• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اگر سهمیه داشتم

ATE

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
20210823_113214_v1c3.jpg

رتبه ای که "گفته می‌شه" معمولا رتبه در سهمیه نهاییه دیگه:‌)

این شده ۱۴۰۰، و یه نفر با درصد های عمومی 'حدود' ۸۰، و اختصاصی 'حدود' ۵۰/۴۰ میشه تقریبا ۱۷۰۰.

نمیدونم شایدم من یه روزی بفهمم که اشتباه می‌کنم، اما با یکیشون حرف می‌زدم میگفت من استفاده نکنم یکی با رتبه ی بدتر از من میاد میگیره جا رو!!
ولی خب تو هم الان میای با رتبه ی بدتر جای یه بدونِ سهمیه با رتبه ی بهتر رو می‌گیری دیگه!
این ۱۴۰۰ با اون ۱۷۰۰ که تو میگی تو قبولی زمین تا اسمون فرق دارن
این ۱۴۰۰ ایثارگران تقریبا هیچ رشته و دانشگاه خوبی قبول نمیشه

من اگه سهیمه داشتم استفاده میکردم، دلیلشم اینه که ظرفیت ایثارگران جداست، اینجوری نیست که اگه اونا استفاده نکنن برسه به بچه های ازاد
۲۵ درصدیا اگه استفاده نکنن میرسه به ۵ درصدیا (که خیلی جمعیت زیادین) و باز اگه اونا استفاده نکنن میرسه به ازاد که عملا صفره احتمالش، من اگه سهمیه داشتم و استفاده نمیکردم یه ایثارگران دیگه ای که بدتر از من بود میومد اون جا رو پر میکرد

به قانون باید اعتراض کرد نه به این ادما، درستش اینه که قانون بیاد یا این سهمیه رو حذف کنه یا حداقل شرایط سخت تری از ۷۰ درصد نمره اخرین نفر رو بذاره یا کلا ظرفیتشون رو کمتر از چیزی که الان هستن بکنه

قبلا هم گفتم ناعادلانه ترین سهمیه، سهمیه هیئت علمی ئه اونم باز اگه طبق قانون (۹۰ درصد نمره اخرین نفر قبولی) رعایت میشد بازم اوکی بود، ولی هیئت علمیا و حتی همون اساتید قراردادی و کلا هرکسی که در دانشگاه آشنا و قدرتی داره میتونه برای بچه‌ش پارتی بازی کنه (حتی مسئول بهداشت دانشگاه که به عینه دیدم) و اینه که واقعا ناعادلانه ست، باز نه به واسطه‌ی اینکه اونا جای بقیه رو میگیرن‌، چون مازاد میان اینا، برای اینکه طرف هیچی بارش نیست و زحمتی نکشیده و میاد جایی میشینه که بقیه با کلی زحمت رسیدن به اونجا و دانشگاه برای این آدم هزینه میکنه، فقط بخاطر اینکه پدر و مادرش تو دانشگاه پارتی دارن و قانون رو دور میزنن، باز حداقل کسی که پدرش رفته جبهه و جانباز شده هزینه داده و حداقلش داره طبق همین قانون که حدی قائل هست، گزینش میشه، ولی اونی که مونده و موقعیت خودشو بهتر کرده و الانم وضع رفاهی خیلی خوبی داره با چه منطق و عدالتی بچه‌ش باید راحت بتونه بیاد دانشگاه خوب درس بخونه که درصد خیلی خیلی خیلی زیادی شون اصلا اون شرایط ۹۰ درصد نمره اخرین نفر رو ندارن

panah

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نمیدانم آن کجا
سال فارغ التحصیلی
1397
واقعاً استفاده نکردن یه نفر دو نفر فقط برای وجدان شخصی خودشون ه، و هیچ تأثیری در وضعیت قبولی بقیه نداره! مگر این سهمیه حذف بشه از قانون.
این سهمیه چطوری؟
فرض کنیم یه رشته و دانشگاهی (مثلاً پزشکی نیمسال اول تبریز) ۱۰۰ نفر ظرفیت داره؛ ۳۰ ٪ سهمیه ایثارگری ه، ۳۰ درصد تعهد خدمت مناطق محروم ه، ۶۰ درصد بقیه بین سهمیه مناطق تقسیم میشه و خودش با نسبت‌های ۲۰، ۳۰ و ... تقسیم میشه (جدیداً خبر ندارم)

الان برای اینا از قبل ۳۰ صندلی سوا کردند و رتبه‌ی سهمیه‌اشون برای رقابت با امثال خودشون ه. یعنی اون سی صندلی به درد سهمیه آزاد نمیخوره، یکی نزنه رتبه‌ی بدترشون میاد پر می‌کنه!

