• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اثبات یا نقیض وجود خدا

• شروع کننده موضوع pico
  • تاریخ شروع

آیا به وجود خدا اعتقاد دارید؟

• رای‌دهندگان
    712

8375431

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی4
شهر
تهران
رشته دانشگاه
برق-الکترونیک
پاسخ : اثبات یا نقیض وجود خدا

صبر کنید صبر کنید
اینقدر من گفتم شما گفتید بقیه گفتند مسئله ها بهم پیچیده الان و هیچ چیز الان مشخص نیست فقط مباحث به هم گره خوردند
خانوم پرنیرا میگه من خدا رو قبول ندارم
آقای آگوست میگه من خدای آگنوستیک را قبول دارم فکر کنم بقیه هم در صدد رد و توجیه اینها هستند
با این وجود
آقای آگوست شما بشدت در صدد رد اثبات ها حالا یا رد خدا هستید که الان باتوجه به اینکه میگویید من می خوام اثبات ها رو رد کنم در حرفاتون تناقض دیده میشه و شما درصدد رد خدا هم هستید
و حاضر به پذیرفتن نیستید من هم نیستم ! بنابراین برای اینکه یک ذره این گره ها از هم باز بشن من بحث با شما رو به بعد از چند تا امتحانم موکول میکنم.
خانوم پرنیرا شما اوضاعتون شاید بهتر باشه چون حداقل در مورد ادیان مختلف تحقیق کردید و این روحیتون خیلی خوبه اما یک پیشنهاد شما با تحقیقاتی که انجام دادی متوجه شدی که قرآن دارای تناقض است و شدید برخورد میکند من پیشنهادی به شما میکنم اگر انجم دادید باز هم با شما بحث میکنم.شما کتاب قران خط عثمان طه و ترجمه آقای صفوی طبق المیزان رو بگیرید و بخونید همه جاش رو فقط برای مثال سراغ سوره نور نروید و قضاوت کنید همه جایش رو بخونید اون موقع باهاتون در مورد انجیل و قرآن بحث میکنم.
دوستان دیگه پیشنهاد میدم بحث جدایی راه نیندازید و تا همینجا که بحث کردید یکدیگر رو قانع کنید تا یکم این پیچش موضوع ها کم بشود.

Quf

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

به نقل از August McJoseph :
اگر از نظر خودتون حرفتون منطقیست من باید نیمدونم باید تاف بخورم یا بخندم.

قضیه ی قوری با خدا اگه وجود نداشته باشه هیچ تفاوتی نمیکنه چون فقط دومی توهمی فراگیر تر خواهد بود.

بله وجود، اسپاگتی پرنده هم محال نیست، وجود پریان ته باغ هم محال نیست، وجود بعل زئوس هیدس میترا الله مسیح اسب تک شاخ صورتی نامرئی جان فروم و .... هیچکدوم محال نیستند چون بر فلسفی اثبات ناکاملی دارند.
چیزی رو که بشه بی دلیل ادعا کرد، میشه بی دلیل هم رد کرد.

ضروریات عقل؟ همچنین هرکس دوست داره ساعت برنارد داشته باشه! خدای چاله هارو مطالعه فرمودید؟ راه ضحیح شناخت حقایق علمه نه صرفا باور برای توجیه، پست من رو یبار دیگه بخونید.

:rolleyes:
شما دارید میگید ما بدون دلیل خدارو قبول داریم؟!
----------------------
اسپاگتی پرنده و اینها بله هیشکدوم محال نیستن ولی عقل...! کلا با این یه تیکه موافقم.
---------------------
پستاتون خیلی طولانی والبته حوصله سر بره به مناسبت طولانی بودن! بهمین حاطر انتظار نداشته باشید من کامل بخونم و جوابی منطقی هم بدم! (چشام ضعیفه نمی بینم چی نوشتید اینهم از اون چیزاییه که باعث میشه نخونم؛ اعتقادی هم به عینک ندارم)

kotlet

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
تا مرحله سوم رفتم،بیخیال شدم:دی
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

