• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چطور توی المپیاد موفق نشیم و سایر توصیه‌ها

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
تو تاپیک المپیادیا با امیر حسین حرف میزدیم که بیایم یه صندلی داغ بزنیم برای بچه های ردی
بیان بگن چیکار کردن قبول تشدن
من به ذهنم رسید به جاش یه تاپیک داشته باشیم عین کنکور که منسجم از دلایل قبول نشدنمون بگیم و سایر توصیه هایی که به نسل های بعد از خودمون داریم

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
به راهتون شک نکنید
آره میدونم راه پیچده ای سختی زیاد داره ولی اینکه هی فکرتون درگیر درست یا غلط بودن تصمیمتون باشه انرژیتونو خیلی میگیره

به منابع گیر ندید
ببینید المپیاد یه عرف داره دیگه تو سالی که شما ام دارید امتحان میدید زیاد محتمل نیس از عرف خارج بشه اذییت نکنید خودتونو سر منابع

تو منابع هم سطح گیر نکنید
بزرگترین اشتباه من ایت بود که اصرار داشتم چن تا منبع هم سطح رو بخونم نگران نباشید که شاید سطحتون نرسه اولش یکم سخته ولی خوب مفیده

مسئله مسئله مسئله حل کنید

بچه های خودخوان
نا امید نشید
کاش یکی بود اینو ب من میگفت
ولی خوب از من بشنوید درسته شما دو برابر بقیه باید زمان و حوصله و توان بزارید
ولی موفقیت براتون ممکنه

سرد نشید
این فاصله بین مرحله ۱ و اعلائم نتایج من خیلی سرد شدم و خیلیی وقت از دست دادم
میدونم خیلی استرس زاست ولی بخونید (یه برگه ببرید سر امتحان جواباتونو وارد کنید با کلید چک کنید و اگه از کف سال پیش یکمم بالا تر بود با لبخند کار خودتونو شروع کنید)

به کنکور فکر نکنید
یه سال براش کافیه باور کنید هست

بچه های فیزیک
مکانیک رو دو دستی بچسبید و تا ابد رهاش نکنید ولی سمت بخش هایی که نیاز نیست نرید که فقط آزارتون میده

و در آخر
المپیاد رو ملاک سنجش خودتون قرار ندین اگه موفق نشدین دلیل بر بی استعدادی نیست تو این مسیر خیلی از عوامل دخیل اند

Strangers

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی۱
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
0000
گروهی شروع به خوندن المپیاد بکنین.
گروه خودتون رو سالم نگهدارید حالا نه 10 15 نفر دو نفری هم حتی خیلی خوبه همین که بهم بگید چیکار کردید و رقابت داشته باشید خیلی خوبه.
سر زمان استاندارد اش شروع به مطالعه کنید نگید وقت دارم حالا مونده یا زوده تنبلی نکنین زمان مناسب تو المپیاد مهمه به اندازه کافی وقتی واردش بشید اتفاق سرتون میاد که عقب بمونید خودتون پس خودتون رو هدر ندید.
هرچند وقت یک بار خودتون رو با یک ازمون تحت پایش قرار بدید.
حل سوال رو از اول داشته باشید نگید فلان منبع رو بخونم بعدش برم حل سوال اصلا مهم نیست سوال بلدی حل کنی یا نه ولی حداقل شبی دوتا سوال حل کن یا حتی شده دو سه ساعت روش فکر کن روی کاغذ نتیجه بنویس تحلیل ات رو روی کاغذ مرتب بنویس چند تا فرضیه برای سوالت بکش بعد از رو پاسخ نامه تک تک شو بررسی کن.
درگیر دیر و زود شدن کمیته نکن خودتو کار خودتو بکن.
مشاور المپیاد داشتن خیلی خوبه،هیچ شباهتی به مال کنکور ندارن درواقع وقتی مشاور بگیری یه مدال رو موضف میکنی تا یه ساعات مشخصی باتو باشه و کمکت کنه هم انگیزه میده هم توی انتخاب منابع و اولیت بندی کمکه هم میتونی ازش یک سری جزوات بگییری در کل خیلی خیلی خوبه.
حلی 1 انرژی چیکار میکنن به شما چه ربطی داره؟به شما چه ربطی داره چند نفر امار قبولیشه؟تو کار خودت رو بکن اون ها هم به چشم رغیب ببین اینکه بخوای بشینی تو فلان گروه ور ور حرف بزنی فقط وقتتو تلف کردی و ذهنت رو درگیر.
درس مدرسه رو ول نکن،ریاضی و شیمی و فیزیک به کارت میاد،ریاضی مهمه در حد مدرسه و کاراش بلد باشی خوبه.
خواب کافی داشته باش خواب خیلی مهمه ساعت خوابت رو درست کن.
سعی کن توی جو باشی هرزگاهی با مدال ها حرف بزن توی گروه ها هستن دسترسی بهشون ساده است.
برای بعضی مباحث کلاس برو،کلاس موسسات خوب دلفیست طلایی ها المپیاد لب خوبن.
فکر و ذهنت مدال شدن نشه ولی خیلی هم دور نشو،کسی که به مدال اصلا فکر نمیکنه براش تلاشی هم نمیکنه ولی اینکه بتونی بافکر کردن به اون خودتو اماده تر بکنی مفیده برات.
فرصت محدودیه رفیق!از دستش نده فقط،امروز و فردا نکن.نکن نکن.

مهربرنجی *
تجربه و نظرات شخصیه یک زیستی ناکام.

AMIR8181

کنگر خورده ⚓⚓⚓⚓⚓
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 2
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
1400
تنها توصیه مفیدی که میتونم بهتون بکنم اینه که از مسیرتون نا امید نشید و اینکه درسته در تهران مدارس قوی و کلی امکانات وجود داره برای المپیاد اما این دلیل نمیشه شما هییییچ شانسی نداشته باشید
یکی از دلایل شکست من در المپیاد همین موضوع بود که خانواده و مدرسه دائم فشار میاوردن که تا حالا کسی از شهرمون مدال نیاورده یا نتونسته پس تو هم نمیتونی که خوب اثرش رو گذاشت و من یک بازه ای المپیاد رو کنار گذاشتم و همین باعث قبول نشدنم شد

Strangers

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی۱
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
0000
اگه یک عالمه کار ریخته توی سرتون فقط شروع کنید مهم نیست چقدره،شروع کنید.
شاید اینجوری شانس تموم کردن رو داشته باشید ولی اگه دست دست کنید دیگه اون موقع واقعا ندارید:)

reyhaneh24

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
دو تا برنز کارآفرینی
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روانشناسی
بچه ها
این چند ساله تعداد المپیادای بدون سهمیه زیاد شده
بعضیا بعد اینکه مرحله اولشو قبول میشن تازه تصمیم میگیرن براش بخونن
مزایای خوبی هم داره . هدیه مالی ، رایگان شدن شهریه مدرسه ، استفاده در رزومه و اپلای و ...

اگه دهم هستید بچسبید بهش و سعی کنید مدال شید
چون خیلی راحت تر از بقیه رشته هاست
ولی اگه یازدهم هستید به خصوص تجربی
حواستون باشه که وقتتون رو رو چی دارین میذارین
سر چیزی که سهمیه و معافیت از کنکور نداره

حتی المپیادای سهمیه دارش الان فقط ۱۰ درصد سهمیه دارن و توی کنکور تجربی جدا و وجدانا جبران کردن عقب افتادگی ها سخته
مورد داشتیم طرف طلای علوم زمین شد ، نشست تا بخونه برا مدال جهانیش الان دو ساله هنوز وضعیت کنکورش معلوم نیست.
درسته که میگن المپیادیا تو کنکورم موفق میشن و ...
ولی کنکور تجربی این سالای اخیر واقعا چیز عجیب غریبی شده :" نمیشه هر زمانی که بخوای شروع کنی و بگی وقت برا جبران هست و ...

ولی اگر دهم هستید وقت بذارید . چون حجم مطالب مدرسه کمتره . از کنکور دورترین و بار و فشار روانی و توقع اطرافیان هم کمتره . و به اون اندک مزایایی هم که داره قطعا می ارزه

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
راجع به زیست:
یادتون باشه شما فقط یه المپیادی ساده هستید و باید در حدی بخونید که بتونید قبول شید. شبیه احمق ها خودتونو زیست شناس و محقق حساب نکنید بشینید مباحث عجیب و غریب و مقاله های مختلف نامربوط رو بخونید تهشم فکر کنید خیلی خفنید

Retr026

:)
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
کامپیوتری بودم
تلگرام
1- اصلا و ابدا بلند پروازی نکنید تو ذهنتون
2- از المپیادی های سمی و جو سمی اون المپیاد کاملا دوری کنید
3- مثل سگ براش وقت بزارین و ارزش قائل باشید
4- اگه نا امید شدین میتونین با المپیادی های دیگه (نه لزوما هم رشته) حرف بزنید
5- اگه واردش میشین جدی تا تهش باشین و وسطش جا نزنین
6- المپیاد رو نهایتا فقط دو بار تو زندگیتون میتونین بدین و وقتتون هم به نسبت کمه. وقفه های بزرگ توی المپیاد خوندنتون نندازید
7- اگه توی المپیاد بی سهمیه شرکت میکنین حواستون باشه به مدرسه و کنکور و احتیاط کنید
8- همه تخم مرغ هاتونو توی یک سبد نزارید! اگه المپیاد میخونین درس های مدرسه رو هم یاد بگیرین در حد 17 گرفتن ولی ولش نکنین به امون خدا و تمام وقتتونو واسه المپیاد بزارین. همه درسای یک سالو نمیشه یک شبه راحت جمع کرد و بخواین جمع کنین پاره میشید. از اون طرف اگه مدال طلا نیارید کارتون خیلی سخت میشه چون توی درسای پایه مشکل پیدا میکنید کار براتون سختتر میشه.
9- عاشق المپیاد باشید و از خوندنش لذت ببرین

توصیه به کامپیوتری ها :
اصلا و ابدا توی غاززز نباید!
غاززز مختص دلقک بازی کامپیوتری هاس از رده ب حلی 1 بگیر تا آدم های کوچیکتر دیگه
و غاززز نمونه بارز و محرز جو سمی المپیاد کامپیوتره
کلهم من فقط یبار دیدم بحث مفید توش باشه اونم کاویانی (طلا جهانی) و اینا بودن که میگفتن بین مهندسی کامپیوتر ها و علوم کامپیوتر دانشگاه ها به ترتیب کدومشون بهتره ، همین مفید ترین بحث تاریخ غاززز بوده! و هر چی بالا تر میرین توی گروه دلقک بازی های بیشتری میبینید

y.f.k

بی نهایت...
نام مرکز سمپاد
Farzangan
شهر
I don't want to say
سال فارغ التحصیلی
1405
تو تاپیک المپیادیا با امیر حسین حرف میزدیم که بیایم یه صندلی داغ بزنیم برای بچه های ردی
بیان بگن چیکار کردن قبول تشدن
من به ذهنم رسید به جاش یه تاپیک داشته باشیم عین کنکور که منسجم از دلایل قبول نشدنمون بگیم و سایر توصیه هایی که به نسل های بعد از خودمون داریم
عهم عهم 🫠
تنها پاسخ مورد نیاز:
درس نخواندن🥲

FTMH

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
ارومیه
سال فارغ التحصیلی
1401
حتما جو گیر بشید و چند تا المپیاد رو با هم استارت بزنید، همزمانم واسه کنکور اقدام کنید... این جوری تضمینی بدبخت میشید :/ اسیر کمالگرایی نشید بچه ها. تهش میبینید کمال گرایی تون تبدیل به اهمال کاری و مقدار زیادی اضطراب شده و کلی برنامه داشتید ولی به هیچ کدومشون نرسیدید...

نرگسیوم

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ایلام
شهر
ایلام
سال فارغ التحصیلی
1406
دوستان یه سوال،
من المپیاد شیمی رو استارت زدم، اگه ریاضی رو هم استارت بزنم، آیا بدبخت خواهم شد؟ :D

-Asal-

عثّل
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1405
دوستان یه سوال،
من المپیاد شیمی رو استارت زدم، اگه ریاضی رو هم استارت بزنم، آیا بدبخت خواهم شد؟ :D
اونقدر تجربه ندارما خب
ولی بنظرم کار خیلی اشتباهیه
تو این وضعیت که نهایی ها هم هستن اینکه بخوای دوتا المپیاد مثل شیمی و ریاضی رو باهم بخونی...
نمیتونی برای دوتاشون قشنگ وقت بزاری

نرگسیوم

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ایلام
شهر
ایلام
سال فارغ التحصیلی
1406
اونقدر تجربه ندارما خب
ولی بنظرم کار خیلی اشتباهیه
تو این وضعیت که نهایی ها هم هستن اینکه بخوای دوتا المپیاد مثل شیمی و ریاضی رو باهم بخونی...
نمیتونی برای دوتاشون قشنگ وقت بزاری
خب بذار من واقعیتو بگم-
راستش من هنوز نهمم، شیمی رو شروع کردم. و حقیقتا هیچیییی بلد نبودم، اما الان تا یه حد خوبی چیزارو بلدم.
تصمیمم این بود که ریاضی رو شروع کنم، بلکه تا شروع پایه‌ی دهمم و همچنین تا یازدهم، یه سری چیزارو یاد بگیرم. چون شیمی‌ای که می‌خونیم حتی تو مدرسه هم خیلی کمک‌کارم بوده، هرچند شیمی راهنمایی کیکه ولی خب... :D
به‌نظرتون تصمیمم کاملا اشتباهه؟ که اگه سنگین شد ولش کنم؟ چون من هدفم حقیقتاً کنکوره، فکر نکنم از این استانی که توشم بتونم امیدی داشته باشم. اما شیمی رو هم خیلیییی دوست دارم، تمام تلاشمو هم می‌کنم براش، ولی پلن کنکور هم دارم.
راجع به این‌که چطور وارد المپیاد شدم، اینی که از کل استان یه سری افراد قوی از لحاظ درسی وارد شدن که از قبل دبیرستان، برای المپیاد اماده بشن.
و پایان پایه هشتم، بود این قضیه. یعنی از تابستون نهم می‌ریم کلاس
من گفتم اگه روند ریاضی هم این‌طوری باشه که خیلی خوبه
اما نمی‌دونم...

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژی
خب بذار من واقعیتو بگم-
راستش من هنوز نهمم، شیمی رو شروع کردم. و حقیقتا هیچیییی بلد نبودم، اما الان تا یه حد خوبی چیزارو بلدم.
تصمیمم این بود که ریاضی رو شروع کنم، بلکه تا شروع پایه‌ی دهمم و همچنین تا یازدهم، یه سری چیزارو یاد بگیرم. چون شیمی‌ای که می‌خونیم حتی تو مدرسه هم خیلی کمک‌کارم بوده، هرچند شیمی راهنمایی کیکه ولی خب... :D
به‌نظرتون تصمیمم کاملا اشتباهه؟ که اگه سنگین شد ولش کنم؟ چون من هدفم حقیقتاً کنکوره، فکر نکنم از این استانی که توشم بتونم امیدی داشته باشم. اما شیمی رو هم خیلیییی دوست دارم، تمام تلاشمو هم می‌کنم براش، ولی پلن کنکور هم دارم.
راجع به این‌که چطور وارد المپیاد شدم، اینی که از کل استان یه سری افراد قوی از لحاظ درسی وارد شدن که از قبل دبیرستان، برای المپیاد اماده بشن.
و پایان پایه هشتم، بود این قضیه. یعنی از تابستون نهم می‌ریم کلاس
من گفتم اگه روند ریاضی هم این‌طوری باشه که خیلی خوبه
اما نمی‌دونم...
خب برا کنکور بخون چرا سختش می کنی🫡😬

hypnos

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
انتظار...
من کم تحربه‌تر از آنم که بخوام تو این تایپک‌ها حرف بزنم، اما به نظرم اول با بچه‌های مدال این رشته‌ها صحبت کن و سنگینی رشته‌ها رو بسنج، به نظرم دید کتاب درسی طوری نسبت به المپیاد داری .
و نکته‌ی بعد، المپیاد رو برای المپیاد نخونید، برای علاقه بخونید، این کار اشتباهی بود که من نهم کردم. خوندن چند تا المپیاد با هم باعث می‌شه تو چند تا مبحث رو بدونی، ولی همشون رو نصفه و نیمه به یاد داشته باشی و تو هیچکدوم موفق نشی، تمرکزت رو روی یک کار جمع کن، وقتی واردش بشی و از شدت سختی و زیاد بودن مطالب به ستوه بیای، اونوقت خدا رو شکر می‌کنی که دو تا مبحث رو با هم کار نکردی.
اگر ترجیحت کنکوره، همون کنکور رو کار کن به نظرم، با وضع نهایی‌ها، خوندن المپیاد رو فقط آدم‌های دیونه انجام می‌دن که خب،....ما دیونه‌ایم 🤣

نرگسیوم

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ایلام
شهر
ایلام
سال فارغ التحصیلی
1406
ممنون از توصیه‌هاتون.💚

melina03

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
دوستان یه سوال،
بچه ها جواب دادن حال نداشتم بخونم گفتم شاید ی چیزی رو نگفته باشم دو تا جمله بگم از طرف ادمی ک وسط المپیاده!
خوندن دو تا المپیاد اشتباه محضه! هندل کردن درس مدرسه و المپیاد گاو نر میخواهد و مرد کهن... دیگه ی المپیاد دیگه اضافه بشه واویلا!
الان تو نهم میشی فک کنم... وقت داری اگه بین شیمی و ریاضی شک داری یکی رو انتخاب کنی... البته در حدی میشه انتخاب بین رشته ریاضی و تجربی... طلای هر المپیاد برای همون رشته معافیت داره و ی سری جزییات ک خواستی بگو برات بگیم یا از ی ادم مطلع بپرس..
شیمی تو راستای مدرسه اس اوایلش اینجا خیلی بهت برای کنکور هم کمک میکنه.. طوری ک اول تو باید درس س سال دبیرستان رو جمع کنی... البته مطالب دانشگاهی هم داره قطعا!
اما ریاضی یک رشته ی کاملا دانشگاهی و سخته... و البته در مورد این رشته جز سختیش اطلاعات دیگه ای ندارم..

