• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مرد بودن یعنی چی؟

• شروع کننده موضوع

Chillax

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 3
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1405
سلام:)
از اسم تاپیک مشخصه، به چه کسی میگن خیلی مرده، مرد بودن یعنی چی، این کلیشه اس؟ چرا زن نه؟ و...
پ.ن:تاپیک مشابه پیدا نشد، اگر هم بود مدیران عزیز لطفا پاک کنند.

• شروع کننده موضوع

Chillax

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 3
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1405
سوالتو واضح‌تر بگو، فکر نکنم کسی باشه که ندونه مرد بودن چجوریه :-"
مثلا یه نفر میگه این چقدر مرده، یا مثلا میگن بری سربازی مرد میشی و... خصلتایی که افراد به مرد بودن نسبت میدن چیه درکل:"

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
دانشگاه یزد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
مثلا یه نفر میگه این چقدر مرده، یا مثلا میگن بری سربازی مرد میشی و... خصلتایی که افراد به مرد بودن نسبت میدن چیه درکل:"
یه حمال ، تا حمالی نکنی بهت نمیگن مرد متاسفانه

zeynabgol

به گِلِ انجمن نِشَسته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
از تعریف من،

مرد کسیه که از اونچه حقشه و مال خودشه دفاع میکنه و پاش وایمیسته، شده خانوادش باشه یا ناموسش، وطنش باشه، عقیدش باشه یا یه حقیقت. کسی که پاش وامیسته و ازش دفاع میکنه مرده. این سربازی رفتن و مرد شدن هم کلیشه ایه باقی مونده از خیلی قدیم که توانایی جنگیدن ملاک مرد شدن بود.

mastermind81

... loading
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1400
به به عجب تاپیک خوبی...
خوب ضعیفه های عزیز بعد از این که تعریفتون رو از مرد بودن ارائه دادید برید زود ظرفاتون رو بشورید که الانه آقاتون از سر کار برگرده...
خیلی خوبید به خدا:)):)):))
........................
میاید یه سری تعریف ارائه میدید که مرد باید سیبیل هایش درشت و شکمش گنده و ابروانش کلفت باشد و...
ولی همین شما ها یه جا دیگه میاید میگید مگه عصر حجره که زن تو خونه بمونه و اینا...
من به عنوان یه مرد هر وقت عشقم بکشه ابروام رو برمیدارم و موهامو رنگ میکنم .
تامام

sara-s

panda^^
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
1403
مرد بودن
یه جورایی مخالفم با این حرف ولی خب بازم بنظرم مرد بودن ربطی به ظاهر و... نداره ربط به شعور و معرفت و اخلاق داره، فرقی نداره یک بچه 9 ساله باشه یا یک فرد 50 ساله، شاید اون بچه 9 ساله با تعریفاتی که گفتم مرد تر باشه تا اون فرد 50 ساله
ولی در کل واژه نامرد رو شاید بشه چیزی در موردش گفت اما مرد بودن سخته چیز دقیقی براش تعیین کرد و حس تبعیض جنسیتی و اینا میده به آدم

رعـنـا

منم آن درخت پیری، که نداشت برگ و باری.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1400
ولی بنظرم این واژه مرد بودن ربطی به زن و مرد نداره چون مجموعه ای از یه سری ویژگی هاست.مثلا میگن بعضی زن ها از خیلی مردا مرد ترن.درکل از نظر من ربطی به جنسیت نداره و نباید تبعیض جنسیتی باشه و به نوعی بنظرم جای اینکه بگن مرد باش بگن "انسان" باش خیلی بهتره.
همینکه پای حرفت بمونی و جا نزنی،محکم باشی و حرفت یکی باشه،شعور و اخلاق داشته داشته باشی،وجدانتو از دست ندی و تلاش کنی در هرحال و...
بنظرم اینا اون یه سری ویژگی ها هستن :)

رعـنـا

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1400
اون روی سکه ی این عقاید مرد=شرافت/وجدان/ حق طلبی میشه عباراتی مثل " من نامردم اگه..." ، "از زن کمترم اگه..." ، "خاله زنک" وغیره.
زنی که از حقوق خودش دفاع میکنه زن نیست!! مرده ! آخه یه زن چی میفهمه از حق طلبی ؟!
کسی که وجدان داره عین یه مرررد با معرفته ،مگه یه زن معرفت حالیشه اصلا؟!
زن تلاش نمیکنه، دورو و نون به نرخ روز خوره ، آب زیر کاهه،وطن فروشه... چون این صفات مردانه هستن، چون توی ادبیات محاوره ای ما زن شده نماد ضعف و سستی.
بخاطر همینه که گفتن مرد بودن درست نیس،مثل یه چیز کلیشه ای میمونه.آدم باید آدم باشه،انسان باشه:-"
چی گفتم من:|:))

MnH.

trivial activities
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اشباح
سال فارغ التحصیلی
99
از تعریف من،

