• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

به نظرتون فمينيستا چ جور آدمايين ؟

• شروع کننده موضوع

نگار

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان جامع(سه)
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژِی
سلام
يكي از سوالام اينه كه عموم جامعه چ ديدي راجع ب فمينيستا دارن و چي راجع بهشون فك ميكنن
ب عنوان يه فمينيستي ك ب برابري حقوقداجتماعي اعتقاد داره
خيلي دوست دارم جوابا رو بشنوم

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
باید فکر خاصی داشته باشیم؟ :|
+یعنی تصور خاصی ندارم. صرفا خواسته هاشون با بعضیا فرق میکنه. همین!

آخرین ویرایش:

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
خب انواع فمنیسم داریم و رادیکالیسمش اونجوری که من میدونم و خوندم دید خوبی نسبت بهش نیست چون یه جوری مردستیزه و کارهای عجیبی انجام میده مثلا تو اکثر راهپیمایی هاشون لخت هستن و یا لباسی که میپوشن الت زنانه س تا برابری رو نشون بدن من خودم دید خوبی ندارم بهشون چون انگار از اصل دور شدن و یه جور تو جو قرار گرفتن و دارن سواستفاده میکنن!

شانا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
پزشکی
به نظرم بهتره فمینیست نباشیم..یعنی خوب اگه یک‌مطالعه کنی میبینی بعضی از گرو های فمینیستی عقاید ترسناکی دارن..بهتره صرفا برابری حقوق زن و مرد بخوای تا فمینیست باشی...

+این همه فمینیست یهو از کجا اومدن تو ایران؟؟:-?..یعنی همشون میدونن فمینیست یعنی چی؟؟:-?

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام
من تقریبا هر کسی رو که ادعای فمینیست بودن داشته دیدم، فکر می کرده فمینیسم یعنی گرفتن حقوق مردها، نه دادن حقوق به زن ها! یعنی بیشتر سعی در تخریب مردها داشتن، نه اینکه تلاشی بکنن در جهت اعتلای حقوق خانم ها. مرد ستیزی با فمینیسم خیلی فرق داره.
زن هایی که فمینیست هستن به نظرم اکثرا به افراط کشیده میشن و فراموش می کنن مسیر اصلیشون رو، چون کسی که فکر می کنه همش حقش ضایع شده در تلاشه برای اینکه به هر شیوه ای حقش رو پس بگیره. ولی واقعی که نگاه کنیم به دور و برمون خیلی از خانم ها هستن که خودشون مسبب مشکلات خودشون هستن و کسی بهشون دیکته نکرده این مشکلات رو... به نظرم جنبش اول فمینیست ها باید ایجاد یک درک درست برای خانم ها از توانایی های خودشون باشه که متاسفانه نیست و جنبش اول فمینیست ها الان شده تخریب شخصیت مردها...

andishe

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
فمینیست به معنی مرد ستیزی نیست واقعا. به معنی سلب حقوق مردان و دادنشون به زنان نیست به نظرم. اگه معنی اصلی خودش رو از دست نده و صرفا به یه خشم یا عقده تبدیل نشه، میتونه سازنده باشه و برای یک جامعه ای که ما خودمون حقوق خودمون رو نمیدونیم خیلی مفید باشن. راه انداختن جنبش هایی مثل زنان علیه زنان و گوشزد کردن این موضوع که خیلی از ما خودمون حق خودمون رو زیر پا میذاریم میتونه یه نشونه ی خیلی مثبت باشه در این زمینه.

