• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اسلام و ایران - سود یا ضرر

اسلام برای ایران بیشتر سود داشته یا ضرر

• سود

رای‌ها: 9 19.6%
  • سود و ضرر برابر

رای‌ها: 6 13.0%
  • ضرر

رای‌ها: 31 67.4%

• رای‌دهندگان
    46
وضعیت
موضوع بسته شده است.
  • شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک‌خان ۲
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1401
جای خالی بحث درباره روابط متقابل اسلام و ایران داخل انجمن تاریخ کاملا دیده میشه
مخصوصا با توجه به اینکه این موضوع بحث های گسترده ای از ایرانی ستیزی اعراب تا پایان نسبی جامعه طبقاتی دوره ساسانی رو در بر میگیره
نظر من برگزاری یک مناظره بین افرادیه مخالف و موافق سود داشتن اسلام برای ایران هستن
به صورتی که هر گروه دلایلشون رو بگن و در آخر نظرسنجی مشخص کنه کاربران اعتقاد دارن اسلام ( حکومت اعراب مسلمان بر ایران ) برای ایران سود داشته یا ضرر

تبصره : این بحث هیچ ربطی به دین اسلام و نقد اون نداره و منظور از اسلام حکومت و فرهنگ اعراب مسلمانه
منظور از ایران هم جامعه، فرهنگ و در کل تمامی بعد های ایرانه

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
خب من نمیخوام وارد بحث اعتقادی اسلام بشم ولی بنظرم اسلام برای ایران ضرر های فراوانی داشته حالا چرا??
بعد از حمله اسلام به ایران ما از نظر فرهنگی و اعتقادی دچارخودباختگي شدیم کماکان که بذر این خودباختگی در اواخر حکومت ساسانیان با حیله مانويان ریخته شده بود و باعث سر شدن مردم نسبت به دین زرتشت شده بود.
حمله اسلام به ما انقدر ما رو در شوک فرو بردو ما تا قرن سوم هجری زیر دست اعراب بادیه نشین بودیم و شاهی از ایران بر ما حکومت نمی کرد ولی تا نیمه قرن چهارم به بعد حکومت به دست خوده ما افتاد اما بازم یک چیزی لنگ میزد??اونم ترتیب ملوکالطوايفي بود! که باعث شد ایران 900سال یکپارچه نشه و حاکمان ولایت سراسر با هم جنگ و نزاع کنند و من ریشه این رو بخاطر همون خودباختگی ها میدونم دیگ دچار فرع شده بودیم و کسی به ایرانشهر اردشیر فکر نمی کرد!و این جنگ و نزاع ما رو خیلی عقب کشید تا این که خورشید صفویان طلوع کرد و شاه اسماعیل تونست ایران و یکپارچه کنه...البته بازم پادشاهاني داشتیم ک برای یکپارچه سازی تلاش کنند اما بنظر من کسی به اندازه شاه اسماعیل و شاه عباس اول تلاش نکرد این ملوک الطوایفی رو از بین ببره...

AMIR8181

کنگر خورده ⚓⚓⚓⚓⚓
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 2
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
1400
به نظر من اسلام رو ما نپذیرفتیم،اسلام رو به ما تحمیل کردن
بعد از اون هم دو قرن از هیچ جنایتی دریغ نکردند و بعد از اون هم بیشتر شورش ها و شکست ها در کشور برگرفته از اختلاف دینی بوده
این متن درباره فتح دژ گرگان است که در ویکی پدیا هم موجوده:
""ابن اثیر می‌نویسد:
مسلمانان در میان گرگانیان افتادند و همی کشتار کردند؛ و ایشان خود را به مسلمانان سپردند و به فرمان یزید بن مهلب تسلیم کردند. او زنان و کودکان را به اسیری گرفت و رزمندگانشان را کشتار کرد و تا دو فرسنگ بر دار آویخت، دوازده هزار تن از ایشان را به دشت گرگان کشاند و گفت هر که خونخواه است می‌تواند دل خنک سازد. مردان مسلمان چهار چهار و پنج پنج می‌کشتند. او بر خون‌ها آب بست و در آسیاب ریخت تا با خون ایشان گندم آرد کند و نان پزد و بخورد و سوگند خود پایان برد. گندم ارد کرد و نان پخت و خورد. گویند چهل هزار تن از ایشان را بکشت"

MAHDI.....

