• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نماز, آره یا نه؟

نماز میخونی؟

• رای‌دهندگان
    163

pouryaa

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
ایلام
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
اینستاگرام
ولی به نظر من موقع خوندن نماز اگه حواسمون بیشتر به برقراری ارتباط با خدا ی متعال باشه تا انجام تکلیف و وظیفه
بهره ی بیشتری از اون عملمون می بریم
پس به نظر من ارتباط برقرار کردن با خدا دلیل بهتریه نسبت به اینکه چون گفته بخون می خونم
بله قطعا همینطوره،منظورم بحثش تکلیف ووظیفه نبود،درواقع چون یکی که دوستم داره ودوستش دارم اینو گفته،خوشحالم که انجامش میدم
،مگرنه بحث ارتباط که خیلی مهمه ولی خوب صحبت این بود که خیلی از خواص فیزیکی و سلامتی و این جورا‌چیزاکه با علم امروزی پیدا شده و واسه نماز ذکر میکنن واقعا خیلی دلایل قانع کننده ای واسه تشویق به نماز نیستند

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژی
نماز برای من که در یک خانواده مذهبیم تبدیل به عادت شده اما واقعا فرق اول وقت با آخر وقتش زیاده
از اثراتش نظم دادن به زندگیمه و یاد آوری ساعت و زمان بندی
شاید با ۱۷دقیقه نه بگو نیم ساعت در روز اعتباری جمع می کنی که بعدا حتی توی همین دنیا تو رو از رقبا جلو می‌زنه
یه روز فکر کردم اگه به خدا نیاز پیدا کنم بگم خدا دستم بگیر باید جلوش یه رویی داشته باشم رو بزنم البته نیاز دائمیه ولی اگه گرفتاری پیش اومد و اینارو میگم
به عینِ احساس های معنوی خاص بعد از ده سال البته پیدا کردم
اینو میگم ولی مسخره نکنید یه ورزش خیلی کوچولوِ

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
احمقانه نیست که پشت اعمال و اعتقاداتون عادته؟
مثلا بدون تفکر نماز می خونید؟

sa🌙

هیچی دائمی نیس،غیرِ جوهر تتو…
نام مرکز سمپاد
فرزانگان5
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1399
داشتن حال خوب و ثبات روحی خودش یه دلیل محکمه واسه من که نمازمو ادامه بدم:)

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
نماز نبايد طبق عادت و بلكه بايد طبق يك تفكر و عقيده دائم باشه
نمازى كه طبق عادت خونده شه چه فرقى با اداب و رسوم داره؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
اعتقادات و اعمال؟ پشت اعتقادات که عادت نمی‌تونه باشه :| عادت برای همون اعمال به کار برده میشه.
ولی کلا خیلی از کارایی که در طول روز انجام میدیم از روی عادته‌ها. به نظر من که اصلا احمقانه نیست. تو میدونی فلان چیز برات فایده داره، چند بارِ اول با آگاهی به اینکه فایده داره انجامش میدی و به قولِ خودت روش تفکر می‌کنی، این وضعیت انقدر ادامه پیدا می‌کنه که کم کم به اون کار عادت می‌کنی و دفعات بعدی که انجامش میدی صرفا از روی عادته و دیگه زیاد به فوایدش فکر نمی‌کنی. حالا این که تو داری بی‌توجه به فوایدش انجامش میدی معنیش این نیست که دیگه از فوایدش محروم میشی که! اون کارت تاثیرات مثبتش رو به هرحال روت می‌ذاره. بذار یه مثال بزنم. مثلا فرض کن یه بچه کوچولو هستی که مادر و پدرت می‌خوان قانعت کنن هر شب مسواک بزنی. چی کار می‌کنن؟ کلی از این میگن که مسواک برای دندون‌ها خوبه و باعث خوشبو شدنِ دهان میشه و اگه نزنی، دندون‌درد می‌گیری و اینا. تو ممکنه چندهفته‌ی اول مدام به فواید مسواک زدن فکر کنی و برای جلوگیری از پوسیدگی دندونات حاضر شی تنبلی رو کنار بذاری و مسواک بزنی. اما بعدِ چند هفته، کم کم برات عادت میشه. دیگه از ترسِ این‌که دندونات نپوسه مسواک نمی‌زنی، صرفا عادت داری که این‌کار رو بکنی. حالا البته همچنان اگه ازت بپرسن چرا مسواک می‌زنی، میگی برای این‌که دندونام خراب نشه. اما محرکت اون نیست واقعا، چون مسواک زدن برات عادت شده و اصلا به محرکِ خاصی برای انجام دادنش احتیاج نداری و بهش فکر نمی‌کنی.
با وجود این‌که صرفا از روی عادت مسواک می‌زنی، ولی به هرحال مسواک زدنت همچنان تاثیر مثبتشو روی دندونات می‌ذاره.

کلا به نظرم عادتِ خوب، خوبه. اما نکته‌ای که هست اینه که معمولا "بهتره" کارهای خوب به عادت تبدیل نشن=‌)) نه این‌که اگه به عادت تبدیل شن، بد یا احمقانه باشن! اما اگه تبدیل نشن بهتره. حالا دلیلش چیه؟ مثلا تو همین مثالِ مسواک بذار بگم. وقتی مسواک زدن برات عادت میشه و دیگه دلیلِ بخصوصی براش نداری، ممکنه زیاد هم تو انجامش دقت به خرج ندی. مثلا الکی فقط بزنی که زده باشی! حالا همین که زدی خودش خوبه. ولی اگه با دلیل و تفکر انجامش می‌دادی بهتر بود، مثلا کسی که محرکش برای مسواک زدن اینه که دندوناش خراب نشن، خیلی تو مسواک زدن دقت می‌کنه. حواسش هست دندونی رو جا نندازه، بد مسواک نزنه، قشنگ همه جرم ها رو بگیره و... . چون واقعا دلش نمی‌خواد دندوناش خراب شن و هرکاری می‌کنه که این اتفاق نیوفته. طبیعتا فایده‌ی مسواک زدنش بیشتر از فایده‌ی مسواک زدنِ کسیه که از رو عادت انجام میده.
برای نماز هم همین‌طوره. کسی که با هدفِ خاصی نمازش رو می‌خونه و اون هدف، محرکش محسوب میشه، تو خوندنش دقت می‌کنه و به بهترین نحو انجامش میده و طبیعتا حسِ بهتری هم از کارش خواهد داشت، و آرامشش بیشتر خواهد شد. (حالا جدای از این‌که با دقت و توجه و حضور قلب نماز خوندن، ثوابش هم بیشتره.)

البته این‌که آیا واقعا نماز تاثیرات مثبت داره و آیا عادت خوبی محسوب میشه یا نه و اینا، بحث جدایین. حداقلش اینه که می‌دونیم ضررِ خاصی نداره:‌)) ولی فقط خواستم بگم وقتی یه کاری به نظرِ تو درست و خوبه، حتی اگه عادت هم بشه همچنان درست و خوبه. فقط ممکنه تاثیرات مثبتش کمتر بشه.

قضیه نماز کاملا متقاوته
نماز مثل مسواک زدن نیست که ناخودآگاه زدنش تاثییر بزاره. نماز یه یادآور برای اعتقادتته
وقتی تبدیل به عادت بشه کاراییشو از دست میده

عملی که از اعتقاد جاری میشه نباید تبدیل به عادت بشه
به ویژه پرستش و ستایش اعمال فلسفی اند
نا خوداگاه انجام دادنش با انجام ندادنش تا حدود زیادی یکسانه

