• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

گام به گام تا مدال المپیاد نجوم

• شروع کننده موضوع

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
دانشگاه تحصیلات تکمیلی در ع
رشته دانشگاه
فیزیک
پاسخ : گام به گام تا مدال المپیاد نجوم

به نقل از abby :
بچه ها من خیلی استرس دارم یه جورایی دشواره من قبلا یکم نجوم کروی خونده بودم ولی نفهمیدم از امسال یه کتاب بود ماله باشگاه دانش پژوهان همهالمپیادا و پاسخ تشریحی ها شو داشت اونو که تا المپیاد چارم حل کردم البته با کمک پاسخ نامه یکم نجوم گروی رو فهمیدم فصل 1و 2 رو تقریبا خوندم فصل سه رو شروع میکنم ولی بعضی سوالا بسی دشواره
یک راهنمایی چیزی به من هم بکنین من سوم دبیرستان هستم و توی شهر ... سمنان .
وقتی میگن سمنان شما باید بفهمین که تیزهوشانش در حده فاجعه با حاله (باحال که میدونید ینی چی؟....)
دریغ از یه کلاس درست واسه المپیاد تازه اگه من و یه خانوم دیگه نبودیم معلون نبود گی می خواهد همین آماتوری رو بهشون درس بده
در ضمن این کلاسای باشگاه کجاست کیه چه جوریه دوره مجازی داره نداره غیر تهران نزدیک ترین شهر که داشته با شه به سمنان چیه ؟
فیزیک هالیدی جلد یک در باره مکانیک سیاراته؟
اگه می تونین سوالای فصل 1 و 2 نجوم کروی را حل کنین، برین ریاضیات توماس را بخونین. وقتی این را فهمیدین، مکانیک هالیدی(جلد یک) را بخونین و سوالای آخر هر فصلش را حل کنین. در ضمن در هر المپیاد 30 تا 40 درصد سوالات تقریبا حفظی یا هوشیه؛ المپیادای گذشته را آنالیز کرده و جواب این سوالات را یاد بگیرید. نجوم به زبن ساده را فراموش نکنید.
موفق باشید.

بهراد طوقی

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
مدال المپیاد
مدال طلای پنجمین المپیاد نجوم واخترفیزیک

چقدر جالب...
سر زدن به اینجا برای من هم بسیار آموزنده بوده ، چیزای جدید و واقعا جالبی دیدم ، روزی 20 دقیقه نجوم برای المپیاد ، فقط فصل 1و2 کروی ....
اینجا کسی هست که تا حالا قبلا حتی المپیاد داده باشه؟؟

فقط برای این که به رسالت خودم عمل کرده باشم عرض می کنم ، المپیاد خیلی وقته پا فراتر از جایی گذاشته که بشه با دو سه کلمه نجوم دونستن توش قبول شد ، بیایید خودمون رو گول نزنیم. در ضمن من مطلب کوچیکی نوشتم که سعی می کنم اینجا بزارمش.

سرافراز باشید ، بهراد طوقی

بهراد طوقی

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
مدال المپیاد

سلام دوستان .
کلا المپیاد نجوم روند قابل پیش بینی رو طی نمی کنه و این چیزیه که بهش طراوت می ده و من هم می پسندم. برای همین قطعا نمی شه گفت مطالعه چه چیزهایی و چطور مطالعه ای مفیده ولی کارهایی که خودم می کردم رو می نویسم . به نظر من تمام مطالعاتی که نیازه برای المپیاد نجوم و اخترفیزیک انجام بدید نیازمند پیش نیازهای ریاضی و فیزیک هستش که مناسبترین منابع برای اونها کتب دبیرستانی و کتب مقدماتی دانشگاهی هستند مثل فیزیک هالیدی و دوره فیزیک بلت. البته کتاب حسابان تامس هم بد نیست و دید خوبی در مسائل بهتون خواهد داد. سعی کنید در مرحله اول مطالعه به سوادتون مسلط بشید و یادبگیرید از دونسته هاتون استفاده کنید و بعد شروع کنید مطالب سطح بالا بخونید که در شکل جدید المپیاد بسیار لازمه.
بطور کلی سرفصل های المپیاد تا جایی که من می دونم شامل اینها هستند:
1- مثلثات کروی و بردارها ( بسیار مهم )
2- مکانیک سماوی
3- ریاضی فیزیک(شامل سر فصل های کتاب هالیدی ، حسابان ، آمار ، اپتیک ، نسبیت ، هندسه تحلیلی و...)
4- فیزیک ستاره ها( آستروفیزیکز)
5- کیهانشناسی و کهکشان شناسی ( مدل های کیهانشناختی ، هندسه ی کیهان ، آشنایی با کهکشانها ، دینامیک کهکشانی و....)
6- نجوم مقدماتی ( مفاهیم پایه ای نجوم ، منظومه شمسی ، مسائل هندسی و ...)
7- رصد آسمان شب ( با چشم مسلح و غیر مسلح )

