• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بایکوت مذهبی

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
خیلی جاها دیدم و شنیدم و خوندم که طرف گفته «بیاید به عقاید هم احترام بذاریم».

خب اوکی، گرچه اینکه هر عقیده‌ای شایسته‌ی احترام نیست، ولی تا جایی که بدونم به من آسیبی نمی‌زنه باشه احترام می‌ذارم و از اون‌طرف هم انتظار احترام دارم؛ اما اصلاً این جمله در این کشورِ به‌خصوص به اسم جمهوری اسلامی ایران خیلی بی‌معنیه! چرا؟ چون اصلاً اینجا چیزی به نام "عقیده‌ی من" و "عقیده‌ی تو" تعریف نشده؛ بلکه "عقیده‌ی حاکمیت" عه که تعیین‌کنندست!
در یک جامعه با فضای باز عقیدتی-سیاسیه که این جمله معنی پیدا می‌کنه، یعنی من نظرات خودم رو دارم، تو عقاید خودتو داری، هیچ اجبارِ فرادستی هم وجود نداره و در کنار هم با هر دین و عقیده به طور مسالمت‌آمیزی زندگی می‌کنیم؛ ولی اینجا؟ ((:
برای مثال اینجا اصلاً اهمیتی نداره که منِ نوعی به حجاب معتقدم و تو اعتقادی نداری، یا من دین ندارم و تو مسلمونی. اینجا این‌مدلی نیست که تو پارک بشینی و اطرافت رو نگاه کنی ببینی رو نیمکت روبه‌رویی یه زنی با پوشش معمولی (بی‌حجاب) کنار یه زن چادری نشسته، یکی داره سگش رو می‌گردونه، یکی الکلشو می‌خوره و خیال همه هم راحته که اتفاقی نمیفته، نه! اینجا از این قراره که «می‌بایست اعتقاد داشته باشی». «به محرم اعتقاد نداری؟ می‌بایست داشته باشی. اکثریت ملت اعتقاد دارن پس تو هم باید کنار بیای». «به روزه اعتقاد نداری؟ مشکلی نیست، تو خونه‌ت اگه خواستی غذایی بخوری بخور، ولی بیرون؟ [شلاقش را نشان می‌دهد] ». «به مقدسات ما اعتقادی نداری؟ چرا اعتقاد نداری؟ نکنه هتک حرمت هم می‌کنی؟!؟! می‌دونی که حکمش چیه؟»
+ تازه من اصلاً همون جمله‌ی «اکثریت ملت اعتقاد دارن» رو هم قبول ندارم. اکثریت ملت به دنیا که اومدن تو گوششون اذان گفتن ((: یعنی همون ابتدای کار برچسب مسلمون رو پیشونیشون زدن و در ادامه‌ی مسیر زندگی هم براش اصول و قواعد تعیین کردن که درست اینه غلط اینه دوست اینه دشمن اینه. اگه خودش حال و حوصله و فرصت داشت و رفت صحتشون رو بررسی کنه که هیچ، اگه هم تحت فشار زندگی و گشنگی و فقری که خودشون راه انداختن گیر کنه و نتونه تحقیق کنه، که اسمش میشه باورِ بی چون و چرا. گروه اول هم بنا به همون عبارت «می‌بایست اعتقاد داشته باشی»عه که میگن ما مسلمونیم. اگه تو مصاحبه شغلیت نگی اعتقاد دارم بهت کار نمیدن. اگه تو فلان سایت دینتو نزنی اسلام کارت راه نمیفته. تو محیط تحصیلت اگه بگی دینی ندارم هزارجور مشکل برات درست می‌کنن. آره خب معلومه منم همه‌جا میگم مسلمونم ((:

خب این یعنی اصلاً There's no mutual respect to begin with. وقتی یک جناح داره به شدت توسط حکومت ساپورت میشه و جناح‌های دیگه سرکوب، طبیعیه که افراد سایر جناح‌ها چشم نداشته باشن افراد مذهبی رو ببینن. کاری هم ندارن آیا این شخص که مذهبیه با سیاست‌های این نظام موافقه یا نه اصلاً خودش هم گله‌منده ازشون. همه رو به یک چوب می‌رونن و حقم دارن، چون در نهایت بخش‌هایی از عقایدشون با هم اشتراکاتی دارن که بقیه حتی همون میزان رو هم ندارن.