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژی
احمقانه نیست که پشت اعمال و اعتقاداتون عادته؟
مثلا بدون تفکر نماز می خونید؟
ببخشید اشتباه نشه گفتم تبدیل به عادت شده شما به مسواک اعتقاد نداری ؟ تبدیل به عادت روزانت میشه من به خدا سپس به لزوم وجود پیامبران و کتاب ایمان دارم همچنین خواندن نماز برای یاد خدا و ابتدا احترام به خدا می خوندم باعث یاد آوری معاد که من بهش اعتقاد دارم هم میشه اگه متنو میخونی کامل بخون

Nzr.f

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
داراب
سال فارغ التحصیلی
1400
همیشه بابام بهم میگفت هوای خدا رو داشته باش تا خدا هم هواتو داشته باشه
آدم نمازخونی نبودم، تو خانواده هم اجبار چندانی نبود، آدم دروغگویی هم نبودم رک میگفتم نماز نخوندم
بعضی وقتا میخوندم بعضی وقتا هم نه
یک بار یه جا خوندم که اگر هیچوقت نماز نخونی بهتر از اینه که یه روز بخونی ده روز نخونی!(یعنی نماز رو به سخره نگیرید) خجالت کشیدم و سعی کردم حتی شده آخر وقت نمازامو بخونم
و معجزه هارو با چشم های خودم دیدم و با تک تک سلول هام حسشون کردم
اتفاق های بدی که احتمال رخ دادنشون حتمی بود به طرز معجزه آسایی به خیر گذشتن
تونستم از آدم های سمی زندگیم بدون هیچ ترسی از تنها شدن، فاصله بگیرم
وضعیت درسیم بهتر شده بود و تمرکز بیشتری داشتم
و بالاخره به طرز عجیبی پدر و مادرم بهم اجازه‌ی تنهایی رفتن به اردوی راهیان نور رو دادن(از راهنمایی آرزوم بود چون میشنیدم خیلی خوش میگذره، ولی خانواده سفت و سخت مخالفت میکردن و میگفتن خطرناکه و..)
خلاصه که بعد از این ماجراها من یه آدم دیگه شدم:) پر از حالِ خوب، پر از انرژی مثبت، پر از عشق و صمیمیت..
.
.
چندسالی از این اتفاق میگذره، و من یه جورایی داشتم از خودِ خوبم دور میشدم، این تاپیک منو دوباره زنده کرد، به یاد خدا انداخت، یاد مهربونی هاش در حق کسی که توی مرداب دست و پا میزد... : ))
.
.
از ته قلبم دعا میکنم هممون عاقبت بخیر بشیم و طمع شیرین نزدیکی به خدارو حس کنیم :)♥️

!..Saman

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Helli 1
شهر
Arak
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علوم پزشکی آزاد تهران
رشته دانشگاه
داروسازی
اعتقادات و اعمال؟ پشت اعتقادات که عادت نمی‌تونه باشه :| عادت برای همون اعمال به کار برده میشه.
ولی کلا خیلی از کارایی که در طول روز انجام میدیم از روی عادته‌ها. به نظر من که اصلا احمقانه نیست. تو میدونی فلان چیز برات فایده داره، چند بارِ اول با آگاهی به اینکه فایده داره انجامش میدی و به قولِ خودت روش تفکر می‌کنی، این وضعیت انقدر ادامه پیدا می‌کنه که کم کم به اون کار عادت می‌کنی و دفعات بعدی که انجامش میدی صرفا از روی عادته و دیگه زیاد به فوایدش فکر نمی‌کنی. حالا این که تو داری بی‌توجه به فوایدش انجامش میدی معنیش این نیست که دیگه از فوایدش محروم میشی که! اون کارت تاثیرات مثبتش رو به هرحال روت می‌ذاره. بذار یه مثال بزنم. مثلا فرض کن یه بچه کوچولو هستی که مادر و پدرت می‌خوان قانعت کنن هر شب مسواک بزنی. چی کار می‌کنن؟ کلی از این میگن که مسواک برای دندون‌ها خوبه و باعث خوشبو شدنِ دهان میشه و اگه نزنی، دندون‌درد می‌گیری و اینا. تو ممکنه چندهفته‌ی اول مدام به فواید مسواک زدن فکر کنی و برای جلوگیری از پوسیدگی دندونات حاضر شی تنبلی رو کنار بذاری و مسواک بزنی. اما بعدِ چند هفته، کم کم برات عادت میشه. دیگه از ترسِ این‌که دندونات نپوسه مسواک نمی‌زنی، صرفا عادت داری که این‌کار رو بکنی. حالا البته همچنان اگه ازت بپرسن چرا مسواک می‌زنی، میگی برای این‌که دندونام خراب نشه. اما محرکت اون نیست واقعا، چون مسواک زدن برات عادت شده و اصلا به محرکِ خاصی برای انجام دادنش احتیاج نداری و بهش فکر نمی‌کنی.
با وجود این‌که صرفا از روی عادت مسواک می‌زنی، ولی به هرحال مسواک زدنت همچنان تاثیر مثبتشو روی دندونات می‌ذاره.

کلا به نظرم عادتِ خوب، خوبه. اما نکته‌ای که هست اینه که معمولا "بهتره" کارهای خوب به عادت تبدیل نشن=‌)) نه این‌که اگه به عادت تبدیل شن، بد یا احمقانه باشن! اما اگه تبدیل نشن بهتره. حالا دلیلش چیه؟ مثلا تو همین مثالِ مسواک بذار بگم. وقتی مسواک زدن برات عادت میشه و دیگه دلیلِ بخصوصی براش نداری، ممکنه زیاد هم تو انجامش دقت به خرج ندی. مثلا الکی فقط بزنی که زده باشی! حالا همین که زدی خودش خوبه. ولی اگه با دلیل و تفکر انجامش می‌دادی بهتر بود، مثلا کسی که محرکش برای مسواک زدن اینه که دندوناش خراب نشن، خیلی تو مسواک زدن دقت می‌کنه. حواسش هست دندونی رو جا نندازه، بد مسواک نزنه، قشنگ همه جرم ها رو بگیره و... . چون واقعا دلش نمی‌خواد دندوناش خراب شن و هرکاری می‌کنه که این اتفاق نیوفته. طبیعتا فایده‌ی مسواک زدنش بیشتر از فایده‌ی مسواک زدنِ کسیه که از رو عادت انجام میده.
برای نماز هم همین‌طوره. کسی که با هدفِ خاصی نمازش رو می‌خونه و اون هدف، محرکش محسوب میشه، تو خوندنش دقت می‌کنه و به بهترین نحو انجامش میده و طبیعتا حسِ بهتری هم از کارش خواهد داشت، و آرامشش بیشتر خواهد شد. (حالا جدای از این‌که با دقت و توجه و حضور قلب نماز خوندن، ثوابش هم بیشتره.)

البته این‌که آیا واقعا نماز تاثیرات مثبت داره و آیا عادت خوبی محسوب میشه یا نه و اینا، بحث جدایین. حداقلش اینه که می‌دونیم ضررِ خاصی نداره:‌)) ولی فقط خواستم بگم وقتی یه کاری به نظرِ تو درست و خوبه، حتی اگه عادت هم بشه همچنان درست و خوبه. فقط ممکنه تاثیرات مثبتش کمتر بشه.
نماز با مسواک فرق داره.
تاثیر مسواک فیزیکیه و وقتی انجامش بدی در کل تاثیرش هست اصلا حتی اگه خودتم اینکارو نکنی...
اما نماز کار به اصطلاح معنوی و روحانی هست و میشه گفت مهم نیت پشت اون کار هستش.
مثلا اگر شما هر روز برای شریک زندگی تون یا مادرتون یه شاخه گل بخرید از روی عادت اما دیگه باهاش خوب نباشید و دوسش نداشته باسید و ایشون واقف باشن .ایا اون گل تاثیری داره ؟؟
وقتی کل و اصل قضیه وجود نداشته باشه دیگه مثلا اون نماز از روی عادت یا اون گل خریدن به چه دردی میخوره ؟؟؟