برای مثلثات کروی منابع انگلیسی زیادی وجود دارند اما تنها منبع مناسب برای المپیاد به زبان فارسی نجوم کروی اسمارت هست که نظر شخصیه من اینه که تمام فصل هاشو بهتره بخونید ، خیلی ها می گن بعضی فصول مثل تلسکوژ دایره نصف النهاری و مکانیابی در دریا رو نباید خوند ولی نکته اینجاست که اسمارت کتابیه که بیشتر و مخصوصا در این فصول به تحلیل مسائل واقعیه مطرح در نجوم پرداخته ٬ لذا حتی ورق زدن این فصول دید خوبی در بسیاری از مسائل بهتون می ده. بردارهارو هم می تونید روابطی رو که از نجوم کروی بلدید از راه بردارها استخراج کنید و البته فصول اول کتب مکانیک که معمولا مربوط به مقدمات ریاضی هستند رو حتما مطالعه کنید. برای مکانیک سماوی کتب دینامیک و مکانیک دوره های کارشناسی و ارشد مناسب هستند مثل آریا ، گلدشتاین ، فاولز و بهترین اونها ماریون. برای اخترفیزیک می تونید کتاب دکتر ریاضی ، زیلیک یا بوم - ویتنس رو بخونید یک کتاب انگلیسی به نام مقدمه ای بر اختر فیزیک نوین نوشته اوسلی هست که بد نیست . برای فیزیک اگر لازم می دونید می تونید جلد 2 و3 و4 هالیدی رو مطالعه کنید ، و اگر باز هم احساس نیاز کردید فقط بعضی فصول از ( دقت کنید فقط بعضی فصول) کتابهای زیمانسکی و گریفیث دید خوبی به شما خواهند داد ، البته اینها کتابهایی هستند که مطالعه آنها نیازمند آشنایی با ریاضیات پیشرفته و مقدمات فیزیک هست و به هیچ وجه کتابهای آسونی نیستند. رصد رو هم فراموش نکنید که روح المپیاد و دانش نجومه ٬ از کار با تلسکوپ غافل نشوید. برای رصد من روی 2تا اطلس تاکید دارم که البته استاد رصدم جناب کوکرم هم فکر می کنم همین عقیده رو داشته باشند :

The Observer's Sky Atlas

The Sky Atlas 2000

ضمنا من حل مسائل دوره های المپیاد فیزیک رو بسیار مناسب می دونم و البته قبل اون تمام مسائلی از المپیاد نجوم که به اونها دسترسی دارید.
کلا سعی کنید قبل از قبولی در مرحله دو و اومدن به دوره تمام چیزهایی که لازمه رو بخونید ، در دوره احتمالا حوصله و فرصت مطالعه نخواهید داشت.
می تونید با ایمیل ام یا وبگاه ما تماس بگیرید:
[email protected]
TAOG.blogsky.com

Prince

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهيد علامه جعفري مرند
شهر
مرند
مدال المپیاد
در حال حاضر مشغول مطالعه براي المپياد نجوم هستم.

