• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ارتباط با درون‌گرایان

sombrero04

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کرمانشاه
سال فارغ التحصیلی
1400
یه سوال
ممکنه تیپ شخصیتی یه فردی تغییر کنه؟
مثلا از درونگرایی به برون‌گرایی؟

Becoming

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
عضو کادر مدیریت
مدیر داخلی
نام مرکز سمپاد
Frz
شهر
Sari
سال فارغ التحصیلی
1398
رشته دانشگاه
دواسازی

sombrero04

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کرمانشاه
سال فارغ التحصیلی
1400
خب چه عواملی میتونه تغییرشون بده؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
اگر میخواید به یه درونگرا نزدیک بشید بهش زمان بدید. یهویی باهاش صمیمی نشید و نچسبید بهش. واقعا بهش حس ناامنی میدید و باعث میشید ازتون فرار کنه.

نام مرکز سمپاد
چهارراه لشگر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
اولین چیز اینه که به شخصه برام صحبت کردن واقعا سخته و همه تو تلگرام یا واتساپم میوتن: )) اصلا اینکه نوتیف بیاد منو مضطرب می‌کنه

مورد بعدی اینه که با سلام خوبی شروع میشه اینم خیلی سخته بهتره که اول ی مقدمه از چیزی که بخاطرش پیام دادین بنویسید وگرنه خیلی حوصله سر بر و استرس آور به پیامی که هدفی ندارن جواب بدم

گاهی اوقات دیر جواب میدم نه اینکه خودم بخوام بلکه اون لحظه امادگیش ندارم و از یهویی صحبت کردن بیزارم
یا متنفرم بدون هماهنگی باهام تماس گرفته بشه گوشیم همیشه سایلنت و شماره های ناشناس به شدت ترسناکن

اگه ببینم صحبتی که دارم با ی نفر میکنم موضوع خوبی رو دنبال می‌کنه و هدف مشخص و مفیدی داره حرف میزنم اما وای به حال وقتی که بی هدف باشه حرف زدن

اینا اصلا نشونه غرور و خودمون گرفتن نیست و ی جور منتالیتی که نمیشه کاریش کرد: ))
ینی اینا چقدر زیادی من بودم و واقعا درسته. :)))))))))))شماره‌های ناشناس هیچوقت جواب داده نمیشن + نوتیف پیامکم رو هم بستم حتی. و گاهی دردسرساز میشه ملت شاکی میشن ولی خب من راحت شدم حداقل.

+ یه نکته دیگه ای که باید اضافه کنم هیچ‌وقت هیچ‌وقت هیچ‌وقت از یه فردِ درونگرا نخواید راجع به روابط عاطفی یا روزمره‌گیهاش صحبت کنه. چون واقعا عذاب آوره براش. برای من به شخصه پیش اومده دوست یا خانواده خواستن راجع به روزمره‌گیهام صحبت کنم و لیترالی من هیچ ایده‌ای نداشتم چی باید بگم و کار عذاب آوری هم هست و همیشه سر این قضیه جنگ و دعواست.
یا شده خیلی از دوستام رو سر اینکه مدتی میخواستم تنها باشم و اونها اصرار میکردن نه بیا و درد و دل کن از دست بدم. اینکه یه فرد نمیخواد راجع به این چیزا صحبت کنه به منزله این نیست که دوستتون نداره یا با شما راحت نیست. همه آدما مثل هم نیستند.
و همیشه وقتی میاید با یه آدم درونگرا راجع به روزمره‌گی ها یا هر چی صحبت میکنید و اون از طرف خودش چیزی نمیگه یا خیلی مختصر مفید توضیح میده ناراحت نشین و صبور باشید. اگر هم جایی داره چیزی رو توضیح میده و به جزئیات نمیپردازه و شما توی اون قسمت خاص جزییات براتون مهمه ازش بخواید توضیح بده.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

sombrero04

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کرمانشاه
سال فارغ التحصیلی
1400