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
والا رفتیم ولی دریغ از برگزیده شدن.......
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد
یه نکته رو من بگم کار به موافق و مخالف ندارم.

ایرانی جماعت به زور هیچی رو قبول نمی کنه.جونشو میده ولی آزادگی شو نه.
مثالش هم حمله مغول به ایرانه.چرا ما بودایی نشدیم؟؟تازه مغول ها خیلی بدتر ما رو مغلوب کردن.سخت گیر تر بودن.

یا مثلا حمله سلوکی ها و اسکندر بعد از هخامنشیان.

مثال دیگه همین حجابه.رضا شاه خودشو کشت مردم بی حجاب بشن.چی شد؟؟
حکومت الان داره خودشو می کشه با حجاب بشن؟؟اوضاع چیه؟؟

پس کلا بحث زوری بودن رو منتفی کنید.ایرانی جماعت زیر بار زور نمی ره.چه اسلام بوده باشه چه هرچیز دیگه.کلی مثال دیگه هم داریم.برای چیزای دیگه ای اسلام آوردن اونا رو بگین.

به نظر من اسلام رو ما نپذیرفتیم،اسلام رو به ما تحمیل کردن
بعد از اون هم دو قرن از هیچ جنایتی دریغ نکردند و بعد از اون هم بیشتر شورش ها و شکست ها در کشور برگرفته از اختلاف دینی بوده
این متن درباره فتح دژ گرگان است که در ویکی پدیا هم موجوده:
""ابن اثیر می‌نویسد:
مسلمانان در میان گرگانیان افتادند و همی کشتار کردند؛ و ایشان خود را به مسلمانان سپردند و به فرمان یزید بن مهلب تسلیم کردند. او زنان و کودکان را به اسیری گرفت و رزمندگانشان را کشتار کرد و تا دو فرسنگ بر دار آویخت، دوازده هزار تن از ایشان را به دشت گرگان کشاند و گفت هر که خونخواه است می‌تواند دل خنک سازد. مردان مسلمان چهار چهار و پنج پنج می‌کشتند. او بر خون‌ها آب بست و در آسیاب ریخت تا با خون ایشان گندم آرد کند و نان پزد و بخورد و سوگند خود پایان برد. گندم ارد کرد و نان پخت و خورد. گویند چهل هزار تن از ایشان را بکشت"
در ویکی پدیا رو گل بگیر. منبع جالبی نیست

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد:

mahdiar__m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ezhei2
شهر
nesf jahan:)
سال فارغ التحصیلی
1403
میگم خودمون بهتر میدونیم
اسلام همه چیمونو گرفت اعتقادات صحیحو آثار تاریخی تفکر مردم
آزادیامونو
قاطی شد با سیاست
پس بدین آزادیامونو

omidreza

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1400
یک اشتباه رایج تاریخی :
پیامبر دستور حمله به ایران را صادر کرد ! غلط
دستور حمله به ایران رو ابوبکر صادر کرد و دلیلش اون هم فقط سرسبزی ایران و داشتن دختران زیبا

بیان میکنه !
و اصلا هدفش ترویج اسلام نبوده.

پندار

حی متاله مائت...
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تنکابن
سال فارغ التحصیلی
1400
تلگرام
اینستاگرام
واقعا آدم نتیجه نظرسنجی رو میبینه حالش گرفته میشه....یعنی هیچکدومتون کتاب خدمات متقابل اسلام و ایران را نخواندید؟!!؟
یا حتی کتاب اسلام و ایران؟!!؟
حداقل سخنرانی فتوحات اسلامی استاد رائفی پور رو گوش کنید(مخصوص دوستانی که از حمله مسلمانان به ایران می گویند)
بنظرم بچه های انسانی باید جا برا این بحث مهم باز کنند...

واقعا آدم نتیجه نظرسنجی رو میبینه حالش گرفته میشه....یعنی هیچکدومتون کتاب خدمات متقابل اسلام و ایران را نخواندید؟!!؟
حداقل سخنرانی فتوحات اسلامی استاد رائفی پور رو گوش کنید(مخصوص دوستانی که از حمله مسلمانان به ایران می گویند)
دوستان برای شروع مطالعه برای این موضوع این کلیپ کوتاه از سخنرانی استاد رائفی پور را ببینید و در ادامه دو کتابی که در بالا نام بردم را بخوانید
https://www.aparat.com/v/X9jzu/استاد_رائفی_پور_:_آیا_اسلام_با_شمشیر_وارد_ایران

