• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اختیار

saphir

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
سابقه کلاس هاشو دارم اما خودشو نه
دانشگاه
با این اوصاف فکر کنم بیوفتیم گیره اصفهونی های عزیز ...
رشته دانشگاه
میگن عمران ... میگم شهرسازی ... هرچی خدا بخواد
پاسخ : اختیار

به نقل از Kartal :
اختیار وجود داره دیگه! الان برو چاقو رو بردار بکن تو شکمت (شوخی کردما نری یه وقت... چون خدا بهت عقل داده) بردار مانیتورتو بکوب به زمین... اینا اختیاره دیگه..نیست؟ ولی اختیار معنی نمیده که هر کاری خواستی میتونی بکنی...من میخوام خدا بشم! تو غلط اضافی میکنی....
به نقل از Kartal :
خب.. اون وقت دیگه اختیار نداشتیم دیگه! یعنی اینکه همه بهشتی هستن... خدا بهمون عقل داده تا خودمون بهشتی شدن رو پیدا کنیم ... یعنی به ما اینقدر ارزش و ارج داده.. که به موجودات دیگه نداده...اگه اون طوری که شما گفتین میشد مثل فرشته می شدیم... یعنی فرشته مجبوره خوب باشه نمیتونه بد باشه ولی ما میتونیم و وقتی ما خودمون با عقلمون راه درست رو پیدا می کنیم این ارزشش بیشتره! نه؟
به نقل از mira :
آقای یهودی شما که می دونین قرآن قبل از خلقت نوشته شده نمی دونین ما هم قبل از به دنیا اومدن همگی در دنیایی دیگر آزمایش شدیم؟
بقیه هم جواباشون را گرفتند؟

من پیر شدم تو بحث جبرو اختیار ...
از وقتی اینقذه بودم داشتم میپرسیدم و بحث میکردم , تا همین الانا .
میدونید آخرش به چی رسیدم ؟؟ وایسید میگم !

اول اینکه از تیریپ کلکل در بیایید و سعی کنید منطقی بحث کنید
دوم به عنوان یه مسلمون با تعصب بحث نکنید
سوم اینکه کلی تر نگاه کنید و مصداقی حرف نزنید ... ما نمیخواییم با استقرا چیزی رو ثابت کنیم , فکر میکنم در کنار هم پتانسیل اینو داریم که به اثبات مستقیم قضیه برسیم
حله ؟؟

من چند سال فکر کردم
آخرش اینو در آوردم ... البته تو حدود 40 صفحه بستش دادم ولی عصاره اش همینه :

رفتار = [(غرایض + محیط ) × عقل] × 2[حکمت]

2 ← مبنای 2

این الگوی رفتار آدمه , اگه کسی پارامتر دیگه ای میشناسه که تو رفتار تاثیر گذار باشه بگه ... اگه رو این بحثی نیست بقیه ی حرفمو بزنم

Mozee

کاربر فوق‌فعال
مدال المپیاد
از بچچگی کسایی که تو المپیاد شرکت می کردن رو تشویق می کردم
دانشگاه
تـــــهران
رشته دانشگاه
مــعماری ، کــامپیوتر ، کارگردانی انــیمیشن

به نظر من این جور مباحث کار به جایی نمی بره ،

دوستان طرفدار ِ اختیار انسان و علم خدا ، نه ما گمراه می شیم ، نه شما سر عقل می آین . پس بیخیال . ( البته نه این که کم آوردم . من خیلی تو این مباحث شرکت کردم و هیچ کدومشونم به هیچ نتیجه ای نرسیده :D )

به نقل از saphir :
من پیر شدم تو بحث جبرو اختیار ...
از وقتی اینقذه بودم داشتم میپرسیدم و بحث میکردم , تا همین الانا .
میدونید آخرش به چی رسیدم ؟؟ وایسید میگم !