سلام خسته نباشید
در وجود خدا که شکی نیست
اما یکی از دوستان گفتند در خدا نیاندیشیم،اون مربوط میشه به خوده ذات باری تعالی نه حقیقت وجودی
اما اثبات خدا دو راه داره
راه عقلی:مبنای عقبلی و سنجش های عقلی در این راه وجود دارند و پی به حقیقتی قائم به ذات میبرن
راه افاقی:مشاهده نظم جهان و خلقت ها و شگفتی های جهان و پی به معلولیت این مرکبات و موجودات پی به حقیقیتی قائم بذات داره

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

خدا باعقل ثابت نمیشه چون عقل ما از جنس خدا نیست اگه بود باید از تمام علوم خدا سر درمیاوردیم میبینین که هر روز یه چیز جدید کشف میشه پس ما هنوز علم کامل نداریم پس علم خداییرو که اونارو خلق کرده نداریم و یه چیزی یقینا فراتر از ما هست یچیزیکه قبل از ما خیلی قبلتر از ما اونارو میدونسته. خدا باید با دل حس بشه

ولی من حرفش رو قبول دارم

طبق این پست و به همین دلیل آدم با عقل نمیتونه خدا رو ثابت کنه وقتی که فقط میتونه درکش کنه ...

kotlet

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از F@|-|!mEh :
ولی من حرفش رو قبول دارم

طبق این پست و به همین دلیل آدم با عقل نمیتونه خدا رو ثابت کنه وقتی که فقط میتونه درکش کنه ...
نخیر عزیزم این طور نیست
شما الان صفات خدا رو که در موردش بحث میکنیم و میگیم درست هستش فک میکینید ایا صفات خدا واقعا همین طور هست
نخیر صفات خدا در یک آن تمام این موارد رو که ما میگیم دارد و تفکیکی ندارد
یعنی علمش شامل حکمته و ...
ولی این که میایم اینطور میگیم چون بحث عقل ما و درک ما میاد وسط
ما میتونیم با عقب خدا رو اثبات کنیم ولی نمیتونیم به حقیقت وجودی پی ببریم

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

به نقل از Ab Duq Khiar :
نخیر عزیزم این طور نیست
شما الان صفات خدا رو که در موردش بحث میکنیم و میگیم درست هستش فک میکینید ایا صفات خدا واقعا همین طور هست
نخیر صفات خدا در یک آن تمام این موارد رو که ما میگیم دارد و تفکیکی ندارد
یعنی علمش شامل حکمته و ...
ولی این که میایم اینطور میگیم چون بحث عقل ما و درک ما میاد وسط
ما میتونیم با عقب خدا رو اثبات کنیم ولی نمیتونیم به حقیقت وجودی پی ببریم

دقیقا منظورت رو نفهمیدم و ارتباطش با اون پست :-??