!..Saman

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Helli 1
شهر
Arak
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علوم پزشکی آزاد تهران
رشته دانشگاه
داروسازی
همیشه بابام بهم میگفت هوای خدا رو داشته باش تا خدا هم هواتو داشته باشه
آدم نمازخونی نبودم، تو خانواده هم اجبار چندانی نبود، آدم دروغگویی هم نبودم رک میگفتم نماز نخوندم
بعضی وقتا میخوندم بعضی وقتا هم نه
یک بار یه جا خوندم که اگر هیچوقت نماز نخونی بهتر از اینه که یه روز بخونی ده روز نخونی!(یعنی نماز رو به سخره نگیرید) خجالت کشیدم و سعی کردم حتی شده آخر وقت نمازامو بخونم
و معجزه هارو با چشم های خودم دیدم و با تک تک سلول هام حسشون کردم
اتفاق های بدی که احتمال رخ دادنشون حتمی بود به طرز معجزه آسایی به خیر گذشتن
تونستم از آدم های سمی زندگیم بدون هیچ ترسی از تنها شدن، فاصله بگیرم
وضعیت درسیم بهتر شده بود و تمرکز بیشتری داشتم
و بالاخره به طرز عجیبی پدر و مادرم بهم اجازه‌ی تنهایی رفتن به اردوی راهیان نور رو دادن(از راهنمایی آرزوم بود چون میشنیدم خیلی خوش میگذره، ولی خانواده سفت و سخت مخالفت میکردن و میگفتن خطرناکه و..)
خلاصه که بعد از این ماجراها من یه آدم دیگه شدم:) پر از حالِ خوب، پر از انرژی مثبت، پر از عشق و صمیمیت..
.
.
چندسالی از این اتفاق میگذره، و من یه جورایی داشتم از خودِ خوبم دور میشدم، این تاپیک منو دوباره زنده کرد، به یاد خدا انداخت، یاد مهربونی هاش در حق کسی که توی مرداب دست و پا میزد... : ))
.
.
از ته قلبم دعا میکنم هممون عاقبت بخیر بشیم و طمع شیرین نزدیکی به خدارو حس کنیم :)♥
ببخشید ولی برای اون بخش رضایت والدینتون باید بگم که شما با انجام کاری که اونا میخواستن و دوست داشتن باعث جلب رضایتشون شدی و در پی اون یه اعتمادی بر اساس عقایدشون به شما پیدا کردن و واقعا این یک مورد نمیتونه ربطی به تاثیر معنوی نماز در زندگیتون داشته باشه.
امیدوارم همیشه خوشحال باشید