سلام. من سوم دبيرستانم و كتابهاي نجوم و اختر فيزيك مقدماتي زيليك ، نجوم به زبان ساده و نجوم كروي(البته ناقص و هنوز دارم ميخونم) رو خوندم. ديگه چيكار كنم؟

• شروع کننده موضوع

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از بهراد طوقی :
چقدر جالب...
سر زدن به اینجا برای من هم بسیار آموزنده بوده ، چیزای جدید و واقعا جالبی دیدم ، روزی 20 دقیقه نجوم برای المپیاد ، فقط فصل 1و2 کروی ....
اینجا کسی هست که تا حالا قبلا حتی المپیاد داده باشه؟؟

فقط برای این که به رسالت خودم عمل کرده باشم عرض می کنم ، المپیاد خیلی وقته پا فراتر از جایی گذاشته که بشه با دو سه کلمه نجوم دونستن توش قبول شد ، بیایید خودمون رو گول نزنیم. در ضمن من مطلب کوچیکی نوشتم که سعی می کنم اینجا بزارمش.

به نقل از بهراد طوقی :
سلام دوستان .
کلا المپیاد نجوم روند قابل پیش بینی رو طی نمی کنه و این چیزیه که بهش طراوت می ده و من هم می پسندم. برای همین قطعا نمی شه گفت مطالعه چه چیزهایی و چطور مطالعه ای مفیده ولی کارهایی که خودم می کردم رو می نویسم . به نظر من تمام مطالعاتی که نیازه برای المپیاد نجوم و اخترفیزیک انجام بدید نیازمند پیش نیازهای ریاضی و فیزیک هستش که مناسبترین منابع برای اونها کتب دبیرستانی و کتب مقدماتی دانشگاهی هستند مثل فیزیک هالیدی و دوره فیزیک بلت. البته کتاب حسابان تامس هم بد نیست و دید خوبی در مسائل بهتون خواهد داد. سعی کنید در مرحله اول مطالعه به سوادتون مسلط بشید و یادبگیرید از دونسته هاتون استفاده کنید و بعد شروع کنید مطالب سطح بالا بخونید که در شکل جدید المپیاد بسیار لازمه.
2- مکانیک سماوی
3- ریاضی فیزیک(شامل سر فصل های کتاب هالیدی ، حسابان ، آمار ، اپتیک ، نسبیت ، هندسه تحلیلی و...)
5- کیهانشناسی و کهکشان شناسی ( مدل های کیهانشناختی ، هندسه ی کیهان ، آشنایی با کهکشانها ، دینامیک کهکشانی و....)

برای مثلثات کروی منابع انگلیسی زیادی وجود دارند اما تنها منبع مناسب برای المپیاد به زبان فارسی نجوم کروی اسمارت هست که نظر شخصیه من اینه که تمام فصل هاشو بهتره بخونید ، خیلی ها می گن بعضی فصول مثل تلسکوژ دایره نصف النهاری و مکانیابی در دریا رو نباید خوند ولی نکته اینجاست که اسمارت کتابیه که بیشتر و مخصوصا در این فصول به تحلیل مسائل واقعیه مطرح در نجوم پرداخته ٬ لذا حتی ورق زدن این فصول دید خوبی در بسیاری از مسائل بهتون می ده. بردارهارو هم می تونید روابطی رو که از نجوم کروی بلدید از راه بردارها استخراج کنید و البته فصول اول کتب مکانیک که معمولا مربوط به مقدمات ریاضی هستند رو حتما مطالعه کنید. برای مکانیک سماوی کتب دینامیک و مکانیک دوره های کارشناسی و ارشد مناسب هستند مثل آریا ، گلدشتاین ، فاولز و بهترین اونها ماریون. برای اخترفیزیک می تونید کتاب دکتر ریاضی ، زیلیک یا بوم - ویتنس رو بخونید یک کتاب انگلیسی به نام مقدمه ای بر اختر فیزیک نوین نوشته اوسلی هست که بد نیست . برای فیزیک اگر لازم می دونید می تونید جلد 2 و3 و4 هالیدی رو مطالعه کنید ، و اگر باز هم احساس نیاز کردید فقط بعضی فصول از ( دقت کنید فقط بعضی فصول) کتابهای زیمانسکی و گریفیث دید خوبی به شما خواهند داد ، البته اینها کتابهایی هستند که مطالعه آنها نیازمند آشنایی با ریاضیات پیشرفته و مقدمات فیزیک هست و به هیچ وجه کتابهای آسونی نیستند. رصد رو هم فراموش نکنید که روح المپیاد و دانش نجومه ٬ از کار با تلسکوپ غافل نشوید. برای رصد من روی 2تا اطلس تاکید دارم که البته استاد رصدم جناب کوکرم هم فکر می کنم همین عقیده رو داشته باشند :

