• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اگر سهمیه داشتم

• شروع کننده موضوع

reyna

MelloW
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
پردیس هاشمی‌ نژاد مشهد
رشته دانشگاه
آموزش ریاضی
حالا اینو بگید:
اگه پدرتون جانباز بود و سهیمه داشتید تو کنکور ازش استفاده می‌کردید؟ (این سوال ازونجا به ذهنم اومد که فهمیدم یکی از همکلاسیام استفاده نکرد و الان هم رتبه‌ش خوب نشده)

آره :لایک
خیر: دیسلایک
به احتمال 80 درصد آره: خوشحال
به احتمال 80درصد نه: ناراحت

خودم ناراحت.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اشباح
سال فارغ التحصیلی
1400
خب این نظرسنجی با هماهنگیِ ریحانه تاپیک شد. بیاین درباره‌ش صحبت کنیم.
اگه با سهمیه مخالفین پس چرا استفاده میکنین؟
و چی باعث میشه استفاده نکنین؟
استفاده از سهمیه، خوردن حق بقیه‌ست؟

Lushato

لنگر انداخته
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
frz 1
شهر
idk
سال فارغ التحصیلی
1403
اولا اصلا سهمیه ندارم..‌دوما اگر داشتم هم به این دلیل ازش استفاده نمیکردم چون فعالیت پدر یا مادر من توی جبهه یا هیئت علمی بودن و کلا چیزایی که باعث داشتن سهمیه میشه به من و درس من هیچ گونه ربطی نداره...اونا یه فعالیتی کردن ، من سودشو ببرم؟؟واقعا اخلاقی نیست
و دیدم فردی رو که وکالت آزمون خاصی رو داده و سهمیه‌ی خیلی عالی داشته و نزده قبول هم نشده..‌‌.سال بعد همین آقا دوباره آزمون داد و تهران در اومد یه جای خیلی عالی با تلاش خودش....این تحسین داره

behnaz81

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
شهید رجایی
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
اولا اصلا سهمیه ندارم..‌دوما اگر داشتم هم به این دلیل ازش استفاده نمیکردم چون فعالیت پدر یا مادر من توی جبهه یا فرهنگی بودن و کلا چیزایی که باعث داشتن سهمیه میشه به من و درس من هیچ گونه ربطی نداره...اونا یه فعالیتی کردن ، من سودشو ببرم؟؟واقعا اخلاقی نیست
و دیدم فردی رو که وکالت آزمون خاصی رو داده و سهمیه‌ی خیلی عالی داشته و نزده قبول هم نشده..‌‌.سال بعد همین آقا دوباره آزمون داد و تهران در اومد یه جای خیلی عالی با تلاش خودش....این تحسین داره
اگه منظورتون از فرهنگی بودن معلم بودنه والا به بچه های معلما سهمیه نمی دن :|

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
سهميه ندارم و داشتم هم استفاده نمى كردم.
بابام رفته باشه تو جنگ تركش بخوره كه من تهش پز بدم كه هيچى نخوندم ولى رفتم دانشگاه خوب؟

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
سهمیه نداشتم اما نمی‌دونم استفاده میکردم یا نه. درواقع مخالف سهمیه و استفاده از سهمیه هستم اما در موقعیتش بودم نمی‌دونم چقدر جرأت می‌کردم استفاده نکنم!

تو انتخاب رشته دانشگاه آزاد سهمیه بسیج فعال رو داشتم، استفاده کردم، بعد انتخاب رشته هم دعا میکردم که طوری بشه که به دردم نخوره و دِین نیاد گردنم. شکر خدا به دردم نخورد!

~ داخل پرانتز اینم بگم که سهمیه حق قانونی افراد بوده و استفاده کردن ازش براشون عیب نیست. خود وجود قانون عیب ه.

Lushato

لنگر انداخته
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
frz 1
شهر
idk
سال فارغ التحصیلی
1403
اگه منظورتون از فرهنگی بودن معلم بودنه والا به بچه های معلما سهمیه نمی دن :|
جدی؟؟یه استاد دانشگاه بود که خودش جبهه رفته بود و اینا ، بعد اینکه جزو اساتید هستش الان خیلی بدرد بچه هاش خورده...سهمیه داشتن تاجایی که میدونم...الان یا به خاطر استاد بودن ایشون و سابقه‌ی زیادشون(جدا از جبهه)سهمیه دارن یا اینکه یه پارتی بازی ریزی هم در میان میباشد...چون امکان دوتاش هست...نمیدونم...:-?

behnaz81

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
شهید رجایی
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
جدی؟؟یه استاد دانشگاه بود که خودش جبهه رفته بود و اینا ، بعد اینکه جزو اساتید هستش الان خیلی بدرد بچه هاش خورده...سهمیه داشتن تاجایی که میدونم...الان یا به خاطر استاد بودن ایشون و سابقه‌ی زیادشون(جدا از جبهه)سهمیه دارن یا اینکه یه پارتی بازی ریزی هم در میان میباشد...چون امکان دوتاش هست...نمیدونم...:-?
هیئت علمی دانشگاها قبلا یه سهمیه داشتن که بچشونو می تونستن ببرن محل درس دادن خودشون یه همچین چیزی نمی دونم هست الان یا نه
ولی معلمای مدرسه، خیر سهمیه ندارن
تازه استاد دانشگاه هم اگه اشتباه نکنم هیئت علمیشون این سهمیه رو دارن فقط

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
هیئت علمی دانشگاها قبلا یه سهمیه داشتن که بچشونو می تونستن ببرن محل درس دادن خودشون یه همچین چیزی نمی دونم هست الان یا نه
هیئت علمی رسمی، قراردادی هم باشه نه.
تو تجربی هم از دامپزشکی شهر دور میتونستند تغییر بدن به پزشکی دانشگاه محل تدریس (حتا تیپ یک)
چند روز/هفته قبل مصوبه اومد تغییر رشته ممنوع شد فقط تغییر دانشگاه ممکنه.

Lushato

لنگر انداخته
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
frz 1
شهر
idk
سال فارغ التحصیلی
1403
عاها...پس که اینطور...عاره هیئت علمی هستن ایشون...

behnaz81

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
شهید رجایی
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
عاها...پس که اینطور...عاره هیئت علمی هستن ایشون...
پس لطفا نچسبونینش به همه ی فرهنگی ها بگین هیئت علمی مرسی

خب من اسپم زیاد دادم شرمنده
اول این که من توی موقعیتش قرار ندارم که تصمیم بگیرم و ۸۰ درصد ممکنه اگه توی اون موقعیت بودم کلا وضعم با الان فرق می کرد و تصمیم متفاوتی می گرفتم
ولی اگه برگردم به سال قبل و بهم بگن سهمیه داری استفاده نمی کنم چون اولا کنکور و رتبه ی کنکور یه طرف قضیه است بعدش که وارد دانشگاه میشم باید بلد باشم یه چیزی و باید این رو توی کنکور ثابتش کنم
دوم اینکه راستش دوست داشتم سرمو بالا بگیرم و بگم رتبه ای که آوردم خوب یا بد حاصل تلاش خودم بوده نه مجروح شدن پدرم توی جنگ یا هر چیز دیگه ای

• دیسلایک
امتیازات: ----

Lushato

لنگر انداخته
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
frz 1
شهر
idk
سال فارغ التحصیلی
1403
پس لطفا نچسبونینش به همه ی فرهنگی ها بگین هیئت علمی مرسی

خب من اسپم زیاد دادم شرمنده
اول این که من توی موقعیتش قرار ندارم که تصمیم بگیرم و ۸۰ درصد ممکنه اگه توی اون موقعیت بودم کلا وضعم با الان فرق می کرد و تصمیم متفاوتی می گرفتم
ولی اگه برگردم به سال قبل و بهم بگن سهمیه داری استفاده نمی کنم چون اولا کنکور و رتبه ی کنکور یه طرف قضیه است بعدش که وارد دانشگاه میشم باید بلد باشم یه چیزی و باید این رو توی کنکور ثابتش کنم
دوم اینکه راستش دوست داشتم سرمو بالا بگیرم و بگم رتبه ای که آوردم خوب یا بد حاصل تلاش خودم بوده نه مجروح شدن پدرم توی جنگ یا هر چیز دیگه ای
چشم الان تصحیح میکنم

----

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
4
دانشگاه
-
رشته دانشگاه
-
من نمیدونستم که میتونستم سهمیه هیئت علمی داشته باشم ولی خب بعد کنکور فهمیدم داشتم و استفاده نکردم. ولی خب به هر حال چون تقریبا شبیه همه این دو تا سهمیه میتونم بگم با احتمال ۹۹ درصد استفاده میکردم. تو خط قرمزای اخلاقیم همچین استفاده ای اونقدرا بزرگ نیس که اون بخش بی عدالتیش برام مهم باشه. در تکرار حرف الهه هم اینکه "~ داخل پرانتز اینم بگم که سهمیه حق قانونی افراد بوده و استفاده کردن ازش براشون عیب نیست. خود وجود قانون عیب ه."
منم کسایی که استفاده میکنن و کردن رو مقصر نمیدونم خیلی( هر چند مقداری قطعا هستن و عیب هم هست.) ولی خب مخالف قانونشم هستم.
به هر حال نمیشه گفت چون قانونه یا مثلا خیلیا استفاده میکنن‌( و من استفاده نکنم به هر حال در نهایت یکی به جای من اون صندلیه رو پر میکنه) پس کار اوکی ایه. چون اینجا خیلی چیزا هم متداوله هم مشکل قانونی نداره. ولی خب در نهایت خطکش درست حسابی هم نیس که بگی من خیانت نمیکنم و دزدی نمیکنم ولی میام دروغ میگم. یا نه دروغم نمیگم ولی پارتی بازی و استفاده از سهمیه های ناعادلانه اوکیه. نمیشه الزاما گفت تا چه حد اوکیه تا چه حد نیس ولی تو سیستم ارزشگذاری فعلی من. استفاده از سهمیه اوکیه

Becoming

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
عضو کادر مدیریت
مدیر داخلی
نام مرکز سمپاد
Frz
شهر
Sari
سال فارغ التحصیلی
1398
رشته دانشگاه
دواسازی
هیئت علمی رسمی، قراردادی هم باشه نه.
تو تجربی هم از دامپزشکی شهر دور میتونستند تغییر بدن به پزشکی دانشگاه محل تدریس (حتا تیپ یک)
چند روز/هفته قبل مصوبه اومد تغییر رشته ممنوع شد فقط تغییر دانشگاه ممکنه.
این واقعا ظلم بود!
طرف دام مشهد قبول شده بود، تبدیل شد به پزشکی سبزوار، تبدیل شد به پزشکی ساری!:|

Lushato

لنگر انداخته
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
frz 1
شهر
idk
سال فارغ التحصیلی
1403
این واقعا ظلم بود!
طرف دام مشهد قبول شده بود، نبدیل شد به پزشکی سبزوار، تبدیل شد به پزشکی ساری!:|
واقعا سهمیه چیز اعصاب خورد کنیه...همین آشنای ما دکتری فیزیک داره و سه تا بچه هاش روزانه‌ی بهترین دانشگاها توی رشته ی خودشون و اون هم تهران درس میخونن...و واقعا اون جایگاه براشون یکم زیادیه...خودشون میشستن میخوندن و بعد از هرچی سهمیه بود استفاده میکردن و روزانه‌ی تهران، بهشتی ، امیرکبیر میاوردن.‌‌‌..اگرم میخواستن راحت میبردشون پیام نور که خودش تدریس میکرد.‌‌..به همین راحتی...انصاف نیست واقعا ))))=

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
شاید اگر سهمیه واکسن داشتم الان استفاده نمیکردم ولی سهمیه کنکور قطعا استفاده میکردم!

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
شاید اگر سهمیه واکسن داشتم الان استفاده نمیکردم ولی سهمیه کنکور قطعا استفاده میکردم!
خیلی لایک!

هفته پیش با مامانم رفته بودیم آندوسکوپی، استادم بودند. خیلی راحت میتونستم همون اول با نرس هماهنگ بشم و نفر اول آندوسکوپی بشن مامان، ولی انجام ندادم و از ۸:۳۰ تا ۱۲:۳۰ نشستیم در انتظار. همون موقع فکر می‌کردم که اگه یه مسئله جدی‌تر و سرنوشت‌ساز بود هم می‌تونستم نوبت رو رعایت کنم یا بگم حق بقیه خورده نشه؟ جوابم نه هست. تا در موقعیت نباشی، تا سرنوشت‌سازی مسئله مهم‌تر نباشه نمی‌شه راحت گفت که عملکردمون چه خواهد بود! مخصوصاً اگه سرنوشت بچه‌ی خود آدم باشه سخت‌تر میشه این کار تا خودش!
من پدرم برادر شهید بودند و استفاده نکردند و خیلی رادیکال مخالف سهمیه شهدا هستند. ولی اگه موضوع ما بودیم باز هم اینطور می‌شد؟ نمی‌دونم.

panah

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نمیدانم آن کجا
سال فارغ التحصیلی
1397
20210823_113214_v1c3.jpg

رتبه ای که "گفته می‌شه" معمولا رتبه در سهمیه نهاییه دیگه:‌)

این شده ۱۴۰۰، و یه نفر با درصد های عمومی 'حدود' ۸۰، و اختصاصی 'حدود' ۵۰/۴۰ میشه تقریبا ۱۷۰۰.

نمیدونم شایدم من یه روزی بفهمم که اشتباه می‌کنم، اما با یکیشون حرف می‌زدم میگفت من استفاده نکنم یکی با رتبه ی بدتر از من میاد میگیره جا رو!!
ولی خب تو هم الان میای با رتبه ی بدتر جای یه بدونِ سهمیه با رتبه ی بهتر رو می‌گیری دیگه!

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
20210823_113214_v1c3.jpg

رتبه ای که "گفته می‌شه" معمولا رتبه در سهمیه نهاییه دیگه:‌)

این شده ۱۴۰۰، و یه نفر با درصد های عمومی 'حدود' ۸۰، و اختصاصی 'حدود' ۵۰/۴۰ میشه تقریبا ۱۷۰۰.

نمیدونم شایدم من یه روزی بفهمم که اشتباه می‌کنم، اما با یکیشون حرف می‌زدم میگفت من استفاده نکنم یکی با رتبه ی بدتر از من میاد میگیره جا رو!!
ولی خب تو هم الان میای با رتبه ی بدتر جای یه بدونِ سهمیه با رتبه ی بهتر رو می‌گیری دیگه!
واقعاً استفاده نکردن یه نفر دو نفر فقط برای وجدان شخصی خودشون ه، و هیچ تأثیری در وضعیت قبولی بقیه نداره! مگر این سهمیه حذف بشه از قانون.
این سهمیه چطوری؟
فرض کنیم یه رشته و دانشگاهی (مثلاً پزشکی نیمسال اول تبریز) ۱۰۰ نفر ظرفیت داره؛ ۳۰ ٪ سهمیه ایثارگری ه، ۳۰ درصد تعهد خدمت مناطق محروم ه، ۶۰ درصد بقیه بین سهمیه مناطق تقسیم میشه و خودش با نسبت‌های ۲۰، ۳۰ و ... تقسیم میشه (جدیداً خبر ندارم)

الان برای اینا از قبل ۳۰ صندلی سوا کردند و رتبه‌ی سهمیه‌اشون برای رقابت با امثال خودشون ه. یعنی اون سی صندلی به درد سهمیه آزاد نمیخوره، یکی نزنه رتبه‌ی بدترشون میاد پر می‌کنه!

اما اگه این قانون حذف بشه اون سی صندلی هم به ظرفیت سهمیه مناطق اضافه میشه و جا باز میشه برای بقیه. در غیر این صورت تغییری در سرنوشت من و شما نداره.

بالا