• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

توریست های عرب در ایران

mim.mim.ghaf

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتى
شهر
یه شهر کوچیک
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
داروسازی
رفته بودیم مشهدو همون طور که خیلیاتون در جریانین عرب اونجا خیلیییی زیاده سوار تاکسی شدیم راننده نرخا روداد بهمون نگاه کنیم برای مسافر عرب و ایرانی جدا بود و تقریبا دو برابر ایرانی از عربا پول میگرفتن
خب نمیدونم این کار درستیه یا نه؟ و ابدا نمیخام اظهار نظری بکنم که چیزی دربارش نمیدونم ولی بهتر نیست یکم انصاف داشته باشیم؟
در واقع درستش همینه، به نظرت این خوبه که قیمتا بره بالا و به مردم بومی فشار وارد بشه؟ البته وقتی این شکلیه ممکنه به دافعه تبدیل شه ولی به یه روش دیگه(مثل حساب کردن به دلار یا نمیدونم یه جور دیگه) منطقی به نظر میاد.

ashaaa

کاربر جدید
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
به نظر من که وجودشون خوبه خوب اونا پول دارن و به بهانه ی اینکه اینجا ارزونیه واسشون میان اینجا من خودم به شخصه وقتی رفته بودم مشهد میدیدم که اکثرشون دماغشونو ایران عمل میکنن وقتی بابام ازشون پرسید گفتن پول عمل تو ایران نصفه کشوره خودشونه خو وقتی دارن واسه کشورمون پول میارن نوشه جونشون بیان و استفاده کنن هم اونا حال میکنن هم ارز وارد کشور ما میشه هم توریستای ما امارش میره بالا بنابر این موافقم

ما رفته بودیم یزد توی موزه ها مثلا از ایرانیا برا بلیط دو تومن میگرفدن از خارجیا ده تومن.
خداییش خودمون بریم کشورای دیگه دوس داریم اینطوری باهامون رفتار شه؟
به نظرت رفتار نمیشه؟؟؟
من خودم چندین بار تو همین ترکیه دیدم کسی که ترکی بلد نیست بهش جنس رو قیمتشو ده برابر میگن دیدم که میگما

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد:

Nahal.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1401
عاره خب خیلی خوبه ک ارز میارن به کشورمون و از نظر اقتصاد و گردشگری و چیزایی ک من ازشون سر در نمیارم خیلیم خوبه.
من فقد خودمو میزارم جای اونا و مطمئنم دوس ندارم برم توی یه کشور دیه چندین برابر پول بدم:)

به نظرت رفتار نمیشه؟؟؟
من خودم چندین بار تو همین ترکیه دیدم کسی که ترکی بلد نیست بهش جنس رو قیمتشو ده برابر میگن دیدم که میگما
عاره رفتار میشه. ولی بنظرم اشتباهه واقعن. همه‌ی کشورا اینطورین. ولی درست نیس.

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد:

ashaaa

کاربر جدید
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
اگه چنین چیزی وجود نداشته باشه خو ادما دیگه سودی از توریست نمیبرن

Farnaaaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
داراب
سال فارغ التحصیلی
1398
دانشگاه
بندرعباس
رشته دانشگاه
پزشکی
عاره خب خیلی خوبه ک ارز میارن به کشورمون و از نظر اقتصاد و گردشگری و چیزایی ک من ازشون سر در نمیارم خیلیم خوبه.
من فقد خودمو میزارم جای اونا و مطمئنم دوس ندارم برم توی یه کشور دیه چندین برابر پول بدم:)

خب در واقع برای ما توریست های داخلی چند برابر به نظر میاد اما برای اکثر توریست های خارجی نسبت به جاهای دیگه دنیا مناسب تر و ارزان تره.

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

این اتفاق برای خیلی از مناطق توریستی میوفته البته... چیز جدید و عجیبی نیست، ساکنان محلی اغلب کمتر از افراد خارجی برای بازدید از مکان های دیدنی یا هتل ها و... هزینه پرداخت میکنند، یک دلیل سادش هم میتونه مالیات و عوارض باشه ، هر سال شما مقدار زیادی مالیات برای ساختن شهر و خدمات عمومی پرداخت میکنید، ولی اون فرد بازدید کننده مالیاتی پرداخت نمیکنه .

