سرنوشت ما رو خدا تنظيم كرده...
اگر اينجوريه پس چرا بعضي ها رو طوري آفريده كه بعد اون ها رو ببره جهنم و بعضي هاي ديگه رو طوري ديگه كه دست آخر اون ها برن بهشت...
اين سواليه كه من دارم...
بذارين يك كم بيشتر توضيح بدم...
مگه ما نمي گيم خدا عادله... پس اگر به عدالت خدا ايمان داشته باشيم اين جريان كه مي گن سرنوشت آدم ها از پيش تعيين شده است معناي عدالت رو از بين مي بره... يعني اين كه انسان ها نيستند كه برا خودشون و زندگي آينده شون تصميم مي گيرن بلكه خداست كه همه چيز رو تعيين مي كنه... و دست آخر هم اگر كسي به اون جهنمي كه وعده اش داده شده بره به خاطر اين بوده كه خدا اينو مي خواسته نه اينكه خودش راه نادرست زندگي خودش رو انتخاب كرده باشه...
لطفا اگه مي تونين من رو راهنمايي كنين...
آخه گاهي وقت ها كه به اين موضوع فكر مي كنم تا حد جنون پيش مي رم...

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
دانشگاه تحصیلات تکمیلی در ع
رشته دانشگاه
فیزیک

سرنوشت آدم ها قابل تغییره. ولی پیش بینی خدا در مورد بهشتی یا جهنمی شدن افراد مثل اینه که از شما بپرسن که آیا دکتر حسابی می تونه یک معادله ی راضی رو حل کنه؟ یا یک معلول ذهنی. در مورد انسان ها هم یه عده انقدر نامرد و نادانند که انتظاری ازشون نمی ره.

lost

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان بندرعباس
شهر
بندرعباس
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

خدا هیچ وقت سرنوشت آدمو تعیین نمی کنه! تقدیر و سرنوشت هم همش خرافاته ! این آدما هستن که زندگیو می سازن!

nodetstu

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نيشابور
دانشگاه
اميركبير
رشته دانشگاه
مهندسي عمران

اگر آدم ها زندگي خودشون رو مي سازن پس چرا در بعضي آيات قرآن داريم كه خدا تقدير رو از پيش معين كرده و سرنوشت همه مشخصه؟؟؟

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از nodetstu :
اگر آدم ها زندگي خودشون رو مي سازن پس چرا در بعضي آيات قرآن داريم كه خدا تقدير رو از پيش معين كرده و سرنوشت همه مشخصه؟؟؟
درسته
به نقل از badbadakbaz :
خدا هیچ وقت سرنوشت آدمو تعیین نمی کنه! تقدیر و سرنوشت هم همش خرافاته ! این آدما هستن که زندگیو می سازن!
حرف شما عدل خدا را زیر سوال می بره.

koorosh.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
امیر کبیر (پلی تکنیک)

ببینید ، سرنوشت داریم تا سرنوشت ... این سرنوشت خیلی خیلی چیز پیچیده ای هست و نمیشه به این راحتی ها در موردش حرف زد ، قطعا خدا میدونه که برای ما چه اتفاقی میوفته ، ولی دلیل نمیشه که آدم اختیار نداشته باشه .
مثلا شما در شرایط خیلی سخت یه تصمیمی می گیری ، در حالی که اگر یه تصمیم دیگه رو می گرفتی زندگیت عوض میشد ، پس تو حق انتخاب داشتی ، ولی به نظر من خدا میدونسته که تو این مسیر رو انتخاب می کنی .
سرنوشت شما بر اساس شخصیت خودتون هست ، شما 50 سال زندگی کردید و اتفاق های مهمی برای شما افتاده و حالا در یک تصادف می میرید ، به نظر من خدا از اون اول میدونسته سرنوشت شما این میشه که بعد از 50 سال زندگی تصادف می کنید و فوت می کنید ، ولی این دلیلی نیمشه که شما اختیار نداشته باشید .
خیلی پیچیده هست ، امیدوارم منظورم رو فهمیده باشید .

حسین

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
اژه ای اصفهان

چرا؟
ادم ها خودشون اختیار دارن هر کاری بکنن.اینده منتظر هست که ما به طور دقیق بسازیمش.البته اگه تا حالا کاملش نکردید.یعنی تصویر سازی دقیق نداشتید کاملش کنید و البته نه با شرایطی که فعلا دارید!شرایط با تغییر زندگی متفادت میشه پس باشرایط الان اون رو نسازید.با اختیار و قدرت نامحدودی که منتظره تا برای شما اینده رو رقم بزنه درست کنید.

