مناظره‌ی ششم - وگانیسم؛ سبک زندگی آینده؟

Pan

bullshirt detector
عضو مدیران انجمن
ارسال‌ها
499
امتیاز
8,546
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
سلام! :D

عرضم به حضورتون که شما شاهد یک لحظه‌ی تاریخی در سمپادیا هستین یعنی یک مناظره‌ی جدید با چهار سال فاصله از مناظره‌ی قبلی![1][2] و اینکه این مناظره برگزار خواهد شد و شما توش شرکت خواهید کرد![3]

وگانیسم (به فرانسوی: Véganisme) یا گیاهخواری مطلق یک روش تغذیه و زندگی است که هدف آن حذف هر نوع محصول حیوانی چه در غذا و چه در مواد مصرفی است. مهم‌ترین دلایل وگان شدن افراد (کسانی که به وگانیسم اعتقاد دارند) مسائل اخلاقی یا رعایت حقوق حیوانات، حفاظت از محیط زیست و حفظ سلامتی است. گرچه برخی از افراد به دلیل تفکرات معنوی رو به گیاه‌خواری کامل می‌آورند اما پایه و هدف اصلی وگان‌ها مبارزه با مفهوم عرضه و تقاضا در محصولات صنعتی است که در روند تولید آن‌ها به حیوانات و محیط زیست و در نهایت به صورت غیر مستقیم به دیگر انسان‌ها آسیب وارد می‌کند. بسیاری از افراد وگان با پرورش صنعتی حیوانات و آزمایش روی حیوانات مخالفت می‌کنند. روش تغذیهٔ وگان زیرمجموعه‌ای از گیاه‌خواری است.
لینک

شرکت‌کننده‌های این مناظره به دو گروه تقسیم میشن:
الف) گروهی که موافق به کارگیری وگانیسم هم از بعد سبک زندگی بودن و هم از بعد جنبش اجتماعی بودن هستند.
ب) گروهی که مخالف سودمند و الزامی بودن وگانیسم هستند. [4]

روند برگزاری تاپیک به این صورته که گروه الف میان استدلال‌هاشون رو راجع به لازم بودن وگانیسم ارائه میدن که می‌تونه از دید محیط زیست، اخلاقی و... باشه و بعد گروه ب در نقض این استدلال‌ها تلاش می‌کنند. و این روند ادامه خواهد داشت تا زمانی که در نظر برگزارکننده‌‌ یا داورها‌‌[5] پویایی بحث از بین رفته باشه که در اون صورت تاپیک قفل میشه.

یگی از پیشنهاد‌ها این بود که مناظره به صورت برعکس برگزار بشه یعنی افراد در گروه خلاف عقاید خودشون باشند. یک کار دیگه هم که می‌تونیم انجام بدیم اینه که کل افراد شرکت‌کننده رو رندوم پخش کنیم و تو یه گروه قرار بدیم. اینا فقط به این بستگی داره که اکثریت افراد شرکت‌کننده[6] چه چیزی رو بخوان و ممکنه هم کاملا به صورت عادی برگزار بشه و هرکس در گروهی که می‌خواد شرکت کنه که در این صورت افرادی که می‌خوان خودشونو محک بزنن هم خودشون می‌تونن در گروه مقابل عقیدشون شرکت کنن. اگر می‌خواین شرکت کنین به من یه پیام خصوصی با عنوان اعلام آمادگی بفرستین و اینکه کدوم نوع برگزاری رو می‌خواین و کدوم گروه رو بهم بگین. مهلت خاصی برای اعلام آمادگی وجود نداره ولی بر اساس تعداد افرادی که اعلام آمادگی می‌کنن خودم زمان پایانشو در نظر می‌گیرم و اگر دیر اعلام آمادگی کنین ممکنه نتونین شرکت کنین.

فعلا همینا کافیه اگر اطلاعات بیشتری برای مناظره لازم بود در پست بعدی که اسامی شرکت‌کننده‌ها خواهد بود نوشته میشه. این تاپیک تا شروع مناظره قفل می‌مونه هر پیشنهادی برای برگزاری مناظره دارید در تاپیک پیشنهاد برای مناظره بیان کنید.

