• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آموزش طبقاتی

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0
این آمار رو چندین جای دیگه هم دیدم که بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری منتشر کرده بودن مبنی بر اینکه از ۴۰ دانش‌آموز برتر امسال (۱۰ نفر ریاضی، ۱۰ نفر تجربی، ۱۰ نفر انسانی، ۵ نفر هنر و ۵ نفر زبان) تنها یک نفر تو مدرسه‌ی دولتی (رتبه‌ی ۱ هنر از هنرهای زیبا) و یک نفر هم نیمه‌دولتی (رتبه‌ی ۵ انسانی از نمونه) درس خوندن و مابقی همه از سمپاد و غیردولتی بودن.

واقعیت امر اینه که هر سال مدارس دولتی تضعیف میشن و مدارس سمپاد و غیرانتفاعی سهم بیشتری از رتبه‌های برتر رو به خودشون اختصاص میدن، در حالی که سمپاد فقط ۲٪ و غیرانتفاعی‌ها ۱۲٪ از کل دانش‌آموزان رو پوشش میدن و ۸۶٪ بقیه از مدارس دولتی هستن!

نظر شما درباره‌ی این به اصطلاح «آموزش طبقاتی»ای که داره رخ میده چیه؟ آیا باهاش موافقید؟ اگر نه، چطور میشه جلوشو گرفت؟ چرا اصلاً به این نقطه رسیده شد؟

Becoming

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
عضو کادر مدیریت
مدیر داخلی
نام مرکز سمپاد
Frz
شهر
Sari
سال فارغ التحصیلی
1398
رشته دانشگاه
دواسازی
الزاما مدرسه‌ی سمپاد باعث قبولی بچه‌ها نمیشه صرفا جو درسی و به نسبت بهتر از سایر مدرسه‌ها رو داره
حداقل شهر ما اینجوری بود
طوری‌که سال آخر من مدرسه نرفتم و غیرحضوری برداشتم
آموزش طبقاتی...
قبول دارم هزینه کتاب‌های کمک آموزشی خیلی زیاد شده و واقعا خیلی‌ها از پسش بر نمیان
کلاس‌ها و آزمون‌ها و مشاوره و... هم بماند...

از طرفی دقیقا عین مقاومت باکتری به آنتی‌بیوتیک‌ها، با سخت شدن کنکور رنج درصدها پایین نمیاد. مقاوم شدن /=

Zizigholo

انسانم آرزوست:)
نام مرکز سمپاد
نژاد ستاری
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1403
کلا بحث راجبش سخته
من این حرفو کاملا قبول دارم هرکس تلاش خودشه منتها فاکتورهایی این تلاش رو تغییر میدم مثل مدرسه بعد این مدرسه دانش آموزانش خیلی موثره فضای رقابتی و اینا مدرسه دولتی این فضا خیلی کم رنگ تره یا اون معلم می‌تونه تاثیر خیلی خیلی زیادی داشته باشه در کل مدارس سمپاد و غیر دولتی چون که ۱ دستشون ط انتخاب معلم بازه ۲ فضای رقابتی تری داره قبولیش بالاس اما و هزار اما اینا دلیل منطقی برای توجیه قبولی مدارس دولتی نیستن مدارس دولتی امکاناتش کمه و واقعا کیفیت تدریس پایینه باید بنظرم ب اونا بیشتر رسیدگی شه چون استعداد های نابی توشون هست( من دبستان دولتی خوندم واقعا ب چشم دیدم)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
اینکه کنکور پولیه غیر قابل انکاره
و سطح تدریس تو مدارس سمپاد غیر دولتی بالاتره هم همینطور (اصلا هدفشون همین بوده)
ولی برای اینکه امکانات خوبو در دسترس همه بزاریم نباید بیایم سمپاد رو منحل کنیم
راه حل اینه که شرایط رو برای بچه هایی که پتانسیل دریافت سطح بالای تدریس رو دارن ولی توانایی مالیشو ندارن بورس های تحصیلی گسترده بزارن
حذف سمپاد سطح علمی کشور رو به فنا میده

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
ایده: شاید دانش‌آموزهایی که پیشاپیش سطح رفاهی بالا و در نتیجه شرایط بهتری برای درس خوندن و رتبۀ برتر شدن رو دارن وارد سمپاد می‌شن؛ نه این‌که آموزش تو ایران طبقاتی باشه و رتبۀ برتر شدن رو معلولِ این آموزش طبقاتی بدونیم. انگار فیلتر کسانی که می‌تونن رتبۀ برتر بشن از همون مقاطع متوسطۀ تحصیلی انجام می‌شه نه از کنکور.