The Observer's Sky Atlas

The Sky Atlas 2000

ضمنا من حل مسائل دوره های المپیاد فیزیک رو بسیار مناسب می دونم و البته قبل اون تمام مسائلی از المپیاد نجوم که به اونها دسترسی دارید.
کلا سعی کنید قبل از قبولی در مرحله دو و اومدن به دوره تمام چیزهایی که لازمه رو بخونید ، در دوره احتمالا حوصله و فرصت مطالعه نخواهید داشت.
[email protected]
TAOG.blogsky.com

ممنون کهبالاخره یه سری به ما زدین. از نظر من آدمای حرفه ای مثل شما باعث نجوم زدگی میشن. کسیکه هنوز مکانیک درستی نمی فهمه، چهطوری می خواد فولز یا استروفیزیکس و.. را بخونه؟ البته بحث بین منجمای آماتور و حرفه ای خیلی به جایی نمی رسه؛ چون من یه با دکتر عباسی به اندازه کافی صحبت کردم.
من المپیاد نجوم دادم؛ از دید من دونستن مکانیک + دو فصل از نجوم کروی + طرح کلی نجوم شانس قبول شدن در مرحله اول المپیاد را خیلی بالا می بره. بهتره شما هم یه بار سوالای مرحله اول را نگاه بکنین؛ به نظرم یادتون رفته.
کسی که هنوز سال اوله و همین 20 دقیقه را هم توی این دو روز تا امتحان داشته باشه نمی خونه، بیشتر باید وقت بزاره؟ جریان شما مثل اون زاهدیه که سحر همسایش را مسلمون کرد ولی انقدر توی اون روز به همسایش مستحبات گفت که آخر روز طرف دوباره کافر شد. من تو مدرسمون از این جور موارد یاد دیدم. بعدشم بعضیا که سال اولن واقعا وقت به اندازه کافی دارن.
با بقیه قسمتا موافقم.
متشکرم

• شروع کننده موضوع

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Prince :
سلام. من سوم دبيرستانم و كتابهاي نجوم و اختر فيزيك مقدماتي زيليك ، نجوم به زبان ساده و نجوم كروي(البته ناقص و هنوز دارم ميخونم) رو خوندم. ديگه چيكار كنم؟
از نظر من بهتره در کنار نجوم کروی ریاضیات توماس و بعدش مکانیک هالیدی را بخونین. فعالیتای آماتوری (از جمله رصد و...) را اصلا فراموش نکنین.
در ضمن توی مرحله اول حتی تا 3 تا سوال قط از اطلسای آسمان شب اومده؛ مثلا کدوم دو صورت فلکی ستاره مشترک دارن؟

abby

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سمنان

اکثر سوالای نجوم کروی اثباتی ما که تو امتحان نمیخواهیم اثبات کنیم میخواهیم از نتیجه اثبات کنیم
اقای توقی منظورتون از این جمله چیه؟
3- ریاضی فیزیک(شامل ...، حسابان(همین حسابان مدرسه؟) ، آمار(به چه دردی می خوره؟) ، اپتیک ، نسبیت ، هندسه تحلیلی(همون کتاب خودمون؟) و...)
مرسی از همه

• شروع کننده موضوع

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از abby :
اکثر سوالای نجوم کروی اثباتی ما که تو امتحان نمیخواهیم اثبات کنیم میخواهیم از نتیجه اثبات کنیم
درود
همشون اثباتی نیستن؛ ولی اونایی که اثباتی هستن را هم حل کنین؛ چون مطمئن می شین که درست یاد گرفتین و می تونین از یاد گرفته هاتون به درستی استفاده کنین.
موفق باشین

s.h

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی کرج
شهر
کرج

خوب من اولم و کتاب های:نجوم به زبان ساده و نجوم دینامیکی(بیشترشو)و ساختار ستارگان و کهکشان هاو یه چیز های دیگری مانند:پس از نخستین 3 دقیقه و تاریخپه زمان را خواندم.این کتاب های ماریون و گلدشتاین و زیلیک و زیمانسکی اسم دقیق و انتشاراتشان چی؟استروفیزیکس
منظورتون اختر فیزیک مقدماتی.ممنون می شم جواب بدین