Luna H.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
گنبدکاووس
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علوم پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
داروسازی
بيشتر مردم ديد خوبي نسبت به فمينيسم ندارن براي همين منم جرئت نميكنم همه جا بگم فمينيستم!! :D دليلش اينه ك وقتي ميگي فمينيست همش ياد اون فمينيست هاي راديكالي ميفتن ك از مردا متنفرن و همجنس گرايي رو تشويق ميكنن و بي دين و ايمونن كلا! درصورتي ك اينطور نيست واقعا! خب اونا خيلي افراطي ان وگرنه كسي كه واقعا فمينيسته دنبال برابري حقوق مرد و زنه، نه اينكه بگه من از مردا بدم مياد و فقط زنها خوبن و ازين چيزا!
خب خيلي چيزا هست ك آدم زورش مياد قبول كنه مخصوصا تو كشورمون ازينجور قوانين زياده .. چرا يه زن وقتي ميخواد از كشور خارج بشه حتما به اجازه ي مرد نياز داره؟ ( حالا اجازه پدر ي چيزي ولي اجازه همسرُ درك نميكنم واقن :| ) چرا وقتي ميخواد وام بگيره اجازه شوهرش لازمه؟ چرا حق طلاق واسه مردهاست؟! الان خيلي از زن ها هم بيرون از خونه كار ميكنن و نميشه گفت چون هزينه زندگي فقط رو دوش مرده پس حق طلاقم واسه اون!!
من به عنوان ي فمينيست اين چيزا رو نميتونم درك كنم! و سعي ميكنم تو زندگيم هيچ وقت ب خاطر بعضي ازين محدوديت ها محدود نشم و حقمو بگيرم ... به نظرم فمينيست واقعي يعني اين. اونايي ك تو خيابون ميرن تظاهرات و لخت ميشن و ازين جور چيزا ب نظرم بيشتر ب حاشيه رفتن و ب جايي نميرسن و بدتر ديد مردمو هم نسبت به فمينيسم خراب ميكنن!

آخرین ویرایش:

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
سلام
يكي از سوالام اينه كه عموم جامعه چ ديدي راجع ب فمينيستا دارن و چي راجع بهشون فك ميكنن
ب عنوان يه فمينيستي ك ب برابري حقوقداجتماعي اعتقاد داره
خيلي دوست دارم جوابا رو بشنوم
خب نمیشه نظر داد زیاد...عقاید بخشی از شخصیت افرادن نه همش.یه یهودی ممکنه ادم خیلی متعصب و‌عصبی ای باشه ولی اون یکی نه.
جنبش فمینیسم در غرب دستاوردهای خیلی زیادی داشت و تعجب میکنم که بعضی راحت هر چرندی بهشون میچسبونن و بعد این پهلوان پنبه ساختگی رو زمین میزنن! همونطور که خانم اندیشه و لونای گرامی گفتن،مرد ستیزی در تعریف اصلی غمینیسم نیست بلکه جنبشیه که میخواد به ماهیت کالایی،استثمار و درجه دو بودن زنان پایان‌ بده.در این مکتب،معمولا«جنسیت»(با جنس یکی نیست) یک برساخته اجتماعیه که میشه تغییرش داد و هدف فمینیسم به عنوان اندیشه ای رهایی بخش،از بین بردن کلیشه ها و دوگانگی های «جنسیتی» بین زن و مرده تا به برابری برسن(که در حالت افراطی،تبعیض معکوس گاها پیشنهاد میشه اما عام نیست و منمززیاد باهاش موافق نیستم).فمینیست ها در ریشه یابی تبعیض و‌راه های برون رفت باهم متفاوتن که من از همه بیشتر با «فمینیسم سوسیالیستی» موافقم.
البته یکی از نکات مهم هم نقش خود زنان در پررنگ کردن این کلیشه ها و نابرابری و تبعیض هاست.

*در واقع هدف اصلی «فمینیسم رادیکال» هم ضدیت با مردان نیست،بلکه ضدیت شدید با هرگونه انگاره ی مرد سالارانه ست.

* اما میشه حدس زد که افراد واقعا معتقد به فمینیسم باید ویژگی هایی مثل استقلال از مردان و شیفته اونها نشدن و...داشته باشن که من همیشه به این افراد به دید تحسین و احترام فراوان نگاه میکنم.
کلمه «زن فمینیست» غولهایی مثل دوبوار،کروبسکایا،لوکزامبورگ،ایریگاری و...رو‌به یاد من میاره.