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
ایده: شاید دانش‌آموزهایی که پیشاپیش سطح رفاهی بالا و در نتیجه شرایط بهتری برای درس خوندن و رتبۀ برتر شدن رو دارن وارد سمپاد می‌شن؛ نه این‌که آموزش تو ایران طبقاتی باشه و رتبۀ برتر شدن رو معلولِ این آموزش طبقاتی بدونیم. انگار فیلتر کسانی که می‌تونن رتبۀ برتر بشن از همون مقاطع متوسطۀ تحصیلی انجام می‌شه نه از کنکور.
فیلتر از لحظه‌ای که متولد میشی انجام می‌شه زمانی که ماتحت یه بچه کهنه میبندن و اونیکی مولفیکس! تغذیه متفاوت و ناکافی، مشکلات خانوادگی،اقتصادی و اجتماعی در فقرا و هزاران مشکلات دیگه باعث میشه که از سایر طبقات اجتماعی عقب بمونن

Krypton

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سال فارغ التحصیلی
1402
رشته دانشگاه
CS
با آموزش طبقاتی مخالفم. اگرچه خود سیستم سمپاد هم بشدت طبقاتی شده. (طوری‌که مدارس شهرستان ها اصلا اصلا قابل قیاس با مراکز استان‌ها/تهران، نیستند).
نتایج کنکور به فاکتورهایی بیشتر از مدرسه وابسته‌ست، مدرسه در صورتی‌که در حد کنکور کار کنه، طبعا تاثیر‌ مثبتی داره، وقتی‌که وسیله‌ای برای اتلاف وقت و انرژی باشه تو سال کنکور، واضحاً نه!
ضمن این‌که محیط مدارس سمپاد (حتا کم‌امکانات‌ترینشون)، تا حدی این حس رو به خود فرد و خانواده‌اش القا می‌کنه که منِ نوعی هرطور شده باید درس بخونم چون سعادت دنیا و آخرتم در گرو اینه و این‌ صحبتا در حالیکه تو مدارس دیگه بیشتر دیده می‌شه که بچه‌ها سمت مسیری به‌جز کنکور برن و صرفا هدفشون از ۱۲سال تحصیل، دیپلم گرفتن بوده باشه.

چه جالب :|

کاربر فوق‌فعال
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1403
به نظر من معلما و کادر مدرسه هم تاثیر دارن ولی نه اونقدر زیاد مثلا حدود ۲۰ درصدش عیب از کادر مدرسه
ولی بیشترش مربوط میشه به جو حاکم بر مدارس که مثلا یه جا خیلی درسیه یه جا نه
دومی اینکه اکثر بچه هایی که سمپادی و غیر انتفاعی هستن خیلی کلاس میرن اینقدر که یه وقت آزاد کوچولو کم یابه و مثلا چون درسا رو از قبل بلدن بقیه ی کسایی هم که تو اون مدارس هستن و کلاس نمیرن خودکار مجبور میشن حداقل یه پیشخوانی داشته باشن چون اگه این کارو نکنن اونی که کلاس میره نمیزاره اونی که کلاس نمیره بفهمه معلم چی میگه
سومی اینکه اینقدر هی میگن مدرسه دولتی مدرسه غیر انتفاعی سمپادی و ... که دیگه اصلا یه جورایی به اونی که دولتی تلقین میشه که تو محکومی که تو کنکور و ‌... هیچی نشی و با خودش میگه چرا تلاش کنم وقتی آخرش همه از غیر انتفاعی و سمپادی و... و کلا بیخیال میشه 😕

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
البته که چنین ساختاری طبقاتی و غلطه.بدون تمکین مالی امکان قبولی در کنکور خیلی ضعیفه،تقریبا هیچ.
راه حل این مسئله بالا بردن سطح مدارس دولتی و البته،انحلال این بساط تیزهوشان و سمپاده،و به موازات اون بالا بردن سطح مدرسه دولتی.واقعیت امر اینه که خب،اگر عده ای از دانش آموز هایی که شرایط مالیشو دارن برن سمپاد یا غیردولتی برای مدارس دولتی دیگه دانش آموز خوبی باقی نمیمونه.همین قضیه سطح اون مدارس رو میاره پایین.