saman_j

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید صدوقی
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1398
نماز با مسواک فرق داره.
تاثیر مسواک فیزیکیه و وقتی انجامش بدی در کل تاثیرش هست اصلا حتی اگه خودتم اینکارو نکنی...
اما نماز کار به اصطلاح معنوی و روحانی هست و میشه گفت مهم نیت پشت اون کار هستش.
مثلا اگر شما هر روز برای شریک زندگی تون یا مادرتون یه شاخه گل بخرید از روی عادت اما دیگه باهاش خوب نباشید و دوسش نداشته باسید و ایشون واقف باشن .ایا اون گل تاثیری داره ؟؟
وقتی کل و اصل قضیه وجود نداشته باشه دیگه مثلا اون نماز از روی عادت یا اون گل خریدن به چه دردی میخوره ؟؟؟
خیلی مغالطه تو این پست ها دیده میشه.
به این نکته توجه کنید که اولا انسان هرکاری میکنه قطعا نیتی داشته و اصلا کار بدون نیت معنا و وجود نداره. حالا فکر میکنید کسی میتونه بدون هیچ نیتی و فقط از روی عادت نماز بخونه؟! اصلا عادت یه کلمه خیلی نسبیه اینجا درسته ممکنه یه نفر با یه توجه کم و ناشایستی کاری رو انجام بده ولی باز هم نمیشه با نسبت دادن کلمه عادت کل نیت رو از کار برداشت به نظر شما میشه یه نفر بدون هیچ نیت خاصی صبح بلند بشه کار های خاصی رو بکنه و بخوابه؟! مگر اینکه معتقد باشید شخصی که توجه زیادی هم نداره صرفا از اون اعمالی که برای نماز انجام میده لذت میبره که بعید میدونم همچین فکری کنید! بعضی ها هم ممکنه برای مثال از روی ریا یا هر دلیلی نماز بخونن که بحثش جداست و واضحه نیت مورد قبولی نداره ولی تشخیص نیت افراد رو ما نمیتونیم زیاد انجام بدیم که بخوایم بحث کنیم راجبش.
مثالی هم که زدین باز مغالطه آمیز و عجیب بود! به نظر شما ممکنه یکی مادرش رو دوست نداشته باشه از روی عادت بهش گل بده؟ واقعا همچین چیزی ممکنه؟ حتی اونی که حتی بگیم "دشمن" هست با مادرش اگه یه وقت دیدیم گل داد به مادرش تعبیر کردنش به عادت خیلی مسخرست! قطعا نیت درش بوده و حتی اگه قبل و بعدشم دشمن باشه باز نشانه ای هست بهتر از اینکه گل نداده باشه.(مگر اینکه از روی ریا باشد که باز بحثش جداست و ربط به عادت نداره)

در آخر هم کلا این بحث رو زیاد درک نکردم و برام عجیب اومد به نظرم اینجور بحث کردن درست نیست چون:
ببینید ممکنه یک نفر کلا مخالف سرسخت نماز باشه و نه حتی خودش نخواد بخونه بلکه هرکی هم میخونه رو ملامت کنه و بگه نباید بخونید و تبلیغ کنه حرفشو خب این رو میگیم باشه این شخص رو به عنوان یه مخالف نماز قبول میکنیم یک نفر هم هست نماز میخونه و دوست داره بقیه هم بخونن و شاید تبلیغ هم بکنه خب این شخص هم میگیم باشه به عنوان موافق نماز قبولش داریم.
ولی شما کجا ایستادین؟ شما نماز رو کلا قبول ندارید و بعد به جای اینکه از موضع یک مخالف نماز وارد بشید و صحبت کنید میاید با همچین بحث های مغالطه آمیزی اول گروهی از نمازخون ها رو به عنوان کسایی که از روی عادت نماز میخونن معرفی میکنید بعد میگید خود نماز یه اهدافی داره (همون اهدافی که قبولش ندارین!) و بعد میگین شما اگه میخواید نماز بخونید باید بخاطر این اهداف(که ما خودمون قبولش نداریم) بخونید و اگه برای این نباشه نماز نخوندن بهتره و بعد تحقیرشون میکنید. خب آخر شمایی که اصلا نماز رو قبول ندارین چیکار دارین که اصلا از روی عادت هم بخونه که برای بهتر یا بدتر بودنش نظر میدین؟ خب اصلا نماز خوندن از روی عادت بد. حالا اینایی که نماز میخونن بالاخره بخونن یا نخونن! از روی عادت تاثیر نداره پس نخونن تا تاثیر داشته باشه یا همچین چیزی؟! یا کسی که به مادرش از روی عادت گل داده بالاخره گل بده یا نده؟ چیکار کنه؟ نده بهتر از اینه که گل بده؟ آخرش معلوم نیست هدف چیه. قطعا اون کسی که نماز میخونه خودش بهتر از همه متوجه این موضوع هست که داره به یه دلیلی این کار رو میکنه وگرنه مرض نداره نماز بخونه پس اینجور بحث ها سازنده نیست و بیشتر شبیه فریب میمونه و پیش بردن بحث از روش فریب کار خوبی نیست. اگه کلا با نماز مخالفید به عنوان مخالف کامل وارد بشید.