اما اگه این قانون حذف بشه اون سی صندلی هم به ظرفیت سهمیه مناطق اضافه میشه و جا باز میشه برای بقیه. در غیر این صورت تغییری در سرنوشت من و شما نداره.
درست می‌گی، برای تصاحب اون صندلی‌ها (مثلا۲۵+۵درصد که گفتی) سهمیه‌دار با بی‌سهمیه در رقابت نیس؛ ولی در حالت کلی اگه از صد در نظر بگیریم، توی یه کلاس که نفر آخر بدون سهمیه ۷۰۰۰ آورده، با کسی که ۱۰۰۰۰با سهمیه آورده یکسان می‌شن.

اگه مازاد می‌گرفتن، باز تحملش راحت تر بود، ولی الان جا اشغال می‌کنن دیگه.

+موافقم با کلا برداشتن این قانون، و متوجهم که اعتراض به این آدما به جایی نمی‌رسه.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
برق
همونطور که بقیه اشاره کردن استفاده نکردن از سهمیه باعث حذف سهمیه و این قانون نمیشه (حداقل با یکی دو نفر ،و باید مشکل رو جور دیگه حل کرد) و وقتی که به شما (عادلانه یا ناعادلانه) یه پوئنی رو می دن که خیییییلی توی زندگی و ایندت تاثیر می ذاره و می تونه باعث بشه که به جاهای بهتری برسی چرا استفاده نکنی ؟ :)
بعد حالا هدف استفاده نکردن ادم چی می تونه باشه ؟ اگه وجدانه که هیچی اگه حرکت اعتراضیه که خب واقعا کسی متوجهش نمی شه و به گوش کس خاصی هم نمیرسه که توشیقت بکنه یا روی قانون تجدید نظر بکنه، چرا خودت رو محروم کنی ؟

موازی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
تا جاییکه میدونم سهمیه کنکور جای افراد دیگه رو تنگ نمیکنه. یعنی رتبه در سهمیه داریم که خودشون با بقیه ی رتبه در سهمیه ها حساب میشن. واسه همین به نظرم اگه کسی سهمیه کنکورشو استفاده نکنه فقط به ضرر خودش بوده.
البته من شخصا در کل مخالف سهمیه هستم ولی وقتی هست چرا نباید طرف استفاده کنه؟ وقتی تو کشوری هستیم که صرف بودن توی یه دانشگاه تاپ میتونه باعث بشه آینده طرف عوض شه خب اگه اون آدم توانشو داره اشکال نداره اگه کنکور رو خراب کرده باشه.
البته اینم بگم که من کلا مخالف کنکور ‌و رتبه بندی ها و این سیستم هستم. به نظرم هرکس هر رشته ای که دوست داره باید بتونه با توجه به سوابقش بخونه. (بحثش مفصل تر ایناس)
ولی ببینید خیلیا هستن که به زور، پزشکی یا رشته تاپ مهندسی قبول میشن ولی بعد یه مدت میبینن کشش و علاقه رو ندارن و پشیمون میشن و انصراف میدن یا تغییر رشته میدن. در واقع استفاده از سهمیه واسه این افراد فقط به ضرر خودشون بوده که باعث شده وقتشون تلف شه.
دوتا مثال میزنم که بهتر متوجه منظورم بشین. هر دو نفر رشته مهندسی تاپ توی دانشگاه تاپ با سهمیه قبول شدن. نفر اول خودش اهل تلاش هم بود و واسه دکترا مستقیم هم یه دانشگاه خوب خارج از کشور پذیرش گرفت. نفر دوم هم شش سال طول کشید تا لیسانسش رو بگیره و بعد از کلی بدبختی و دردسر از اینکه به رشته علاقه نداشت، بالاخره یه شرکت نامربوط کار میکنه. الان شاید کارشو دوست داشته باشه ولی شش سال الکی عمرشو توی چیزی که نمیخواست تلف کرد. کار نامربوط کردن چیز بدی نیست ولی اگه شش سال قبل شروع کرده بود الان خیلی جلوتر‌ بود. الانم فقط به دانشگاه فحش میده.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
داراب
سال فارغ التحصیلی
1397
والا از لحاظ شرعی بخواییم نگاه کنیم اگه معتقد ب اسلام باشین ، پولی ک تهش در میاریم حرامه . چون عادلانه نبوده قبولی و حق دیگری بوده .