زار

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
0
من آخر نفهمیدم معنی دقیق درونگرایی و برون گرایی چیه. اینکه "انرژیتو از تو جمع بودن بگیری یا تنها بودن؟" مثلاً من قبلاً طبق این تست‌هایی که هست برونگرا بودم، ولی الان دیگه تنها بودنو ترجیح میدم و حس نمیکنم دلیلش عوض شدن "شخصیت"م باشه. از طرفی هنوز توی حرف زدن با آدما گارد خاصی ندارم و صرفا اگه ردفلگ خاصی نبینم ممکنه خیلی چیزارو بگم.(هرچند اکثرا بعدش خودمو بابتش سرزنش میکنم)
یا خیلی از چیزایی که گفتین مثل اینکه فست فوروارد پای مسائل خیلی شخصیو پیش نکشیم یا با موضوعاتی که بهشون علاقه دارن شروع کنیم خب واسه خیلی از آدما صدق می‌کنه فارغ از اینکه بخوایم راجع به درون/برونگرا بودنشون نظر بدیم.
درکل بنظر من اگر هدف شناختن و برقراری ارتباط باشه واسه هرکس یه سوال با فلانی چطور ارتباط برقرار کنیم وجود داره و این دسته بندی انقدر کلی و گنگه که تقریبا به درد نمیخوره (یا خیلی از دسته بندی های دیگه. مثل اینه که بپرسیم با مرد ها چطور ارتباط برقرار کنیم؟)

Krypton

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سال فارغ التحصیلی
1402
رشته دانشگاه
CS
یه سوال
ممکنه تیپ شخصیتی یه فردی تغییر کنه؟
مثلا از درونگرایی به برون‌گرایی؟
یکبار برای همیشه؛
MBTI چرته؟
بله!
با کمک کمی مبانی مغز و پدیده بارنوم میتونیم این رو بگیم‌. فورر، پرسشنامه ای طرح می‌کنه از صفات و موقعیت‌های مرکبی که تقریبا همگانی ان،
این پرسشنامه رو بین ازمودنی ها پخش می‌کنه و می‌گه توسط متخصصین صرفا به صورت انفرادی برای شناختشون طراحی شده و بسیار دقیقه! نتیجه چیشد؟ همه مدعی شدن واقعا دقیق بوده و صفات کاملا شبیه بودن!

این یعنی ممکنه به شما یه تست، یه کالا یا یه نیاز کاذب بدن و با القا کردن اینه مختص شماست، دقیق و کارشناسی شده‌است این حس رو در شما بوجود بیارن که واقعا همینطوره! دقیقا مثل تست MBTI، طالع‌بینی‌،آسترولوژی و...

اما آیا این همه‌ی ماجراست؟ خیر!
ما اصطلاحا مغز چهل تکه داریم‌. یعنی صفات متفاوتی رو تک تک با میزان های متفاوتی در خودمون داریم‌. این صفات و شدتشون در موقعیت های متفاوت، متفاوت می‌شن.

این تغییرات و تفاوت ها می‌تونن در چند ثانیه یا در چند سال اتفاق بیفتن، اهمیتی نداره، مهم اینه شخصیت و صفات، ابدا ثابت نیستن و کاملا به شرایطی که درش بودیم و هستیم مرتبطن.

صفات متفاوت، برگرفته از شرایط و "بدون همبستگی" بوجود می‌آن یا کمرنگ می‌شن. یعنی نمی‌تونید دسته ای از صفات مثل درون‌گرایی رو تعریف کنید و بگید باهم در یه فرد شدیدن، در یه فرد نیستن و در یه فرد کمن! [در واقع صفات و خصوصیاتی که ما بروز می‌دیم تابعی از محرکهای محیطیه.]

علمی نبودن این تست به کنار از طرفی، تکرار این دسته‌بندی ها، باعث می‌شه افراد رفتارهای بیمارگونه‌ی خودشون رو اصلاح و درمان نکنن و از طرفی توانایی های خودشون رو بنابر یک تست "لحظه‌ای" نادیده بگیرن و هیچوقت قدمی برندارن.

صرفا با گفتن اینکه تایپ شخصیتی من اینه/ من درونگرا یا برونگرام، تایپ شخصیت من فلانه، روی اشتباهات و بدی هاشون سرپوش می‌ذارن یا برای فرصت های بهتر ریسک نمی‌کنن و موفقیت های بزرگی رو از دست می‌دن.