پندار

حی متاله مائت...
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تنکابن
سال فارغ التحصیلی
1400
تلگرام
اینستاگرام
من تا جایی که میدونم تو زمان ساسانیان قم(که اسمش کومه)بوده یه شهر بسیار مذهبی زرتشتی بوده.وقتی سپاه عمر وارد قم میشه مردم اسلام رو قبول نمی کنن.عمر هم دستور میده نیمی از مردای و حتی زنان و کودکان قم رو جلوی رودخونه ی این شهر اعدام کنن.بعد حالا میگید اسلام بدون شمشیر وارد نشده؟؟
این موضوع ابعاد مختلفی داره در هر منطقه هم جدا
شما را سورس میدم به این سخنرانی که صفر تا صد مسئله را علمی توضیح میدهد(حتما سر بزنید)
http://masaf.ir/Ceremony/Detail/951...روایت-عهد-۵٧--فتوحات-غیر-اسلامی-»-shia muslim

نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
شهربابک
سال فارغ التحصیلی
1401
بحث درمورد کتاب و رائفی پور نیست
در مورد اینه که اسلام وارد این کشور شده و چه به زور یا با پذیرش مردم
اگه اسلام وارد ایران نمیشد وضع الان ایران چجوری بود؟نمیشه به درستی جواب این سوالو داد.
بعدش حرف دوستمونه که گفت چرا بعد از حمله مغول ما بودایی نشدیم دقیقا حرفش درسته
پس پذیرش اسلام توسط ما یه پیش زمینه ای داشته.

پندار

حی متاله مائت...
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تنکابن
سال فارغ التحصیلی
1400
تلگرام
اینستاگرام
اگه اسلام وارد ایران نمیشد وضع الان ایران چجوری بود؟نمیشه به درستی جواب این سوالو داد.
احسنت...این زمینه در آن روزی پای گذاری شد که پیامبر ص دست بر شونه سلمان فارسی گذاشتند و وعده پرچم داری اسلام را از قوم این مرد دادند
اتفاقا با مطالعه این منابع میشه فهمید که با ورود اسلام به ایران چه فرقی در بعد و قبل ما حاصل شد

پندار

حی متاله مائت...
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تنکابن
سال فارغ التحصیلی
1400
تلگرام
اینستاگرام
اسلام با فرهنگ اعراب خیلی فرق داره.اون چیزی که اومد تو ایران ده درصد اسلام بود بقیش فرهنگ(!!!)اعراب
بله فرق داره و بله در فتوحات هم همین طور بوده...ولی در طول تاریخ مخصوصا در دوران ائمه میانی ع این نواقص نم نم برطرف شد و با انقلاب اسلامی ایران به پرچم دار اسلام تبدیل شد

پندار

حی متاله مائت...
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تنکابن
سال فارغ التحصیلی
1400
تلگرام
اینستاگرام
با قسمت دوم حرف تون موافقم.ولی موافق نیستم که فتوحات اینجوری بوده باشه.
اگه منظورتون اینه که موافق نیستین که فتوحات، اسلامی نبوده،پس حتما اون سخنرانی را گوش بدید..فکت های خوبی داره انصافا

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
من الان نمیتونم نظر قطعی بدم ولی تا اونجاييکه من میدونم مغول ها کلا هیچی از خودشون نداشتن حتی همین بودایی بودنشون هم نمیشه به همشون تعمیم داد بعدشم اصن بخاطر ترویج بودايسم گردن نميزدن!اما حمله اعراب به ایران یک دلیلش ترویج اسلام بوده و همه به این دین رو بیارن!و فقط هم به ایران نبوده حمله عمر به اسپانیا و اندلس بخاطر ترویج اسلام و سرزمین های اسلامي!در صورتی ک مغول ها بخاطر دينشون حمله نکردن و بعد کشورگشایی خیلی برجسته بوده و اتفاقا مغول ها از زبان فارسی و همینطور اسلامی ک وارد ایران شده بود خیلی تاثیر گرفتن!حالا باز هم باید سر این مسئله تحقیق کرد صددرصد تاثیر پذیری بیشتر ما از حمله اعراب دلایلی داشته که من فکر میکنم دلیل اصلیش همون دوگانگی ما بوده میان بهت میگن گردن تو میزنیم اگه اسلام نیاری تو هم قبول میکنی بعد یکی دو قرن زندگی با اون می فهمی ای همچین بدم نبودااا!!!اینطوری که نمیشه تحلیل کرد ما تا قرن سوم زیر دست خلفای اسلامی بودیم و غیر مسلمونا خیلی بهشون سخت گرفته میشد ما سخت گیری دینی رو در مغول ها نميبينم.

