• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چرا زنده بمونیم؟

نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1397
تلگرام
چون زندگیم اون قدری بد نیست که خودم رو بکشم.
آدم وقتی زندگیش بد باشه و چشم اندازی برای خوب شدنش نباشه خودش رو می‌کشه. یعنی یه مقدار بدیهیه فک کنم.
یه وضعیتی هم هست که ممکنه آدم ذهنش توی یه برزخی باشه که درست کار نکنه و حالش خوب نباشه و نتونه تشخیص بده که آیا قراره در آینده گره‌های ذهنش باز بشن و زندگی "خوب" بشه یا نه. یعنی حداقل تکلیف خودش با خودش مشخص میشه یا نه. آیا قراره آینده ارزش صبر کردن رو داشته باشه یا نه.

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0
سوال جالب و در عین حال سختیه.
شاید چون نمی‌دونم بعد از مرگ چه اتفاقی میفته و سرنوشتم چی میشه، ترجیح میدم همین‌جایی که الان هستم (یعنی زنده بودن) بمونم. اگر به‌فرض بدونم بعد از اینکه بمیرم وارد دنیاها یا چرخه‌ای متفاوت‌تر (یا بهتره بگم بهتری) میشم، ابایی از مردن پیدا نمی‌کنم؛ اما چون ظاهراً بعدش هیچی نیست و پر از ابهامه برام، پیش خودم میگم لااقل وقتی داری در این جهان زندگی می‌کنی شاهد اتفاقات هستی و خودت هم داری یه عملی انجام میدی و در حال گذار و فعالیت و «بودن»ای. خودِ این جهان به هیچ وجه یک جای ایده‌آل برای این «بودن» عه نیست و اگه جایی بهتر بود حاضر بودم با مردنم ورود بهش رو رقم بزنم، اما فکر می‌کنم فقط همین‌جاست و سایر جاها صرفاً در حد حدس و گمانن. به علاوه اینکه اگر تو زندگیم کسانی وجود داشته باشن که وجود اون‌ها برای من فوق‌العاده مهم باشه و بدونم اگر بمیرم تمام تعادل زندگیشون مختل میشه (مثلاً فرزندم) حاضر نیستم بمیرم و می‌خوام اول اون وابستگیش به من رو قطع کنه، بعد حالا تصمیم می‌گیرم که به پاسخ این پرسش فکر کنم.

+ در مورد تجربه نکردنِ چیزهای خوب و «فلان کار رو نکردم»، «فلان جا رو ندیدم» و ... این‌ها دلایل کافی‌ای نیستن چون انسان ذاتاً سیری‌ناپذیره و همیشه یه چیز بیشتر می‌خواد. هیچ‌وقت به طور کامل راضی نمیشه. و خیلیا هستن که تقریباً تموم این چیزها رو هم ممکنه تجربه کرده باشن ولی باز هم حاضر نیستن بمیرن. چرا؟ اونا که به ظاهر خوب زندگی کردن و همه چیز رو دراختیار داشتن و به اهدافشون هم رسیدن، دیگه چرا ادامه میدن؟

MRΣZA

کاربر حرفه‌ای
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ابهر
سال فارغ التحصیلی
1403
سلام
به خاطر هدفی که دارم
این هدف ارزش هرگونه سختی رو داره و مهم ترین نکته اینه که من انتخاب کردم ...

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
باید سوال رو جور دیگری مطرح کرد.ایا چیزی داریم که حاضریم براش بمیریم؟اگر چنین چیزی داریم،پس به خاطر همون چیز میتونیم زندگی کنیم (و تا حالا هم قطعا به خاطر همون دلیل یا دلائل زندگی کردیم)
پس شاید به جای دلیل زندگی باید پرسید،ایا چیزی یا چیز هایی هست که براشون بمیریم؟اگر باشه،پس دلیلی برای زندگی هم داریم.

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0
چرا زندگی کنیم و به هر دری بزنیم تا زنده بمونیم؟ هرکدوممون تاثیر بخصوصی در دنیا داریم که اگه نباشیم یه جای کار می‌لنگه؟ اگه جوابش آره‌ست چرا باید در ازای تاثیرمون توی دنیا زجر بکشیم یا سختی تحمل کنیم؟ کلا سوال اینه که چرا زنده اید و خلافشو انتخاب نمی‌کنید.
در حال حاضر پاسخم به این سوال «نمی‌دونم» عه.
به‌جز والدینم کسی رو ندارم که زنده بودن یا نبودنم براشون اهمیتی داشته باشه، پلن خاصی هم تو زندگیم ندارم، یعنی خب صرفاً فقط در حالِ گذر هستم و از مسیر لذت می‌برم و مقصد معینی ندارم. باید خیلی زودتر از این‌ها مسیر درست‌تری در پیش می‌گرفتم. شاید فقط اسیر و گرفتارِ همین لذتی هستم که از مسیرِ زندگی حاصل میشه برام. اگه لذته رو ازم بگیری دلیلی برای زندگی پیدا نمی‌کنم، الان. ممکنه بعدها دلایلی اضافه بشن، که خب تفاوتی در اصل قضیه ایجاد نمی‌کنه.
اگر انتهای هرکاری که می‌کنم یه «که چی؟» اضافه کنم، تهش به همین می‌رسم که صرفاً برای تجربه کردنِ این جهان و پستی بلندی‌هاش زنده‌م.