ولی در کل تو دانشگاه سهمیه ای ها از غیر سهمیه ای ها مشخصن چون خیلی ضعیف ترن سهمیه ای ها . ولی خب همشون تهش مدرکه رو میگیرن .

چ هیئت علمی ، چ جانباز شهدا و چ بومی .
راجب فرهنگیا ک تو دوران مدرسه سهمیه دارن خودم بچه فرهنگی بودم ما ی مدرسه جداگونه برامون بود ک اگه بخواییم میتونیم بریم یعنی حق کسی ضایع نمیشد صرفا بچه ها همشون بچه های فرهنگی بودن ( ک خودم نرفتم و سمپاد رفتم ک ب تبعیت بهتر بود بار علمیش . )
برای هیئت علمیام اگه ی دانشگاه جدا بود باز قانع کننده تر بود . ولی طرف با رتبه ۵۰۰۰ منطقه ۱ سال ۹۵ داره مشهد میخونه با دامپزشکی کرمان اومده مشهد . خب ی‌ بدبختی با رتبه ۳۴۰۰ ک خییلی بهتر شده باید بکوبه بره زاهدان تو گرما غربت دور از خونواده بعد اوشون ور دل خونواده راحت و بی دغدغه درس بخونه . اگه حق الناس و دزدی نیست پ چیه ؟!

شهدا و جانبازم ک اصن جای بحث نداره .
اگه کمک مالی میکردن یا امکانات کمک اموزشی براشون میذاشتن ب والله هیچکی اعتراضی نداشت . منطقیه خب .

تعهدیام ک ماشاالله دارم میبینم اطرافم میان و با ی پارتی تو استانشون زیرش در میرن .
با رتبه نجومی .

alihhh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
96
من خودم از نظر اقتصادی و سیاسی تقریبا چپ گرام و اصلمم عدالته تکلیفم مشخصه
سهمیه رو کاملا ظلم میدونم. ولی وقتی قانونه ، چچیزی که باعث تحقق عدالت میشه اینه ک زورت برسه بری قانونشو حذف کنی. وگرنه با استفاده نکردن تو، اون ۲۵ درصدی که تحت این عنوان اشغال شده میرسه به نفری که خیلی زیر تو بوده ولی فقط از سهمیت استفاده کرده
یعنی استفاده نکردنت آورده ای نداره شاید فقط بتونی تو دفتر خاطراتت بنویسی بعدم اگ رتبت خوب شد ب نوه هات بگی میتونستم ولی استفاده نکردم. اگرم رتبت بد شد بزنی تو سر خودت ک عقلم نرسید استفاده نکردم

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
2020
بنظرم واجب تر از سهمیه کسی که پدرش جانبازه ولی خودش اصلا شرایط سختی نداشته و کاملا در رفاه بوده ، یه سهمیه رو اختصاص بدن به روستایی های ،روستاهای محروم که کلی کمبود امکانات و آموزش دارن.بیان بر اساس امکانات روستا بهشون سهمیه بدن.نه کسی که پدرش رفته جنگ و سختی کشیده ، خودش زیر باد کولر لم داده و مشغول گذروندن سال تحصیلیه

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
من سال 92 کنکور دادم و سهمیه ایثارگری داشتم. زمان ما سهمیه ایثارگری ( فرزندان شهدا، جانبازان 50 درصد به بالا و اسیران جنگی) 5درصد مازادِ(!) ظرفیت رو شامل می‌شد و یه سهمیه‌ای هم بود که برای یه عده دیگه که دقیقا یادم نیست چطور اعمال می‌شد. اون زمان هم همین بحث سهمیه‌ها توی فروم بود که من گفتم ظرفیت مازاد هست که یکی از بچه‌ها (فکر کنم مطهری بود) گفت ظرفیت مازاد دیگه چیه! یا ظرفیت برای همه هست یابرای هیچکس نیست. انصافا هم درست میگفت. من اگه برگردم به اون زمان حتما دوباره از سهمیه استفاده میکنم ولی اینبار به نحو احسن! چون من میدونستم که سهمیه دارم و قبول میشم به همین خاطر درس نمی‌خوندم و هدفم هم دانشگاه‌های تهران نبود. این دفعه یکم بیشتر میخوندم برای یه دانشگاه بهتر، هرچند که میدونم سهمیه دانشگاه منصفانه نیست.

ولی! چه چیزی در این دنیا منصفانه ست؟! شما از لحظه ای که متولد میشی شرایط برابری با هیچکس نداری. یکی در سوئد، یکی در کانادا، یکی در افغانستان و یکی در ایران متولد میشه. یکی در ایران در خانواده یک سرمایه‌دار، طبقه متوسط و یا کارگر به دنیا میاد. در حالیکه بچه سرمایه‌دار و طبقه متوسط در بهترین شرایط اقتصادی، رفاهی، معیشتی، روانی ، تغذیه‌ای و... تربیت میشن، فرزندان طبقه کارگر معمولا در فقر و شرایط بسیار نابرابری هستند. در سیستم اقتصادی و اجتماعی سرمایه‌داری شما نمیتونی طبقه اقتصادی خودت رو عوض کنی. تو هیچوقت نمیتونی یه سرمایه دار بشی! فرزند یه سرمایه دار همیشه سرمایه دار باقی میمونه و... فقط جای طبقه متوسط و کارگر شاید عوض بشه اونم نه خیلی زیاد و معمولا در طبقه خودت باقی میمونی ( در طبقه خودت پیشرفت میکنی) :D

اما کنکور در ایران (به نظر من) جنگ ( یا به قول شما رقابت ) فرزندان طبقه متوسط و قسمتی از طبقه کارگر ( معمولا اینها هم فرزندان معلمان هستند. من معلمان رو جز طبقه کارگر در ایران حساب میکنم که نسبت به بقیه کاگران وضع اقتصادی بهتری دارن) برای حفظ جایگاه اقتصادی و اجتماعی خودشون هست. یه باگی هم در ایران وجود داشت که پزشکان که اصولا باید جز طبقه متوسط میودند، میتونستند ثروت زیادی انباشت کنند و حتی به مراحلی از خرده سرمایه داری هم برسند( که معمولا هم تا سالهای پیش اینجوری بود). برای همین هم در دهه گذشته تقاضا برای رشته های پزشکی خیلی بیشتر شده! این باگ هم انگار توسط سرمایه داران عزیز برطرف شده:)) اخیرا هم صدای انترن، رزیدنت، پزشک عمومی و... از وضع نا به سامان اقتصادی، اجتماعی، روحی و روانی بلند شده.

حالا مَمّدعلی حرف من چیه؟ زیاد جدی نگیرید! به قدری تبعیضهای گوناگون در زندگی وجود داره که سهمیه کنکور در مقابل اون چیزی نیست، تبعیضهایی که زندگی میلیونها نفر در ایران و میلیاردها نفر در جهان رو تحت تاثیر قرار داده و میده. حالا سهمیه کنکور تا بحال زندگی چند نفر رو تحت تاثیر قرار داده؟ هر چند که معتقدم منصفانه نیست، درست نیست، اخلاقی و انسانی هم نیست :D

بنظرم واجب تر از سهمیه کسی که پدرش جانبازه ولی خودش اصلا شرایط سختی نداشته و کاملا در رفاه بوده ، یه سهمیه رو اختصاص بدن به روستایی های ،روستاهای محروم که کلی کمبود امکانات و آموزش دارن.بیان بر اساس امکانات روستا بهشون سهمیه بدن.نه کسی که پدرش رفته جنگ و سختی کشیده ، خودش زیر باد کولر لم داده و مشغول گذروندن سال تحصیلیه

راه حل این هست که شرایط برابر و عادلانه زندگی اقتصادی، اجتماعی، رفاهی برای همه فراهم بشه. جامعه بدون طبقه بوجود بیاد، تحصیل رایگان در همه مقاطع برای تربیت انسان‌های مفید برای جامعه در همه زمینه‌ها فراهم بشه.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
2020
راه حل این هست که شرایط برابر و عادلانه زندگی اقتصادی، اجتماعی، رفاهی برای همه فراهم بشه. جامعه بدون طبقه بوجود بیاد، تحصیل رایگان در همه مقاطع برای تربیت انسان‌های مفید برای جامعه در همه زمینه‌ها فراهم بشه.
منظورم اینه اگه سهمیه ای قرار بدن برای کسایی قرار بدن که نیازمند هستن ، نه یه بنده خدا که بعد ۳۰ سال جنگ ، در خواب ناز هستش .خب اره ولی الان یه دانش آموز بینوا از روستای کاملا محروم که میره دوازدهم ، بنظرتون انقدر زود امکان به رفاه رسوندنش هست؟ مگه یه دانش آموز اینطوریه؟!هزاران دانش آموز اینطور داریم.خیلی آرمانیه راستش.