منتظر پ‌خ‌های بسیارتون برای اعلام آمادگی هستم وگرنه که منتظر پ‌خ‌های بنده باشید.:-"

+ راجع به اسم مناظره هم نظری داشتین بگین من همینجوری نوشتم.:))

1- از اونجایی که قابلیت پانویس دیگه تو سمپادیا وجود نداره و نمیخوام نوشتم پر از پرانتز بشه خلاقیت به خرج دادم خودم شماره گذاشتم.:))
2- البته اگر این وسط یه مناظره‌ی مخفی اتفاق نیوفتاده باشه که من ازش بی‌خبر باشم!:))
3- سراغ پ‌خ تک تک کسایی که اعلام آمادگی کردند و حتی اونایی که نکردند هم تشریف فرما خواهیم شد!:-"
4- این تعریف‌ها خیلی کلی هستند و با شروع بحث به جاهای مختلفی ممکنه برن نکته‌ی اصلی بیشتر همون موافق و مخالف بودنه.
5- فعلا مشخص نیست این مناظره داوری داشته باشه ولی من دنبال چند نفر خواهم گشت برای داوری که بعد از اتمام مناظره یک گروه برنده رو انتخاب کنن اگر کسی پیدا نشه امتیازدهی نمیشه و صرفا بعد از صلاح‌دید برگزارکننده (که منم:))) ممکنه تاپیک برای عموم باز بشه که در نقد هر کدوم از گروه‌ها نظر بدن.
6- که قطعا وجود خواهند داشت!:)) :-"
 

Pan

bullshirt detector
عضو مدیران انجمن
ارسال‌ها
499
امتیاز
8,546
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
خب مناظره از امروز (البته چهارشنبه در واقع) تا جمعه‌ی هفته‌ی بعد ادامه داره. اگر زودتر از موعد پویایی بحث از بین بره هم مناظره رو تموم میکنیم. گروه اول باید پست آغازین رو بزنه.

گروه اول:
@karen._.

گروه دوم:
@Leo
@MmmSampadi

* این دوره داور نداره.
* فقط اعضای دو گروه توی تاپیک حق شرکت دارند اگر سوال خاصی مد نظرتونه که از یک یا هر دو گروه بپرسین میتونین به من پخ بزنین و اگر مشکلی نداشت میگم که تو تاپیک بذارین. هر پستی خارج از شرکت‌کننده‌ها بدون اطلاع زده بشه حذف میشه.
* بعد از اتمام مناظره تاپیک باز میمونه و کاربرای دیگه میتونن هر نقد یا سوالی برای هر گروهی دارن بگن و در بحث شرکت کنن.
 

karen._.

کاربر حرفه‌ای
عضو مدیران انجمن
ارسال‌ها
463
امتیاز
3,303
نام مرکز سمپاد
2
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
پست اول : وگانیسم تاریخ و ایدولوژی

وگانیسم ( véganism به فرانسوی ) نه تنها یک رژیم یه سبک زندگیست که شامل مجموعه ای از عقاید و اعمال میشه.
تاریخ:
باور کنید یا نه.... جد اندر جد وگانیسم بودیم...
از اولین پناهگاه های پدرانمان ( انسان های اولیه ) اعماق جنگل بود. شواهد زیادی ( مثل حالت دندون ها ) نشون میده که تنها منبع تغذیه آنها تو اعماق جنگل میوه های و سبزیجات تازه بوده سپس به دلیل تغییرات جوی و کشف آتش و... عصر شکار شروع شد
اما این پاییان وگانیسم نبود
طلوع دوباره مگانیسم در یونان بود اینبار نه به رشنایی قبل اما با ایدولوژی قوی تر. فیثاغورث ریاضیدان و فیلسوف بزرگ شروع دوباره ای برای وگانیسم بود...
زندگی وگان تا سال ۱۹۹۴ عموما مختص به فیلسوف ها، ادیب ها و مشاهیر بود. دونالد واتسون ( کسی که کلمه وگان را برای اولین بار استفاده کرد) و جنبش های مختلف در کشور اروپایی در ۱۹۹۴ جان دوباره ای به گیاهخواری محض بخشید.
این بار وگانیسم به عنوان سبک زندگی فراگیر تر و پر طرفدار تر شد.

سبک زندگی وگانیسم متشکل است از :
۱. دوری از کشتن و آزار دادن حیوانات و انسان ها
۲. مخالفت با آزمایش بر روی حیوانات، زندانی کردن، سو استفاده از آنها و تغییرات ژنتیکی
۳. استفاده نکردن از محصولات غذایی که بیس آنها حیوانات است ( هر نوع گوشت، لبنیات، تخم پرندگان، عسل و...)
۴.استفاده نکردن از مواد بر پایه حیوانات ( خز، چرم، مو و...)