حتی برای شناخت سریع هم نباید از چنین تست‌هایی استفاده کنید چون علاوه بر برچسب‌زنی دارید فکت متغیر بودن آدم‌هارو نادیده می‌گیرید و با القای اینکه صفات ثابتی دارن، فرصت رشد و پیشروی رو ازشون سلب می‌کنید.
#نیرا

Spacegirl

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ری
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
برنز کشوری نجوم دوره نهم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
اپیزود درونگرایی رادیو راه رو گوش کنید... مجتبی شکوری خیلی خوب راجع به درونگرایی توضیح میده ❤️. به شدت پیشنهادش میکنم هم به درونگراها هم برون گراها...

نام مرکز سمپاد
چهارراه لشگر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
صفات متفاوت، برگرفته از شرایط و "بدون همبستگی" بوجود می‌آن یا کمرنگ می‌شن. یعنی نمی‌تونید دسته ای از صفات مثل درون‌گرایی رو تعریف کنید و بگید باهم در یه فرد شدیدن، در یه فرد نیستن و در یه فرد کمن! [در واقع صفات و خصوصیاتی که ما بروز می‌دیم تابعی از محرکهای محیطیه.]

علمی نبودن این تست به کنار از طرفی، تکرار این دسته‌بندی ها، باعث می‌شه افراد رفتارهای بیمارگونه‌ی خودشون رو اصلاح و درمان نکنن و از طرفی توانایی های خودشون رو بنابر یک تست "لحظه‌ای" نادیده بگیرن و هیچوقت قدمی برندارن.

صرفا با گفتن اینکه تایپ شخصیتی من اینه/ من درونگرا یا برونگرام، تایپ شخصیت من فلانه، روی اشتباهات و بدی هاشون سرپوش می‌ذارن یا برای فرصت های بهتر ریسک نمی‌کنن و موفقیت های بزرگی رو از دست می‌دن.

حتی برای شناخت سریع هم نباید از چنین تست‌هایی استفاده کنید چون علاوه بر برچسب‌زنی دارید فکت متغیر بودن آدم‌هارو نادیده می‌گیرید و با القای اینکه صفات ثابتی دارن، فرصت رشد و پیشروی رو ازشون سلب می‌کنید.
#نیرا
خیلی پستِ خوبی بود و نشون میده که واقعا مطالعاتِ خوبی در این زمینه داشتی و امیدوارم در آینده نه چندان دور بتونی فردی تاثیرگذار توی کاگنیتیو یا رشته های مشابه باشی که به هیچ وجه دور از ذهن هم نیست.

تمام معایبی که داری اینجا برای MBTI ذکر میکنی درستند و واقعا اگه کسی بخواد بدون فکر بهشون نگاه کنه به این مشکلها میخوره ولی نمیشه یکسری مزایایش هم در نظر نگرفت.
راجع به شناخت سریع یه فکتی گفتی که کاملا درسته. ولی در جنبه اجتماعی. در جنبه شخصی mbti میتونه یه دید تا حددی درست به فرد بده تا بتونه خودش و دیگران رو تا حد نسبتا مطلوبی درک کنه. پس برچسب‌زنی رو در جنبه اجتماعی داریم و حق با تو هست و خیلی وقتها همین پیش میاد.
راجع به برچسب زنی هم ذهن همه‌ی ما مدام در حال برچسب زدن به آدما هست برای اینکه کمتر بخواد فکر کنه و به خودش برای تحلیلِ فرد فردِ آدما فشار بیاره. پس اگه به عنوان اینکه چیز مطلوب و تعیین کننده‌ای نیست بهش نگاه بشه، میتونه کمک کارمون باشه تا از آشفتگی ذهنی دربیایم. باید قبول کنیم که این تستها بیشتر جنبه فان دارند تا علمی و سخت نگیریم.

پ.ن 1 : ضمن اینکه برای اینها باید روشنگری صورت بگیره که خصوصیات درونی هم قابل تغییرند . به عنوان مثال : اگه فردی خودش رو درونگرا بدونه میتونه با فهمیدن اینکه فرصتهای بهتری رو داره از دست میده، خودش رو وفق بده به سمت برونگرا شدن.

پ.ن 2: و یه نکته مهم دیگه اینکه این تاپیک راجع به "ارتباط با درونگرایان" بود. و نه خوب یا بد بودن صفات شخصیتی. و نه تغییر صفات شخصیتی.
میدونم داشتی جواب بچه ها رو میدادی ولی من یه مقدار کمی حس کردم تو اینطوری برداشت کردی که اگه کسی داره راجع به درونگرایی یا خصوصیات خودش توضیحی میده به این معنیه که "من غیر قابل تغییرم ، سمت من اگر می‌آییید اینگونه بیایید یا ..." در حالی که صرفا و صرفا جوابی بود برای "ارتباط با درونگرایان" و نه چیز دیگری.

