• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تفاسير عبارت (خدا مرده است) نيچه

  • شروع کننده موضوع
  • #1

Gourmet

کاربر حرفه‌ای
ارسال‌ها
362
امتیاز
1,165
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
بخشى از متن كتاب دانش طربناك از نيچه:
خدا مرده‌است. خدا مرده باقی می‌ماند و ما او را کشته‌ایم. چگونه خود را تسلی خواهیم داد، جنایتکاران تمامِ جنایتکاران را؟ آنچه مقدس‌ترین و مقتدرترین چیز بود که تاکنون جهان به خود دیده‌است، بر اثر خون‌ریزی بسیار حاصل از چاقوهای ما مرده‌است. چه کسی ما را از این خون پاک خواهد کرد؟ چه آبی برای ما موجود است تا خود را بشوییم؟ چه اعیادی بهر کفاره، چه مناسک مقدسی را از خود ابداع خواهیم کرد؟ آیا عظمت این عمل بیش از اندازه برای ما عظیم نیست؟ آیا نبایستی تنها خود خدایانی دیگر شویم تا شایسته این کار باشیم؟
از اين عبارت تفاسير زيادى شده. از تفاسيرش اينه كه به اين معنى نيست كه خدا وجود داشته و بعد مرده بلكه خداوند ديگه به عنوان منبع مطلق اخلاقى مسيحيت وجود نداره و گاهى هم در تفاسير سطحى و عامى تر به اين عنوان مطرح شده كه دليلى براى خداناباورى نيچه است و يا به شكل تحت اللفظى و به معناى مرگ خدا تفسير شده كه باز هم خيلى سطحيه.
نظر شما نسبت به اين عبارات چيه؟شما چه تفسيرى از اين عبارت داريد؟
 
  • شروع کننده موضوع
  • #2

Gourmet

کاربر حرفه‌ای
ارسال‌ها
362
امتیاز
1,165
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
خب،از اونجايى كه هيچكس جوابى نداد خودم جواب ميدم :|
نيچه در واقع اطلاع داشت كه بحران حاصل از اين مرگ خدا بحران اخلاقى وسيعى خواهد بود بنابراين گفت:وقتی فرد ایمان مسیحی را رها می‌کند، حقانیت اخلاق مسیحی را نیز از خود سلب می‌کند؛ این اخلاق به هیچ وجه خودآشکار نیست با فروشکستن یک مفهوم بنیادین در درون مسیحیت یعنی ایمان به خدا، شخص تمام آن را در هم می‌شکند؛ هیچ چیز الزام‌آور دیگری در دستان او باقی نمی‌ماند.
يعنى اون اخلاق مسيحى كه از اصول مسيحيته از بين ميره چون بنياد مسيحيت(يعنى خدا)عملا بى معنى شده.
نيچه بيان كرد كه مرگ خدا نه تنها باعث از بين رفتن اين نظام كيهانى ميشه بلكه ارزش هاى مطلق وابسته به اون هم از بين خواهند رفت و به هم خوردن اين نظم منجر به تشديد بيشتر نيهيليسم ميشه يعنى چيزى كه نيچه به دنبال راه حلى براى از بين بردنش بود. در واقع به همين دليل نيچه مسيحيت رو هم پوچ گرايانه و نيهيليستى تعريف كرد.
در واقع اون در كتاب ديگش گفت همه خدايان مرده اند تا ابرانسان نيچه(كه در توضيحش كوشش زيادى كرد) جايگزين اون بشه.
تفسير هايدگر از اين عبارت هم جالبه.اون گفت اين عبارت در واقع به معناى مرگ متافيزيكه. از اين ديدگاه پس نظريه نبايد ديد الهى يا انسان شناسانه خاصى داشته باشه بلكه در واقع به پايان فلسفه نظر داشت و هايدگر معتقد بود كه نيچه متوجه تكامل متافيزيك در قرون اخير بود و سخن نيچه هشدارى بود براى فروشكستن اون.

من با ديدگاه هايدگر تا حد زيادى موافقم.دوست دارم نظر شما رو هم بدونم.
 
بالا