فلسفه و ایدولوژی وگانیسم :
ایدولوژی این سبک زندگی رو میتوان از دو دیدگاه برسی کرد
۱. دیدگاه ایدالیستیک:
کشتن حیوانات نشانه ای از وحشی خویی انسان است انسانی که بخواهد نفس خود را رام کند باید بر وحشی خویی خود فائق شود. در طول تاریخ بسیاری از فلاسفه و نویسندگان معتقد بودن تا زمانی که انسان نیاز های خود را از ظلم کردن به موجودات ضعیف تر از خود برطرف کند قادر به ایجاد صلح نخواهد بود.
ایدولوژی اولیه گیاه خواری غلبه بر وحشیگری اولیه خود و صلح طلبی است
۲. دیدگاه رئال:
دامداری ها خواستگاه گوشت هایی ست که ما هر روزه در زندگیمان از آنها استفاده میکنیم این دام داری ها دو نوع اند نوع اول صنعتی و نوع دوم سنتی هر دو این رویه های تهیه این گوشت ردپا های عظیمی بر کره ی زمین میگذارد و نتیجتا تاثیرات مضرری بر زندگی انسان امروزه دارند که دیر یا زود این تاثیرات خود را نشان خواهند داد
در دام داری سنتی چراگاه های دام ها مراتع طبیعی ست در نتیجه بسیاری از زمین های کشت به خاطر چرا دام ها غیر قابل کشت و علنا پس از مدتی بی مصرف می شوند
در دامداری صنعتی غذای دام ها با کشت محصولاتی مانند یونجه تهیه میشوند و کشت این گیاهان منابع آبی زیادی مصرف میکند همچنان بخشی از اراضی کشاورزی را عملا بی کاربرد میکنند
همچنین دامداری در مرحله ی بعد باعث ایجاد حجم زیادی از گاز های گلخانه ای میشود
همه و همه ی این آسیب ها نشان میدهد که زندگی گیاه خواری بسیار به صرفه تر از زندگی گوشت خواری است...

...
...
بچه ها این پارت اول حرفای من بود
گروه دوم بیان سوالاشونو بپرسن جواب بدم
بعد تو پارت دو هر دوتا ایدولوژی‌ رئال و ایدالیستیک رو خیلی بیشتر توضیح میدم
تو پارت سومم راجب سبک زندگی مدرن به عنوان یه وگان حرف میزنم و اینکه بدن انسان و وگانیسم چه تداخلات نداشته ای با هم دارن....
این اصل داستان بود
....
لطفا
لطفا فعلا راجب همین مطالب انتقاد کنید یا سوال بپرسید و بگید که این انتقادتون راجب کدوم قسمت از حرفام بود ( نرید از یه منبعی بخونید انتقاد مقاله ی اونو به من کنید )
پارت های بعد که گذاشتم راجب اونا حرف بزنید
@Leo
@MmmSampadi
 
آخرین ویرایش:

Leo

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
ارسال‌ها
2,224
امتیاز
13,639
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
خدابنده
سال فارغ التحصیلی
1399
خب پیشاپیش میگم که من به نمایندگی از خودم و هم‌گروهیِ عزیزم @MmmSampadi قراره پست بدم :))
__________________________________________________
تاریخ:
باور کنید یا نه.... جد اندر جد وگانیسم بودیم...
از اولین پناهگاه های پدرانمان ( انسان های اولیه ) اعماق جنگل بود. شواهد زیادی ( مثل حالت دندون ها ) نشون میده که تنها منبع تغذیه آنها تو اعماق جنگل میوه های و سبزیجات تازه بوده سپس به دلیل تغییرات جوی و کشف آتش و... عصر شکار شروع شد
1- وقتی میگیم "از اولین پناهگاه‌های انسان‌ها جنگل بوده"، نمیتونیم این جمله رو به وگانیسم ربط بدیم. چرا؟ چون «گیاهانِ زیاد» تنها ویژگیِ جنگل نیست.
درسته که منبعِ تغذیه‌ی ابتداییِ انسان‌ها گیاهان بوده، ولی صرفِ این قضیه باعث نمیشه که وگان بودن برای ما «طبیعی» محسوب بشه. جنگل ویژگی‌های خوبِ دیگه‌ای هم داره که باعث میشه یه پناهگاهِ خوب محسوب بشه. مثلاً اینکه محل خوبی برای دور موندن از سیل و طوفان و غیره‌ست. یا مثلاً محلِ خوبی برای پنهان شدن از دستِ شکارچی‌ها و استتار کردن‌ه. ضمناً، گونه‌های هوموساپینس قطعاً تو جنگل شرایط خوبی برای شکارِ حیوانات داشتن و این کار رو هم میکردن! مثلاً طبقِ این یافته‌ها که شکلِ کامل‌ترش رو مجله‌ی Nature اینجا منتشر کرده، انسان‌های اولیه 45,000سال پیش زمانی که تو جنگل‌های بارانی ساکن بودن، میمون‌ها و سنجاب‌ها رو شکار میکردن.
2- درسته که منبع تغذیه‌ی اولیه‌ی انسان‌ها گیاهان بودن، ولی احتمال داره که این مسئله فقط به خاطرِ ناتوان بودن‌شون برای به دست آوردنِ گوشت باشه. در واقع انسان‌های اولیه حتی قبل از این‌که شکار کردن رو یاد بگیرن هم هر وقت گوشت پیدا میکردن، از مصرفِ اون دریغ نمیکردن! مثلاً تو این مقاله‌ای که گاردین منتشر کرده اشاره شده که انسان‌های اولیه از اجسادِ باقی‌مونده‌ی سایرِ حیوانات که به خاطر حوادث طبیعی یا شکارِ بقیه‌ی حیوانات مُردن هم استفاده میکردن.
3- انسان تا زمانی که به منابع غنیِ پروتئین و چربی دسترسی نداشت، نمیتونست به اندازه‌ی کافی انرژی تامین کنه و در نتیجه توانایی‌های بدن نمیتونست در راستای تکامل توسعه پیدا کنه. باید دقت داشته باشیم که تو سبک زندگیِ گیاه‎‌خواری، دسترسی به پروتئینِ قابل‌استفاده برای بدن، کارِ ساده‌ای نیست و برخلافِ گوشت‌خواری، فقط با یه سری خوراکی‌های خاص میشه پروتئینِ کافی و مناسب رو تامین کرد.[**] درسته که تو سبک زندگیِ وگان امروزی ما کلی اطلاعات از این منابع داریم و میتونیم بهشون دسترسی داشته باشیم، ولی نباید از انسان‌های اولیه همچین انتظاری داشت! پس اگر قرار بود وگانیسم سبک زندگیِ درست برای انسان‌های اولیه باشه، احتمالاً ما هنوز هم داشتیم تو غار زندگی میکردیم و رو دیوار نقاشی میکشیدیم. (این تدتاکِ Suzana Herculano رو نگاه کن. اینجا توضیح میده که روش‌های سریعِ کسب انرژی که به خاطرِ «پختنِ غذا» به دست اومده، چطور باعث شده که مغز انسان نسبت به نخستی‌سانانِ دیگه تعداد نورون‌های بیشتری داشته باشه و سیستم عصبیِ تکامل‌یافته‌تری پیدا کنه. هر چند موضوعِ اصلی درباره‌ی پختنِ غذاست، ولی خب من این اطلاعاتی که درباره‌ی تاثیرِ «منابع سریع انرژی» روی تکامل سیستم عصبی داده رو ترکیب میکنم با این مفهوم که برای انسانِ اولیه پیدا کردن پروتئین گیاهیِ کافی، کارِ دشواری بوده[چون فقط منابعِ محدودی این نیاز رو برآورده میکردن] و اگر قرار بود به پروتئین‌های گیاهی تکیه کنه، فرآیندِ تغذیه‌ش کُندتر میشده و تکاملِ سیستم عصبی به این صورت که الآن شاهدش هستیم نمیتونست باشه! یعنی درسته که هضم کردنِ منابع گیاهی برای انسان سریع‌تره[+]، ولی پیدا کردنِ این منابع برای انسانِ اولیه کارِ آسونی نبوده.)
[**]: از سایتِ medicalnewstoday نقل‌قول میکنم:
Animal products such as meat, eggs, and milk are naturally high in protein, which is an essential nutrient made up of amino acids. This makes it easier for people who consume animal products to meet their daily protein needs.
نتیجه: اگر بخوایم «طبیعتِ» انسان رو طبق تاریخِ تکاملش بررسی کنیم، احتمالاً انسان‌ها به صورتِ طبیعی گیاه‌خوار نبودن و به نفع‌شون هم بوده که نباشن! [درباره‌ی انسانِ اولیه صحبت میکنم، نه سبک زندگیِ امروزی.]
۱. دیدگاه ایدالیستیک:
کشتن حیوانات نشانه ای از وحشی خویی انسان است انسانی که بخواهد نفس خود را رام کند باید بر وحشی خویی خود فائق شود. در طول تاریخ بسیاری از فلاسفه و نویسندگان معتقد بودن تا زمانی که انسان نیاز های خود را از ظلم کردن به موجودات ضعیف تر از خود برطرف کند قادر به ایجاد صلح نخواهد بود.
ایدولوژی اولیه گیاه خواری غلبه بر وحشیگری اولیه خود و صلح طلبی است
سوال: چه چیزی باعث میشه که زندگیِ یه گیاه نسبت به یه حیوان انقدر کم‌ارزش تلقی بشه؟ گیاه موجودِ زنده‌ست. درست مثلِ حیوانات! چه تفاوتی بینِ گیاهان و حیوانات هست که باعث میشه کشتنِ حیوانات غیراخلاقی و وحشی‌گری باشه ولی کشتنِ گیاهان برای تامین منابعِ غذایی کار اشتباهی نباشه؟
این «تفاوت»ی که بینِ زندگیِ گیاهان و حیوانات هست رو توضیح بده.

در دام داری سنتی چراگاه های دام ها مراتع طبیعی ست در نتیجه بسیاری از زمین های کشت به خاطر چرا دام ها غیر قابل کشت و علنا پس از مدتی بی مصرف می شوند
لزومی نداره این اتفاق بیفته. در واقع تو دام‌داریِ سنتی، یه سری فصولِ خاص برای چَرای دام‌ها در نظر گرفته میشه که اگه اون زمان‌بندی رعایت بشه، هیچ آسیبی به زمین نمیرسه! اگه زمانی که پوشش گیاهیِ منطقه تازه در حالِ رویش‌ه و گیاهان جوانه میزنن منطقه زیرِ چَرا بره، زمین آسیب میبینه و در آینده پوششِ گیاهی‌ش نمیتونه به اون قدرتِ سابق ظاهر بشه. ولی اگه وقتی که رویش انجام شده و گیاهان کامل رشد کردن این کار رو انجام بدیم، اتفاقِ خاصی نمیفته و زمین سال‌های بعد هم همون میزان گیاه رو خواهد داشت. کاری هم که دام‌داران برای فصل‌های رویشِ گیاهی(که چَرا کردن ممنوع‌ه) انجام میدن، این هست که تو فصل‌های دیگه میان به مقداری که نیاز دارن از منابعِ تغذیه‌ای ذخیره میکنن، و تو فصلِ رویش به دام‌ها میدن! [رفرنسی برای این مسئله ندارم. این فرآیند، چیزی هست که تو محلِ زندگی‌م رایج‌ه در واقع :)) فکر کنم دولت هم یه سری قانون برای این موضوع داره البته.]
هر دو این رویه های تهیه این گوشت ردپا های عظیمی بر کره ی زمین میگذارد و نتیجتا تاثیرات مضرری بر زندگی انسان امروزه دارند که دیر یا زود این تاثیرات خود را نشان خواهند داد
در دامداری صنعتی غذای دام ها با کشت محصولاتی مانند یونجه تهیه میشوند و کشت این گیاهان منابع آبی زیادی مصرف میکند همچنان بخشی از اراضی کشاورزی را عملا بی کاربرد میکنند
همچنین دامداری در مرحله ی بعد باعث ایجاد حجم زیادی از گاز های گلخانه ای میشود
من این مسائل رو قبلاً شنیدم، ولی اطلاعاتی درباره‌ش ندارم. یه مقدار بیشتر این مسئله رو توضیح بده و اگه میشه چندتا منبع و رفرنس هم معرفی کن تا بتونیم درباره‌ش صحبت کنیم! چون من هیچ تصوّری از حرفی که میزنی ندارم و نمیفهمم این «پیامد»هایی که بهش اشاره میکنی دقیقاً چی هستن.
 
آخرین ویرایش:
بالا