Mozee

کاربر فوق‌فعال
مدال المپیاد
از بچچگی کسایی که تو المپیاد شرکت می کردن رو تشویق می کردم
دانشگاه
تـــــهران
رشته دانشگاه
مــعماری ، کــامپیوتر ، کارگردانی انــیمیشن

به نقل از badbadakbaz :
به نقل از mira :
درستهحرف شما عدل خدا را زیر سوال می بره.

به نظرم حرف ایشون خدا رو زیر سوال می بره !

بر مــن قــلم قــضا ء چـــو بــی مــن رانــند / پس خــوب و بـــدش ز ِ مــن چــرا مــی دانـــند ؟

خـــیام (ع)

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Brεεzy :
ببینید ، سرنوشت داریم تا سرنوشت ... این سرنوشت خیلی خیلی چیز پیچیده ای هست و نمیشه به این راحتی ها در موردش حرف زد ، قطعا خدا میدونه که برای ما چه اتفاقی میوفته ، ولی دلیل نمیشه که آدم اختیار نداشته باشه .
مثلا شما در شرایط خیلی سخت یه تصمیمی می گیری ، در حالی که اگر یه تصمیم دیگه رو می گرفتی زندگیت عوض میشد ، پس تو حق انتخاب داشتی ، ولی به نظر من خدا میدونسته که تو این مسیر رو انتخاب می کنی .
سرنوشت شما بر اساس شخصیت خودتون هست ، شما 50 سال زندگی کردید و اتفاق های مهمی برای شما افتاده و حالا در یک تصادف می میرید ، به نظر من خدا از اون اول میدونسته سرنوشت شما این میشه که بعد از 50 سال زندگی تصادف می کنید و فوت می کنید ، ولی این دلیلی نیمشه که شما اختیار نداشته باشید .
خیلی پیچیده هست ، امیدوارم منظورم رو فهمیده باشید .
درسته. موافقم
به نقل از Mozee :
به نظرم حرف ایشون خدا رو زیر سوال می بره !

بر مــن قــلم قــضا ء چـــو بــی مــن رانــند / پس خــوب و بـــدش ز ِ مــن چــرا مــی دانـــند ؟

خـــیام (ع)
ایضا

clever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Kerman's Farzanegan high school
شهر
Kerman

ببينيد وجود خدا اونقدر بيچيده اس كه ما قدرت دركش رو نداريم...يعني هم خدا ميدونه چه اتفاقي قراره بيفته و در همين صورت ما مي تونيم سرنوشت خودمون رو رقم بزنيم...
ذهن ما نسبت به وجود خدا اونقدر محدوده كه نمي تونيم اينو درك كنيم...

Mozee

کاربر فوق‌فعال
مدال المپیاد
از بچچگی کسایی که تو المپیاد شرکت می کردن رو تشویق می کردم
دانشگاه
تـــــهران
رشته دانشگاه
مــعماری ، کــامپیوتر ، کارگردانی انــیمیشن

به نقل از clever :
ببينيد وجود خدا اونقدر بيچيده اس كه ما قدرت دركش رو نداريم...يعني هم خدا ميدونه چه اتفاقي قراره بيفته و در همين صورت ما مي تونيم سرنوشت خودمون رو رقم بزنيم...
ذهن ما نسبت به وجود خدا اونقدر محدوده كه نمي تونيم اينو درك كنيم...

حرکی کم می آره همین حرف رو می زنه ، از شیخ و شیوخ گرفته تا فاضلی مثل شما :D

clever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Kerman's Farzanegan high school
شهر
Kerman

به نقل از Mozee :
حرکی کم می آره همین حرف رو می زنه ، از شیخ و شیوخ گرفته تا فاضلی مثل شما :D
من كاري به شيخ و اين جور ادما ندارم...نظر خودم بود...حالا اگه شما كم اوردن رو با فلسفه ي خودت معنا مي كني مشكل من نيست...
مشكل شماست...در ضمن شما وقتي نمي توني اينو معنا كني معنيش اينه كه خودت كم اوردي...اين يك جواب كليه كه من در حدي نيستم كه جز به جز توضيحش بدم...

nodetstu

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نيشابور
دانشگاه
اميركبير
رشته دانشگاه
مهندسي عمران

بلاخره چي شد؟؟؟
سرنوشت وجود داره يا نه؟؟؟
اگه وجود داره پس معني بهشت و جهنم كجا مي ره؟؟؟
و اگه وجود نداره پس چرا خدا خيلي از سرنوشت توي كتاب هاش سخن گفته...