Krypton

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سال فارغ التحصیلی
1402
رشته دانشگاه
CS
راجع به برچسب زنی هم ذهن همه‌ی ما مدام در حال برچسب زدن به آدما هست برای اینکه کمتر بخواد فکر کنه و به خودش برای تحلیلِ فرد فردِ آدما فشار بیاره. پس اگه به عنوان اینکه چیز مطلوب و تعیین کننده‌ای نیست بهش نگاه بشه، میتونه کمک کارمون باشه تا از آشفتگی ذهنی دربیایم. باید قبول کنیم که این تستها بیشتر جنبه فان دارند تا علمی و سخت نگیریم.
برچسب زنی یک خطای شناختیه و تو اون موارد شکلی از تفکر همه‌ یا هیچ به‌نظر میاد، و باعث می‌شه ما رفتارهای فرد رو مستقل از محیط ببینیم درحالیکه بازتابی از محیط‌اند.

از اون جایی‌که یه جورایی "پیش‌گویی خود محقق کننده" محسوب می‌شه بهتره همون جنبه‌ی فانش رو هم در نظر نگیریم. چون اکثرا ذهنیت تغییرناپذیر بودن رو به افراد القا می‌کنه و به جای رفع مشکلاتی که براشون پیش میاد سعی می‌کنن همه‌چیز رو گردن صفاتی بندازن که فاقد ثبات‌اند.

نام مرکز سمپاد
چهارراه لشگر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
برچسب زنی یک خطای شناختیه و تو اون موارد شکلی از تفکر همه‌ یا هیچ به‌نظر میاد، و باعث می‌شه ما رفتارهای فرد رو مستقل از محیط ببینیم درحالیکه بازتابی از محیط‌اند.

از اون جایی‌که یه جورایی "پیش‌گویی خود محقق کننده" محسوب می‌شه بهتره همون جنبه‌ی فانش رو هم در نظر نگیریم. چون اکثرا ذهنیت تغییرناپذیر بودن رو به افراد القا می‌کنه و به جای رفع مشکلاتی که براشون پیش میاد سعی می‌کنن همه‌چیز رو گردن صفاتی بندازن که فاقد ثبات‌اند.
خب اینطوری که تو میگی نمیشه گفت کلا غلطه. همیشه شناخت خطا داره و خواهد داشت.(مگه اینکه دانای کل باشی) حالا دسته بندی میتونه راحتترش کنه. و تو نمیتونی با فرض اینکه ممکنه فرد مستقل از محیط دیده بشه کلل قضیه رو زیر سوال ببری. در کل دسته‌بندی یا همون برچسب‌زنی کار خیلی اشتباهیه ولی در مواردی ما مجبور به این کار هستیم. به عنوان مثال نمره دهی به دانش آموزهای یک کلاس بر اساس a b c d یا 1 تا 20 نوعی دسته بندیه. بازم میگم من در اکثر موارد با این قضیه دسته بندی به جدد مخالفم و اگه دارم با تو مخالفتم رو اعلام میکنم به خاطر اون 20 30 درصدی هست که به نظرم میتونه مفید واقع بشه و در زمان و هزینه صرفه جویی بشه. تو همیشه نمیتونی زمان و هزینه رو فدای کیفیت کنی توی دنیای واقعی.

من نمیدونم این پیشگویی خودمحقق کننده ترجمه چه اصطلاحیه. آیا منظور self-fulfilling prophecy هست؟ اگه هست خوشحال میشم بیشتر راجع بهش توضیح بدی.

Sanaii

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
؟؟؟آباد
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
دامپزشکی
درونگرا ها دوست دارن اول از دور آدما رو برسی کنن و با سرعت کم فاصله رو کاهش بدن. اگه میخواین با یه درونگرا دوست شین هیچ وقت سعی نکنین سرعت رو زیاد کنین چون نتیجه عکس داره. (البته من اینطوریم، شاید یه درونگرای دیگه اینطوری نباشه😅)

Krypton

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سال فارغ التحصیلی
1402
رشته دانشگاه
CS
خب اینطوری که تو میگی نمیشه گفت کلا غلطه. همیشه شناخت خطا داره و خواهد داشت.(مگه اینکه دانای کل باشی) حالا دسته بندی میتونه راحتترش کنه. و تو نمیتونی با فرض اینکه ممکنه فرد مستقل از محیط دیده بشه کلل قضیه رو زیر سوال ببری. در کل دسته‌بندی یا همون برچسب‌زنی کار خیلی اشتباهیه ولی در مواردی ما مجبور به این کار هستیم. به عنوان مثال نمره دهی به دانش آموزهای یک کلاس بر اساس a b c d یا 1 تا 20 نوعی دسته بندیه. بازم میگم من در اکثر موارد با این قضیه دسته بندی به جدد مخالفم و اگه دارم با تو مخالفتم رو اعلام میکنم به خاطر اون 20 30 درصدی هست که به نظرم میتونه مفید واقع بشه و در زمان و هزینه صرفه جویی بشه. تو همیشه نمیتونی زمان و هزینه رو فدای کیفیت کنی توی دنیای واقعی.

من نمیدونم این پیشگویی خودمحقق کننده ترجمه چه اصطلاحیه. آیا منظور self-fulfilling prophecy هست؟ اگه هست خوشحال میشم بیشتر راجع بهش توضیح بدی.
نمره‌دهی و رنکینگ به تنهایی، شامل برچسب‌زنی نیست چون بر این مسئله واقفیم که نمره یک شخص بر اساس فاکتورهای x,y,z متغیره در هر بار سنجیده شدن و شیوه‌های مختلف آزمودن.
افراد، مستقل از محیط صفات مرکب دارن(چرا مستقل از محیط؟ چون یک نفر توی دو محیط متفاوت با محرک یکسان، می‌تونه رفتار متفاوتی رو بروز بده، همونطور که اغلب افراد با تکرار این تست‌ها پاسخ دیگری دریافت می‌کنن).
مغز، اطلاعات و محرکهای ورودی و نتیجتا رفتار که بازتابی از محیطه، به صورت موزاییکی تشکیل می‌شن (سیال، منعطف و متغیر)، به دلیل شرایط و تجارب مختلف، این صفات در افراد به هیچ عنوان شبیه به همدیگه نیستن و به حدی نمی‌رسن که قابل دسته‌بندی‌ باشن. این صفت‌های علاوه بر متفاوت بودن، در هر شخص بسته به محیط، میزان مختلفی دارن. همچنین می‌تونن باهم در تضاد باشن.

پس اگه تست یا متنی طراحی بشه با کلمات متضاد که وجه‌های مختلف همگانی رو در بر بگیره و توضیح بدن که این صفات مختص ماست، خیلی راحت باور می‌کنیم.
بعد از باور کردن این‌چیزا، خطای شناختی تائید، رخ می‌ده؛ مدام دنبال اثباتی بر درونگرا‌ بودن‌مون می‌گردیم. بدون سنجیدن ابعاد دیگه‌ی ماجرا.

خطاهای شناختی قابل کاهش و اصلاح شدن‌اند؛ درصورتیکه بشناسیمشون و از روش علمی استفاده کنیم.

تو همیشه نمیتونی زمان و هزینه رو فدای کیفیت کنی توی دنیای واقعی.
بله، ولی با بررسی علمی و واقف بودن بر عدم ثبات صفات، به واقعی‌ترین و درست‌‌ترین جواب محتمل می‌رسیم.

آره یه‌جورایی ترجمه همینه ولی منظور من بیشتر این بود که با برچسب‌زنی یه جورایی به رفتار خودمون و یا بقیه، سمت و سو می‌دیم.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک
خب اینکه یه فردی قبلا زیاد حرف میزده و بعد چند سال اروم تر شده چی شده؟
کم و زیاد حرف زدن ربطی به برون گرایی و درون گرایی نداره.

یکبار برای همیشه؛
MBTI چرته؟
بله!
با کمک کمی مبانی مغز و پدیده بارنوم میتونیم این رو بگیم‌. فورر، پرسشنامه ای طرح می‌کنه از صفات و موقعیت‌های مرکبی که تقریبا همگانی ان،
این پرسشنامه رو بین ازمودنی ها پخش می‌کنه و می‌گه توسط متخصصین صرفا به صورت انفرادی برای شناختشون طراحی شده و بسیار دقیقه! نتیجه چیشد؟ همه مدعی شدن واقعا دقیق بوده و صفات کاملا شبیه بودن!