من تا قبل از این میدونستم چنین نابرابری هست،اما تا قبل از دیدن این آمار نمیدونستم در چنین حد و ابعادیه.
دستگاه آموزشی خراب و نابرابر دقیقا یعنی همین.اینکه فقط افرادی که در مدارس سمپاد و غیردولتی باشن بتونن به موقعیت های تحصیلی مناسب برسن و باقی افراد هیچی.

میدونید،اگر به این قضیه با افق بلندتری نگاه کنید،نابرابری در صرفا تحصیل نیست،نابرابری در کل زندگی افراده.چون کسانی که موقعیت تحصیلی بهتری دارن قاعدتا موقعیت شغلی و مالی بهتر و در نهایت سطح زندگی بهتری هم دارن.و این قضیه باز برای نسل های بعد هم ادامه داره،یک نابرابری ادامه دار.

بنابراین بحث آموزش طبقاتی به مراتب بیش از صرفا بحث آموزشه،موضوع ایجاد یک جامعه کاملا طبقاتیه.

sepeedar

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
من اینو اضافه کنم که تا چند سال پیش، به چشم می‌دیدیم که کسی با زحمت بتونه به این آموزش طبقاتی غلبه کنه و زندگیش رو بسازه، حتی زندگی خودش و اطرافیانش رو، این حرفایی که میزنین راجب مدارس معمولیه، راجب مدارس لب مرز و اینا انگار زیاد چیزی نمیدونین، مافیای کنکور کنکور رو به سمتی سوق داده که مجبورن هرسال سخت ترش کنن تا با این حجم از کلاس کنکور و اینای بچه پولدارا مقابله کنه ، درحالی‌که واقعا، به معنای واقعی کلمه داره بچه های محروم که به نظر من کنکور برای بچه های محروم رو می بلعه، بحث جو و اینا، برای مقایسه بین سمپاد و یا دبیرستان معمولی تو تهرانه، بحث خیلی وسیع تره،
اون بچه ای که کمک خانوادش مجبوره تو زمین کشاورزی و سایر جاها کار کنه فرزند ایرانه، این فرزند ایران متاسفانه هیچ جایی برای رشد در این کشور نداره، و راهی بجز قاچاق و این ها هم برای رشدش نیست، چون تو شهرای بزرگ مردم به زور بچه های بی استعداد و بی علاقشون رو به زور پول دارن میفرستن دانشگاه تا جای بقیه رو بگیره، تا کلاس اون خانواده جلوی بقیه حفظ بشه مثلا
وقتی یک نفر با پول، جوابای کنکور رو، حتی من به چشم دیدم بدون کنکور و با پول میره پزشکی دولتی دانشگاه های تهران رو میخونه، اصطلاحا صندلیش رو میخره، وقتی فرزندان حضرات با رتبه های داغون از همه جا میان دانشگاه های خوب، دیگه اصلا بحث به سمپاد و غیره و ذلک نمیرسه

melina03

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
موافقم تا حدودی....
بعضی سال ها هم میبینم تو تلویزیون طرف بیس و چند بار کتابارو خونده و خودش نکته و با کمک نت و ... تونسته رتبه خوبی بیاره...ب قول همین مدارس سمپاد درصد بالایی با دانش اموزه..
و صد در صد هم مدرسه تاثیر داره.. کنکوری ک ادعا دارن تنها در سطح کتابه و نیست.. دانش اموزایی ک در مدارس عادی میخونن نمیتونن خوب هندلش کنن..

من ی توییت دیدم.. احتمالا خیلیا دیدن.. طرف گفته بود با چند میلیون پول راحت تقلب کرده تو ازمون.. گفته بود پشت سگک کمربندشون می بلند گوی کوچولو گذاشتن.. بعدم گذاشتن تو گوششون... ی چند هزار نفری با هم تو اون گروه بودن..
اخرشم گفته بود و سلام میکنم ب بچه هایی ک خوزستان قبول شدنو کلی پول کلاس دادنو کلی وقت خوندن گذاشتن...

نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
الزاما به معنی آموزش طبقاتی نیست. حداقل در مورد دبیرستان ما اصلا صدق نمیکنه. همه دبیران ما ، دبیر مدارس دولتی عادی شهر هم بودن و ما هیچ برتری خاصی از این لحاظ نسبت به سایر دبیرستان‌های شهرمون نداشتیم. تنها تفاوت این بود که بعضی‌هامون بیشتر پیگیر یادگیری بودیم و درنتیجه نتیجه بهتری هم توی کنکور گرفتیم.

_Fatemeh_

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علوم پزشکی بیابون
رشته دانشگاه
پزشکی
یه سوال
الان شهریه مدارس سمپاد چقدره؟ مثلا علامه حلی تهران؟
و اگه یه نفر تیزهوشان قبول بشه و توان پرداختش رو نداشته باشه، از ثبت نامش ممانعت می کنن؟

الان سطح رقابت توی آزمون های ورودی تیزهوشان هم داره خیلی بالا میره.اون مافیای کنکور خیلی جدی توی این حوزه هم ورود پیدا کرده. یعنی اگه سمپاد یه امیدی برای بچه های فقیر بااستعداد بود، دیگه نیست.چون به سختی میشه بدون کلاس و تست قبول سد
دبیرستان ما با اون خانواده هایی که توان مالی کمتری داشتن واقعا راه میومد. هزینه ی کمتری ازشون میگرفت و اون هزینه رو هم قسط بندی میکرد.

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
الزاما به معنی آموزش طبقاتی نیست. حداقل در مورد دبیرستان ما اصلا صدق نمیکنه. همه دبیران ما ، دبیر مدارس دولتی عادی شهر هم بودن و ما هیچ برتری خاصی از این لحاظ نسبت به سایر دبیرستان‌های شهرمون نداشتیم. تنها تفاوت این بود که بعضی‌هامون بیشتر پیگیر یادگیری بودیم و درنتیجه نتیجه بهتری هم توی کنکور گرفتیم.
طبیعتا همه دبیران سمپاد، دبیران مدارس دیگه هم بودن فقط به اینصورت که همه موظفیشون رو به مدارس سمپاد میومدن و ۹۰درصد به مدارس دیگه نمیرقتن(شاید برای اضافه‌کار دبیرانی مثل دینی که کلاس کنکور و تست بیرون نداشتن:))) ). دبیران سمپاد همیشه بهترین شهر بودن و هستن.

قطعا شما هم پیگیر درس و یادگیری بیشتر بودی و هستی چون دغدغه شکمت رو نداشتی و نتیجه بهتری هم میگیری چون نسبتا امکانات رفاهی و آموزشی بهتری داشتی و داری.

نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
طبیعتا همه دبیران سمپاد، دبیران مدارس دیگه هم بودن فقط به اینصورت که همه موظفیشون رو به مدارس سمپاد میومدن و ۹۰درصد به مدارس دیگه نمیرقتن(شاید برای اضافه‌کار دبیرانی مثل دینی که کلاس کنکور و تست بیرون نداشتن:))) ). دبیران سمپاد همیشه بهترین شهر بودن و هستن.

قطعا شما هم پیگیر درس و یادگیری بیشتر بودی و هستی چون دغدغه شکمت رو نداشتی و نتیجه بهتری هم میگیری چون نسبتا امکانات رفاهی و آموزشی بهتری داشتی و داری.
من هیچ وقت ندیدم و نشنیدم که دبیرامون 90 درصد به مدارس دیگه نرن :| اتفاقا توی شهر ما برعکس یک سری از دبیرانی که مطرح بودن سمپاد نمیومدن چون میگفتن اینجا توقعات زیاده و هر کاری کنیم دانش‌آموز و خانواده‌ش راضی نمیشن و ما هم در هر صورت حقوق ثابت میگیریم.
درسته من دغدغه‌ای گرسنگی شکم نداشتم و حداقل توی این نیاز اولیه تامین بودم! اما اینطور نبود که همه دانش‌آموزای دبیرستان ما غرق نعمات مادی و مالی باشن. اتفاقا بودن کسایی که مشکلاتی داشتن ضمن اون مشکلات درسشون هم دنبال کردن و نتیجه هم گرفتن(چند نفر رو خودم شخصا میشناختم که هر روز از روستا میومدن و برمیگشتن)
مشکل این‌ـه که زمینه فکری‌ت بصورت لایتغیر این برداشت کمونیستی هست که هرکسی هر موفقیتی به دست میاره بخاطر برتری ناعادلانه مادی بر سایرین بوده.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
برق
منخ ودم وقتی وسط های دهم بودم کرونا اومد مدارس غیر حضوری شد و دیگه از اون به بعد به جز یه هفته سر هیچ کلاس حضوری مدرسمون نرفتم و شاید تو این چند سال هم روی هم رفته از ده درصد کلاس های مجازی دبیرامون استفاده کردم، کلاس خارج از مدرسه هم کلا نرفتم و خودم درسامو می خوندم، خیلی از بچه های مدرسمون هم میشناسم که وضعیت تقریبا مشابه من داشتن یا مثلا فوقش یه دونه کلاس مثل ریاضی بیرون رفتن و رتبه های خیلی خوبی هم داشتن(پارسال رتبه ۱۳ و ۲۹ منطقه دو ریاضی مثلا مال مدرسه ما بود که به همین ترتیب پیش رفته بودن)
به نظر من امکانات و موقعیت مالی یه فاکتور خیلی مهمیه اما از اون مهمتر جویه که توش قرار میگیری، اون خیلی تو رو بهتر به سمت یه مسیر مشخص سوق میده مثلا من اگه تو مدرسه خودمون نبودم و همین امکانات مشابه رو داشتم خیلی بعید بود که دلم بخواد برای کنکور درس بخونم و حتما سمت یه چیز باحال تر می رفتم :)) یعنی می گم وقتی تو بین یه سری بچه درسخون و جدی که هدفشون دانشگاهه قرار می گیری خیلی محتمله که تو هم بخوای درس بخونی و از اونا عقب نیافتی برعکسشم پیدا میشه البته تو همین مدارس بچه هایی هستن که دیگه واقعا غرق نعمت و اینان ولی خب تمایلی به درس هم نشون نمی دن
مدرسه ما از لحاظ تدریس و امکانات یه چیز خیلی خیلی معمولی بود و حتی با مدرسه نمونه دولتی امنه زمین تا اسمون فرق داشت اصلا قابل مقایسه نبود، ولی ما بازم کلی مدال المپیاد و رتبه خوب کنکور داریم و داشتیم تو مدرسمون که خیلی هاشون واقعا به خاطر تلاش های خودشون بوده نه حالا لزوما استاداشون و امکاناتشون
در کل ریشه هر مشکلی تو ایران رو بگیری حتما یه جاییش برمی گرده به عقب موندگی اقتصادی شدید و مشکلات فرهنگی و اموزشی کشور اما تو این قضیه فاکتور ها و ملاک های تعیین کننده دیگه ای هم هستن و اینجور نیست که صد در صد برگرده به وضع مالی خانواده ها.

|تا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96

دبیران مدرسه ما حتی در سطح معمولی یک مدرسه دولتی هم نبودن. واقعا فاجعه بودن.
فقط چون پارتیشون کلفت بود تو مدرسه بودن.
درصورتی که مدارس سمپاد حتی خیلی راحت میتونن خارج از آموزش و پرورش معلم بیارن.
تازه به فرزانگان بالا شهر معروف هست مدرسه!

نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1397
تلگرام
وقتی تیزهوشان قبول شدیم و اومدیم مدرسه، بچه‌ها به سه دسته بزرگ تقسیم شده بودن. بچه‌هایی که از سه تا دبستان غیرانتفاعی خاص اومده بودن و دسته کوچک‌تر چهارم بچه‌هایی بودن که از مدارس دولتی و غیردولتی دیگه، از هر مدرسه یک تا چند نفر، اومده بودن. این به وضوح نشون میداد که در آزمون تیزهوشان میزان پول توی جیب والدین اندازه‌گیری شده و نه «هوش» ملت.
یعنی سمپاد به فرض شهریه هم نگیره، امکانات خاصی هم فراهم نکنه، داره باعث میشه اون‌هایی که دسترسی به راهنمایی و امکانات آموزشی مناسب دارن از بقیه جدا بشن و یک باشگاه هم‌افزایی انحصاری برای خودشون داشته باشن. کم‌برخوردارترها هم میتونن کنار هم باشن و تو سر و کله هم بزنن. آموزش طبقاتی همینه.

بالا