از طرف دیگه ایران به طور کلی ارزون ترین مقصد گردشگری توی کل دنیا شناخته میشه .
هزینه بازدید از یک موزه توی شیراز برای ایرانی ها ۵ هزارتومن و برای گردشگران خارجی ۲۰ هزارتومن در نظر گرفته شده بود (معادل دو دلار!) در حالی که به طور میانگین هزینه بازدید موزه های خارجی چیزی بین ۱۵ دلار تا ۳۰ دلار هست!

omidreza

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1400
من همین 2 ساعت پیش از مشهد برگشتم
60% مسافر ها عرب بودن (بیشتر عراقی)
روز اولی که رفتیم تو هتل ناهار بخوریم یک دفعه 50 تا عرب گشنه ریختن سر غذا ها و فرهنگ نداشتشونو تکمیل کردن :)):-?:))
بعضی ها با سانتافه و شورلت با پلاک بغداد و نجف اومده بودن

شانا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
پزشکی
رفته بودیم مشهدو همون طور که خیلیاتون در جریانین عرب اونجا خیلیییی زیاده سوار تاکسی شدیم راننده نرخا روداد بهمون نگاه کنیم برای مسافر عرب و ایرانی جدا بود و تقریبا دو برابر ایرانی از عربا پول میگرفتن
خب نمیدونم این کار درستیه یا نه؟ و ابدا نمیخام اظهار نظری بکنم که چیزی دربارش نمیدونم ولی بهتر نیست یکم انصاف داشته باشیم؟
تو ۹۹ (شایدم ۱۰۰)درصد مناطق توریستی و گردشگری جهان برای شهروندهای اون کشور بازدید از مناطق گردشگری بسیار ارزون تر از توریست ها هشت..تو بعضی کشور ها حتی یه روز هفترو برای شهروند های خودشون رایگان میکنم برای بازدید از کاخ ها و موزه هاشون تا اینطوری فرهنگشون برای مردم خودشون شناخته تر باشه و مردم گرایششون بیشتر باشه برای بازدید..
این چیزی که شما گفتین قانون توریست جهانی هست و فقط تو ایران نیست..
دوم این که منم مخالفم که جنسیو به یه عرب گرون تر بفروشی ولی خوب وقتی نظارتی نیست که به ایرانیا جنسو گرون تر میفروشن دیگه چه انتظاری هست که به توریست که زبون ما رو کلا نمیفهمه گرون تر نفروشن خلاصه که این مشکل خیلی تو در تو و عمیق هشت..
تو خیلی از کشور های اروپای هربی اگر شما برید به عنوان توریست خرید کنید امکانش هست جنس براوتون ارزون تر در بیاد چون مالیاتی که رو جنس کشیدن که باید شهروند اون کشور بده از رو جنس برداشته میشه و شما جنسو به قیمتی پایین تر از یه شهروند خرید میکنید.

Nahal.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1401
من همین 2 ساعت پیش از مشهد برگشتم
60% مسافر ها عرب بودن (بیشتر عراقی)
روز اولی که رفتیم تو هتل ناهار بخوریم یک دفعه 50 تا عرب گشنه ریختن سر غذا ها و فرهنگ نداشتشونو تکمیل کردن :)):-?:))
بعضی ها با سانتافه و شورلت با پلاک بغداد و نجف اومده بودن
همه میگن تو مشهد عرب زیاده. منم مشهد زندگی میکنم ولی فقد وقتایی ک میرم حرم میبینمشون پس چرا؟:)

washmahsaw

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1401
سلام!
همونطور که میدونید با سقوط ارزش ریال، ایران یکی از مقاصد بسیار ارزون برای گردشگران محسوب میشه، یکی از پیامد های این ارزون شدن ورود تعداد زیادی از گردشگران عرب زبان به ایران هست، خصوصا به سواحل شمالی کشور ، نظر شما راجع به اثرات ورودی گردشگر های عرب زبان چیه؟!
آیا تا به حال برخوردی داشتید؟! به نظرتون برخورد ایرانی ها با توریست های عرب به چه صورت هست؟
آیا موافق تبلیغ برای جذب بیشتر گردشگر عرب زبان هستید؟
یادمه پارسال تو ساری یه عرب دیدم با شاسی بلند اومده بود
توی تلکابین رامسرم روبرومون عرب بود هی ب من نیگا میکردن تحفه ها
البته از حق نگزریم اون لبنانیا بعضیاشون خوشگلن:T23:T23 مششکل بعضی از عربای پرو هس توی مشهد و شمال ب شدت یافت میشه ( عربستان+عراق)

washmahsaw

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1401
همه میگن تو مشهد عرب زیاده. منم مشهد زندگی میکنم ولی فقد وقتایی ک میرم حرم میبینمشون پس چرا؟:)
اره دیگه همه همونجا جمع شدن منم مشهدیم
ولی تو هاشمیه مثلن ازینا خبری نیس یا حداقل من ندیدم
بلدن کجا تفریح کنن
به خصوص ک واسه ی کار دیگ میان مشهد :/

احسان از نوع قیچی ساز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی 1
شهر
تبریز/قم
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
بارهم نمیدونم
رشته دانشگاه
فیزیک محض / ریاضی محض
تو ۹۹ (شایدم ۱۰۰)درصد مناطق توریستی و گردشگری جهان برای شهروندهای اون کشور بازدید از مناطق گردشگری بسیار ارزون تر از توریست ها

بزرگوار گرونی مثلا اینکه از ما 10000 تومن میگیره از اونا 15000 تومان بگیره نه 20000 و30000 تومان که دافعه ایجاد کنه

omidreza

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1400
شما حتما تو احمد اباد یا وکیل اباد زندگی میکنی!! ( بالا شهر ):D:-b:-j
همین عصری برو تو خیابون امام رضا یا طبرسی یا اندرزگو متوجه میشی

شانا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
پزشکی
شما حتما تو احمد اباد یا وکیل اباد زندگی میکنی!! ( بالا شهر ):D:-b:-j
همین عصری برو تو خیابون امام رضا یا طبرسی یا اندرزگو متوجه میشی
ربطی به احمد آباد یا هاشمیه یا فلان جا نداره تو همه جای شهر پخش شدن فقط تو بعضی مناطق فراوونن..تو آرمیتاژ گلشن پر از عربه تو خیابون احمد آباد هم همینطوره اگر کسی نمبینشون لابد قصد نداره ببینه(((:

a.khakpour77

گُم‌دَرسَر!!!
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5 تهران
شهر
فرز 1 بندرعباس/فرز 5 تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
مدال المپیاد
مدال که نه...اما سه تا مرحله یک دارم...
دو تا ادبی، ی زیست...
دانشگاه
علوم‌پزشکی تهران
رشته دانشگاه
ژنتیک
بنظرم اگه ارزش پولمون بره بالا خیلی از مشکلاتمون حل میشه...

تا الان ب اندازه‌ی کافی تبلیغ شده برای جذب توریست عرب،
پس منم با ایده‌ی ب دلار حساب کردن اجناس برای عربا یا توریستای دیگه موافقم
دوستانی ک دلشون برای متمولان عرب میسوزه، بهتر نیست ب فکر مردم خودمون باشیم؟
توو این آشفته بازاری ک ارزش ریال هی میاد پایینتر و قشر فقیر و آسیب‌پذیر جامعه بیشتر میرن زیر فشار له‌کننده‌ی اقتصاد، همین توریستای عرب با سوءاستفاده از شرایط، اومدن و هرچی محصول خوراکی و غیرخوراکی بود درو کردن و با خودشون بردن، نتیجه‌شم این شد ک بخاطر کمبود اون مواد در بازار قیمتها دوباره بالا رفت، و خب کی ضرر کرد؟ مسلماً مردم ما...
من نمیگم وقتی ی چیزی مثلاً هزار تومنه توو ایران و نرخش توو عربستان ده‌هزار تومنه، بیان بفروشن صدهزارتومن و باعث بشن گردشگریمون بخوابه، اما میگم میتونن ۸ هزار تومن بفروشن ک هم ارزونتر از کشور خودشون یا برابر باشه و هم باعث ضرر کردن همه‌جانبه‌ی ما نشه...
درضمن، مردم کشورهای عربی از پول نفتشون ماهانه درآمد دارن،‌و مثل ما نیستن ک یهو بگن فلان هزار میلیارد از پول نفتتون پرید کانادا، حالا برای جبرانش شما مردم باید بیشتر مالیات و کوفت و زهرمار بدین و دهنتون سرویس شه تا نفر بعدی هم بتونه یا خیال راحت اختلاس کنه...
قیمتها توو کشورشونم زیاد متغیر نیست و ی ثبات نسبی داره،
پس حرص شورولت و بنز و بی‌ام‌و سوارارو نخورید،
حرص مردم خودمونو بخورید ک خیلیاشون شبا سرشونو میذارن روو زمین سفت درحالیکه چیزی نداشتن ک بخورن...

Aliram

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
98
رشته دانشگاه
مهدسی صنایع
راستشو بخواید اغلب من عرب هارو تو مشهد میبینم
حس خوبی ندارم بهشون، انگار حس مالکیت دارن
علاوه بر این چند باری باهاشون صحبت کوتاه داشتم و دقت که میکردم میدیدم نگاه خوبی به خواهر و مادرم ندارن
این منو خیلی عصبی میکنه

پندار

حی متاله مائت...
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تنکابن
سال فارغ التحصیلی
1400
تلگرام
اینستاگرام
فرصت خیلی خوبی برای گردشگری است البته اگه دولت سازماندهیش کنه....تو کشورمون غیر از چند کلان شهر مثل مشهد،اصفهان،تهران و..دیگه شهری که امکانات کافی برای جذب توریست دارد رو نداریم...تو جنوب خومون هم اعراب زیاد داریم این برخورد فرهنک ها الان که نزدیک اربعین است خیلی خوبه

itsmaew

Professional time-waster
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ث
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
الزهرا
رشته دانشگاه
ریاضی[ات و کاربردها]
خب این افزایش قیمت ها به خاطر ورود گردشگر یک چیزِ مخصوص به عرب ها نیست البته!
منتها این عرب ها اجناسی که میخرند رو از فروشنده ی ایرانی میخرن، در اصل دارند ارز خارجی رو بدون هیچ جرم و تخلفی به کشور تزریق میکنند، این فروشنده ایرانی قطعا خانواده ای داره که براشون خرج میکنه و نیاز های بهداشتی، آموزشی ، تفریحی و ... دارند ، که با افزایش درآمد یک قشر توی جامعه اغلب اقشار دیگه هم سود میبرند، مثلا شهر های توریستی یکی از تفاوت های اساسی که با شهر های غیر توریستی دارند، زیر ساخت هاشون هست، راه های دسترسی ، رنگ آمیزی ، پارک ها پاساژ ها و...!
موافق نیستید که این چیزهایی که شما میگید در نهایت به نفع جامعه محلی هست؟

شاید نشه تکذیب کرد، ولی این که آیا واقعا دلیل فقیر تر شدن مردم محلی به خاطر توریست های عرب هست یا اینکه مثل باقی جاها به خاطر کاهش ارزش پول و افزایش قیمت های اجناس ضروری، جای بحث داره؟!
اما عموم گردشگرا عربن! و خب من واقعا کمتر مردمی رو به جز عربا دیدم، که اینطور حریصانه خرید کنن.
بله حرف شما درسته! اما به نظر شما این حجم از هجوم این نژاد چه سودی برای مردم داره؟! جز اینکه همه هتلا به گند و کثافت کشیده شده، خیابونا کثیف و کثیف تر میشن. شهر به قدری شلوغه که برای ما جای نفس کشیدن نیست!
نمیتونیم چشممون رو رو فرهنگی که وجود نداره، ببندیم و صرفا به جنبه های اقتصادیش فکر کنیم.
چون بافت فرهنگی شهر در حال آسیب دیدنه!

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام
اما عموم گردشگرا عربن! و خب من واقعا کمتر مردمی رو به جز عربا دیدم، که اینطور حریصانه خرید کنن.
بله حرف شما درسته! اما به نظر شما این حجم از هجوم این نژاد چه سودی برای مردم داره؟! جز اینکه همه هتلا به گند و کثافت کشیده شده، خیابونا کثیف و کثیف تر میشن. شهر به قدری شلوغه که برای ما جای نفس کشیدن نیست!
نمیتونیم چشممون رو رو فرهنگی که وجود نداره، ببندیم و صرفا به جنبه های اقتصادیش فکر کنیم.
چون بافت فرهنگی شهر در حال آسیب دیدنه!
هتل ها بیشترین ضرر رو زمانی میکنند که اتاق هاشون خالی باشه و ضریب اشتغالشون پایین باشه. قطعا اون هتل ها بیشترین سود رو میکنند از حضور عرب ها! چون با قیمت فعلی هتل های 4-5 ستاره خیلی کم پیش میاد بیشتر از 30% اتاق ها پر بشه.

کثیف بودن خیابون ها هم واقعا نمیشه گفت فقط کار عرب هاست!!! که ما الان توی شهرمون یک عرب هم نیست ولی همچینم شهر تمیزی نیست واقعا! :-"

حالا شلوغی رو نمیتونم رد کنم ولی خب جنبه های اقتصادی چیزهای غیر مهمی نیستند، در اصل برای تمیزی بیشتر شهرداری باید کارگران بیشتری رو استخدام کنه (که باز هم در نهایت به نفع جامعه محلیه) و همینطور با تغییر و بهبود مبلمان شهری این شلوغی رو کنترل کنه.

آخرین ویرایش:

^__^

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
واااای عربا کل کشورو اشغال کردن
قبلنا فقط توی مشهد و قم بودن ولی الان میبینیشون دارن با شرط توی ساحل راه میرن
شمال و جنوبو هم گرفتن :|