این یعنی ممکنه به شما یه تست، یه کالا یا یه نیاز کاذب بدن و با القا کردن اینه مختص شماست، دقیق و کارشناسی شده‌است این حس رو در شما بوجود بیارن که واقعا همینطوره! دقیقا مثل تست MBTI، طالع‌بینی‌،آسترولوژی و...

اما آیا این همه‌ی ماجراست؟ خیر!
ما اصطلاحا مغز چهل تکه داریم‌. یعنی صفات متفاوتی رو تک تک با میزان های متفاوتی در خودمون داریم‌. این صفات و شدتشون در موقعیت های متفاوت، متفاوت می‌شن.

این تغییرات و تفاوت ها می‌تونن در چند ثانیه یا در چند سال اتفاق بیفتن، اهمیتی نداره، مهم اینه شخصیت و صفات، ابدا ثابت نیستن و کاملا به شرایطی که درش بودیم و هستیم مرتبطن.

#نیرا

من ارتباط درون گرایی و برون گرایی با mbti رو متوجه نشدم.

خود mbti که ساده شده ی نظریه های یونگه در مورد کارکرد های شناختی (function stacking) توی افراد مختلف. تئوری یونگ خیلی مفصل تر از mbti هست و البته شکی هم نیست که ایراد زیاد داره.

ولی درونگرایی و برونگرایی انقدر دسته بندی کلی ای هستن که نمیشه همینطوری گذاشتشون کنار. مثل اینه که بگیم دسته بندی ادما به بلند قد و کوتاه قد غلطه، چون یه سری متوسط هستن.

ضمن این که استناد به یک نتیجه ی یک پژوهش واقعا چیزی رو اثبات نمیکنه. الان تئوری هایی تو لول علوم اعصاب برای درونگرایی و برونگرایی هم وجود داره، از جمله این که در هنگام تصمیم گیری به طور متوسط، توی اسکن ها نقاط متفاوتی از مغز افرادی که درونگرا و برونگرا هستن روشن میشن. پژوهش های این چنینی هم زیاده، و حرف من این که صرفا بر مبنای چند مورد خاص نمیشه در مورد این که واقعیت چطور رفتار میکنه اظهار نظر قطعی کرد.

همچنین، تئوری یونگ (نه mbti که همونطور که گفتم ساده شده ی تئوری یونگ توسط دو نفر غیر روانشناسه) نمیگه آدم ها تغییر نمیکنن، حتی الگوی تغییرشون در گذر عمر رو هم تا حدی سعی میکنه پیش‌ بینی کنه. به این صورت که هر فردی چهار تا فانکشن شناختی داره که دوتاشون المان درونگرایی دارن و دو تا شون برونگرایی و به ترتیب غالب بودنشون مرتب میشن. اگه کارکرد شناختی غالب یه فردی درونگرایانه باشه، اون فرد درونگرا میشه و بالعکس. همچنین فانکشن ها یکی در میون برونگرایانه و درونگرایانه هستن. و هر کدومشون به ترتیب غالب بودن در مرحله ی زودتری از زندگی فرد بروز میکنن و تا حدی هم متضاد هستن.

در نتیجه تئوری یونگ نمیگه اگه یه نفر جوونه و درونگرا و اهل تفکره تا آخر عمر همینطوری میمونه، صرفا اون فانکشنی که باعث میشه بیشتر اهل جنب و جوش و تحرک بشه دیرتر بروز میکنه، و مثلا خودشو تو پنجاه سالگی اون فرد وقتی هر روز میره شنا یا پیاده روی یا میره کنسرت نشون میده.

من نمیگم تئوری یونگ درسته یا غلطه، چرا که هیچکدوم از تئوری های تاریخ کاملا درست نیستن، حتی قوانین نیوتون با اون عظمتشون قلمروی توصیفی محدودی دارن. در نتیجه دسته بندی نظریه ها به دو گروه کلی درست و غلط طبیعتا همه رو در گروه غلط قرار میده.

در نهایت باید بپذیریم که یکی از مهم ترین قسمت های هر علمی (و اگر روانشناسی هم بخواد علم واقعی بشه یه روزی، شاملش میشه) دسته بندیه، و همیشه توی دسته بندی مشکلاتی هست، اما این مفید بودن دسته بندی کردن رو نفی نمیکنه.