August McJoseph

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاش II
شهر
مشهد

صبر کنید صبر کنید
اینقدر من گفتم شما گفتید بقیه گفتند مسئله ها بهم پیچیده الان و هیچ چیز الان مشخص نیست فقط مباحث به هم گره خوردند
به نظر من اینطور نیست، من دارم خط به خط مطالب رو دنبال و پاسخ میدم، ولی پراکنده شده و هرکی هم وارد تاپیک میشه شروع میکنه به نظر دهی و این مطالب رو گشترده و پراکنده کرده که از طول پستام میشه متوجه شد.
خانوم پرنیرا میگه من خدا رو قبول ندارم
آقای آگوست میگه من خدای آگنوستیک را قبول دارم فکر کنم بقیه هم در صدد رد و توجیه اینها هستند
نه من خدای آگنوستیک رو قبول ندارم نگفتم، من آگنوستیک هستم پیرامون وجود خدا(فعلا) یعنی اثبات ها رو رد میکنم اما بر رد تاکید نمیکنم.
آقای آگوست شما بشدت در صدد رد اثبات ها حالا یا رد خدا هستید که الان باتوجه به اینکه میگویید من می خوام اثبات ها رو رد کنم در حرفاتون تناقض دیده میشه و شما درصدد رد خدا هم هستید
شما همچین میخواید تاپیک رو دست بگیریدا :د البته حق میدم چون معمولا این تاپیک طرف اصلی که باید اثبات ارائه بده ایمان داران و تئیست ها هستن. من مجزا یه تاپیک تو اعتقادی از جانب آتئیست و آگنوستیک ها زدم، که شروع کار دوبارش بعد امتحانات خواهد بود.
من اثبات هارو رد میکنم، این دلیل این نیست که رد هارو بررسی نکنم اما میگم اینجا جاش نیس و رسالت این تاپیک رد خدا نیست بلکه اثبات یا نقد اثبات هاست.
به نوعی رد اثبات مقدمه ی رد وجوده بخاطر همین تناقض محسوب نمیشه، آگنوستیک و اتئیست دو پدیده ی به شدت نزدیک هستن.
و حاضر به پذیرفتن نیستید من هم نیستم ! بنابراین برای اینکه یک ذره این گره ها از هم باز بشن من بحث با شما رو به بعد از چند تا امتحانم موکول میکنم.
موافقم، من 10 روز اول تابستان وقتم آزاده کاملا.
شما دارید میگید ما بدون دلیل خدارو قبول داریم؟!
درواقع دلایل نا صحیحی دارید.
اسپاگتی پرنده و اینها بله هیشکدوم محال نیستن ولی عقل...! کلا با این یه تیکه موافقم.
مشکل اینجاست که شما عقل رو تصور عمومی در نظر میگیرید، وجود خدا در کشوری مث سوئد با 80% بیخدا تصور غیر عقلانیه.
پستاتون خیلی طولانی والبته حوصله سر بره به مناسبت طولانی بودن! بهمین حاطر انتظار نداشته باشید من کامل بخونم و جوابی منطقی هم بدم! (چشام ضعیفه نمی بینم چی نوشتید اینهم از اون چیزاییه که باعث میشه نخونم؛ اعتقادی هم به عینک ندارم)
خب من تبریک میگم واقعا :د <D= شما حتی چیزی که مینویسم نمیخونید و بعد بحث هم میکنید جدا؟ :د روتون میشه اینو با افتخار هم میگید ؟ :د ;))

در وجود خدا که شکی نیست
حرف غلط و بی پایه ایست.
لطفا بحث های سه چهار صفحه پیش رو بخونید بعد دوباره نظر بدید، نخوانده وارد بحث و نظر دهی نشید تا از تکرار جلوگیری بشه.
اما اثبات خدا دو راه داره
راه عقلی:مبنای عقبلی و سنجش های عقلی در این راه وجود دارند و پی به حقیقتی قائم به ذات میبرن
راه افاقی:مشاهده نظم جهان و خلقت ها و شگفتی های جهان و پی به معلولیت این مرکبات و موجودات پی به حقیقیتی قائم بذات داره
بر روی راه عقلی بحث شده، پاسخ گوی وجود خدا نیست ، صرفا پاسخگوی وجود یک وجود میتونه باشه که این هم جای بحث نداره.
راه افاقیتونم کامل ناکامل و غلطه، در مورد نظریه ی تکامل ریسمان و چند جهان مطالعه کنید و همچنین این کتاب ها
کتاب ساعت ساز نابینا و صعود به قله ی نامحتمل اثر پروفسور ریچارد داوکینز و The Grand Design اثر پروفسور استیفن هاوکینگ
فک میکنم کتاب God Is Not Great هم در همین رابطس اما مطئمن نیستم.
من هم گفتم بله در شناخت ذات میشه و چیستی این حرف صحیحه، اما در چگونگی و صفات خیر:
+ ما راجب ذات خدا و چگونگیش بحث نمیکنیم، راجب بودن یا نبودنش از روی آثار (جهان و حقایق علمی) با استفاده از دستگاه فلسفی بحث میکنیم
مشکل پست شما هم برای این تاپیک اینه که وجود رو مقدم بر اثبات در نظر گرفته.

