• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اثبات یا نقیض وجود خدا

• شروع کننده موضوع pico
  • تاریخ شروع

آیا به وجود خدا اعتقاد دارید؟

• رای‌دهندگان
    712

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
پاسخ : اثبات یا نقیض وجود خدا

به نقل از asghar shepeshu :
ولی منظور نیچه از اینکه خدا مرده است دقیقا این نیست. کتاب چنین گفت زرتشت نیچه رو مطالعه کنید.
بله...مقصود نیچه اصلا این نیست...نیچه میگوید:ما زمانی موهومی به نام خدا را در ذهنمان کاشتیم...و حال نیز چه او واقعا باشد چه نباشد"اعتقاد به او"در میان همگان مرده است...پس خدا مرده است...
@وحید:زیادی"شاهین زده هستی...یاس گوش کن شاید بفهمی مقصود از خدا 3رفا"عادل"نیست...
من کاملا قبولش دارم...دلیلش هم حس امروزم سر نماز بود... 8->
ولی معتقدم با عقل نمیتوان بهش رسید...خداوند مال قلب است x:

James Hetfield

کاربر حرفه‌ای

در حال حاضر نه ردش ميكنم و نه قبولش دارم . چون به دلايل متعددي ميگم خدا هست و به دلايل متعددي هم ميگم نيست . مهمترين چيزي كه باعث ميشه بگم نيست اينه كه انسان ها در طي تاريخ هر وقت احساس ضعف كردن به يه چيز غير واقعي رو آوردن كه با اون سر خودشون رو گرم كنن و حقيقت ماجرا رو ول كنن و خدا شايد يكي از اين چيزاي غير واقعي باشه و مهمترين دليلي هم كه ميگم خدا هست قرآنه كه به نظر من هيچ حرف اشتباهي توش نوشته نشده و واقعاً خيرخواهيه و يه انسان ، اون هم توي توي زمانهاي قديم نميتونه يه همچين حرفايي رو بزنه .
(اين قسمت زياد ربطي به بحث نداره ؛ هر كي نخواست نخونه : يه پروتئيني هست توي بدن كه از 50 الي 55 سالگي ديگه توي بدن توليد نميشه و عامل بيشترين بيماريهاييه كه باعث مرگ ميشه . دانشمندا بعد از تحقيق فهميدن از تركيب دو ماده ي موجود در انجير و زيتون به نسبت 1 به 7 اين پروتئين به دست مياد و توي قرآن 7 بار به زيتون و 1 بار به انجير قسم داده شده ! و اين براي من كافيه تا صحت نزول قرآن از طرف موجودي فرا انساني رو قبول كنم ، هر چند دلايل ديگه اي هم دارم )

Nooshin_d

نوشین
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از James Hetfield :
مهمترين چيزي كه باعث ميشه بگم نيست اينه كه انسان ها در طي تاريخ هر وقت احساس ضعف كردن به يه چيز غير واقعي رو آوردن كه با اون سر خودشون رو گرم كنن و حقيقت ماجرا رو ول كنن و خدا شايد يكي از اين چيزاي غير واقعي باشه
در همون قرآنی که قبول داری از خدا گفته . از اون مثالی که گفتی خیلی هست . از این محکم تر ؟ غیر واقعی چیزی نیست که نتونی ببینیش.

James Hetfield

کاربر حرفه‌ای

به نقل از نوشين :
در همون قرآنی که قبول داری از خدا گفته . از اون مثالی که گفتی خیلی هست . از این محکم تر ؟ غیر واقعی چیزی نیست که نتونی ببینیش.
خب من گفتم قرآن رو قبول دارم ولي گفتم دلايل متعدد ديگري هم دارم كه قرآن رو خنثي ميكنن .

نیلارام

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
همدان

راستش پستای قبلی خیلی زیاد بود نخوندم اگه حرف بی ربط می زنم ببخشید
دقیقا یادم نیس کی بود اینو گفته بود ولی معمولا میگن اون چیزی رو باور کن که ساده تره
الان تو فرض کن خدا وجود نداره پس بعد از اون هم بهشت و جهنم و دنیای پس از مرگ و اینا وجود نداره
ینی بعدش وارد هیچی میشی؟؟ یا کلن نابود میشی؟؟اصلن تصورش هم ترسناکه هم دور از باور...
به نظرم یه جورایی وجود داشتن جهان دیگه ساده تره

mahta.k

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یـکـ١
شهر
تـــهــرانــــ

من نمیدونم خدا دقیقا" همونیه که میگن یا نه..
ولی فک میکنم که حتما" یه چیزی که تهِ اینا باشه هس دیگه..
به نظرم هر آدمی این نهایت رو یه جوری تو ذهنِ خودش داره که همونُ هم میپرسته و طبیعتا" اگه به همون بگه خدا, فک میکنه که همه هم همونِ میپرستن..
من "خدایی" رو قبول دارم که خودم ساختمش.. ینی یه چیزی که که باورش دارم و اون چیز, چیزی نیس که بقیه گفته باشن و خصوصیاتش ُ اونا تعریف کرده باشن..
فلسفه ی وجودش منطق داره دیگه.. نداره؟ :-?

paryam

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران

من خدا را قبول دارم بخاطر این که هم معجزه اش را دیدم و هم ظلمش. فقط اعتقاد دارم خیلی بی رحمه. در وجودش هیچ شکی نیست.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

باورش دارم چون هیج وقت حس خوشبختی نکردم...
و همیشه میدانستم پشت بدبختیم و این بی عدلی ها عادلیست...

sampadii_farzanegan2

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan 1.teh
دانشگاه
دانشکده علوم پزشکی شهید بهش
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

دوست داشتم مثه خیلی یزای دیگه با عقل بهش برسم ولی انگار نمیشه...قلبا" حسش کردم.و شایدم نیاز دازم حسش کنم

-elham-

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
هرمزگان

وقتی که فکر میکنم خدایی هست خیلی خوشحال میشم چون میفهمم که دوستم داره
ولی درکل مطمئنا وجود داره حتی اگه به عقیده بعضیا وجود نداشته باشه...بازم اگه فقط اسم باشه دوسش دارم حتی اسمشو چون بهم امید میده

melika.m.r

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیــرســتانِ فرزانگانِ یک
شهر
تــــهران!
دانشگاه
خدا بخواد ، تهران .

بـه نظــرِ مـن ، خــدا قبل از بررسـی ـش از مـنظرِ دیــنی ُ اعتــقادی ، یـــک دستاویز ه ! یــک نیــاز ، برایِ مــوجـودِ محــدودی کــه همــون انســانِ و نیــاز هــایِ نــا محــدودی داره (جــدا از نیــاز هــایِ ضــروری! ) آدم همیــشه تـو درونـش احتیــاج بـه یــک احســاسِ قــوی برایِ ادامــه دادن داره . یــک احســاسِ قـوی و دائمـی کـه وقتـی آدم از تمــامــیِ افکــار ُ احتیــاجـاتِ دنیــایی ـش خســته مــی شــه ، بــا امیــد بـه حضــورِ ایــن احســاس ، بــه درونـش مــراجـعـه مــی کنـه! بــاور داشــتنِ خــدا ، یــک نــوع حسِّ ادامــه دادن بــه آدم مـیده . یــه حسِّ مــوجــودیـت. مــوجودیــت گــرفــتن از وجــودی مطــلــق .

Bahar.no

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4
شهر
طهران

هر وقت به خدا فكر ميكنم تو كفش مي مونم، نميتونم بشناسمش ،نمي دونم كجاست ، چه شكليه، ولي هميشه به اين نتيجه ميرسم كه هست، فقط من نميتونم دركش كنم، خوب اينم يه سره، شايد هر كسي بايد توي زندگيش دنبال رازش بگرده، ولي راز مشترك بين همه خداست، البته معلم پارسال ما مي گفت خدا يه نيروست، پس وجود مادي نداره، دركل من ايمان دارم بهش، به بودنش،با اين كه خوب نمي شناسمش، مي دونم هست.هسش مي كنم، ميدونم هر اتفاقي كه واسم ميافته دست اونه، همه چيز دست اونه

sk1v

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران

گویا حاجی سبزواری در منظومه حکمت این طوری میگه و حق هم میگه که:
یا من هو اختفی لفرط نوره / الظاهر الباطن فی ظهوره
ای آنکه از فرط نورش پنهان شده/ آشکارِ پنهان شده در آشکاریش
@پایینی: شخصی درباره سخنان هاوکینگ حرف جالبی زد بود اون هم اینکه خدا مسأله
فیزیکی نیست که به استناد حرف یک فیزیکدان بشه چیزی گفت! مسأله فلسفیه
(اون طورکه خاطرمه منصوری -از استادان فیزیک هم یک مصاحبه‌ای در این زمینه کرده بود که ممکنه یک فیزیکدان
خداناباور باشه ممکنه شیعه اثنی عشری هم باشه! )
البته اعتقاد نداشتن راسل هم برهان و حجت نیست ولی اقلش اینه که فیلسوف بوده! :D

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از MAAT :
به نظر هاوکینگ، با حاکمیت قوانین مربوط به کوانتوم، کائنات می‌تواند از هیچ، بدون نیاز به دخالت یک موجود فوق طبیعی، به وجود بیاید. اینکه بر اساس فیزیک کوانتوم، یک فوتون می‌تواند وجود داشته باشد بدون اینکه کائناتی موجود باشد و به محض تبدیل تصادفی فوتون به جفت الکترون-پوزیترون جرقه اولیه زنجیر تشکیل الکترون‌های بیشتر زده می‌شود.
پرفسور استفان هاوکینگ ، بزرگترین فیزیک دان معاصر دنیا می گوید:
اعتقاد به بهشت یا زندگی پس از مرگ یک داستان خیالی است برای کسانی که از مرگ وحشت دارند.

راسل در من یک خداناباورم یا یک ندانم گرا؟ در سال ۱۹۴۷ می‌گوید:به عنوان یک فیلسوف، اگر بخواهم برای شنونده‌های فلسفی محض سخن بگویم باید بگویم که خود را یک ندانم گرا توصیف می‌کنم چرا که فکر نمی‌کنم برهانی قاطع وجود داشته باشد که کسی بتواند اثبات کند که خدایی وجود ندارد.
از سوی دیگر اگر بخواهم بر فردی معمولی در خیابان اثری صحیح بگذارم فکر می‌کنم که باید بگویم من یک خداناباور هستم چرا که وقتی می‌گویم نمی‌توانم اثبات کنم که خدایی وجود ندارد مجبورم که همچنین به همانسان بگویم که نمی‌توانم اثبات کنم که خدایان هومری وجود ندارند.
و چقدر زیبا و مهم است تفاوت میان"رد قطعیت"و"قطعیت رد"...
یعنی هاوکینگ بزرگ در واقع عدم اثبات بر وجود خدا نیاورده...
او فقط گفته لزومی نیست خدایی باشد...
منم حرفش رو قبول دارم...خدا مال منطق نیست...
خدا را نباید با عقل آلود...باید دروازه های قلب را برایش گشود...
در فلسفه هم به مانند فیزیک متافیزیک پوچ شمرده میشود...
اما چیزهایی هست که نه فلسفه دیدشان و نه منطق...
نقاط کور این دو...
شاید خدا اینست :)

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

عقیده ی شما محترم است...
اما به نظر من وقتی قطعیت خدا رو رد شده بدونیم، نمیتونیم اون رو بشناسیم
و شناخت خدا مهم تر از دانستن وجود یا عدم وجود خداست...
وقتی به یافته های دانشمندان قرون اخیر، می نگریم می توانیم پیدایش جهان را بشناسیم و با تکامل نیز به وجود آمدن موجودات پیچیده ای چون انسان را استدلال کنیم . تا جایی که خدا را می توانیم تا جایی پست فرض کنیم که فقط آفریننده ی اتم باشد . در صورتی که انسان ها هم اکنون می توانند با شبیه سازی انسان خلق کنند... حال ، خدا قدرتمند تر است یا انسان؟ آیا نیازی به پرستش اوست؟ و...
این مطلب که می فرمایید با منطق نمی توان خدا را درک کرد ، کاری جز پاک کردن صورت مسئله نیست...

یعنی میگی همه چیز منطق است؟...پس چگونه است خیلی ساده میشه پارادوکس مطرح کرد؟...
خیر...از ابتدا نیز مسئله ای نبوده که من بخوام حلش بکنم...
ببین....یحث اینه...
آیا تو بت میخواهی تا بهش برسی...بت میخواهی برای کمال؟...انتظارت از خدا اینست؟...بدین ترتیب اصلا نیازی به خدا نداری...
اما آیا میخواهی عاشق"وجودی"بشوی؟...آنگاه میفهمی خدای من چیست...
اتفاقا اگر ما میتوانستیم به کمال برسیم من به وجودش میشکیدم...

کانت:اگر مغز انسان آنقدر ساده بود که میتوانست درکش کند دیگر اصلا نمیتوانست فکر کند...

پس هر موجودی یک درجه پایین تر از خود را درک میکند...پس انسان نمیتواند خدا را درک کند...

من الان خودم دو تا نقیض منطقی رو وجود خدا دارم(ارزش عدم اثبات از نقیض کمتره)...تمام اثبات ها رو هم رد کردم...اما آیا دلیل میشه بهش ایمان نداشته باشم؟...
نه :)

به نقل از MAAT :
آره من معتقدم تنها وسیله ی انسان منطق اوست...
منطق فقط میتواند به ما کافی را بدهد...لازم را هیچگاه نبیند...
فرض کن تو در مورد افتادن یک سیب با تمام قوا تونستی یه چیز کافی به نام علم پدید آوری تا بتونی باهاش توجیه کنی افتادن سیب را...
حال من میایم خیلی ساده برای تو نظامی تبیین میکنم به نام نظام"خدایان"...در این نظام با خلاقیت خود جهانی را تداعی میکنم که در آن خدایان توجیهی کامل برای افتادن سیب هستند...
همین :)
پس منطق درست است که زبان انسان است...اما لازم نیست :)...گرچه من معتقدم کافی هم نیست

به نقل از MAAT :
وقتی با علم پیش می روی، با منطق پیش می روی، برای عقایدت دلیل داری...
ولی وقتی با خلاقیت خود فرض می کنی ، فرضت بی دلیل است و چه بسا شاید با علم و منطق رد شود و تنها قانع کننده تو است، نه دیگران.
پس علم و منطق تنها وسیله انسان است که واقعیات را به او نشان می دهد، گرچه تو با خلاقیت خود می توانی خرافه بسازی ولی هر چه پیش می رویم ، هرچه علم بیشتر پیش می رود ، بالاخره روزی می رسد که پی برده ای اشتباه بوده است ولی منطق رد نشدنی است.
زیادی با منطق دم خور شده ای...هر وقت تونستی ازش بیای پایین تا با هم بحرفیم میتونیم ب هم بحرفیم :) >:D<

×رادیکال : متوالی ادغام شد!

ali_de457

KilaaliK
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی
اینستاگرام

به نظر من خدا رو نمی شه با منطق و علم اثبات کرد ولی رد هم نمی شه کرد (برای من تا حالا اثبات و یا رد نشده)

ولی با دل می شه بهش رسید ولی یه مشکلی هست این که ما بهش می گیم دل واقعا یه توانایی ماوراطبیعیه یا فقط یه چیزیه که تو ناخداگاه ما وجود داره

shershere

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
اینم هه هه!
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از nilolo18 :
دقیقا یادم نیس کی بود اینو گفته بود ولی معمولا میگن اون چیزی رو باور کن که ساده تره

به نظرم یه جورایی وجود داشتن جهان دیگه ساده تره

این اصلا قابل قبول نیستا!
من بت میگم تو فضا 100 میلیون ستاره یا فلان مقدار میلیارد ستاره هست -عدد درستش یادم نیست خب!- ... چون باور 100 میلیون راحت تره یعنی این درسته؟؟؟

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از s.l.v.n :
برهان اختفای الهی

اگر خدا وجود داشته باشد، آنگاه قادرمطلق، عالم مطلق، و خیر محض است. (مطابق تعریف ادیان توحیدی از "خدا")
اگر خدا قادر مطلق باشد، آنگاه می تواند هرکار را انجام دهد. (تعریف قادرمطلق)
اگر خدا عالم مطلق باشد، آنگاه نسبت به تمام گزاره‌های صادق علم دارد (مادام که علم به آن گزاره‌ها منطقاً ممکن باشد). (تعریف عالم مطلق)
اگر خدا خیر محض باشد، وقتی که می داند طالبان صادق او برای یافتن وی و درک حضور او به چه رنج جانکاهی گرفتارند، خویشتن را به نحو بدون ابهامی آشکار می کند، خصوصاً وقتی که می داند این اختفا زیانهای جبران ناپذیری برای آن طالبان به بار می آورد. (توجه داشته باشید که در اینجا چون خدا عالم مطلق است از این وضعیت آگاه است، و چون قادر مطلق است، می تواند خویشتن را بدون هیچ ابهامی آشکار کند.)
خداوند بر طالبان صادق خود به نحو بدون ابهامی آشکار نیست. (پدیده اختفای الهی)
بنابراین، خداوند خیر محض نیست. (مطابق قاعده رفع تالی، نتیجه حاصل از (۴) و (۵))
بنابراین، خدا وجود ندارد. (مطابق قاعده رفع تالی، نتیجه حاصل از (۶) و (۱))
کسی میتونه این رو نقض کنه ؟

Delaram95

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد

من اولش شک داشتم
اما الان کاملا باورش دارم.
چون وقتی به نظم دنیا برمی گردم.
و حتی زمانی که به قبل از بیگ بنگ برمی گردم.
یه چیزی باید اول وجود داشته باشه که نمی تونسته خود به خود به وجود اومده باشه.
مثل قانون نسبیت می شه ما بعد چهارم رو درک نمی کنیم اما می تونیم با معادله وجودش رو ثابت کنیم.
اما نمی شه به وجود آمدن خود خدا فکر کرد.
چون واقعا دیوونه کننده است.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از Shek8fe :
کسی میتونه این رو نقض کنه ؟
واقعا انقدر منطق براتون مهمه...
این رسما چرت بود...
یه ایراد خیلی ساده...
ارزش رو کمال میگیری یا سختی نکشیدن؟ :)
و بدین ترتیب نمیتوانی به خیر محض بودنش ایرادی بگیری...
حتی ایرادی ساده تر...
خداوند خیر محض است...
اما یکتاست...
پس سایر موجودات من جمله انسان نمیتوانند پذیرایش باشند...پس تو کاری غیر ممکن از خیر محض خواستی...پس خیر محض بودنش زیر سوال نمیرود...

بالا