• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ماینینگ، ارزهای رمزگذاری شده و دیگر همین!

• شروع کننده موضوع

moein__ha

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
ملت خجسته ی سمپادی!
مایلم در مورد موضوع ماینینگ و ارزهای رمزگذاری شده و هرچیز دیگه ای مربوط به این ها بحث کنیم
امید بر آنکه دیگه کسی نگه ملکه ی بیت ها :|

sadegh dartoomian

پسر بد
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
میخواستم طلا بشم ولی نشد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
اولا گسی اپی داشته ک بعد از ماین مقدار زیادی ساتوشی بتونه اکسچنج کنه یا ب کیف پول دیگه اش منتقل کنه یا ن؟

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات
دوستان به عنوان کسی که کل ریسرچ و دانشگاه و زمانش رو در رابطه با اینا گذاشته و هنوز هم داره میزاره به فکر ماینینگ نباشید و بدونید با لپ تاپ های عادی پول خاصی دستتون نمیاد. قدرت پردازش لپ تاپ هاتون اصلا در حدی نیست که بتونید پول قابل قبولی در بیارید. :D

Sanctum

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشكي شيراز - پردیس
رشته دانشگاه
دندان پزشكي
دوستان به عنوان کسی که کل ریسرچ و دانشگاه و زمانش رو در رابطه با اینا گذاشته و هنوز هم داره میزاره به فکر ماینینگ نباشید و بدونید با لپ تاپ های عادی پول خاصی دستتون نمیاد. قدرت پردازش لپ تاپ هاتون اصلا در حدی نیست که بتونید پول قابل قبولی در بیارید. :D
صحیحه!
و در مورد دوستی که در مورد آپلیکیشن سوال کرد که باید بگم اکثرا الکی هستن و قطعا قدرت پردازشی گرافیکی موبایل شما در حدی نیست که بتونه ماین کنه ، اگر هم میینید که عدد میندازه قطعا الکیه و بعدا برا برداشتش برنامه سرتون در میاره!
یه عده هم وی پی اس کرک میکنن و میذارن ارزهایی که با سی پی یو میشه ماین شه، ماین بشه، مثل مونرو، که همینشم پایدار نیست چون هرلحظه ممکنه صاخب سیستم متوجه بشه و ماینرو حذف کنه.

• لایک
امتیازات: alden
  • شروع کننده موضوع

moein__ha

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
کسی قرار نیست با یه گرافیک میان رده ماین کنه، کسی و یا کسانی که میرن ریگ می خرن رو هم بگین که با ماین کردن حداقل بالاتر از خط فقط 4 میلیون تومانی در حال حاضر کشور هستن!

• شروع کننده موضوع

moein__ha

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
صحیحه!
و در مورد دوستی که در مورد آپلیکیشن سوال کرد که باید بگم اکثرا الکی هستن و قطعا قدرت پردازشی گرافیکی موبایل شما در حدی نیست که بتونه ماین کنه ، اگر هم میینید که عدد میندازه قطعا الکیه و بعدا برا برداشتش برنامه سرتون در میاره!
یه عده هم وی پی اس کرک میکنن و میذارن ارزهایی که با سی پی یو میشه ماین شه، ماین بشه، مثل مونرو، که همینشم پایدار نیست چون هرلحظه ممکنه صاخب سیستم متوجه بشه و ماینرو حذف کنه.
چندی پیش یه افتضاح به بار اومد در مورد اگر اشتباه نکنم شرکت پارس آنلاین که با تماشای ویدئویی که در سایتشون گذاشته بودن به طرز عجیبی دمای سیستم می رفت بالا و به صورت 100% از GPU استفاده می شد که کاشف به عمل اومد بععععله، آقایون همزمان با پخش شدن ویدئو ماین میکنن با سیستم ما ...

• شروع کننده موضوع

moein__ha

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
+ اینکه اگه یه لپ تاپ با گرافیک قابل قبول مثلا از خانواده 1000 شرکت Nvidia داشته باشی میشه پول قابل قبولی هم درآورد ولی خب چون لپ تاپ ها اساسا سیستم خنک کننده قابل قبولی ندارن نمی ارزه به خاطرش عمر GPU رو کم کنی ...

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات
+ اینکه اگه یه لپ تاپ با گرافیک قابل قبول مثلا از خانواده 1000 شرکت Nvidia داشته باشی میشه پول قابل قبولی هم درآورد ولی خب چون لپ تاپ ها اساسا سیستم خنک کننده قابل قبولی ندارن نمی ارزه به خاطرش عمر GPU رو کم کنی ...
قابل قبول یعنی چند دلار در هفته؟

• شروع کننده موضوع

moein__ha

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات
ماهی ۶۰ تا چیزی نیست واقعا البته. و الان دیگه اکثر تحقیقا رفته سر PoS و ماینینگ اینا قراره از رده خارج بشه

• شروع کننده موضوع

moein__ha

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
ماهی ۶۰ تا چیزی نیست واقعا البته. و الان دیگه اکثر تحقیقا رفته سر PoS و ماینینگ اینا قراره از رده خارج بشه
بعید میدونم تا BTC ها تموم بشه که هیچ، کلا ماینینگ جمع بشه، چون تک تک کریپتوها دارن جایگاه خودشون رو تو جهان پیدا میکنن دیگه و استفاده میشن
و اینکه PoS؟؟؟

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات
بعید میدونم تا BTC ها تموم بشه که هیچ، کلا ماینینگ جمع بشه، چون تک تک کریپتوها دارن جایگاه خودشون رو تو جهان پیدا میکنن دیگه و استفاده میشن
و اینکه PoS؟؟؟
Proof of stake
ببین الان یه تعداد زیادی پردازنده دارن ماین می کنن و محاسبات. و از این انرژی که صرف میشه یکی برنده میشه. و بقیه انرژی ها دود میشه و هدر میره! این قطعا ایده جالبی نیست
به اینا میگن proof of work. یا همون PoW
الان مکانیزم های دیگه ای اومده. مثلا cardano اگر بدونی اولی بود تو این حوضه که یه پیپر درست درمون داشت و اثبات و ... داشت که امنه.
به اسم ouroboros . یه همچین چیزی

• شروع کننده موضوع

moein__ha

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
Proof of stake
ببین الان یه تعداد زیادی پردازنده دارن ماین می کنن و محاسبات. و از این انرژی که صرف میشه یکی برنده میشه. و بقیه انرژی ها دود میشه و هدر میره! این قطعا ایده جالبی نیست
به اینا میگن proof of work. یا همون PoW
الان مکانیزم های دیگه ای اومده. مثلا cardano اگر بدونی اولی بود تو این حوضه که یه پیپر درست درمون داشت و اثبات و ... داشت که امنه.
به اسم ouroboros . یه همچین چیزی
چیز جالبی بود اصلا همون پاراگراف اول، چون بالاخره یه آدم یا یه pool تو ماین شدن بلاک شکست میخوره، ممنون بابت مطرحش میرم یکم درباره اش میخونم

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهر خشن
سال فارغ التحصیلی
98
مدال المپیاد
زیستی ناکام
رشته دانشگاه
پزشکی
میشه یه توضیح کلی بدین که کلا ماینینگ چی هستش؟ چجوریاس؟ من اصلا سر در نمیارم و علاقه دارم که بدونم چیه

• شروع کننده موضوع

moein__ha

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
میشه یه توضیح کلی بدین که کلا ماینینگ چی هستش؟ چجوریاس؟ من اصلا سر در نمیارم و علاقه دارم که بدونم چیه
یه سری ارزهای رمزگذاری شده چند سال پیش به وجود اومدن که اهدافی داشتن مثل عدم دخالت بانک ها، خب اینها یه سری تراکنش دارن که بالاخره باید ثبت بشن، و توی بلاک ثبت میشن که برای هر ارز تعداد تراکنش ثبت شده در هر بلاک متفاوته
برای مثال اگر اشتباه نکنم هر بلاک بیت کوین کش ۴ برابر هر بلاک بیت کوینه.
خب این بلاک ها باید امن بشن و تشخیص داده بشه که کدوم تراکنش توی این بلاک ها واقعیه، این کار رو ماینرها انجام میدن که درواقع یه سری الگوریتم و محاسبات پیچیده وجود داره که با اون ها میشه این موضوع رو تشخیص داد و سخت افزاری که اصلا کارش انجام محاسباته کارت گرافیکه و در واقع وقتی شما ماینر رو run میکنی GBU usage میره روی 100%
حالا در ازای قدرتی که هر ماینر داره وارد شبکه میکنه باید دستمزدی هم دریافت کنه که به ازای هر بلاک بیت کوین که میان بشه 12.5 BTC پرداخت میشه که اول ماجرا 25 تا بوده و هر ۴ سال اگه اشتباه نکنم نصف میشه
کل کار همینه و خب من در حال حاضر دقیق یادم نیست که اگه یه تراکنش غیرواقعی توی یه بلاک پیدا میشد کل بلاک fail میشد یا نه

و اینکه خب میگن حالا که این تراکنش های مربوط به هر ارز داره توسط ماینرها تایید میشه اکه یه نفری بیاد و بیشتر از 51% قدرت شبکه ی هر کوین رو داشته باشه میتونه میلیاردر بشه چون در واقع میاد یه تراکنش fake می نویسه توی بلاک و تاییدش میکنه و شبکه قبولش میکنه چون بیشتر از نصف ماینرها تاییدش کردن

کلیت ماجرا همینه

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات
یه سری ارزهای رمزگذاری شده چند سال پیش به وجود اومدن که اهدافی داشتن مثل عدم دخالت بانک ها، خب اینها یه سری تراکنش دارن که بالاخره باید ثبت بشن، و توی بلاک ثبت میشن که برای هر ارز تعداد تراکنش ثبت شده در هر بلاک متفاوته
برای مثال اگر اشتباه نکنم هر بلاک بیت کوین کش ۴ برابر هر بلاک بیت کوینه.
خب این بلاک ها باید امن بشن و تشخیص داده بشه که کدوم تراکنش توی این بلاک ها واقعیه، این کار رو ماینرها انجام میدن که درواقع یه سری الگوریتم و محاسبات پیچیده وجود داره که با اون ها میشه این موضوع رو تشخیص داد و سخت افزاری که اصلا کارش انجام محاسباته کارت گرافیکه و در واقع وقتی شما ماینر رو run میکنی GBU usage میره روی 100%
حالا در ازای قدرتی که هر ماینر داره وارد شبکه میکنه باید دستمزدی هم دریافت کنه که به ازای هر بلاک بیت کوین که میان بشه 12.5 BTC پرداخت میشه که اول ماجرا 25 تا بوده و هر ۴ سال اگه اشتباه نکنم نصف میشه
کل کار همینه و خب من در حال حاضر دقیق یادم نیست که اگه یه تراکنش غیرواقعی توی یه بلاک پیدا میشد کل بلاک fail میشد یا نه

و اینکه خب میگن حالا که این تراکنش های مربوط به هر ارز داره توسط ماینرها تایید میشه اکه یه نفری بیاد و بیشتر از 51% قدرت شبکه ی هر کوین رو داشته باشه میتونه میلیاردر بشه چون در واقع میاد یه تراکنش fake می نویسه توی بلاک و تاییدش میکنه و شبکه قبولش میکنه چون بیشتر از نصف ماینرها تاییدش کردن

کلیت ماجرا همینه
معین جان چیزی که میگی درست نیست . به نسبت مطالعات زیادی نیاز داره. من شاید تابستون یه تاک داشته باشم دانشگاه تهران. در رابطه با همینا. اگر بیای که خوشحال هم میشم :D
ببینید من یکم بیت کوین رو سعی کردم تو یه تاپیک دیگه ای توضیح بدم.
هدف کلی تو بیت کوین اینه که ما یه سیستم مالی داشته باشیم که فرد واسط نداشته باشه مثل بانک. یعنی من بتونم مثلا 40 واحد پولی ( که اینجا بیت کوین هست ) بفرستم برای یکی. و این عملیات از زیر نظر بانک یا هیچ فرد تصمیم گیرنده ای رد نشه. چرا ؟ چون اونا میتونن عملیات رو بلاک کنن. یه اکانت رو ببندن! تحریم و ...
حالا سوال اصلی اینه که من اگر میگم 40 تا بیتکوین میدم به یکی از کجا بقیه میفهمن که من واقعا این مقدار بیتکوین دارم ؟ و اینکه این از حسابم کم میشه یا نه ؟ توی بانک همه ی این کار ها با بانک هست. تایید یک تراکنش با بانک هست. و بانک از حساب ها کم می کنه. اما اینجا بانکی وجود نداره این کار رو بکنه
مساله اینجاست که این بررسی و تایید توسط تک تک اعضا انجام میشه . حتی اگر یه ماینر یه بلوک ( هر بلوک شامل یه تعداد تراکنش هست . به خاطر مسایل بهینه سازی ) با تراکنش های نامعتبر بفرسته این بلوک توسط بقیه پذیرفته نمیشه . چون هر فرد داره چک می کنه.
همه افرادی که ماین می کنن پولی دریافت نمی کنن. اینی که شما میگی توی pool ها هست.
اگر یکی 51% قدرت رو داشته باشه مشکلی که پیش میاد مشکل double spending هست. توی تاپیک دیگه یه توضیحاتی دادم راجع به این چیزا. اگر سوالی داشتید اونجا بپرسید

• شروع کننده موضوع

moein__ha

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
معین جان چیزی که میگی درست نیست . به نسبت مطالعات زیادی نیاز داره. من شاید تابستون یه تاک داشته باشم دانشگاه تهران. در رابطه با همینا. اگر بیای که خوشحال هم میشم :D
ببینید من یکم بیت کوین رو سعی کردم تو یه تاپیک دیگه ای توضیح بدم.
هدف کلی تو بیت کوین اینه که ما یه سیستم مالی داشته باشیم که فرد واسط نداشته باشه مثل بانک. یعنی من بتونم مثلا 40 واحد پولی ( که اینجا بیت کوین هست ) بفرستم برای یکی. و این عملیات از زیر نظر بانک یا هیچ فرد تصمیم گیرنده ای رد نشه. چرا ؟ چون اونا میتونن عملیات رو بلاک کنن. یه اکانت رو ببندن! تحریم و ...
حالا سوال اصلی اینه که من اگر میگم 40 تا بیتکوین میدم به یکی از کجا بقیه میفهمن که من واقعا این مقدار بیتکوین دارم ؟ و اینکه این از حسابم کم میشه یا نه ؟ توی بانک همه ی این کار ها با بانک هست. تایید یک تراکنش با بانک هست. و بانک از حساب ها کم می کنه. اما اینجا بانکی وجود نداره این کار رو بکنه
مساله اینجاست که این بررسی و تایید توسط تک تک اعضا انجام میشه . حتی اگر یه ماینر یه بلوک ( هر بلوک شامل یه تعداد تراکنش هست . به خاطر مسایل بهینه سازی ) با تراکنش های نامعتبر بفرسته این بلوک توسط بقیه پذیرفته نمیشه . چون هر فرد داره چک می کنه.
همه افرادی که ماین می کنن پولی دریافت نمی کنن. اینی که شما میگی توی pool ها هست.
اگر یکی 51% قدرت رو داشته باشه مشکلی که پیش میاد مشکل double spending هست. توی تاپیک دیگه یه توضیحاتی دادم راجع به این چیزا. اگر سوالی داشتید اونجا بپرسید
چیزی که گفتم این نبود؟ خب ببخشید اولا اگه بد گفتم چون همچین چیزی باید برداشت میشد و دوما چرا همه ی ماینرها پول دریافت نمیکنن؟ اگه نمیکنن چرا ماین میکنن خب؟

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات
چیزی که گفتم این نبود؟ خب ببخشید اولا اگه بد گفتم چون همچین چیزی باید برداشت میشد و دوما چرا همه ی ماینرها پول دریافت نمیکنن؟ اگه نمیکنن چرا ماین میکنن خب؟
خب چندین بخشش غلط بود. کسی که 51 % داره میلیارد شدنش بر این اساس نیست که تراکنش های fake تولید کنه.
تو اگر تکی ماین کنی 1 سالم که ماین کنی شاید هیچی گیرت نیاد. الان توی pool هستی اینطوریه. کسی که بلوک رو ارائه بده و تایید بشه اون فرد الان 12.5 بیتکوین میگیره. چون تو توی pool هستی و قدرت پردازشی خیلی زیاده همواره تو هر مدت یه بلوکی ماین میشه و پول تقسیم میشه. اما اگر تو تکی ماین کنی شاید تو 1 سال هم هیچ بلوکی رو نتونی زودتر از بقیه ماین کنی. پس داری ماین می کنی ولی پولی نمیگیری

• شروع کننده موضوع

moein__ha

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
خب چندین بخشش غلط بود. کسی که 51 % داره میلیارد شدنش بر این اساس نیست که تراکنش های fake تولید کنه.
تو اگر تکی ماین کنی 1 سالم که ماین کنی شاید هیچی گیرت نیاد. الان توی pool هستی اینطوریه. کسی که بلوک رو ارائه بده و تایید بشه اون فرد الان 12.5 بیتکوین میگیره. چون تو توی pool هستی و قدرت پردازشی خیلی زیاده همواره تو هر مدت یه بلوکی ماین میشه و پول تقسیم میشه. اما اگر تو تکی ماین کنی شاید تو 1 سال هم هیچ بلوکی رو نتونی زودتر از بقیه ماین کنی. پس داری ماین می کنی ولی پولی نمیگیری
بله میدونم
من نگفتم 12.5 به هرکس، گفتم به ازای هر بلاک
و اینکه نگفتم کار ساده ایه، گفتم میشه، برای مثال flypool برای کوین zcash واقعا قدرت زیادی دارع واسه همین تا چندین بار هر تراکنشش confirm نشه zcash بهش پرداخت نمیشه تا یه وقت شبکه رو نبره زیر سوال

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات
بله میدونم
من نگفتم 12.5 به هرکس، گفتم به ازای هر بلاک
و اینکه نگفتم کار ساده ایه، گفتم میشه، برای مثال flypool برای کوین zcash واقعا قدرت زیادی دارع واسه همین تا چندین بار هر تراکنشش confirm نشه zcash بهش پرداخت نمیشه تا یه وقت شبکه رو نبره زیر سوال
ببین مطرح کردی که هر ماینری که میاد به خاطر قدرت پردازشش باید پولی بگیره ولی نه اینجوری نیست. مگر اینه بتونه بلوکی را ماین کنه. شاید تو قدرت پردازش زیادی داشته باشی ولی بازم نتونی بلوکی رو ارائه بدی و بقیه زودتر باشن. بهت چیزی میرسه اینجوری ؟ نه

برای اینکه بتونن با لپتاپ و ... هم ملت پول در بیارن اومدن یه سری pool ایجاد کردن که یه سری لپتاپ و ... قدرتاشونو با هم جمع می کنن که بتونن با بقیه رقابت کنن. مگرنه شانسی ندارن در واقعیت

در رابطه با تایید شدن هر تراکنش این کاملن ربط به پروتکل اون کوین داره. مثلا توی بیت کوین 6 هست. تو اتریوم 30 هست. ربطی به pool نداره. همه باید این رو دنبال کنن. جزو مسایل تعریف شده هست .

بالا