اول اینکه از تیریپ کلکل در بیایید و سعی کنید منطقی بحث کنید
دوم به عنوان یه مسلمون با تعصب بحث نکنید
سوم اینکه کلی تر نگاه کنید و مصداقی حرف نزنید ... ما نمیخواییم با استقرا چیزی رو ثابت کنیم , فکر میکنم در کنار هم پتانسیل اینو داریم که به اثبات مستقیم قضیه برسیم
حله ؟؟

من چند سال فکر کردم
آخرش اینو در آوردم ... البته تو حدود 40 صفحه بستش دادم ولی عصاره اش همینه :

رفتار = [(غرایض + محیط ) × عقل] × ²[حکمت]

² ← مبنای 2

این الگوی رفتار آدمه , اگه کسی پارامتر دیگه ای میشناسه که تو رفتار تاثیر گذار باشه بگه ... اگه رو این بحثی نیست بقیه ی حرفمو بزنم

حرف حساب کتاب نداره :D این مباحث به جایی نمی رسه . آقا راست می گه . می گم . این حکمت در مبنای 2 چی هست ؟

×متوالی ، ادغام شد!

saphir

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
دانشگاه
رشته دانشگاه

به نقل از Mozee :
حرف حساب کتاب نداره :D این مباحث به جایی نمی رسه . آقا راست می گه . می گم . این حکمت در مبنای 2 چی هست ؟

تو فرمول حکمت خدا در مبنای دو هه
یعنی یا 1ه یا 0ه ... یعنی یا خدا میذاره ما کارمونو بکنیم یا نمیذاره

clever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Kerman's Farzanegan high school
شهر
Kerman

به نقل از mira :
اولا من فلسفه خوندم؛ بزارین کارم را بکنم. ایشون هر جوابی بدن من تا دو پست بعدیش کار دارم.
مثالتون غلطه.
جواب کامل اینه توی دنیا جبر بوده. مثلا که ما خلق شیم. یا توسط کی به دنیا بیایم. ولی باقیش اختیاره.
من كه گيج شدم...يعني درصدي از سرنوشت ما جبريه؟؟؟...خوب ممكنه همين درصد (كه به نسبت شرايط كم يا زياد ميشه) روي بقيش هم كه اختياريه تاثير بزاره و سرنوشت تبديل بشه به سرنوشتي صد در صد جبري...!!!!!!...

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
دانشگاه تحصیلات تکمیلی در ع
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از clever :
من كه گيج شدم...يعني درصدي از سرنوشت ما جبريه؟؟؟...خوب ممكنه همين درصد (كه به نسبت شرايط كم يا زياد ميشه) روي بقيش هم كه اختياريه تاثير بزاره و سرنوشت تبديل بشه به سرنوشتي صد در صد جبري...!!!!!!...
نه. خداوند عادله. مثلا پیامبرا چون پیامبرن نماز شب بهشون واجبه. یعنی وظیفه فرق می کنه. اونی که توی وگاس به دنیا اومده باشه یه جور مواخذه می شه؛ و اونی که پسر پیامبر باشه یه جور دیگه. برای همین خداوند به حضرت عیسی (ع) گفت که به حواریون بگن که اگر معجزات خدا(جریان شام آخر) را ببینن و گناهکار بشن گناهانشون چند برابر محاسبه می شه.

clever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
Kerman

به نقل از mira :
نه. خداوند عادله. مثلا پیامبرا چون پیامبرن نماز شب بهشون واجبه. یعنی وظیفه فرق می کنه. اونی که توی وگاس به دنیا اومده باشه یه جور مواخذه می شه؛ و اونی که پسر پیامبر باشه یه جور دیگه. برای همین خداوند به حضرت عیسی (ع) گفت که به حواریون بگن که اگر معجزات خدا(جریان شام آخر) را ببینن و گناهکار بشن گناهانشون چند برابر محاسبه می شه.
خوب بس شما قبول داري اگه درصديش جبري باشه ممكنه همش جبري بشه؟
بس اگه من توي لاس وگاس دنيا ميام و در سرنوشتم هيچكس يا هيچ چيزي نباشه كه منو به راه راست هدايت كنه...من ديگه نبايد به راه راست هدايت شم با اين كه خدا با اين موضوع مشكلي نداشته باشه و فقط چيز هاي كوچيكي رو ازم انتظار داشته باشه...بس من اگه بخوام به راه راست هدايت شم يا مثلا دينم اسلام باشه نميتونم مسلمان باشم(مثلا ميگم)با اين كه خدا بر اساس شرايطم زياد به من سخت نميگيره...
بس اينجا خواست من چي ميشه؟

saphir

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
دانشگاه
رشته دانشگاه

به نقل از mira :

مشکل همین جاس ...
ما با چی تصمیم میگیریم ؟؟!