مرد کسیه که از اونچه حقشه و مال خودشه دفاع میکنه و پاش وایمیسته، شده خانوادش باشه یا ناموسش، وطنش باشه، عقیدش باشه یا یه حقیقت. کسی که پاش وامیسته و ازش دفاع میکنه مرده. این سربازی رفتن و مرد شدن هم کلیشه ایه باقی مونده از خیلی قدیم که توانایی جنگیدن ملاک مرد شدن بود.
بهتر نیست که این مرد منعطف تر باشه؟ :)) حالا اگر عقیده ش آسیب زا بود باز باید پاش وایسته؟

عزیزان این بحث ها کمی از مد افتاده دیگه حقیقتا((: مثلا نمی دونم قراره برسید به برابری حقوق و این صحبتا، یا قربون صدقه ی "داش مشتی ها :))" برید. الآن دیگه نون توی بحث گرایش های جنسی مختلف و ایناست، 'مرد چیه؟'جواب نمی ده.

sara-s

panda^^
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
1403
اون روی سکه ی این عقاید مرد=شرافت/وجدان/ حق طلبی میشه عباراتی مثل " من نامردم اگه..." ، "از زن کمترم اگه..." ، "خاله زنک" وغیره.
زنی که از حقوق خودش دفاع میکنه زن نیست!! مرده ! آخه یه زن چی میفهمه از حق طلبی ؟!
کسی که وجدان داره عین یه مرررد با معرفته ،مگه یه زن معرفت حالیشه اصلا؟!
زن تلاش نمیکنه، دورو و نون به نرخ روز خوره ، آب زیر کاهه،وطن فروشه... چون این صفات مردانه هستن .

+مایه تاسفه که توی ادبیات محاوره ای ما زن نماد ضعفه ://

+ اگه یه پسری بهتون گفت "ضعیفه" بدونین با گنجوندن صفاتی مثل این در دسته ی مردونگی خودتونم بهش کمک کردین
ببین من منظورم اصلا چنین چیزی نبود و صرفا اینارو برای یک انسان بکار بردم که تو این دنیا بهش میگن مرد، اگر میخواستم زن بودن رو هم تعریف کنم این صفات رو میگفتم باز و خب فکر کنم برداشت درست رو از حرفم نداشتی و خب بعدش و اولشم گفتم این واژه و جمله یه جوریه و حس تبعیض میده و باهاش مخالفم:)

بابونه.

ماهی پیشی‌خوار
نام مرکز سمپاد
تنگ ماهی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
به به عجب تاپیک خوبی...
خوب ضعیفه های عزیز بعد از این که تعریفتون رو از مرد بودن ارائه دادید برید زود ظرفاتون رو بشورید که الانه آقاتون از سر کار برگرده...
........................
میاید یه سری تعریف ارائه میدید که مرد باید سیبیل هایش درشت و شکمش گنده و ابروانش کلفت باشد و...
ولی همین شما ها یه جا دیگه میاید میگید مگه عصر حجره که زن تو خونه بمونه و اینا...
تامام
به @m_s578 گفتم مرد بودن فقط تفاوت اندام جنسی و ریش و سبیل کلفتی و بازو باد کردن نیست
اصلاح چه بسا برای مرداشم مشکلی نداره میتونین ابرو بردارین یا هر چیزدیگه ای
حرفات بوی اینو میدن که چرا برای مردا محدودیت گذاشتن که فلان کارو نکنن...
چرا پس زنا از ورزش کردن درملا عام دوچرخه سواری مقامات سیاسی یا هرچیز دیگه محرومن

تویی که هنوز جنس زن رو در جلد ضعیفه بودن میدونی حرفی برای گفتن نمیمونه÷)

mastermind81

... loading
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1400
من به عنوان یه زن دگرجنسگرا این رو حق خودم میدونم که از من به عنوان "ضعیفه" یاد نشه، که موجودی محصور در آشپزخونه در خدمت "آقامون"(!) دونسته نشم...
فرزندم با سارکازیم اشنا شو...
تویی که هنوز جنس زن رو در جلد ضعیفه بودن میدونی حرفی برای گفتن نمیمونه÷)
:|
جدا مشخص نیست که دارم موضوع تاپیک رو مسخره میکنم یا نکنه ایستگامو گرفتید؟:|

آخرین ویرایش:

بابونه.

ماهی پیشی‌خوار
نام مرکز سمپاد
تنگ ماهی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
جدا مشخص نیست که دارم موضوع تاپیک رو مسخره میکنم یا نکنه ایستگامو گرفتید؟:|
مسخره کردن و به مسخره گفتن که این شده
هدفم صرفا تو نبودی جامعه اطراف بود

به هرحال محدودیت فقط برای مردا نیست
هرکی از کارایی که نمیتونه انجام بده اعتراض میکنه
طبیعیه
ولی تفاوتای جسمی سبب نمیشن که فرق های خارج از حیطه گذاشته بشه
ولی قطعا اشتباهه که به رقص آرایش یا اصلاح مرد گیر داده بشه

رعـنـا

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1400
حرفتون متین (: ولی وقتی اولش اینو گفتی