این که انکار کنیم آدما از نظر شخصیتی صفات ثابتی دارن صرفا با این انگیزه که فرصت پیشرفت رو ازشون میگیره اصلا قابل پذیرش نیست. مثل این میمونه که به یه نفر بگیم قدش میتونه افزایش پیدا کنه تا فرصت قهرمان بسکتبال شدن رو از دست نده.

کار درست اینه که تمایلات ذاتی هر فرد رو بهش بشناسونیم، بهش نشون بدیم نقاط ضعف و قوتش چیا هستن تا بتونه از نقاط قوتش برای پیشرفت استفاده کنه.

یکی از نتایج رویکرد شما اینه که آدمای درونگرا رو در وضعیتی قرار میده که حس میکنن دچار ضعف هستن و باید این ضعف رو برطرف کنن، کاری که سال های سال با این آدما کردن و هنوزم میکنن.

الان یه آدمی که ملاقات های متعدد با دیگران خسته اش میکنه، باید سعی کنه بشه مدیر روابط عمومی یه شرکت مثلا؟ و اگه نشه خودش نخواسته و بهونه آورده که درونگراست؟

آفرودیت

شاپرکی با شوق پرواز
نام مرکز سمپاد
FRZ
شهر
سال فارغ التحصیلی
04
من به شخصه کاملا درون گرا هستم
درون گراها بیشتر شنونده هستند،معمولا کم حرف و ساکت، قبل از انجام هر کاری فکر می‌کنند ، از تنهایی لذت می‌برند، زمان میبره تا صمیمی بشن
بهشون نگید خجالتی یا ازخود راضی

MaMaL.ZzZ

یک عدد INTP هستم :)
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی ۵
شهر
شهرجدیدهشتگرد
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
متاسفانه ندارم :)
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی برق
به عنوان یک درونگرا عرض میکنم که هیچ فرقی تو روابط مهم اجتماعی با بقیه نداریم . یعنی مثلا تو کمک های عادی درسی و این چیزا
ولی درونگراها چون بلدن از محیط دور باشن و رفتار ادم هارئ زیر نظر بگیرن ، خیلی زود میفهمن که یکی داره با خود واقعیش میاد جلو و واقعا به یک چیزی نیاز داره یا اینکه اومده جلو که لاس بزنه :) پس اکیدا توصیه میکنم که اگر میخواین به یک درونگرا نزدیک بشن به یک دلیل واقعی باشه

چون اگر اون فرد حس کنه داره مورد استفاده قرار میگیره حالا بسنه به استعداد هاش یا ایستگاهتون میکنه یا اینکه شمارو وارد یکی از بازی های ذهنیتون میکنه که به غلط کردن بیوفتید یا ایگنورتون میکنه .

اگر دلتون میخواد با یک درونگرا ارتباط یبگیرین بهترین توصیم این هست که خیلی واقعی بیاید بگین :
- سلام من دوست دارم باهاتون یک کمی ارتباط بگیرم میشه لطفا یک کمی با من وقت بگذرونین ؟

مطمئنا حداقل اگر قبول نکنن "به شخصه استقبال میکنم" با رفتار محترمانه ای میگن که نه

و اگر قبول کرد یکهو هجوم نبرید که درباره 1000 تا چیز باهاش حرف بزنین ، خیلی اروم باید باشه و باید اجازه بدید اون طرف درونگرا بتونه کم کم لاک دفاعیشو بیاره پایین

god of teasing

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیمارستان فارابی
شهر
کلمه
سال فارغ التحصیلی
1404

حرفتون خیلی منطقیه ولی نمیشه از یه زاویه دیگه بهش نگاه کرد؟

اینکه مثلاً یه نفر تست میده ، یه چیزی درمیاد
می‌تونه بره اون مشکلات رو بخونه و بگه«اوکی مواظب این زمینه ها باشم تا بهشون تا این حد دچار نشم»

نظر من اینه که کسی که دنبال پیشرفت شخصیتش باشه تست ام بی تی آی هم میتونه براش راهنما باشه

و برعکس اگه دنبال یه راه واسه توجیه باشه ، رو افتادن یه سکه هم قانع اش میکنه

بالا