حسین

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
اژه ای اصفهان

این قدر حرف غلط تحویل ملت نده اقای میرا.کجای به دنیا اومدن ما و تعیین والدینمون جبر بوده؟

saphir

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
دانشگاه
رشته دانشگاه

به نقل از Hossein :
این قدر حرف غلط تحویل ملت نده اقای میرا.کجای به دنیا اومدن ما و تعیین والدینمون جبر بوده؟

شما اختیاری ایرانی شدی ؟؟

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از clever :
خوب بس شما قبول داري اگه درصديش جبري باشه ممكنه همش جبري بشه؟
بس اگه من توي لاس وگاس دنيا ميام و در سرنوشتم هيچكس يا هيچ چيزي نباشه كه منو به راه راست هدايت كنه...من ديگه نبايد به راه راست هدايت شم با اين كه خدا با اين موضوع مشكلي نداشته باشه و فقط چيز هاي كوچيكي رو ازم انتظار داشته باشه...بس من اگه بخوام به راه راست هدايت شم يا مثلا دينم اسلام باشه نميتونم مسلمان باشم(مثلا ميگم)با اين كه خدا بر اساس شرايطم زياد به من سخت نميگيره...
بس اينجا خواست من چي ميشه؟
نه
اگر شما تو وگاس به دنیا می اومدی و به اسلام هدایت نمی شدی، از شما فقط انتظار انسان بودن می رفت؛ اسلام دینه؛ همه چیش لازم نیست آموخته بشه؛ دروغ نگفتن و .. را همه می دونین اشتباهه.
شما وقتی ندونی اسلام چیه چه جوری می خوای بهش هدایت بشی؟ بعضی چیزا را هم خدا به ما ارفاق کرده؛ مثلا می دونسته ما اسلام را قبول نمی کنیم، یه کاری کرده که اصلا باهش برخورد نکنیم تا بعدا مواخذه بشیم.

_______________________________________________________________________________________

به نقل از saphir :
شما اختیاری ایرانی شدی ؟؟
به نقل از Hossein :
شما دو ایراد برعکس به من وارد کردین. من کدومش را گفتم؟

×متوالی ادغام شد!

حسین

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
اژه ای اصفهان

به نقل از clever :
شما کدومش رو نگفتی؟
شما با عالم زرع هیچ سلام و علیکی نداری؟

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Hossein :
شما کدومش رو نگفتی؟
شما با عالم زرع هیچ سلام و علیکی نداری؟
آفرین عالم زرع. منم قبولش دارم وگفتم. ولی اینکه ما کجا و چه طوری به دنیا بیایم جبریه. هر چند اگر ما انتخاب کرده باشیم که مسلمون باشیم(در جواب خدا) بالاخره مسلمون می شیم حتی اگه توی سین سیتی(شهر گناه= وگاس) به دنیا اومده باشیم. البته خدا مادر و پدر مارا درست انتخاب می کنه.

Mozee

کاربر فوق‌فعال
مدال المپیاد
از بچچگی کسایی که تو المپیاد شرکت می کردن رو تشویق می کردم
دانشگاه
تـــــهران
رشته دانشگاه
مــعماری ، کــامپیوتر ، کارگردانی انــیمیشن

دوستان در عین بحث و مشاجره (;D) هر کی منبعی اگه داره بگه که بقیه هم استفاده کنن .

یک منبع خیلی خوب واسه کسایی که تاز علاقه مند شدن کتاب " الفبای فلسفه " نوشته ی آقای نایجل واربرتون ( تو گوگل بزنین e book اش می آت )

در مورد همه چی به طور خلاصه صحبت کرده ، و در ضمن کاملاً بی طرفانه .

من واقعا ً لذت بردم از خوندنش .

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Mozee :
دوستان در عین بحث و مشاجره (;D) هر کی منبعی اگه داره بگه که بقیه هم استفاده کنن .

یک منبع خیلی خوب واسه کسایی که تاز علاقه مند شدن کتاب " الفبای فلسفه " نوشته ی آقای نایجل واربرتون ( تو گوگل بزنین e book اش می آت )

در مورد همه چی به طور خلاصه صحبت کرده ، و در ضمن کاملاً بی طرفانه .

