• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مطالعه المپیاد شیمی برای شیمی کنکور

• شروع کننده موضوع

Iliap

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی ۲
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1404
سلام دوستان. وقت بخیر.
ورودی نهم به دهم هستم. برای کسی که هدفش فقط و فقط کنکوره (نه المپیاد😶)، مطالعه برای المپیاد شیمی به قصد تقویت شیمی کنکور، منطقیه؟ یا همون یه راست مانور رفتن روی شیمی کنکور منطقی تره؟ لطف کنید دلایلتونو بگین.
مدرسه یه سری کلاس های المپیاد از هفته آینده تا مرحله ۲ قراره بذاره که موندم انحرافی هست یا سازنده 😕
سر این گیر کردم که آیا سرفصل های شیمی دبیرستان خودمونو تو همین پایه می بندن و یا پا فراتر تا شیمی عمومی دانشگاه می ذارن. آپشن ۱ که باشه، حرفی ندارم واقعا؛ ولی اگه مورد دوم باشه، احساس می کنم که فقط اتلاف وقتمونه.
نظراتتونو اینجا بگین

رحمتی!

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
باشه
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
یه خورده شیمی
دانشگاه
صنعتی امیرکبیر
رشته دانشگاه
پلیمر
سلام و درود

تو اگه بخوای بشینی برای المپیاد بخونی یک کتاب شیمی عمومی باید بخونی
حالا یا سیلبربرگ خواهد بود یا مورتیمر
که سیلبربرگ 3 جلده فکر کنم و مورتیمر 2 جلده
و تو داخل همین چند جلد کل شیمی که برای دبیرستانت نیاز داری و خیلی بیشتر ازون میبندی

نکته بعدی که هستش اینه باید یه سری مباحث ریاضیاتی یاد بگیری
حالا یک چیزی مثل لگاریتم رو داخل همون دبیرستان داریم ولی مباحثی مثل عدد نپر رو داخل دانشگاه یاد میگیری که داخل جلد 1 مورتیمر فصل های پایانیش نیازه یاد داشته باشی

و خب این وسط جدا باید عاشق شیمی باشی که دووم بیاری

یه پیشنهاد دیگه هم میتونم بهت بدم
بری کتابخونه شهرتون و دنبال کتاب های نظام قدیم بهمن بازرگانی جلدسیاه بگردی
این کتاب ها فوق العادن
و بشینی اینا رو بخونی
مباحث قدیم خیلی کامل تر و جامع تر بودن نسبت به مباحث نظام جدید

و در نهایت بگم هرکدوم ازین مسیرا رو بری باعث تقویت شیمیت میشه
و بهترین فایده خوندن کتابی مثل مورتیمر یا سیلبربرگ اینه که تو از پایه شیمی رو اصولی یاد میگیری
تو الان کتاب شیمی دهم رو باز کنی هر دو صفحه یه مبحث رو گفته و رفته
خیلی درهم و برهمه
ولی با یه کتاب رفرنس خوندن خیلی از چرایی هات یا مشکلاتی که بچه ها تو دبیرستان دارن رو میگیری

یکیش مثل ساختار هشتایی و استثناهاش و اینا

Strangers

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی۱
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
0000
سلام دوستان. وقت بخیر.
ورودی نهم به دهم هستم. برای کسی که هدفش فقط و فقط کنکوره (نه المپیاد😶)، مطالعه برای المپیاد شیمی به قصد تقویت شیمی کنکور، منطقیه؟ یا همون یه راست مانور رفتن روی شیمی کنکور منطقی تره؟ لطف کنید دلایلتونو بگین.
مدرسه یه سری کلاس های المپیاد از هفته آینده تا مرحله ۲ قراره بذاره که موندم انحرافی هست یا سازنده 😕
سر این گیر کردم که آیا سرفصل های شیمی دبیرستان خودمونو تو همین پایه می بندن و یا پا فراتر تا شیمی عمومی دانشگاه می ذارن. آپشن ۱ که باشه، حرفی ندارم واقعا؛ ولی اگه مورد دوم باشه، احساس می کنم که فقط اتلاف وقتمونه.
نظراتتونو اینجا بگین
من اطلاعاتم درمورد شیمی کامل نیست ولی ذات المپیاد اینه چیز بیشتری بهت آموزش بده و این برای کنکور بده من خودم تا الان به تناقض های زیادی درمورد ظرفیت یون ها و عدد اکسایش ها خوردم که عینا تناقض داشته و باعث شده تست کنکور اشتباه‌ حل کنم.
قیمه هارو نریز تو ماستا برای کنکور با یه کلاس شیمی خوب در حد کنکور بخون...

Hecate

گُله
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
.-.
سال فارغ التحصیلی
1403
سلام دوستان. وقت بخیر.
نظراتتونو اینجا بگین
سلام
ببین خب برای المپیاد شیمی حقیقتا من نمیدونم مدارس دیگه چجوریه ولی حدودا توی پایه دهم کل شیمی کنکور را میبندن و خب این میتونه خیلی خوب بنظر بیاد ولی از اون طرف یه سری عیبهایی که داره اینکه تو حتی خودتم بکشی نمیرسی مباحث درس سال دهم را درست و حسابی جمع کنی و اونوقت باید پایه یازدهم بیشتر فشار بیاری.
یا مثلا یه سری تناقصهایی توی عدد اکسایش و واکنش نویسی ها با تست های کنکور دارهه که اونا میتونه دردسر ساز واقع بشه.
و همینطور تو یه عالم چیز اضافه بر سازمان میخونی مثلا در حد ترموی یه المپیاد فیزیکی ترمو میخونی کل قانون اول و دوم و یه عالمه محاسبات ریاضی که یه قسمتهاییشون مثل سهمی و مشتق و انتگرال و اینا شاید کمک کننده باشن ولی یه قسمتهای چرت و پرتی هم میخونی که اگه رشته ات ریاضی نباشه هیجای زندگی قرار نیست به دردت بخورهه.
یا شما توی المپیاد از ماشین حساب برای حساب کردن استفاده میکنی در صورتی که توی کنکور برای مبحث شیمی حق استفاده از ماشین حساب را نداری و این ممکن یکم یعنی بیشتر از یکم سر جلسه کنکور آزاد دهنده باشه.
در کل اگه میخوای کنکور بخونی بهترهه برای تقویت شیمی یه کلاس بیرون بری چون المپیاد شیمی بجز تقویت میتونه به مقدار زیادی شبه آفرینی هم توی کنکورت ایجاد کنه.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
به مدال نرسیده ی شیمی:)
اگه میخوای وارد راه المپیاد بشی بهتره که دلیلت علاقه ی خیلی زیاد به اون درس و حیطه باشه ، یا کنجکاوی و ذوق دونستن بیشتر در اون حیطه
هزاران هزار راه هست که اگه یه کم علاقه به شیمی داری و صرفا میخوای واسه کنکورت تقویتش کنی، انجام بدی
مثل اینکه بشینی مبتکرانا رو بخونی
مثل اینکه بری بشینی تفریحی کتاب مسائل شیمی را حل کنیمو بخونی (اینو المپیادیا میخونن البته)
یا کلاس شیمیِ خوب واسه کنکور بری

اما با این حال اگه بازم میخوای بری المپیاد صرفا به این دلیل که توی کنکور شیمیت خوب بشه چند تا نکته:
اول اینکه خب اگه وارد این حیطه شدی باید بدونی که خیلیا از هفتم هشتم واسه المپیاد شروع کردن و علاقه ی خیلی شدیدی دارن به شیمی در نتیجه خیلی کار میکنن
( نه اینکه اعتماد به نفستو از دست بدیا منظورم اینه که مطمئن شو هدفت از ورود به المپیاد چیه اگه هدفت المپیاده که خب باید خیلی تلاش کنی واسش اگه هدفت واسه کنکوره خب باید بیشتر تمرکزت روی کنکور باشه و همچنان واسه شیمی ای که میخوای بری المپیادش تلاش کنی و بدونی اگه قراره تمرکزتو بذاری روی کنکور و دیدی که المپیاد قبول نشدی انتظارشو داشته باشی و باعث نشه که روحیتو از دست بدی یا مثلا اگه مرحله اولشو قبول شدی یهو نظرت عوض نشه یهو بگی عه! خب نه من کنکورو ول میکنم میشینم واسه المپیاد میخونم)البته خیلیا هم هستن مثل تو که صرفا برای کنکورشون میان

در کل طبق چیزی که میدونم چون توی المپیاد مرحله اولو قبل از شروعش میبندن و حتی تا حدودی مرحله دو رو کار میکنن (چون اصلا واسه مرحله دو دو ماه وقت هست)
تو یهو میبینی که قراره خیلی کتابای سطح خوبی رو کار کنی مثل کارگاه شیمی آلی و خیلی چیزای دیگه که واقعااا باید وقت بذاری و اگه علاقه نداشته باشی نمیتونی تحمل کنی و این باعث میشه مدام از خودت بپرسی خب من که حالا نمیخوام خیلی کار کنم... فقط واسه تقویت شیمی کنکورم این کارو انجام میدم پس لازمه اینم که انقدر اضافه واسه شیمی گفته کار کنم؟ و کلا یه فکر به فکرای زیاد این سه سال کنکورت اضافه میکنی

با همه ی اینا اگه میخوای وارد المپیاد بشی به یه نظر توجه نکن! خودت قشنگ بشین فکر کن... و اینکه المپیاد اگه کسی بهش علاقه داشته باشه و واردش بشه واقعا خیلی میتونه مفید واقع بشه

همین دیگه:) موفق باشی

Denebolah

کاربر فوق‌فعال
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
frzIV
شهر
thrn
سال فارغ التحصیلی
1403
اگه میخوای بری المپیاد از همون اولش به هدف المپیاد برو چون اگه قصد دیگه ای داشته باشی مثل کنکور بهتر یا قوی شدن پایه و چیزهایی از این قبیل از اول اون انگیزه و شور و اشتیاق و روحیه لازم برای المپیاد در خودت ایجاد نمیکنی ، بعدا هم ممکنه ببینی که نه واقعا المپیاد برات جذابه و میخوای ازش نتیجه بگیری و شاید اونموقع دیر شده باشه برای با انگیزه خوندن و تلاش کردن
البته من این تجربه رو از المپیاد رشته دیگه ای کسب کردم ولی فکر کنم بشه تعمیمش داد به المپیاد شیمی :‌) .

Zizigholo

انسانم آرزوست:)
نام مرکز سمپاد
نژاد ستاری
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1403
من المپ شیمی نبودم ریاضی بودم صرفا تجربه من بود
کلا هر کدوم تو فاز جداگانه سیر میکنن و فقط تو فصل ترکیبات ریاضی کمکم کرد اونم تازه خود ترکیبات المپیاد خیلی خیلی وسیع بود در حد اینکه الفبا رو تو کنکور یاد میدادن المپ رمان نویسی میخواست ،( تشبیه م یه جوری شد)
ولی المپیاد دلیلش باید فقط فقط باید علاقه باشه
چون المپیاد به قدری سخت هست که اگه علاقه نداشته باشی هیچی دیگ کلاهت پس معرکس
در کل چون هدفت کنکوره بچسب ب کنکور عملا جفتش تو چهارچوب جا نمیشه از اونجا رونده از اینجا مونده میشی بعدم خود شیمی خیلی ساده و روونه خودتو اذیت نکن :)

دیوونه

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
chem
فکر کنم یکم از شیمی عمومی روهم برسن بگن و اونقدرم بد نیست به نظرم
المپیاد شیمی فک کنم تنها رشته ی المپیاده که کامل مباحث درس مدرسه رو پوشش میده مثلا ریاضی اینجوری نیست
ولی خب اگه خییلی مطمئنی حتما میخوای بری کنکور ممکنه یکم المپیاد شیمی برات سنگین باشه و درسای مدرسه هم خوب کنارش جا نشه
نمی ارزه اگه فقط بر کنکور میخوای بری به نظرم
یهو هم دیدی رفتی المپیاد کنکور از چشت افتاد 🙄

• لایک
امتیازات: Iliap

melina03

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
ب نظرم قیمه ها وماستا رو قاطی نکن و برای کنکور کلاس کنکور برو...
درسته عمومی ها حذف شده اما اینا میخوابن بیدار میشن ی قری میریزن..تو طول سال اگه بخوای وقتتو برای المپیاد بزاری رسیدگی ب درسای عمومی واقعا سخت میشه..

بالا