به طور خلاصه، بایکوت مذهبی کار منطقی‌ای نیست، اما اوضاع اینجا به قدری از دست در رفته که کار از منطق گذشته.
یه چیزی که در نظر نمیگیری اینه،تو میگی چون جامعه ازاد نداریم پس احترام به عقاید معنی نداره.اشتباه بزرگیه چون مسئله اینجاست که اگر به عقاید هم احترام نزاریم اصلا جامعه ازادی ایجاد نمیشه!اصلا جامعه ما الان چرا ازاد نیست؟چون حاکمیت اصلا مایل به احترام به عقاید بقیه نیست.پس اساسا اگر میخوایم یک جامعه ازاد داشته باشیم اولین لازمه اش احترام به همه عقایده.

و اینکه میگی بایکوت این افراد درست نیست اما(کار از منطق گذشته)یعنی چی؟خب بعضی ها غیر منطقی تصمیم میگیرن.اما ما موظفیم منطقی فکر و عمل کنیم.

یه چیزی رو نباید فراموش کرد،اگر ماهم نخوایم به مذهبیون احترام بذاریم،پس عملا چه فرقی با علم الهدی و امثالش داریم؟ادمهایی که عقاید متضاد خودشون رو نمی پذیرن؟فقط اون به اسلام اعتقاد داره،ما به چیز دیگه.هیچ فرقی نداره.
بنابراین،اگر اصلا میخوایم که جامعه ازاد داشته باشیم،در همون شرایط وجود یک رژیم صحیح،باید ما که ملت باشیم هم یاد بگیریم به هم احترام بزاریم.

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0
یه چیزی که در نظر نمیگیری اینه،تو میگی چون جامعه ازاد نداریم پس احترام به عقاید معنی نداره.اشتباه بزرگیه چون مسئله اینجاست که اگر به عقاید هم احترام نزاریم اصلا جامعه ازادی ایجاد نمیشه!اصلا جامعه ما الان چرا ازاد نیست؟چون حاکمیت اصلا مایل به احترام به عقاید بقیه نیست.پس اساسا اگر میخوایم یک جامعه ازاد داشته باشیم اولین لازمه اش احترام به همه عقایده.

و اینکه میگی بایکوت این افراد درست نیست اما(کار از منطق گذشته)یعنی چی؟خب بعضی ها غیر منطقی تصمیم میگیرن.اما ما موظفیم منطقی فکر و عمل کنیم.

یه چیزی رو نباید فراموش کرد،اگر ماهم نخوایم به مذهبیون احترام بذاریم،پس عملا چه فرقی با علم الهدی و امثالش داریم؟ادمهایی که عقاید متضاد خودشون رو نمی پذیرن؟فقط اون به اسلام اعتقاد داره،ما به چیز دیگه.هیچ فرقی نداره.
بنابراین،اگر اصلا میخوایم که جامعه ازاد داشته باشیم،در همون شرایط وجود یک رژیم صحیح،باید ما که ملت باشیم هم یاد بگیریم به هم احترام بزاریم.
درسته اما من‌ منظورم این نبود تحت هر شرایطی باید به عقاید مسلمون‌ها بی‌احترامی کنیم. منظورم این بود چون الان کشور در اختیار بخش خاصی از اون‌هاست و قوانینش هم بر همین اساس نوشته میشه و به سایر اقشار ظلم میشه، به طور «ناخودآگاه» چنین چیزی صورت می‌گیره. چون در پسِ ذهنیت افراد این حک میشه که این‌ها لایق توهین شنیدن هستن. ولی وقتی جامعه و رژیمش درست بشه مسلماً دلیلی برای بی‌احترامی وجود نداره و همون‌طور که گفتی برای رسیدن به یک جامعه‌ی آزاد باید به عقاید [غیرخطرناکِ] همدیگه احترام بگذاریم.