+ بنظرم یکی از دلایل بدبینی به فمینیسم در ایران،فمینیست های ایرانین! با توجه به فهم کژدیسه اونها،زنان برتر از مردانن و باید رفاه رو از مردان گرفت و به زنان داد.هم از سنت و هم از فمینیسم،بخش های به نفع خودشون رو برمیدارن و هم خر رو میخوان هم خرما! ساده ترین مثالشم استقبالشون از مهریه یت که تنها دلیلش منفعت طلبیشونه در حالی که از نظر یک فمیمیست واقعی،این هم نشانه ای از تقلیل زنان به کالاهایی قابل خرید و فروشه.
تفاوتشون به زبان ساده:
زن فمینیست واقعی: من کالا نیستم بلکه شخصیتی مستقل و محترم برای خودم دارم
زن فمینیست ایرانی: من کالایی گران قیمتم و خیلی بیشتر از الان باید برام هزینه کرد!

آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع

نگار

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان جامع(سه)
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژِی
به نام او...
بيان و اقرار ب فمينيست بودن اتفاقيه كه كمتر شاهدش هستيم،
من اين حرفا رو بعيد ميدونم جايي بيان كرده باشم
حرفايي كه اينجا زده شد و ابراز نظرات بچه هافوق العاده برام جالب بود
من حدود سه سال پيش با فمينيسم اشنا شدم
اتفاقي كه ميفته اينه كه شما ميفهمين حقوق اجتماعي برابر ندارين استارت اين جرقه تو ذهن من اين بود كه من دوست داشتم خلبان شم و شنيدم كه خيلي سخت و هزينه بره
وقتي در مورد ازار و اذيتايي كه دنياي مرد ها ب بانوان وارد كرده خوندم و شنيدم كم كم ي حس ترس و نگراني توي من ايجاد شد حسي ك بهش ميگن مرد گريزي
و كم كم در بين ديگران شنيدم و حدس ميزنم اين مرد گريزي با ديدن بدي هاي دنياي مردونه شدت فجيعي ميگيره و ميشه مرد ستيزي در فمينيستاي افراطي
...

ولي اگه برادر داشته باشين يا مثلا چندتا پسر عمو و خاله و... و اين كه نزديك ترين دوستاتون پسر باشن و خلاصه توي محيط مردونه بزرگ شين شايد خيلي اين حس مرد گريزي گرون تموم شه براتون
واقعيت اينه كه به نظر من اگر عكس برتري زن ها بر مردا رو بخوايم جستجو كنيم مي تونيم راحت مصداق برتري زن ها رو پيدا كنيم اين قانون زمينه مثلا همين كه دور و برتون دنبال يه رنگ مثلا زرد بگردين يه عالم مصداق جسم زرد رنگ پيدا مي كنين چون اين مغز ماعه ك روالش همينطوره
اگر بگوييم مرد ها برترند چون مرد ها...
يا مرد كه گريه نمي كنه
دختر كه فلان
پسر كه بهمان

....

و خلاصه نگاه جنسيتي هيچ فايده اي نداره نهايتن له شدن حقوق طرفينه
وقتي مرد ها هم فيزيولوژي و ساختار اشك ريختن رو دارن خيلي احمقانه س ك بگيم خدا اون رو براي استفاده نكردن ازش بهشون داده
يا مثالاي ديگه پس
همه فمينيست ها افراطي نيستن

همه شون مرد گريز نيستن

من مرد گريز نيستم

من مرد ستيز نيستم

جالبه مبناي بدونين فمينيسم اسلامي هم خيلي جالبه
اگه ي روز اعراب ميگفتن ك نژاد برترند ايرانيا با قران و نهضت شعوبيه خيلي خوب تونستن حقشونو پس بگيرن و ما هم ميتونيم به اين برابري برسيم كه احمقانه س ك مرد گريه نكنه و زن كه بلند نميتونه قهقهه بزنه دختر شاد دختر جلفه و در اخر
يادمون نره ب قول
دكتر بانكي :
اگه بخوايم زن ها ب جامعه بيان و از خانه بيرون بيان بايد مرد ها هم ب همون مقدار متوازن به خانه برن
ممنون از توجهتون

بالا