+اسلام یک وسیله برای حمله به کشورهای دیگ بوده برای اعراب اما بودايسم یک وسیله واسه حمله نبوده برای مغول ها!

پندار

حی متاله مائت...
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تنکابن
سال فارغ التحصیلی
1400
تلگرام
اینستاگرام
الان خدایی فکر می کنی ما پرچم دار اسلامیم ؟؟
بله امروز ایدئولوژی انقلاب اسلامی در نیجریه 25میلیون را مسلمان می کند
امروز این مکتب با بودجه 12میلیاردی(بودجه دفاعی کشور)در مقابل 7هزار میلیارد دلار یانکی ها در خاورمیانه پیرز میشود
امروز مکتب انقلاب اسلامی باعث شده که جوانان هم سن سال ما و حتی کوچک تر با نام جهادگر راه بیوفتن تو روستا های محروم به محرومیت زدایی یپردازن و باعث شده تا جووناش برای اعتقادشون تو کشور قریب حضور پیدا کنند
و امروز....
این را بزار در مقابل زمانی که نام امیرالمومنین ع بر 70 هزار منبر لعن میشد!!

Zeinab04

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
امروز این مکتب با بودجه 12میلیاردی(بودجه دفاعی کشور)در مقابل 7هزار میلیارد دلار یانکی ها در خاورمیانه پیرز میشود
امروز مکتب انقلاب اسلامی باعث شده که جوانان هم سن سال ما و حتی کوچک تر با نام جهادگر راه بیوفتن تو روستا های محروم به محرومیت زدایی یپردازن و باعث شده تا جووناش برای اعتقادشون تو کشور قریب حضور پیدا کنند
و امروز....
چرا همش جنبه خوبشو بررسی می کنی؟؟
چیزی با عنوان جهادگری رو میشه تو زیرمجموعه انسانیت و نوع دوستی هم گذاشت ..
الان تو سطح جامعه ، ما عدالتی می بینیم؟؟
کشور ما ، انقلاب ما ، نمیگم بد بوده .. دارم میگم پرچم ذار نیست .. هیچ جامعه ای پرچم دار نیست .. مگه کشکه؟ ما متحدیم به نام جامعه اسلامی و موظفیم ب هم کمک کنیم ولی اول خودمون نباید نابود شیم تا ب بقیه کمک کنیم اوکی،؟
وقتی تو ی کشوری اختلاص دیگه داره عادی میشه و با پارتی و رشوه کارت راه بیفته ، تو بنظرت ب این جامعه میشه گفت پرچمدار اسلام و اینا ؟ کشوری ک داره سر بحث حجاب دست می کنه تو اعتقادات مردم در حالی که هههییییچچچچچ ربطی بهشون نداره ، هر مومن باید تا ۳ بار امر ب معروف و اینا کنه .. بیقیش ب خود طرف مربوطه اوکی؟ ( من خودم حجاب رو قبول دارم و چادری هم هستم .. جبهه نگیرین )
ما شاید ی ظاهر خ ریز از اسلام رو داشته باشیم
ولی درونمون پوچه ،
نمیگم نیستن ادمای اوکی... هستن ، زیادم هستن ، ولی اونقدری نیستن ک بخان گند کاریع بقیه ر اوکی کنن
اوکی؟

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک‌خان ۲
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1401
یه نکته رو من بگم کار به موافق و مخالف ندارم.

ایرانی جماعت به زور هیچی رو قبول نمی کنه.جونشو میده ولی آزادگی شو نه.
مثالش هم حمله مغول به ایرانه.چرا ما بودایی نشدیم؟؟تازه مغول ها خیلی بدتر ما رو مغلوب کردن.سخت گیر تر بودن.

یا مثلا حمله سلوکی ها و اسکندر بعد از هخامنشیان.

مثال دیگه همین حجابه.رضا شاه خودشو کشت مردم بی حجاب بشن.چی شد؟؟
حکومت الان داره خودشو می کشه با حجاب بشن؟؟اوضاع چیه؟؟

پس کلا بحث زوری بودن رو منتفی کنید.ایرانی جماعت زیر بار زور نمی ره.چه اسلام بوده باشه چه هرچیز دیگه.کلی مثال دیگه هم داریم.برای چیزای دیگه ای اسلام آوردن اونا رو بگین.