Arminium

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
صارمیه
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1402
سهمیه هارو کلا حذف باید بکنن
منتها من با یکی که پدرش جانباز شیمیایی بود حرف می زدم،واقعا شرایطی که دارن تو خونه اصلا مناسب درس خوندن نیست.شرایط روحی خوبی هم ندارن،به نظرم به جای سهمیه باید دولت بیاد این خانواده ها رو همه جوره تامین بکنه. ولی خوب دولت کی از این کارا کرده که این دومین باشه؟
در مورد اینکه استفاده میکردم یا نه؟ بسته به همون شرایطی که گفتم اگر اون شرایطم اونجوری بود بله استفادا میکردم...

ATE

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
منظورم اینه اگه سهمیه ای قرار بدن برای کسایی قرار بدن که نیازمند هستن ، نه یه بنده خدا که بعد ۳۰ سال جنگ ، در خواب ناز هستش .خب اره ولی الان یه دانش آموز بینوا از روستای کاملا محروم که میره دوازدهم ، بنظرتون انقدر زود امکان به رفاه رسوندنش هست؟ مگه یه دانش آموز اینطوریه؟!هزاران دانش آموز اینطور داریم.خیلی آرمانیه راستش.
حالا البته روستاها که سهمیه منطقه سه حساب میشن و ظرفیتی دارن برای خودشون، تو دفترچه انتخاب رشته هم کلا یه بخش سهمیه مناطق محروم هست، که بعضی استانای محروم میتونن از اون کد رشته ها استفاده کنن

ولی در کل در اینکه کلیت کنکور و نظام آموزشی مثل خیلی چیزای دیگه تو این مملکت ناعادلانه است، شکی نیست.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
2020
منتها من با یکی که پدرش جانباز شیمیایی بود حرف می زدم،واقعا شرایطی که دارن تو خونه اصلا مناسب درس خوندن نیست.شرایط روحی خوبی هم ندارن
اره درسته باید فکری به حالشون بکنن!همون طور هم که گفتی سهمیه اصلا درست نیست.چرا؟ خانواده جانباز ناراحت!الان اینا قبول شن و خوشحال شن ، به چه قیمتی به قیمت ناراحتی هزاران شرکت کننده که حقشون پایمال شد!
چه چیزی در این دنیا منصفانه ست
این جمله مثل این میمونه که آدم بگه شهرمون خیلی آلوده و کثیفه پس میام زباله هامون رو میندازم تو کوچه خیابون قاطی آشغالها.در کل نمیشه توجیهش کرد.
زیاد جدی نگیرید
بستگی داره از دید چه کسی این حرفو بزنی از دید یه فرد ۱۸ ۱۹ ساله نمیشه جدی نگرفت. کسی که به نتیجه مطلوبش نمیرسه، خیلی از اوقات ممکنه عذاب وجدان داشته باشه ، استرس داشته باشه ، احساس پوچی مطلق ...شما که غریبه نیستی این بحث ها تو اکثر خانواده ها هست که :
تهش کلی پول ریختیم تو حلقومت برای کلاس ها و کتاب ها و هیچی نشدی ...‌!
این فشار های روحی گاهی باعث خودکشی افراد میشه پس نمیشه راحت و با خنده ازش گذشت

سهمیه منطقه سه حساب میشن
کدی که گفتی جالبه... ولی منطقه ۳ هم یسری مشکل داره.ما تو خود روستاهامون سطح امکانات متفاوتی داریم ،چه برسه به این شهر های منطقه ۳ که خیلیاشون مدارس خاص دارن و باهاشون بهتر کار میشه. در کل باهات موافقم تبعیض زیاده.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
آبادان
سال فارغ التحصیلی
1402
رشته دانشگاه
هوشبری
خب، اول این‌که وجود سهمیه کلا اشتباهه. به هر حال شاید نفس منم از جای گرم بلند می‌شه ولی من مخالف صددرصد وجود سهمیه‌ها بعد از گذشت سه دهه از جنگ هستم.
از بابت استفاده؛ بستگی داره که چه سهمیه‌ای و با چه شرایطی!
ابتدایی شاهد درس خوندم که اونم با مصاحبه و شرط ارزیابی و صدالبته شهریه کامل رفتم؛ اونجا یه هم‌کلاسی داشتم که پدرش به خاطر ترکش‌های در بدنش، سرطان گرفت و شهید شد. خب این خیلی رنج بزرگیه. حتی اگر بعد مالی ماجرا رفع و رجوع بشه، یک جای خالی همیشه تو خونه می‌مونه. بعد عاطفی این فقدان هیچ‌وقت با هیچ چیزی پر نمی‌شه. و اینجایی که من زندگی می‌کنم، دختری که پدر / شوهر نداشته باشه صد تا صاحب پیدا می‌کنه. خیلی وحشتناکه، خیلی! این آدم -و امثال ایشون که تبعات جنگ رو بعد از سی سال دارن به دوش می‌کشن-، اگر از سهمیه‌شون استفاده کنن و رتبه‌شون از من بهتر بشه ولو اینکه حتی زحمت کم‌تری هم کشیده باشن فکر نمی‌کنم خدشه‌ای به عدالت کنونی (!) وارد بشه. خودم هم اگر به جاش بودم استفاده می‌کردم قطعا.
در مقابل بازم یه دانش‌آموزی داشتیم که سهمیه بنیاد شهیدش به واسطه‌ی شهادت دایی مامانش بود. دایی مامان؟ خدا بیامرزدش، ولی بودن یا نبودن دایی مامان هیچ‌کدوم از ماها خدشه‌ای به روند زندگیمون وارد نمی‌کنه که بخوایم برای جبران فقدانش سهمیه بگیریم و تو بهترین مدرسه و بعدها توی بهترین رشته‌ها و دانشگاه‌ها تحصیل کنیم. این یه نمونه‌ست؛ وقتی سی سال گذشته مسلمه الان خیلی‌ها سهمیه‌های این شکلی دارن. سهمیه‌ی مربوط به شهادت کسی که ارتباط دوری با شخص داره. من حتی شهادت یا جانبازی عمو / دایی / پدربزرگ رو می‌تونم قبول کنم ولی این نسبت‌های دور رو نه. حالا بازم قبول؛
هم‌کلاسی دیگه‌ای داشتم که پدرش سهمیه جانباز 5%، ایثارگر، آزاده و مادرش سهمیه فرهنگیان رو داشت. دقیق یادم نیست ولی این‌قدر سهمیه داشتن که خودش با خنده می‌گفت بابام فقط سهمیه شهادت نداره!! و جالبه که نیروی مهندسی تو شهر ما کاملا بی‌کارن -در این حد که خیلی از پسرها اگر راننده تاکسی نشن، مجبور می‌شن برن شهرهای دیگه مثل گچساران و عسلویه و جاسک کار کنن- ولی والدین این دختر و حتی خواهرش -که حتی بومی این شهر هم نیستن- تو بالاترین سمت‌ها در پالایشگاه و آموزش و پرورش دارن کار می‌کنن و این سو و آن سو ویلا و زمین دارن که فقط با ساعتی که دستش می‌بنده می‌تونه سر تا پای من رو سه بار بخره و بفروشه و احتمالا بعدها مثل آب خوردن و به واسطه‌ی پول و پارتی آقای پدر می‌تونه با بهترین رزومه از بهترین دانشگاه به بهترین کشور مهاجرت کنه که اگه روزی زنده بمونم و این خبر بهم برسه تعجب نخواهم کرد.
یک بار هم جایی بحث شد و یک نفر به من گفت «من که خودم انتخاب نکردم سهمیه داشته باشم یا نداشته باشم». خیلی از ما گم کردیم خودمون رو. بهتره رجوع کنیم به یه تعریف ساده؛ هدف سهمیه چیه؟ جبران کمبودهای حاصل از جنگ. سوال من اینه؛ کسی که اعضای خانواده‌ش در سلامت کاملن و مشکل مالی هم نداره، چه کمبودی دقیقا قراره براش جبران بشه؟

ememlia

⁦(⊙_◎)⁩
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1397
وظیفه کنکور یا دانشگاه برطرف کردن کمبودها نیست، وظیفه دولته
هر سهمیه‌ای حتی سهمیه مناطق مسخره‌اس و ناعادلانه
ولی تو این دنیای کثافطی! که هستیم کِی و کجا آدما رنگ عدالت و برابری دیدن؟
سهمیه بخش کوچیکی از داستانه، تاثیرگذار هم هست تو زندگی و البته خیلی خیلی چیزای تاثیرگذار بیشتری هم تو زندگی آدما وجود داره که اتفاقا اونا هم ناعادلانه ان
------------
اگه داشتم استفاده میکردم ولی سعی میکردم اون آدم مسخرهه که وقیحانه کسایی که این امتیاز رو نداشتن و رشته پایین تری هستن مسخره میکنه نباشم

قاصدک آبی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1400
وقتی آدم میتونه یک نقص و نیاز مهم و از راه غلط(مثل تقلب) جبران کنه، دو حالت متضاد پیش میاد؛ اولش هر کاری میکنی نمیتونی جلوی خودتو بگیری و کلی دلیل میاری برای خودت و انجامش میدی، اما بعد تازه شروع کاره! عذاب وجدان وحشتناک و بیش از حدی میاد سراغت، انگار قبلا پیامبر مهربانی‌ها بودی و حالا باعث یک فاجعه‌ی جبران‌ناپذیر انسانی شدی! و این عذاب وجدان باعث از بین رفتن تمرکز، کوشش و حال خوب فرد میشه و در درازمدت آسیب میزنه و گاهی شرایط بدتر میشه حتی.
به خاطر همین اگه پیش بیاد خودم تمام سعی‌ام و میکنم تا انجامش ندم.

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0
بحث استفاده یا عدم استفاده از سهمیه به کنار؛ من با فلسفه‌ی وجودی سهمیه مشکل دارم.
فلسفه‌ی سهمیه این بود که به فرزندان کسانی که در راه دفاع از کشور (به ویژه در زمان جنگ ایران و عراق که مال ۳۰ و اندی سال پیشه) دچار جراحات سنگین شدن یا جونشون رو از دست دادن، امتیازاتی داده شه تا راه تحصیل براشون هموارتر شه.

اینجا چندتا نکته باید مطرح بشه:

۱- مگه فقط "رزمندگان" در راه تأمین امنیت و خدمت به کشور و مردم کشته/معلول میشن؟ پس تکلیف پرستاران و آتش‌نشانان و کارگران و مشاغلی از این قبیل چی میشه؟ بعدشم بسیاری از خانواده‌ها به دلایلی که مقصرش ۱۰۰٪ حکومت بوده (مثل کرونا) سرپرستشون رو از دست دادن. فرزندان اونا اهمیتی ندارن؟ «پدر خانواده مُرد که مُرد! می‌خواست نمیره!» ؟

۲- از جبهه و جنگ خیلی ساله که می‌گذره. این به این معناست که رزمندگانی که در اون سال‌ها صاحب فرزندی بودن بخش بسیار زیادی از فرزندانشون همگی کنکور دادن. به نظر شما این سهمیه تا کِی قراره ادامه پیدا کنه؟ آیا تعداد افرادی که واجد دریافت سهمیه میشن ریزش قابل توجهی پیدا نمی‌کنه؟

۳- به نظرم به جای اینکه یک سهمیه‌ی ویژه در دانشگاه برای چنین افرادی درنظر گرفته شه، شرایط تحصیل در مقاطع پایه (ابتدایی تا دبیرستان) براشون به نحو بهتری فراهم بشه یا از نظر مالی بهشون تسهیلات بیشتری داده بشه، چون دانشگاه ثمره‌ی تحصیلات پایه‌ست. نمیشه که تو همینجوری وارد بهترین دانشگاه‌ها بشی چون سهمیه داری! باید در شرایطی برابر با همه کنکور بدی و اونو بدستش بیاری. خیلی مسخره‌ست این سیستم سهمیه. نه تنها ناعادلانه‌ست بلکه حتی منطقی پشتش نیست. اکثر ورودی‌های این سیستم، خروجی بدی دارن. و اینکه متأسفانه حتی تو خود دانشگاه هم بهشون امتیاز میدن سر پاس شدن دروس.

Rrf

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
اژه ای
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
البته با صرف گفتن« چه چیزی دراین دنیا عادلانه‌اس که سهمیه باشه» نمیشه بحثشو جمع کرد. اگه مخالف سهمیه‌ای دیگه این حرف چه معنی داره. درسته که حتی بدون این سهمیه هم کنکور و همه چیز ناعادلانه س ولی دلیل نمیشه تلاشی نشه در جهت عادلانه تر کردنش، تازه واسه سهمیه ای که کلا وجودش غیر منطقیه. آره سهمیه ایثارگران مشکل داره، هیئت‌علمی مشکل داره حتی سهمیه دانشجویان خارج از کشور هم که پول میدن و امتحان ورودی هم ازشون میگیرن و در ازاش هیچ افزایش امکانات و فضایی وجود نداره و هزینه‌ش رو فقط دانشجوی بدبختی که کنکور داده میده هم مشکل داره!
نمیشه گفت چون همه چی بده پس اینم روش. ما تو واقعیت داریم زندگی می‌کنیم هیچوقت یهویی همه چیز خوب نمیشه. قدم به قدمه.

حداقل کاری که از دستمون بر نمیاد اینه که این حرفو نزنیم. خیلی چیزا رو نمیشه به راحتی درست کرد، اینکه کدوم کشور یا خانواده به دنیا میای دست خودت نیست، ولی اینکه یه سهمیه کاملا فضایی و غیر منطقی وجود داشته و داره رو که دست خود ادم‌هاس رو که میشه درست کرد و تاثیرش و برداشت.

Becoming

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
عضو کادر مدیریت
مدیر داخلی
نام مرکز سمپاد
Frz
شهر
Sari
سال فارغ التحصیلی
1398
رشته دانشگاه
دواسازی
اگر سهمیه داشتم... آره استفاده میکردم. اونوقت نیازی نبود اینقدر استرس کنکور بکشم و برای هدفم یه سال پشت کنکور بمونم.

هرچی جلوتر میریم و به مراتب بعدی میرسیم، با ابعاد عجیب‌تر سهمیه‌ها مواجه میشیم....!

...وی تلاش میکند بیشتر از این چیزی نگوید و آرامشش را حفظ کند...

Acwmw:'

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
سیبری
سال فارغ التحصیلی
2020
دانشگاه
Kmu
رشته دانشگاه
پزشکی
20210823_113214_v1c3.jpg

رتبه ای که "گفته می‌شه" معمولا رتبه در سهمیه نهاییه دیگه:‌)

این شده ۱۴۰۰، و یه نفر با درصد های عمومی 'حدود' ۸۰، و اختصاصی 'حدود' ۵۰/۴۰ میشه تقریبا ۱۷۰۰.

نمیدونم شایدم من یه روزی بفهمم که اشتباه می‌کنم، اما با یکیشون حرف می‌زدم میگفت من استفاده نکنم یکی با رتبه ی بدتر از من میاد میگیره جا رو!!
ولی خب تو هم الان میای با رتبه ی بدتر جای یه بدونِ سهمیه با رتبه ی بهتر رو می‌گیری دیگه!
حب این شخص بزور خیلی بخواد اثر بزاره سهمیه اش میشه ۲۵۰۰۰

Acwmw:'

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
سیبری
سال فارغ التحصیلی
2020
دانشگاه
Kmu
رشته دانشگاه
پزشکی
بیایم ی بار برای همیشه یاد بگیریم ساختار سهمیه و استفاده ازش چطوریع
ببینید مثلا ۱۰۰ تا صندلی داشته باشه ی کلاس ۲۵ تاش برا ۲۵ درصدیاس ۵ تاش برای ۵ درصدی ها
حالا لین از پیش تعیین شده هست و. نمیشه شما تغییرش بدید
اونی ک ۵ درصده که اصلا رتبه درمنطقه اش تغییر ننیکنه و بهتر نمیشع حالا میخواید باور کنید میخواید نکنید
اونیم که ۲۵ درصدع حدود ۱۵۰۰ تا از رتبش کم میشه .اوکی؟!بعد اگه اون رنجی که کلاس پر میشه ۲۵ درصدا نتونن برسونن خودشون رو اون صندلی ها با ترتیب سهمیه منطقه ۲ و ۱ و ۳ پرمیشه

بالا