و پشت بندش اینا رو آوردی

حق بده برداشت اشتباهی از منظورت داشته باشم

مشکل من با این بخش از حرفتونه ... مقصودم استفاده از لفظ *مرد بودن* یا *نامرد* هست (:
درسته حق میدم برداشت اشتباهی باشه،ولی من خودم با این واژه موافق نیستم و منظورم دیدگاه جامعه بود که از نظر اکثر افراد به کسی که این ویژگی ها رو داره میگن مرده
ولی خب این ویژگی ها اصلا ربطی به جنسیت نداره و کلا اشتباهه و مرتبط با انسانیت هست

sara-s

panda^^
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
1403
حرفتون متین (: ولی وقتی اولش اینو گفتی

و پشت بندش اینا رو آوردی

حق بده برداشت اشتباهی از منظورت داشته باشم

مشکل من با این بخش از حرفتونه ... مقصودم استفاده از لفظ *مرد بودن* یا *نامرد* هست (:
مرد بودن یا نامرد بودن ربطی به جنسیت نداره و خب یک لفظی هست که با یک معنی خاصی تو جامعه جا افتاده،حس میکنم بازم منظورمو درست نگفتم ولی خب

sombrero04

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کرمانشاه
سال فارغ التحصیلی
1400
من به عنوان یه زن دگرجنسگرا این رو حق خودم میدونم که از من به عنوان "ضعیفه" یاد نشه، که موجودی محصور در آشپزخونه در خدمت "آقامون"(!) دونسته نشم.
من خودم معتقدم ما مردا باید چهار بار ظرفا رو بشوریم و پیاز پوست بکنیم اونوقت قدر خانوما رو میدونیم
من به مدت دوماه پدر و مادرم رفته بودن شهرستان و من به خاطر مدرسه خونه موندم و مجبور شدم خودم کارای خونه رو هم انجام بدم
مرد بودن یه چیزه که برا مرداست
برای توصیف خانوما باید از کلمه خانم بوذن استفاده کرد
که کم توصیفی نیست...
به به عجب تاپیک خوبی...
........................
تامام
البته ابن داداشمون شوخی میکردن وگرنه پسر خوبیه و ظرفا رو هم میشوره :))

Shahrzad99

شهرزاد
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1397
مرد و زن نداریم . انسانیت داریم . صرفا ی کوچولو تفاوت ها تو ی رابطه دارن . مثلن قدرت بدنی مردا بیشتره برا کارا سنگین خونه . یعنی ن کامل مساوی و فمنیست طوره و ن مردسالار . طبیعت همینه یکم تفاوتها هست .

بیشتر منم موافق اینم ک منظور از مرد بودن مجموعه بخشندگی و مروت و استقلال میتونه باشه .

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
به نظرم یه طور جالبتر میشه این موضوع رو بستگی کرد. تقریبا همه موافقن که زن و مرد بودن مدل خاصی نداره و هرکس میتونه هر جوری میخواد باشه. یعنی هر دو میتونن هر اندازه از صفات مردانگی و زنانگی داشته باشن. منظورم masculinity و femininity هستش حالا راجع به اینم تقسیم بندی صفات هم میتونین نظرتونو بگین. سوالی که من دارم اینه که اگر هیچکدوم از این صفات به معنای مرد بودن نیست پس چه چیزی همه‌ی یه جنسیت رو به هم وصل و یکی میکنه. صرفا بیولوژی؟ خب اگر این طوره افراد ترنس چجوری در این دسته بندی ها قرار میگیرن؟ تا جایی که میدونم اکثر ترنسا فکر نمیکنن که به خاطر صفات مردانه داشتن مردن یا به خاطر صفات زنانه داشتن زنن. و همشون هم تغییر بیولوژیک کامل نمیدن و حتی اگر بدن بعضی قسمتای بدنشون رو هیچوقت نمیتونن عوض کنن. خب پس چه چیزیه که مرد ترنس رو مرد میکنه و زن ترنس رو زن؟ و این رو چجوری میتونیم به بقیه افراد هم بسط بدیم؟

+ من جوری حرف زدم که انگار قبول داشتن ترنسا واضحه ولی بدیهتا هرکس هر نظر مخالفی داره میتونه حرف خودشه بزنه.:))

A M I N

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
BHT
شهر
LNG
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
SBU
رشته دانشگاه
ARC
جالبه که ما ضرب‌المثلایی داریم که توش از اشیا استفاده شده؛ مثلا "دیگ به دیگ میگه روت سیاه". توی این طرف داره یکیو به دیگ تشبیه می کنه ولی منظورش این نیست که تو بی ارزشی دیگ باارزشه. حالا این که فک کنیم کاربرد "مرد" توی ضرب المثلا مردسالاریه و فلان، یه کم حساسیت بیش از حد مغز ضد مردسالاریه. یعنی ما به جای اصلاح یا حذف مصنوعی این ضرب المثلا، باید رفتارا و عقایدو اصلاح کنیم حالا این یا رفت یا موند یه لفظه و نه بیشتر.

بالا