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
به طور «ناخودآگاه» چنین چیزی صورت می‌گیره. چون در پسِ ذهنیت افراد این حک میشه که این‌ها لایق توهین شنیدن هستن. ولی وقتی جامعه و رژیمش درست بشه مسلماً دلیلی برای بی‌احترامی وجود نداره و همون‌طور که گفتی برای رسیدن به یک جامعه‌ی آزاد باید به عقاید [غیرخطرناکِ] همدیگه احترام بگذاریم.
و خب دقیقا من و شما هستیم که باید مانع این ناخوداگاه خطرناک بشیم.وقتی میدونیم تا چه حد خطرناکه نباید به گفتن اینکه (خب طبیعیه)اکتفا کنیم.بایستی باهاش کاملا مقابله کنیم.

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0
و خب دقیقا من و شما هستیم که باید مانع این ناخوداگاه خطرناک بشیم.وقتی میدونیم تا چه حد خطرناکه نباید به گفتن اینکه (خب طبیعیه)اکتفا کنیم.بایستی باهاش کاملا مقابله کنیم.
مقابله با چنین چیزی (اگر اسم ناهنجاری یا بیماری روش بذاریم) از جانب اصلاح حکومت شکل می‌گیره. به بیمار نمی‌تونی بگی باید با بیماریت مقابله کنی، باید درمانش کرد. و درمان فقط از طریق برپایی عدالت همراه با یک حکومت غیرفاسد و سالمی که به همه‌ی عقاید شانس برابر میده یا حداقل بهشون این فرصت رو میده تا بتونن به شیوه‌ی مورد پسند خودشون زندگی بکنن ممکن میشه، نه چیز دیگه‌ای.

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
مقابله با چنین چیزی (اگر اسم ناهنجاری یا بیماری روش بذاریم) از جانب اصلاح حکومت شکل می‌گیره. به بیمار نمی‌تونی بگی باید با بیماریت مقابله کنی، باید درمانش کرد. و درمان فقط از طریق برپایی عدالت همراه با یک حکومت غیرفاسد و سالمی که به همه‌ی عقاید شانس برابر میده یا حداقل بهشون این فرصت رو میده تا بتونن به شیوه‌ی مورد پسند خودشون زندگی بکنن ممکن میشه، نه چیز دیگه‌ای.
خب ماهم همینو میخوایم که اولا حکومتی ملی داشته باشیم و دوما درمان کنیم این مسئله رو.اما ابتدا بایستی این مسئله رو برای هرکسی که میتونیم شفاف سازی کنیم.فامیل،دوست و اشنا.فرایند اگاه سازی باید از یه جایی شروع شه.تغییر رژیم هم که جای خود داره در همه مسائل.

متین حق مدد میلانی

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
حلی 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
دبیرستان بودیم، یکی از دوستان تازه کافر شده بود. یه روز تو حیاط داشتیم با هم بحث میکردیم، کرم بحثم از من بود. من بودم که میخواستم به اسلام بر گردونم و بگم این ادعاها و حرفا غلطه و اسلام به ذات خود ندارد عیبی و کامل ترین دینه و این دست اباطیل. بعد از یک ساعت بحث، جمع کردیم و رفتیم. فرداش نه، پس فرداش پسره رو بردن تو دفتر معاونت پرورشی که به اسلام برش گردونن. هر روز تو نمازخونه داشتن به ما که دوستاش بودیم میگفتن چطوری با این کافر برخورد کنیم. بعد از یک هفته، ده دوازده نفر از صمیمی‌ترین دوستاش باهاش قطع رابطه کردن. که شاید تنبیه بشه و به اسلام برگرده. جواب سلامش هم نمیدادن، تو جمعی اگر بودیم و با هم بحث میکردیم، این رفیقشون رو نمیدیدن. البته معتقد بودن دارن بهش لطف میکنن، چون خدا دستور داده بود اشداء علی الکفار. تحریم که اشد نیست، نرم ترین مجازات اسلامیه.
واقعا مسلمان بودن عجیبه. خودت رو محق میدونی هر کاری در حق هرکسی بکنی، اما اگر کسی همون رفتارو با تو داشته باشه، لیبرال‌تر از جان لاک میشی.
بلد نیستی همه رو با یه چوب نزنی؟

maleck :)

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بابایی
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه گیلان
رشته دانشگاه