در ویکی پدیا رو گل بگیر. منبع جالبی نیست
من بانظرتون مخالفم چون مغولا هیچ شباهتی به اعراب ندارن
مغولا بودایی بودن ولی تعصب اعراب رو نداشتن و از اون مهم تر اینکه مغولا مثل عربا در اصطلاح جوگیر نبودن
شما بیا کسی رو پیامبرش چند هزار سال مرده رو با کسی که ده بیست از فوت پیامبرش گذشته مقایسه کن
مطمئنا فرد دوم تعصب خیلی بیشتری داره
نکته دیگه هم اینه مغولا هیچ چیزی از خودشون نگه نداشتن
نه فرهنگ ، نه هنر، نه معماری، نه زبان(در مقایسه با اعراب) و نه حتی دینشون بعد چند سال حفظ کردن

میخوام یه نمونه از بلا هایی که اعراب سر مردم آوردن بگم بهتون
در شهر فهرج استان یزد چاهی هست به نام چهل دختران اما چرا بهش این نام رو دادن؟
جوابش اینه که دختران شهر فهرج از ترس قتل و تجاوز اعراب حاضر شدن خودشون رو دونه دونه داخل چاه غرق کن تا به اون فلاکت نیفتن
وقتی این ماجرا رو خوندم گریم گرفت

و این داستان یکی از بلا هایی هستش که سر مردم اومد در موقع فتح ایران

بچه های عزیز
این یه بحث تاریخیه و به حدود ۱۴۰۰ پیش مربوط میشه
پس موضوع رو با الان و انقلاب اسلامی و ج ا و غیره قاطی نکنین چون اسلامی که حکومت فعلی داره اصلا اسلام واقعی نیست که بخوایم دربارش حرف بزنیم

یکی از آسیب های عمده اسلام به ایران بلایی بود که سر زبون فارسی آورد
زبان فارسی فعلی شاید ۵۰ درصد زبان فارسی واقعی نباشه
کلمات عربی بسیاری وارد فارسی شدن جای کلمات فارسی رو گرفتن
متاسفانه داخل همین متن من هم حتی کلمات عربی زیادی هستن که ربطی به فارسی ندارن

این ضرر حتی با گذشت ۱۴۰۰ سال بعد اون واقعه برطرف نشده

البته منظورم از اسلام اعراب مسلمان و حکومت اسلامیه
برداشت اشتباه نکنین

و امروز....
امروز این مکتب حکومتی ساخته که هیچکس حق اعتراض نداره توش
امروز این مکتب مدیرایی رو ساخته که خون ملت رو توی شیشه کردن
امروز این مکتب باعث شده مردم تمامی عالمان دینی رو به چشم دشمناشون نگه کنن

لطفا از هردو دیدگاه نگاه کنین

مدیر جان اگه زیاد سیاسی بود حذفش کنین

Aliovski

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
عجیبه میگن اسلام آزادی ایرانو گرفت!فرهنگمونو اورد پایین!
قبول دارم،ما قبل از اسلام توی ادرار گاو غسل میکردیم،اسلام اومد این حقو ازمون گرفت!
ما قبلش هیچکس جز اشراف حق تحصیل نداشت،اسلام اومد گفت طلب علم واجبه!
ما قبلش هزاران تای دیگه!

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
قبول دارم،ما قبل از اسلام توی ادرار گاو غسل میکردیم،اسلام اومد این حقو ازمون گرفت!
ما قبلش هزاران تای دیگه!
در تاپیک زرتشت سر ادرار گاو بحث شده مطالعه کنید حتما

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک‌خان ۲
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1401
ما قبلش هزاران تای دیگه!
ما قبل اسلام زبونمون اصیل بود، بدون کوچکترین کلمه ای از زبان های بیگانه
ما قبل اسلام حکومت ایرانی بر ایران رو میدیدیم نه حکومت اعراب نژادپرست که ایرانی هارو برده میدونستن
بهتره این رو هم بدونین جامعه طبقاتی از بین نرفت،فقط اشراف ایرانی جاشون رو به اعراب دادن که با شکل گیری حکومت هایی مثل طاهریان و آل بویه و در کل نخستین سلسله های ایرانی به تدریج از بین رفت

آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا