• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره انتخاب رشته دبیرستان (متوسطه)

miss paris

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز
پاسخ : ریاضی یا تجربی

یکی هم به من کمک کنه لطفا!!!
من طراحی و ازین کارام خیلی خوبه مشاورمون میگه برو ریاضی که اخرشم بتونی طراحی صنایع بخونی...
ولی من خودم عاشق زیستم و برا المپیادشم از امسال شرو ع کردم میخونم...
الان من چیکار کنم؟؟؟ :-??

Martin Berg

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه
شهر
کرمان

به نقل از miss paris :
یکی هم به من کمک کنه لطفا!!!
من طراحی و ازین کارام خیلی خوبه مشاورمون میگه برو ریاضی که اخرشم بتونی طراحی صنایع بخونی...
ولی من خودم عاشق زیستم و برا المپیادشم از امسال شرو ع کردم میخونم...
الان من چیکار کنم؟؟؟ :-??
علاقه ی خود شما مهم تره & زیاد به حرف مشاور گوش نکن :-"
به نظر من رشته ی تجربی برای دخترها مناسب تره

miss paris

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

به نقل از Martin Berg :
علاقه ی خود شما مهم تره & زیاد به حرف مشاور گوش نکن :-"
به نظر من رشته ی تجربی برای دخترها مناسب تره
چرا؟؟؟

mojtaba07

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد

همه میدونیم که مادر همه ی علوم ریاضیه و نمیشه گفت تجربی از ریاضی جداست و لازمه رسیدن به نتیجه مطلوب ریاضی قوی است اما شاخه های تجربی کاربردی تر و در نتیجه بازار کار بهتری داره(البته از نظر من)

sajed

کاربر فوق‌فعال

ببینید معمولا داوطلبای تجربی تو کنکور خیلی بیشتر از ریاضی ان... مثلا مثل امسال دو برابر ریاضی
ولی در کل ظرفیت دانشگاهاشون خیلی کمتر از ریاضی ان... مثلا مثل امسال نصف ریاضی
پس تا اینجا یعنی شانس قبولی تو دانشگاه برای رشته ی تجربی یک چهارم ریاضیه... خب ... این تا اینجا...
با اینکه ظرفیت تجربی خیلی کمتره بازم همه ی رشته هاش رشته های خوبی نیستند ( لااقل نظر من اینه) فقط چندتا رشته ی محدود مثل پزشکی دندان دارو فیزیوتراپی پرستاری و... خوبه که با این حساب شاتنس قبولی در یک رشته ی خوب باز خیلی کمتر میشه...
اما کسی که ریاضیه به طور عادی 4 برابر شانس قبولیش بیشتره. ضمن اینکه میشه گفت با هر رتبه ای میتونه رشته ی مورد علاقشو با تغییر دانشگاه بخونه...
بنابراین توصیه ی من اینه که کسایی علاقه ندارند به تجربی به هیچ عنوان نرن که بعدها پشیمون میشن و احتمالا باید برن دانشگاه آزاد یه رشته ی دیگه بخونن....

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

ریاضی یا تجربی ؟
معضلی شده برام ، نمیدونم تجربی رو ادامه بدم یا تغییر رشته بدم به ریاضی ؟
تجربی ؟ پزشکی ؟ میترسم ، ازینکه نتونم اون همه درسو حفظ کنم ، میترسم ! این من نبودم که زیستو دوس داشتم ؟ چم شده چرا دیه دوس ندارم زیست ؟ نمیدونم خرخونی (!) و اون همه درس در تواناییم باشه یا نه
ریاضی ؟ کامپیوتر ؟ درسا رشته ریاضی فک کنم سخت باشه ، خیلی (دبیرستان)، ولی خوب کامپیوتر باید خوب باشه ، نع ؟ برنامه نویسی رو دوس دارم

× این حرفایی که درباره وحشتناک بودن پزشکی میزنن حتی :| :rolleyes:

HGJKUFHFH

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan 2
شهر
kerman
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
شهید باهنر کرمان
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

من خودم به ریاضی بیشتر علاقه دارم ولی همه بهم میگن برو تجروبی موندم چی کار کنم؟ :-?
از زیست خوشم نمیاد+طاقت دیدن خون و اینارم ندارم-ولی از بچگی دوست داشتم دندون پزشک بشم ^-^

• لایک
امتیازات: m.f.a

Iman.Mage

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
نقره‌ی کشوری المپیاد شیمی دوره ۲۴
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی (با ماینور شیمی)
اینستاگرام

علاقه خیلی مهمه ... به اسرار دیگران کاری نداشته باش. البته ازشون مشورت بگیرا ولی لازم نیست هرچی میگن قبول کنی. همینا که میگن برو تجربی اگه فردا پشیمون شدی مسئولیتش با اونا نیست.

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

من که خودم تجربی می خونم شاید بگم تجربی رشته ی بهتریه ولی واقعیت اینه که همه رشته ها خوبن و نمی شه کلمه بهتر که واقعا نسبیه در موردشون استفاده کرد.
من خودم تجربی رو دوست دارم چون توش داری نوع خاصی از ماده و منطق دنیا به اسم موجود زنده رو بررسی می کنی و این واقعا جالبه. کنار یه درخت چنار دراز می کشی و منطق درختی زندگی رو می فهمی. اگه واقعا عاشق زیست باشی و احساس هموفیلیا یا همون عشق به طبیعت رو داشته باشی رشته تجربی برای آدمایی که دید زیبا شناختی به علم دارن می تونه ارضا کننده باشه.
به علاوه توی رشته ی تجربی همون طوری که اسمش داد می زنه داری از یک ابزار متفاوت نسبت به ابزار منطقی استفاده می کنی به اسم تجربه که خودش رویکرد جالبی در رابطه با علم به آدم می ده و این اجازه رو می ده که مثل دورا کوچولوی کنجکاو دیدت رو نسبت به دنیا عمیق تر کنی.
در کمال تاسف به خاطر ساختار روسی آموزش و پرورش ایران این تصور غلط جا افتاده که علوم تجربی و به طور خاص زیستی یک علم حفظیه در صورتی که این علم یک علم تجربی با رویکرد منطقی فلسفه علم(فلسفه کانتی!) هست.
به طور کلی اگه با یک دید جدید به تجربی نگاه کنی به نظر من تجربی واقعا رشته دوست داشتنی و جالبیه. و تازه تجربی فقط پزشکی نیست.

shahriyar.m

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

موضوع اصلی علاقست!!!!مهم اینه که آدم رشته ای رو که دوست داره انتخاب کنه و توش پیشرفت کنه و ادامه تحصیل بده نه این که وقتی که لیسانسشو گرفت یا شد پزشک عمومی بگه دیکه از درس خوندن خسته شدم و ادامه نمیدم.(تیریپ متفکرانه B-))
من که شخصا حالم از زیست به هم میخوره(البته یه سری ها هم خستن حالشون از ریاضی به هم میخوره :-?)

Marziyeh.banoo

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
دانشگاه
دانشگاه شیراز
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

به نظر من رشته مهم نیست مهم اینه که فرد بخواد ی چیزیو یاد بگیره حالا چه تو تجربی یاد بگیره چه تو ریاضی

Dark Eagle

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
helli 2
شهر
Tehran
مدال المپیاد
کامپیوتر

فرقی نمی کنه مهم هدفه
یکی می خواد مهندس بشه یکی دیگه دکتر
رسیدن به جفتشونم سخته پس هیچ فرقی با هم نمی کنن
:|

Iman.Mage

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
نقره‌ی کشوری المپیاد شیمی دوره ۲۴
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی (با ماینور شیمی)
اینستاگرام

به نقل از lab0o :
به نظرتون این عقیده درسته که یه عده ای (تو مدرسه ما زیاده) میگند پزشکی شغل آینده دار و برتره و باید حتما پزشک بشیم؟
این عده حتی با وجود علاقه بسیار زیاد به ریاضی و فیزیک میرند تجربی
به نظرتون اینا به هدفشون می رسند؟
من نمی دونم چرا دوره ی ما این شکلیه تعداد تجربی ها بیشتر از ریاضی هاست :-< تازه یه عده ای هم سال های سوم یا پیش می خواند برند تجربی
پست های همین صفحه رو بخونید نظر من رو متوجه میشید.
در ضمن تو مدرسه ی ما اصلا این طور نیست. ما 72 نفر ریاضی و 68 نفر تجربی داریم. یه سال تجربی ها فقط یه شعبه بودن!

• لایک
امتیازات: Zed

SAMPADIE BADBAKHT

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 ساری
شهر
ساری

سلام تو رو خدا بهم کمک کنین من از اول دبیرستان وارد شدم و نه به ریاضی علاقه دارم نه زیست اما درسم خیلی خوبه خواهش میکنم همه بهم میگن برو ریاضی پدر و مادرم و برادرم میگن تجربی جون هرکی دوست دارین کمکم کنین :(( :(( *-: *-: :-\ :-\ :-/ :-/ :-/ :-/ :-/ :-/

kimia moghadam

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان١
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

من که تجربیُ انتخاب کردم چون یادم نمیاد از همون اوایل حتی به ریاضی فک کرده باشم!از همون اول تصمیمم برای دندون پزشکی بود
اما چیزی که حالا نگرانم میکنه اشباع شدن این رشتس.خودتونم میدونین از بین کسایی که میرن تجربی چقد متقاضی داره!
حالا موضوع اینجاس با این که اومدم این رشته ولی به هیچ شاخه ی دیگش جز دندون علاقه ندارم
واقعاً همین طوره؟این ریسکه که به امید دندون اومدم این رشته؟

پ.ن:آخه جدا از اینکه علایق آدم مهم هستن که یه رشته رو انتخاب میکنه،آینده شغلی رو هم باید در نظر گرفت.تجربیُ دوس دارم که اومدمُ دارم میخونم اما برای آیندش یه کم نگرانم.با این حال هیچ علاقه ای هم به رشته ریاضی ندارم!

نفس...

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

یه سوال هنوزم میشه ریاضی خوند ولی کنکور تجربی داد دیگه؟

!sadaf

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اراک
مدال المپیاد
:-&lt;
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از K.M.W :
من که تجربیُ انتخاب کردم چون یادم نمیاد از همون اوایل حتی به ریاضی فک کرده باشم!از همون اول تصمیمم برای دندون پزشکی بود
اما چیزی که حالا نگرانم میکنه اشباع شدن این رشتس.خودتونم میدونین از بین کسایی که میرن تجربی چقد متقاضی داره!
حالا موضوع اینجاس با این که اومدم این رشته ولی به هیچ شاخه ی دیگش جز دندون علاقه ندارم
واقعاً همین طوره؟این ریسکه که به امید دندون اومدم این رشته؟

پ.ن:آخه جدا از اینکه علایق آدم مهم هستن که یه رشته رو انتخاب میکنه،آینده شغلی رو هم باید در نظر گرفت.تجربیُ دوس دارم که اومدمُ دارم میخونم اما برای آیندش یه کم نگرانم.با این حال هیچ علاقه ای هم به رشته ریاضی ندارم!

دندون وضعش از پزشکی خیلی بهتره! تعداد واقعا زیاد نیست

شایـــد 10 سال دیگه کار دکیا کمتر! ( نه کم ) شه!

اما کار ریاضیا از الان کمــه! دیگه همشون دارن دکترا می خونن!!!!!! هیئت علمی و این حرفا هم رسما داره اشباع میشه!

واسه دخترا هم وضع بدتره ^-^

آینده شغلی رو بخوای در نظر بگیری تجربی می مونی :>

• لایک
امتیازات: N!ma

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از نفس... :
یه سوال هنوزم میشه ریاضی خوند ولی کنکور تجربی داد دیگه؟
اینجوری که من دفترچه سنجش رو خوندم برای اینکه کنکور یه رشته دیگه (غیر از زبان و هنر) بدی باید دیپلم آن سال رو داشته باشی و هر دیپلمی که داشته باشی آن رشته رو باید امتحان بدی . \:D/
اگه غیر از اینه لطفا بگه چون برای خود منم مهمه. :-??

hojjatele

کاربر حرفه‌ای
شهر
قم
مدال المپیاد
ندارم !
رشته دانشگاه
نرم

به نقل از Mahshad 98 :
اینجوری که من دفترچه سنجش رو خوندم برای اینکه کنکور یه رشته دیگه (غیر از زبان و هنر) بدی باید دیپلم آن سال رو داشته باشی و هر دیپلمی که داشته باشی آن رشته رو باید امتحان بدی . \:D/
اگه غیر از اینه لطفا بگه چون برای خود منم مهمه. :-??

من خودمم اینجوری فکر می کردم که باید دیپلم رو داشته باشی تا کنکورش رو بتونی بدی
ولی یکی از رفیقام گفت نه هر رشته ای بخوای می تونی بدی. که دیدم آره یکی از هم کلاسیاش رشته ریاضی بوده و کنکور انسانی داده و الان داره علوم سیاسی تهران می خونه (ریاضی رو 100 زده، بقیه درساش هم بالاترینش 17% یا 27% معارف بوده درسته یادم نیست درصد دقیقش رو ولی فکر کنم 17 بود! رتبه 210 منطقه )

بالا