Hami J

کاربر فوق‌فعال
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
برنز نجوم
دهم مدال گرفتن
به معنای واقعی کلمه شمشیر دو لبه اس...میتونه بهتون انگیزه برای پیشرفت بده یا با غرور بیجا باعث درجا زدن یا حتی پسرفت بشه
نمیگم چیز بدیه، ولی اگر گرفتیش خیلی مراقب خودت باش

MRΣZA

کاربر حرفه‌ای
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ابهر
سال فارغ التحصیلی
1403
اما ریاضی یک رشته ی کاملا دانشگاهی و سخته... و البته در مورد این رشته جز سختیش اطلاعات دیگه ای ندارم..
اجازه بدید که با این حرف یکم مخالفت کنم. :D
مباحث اولیه‌ی همه‌ی المپیاد ها در حد مطالب دبیرستانه که همین هم باعث میشه دوست داشته باشیم به هر کدوم از المپیادها یه نگاهی بندازیم.
و در مورد المپیاد ریاضی می‌تونم بگم که چارچوب اصلی‌اش مطالب دبیرستانه، ولی رفته رفته سطح و تنوع مطالب گسترش پیدا می‌کنه.
درسته در اواخر مسیر المپیاد ریاضی یکم از مباحث دانشگاهی هم می‌خونن ولی اونطوری نیست که غیرقابل فهم باشه و برای کسی که مطالب قبل رو خونده سخت نیست.
ساختار المپیاد ریاضی با ریاضی‌ای که تو مدرسه یاد گرفتیم تا حدودی فرق داره. ریاضی‌ای که تو راهنمایی و دبیرستان یاد می‌گیریم بیشتر جبنه‌ی محاسباتی داره، در حالی که المپیاد ریاضی اینجوری نیست و بیشتر خلاقیت‌محوره.
کلاً تو المپیاد های ریاضی و کامپیوتر، علاقه، سوال زیاد حل کردن و افزایش خلاقیت هستش که به موفق شدن کمک می‌کنه.
و اگر هم کسی نتونست مدال بگیره، تو درس های هندسه، گسسته، آمار و احتمال و ریاضی 1 خیلی قوی شده. و همچنین خلاقیت خوبی بدست آورده که تو بقیه درس ها هم بهش کمک می‌کنه.

رفع اسپم (برای مرتبط بودن پست به تاپیک):
بنظرم اگر می‌خواید وارد المپیاد بشید بهتره که هدف اصلی‌تون مدال نباشه. چون رفته رفته سطح مطالب سخت‌تر میشه و اگه هدف و انگیزه‌تون علاقه و یادگیری نباشه به مشکل می‌خورید.
کلاً همه‌ی حالت ها رو در نظر بگیرید و برنامه داشته باشید. مثلاً حتماً راجع به این فکر کنید که اگه مدال نگرفتید چجوری قراره واسه کنکور آماده بشید.
درسته که باید بیشتر وقت‌تون رو به المپیاد اختصاص بدید، ولی اصلاً از درس های مدرسه غافل نشید. البته الان نهایی هم هست و یه جورایی چاره‌ای ندارید که برای امتحانات نهایی هم آماده بشید. با یه برنامه ریزی درست سعی کنید هم المپیاد رو به میزان کافی و زیاد بخونید و هم در طول سال درس های مدرسه رو برای امتحان نهایی و نمره‌ی بالا بخونید.
و بنظرم نمیشه همزمان با المپیاد برای کنکور هم درس خوند. البته نهایی رو که باید بخونید ولی دیگه در کنار المپیاد نمیشه تست زد. اینجوری خوب نمی‌تونید تمرکز کنید و تو جفتش یه چیز نصفه و نیمه می‌خونید و موفق نمی‌شید.

melina03

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
و در مورد المپیاد ریاضی می‌تونم بگم که چارچوب اصلی‌اش مطالب دبیرستانه، ولی رفته رفته سطح و تنوع مطالب گسترش پیدا می‌کنه.
والا این دوست ما اینجا داره کتاب مریم میرزاخانی رو میخونه
البته شاید این زیادی از سختیش میناله...

بالا