• شروع کننده موضوع

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از s.h :
خوب من اولم و کتاب های:نجوم به زبان ساده و نجوم دینامیکی(بیشترشو)و ساختار ستارگان و کهکشان هاو یه چیز های دیگری مانند:پس از نخستین 3 دقیقه و تاریخپه زمان را خواندم.این کتاب های ماریون و گلدشتاین و زیلیک و زیمانسکی اسم دقیق و انتشاراتشان چی؟استروفیزیکس
منظورتون اختر فیزیک مقدماتی.ممنون می شم جواب بدین
خوبه مقدمات را خوندین و سال اولین.
اگر سوالا را ازمن دارین م پرسین، فکر کنم با وجود اینکه اولین بهتره که فعلا از خوندن کتبی که گفتین خودداری کنین. اگر کتابایی را که گفتین خوندین واقعا بلدین برین سراغ مقدمات ریاضی و فیزیک در خلال مرور کردن کتابایی که خوندین. برای مقدمات ریاضی و فیزیک اول از کتب درسی شروع کنین.
موفق باشید

بهراد طوقی

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
مدال المپیاد

به نقل از abby :
اقای توقی منظورتون از این جمله چیه؟
3- ریاضی فیزیک(شامل ...، حسابان(همین حسابان مدرسه؟) ، آمار(به چه دردی می خوره؟) ، اپتیک ، نسبیت ، هندسه تحلیلی(همون کتاب خودمون؟) و...)
مرسی از همه

سلام دوست عزیز بنده طوقی هستم ، لطفا دقت کنید. منظورم از حسابان کلا درس حساب دیفرانسیل و انتگرال هست تا حدی که توانش رو دارید.
آمار هم جز سرفصل های المپیاد نجوم است و در دوره تابستانه مفصلا تدریس می شه.
هندسه تحلیلی هم باز یک سرفصل ریاضی دیگر هست که یکی از منابع خوبش همون کتاب پیش دانشگاهی است.