امیرحسین ام

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
1402
تا ببینم قبل سی سالگی چه امپراطوری میسازم 😎

• ناراحت
امتیازات: Roxan

DLF

Beyond
نام مرکز سمپاد
Farzanegan.
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1400
مدال المپیاد
eror404 :)
دانشگاه
not yet
من میخوام زنده بمونم تا همونقد که زندگی دهنمو سرویس کرده دهنشو سرویس کنم

Flora

Me!
نام مرکز سمپاد
__
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
00
نمیدونم چرا ولی همه چیز هم کنار بذاریم بالاخره انسان کنجکاوه و شاید این حس کنجکاویشه که باعث میشه دلش بخواد زنده بمونه تا تجربه کنه خیلی چیز ها رو مثل پیری و بعد از دنیا بره:)

Noo$hin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
تلگرام
اینستاگرام
اگه ناراحت نشدن کسی برامون مهمه خب مجبوریم زندگی کنیم وگرنه اصلا به دنیا اومدنمون هم انصاف نبوده... چطور دو نفر به خودشون اجازه این حق رو میدن که یکی دیگه رو به وجود بیارن؟ فقط یه بازیه که همه فکر کردن باید کاری که بقیه میکنن و ادامه بدن وگرنه میبازن...

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
پارسه
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
Used to Bio
رشته دانشگاه
CS
زنده بمونیم تا نظاره‌گر این باشیم که هرچی می‌ری جلوتر دلایل محکمتری برای خودکشی می‌تونه وجود داشته باشه.

MMD KNIGHT

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
گچساران
سال فارغ التحصیلی
1400
فقط به این باید فکر کنی که وجود تو توی این دنیا بیهوده نبوده.
دلیلی وجود داره که تو زنده ای.
تو از بین میلیون ها میلیون نفر دیگه انتخاب شدی تا در شکم مادر قرار بگیری و پرورش پیدا کنی و به دنیا بیای.
تو باید به اون هدف برسی
همین.

melina03

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
برای اینکه آخرش بمیریم..

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
پارسه
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
Used to Bio
رشته دانشگاه
CS
فقط به این باید فکر کنی که وجود تو توی این دنیا بیهوده نبوده.
دلیلی وجود داره که تو زنده ای.
تو از بین میلیون ها میلیون نفر دیگه انتخاب شدی تا در شکم مادر قرار بگیری و پرورش پیدا کنی و به دنیا بیای.
تو باید به اون هدف برسی
همین.
یه اتفاق رندوم بوده. کدوم هدف؟

MMD KNIGHT

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
گچساران
سال فارغ التحصیلی
1400
یه اتفاق رندوم بوده. کدوم هدف؟
من به شانس و رندوم بودن اتفاقات معتقد نیستم حداقل خیلی کم.
اما در کل اگر بخوام بگم حتما هدفی هست
فقط باید دنبالش بگردی.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
پارسه
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
Used to Bio
رشته دانشگاه
CS
من به شانس و رندوم بودن اتفاقات معتقد نیستم حداقل خیلی کم.
اما در کل اگر بخوام بگم حتما هدفی هست
فقط باید دنبالش بگردی.
رندوم بودن بوجود اومدن ما، با یافتن هدف برای ادامه دادنش در تضاد نیست. اما اینکه بگیم یه هدفی از اولش برای ما در نظر گرفته شده، منطقی نیست.
رندومنس هم یه پدیده‌ی اعتقادی نیست یه واقعیته.

MMD KNIGHT

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
گچساران
سال فارغ التحصیلی
1400
رندوم بودن بوجود اومدن ما، با یافتن هدف برای ادامه دادنش در تضاد نیست. اما اینکه بگیم یه هدفی از اولش برای ما در نظر گرفته شده، منطقی نیست.
رندومنس هم یه پدیده‌ی اعتقادی نیست یه واقعیته.
هر چند بر روی موضع قبلی پافشاری میکنم اما
برای نظر شما احترام قائلم.

MMD KNIGHT

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
گچساران
سال فارغ التحصیلی
1400
پافشاری روی موضع قبلی با پذیرفتن این دیدگاه چجوری میشه؟
شاید بهتر بود به همون احترام قائلم بسنده میکردم.
اما اینکه در اطراف ما خیلی چیزهای مختلفی هست که داره طبق نظم پیش میره و بهم نمیخوره و هیچ چیز بی دلیل نیست آیا واقعا ممکنه که مهمترین اتفاقی که برای یک انسان رخ میده رندوم باشه؟از بین میلیون ها میلیون سلول دیگه که میتونستن الان زنده باشن یکنفر انتخاب شده.اون یکنفر سزاوار بوده.
این موضوع برای من غیر قابل پذیرشه که رندوم باشه.

Cooly

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان x
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1405
فقط به خاطر حس‌های خوبی که اون وسط میشه تجربه کرد. وگرنه ارزش خاصی توی زندگیم ندارم

بالا