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
به نظرم اينكه روزى يه چند بار سعى كنيم به روش خودمون با خدا حرف بزنيم خودش خيلى عاليه.اگه بهش اعتقاد داشته باشى زيباست

Nzr.f

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
داراب
سال فارغ التحصیلی
1400
ببخشید ولی برای اون بخش رضایت والدینتون باید بگم که شما با انجام کاری که اونا میخواستن و دوست داشتن باعث جلب رضایتشون شدی و در پی اون یه اعتمادی بر اساس عقایدشون به شما پیدا کردن و واقعا این یک مورد نمیتونه ربطی به تاثیر معنوی نماز در زندگیتون داشته باشه.
امیدوارم همیشه خوشحال باشید
اجازه ندادن والدینم برای خطرناک بودن منطقه، چپ شدن اتوبوس‌ و... بود که ربطی به من و اخلاقیاتم نداشت
این رو هم بگم:
پدر و مادرم همیشه اصرار دارند من و خواهرم باهم باشیم؛ سالِ قبل از این اتفاقات من و خواهرم باهم اقدام و اصرار کردیم اما فایده‌ای نداشت و رضایت ندادند! دفعه بعدی که من اقدام کردم، خواهرم کلاس دوازدهم بود و از طرف مدرسه اجازه‌ی اومدن نداشت و من هم اصرار زیادی نکردم چون امیدی نداشتم، اما خیلی ناگهانی، آخرین روز، وقتی شب داشتم میرفتم بخوابم، بابام بهم گفت برگتو بیار واست امضا کنم!! :-b
*موفق باشید

sombrero04

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کرمانشاه
سال فارغ التحصیلی
1400
من میخونم
و علتشم متاسفانه نمیدونم
در کل نمیخونم
ولی بعضی وقتها دلم میشکنه؛نماز میخونم یا میرم امامزاده صالح(یکبار هم طی حرکت انتحاری با دوستم رفتیم قُم-به این صورت که در ایستگاه مترو تجریش؛یک آقایی بود بلیط تهران-قُم میفروخت فقط ۷هزار تومن؛ماهم گفتیم یه سر بریم قم و زود برگردیم):-"
وقتایی که نماز میخونم از ته دلم هست
ولی بنظرم چون سینوسی میخونم؛خدا هیچ وقت جواب نمیده#:O:-/:(
نه
خدا خودش میگه بخواین تا اجابت کنم
جواب میده بهت فقط باید یهش ایمان داشته باشی

MRΣZA

کاربر حرفه‌ای
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ابهر
سال فارغ التحصیلی
1403
من هم از ته قلبم ارزو میکنم این هارو اثبات کنید! :
تعریفی جامع و مانع از خدا ارائه بدید.
اون رو اثبات کنید.
این خدا پیامبر میفرسته.
محمد پیامبر خداست.
قران عین کلام خداست.
یقین قابل دستیابی است(با توجه به بحران های اخیر در معرفت شناسی).
جهل نسبی یعنی چه و چرا نباید باشد(توجه داشته باشید که اگنوستیک ها معتقدن شواهد کافی برای رد یا اثبات خدا وجود نداره).
دیگران در چهل نسبی به سر میبرند.(که البته با توجه به معیارهایی خاص برای "صدق" و "توجیه" معنا پیدا میکنه و بحث دربارش زیاده).
دوست عزیز کمی در تاریخ و اشعار عارفانه مطالعه کن .

MRΣZA

کاربر حرفه‌ای
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ابهر
سال فارغ التحصیلی
1403
قضیه نماز کاملا متقاوته
نماز مثل مسواک زدن نیست که ناخودآگاه زدنش تاثییر بزاره. نماز یه یادآور برای اعتقادتته
وقتی تبدیل به عادت بشه کاراییشو از دست میده

عملی که از اعتقاد جاری میشه نباید تبدیل به عادت بشه
به ویژه پرستش و ستایش اعمال فلسفی اند
تا حدی حرف ات درسته ولی یه سوال مگه ورزشی که تو از روی عادت انجام می دی ، برات ضرری داره ؟!

....!...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
........
شهر
.........
سال فارغ التحصیلی
0000
من هر دفعه که نماز میخونم تا 30 دقیقه بعد از نماز به معنای چیز هایی که گفتم فکر می کنم......برای همین هیچ وقت کیفیتش رو از دست نمی ده..فرموده اند که یک ساعت تفکر بهتر است از 70 سال عبادت......برای همینه......نماز و روزه فقط استمرار نیست.....در دین باید تفکر کرد.....اصول دین تحقیقی اند نه تقلیدی........اگه عبادت و کنی ولی اصلا فکر نکنی به خدا و دینت و اینکه چرا این کارا رو می کنی واقعا اینکه بخونی یا نه فرقی نداره.....
با این بخش موافقم؛برای همینه که همواره در اسلام بندگان به تفکر درباره دینشون و عباداتشون دعوت شدن و ارزش یک ساعت فکر کردن بالاتر از 70 سال عبادت در نظر گرفته شده....
تعقل و تفکر در دین شریف اسلام جایگاه ویژه‌ای دارد. قرآن کریم در تعلیمات خود، برای رسیدن به مقاصد و معارف اسلامی‌، سه راه را در دسترس پیروان خود قرار داده است: الف: ظواهر دینی. ب: حجّت عقلی (تفکّر فلسفی) و ج: درک معنوی. در دین مبین اسلام علاوه بر عبادات بدنی (چون نماز و روزه.) و مالی (چون خمس و زکات.) نوع دیگر از عبادت وجود دارد که عبارت است از: «عبادت فکری» که اگر در مسیر بیداری و آگاهی‌بخشی انسان به کار گرفته شود، از سال‌ها عبادت بدنی هم برتر می‌باشد. دین ما نه تنها با قدرت تعقل و تفکر مخالفت و مبارزه نکرده، بلکه تقریباً در تمام جهات از آن کمک و تائید خواسته و به نحو عجیبی هم بر آن تاکید نموده است. ارزش واقعی دین مبین اسلام و انطباق آن با فطرت در همین جا مشخص می‌شود. درحالی که ادیان دیگر، قوه عقل انسان راحتی در جزئی‌ترین مسائل راکد و منجمد نگه داشته‌اند، اسلام آن قدر آن را محترم و آزاد دانسته که حتی درباره اصول عقیدتی خود که تحصیل آنها بر همگان مفروض است، نه تنها تقلید و تعبد را ناکافی و مردود دانسته، بلکه خوان تعقل و تفکر انسان رانیز در ساحت آن گسترده و الزام داشته که هر فردی، مستقل وآزادانه صحت آنها را کسب کند. پیش از اسلام، دین را به عنوان حقیقتی در تضاد با عقل می‌دانستند. علی‌الخصوص در تعالیم آیین تحریف شده مسیحیت، این طرزفکر غلط وجود داشته و دارد. آنان معتقد بوده و هستند که دین امری ربانی است و انسان را توان و اجازه تفکر در آن نیست و از همین روی زمینه انسداد فکری و بن بست عقلانی در عالم مسیحیت به وجود آمد و آنچه که امروز شاهد آنیم به وقوع پیوست! تفکّر و تعقّل دینی نیز مانند سایر تفکّرات‌، منبع و ماخذی می‌خواهد تا مواد فکری از آن سرچشمه بگیرد. منبع و ماخذ تفکر و تعقل در اسلام، همانا قرآن کریم مدرک قطعی و همیشگی پیامبر اعظم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) می‌باشد.‌

آخرین ویرایش:
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
تا حدی حرف ات درسته ولی یه سوال مگه ورزشی که تو از روی عادت انجام می دی ، برات ضرری داره ؟!

ببین ورزش فرق داره اونو ناخوداگاهم انجام بدی باعث تقویته
ضرر نماز خوندن بدون تفکر هدر رفتت وقته
نمیگم ضرر داره میگم عبثه

• لایک
امتیازات: uwu
بالا