بهراد طوقی

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
مدال المپیاد

به نقل از mira :
ممنون کهبالاخره یه سری به ما زدین. از نظر من آدمای حرفه ای مثل شما باعث نجوم زدگی میشن. کسیکه هنوز مکانیک درستی نمی فهمه، چهطوری می خواد فولز یا استروفیزیکس و.. را بخونه؟ البته بحث بین منجمای آماتور و حرفه ای خیلی به جایی نمی رسه؛ چون من یه با دکتر عباسی به اندازه کافی صحبت کردم.
من المپیاد نجوم دادم؛ از دید من دونستن مکانیک + دو فصل از نجوم کروی + طرح کلی نجوم شانس قبول شدن در مرحله اول المپیاد را خیلی بالا می بره. بهتره شما هم یه بار سوالای مرحله اول را نگاه بکنین؛ به نظرم یادتون رفته.
کسی که هنوز سال اوله و همین 20 دقیقه را هم توی این دو روز تا امتحان داشته باشه نمی خونه، بیشتر باید وقت بزاره؟ جریان شما مثل اون زاهدیه که سحر همسایش را مسلمون کرد ولی انقدر توی اون روز به همسایش مستحبات گفت که آخر روز طرف دوباره کافر شد. من تو مدرسمون از این جور موارد یاد دیدم. بعدشم بعضیا که سال اولن واقعا وقت به اندازه کافی دارن.
با بقیه قسمتا موافقم.
متشکرم
سلام خواهش می کنم ، هروقت که فرصت داشته باشم باز هم سر می زنم، ترجیح می دم زمانی این بحث رو با شما ادامه بدم که بزرگتر شدید و البته تجربه بیشتری در زمینه نجوم و مخصوصا المپیاد نجوم کسب کردید. ضمنا اشتباه از طرف من بوده ، معذرت می خوام ، بله همین چیز هایی که شما میگید برای قبولی در مرحله اول شاید کافی باشه ، من نمی دونستم هدف شما مرحله اول المپیاد هست ، ولی احتمالا همین هم برای شما افتخار بزرگیه. در هر حال من تمام چیزهایی که فکر می کردم برای موفقیت در المپیاد لازه رو نوشتم هرچند، تاکید می کنم اینها کافی نیستند و هرکس تا حد توانش باید فراتر از اینها بره. برای همه آرزوی موفقیت میکنم و در آخر نکته ای رو مخصوصا به شما باید گشزد کنم و اونهم اینکه :
المپیاد نجوم رویدادی برای ملاقات منجمین و دانشمندان کشور و دوستی و ارتباط بیشتر بین اونها و فرصتی برای فعالیت علاقمندان به علم و دانش بوده و هست، نه جولانگاهی برای آماتور ها، البته واضحه که منظورم از آماتور فقط وفقط کسانیه که به تماشای آسمان و به به گفتن اکتفا می کنند بدون حتی یک گزارش رصدی یا داده گیری علمی در تمام طول عمرشان. ما آماتورهای بسیار بزرگ و ارزشمندی هم در کشورمون داریم که مایه افتخار جامعه علمی کشور هستند منجمله آقایان کوکرم ، تفرشی ، الماسی ، پروفسور عجب شیری زاده و افراد بسیار دیگری که شما بهتر از من می شناسید.
و من الله توفیق ...

• شروع کننده موضوع

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از بهراد طوقی :
سلام خواهش می کنم ، هروقت که فرصت داشته باشم باز هم سر می زنم، ترجیح می دم زمانی این بحث رو با شما ادامه بدم که بزرگتر شدید و البته تجربه بیشتری در زمینه نجوم و مخصوصا المپیاد نجوم کسب کردید. ضمنا اشتباه از طرف من بوده ، معذرت می خوام ، بله همین چیز هایی که شما میگید برای قبولی در مرحله اول شاید کافی باشه ، من نمی دونستم هدف شما مرحله اول المپیاد هست ، ولی احتمالا همین هم برای شما افتخار بزرگیه. در هر حال من تمام چیزهایی که فکر می کردم برای موفقیت در المپیاد لازه رو نوشتم هرچند، تاکید می کنم اینها کافی نیستند و هرکس تا حد توانش باید فراتر از اینها بره. برای همه آرزوی موفقیت میکنم و در آخر نکته ای رو مخصوصا به شما باید گشزد کنم و اونهم اینکه :
المپیاد نجوم رویدادی برای ملاقات منجمین و دانشمندان کشور و دوستی و ارتباط بیشتر بین اونها و فرصتی برای فعالیت علاقمندان به علم و دانش بوده و هست، نه جولانگاهی برای آماتور ها، البته واضحه که منظورم از آماتور فقط وفقط کسانیه که به تماشای آسمان و به به گفتن اکتفا می کنند بدون حتی یک گزارش رصدی یا داده گیری علمی در تمام طول عمرشان. ما آماتورهای بسیار بزرگ و ارزشمندی هم در کشورمون داریم که مایه افتخار جامعه علمی کشور هستند منجمله آقایان کوکرم ، تفرشی ، الماسی ، پروفسور عجب شیری زاده و افراد بسیار دیگری که شما بهتر از من می شناسید.
و من الله توفیق ...
لطف می کنین.
از شما که نجوم آماتوری می دونین چیه، بعیده. نجوم آماتوری بچه بازی نیست؛ نجومیه که ما ازش پول در نمیاریم؛ هر چند ما منجمای آماتور جوایز نقدی و غیر نقدی هم برنده می شیم، بازم منجم آماتوریم چون به عنوان شغل تمام وقت محسوب نمی شه. پس لطفا اصلاح کنید. در ضمن من داده گیری علمی و پروژه هم داشتم. من خودم این منابعی که اینجا مطرح کردم را نمی خونم. چون خیلی وقته که خوندم. لطفا کنایه آمیز هم صحبت نکنین؛ چون آبروی نجوم و المپیادی های دیگه هم می ره.
موفق باشید

amin.rgh

کاربر فوق‌فعال

به نقل از بهراد طوقی :
سلام دوستان .
2- مکانیک سماوی

The Observer's Sky Atlas

The Sky Atlas 2000

[email protected]
TAOG.blogsky.com

به نقل از بهراد طوقی :
و من الله توفیق ...

با حرف های آقا بهراد موافقم ... به جز منابعی که بالا گفتن ... به نظرم منابعی هم که خانم شفیعی زاده در وبلاگ سومین المپیاد جهانی ... معرفی کردن ، کتاب هایی که آقای محمد صادق ریاضی توی وبلاگ شخصیشون معرفی کردن و همین طور کتاب های انگلیسی کتابخانه ی وبلاگ ایشون ، کتاب هایی که آقای ایزدی راد توی وبلاگشون معرفی کردن و همین طور منابعی که در وبلاگ مدرسه ی نجوم معرفی شدن ...کتاب های مفیدی هستن که البته بسی از اونها مشترک هستن و بقیه ی اونا هم دور از هم نیستن ...

پ.ن : یادم رفت این معرفی کردن ( بخوانید فعل معرفی کردن :D ) رو به قرینه ی لفظی (!) حذف کنم ... همش بخاطر این زبان فارسیه چشم سفیده (؟) .

• شروع کننده موضوع

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از amin.rgh :
با حرف های آقا بهراد موافقم ... به جز منابعی که بالا گفتن ... به نظرم منابعی هم که خانم شفیعی زاده در وبلاگ سومین المپیاد جهانی ... معرفی کردن ، کتاب هایی که آقای محمد صادق ریاضی توی وبلاگ شخصیشون معرفی کردن و همین طور کتاب های انگلیسی کتابخانه ی وبلاگ ایشون ، کتاب هایی که آقای ایزدی راد توی وبلاگشون معرفی کردن و همین طور منابعی که در وبلاگ مدرسه ی نجوم معرفی شدن ...کتاب های مفیدی هستن که البته بسی از اونها مشترک هستن و بقیه ی اونا هم دور از هم نیستن ...

پ.ن : یادم رفت این معرفی کردن ( بخوانید فعل معرفی کردن :D ) رو به قرینه ی لفظی (!) حذف کنم ... همش بخاطر این زبان فارسیه چشم سفیده (؟) .
منم نگفتم که اینا خوب نیست؛ منم اینا را می خونم و به بعضی پیشنهاد می دم. ولی نه برای مثلا یه پسری که تازه وارد دبیرستان شده!

Prince

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهيد علامه جعفري مرند
شهر
مرند
مدال المپیاد
در حال حاضر مشغول مطالعه براي المپياد نجوم هستم.

بازم سلام. ميشه از نحوه اجراي مسابقات هم چيزي بگين؟

• شروع کننده موضوع

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Prince :
بازم سلام. ميشه از نحوه اجراي مسابقات هم چيزي بگين؟
نحوه اجرای المپیاد؟ فکر کنم واضحه؛ اگه ممکنه یکم شفاف سازی کنین؛ من خوب متوجه نشدم. منظورتون دوره تابستانیه؟
در ضمن چون منجمین یه + دادم.

nargol

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
مدال المپیاد
در حال آماده شدن برای المپیاد نجوم

هیچ نوع اطلاعات اضافه ای به درد المپیاد می خوره؟

• شروع کننده موضوع

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از nargol :
هیچ نوع اطلاعات اضافه ای به درد المپیلد می خوره
اضافه بر چی؟ اصولا تو المپیادها شما هرچی بیشتر بدونین و بهتر بتونین سوالا را حل کنین بهتره. برای نجوم شما به یه سری پیش نیازهای ریاضی و فیزیک هم علاوه بر مباحث نجوم و اختر فیزیک نیاز دارین.

clever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Kerman's Farzanegan high school
شهر
Kerman

من دارم نجوم دینامیکی میخونم...به نظرتون خویه؟...

بالا