من واقعا ً لذت بردم از خوندنش .
آره خیلی کتاب عالییه. برای شروع فلسفه باید ازین کتاب استفاده کرد.
ممنون

clever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
Kerman

به نقل از mira :
نه
اگر شما تو وگاس به دنیا می اومدی و به اسلام هدایت نمی شدی، از شما فقط انتظار انسان بودن می رفت؛ اسلام دینه؛ همه چیش لازم نیست آموخته بشه؛ دروغ نگفتن و .. را همه می دونین اشتباهه.
شما وقتی ندونی اسلام چیه چه جوری می خوای بهش هدایت بشی؟ بعضی چیزا را هم خدا به ما ارفاق کرده؛ مثلا می دونسته ما اسلام را قبول نمی کنیم، یه کاری کرده که اصلا باهش برخورد نکنیم تا بعدا مواخذه بشیم.
خوب بس اين ميتونه جبر باشه كه من نتونم بدونم...!!!!...

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از clever :
خوب بس اين ميتونه جبر باشه كه من نتونم بدونم...!!!!...
اولا قسمتای آخر پست من را یه بار دیگه بخونین و عالم زرع را هم در نظر بگیرین.
در ضمن من گفتم جبر تا یک حدی وجود داره.

nodetstu

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نيشابور
دانشگاه
اميركبير
رشته دانشگاه
مهندسي عمران

جبر تا كي وجود داره و اختيار تا چه حد؟؟ كيشه روشنش كني!!!

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از nodetstu :
جبر تا كي وجود داره و اختيار تا چه حد؟؟ كيشه روشنش كني!!!
نگاه کنین نمی شه قدرت خدا را درک کرد؛ مثلا ما حتی ما بهترین ابرکامپیوتر ها هم نمی تونیم تاثیرات متقابل پنج تا ذره را رو هم دیگه حساب کنیم در حالیکه خدا همه ذرات عالم را با هم دیگه حساب می کنه!
ولی فکر کنم مثالی که می گم خوب باشه وگرنه غلطش را بهتون می گم یا بهم بگین:
فرض کنین یه بازی کامپیوتری هستش شما می تونین انتخابش کنین و بازی کنین می تونینم نکنین؛بعد توی بازی شما همه کاری که بخواین می تونین بکنین ولی تا جایی که بازی برنامه ریزی شده و درضمن توی بازی های آنلاین شما گرچه می تونین نوع شخصیت خودتون را انتخاب کنین، ولی نمی تونین دقیقا مشخص کنین که کی باشین و در ضمن تاریخچتون تاریخیه که توی برنامه برای کاراکتر شما نوشته شده.
حالا یه جاهاییش جبره یه جاهاییش هم نه ولی می شه گفت که همونم جبر مطلق نیست.
موفق باشین

حسین

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
اژه ای اصفهان

جبر ما اینه که باید اهداف و مارهامون در راستای ازادگی و عدل و تعالی و تعدیل جهان و بشر باشه.حتی اون کارایی که خودتون از روی تقواتون تشخیص می دید بد هست رو اگر انجام بدین ضررش رو می بینین و مطمئن باشید باید اتفاق میفتاده تا شما دیگه یه کارای دیگری رو و خود اون عمل رو انجام ندین.تا برای دیگران یه اتفاقاتی بیفته.در واقع میشه گفت هیچ چیز جبر نیست.

nodetstu

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نيشابور
دانشگاه
اميركبير
رشته دانشگاه
مهندسي عمران

خوب...
در رابطه با اون مثال كامپيوتر و بازي رايانه اي!!!
چرا سازنده و برنامه نويس بازي تنظيمات رو يك جوري انجام نداده كه ما در بدترين شرايط پيروز باشيم و احتمال Game over شدن مون كم بشه؟؟؟

به نقل از nodetstu :
خوب...
در رابطه با اون مثال كامپيوتر و بازي رايانه اي!!!
چرا سازنده و برنامه نويس بازي تنظيمات رو يك جوري انجام نداده كه ما در بدترين شرايط پيروز باشيم و احتمال Game over شدن مون كم بشه؟؟؟
بازی دقیقا همین طوری ساخته شده؛ ولی یه سوال اگر شما بخواین توی یه بازی ببازین، هر چقدر هم که بازی ساده باشه نمی تونین جوری بازی کنین که ببازین؟

×متوالی ، ادغام شد!

بالا