Kartal

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی ارومیه
شهر
ارومیه

سلام
نکته اول اینکه لطفا نگیم : خدا رو زیر سوال میبره! من و تو نمی فهمیم خدا چیکار کنه!؟

بعد اینکه : ما میگیم اختیار داریم ولی خوب اختیار همه چی رو که نداریم! یعنی محدودیت هست! مثلا فردا ممکنه شرایطی پیش بیاد که شما نتونین برنامه تون رو اجرا کنین!( نه غلام؟؟)
سرنوشت!!:
زمان برای خدا معنی نداره! یعنی مثل ما نیست که تو یه مختصاتی از زمان باشه! ضمنا خدا همه چی رو میدونه ... منظورم اینه که خدا همون چیزی رو میدونه که قراره شما اونو انتخاب کنین... مثلا خدا میدونه شما فردا قراره تصمیم بگیری یه کاری کنی بعد وسطش اونو ول می کنی یه تصمیم دیگه میگیری! :D
حالا ممکنه سوالی پیش بیاد که جوابشو میدونین ولی یه بارم من میگم!: خوب خدا که میدونه من بهشتی ام یا جهنمی پس این همه زندگی و این چیزا واسه چیه ؟؟ واسه اینه که اگه اینجوری بود من تو قیامت قبول نمی کردم که منو بفرسته به جهنم واسه کاری که نکردم و اینجا می بود که عدل زیر سوال می رفت (درست گفتم؟)
ضمنا ما کلا با زمان مشکل داریم! می گن : زمان بعد چهارمه و چون ما س بعدی هستیم نمی تونیم زمان رو درک کنیم همون طوری که اگه 2 بعدی بودیم نمیتونستیم کره رو درکش کنیم (;
البته همه ی حرفای بالا در حد یه نظره... لطفا اشکالاشو رفع کنین

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Kartal :
سلام
نکته اول اینکه لطفا نگیم : خدا رو زیر سوال میبره! من و تو نمی فهمیم خدا چیکار کنه!؟

بعد اینکه : ما میگیم اختیار داریم ولی خوب اختیار همه چی رو که نداریم! یعنی محدودیت هست! مثلا فردا ممکنه شرایطی پیش بیاد که شما نتونین برنامه تون رو اجرا کنین!( نه غلام؟؟)
سرنوشت!!:
زمان برای خدا معنی نداره! یعنی مثل ما نیست که تو یه مختصاتی از زمان باشه! ضمنا خدا همه چی رو میدونه ... منظورم اینه که خدا همون چیزی رو میدونه که قراره شما اونو انتخاب کنین... مثلا خدا میدونه شما فردا قراره تصمیم بگیری یه کاری کنی بعد وسطش اونو ول می کنی یه تصمیم دیگه میگیری! :D
حالا ممکنه سوالی پیش بیاد که جوابشو میدونین ولی یه بارم من میگم!: خوب خدا که میدونه من بهشتی ام یا جهنمی پس این همه زندگی و این چیزا واسه چیه ؟؟ واسه اینه که اگه اینجوری بود من تو قیامت قبول نمی کردم که منو بفرسته به جهنم واسه کاری که نکردم و اینجا می بود که عدل زیر سوال می رفت (درست گفتم؟)
ضمنا ما کلا با زمان مشکل داریم! می گن : زمان بعد چهارمه و چون ما س بعدی هستیم نمی تونیم زمان رو درک کنیم همون طوری که اگه 2 بعدی بودیم نمیتونستیم کره رو درکش کنیم (;
البته همه ی حرفای بالا در حد یه نظره... لطفا اشکالاشو رفع کنین
موافقم. درسته. ولی یه سوال. پس فلسفه به دنیا اومدن را چه جوری توجیه می کنید؟

Kartal

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی ارومیه
شهر
ارومیه

منظورتون رو نمی فهمم! اگه میشه توضیح بدین :(

666_yahud

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سبزوار
دانشگاه
علمو...کدوم علمو کدوم صنعت
رشته دانشگاه
صنایع

سلام
هوب واسه بار هزارم :
خدا وجومد دارد ولی اختیار وجود ندارد فقط با یک دلیل ، خدا مارو افریده و طبق اراده ی خودش هر کار بخاد با هر کسی میکنه میبره جهنم یا بهشت یا هر کار دیگه
چرا خودکشی گناهه؟ تو جیه زیاد شنیدم ولی دلیل اصلی اینه که:
خدا قرانو که کامله به قول خودش خیلی قبل افریده شاید چند میلیارد سال پیش اما اتفاقای موجود تو قرآن کی افتاده ؟ ... بعضیاش زمان پیامبر مثل ابو سفیان
الان این ادم بازیکر دست خدا بود و از همان اول خلقت جهان ایشون پدر جهل بودند وهرگز عوض نمیشده چون باید قرآن عوض میشده که این نقضه

nodetstu

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نيشابور
دانشگاه
اميركبير
رشته دانشگاه
مهندسي عمران

ما مي گيم خدا توانا بر همه چيزه!!!! شما هم ميگي خدا همه چيز رو مي دونه...
پس با اين شرايط چرا همه چيز رو جوري در نظر نگرفت كه من هم بهشتي شم... من هم عبادتش كنم... و ...

بالا