دوست جدید وارد شده: لطفا بحث هارو بخونید ما الان داریم ادامه ی حداقل 5 یا 6 صفحه بحث رو میکنیم و شما تازه دوباره وارد شدید.
فهیمه: حامد میگه بذارید بعد امتحانا، بذارید بعد امتحانات لطفا و بهتره بحثارو ادامه ندیم فعلا.

Quf

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

خب من چشمم واقعا نمیبینه چی نوشتید بخاطر همین فقط اون قسمت هایی که جواب خودمه رو میخونم!!!
واقعا چشمم نمی بینه
اگر با فونت بهتر یا اندازه بهتر بنویسید ممنون میشم!
زوم هم کردم ولی میدونید که وقتی زوم کنی چی میشه؟!

parimero

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

جواب در خود نقل قول!!!! :D
:|
برای آسون شدن !!! :D

به نقل از Sajad Rahimi :
شما دارید میگید ما بدون دلیل خدارو قبول داریم؟! بلی!!!
----------------------
دارید ادعا میکنید که عقل این ها رو رد میکنه؟ مثلا اسب تک شاخ صورتی؟ :D
خب من خیلی منطقی و عاقلانه با یک استلزام منطقی خیلی ساده خدا رو رد کردم
عقل من خدا رو هم رد میکنه!

---------------------

پستاتون خیلی طولانی والبته حوصله سر بره به مناسبت طولانی بودن! بهمین حاطر انتظار نداشته باشید من کامل بخونم و جوابی منطقی هم بدم!
(چشام ضعیفه نمی بینم چی نوشتید اینهم از اون چیزاییه که باعث میشه نخونم؛ اعتقادی هم به عینک ندارم)

بهتر نبود این طوری بگید؟

من به علم و منطق اعتقادی ندارم؟ :)
اگه جواب منطقی نمیدم چون نمیخونم :-w
نمیتونم بخونم چون به عینک اعتقادی ندارم :-w

Quf

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

با شما نبودم
----------------------

به خودتون مربوطه

---------------------

پستاتون خیلی طولانی والبته حوصله سر بره به مناسبت طولانی بودن! بهمین حاطر انتظار نداشته باشید من کامل بخونم و جوابی منطقی هم بدم!
(چشام ضعیفه نمی بینم چی نوشتید اینهم از اون چیزاییه که باعث میشه نخونم؛ اعتقادی هم به عینک ندارم)

بهتر نبود این طوری بگید؟

به خودم مربوطه

parimero

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

به نقل از Sajad Rahimi :

با شما نبودم
----------------------

به خودتون مربوطه

---------------------

بهتر نبود این طوری بگید؟

به خودم مربوطه

دقت کردید جواب هاتون به دور از منطقه؟ :))
شما چت خصوصی نمیکنید که بگید به من ربطی نداره!!!
تا به خودتون مربوطه
داریم بحث منطقی توی انجمن میکنیم! :)

kotlet

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از F@|-|!mEh :
دقیقا منظورت رو نفهمیدم و ارتباطش با اون پست :-??
ببینید
درک ما از خدا با اثبات وجود خدا و درک وجود خدا همشون با هم متفاوت هستند
ما این توانایی رو داریم خدا رو با عقلمون وجودشو اثبات کنیم و در حد و اندازه عقلمون به حقیقتش پی ببریم نه حقیقت وجودی
منظورم این بود :D

Quf

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

اینکه من چشمم ضعیفه منطق هم میگه که بخود من مربوطه و چون پست منه باز هم بخودم مربوط میشه که حرفم رو چطور بزنم و البته مثل عده ای به کسی توهین نکنم

اینکه من دارم از یکی یه سوال میپرسم کاملا منطقیه که شما نباید جوابش رو بدید

اینکه عقل شما خدارو رد میکنه با این دلایل رو دیگه من نمیتونم کاری بکنم!

ازتون درخواست کردیم منابعی که قبول دارید رو بگید نگفتید

گفتیم چیو قبول دارید نگفتید

parimero

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

به نقل از Sajad Rahimi :
اینکه من چشمم ضعیفه منطق هم میگه که بخود من مربوطه و چون پست منه باز هم بخودم مربوط میشه که حرفم رو چطور بزنم و البته مثل عده ای به کسی توهین نکنم

اینکه من دارم از یکی یه سوال میپرسم کاملا منطقیه که شما نباید جوابش رو بدید

اینکه عقل شما خدارو رد میکنه با این دلایل رو دیگه من نمیتونم کاری بکنم!

ازتون درخواست کردیم منابعی که قبول دارید رو بگید نگفتید

گفتیم چیو قبول دارید نگفتید
مراجعی که در اون ها حرف ها با منطق باشه قبول دارم!!!
:)
و صرفا منابعی که بی طرفانه باشه
!

sk1v

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران

از اون به قول خودتون استلزام منطقی منظورتون همون ایراد به جمله "هر چیزی نیاز به آفریدگار داره ...." بود
که گفتیم که اصلاً کسی بش اعتقاد نداره؟

parimero

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

به نقل از sk1v :
از اون به قول خودتون استلزام منطقی منظورتون همون ایراد به جمله "هر چیزی نیاز به آفریدگار داره ...." بود
که گفتیم که اصلاً کسی بش اعتقاد نداره؟
جمله اصلا کسی بش اعتقاد نداره ناراحتم میکنه!!!!!!!!
:|
شما به چی اعتقاد دارید ؟
خدا رو ثابت کنید! :|
اگه اینو میگید که همون اول ثابت میشه خالقی وجود نداره!!!
چرا؟
چون ما هم میتونیم خالقی نداشته باشیم پس همه چی به خوبی و خوشی حل میشه
اگه هم میگید همه چیز خالقی داره و این رو قبول دارید!
خوب اون جمله غلطه!! :)
مشکلش چیه ؟
چرا شما قبول ندارید؟! :))

parimero

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

به نقل از Sajad Rahimi :
یه حرفو هزار جا که میزنی بعد میخوای هزار جام جواب بشنوی؟!
خب این دور داره بفهمید!
ینی چی!
خدایی که یه خالق داره که از خودش بزرگتره پس اون خدای دومم حتما یه خالق داره و...
بعدم شما تعریفتون از خدا چرا اینه؟!
خدا مگه معلوله؟
ما میگیم خدا علته!
اصن خدا مگه متحرکه که محرک بخواد!؟
----------------------------------------------------
اون سنگم که کلا داغونترن حرفه!
ما خدارو تعریف میکنیم خفنترین در هر چیزی!(صفات خوب منظوره چون صفات بد رو میدونید چی تعریف میکنیم)
ینی خدا از همه چی
بزرگتر
سنگینتر
سریعتر
یا هرچیز دیگس
پس اگر سنگ سنگینتر از خدا بخوای
اون میشه خدا
که چون ما میگیم خدا یکیه، پس اون سنگ اصن نمیتونه وجود داشته باشه
:))
خب ببینید این ها دلیل نیست
این خدا خفنه خوبه عالیه سنگینه!!! :D
اما اصل قضیه اینجاست کدوم خدا؟ :))
ما خدایی نداریم!
اثباتی بر وجود خدا دارید بگید!

Quf

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

فرض این تاپیک اینه که خدا هست
حالا میخوان بگن نیست
نه اینکه خدا نیست
و بیایم نقضش کنیم!
کمی فکر بخدا عقل دارید

parimero

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

خب راحت تر شدبا فرض بودن!
به طور کلی ادیان به یکی از 3 شکل زیر هستند
1-ادیانی که به زندگی آخرت ایمان ندارند و به جاودانه بودن انسان و به این ایمان دارند که بعد از مرگ نابود میشوند و به روح اعتقادی ندارند!
2-ادیانی که به آخرت ایمان دارند و به روح (اسلام و مسیحیت و زرتشتو...)
3- ادیانی که به روح اعتقاد دارند ولی به آخرت خیر! یعنی بر این باور هستند که روح انسان بعد از مرگ به انسان دیگری میرسد!(هندوئیسم بودایی برهماییو...)
3-خدا حکیم مطلق
4-خدا عادل مطلق

