• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سفر درزمان

شما با سفر در زمان موافقید یا مخالف؟!

• رای‌دهندگان
    91

poorya.kh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهیـد بهشتی
شهر
نیشابـور
دانشگاه
علم‌وصنعت‌ ایران
رشته دانشگاه
مهندسی‌کامپیوتر
پاسخ : با سفر در زمان موافقید یا مخالف؟!

همون طور که 100 سال کسی پیش اختراع وسیله ای به نام موبایل رو باور نمی کرد ما هم سفر در زمان رو باور نداریم ولی ممکنه وجود داشته باشه یا کشف بشه و یا وسیله ای اختراع بشه که با بتونیم تو زمان سفر کنیم

shershere

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
اینم هه هه!
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

من کامل قبول ندارم ... یعنی به نظرم میشه گذشته رو دید ولی اینده رو نه!

یعنی backward میشه ولی forward نمیشه! :D

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد
یه حماقتی کردیم یه زمانی :|

به نقل از Cheetah :
من کامل قبول ندارم ... یعنی به نظرم میشه گذشته رو دید ولی اینده رو نه!

یعنی backward میشه ولی forward نمیشه! :D
اتفاقا سفر به آینده خیلی آسون تر و منطقی تره تا سفر به گذشته...

همه چیز تو تاپیکی که تو امضام هست توضیح داده شده...

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

سفر به گذشته که طبق همه نظریات فیزیکی غیرممکنه. اما سفر به آینده میگن ممکنه بشه.
ولی من دلم نمیخواد سفر کنم. مخصوصا به گذشته. دلم نمیخواد خاطره ها تکرار بشن، چون تمام قشنگی لحظه های شیرین به اینه ه بدونیم تکرار نمیشن. اگه قرار باشه بازم ببینیمشون دیگه ... . آینده هم؛ خب فکر میکنم آدم ندونه چی قراره بشه بهتره. البته خب خیلیا اینطور فکر نمیکنن؛ از روی کنجکاوی دلشون میخواد آینده رو ببینن. نمیدونم. اونا هم حق دارن. بستگی به آدما داره اما امیدوارم این امکان هیچ وقت هم فراهم نشه.

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد

به نقل از anahid_30s :
سفر به گذشته که طبق همه نظریات فیزیکی غیرممکنه. اما سفر به آینده میگن ممکنه بشه.
الان شما خودت میگی طبق همه ی نظریات غیر ممکنه دیگه؟؟!!

هم طبق نظریه کرم چاله ...هم ریسمان های کیهانی ...هم توسط نظریه ی که گودل داده ..سفر به گذشته ممکنه!

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از Pariya :
الان شما خودت میگی طبق همه ی نظریات غیر ممکنه دیگه؟؟!!

هم طبق نظریه کرم چاله ...هم ریسمان های کیهانی ...هم توسط نظریه ی که گودل داده ..سفر به گذشته ممکنه!

نه خیر خودم نمیگم. استنادم به صحبت های کامران وفاست.

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد
پاسخ : پاسخ : پاسخ : سفر درزمان

به نقل از arman.a :
میشه این رو بیشتر توضیح بدین ...؟ یعنی چی ؟

چشم!باید تایپش کنم!(فعلا وقت نیست!)
ولی اینقدر فعلا بگم که زمان اونجوری که ما فکر میکنیم یه بعدی نیست و دو بعدی
توی سفر به گذشته وآینده ما داشتیم در امتداد این ابعاد حرکت میکردیم!
ولی توی این سفر ما در بعد دیگه ای حرکت میکنیم!

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

.

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد

به نقل از anahid_30s :
نه خیر خودم نمیگم. استنادم که صحبت های کامران وفاست.

آقای کامران وفا درباره ی سفر در زمان حال نظریه دادن!
شما اسناد منو رد کن!!
این نظریه هایی که تو پست قبلی گفتم...

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از arman.a :
این ها که پریا گفت ( هم طبق نظریه کرم چاله ...هم ریسمان های کیهانی ...هم توسط نظریه ی که گودل داده ..) یا اگه بخوایم اضاف کنیم پل انیشتین روزن ! همش نظریه ها ی داشنمند های بزرگ در طول تاریخ و امروزه ... و الان استادتون نادیدشون می گیرند ...!!!!!؟؟؟؟ طبق چه فریضه ای ؟؟
استادم؟ کی استادمه؟ استِنادم! اون « که » نبود، «به» بود!
به نقل از Pariya :
آقای کامران وفا درباره ی سفر در زمان حال نظریه دادن!
شما اسناد منو رد کن!!
این نظریه هایی که تو پست قبلی گفتم...

مثلا یکیش همین کرمچاله ها! اصلا سفیدچاله ای پیدا نشده که بخواد کرمچاله ای وجود داشته باشه. تازه گیریم که پیدا هم شد، باید اول وارد سیاه چاله بشیم، اما قبلش متلاشی شدیم! گذشته از این اصلا کرمچاله ها(اگر واقعا پیدا بشن) در حد اندازه های کوانتومی هستن و عملا به درد ما نمیخورن.

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد

به نقل از anahid_30s :
! مثلا یکیش همین کرمچاله ها! اصلا سفیدچاله ای پیدا نشده که بخواد کرمچاله ای وجود داشته باشه. تازه گیریم که پیدا هم شد، باید اول وارد سیاه چاله بشیم، اما قبلش متلاشی شدیم! گذشته از این اصلا کرمچاله ها(اگر واقعا پیدا بشن) در حد اندازه های کوانتومی هستن و عملا به درد ما نمیخورن.
خب نه ببین ما دو نوع سیاهچاله داریم!کرمچاله ها که من میگم نقطه تکینگیش کشیده شده و دیگه مثل سیاهچاله های ایستا نیست..
پس خطری نداره!
شما بخون تاپیکی که تو امضامه..متوجه میشی!

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

اما من بازم چیزی درباره اندازه کرمچاله ها ندیدم.
من اصلا با نوع سیاهچاله کاری ندارم. بریم سراغ تعریف خود سیاهچاله(صرف نظر از نوعش). یک ستاره در خود فروریخته که چرم بسیارش در حجم اندکی متراکم شده و جاذبه قوی آن توان گریز را حتی از نور میگیرد.
من وقتی که روی زمینم، جاذبه ای که به سرم وارد میشه، با جاذبه ای که روی پام اثر میذاره برابر نیست؛ اما چون جاذبه زمین زیاد نیست، میشه از اختلاف صرف نظر کرد. اما درباره سیاهچاله ها این وضعیت اینقدر شدیده که هر جسمی متلاشی میشه.
خب ببین من فکر میکنم هیچ کدوم از ما درحدی نیستیم که بتونیم انواع مختلف سیاهچاله رو «واقعا» درک کنیم. اما خب با توجه به تعریف میگم این متلاشی شدن بازم اتفاق میفته.

اما بیا از نظر منطقی بررسی کنیم.
وقتی که کسی فرضا بخواد به گذشته برگرده، پس باید مثل گذشتش بشه. یعنی مثلا اگه من برم به دو سال پیش، دانش آموز سوم راهنمایی هستم. اما این که میگن پارادوکس پدربزرگ و اینا، اگر این پذیرفتنی باشه که بدون تغییری در خودت به گذشته بری، خب قابل قبوله؛ اما ببین یا باید زمان برای خودت(خاطراتت،جسمت و ...) هم به عقب بره، وگرنه نمیشه که خودت رو به جلو حرکت کنی، اونوقت همه چیز به گذشته ی خودش برگرده. این به نظرت ممکنه؟(حالا راجع به این بازم بیشتر توضیح میدم)

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد

به نقل از anahid_30s :
اما من بازم چیزی درباره اندازه کرمچاله ها ندیدم.
من اصلا با نوع سیاهچاله کاری ندارم. بریم سراغ تعریف خود سیاهچاله(صرف نظر از نوعش). یک ستاره در خود فروریخته که چرم بسیارش در حجم اندکی متراکم شده و جاذبه قوی آن توان گریز را حتی از نور میگیرد.
من وقتی که روی زمینم، جاذبه ای که به سرم وارد میشه، با جاذبه ای که روی پام اثر میذاره برابر نیست؛ اما چون جاذبه زمین زیاد نیست، میشه از اختلاف صرف نظر کرد. اما درباره سیاهچاله ها این وضعیت اینقدر شدیده که هر جسمی متلاشی میشه.
خب ببین من فکر میکنم هیچ کدوم از ما درحدی نیستیم که بتونیم انواع مختلف سیاهچاله رو «واقعا» درک کنیم. اما خب با توجه به تعریف میگم این متلاشی شدن بازم اتفاق میفته.

اما بیا از نظر منطقی بررسی کنیم.
وقتی که کسی فرضا بخواد به گذشته برگرده، پس باید مثل گذشتش بشه. یعنی مثلا اگه من برم به دو سال پیش، دانش آموز سوم راهنمایی هستم. اما این که میگن پارادوکس پدربزرگ و اینا، اگر این پذیرفتنی باشه که بدون تغییری در خودت به گذشته بری، خب قابل قبوله؛ اما ببین یا باید زمان برای خودت(خاطراتت،جسمت و ...) هم به عقب بره، وگرنه نمیشه که خودت رو به جلو حرکت کنی، اونوقت همه چیز به گذشته ی خودش برگرده. این به نظرت ممکنه؟(حالا راجع به این بازم بیشتر توضیح میدم)
خب تعریف سیاهچاله که مشخصه؟!شما با نوعش کار نداری؟؟!!!
ببین چرا جاذبه ای که خودت میگی اینجوریه؟؟! به خاطر نقطه تکینگیش!خب سیاهچاله ایستا اینجوریه که شما میگی!ولی کرم چاله نوعش متفاوته پس این اتفاق در اون نمیفته!!

..درمورد تیکه آخره حرفت!من درست نفهمیدم منظورتو!ولی شما به عنوان یه ناظر میتونی به گذشته سفر کنی!اگه همه چی به گذشته تغییر کنی!که انگار رفتی عقب و تو هیچی یادت نمیمونه!و اصلا نمیدونی رفتی گذشته!چون همه چی حتی خاطراتت که خودت میگی تغییر کرده!

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

میدونی بیان مشکل منطقیش یه ذره سخته؛ اما حالا اینو بخون:
" در نهایت شاید دانشمندان تنها سفر به آینده را پدیده ای عملی بیابند زیرا قوانین طبیعت سفر به گذشته را غیر ممکن ساخته است از این رو است که رابطه علت و معلولی پا برجا است. برای مثال اگر می توانستید در زمان سفر کرده و به گذشته بازگردید و با انجام کاری از تولد خود در گذشته جلوگیری کنید، چگونه می توانستید در آینده حضور داشته باشید و در زمان سفر کنید؟"

این گفته هاوکینگه( فکر میکنم توی فیلم the universe باشه؛ مطمئن نیستم). هم به بخش فیزیکی و طبیعیش اشاره کرده، هم این که در این صورته که رابطه علتو معلول بازهم پابرجا میمونه.

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد

به نقل از anahid_30s :
میدونی بیان مشکل منطقیش یه ذره سخته؛ اما حالا اینو بخون:
" در نهایت شاید دانشمندان تنها سفر به آینده را پدیده ای عملی بیابند زیرا قوانین طبیعت سفر به گذشته را غیر ممکن ساخته است از این رو است که رابطه علت و معلولی پا برجا است. برای مثال اگر می توانستید در زمان سفر کرده و به گذشته بازگردید و با انجام کاری از تولد خود در گذشته جلوگیری کنید، چگونه می توانستید در آینده حضور داشته باشید و در زمان سفر کنید؟"

این گفته هاوکینگه( فکر میکنم توی فیلم the universe باشه؛ مطمئن نیستم). هم به بخش فیزیکی و طبیعیش اشاره کرده، هم این که در این صورته که رابطه علتو معلول بازهم پابرجا میمونه.

خب ببین اینی که میگه همونه که تو صفحه های قبل بحث شد!یه جورایی شبیه قضیه پدریزرگه دیگه!تو میری بابا بزرگتو میکشی!خب اینجوری تو دیگه اصلا به دنیا نمیای که بخوای بری به گذشته!

منم گفتم جدیدا گفتن که شما میتونی بری گذشته ولی نمیتونی تغییری ایجاد کنی!
تو اون یکی تاپیک هم نوشتم!شما اگه بتونی به گذشته سفر کنی احتمالش زیاده که از یه کهکشان یا ممنظومه دیگه سر در بیاری !که اون جا حتی اگه بتونی تغییری هم ایجاد کنی،تاثیری به حال الان ما نداره!

بعدم تو دقت کن چی نوشتی:

به نقل از anahid_30s :
این یعنی نظریه هایی دادن که اونو رد کرده ..در صورتی که اینطوری نیست!

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد
پاسخ : پاسخ : پاسخ : سفر درزمان

سفر در زمان حال:

اخیرا برخی از فیزیک دان ها به این نتیجه رسیده اند زمان بر خلاف تصور متعارف موجود ، یک بعدی نبوده بلکه همانند یک صفحه دو بعدی است. آنچه تا کنون درباره ی سفر در زمان خواندید همگی صرفا درباره ی سفر در امتداد بعد اول زمان بوده است.اما سفر در لحظه حال ، موضوع دیگری است که به بعد دوم زمان باز میگردد.این نوع سفر زمانی در واقع سفری درون یک لحظه است ، نه سفر در امتداد لحظه ها .
به بیان ساده تر میتوان گفت صفحه ی دوبعدی زمان در حالت معمول همانند یک فرش لوله شده است که تنها میتوان از درون آن از گذشته به سوی آینده حرکت کرد و برای همین هم ما به اشتباه تصور میکنیم که زمان صرفا پدیده ای یک بعدی است که از گذشته به آینده امتداد دارد.اما اگر بتوان این فرش لوله شده را از هم باز کرد،در آن صورت حتی میشود درون همین لحظه ای که هم اکنون در آن به سر میبرید نیز به مسافرتی ابدی بروید،سفری در امتداد عمود بر جهت سیر زمان!!

البته برای باز کردن فرش زمان یک شرط اساسی وجود دارد.برای این کار باید بتوانیم مقدار عظیمی انرژی را در حجم بسیار کوچکی متمرکز کنیم.به همین دلیل بعضی فیزیکدان ها معتقدند تنها نقاطی در جهان که امکان تمرکز این انرژی عظیم و نتیجتا باز شدن فرش لوله شده زمان در آن وجود دارد، قلب سیاهچاله ها هستند!

نویسنده مقاله: شهاب شعری مقدم

×چقدر استقبال... :-"

**arezooooo5**

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan4D
شهر
طهرون!
مدال المپیاد
روباتيك! rescueديگه المپياد شيمي نمي رم!
دانشگاه
ایشاا... تهران!
رشته دانشگاه
فقط و فقط pezeshki

به نظرم امكان نداره همين هر جور فر ميكن نميشه :D

بو علی

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 2
شهر
تهران
دانشگاه
هاروارد ان شاء الله
رشته دانشگاه
فیزیک کوانتوم

بر اساس نظریه استیفن هاوکینگ بزرگ ترین نظریه پرداز حال حاضر فیزیک کوانتوم باید گفت که جهان مانند یک دوک بر روی یک صفحه در حال حرکت به سمت جلو است که مناطق پشت سر ما در واقع همان زمان های گذشته هستند که اگر ما بتوانیم بر روی این صفحه به عقب بر گردیم در واقع به زمان های گذشته برگشته ایم

بالا