این کار بی هدف بوده و حکیم بودن خدا زیر سوال میره :)

دو _اگر خدا باشد و این دنیا رو خلق کرده باشد و در دنیای آخرت پاداش و جزا بدهد!
1- خداوند عالم مطلق است : پس هر انسانی را که خلق کرده است از تمامی آینده اش آگاه است و اگر آینده انسان با آن چه خدا گفته تفاوتی کند عالم بودن خدا نقض میشود + هر آنچه که در زندگی انسان وخود انسان اتفاق بیوفتد با خواست و اراده خداست که اگر این چنین نباشد خداوند دیگر قادر مطلق نیست

2- اگر خدا بخواهد بر اساس زندگی دنیوی، به انسان هایی که تمامی آینده شان را میدانسته و انسان هایی نمیتوانستند جز خواسته ی خدا عمل کنند پاداش و جزا بدهد پس دیگر عادل مطلق نیست! علت هم آنست که یک انسان هیچ کاری نمیتوانسته در این دنیا ،جز آنچه خدا از پیش رقم زده، انجام دهد و پاداش و جزا برای جبر مطلق بی معنیست
پس یا خداوند عالم نیست!
یا خداوند قادر نیست!
و یا عادل نیست!

Quf

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

به نقل از پرنیرا :
خب راحت تر شدبا فرض بودن!
به طور کلی ادیان به یکی از 3 شکل زیر هستند
1-ادیانی که به زندگی آخرت ایمان ندارند و به جاودانه بودن انسان و به این ایمان دارند که بعد از مرگ نابود میشوند و به روح اعتقادی ندارند!
2-ادیانی که به آخرت ایمان دارند و به روح (اسلام و مسیحیت و زرتشتو...)
3- ادیانی که به روح اعتقاد دارند ولی به آخرت خیر! یعنی بر این باور هستند که روح انسان بعد از مرگ به انسان دیگری میرسد!(هندوئیسم بودایی برهماییو...)
3-خدا حکیم مطلق
4-خدا عادل مطلق

این کار بی هدف بوده و حکیم بودن خدا زیر سوال میره :)

دو _اگر خدا باشد و این دنیا رو خلق کرده باشد و در دنیای آخرت پاداش و جزا بدهد!
1- خداوند عالم مطلق است : پس هر انسانی را که خلق کرده است از تمامی آینده اش آگاه است و اگر آینده انسان با آن چه خدا گفته تفاوتی کند عالم بودن خدا نقض میشود + هر آنچه که در زندگی انسان وخود انسان اتفاق بیوفتد با خواست و اراده خداست که اگر این چنین نباشد خداوند دیگر قادر مطلق نیست

2- اگر خدا بخواهد بر اساس زندگی دنیوی، به انسان هایی که تمامی آینده شان را میدانسته و انسان هایی نمیتوانستند جز خواسته ی خدا عمل کنند پاداش و جزا بدهد پس دیگر عادل مطلق نیست! علت هم آنست که یک انسان هیچ کاری نمیتوانسته در این دنیا ،جز آنچه خدا از پیش رقم زده، انجام دهد و پاداش و جزا برای جبر مطلق بی معنیست
پس یا خداوند عالم نیست!
یا خداوند قادر نیست!
و یا عادل نیست!

خدا از آینده خبر دارد، ولی در آن تاثیری ندارد.
خدا وقتی آدمو خلق میکنه فقط میدونه که این چی میشه همین!!!
مثلا من میدونم فلانی شنبه امتحان داره! همین!!!
------------------
خدا نمیخواد که تو بری مدرسه
ولی میدونه تو میری مدرسه
خدا سرنوشت کسیو ننوشته
ولی میدونه چه کسی چطوری سرنوشتشو میسازه

بالا